Atslēgvārdi:

Motivācijas trūkums būt EP 7

Piektdien piedalījos diskusijā par jauniešu dalību Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Auditorija – starptautiskas jauniešu nevalstiskās organizācijas “Jaunie Eiropas federālisti” līderi no dažādām ES valstīm. Runātāju vidū bija arī divi Eiropas Parlamenta deputāti no Latvijas.

Iesaki citiem:

Ironiski, ka pasākuma galvenais mērķis bija diskutēt, kā veicināt jauniešu līdzdalību 2009.gada vēlēšanās, bet ne viens no diviem deputātiem negrasoties tajās kandidēt. Viens pat negribējis kandidēt pagājušajās vēlēšanās, bet ļāvies partijas pierunāšanai. Tas, protams, varētu izskaidrot daļu no deputātu runām, tai skaitā, ka jauniešu līdzdalības veicināšanā partijas iegulda tikai tad, ja nav citur, kur naudu likt; vai, ka jauniešiem interesē nevis politika, bet bāri, televizors, izklaides un basketbols, un ka cilvēki ir noguruši un ka visiem ir tikai 24 stundas diennaktī. Un galu galā, nevar taču sagaidīt, ka politiķis ies uz bāriem tikties ar potenciālajiem (gados) jaunajiem vēlētājiem, jo vai tad politiķis ir klauns?

Par šo paziņojumu pareizību var diskutēt, taču manī tie izraisīja asu pretreakciju – uz viņu acīmredzamo motivācijas un ieinteresētības trūkumu. Visas atbildes par jauniešu līdzdalības zemajiem rādītājiem drīzāk atgādināja vainas nogrūšanu uz pašiem jauniešiem, jo pēc deputātu atbildēm bija skaidrs – ne jau politiķu piedāvājumā vai motivācijā esot problēma, bet gan jauniešos, kurus interesē izklaide, nevis politika. Viņu atbildēs nebija idejas, lai uzlabotu situāciju, bet gan – tāda ir dzīve, tur neko darīt.

Laikam nav arī brīnums, ka neviens no viņiem tā arī nepateica, kāpēc Eiropas Parlaments ir tik svarīgs un kāpēc ir tik svarīgi piedalīties EP vēlēšanās. Tad nu es mēģināju aizpildīt šo robu, uzsverot ābeču principus, kāpēc vispār ir jāseko līdz un jāpiedalās politikas veidošanā, kāda ir Eiropas Parlamenta loma ES, un kā Eiropas Parlaments kļūs vēl spēcīgāks, kad tiks ieviests Lisabonas līgums. Teicu arī, kā politiķi varētu padarīt priekšvēlēšanu kampaņas nākamgad jēgpilnas, piemēram, piedāvājot alternatīvus uzstādījumus par to, kā viņi veidotu ES enerģētikas politiku, migrācijas politiku vai attiecības ar Krieviju, kā cīnītos pret klimata izmaiņām, ko domā par ES paplašināšanos, kā vajadzētu risināt Lisabonas līguma ratifikācijas dilemmu vai, kā panākt Eiropas Parlamenta ēkas Strasbūrā slēgšanu (Lisabonas līgums dod EP tiesības iniciēt pamatlīgumu grozījumus, un tieši tur ir iekalts, ka 12 reizes gadā EP jābūt Strasbūrā!). Tā kā nopietnākās nacionālās politiskās partijas ir Eiropas politisko partiju sastāvā, tad nacionālās partijas varētu saviem vēlētājiem piedāvāt savas Eiropas politiskās partijas kopīgās nostājas, un to izpildīšana - protams, ja tiek iegūts pietiekams balsu skaits – arī būtu iespējama, nevis būtu tikai tukši solījumi, kā tas līdz šim ir bijis. Galu galā, Eiropas politiskās partijas priekšvēlēšanu kampaņā arī varētu pateikt, kas būtu viņu kandidāts uz Eiropas Komisijas prezidenta amatu, jo kopš 2004.gada Eiropas Komisijas prezidenta kandidāts nāk no lielākās grupas Eiropas Parlamentā. Un tad – protams, ja tiek iegūts pietiekams balsu skaits EP vēlēšanās – Eiropas Komisijas prezidents kopā ar deputātiem EP varētu strādāt, lai ieviestu savas partijas priekšvēlēšanu solījumus.

Protams, es varu iedomāties vairākus iemeslus, kāpēc Eiropas Parlamenta deputāti bija tik neiedvesmoti. Viņi negrasās paši kandidēt. Bija piektdienas pēcpusdiena. Auditorijā nedominēja viņu vēlētāji (starptautiskie jaunieši). Nogurums… Bet man arī atvaļinājums nav bijis kopš pērnā gada sākuma, es arī nekandidēju vēlēšanās, es arī šajā auditorijā nemeklēju “balsis”. Tomēr auditorijas aplausi sekoja pēc visu citu runātāju (izņemot EP deputātu) atbildēm, un vairāki jaunieši pat atklāti vaicāja – kāpēc tad viņiem piedalīties vēlēšanās, ja pats klātesošais deputāts nav bijis ieinteresēts kandidēt?!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (7) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 07.11.2008 02:23
Paldies Dacei un Guntim par komentāriem. Kā noprotu, labākais ceļš lai kļūtu par ES parlamenta deputātu, ir caur kādu no partijām tikt ievēlētam par Saeimas deputātu un mandāta laikā iegūstot vajadzīgo pieredzi, valodu bagāžu, un zināšanas par ES.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Guntis Brencāns 06.11.2008 13:55
Gatim: varu tikai ierosināt pašam Tev vairāk interesēties par partiju gatavošanos gaidāmajām vēlēšanām un izvērtēt, kam pievienosies, ko atbalstīsi un kādās jomās Tu jau šobrīd vari izrādīt savu iniciatīvu līdzdarbojoties programmu plānošanā (kaut vai programmas ptu. gatavošanu Tavas specialitātes jomā). Ja ir vēlme un gatavībā iesaisīties pol.procesos vai kā citādi līdzdarboties, šobrīd daudzas partijas droši vien gatavo savas programmas pašvaldību un EP vēlēšanām, tāpēc noteikti ir viens no galvenajiem momentiem, kad var eksperimentēt ar iesaistīšanos. Ņem vērā, ka uzreiz Tevi nebāzīs sarakstu pirmajās vietās, ja parādīsies pie partiju durvīm trīs mēnešus pirms vēlēšanām!:) Vēlu veiksmi!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 04.11.2008 11:48
Gatim: man liekas, ka (kā liecina pieredze ar jebkuriem ievēlētiem pārstāvjiem) der jebkura izglītība, jo ir iespējas/ vajadzība specializēties likumdošanas jomās. Bet, ja Jūs nopietni jau šobrīd gribat nospraust karjeras mērķi kļūt par Eiropas Parlamenta deputātu, droši vien, ka politoloģija un ES lietu pārzināšana būtu labākais sākums + dažu valodu zināšanas palīdzēs. Tad jāiestājas politiskajā partijā, kas vēlētos Jūs iekļaut savā EP kandidātu listē... Par izmaksām nevaru neko pateikt. Par pieredzi politikā - uz EP bieži vien dodas tādi, kam ir pieredze nacionālajā politikā, jo citādi jau viņus ievēlēt nevar (ja nacionālajā valstī šie politiķi nav zināmi). Ir viedoklis, ka EP ir "pensionējušo" politiķu klubs, jo tur dodas bijušie premjeri, bijušie ministri, utt

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 04.11.2008 10:11
Paldies!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 03.11.2008 17:27
Kušķis un Kristovskis

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 03.11.2008 16:53
Dace, ar kādu aprēķinu neesat pateikusi, kuri divi EP deputāti tie bija, kuri teica, ka nekandidēs? Es personīgi gribētu to zināt jau tagad, jo es EP vēlēšanās noteikti balsošu un gribu zināt, ar ko būs jārēķinās! Paldies!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 03.11.2008 13:51
Ja pieņem, ka es vai vēl kāds cits šī portāla lasītājs apsver iespēju savu karjeru fokusēt šajā virzienā.

Lai būtu vieglāk izlemt, kandidēt aiznākamajās vēlēšanās un vai ir vērts uz to tiekties vai tomēr nav, būtu tomēr vēlams uzzināt atbildes ( kautvai vismaz subjektīvas) uz šiem jautājumiem:
1)kādas nozares izglītība nepieciešama un kāds zinātņu grāds ir nepieciešams? Vai pietiek ar kādas specifiskas inženierzinātnes maģistru, vai tomēr labāk papildus pastudēt arī politoloģiju?
2)cik liels un kādu mediju un sabiedrības atbalsts jaunajam kandidātam jāiegūst?
3)ar kādām izmaksām jārēķinās?
4)ir jābūt iepriekšējai pieredzei politikā?

Būtu vēlams arī uzzināt, kurš no šiem jautājumiem ir svarīgāks un kurš mazāksvarīgs ceļā uz šādu karjeru.

Būšu pateicīgs un iepriecināts, ja šeit ir kāds, kurš var padalīties ar savām zināšanām un/vai pieredzi...

Citi autora darbi
7595930098 1188c7be29 z

Life with Donald Trump Autors:Dace Akule

Uzticesanas vienna konference

Par uzticēšanos 66 Autors:Dace Akule

Peru akmeni

Par globāli būtisko 1 Autors:Dace Akule

Kaleidoskops 1

Par sarežģīto pasauli 1 Autors:Dace Akule

Bilde peru

Par Peru 5 Autors:Dace Akule

11825959 10153434773260306 6968551125438830656 n

Par AirBaltic 17 Autors:Dace Akule