Mēri gaidot 25

Tik tālu nu esam – atgūtās neatkarības 21. gadā mums ir veseli divi prezidenta amata kandidāti un abi – tieši nekādi.

Iesaki citiem:

Pēc iemidzinošajām Kas notiek Latvijā? Zatlera un Bērziņa „debatēm” prātā nepaliek gandrīz neviens vērtīgs teikums, kas parādītu – šiem vīriem ir valstiska saprašana, doma un nākotnes redzējums. Nav gandrīz nekā. Vien apstiprinoši teikumi, ka viens grib palikt, bet otrs – iesēsties tajā augstajā valsts krēslā. „Es zinu, ko varu, un uzdrīkstēšos tomēr pieņemt šo izaicinājumu un turpināt procesu,” – tā Bērziņš, un „Es savu pieredzi likšu lietā arī nākamajos četros gados,” – tā Zatlers. Un abi šie teikumi drīzāk skan kā nolemtība, nevis patiesa vēlme strādāt valsts labā, cik nu plaši Satversme Valsts prezidentam to ļauj.

Var jau būt, ka tā arī ir nolemtība. Ja padomājam, ko gan tagad Zatlers darītu, atgriezies ierindas cilvēka statusā? Operētu traumās un turpinātu saņemt „pateicības”? Skarba tāda nākotne pēc prezidentūras četriem gadiem. Bet ko gan citu lai pašatvaļinājies amatnieks, kas nav pensijas vecumā, iesāk, kaut arī valsts viņam nodrošina apartamentus un privātsekretāri līdz mūžiņa galiņam? Vajadzētu varbūt sēdēt un rakstīt memuārus, bet tad līdzi uz glaunajiem apartamentiem vajadzētu paņemt arī kādu, kas spēj savirknēt teikumus tā, lai veidojas doma, nevis tikai kā Ziemsvētku pantiņu atskaitīt tukšas, no galvas iekaltas frāzes. Tāpēc labāk, protams, būtu, ja izdotos pilī nosēdēt vēl četrus gadus – līdz apaļai jubilejai – un tad jau pensija gandrīz ar roku aizsniedzama, protams, ar nosacījumu, ja vien Latvijā pa šo laiku nav pagarināts pensionēšanās vecums, par gadiem dažiem mūs vēl vairāk attālinot no bezrūpīgi mierīgajām vecumdienām.

Un Bērziņam jau arī tā prezidenta būšana izskatās kā ne paša izdomāta. Ja reiz pats būtu pasēdējis un apņēmies kandidēt, tad noteikti vajadzētu izrādīt lielāku entuziasmu, ieinteresētību un vismaz dažos vārdos skaidri noformulētu viedokli par šodienas aktuāliem valsts jautājumiem un to risinājumiem. Tā vietā knapa lūpu kustināšana, nevarīga iesmiešanās un iemidzinoša, neko nepasakoša runa. Svarīgākais jautājums viņam būtu tautsaimniecības attīstība. Protams, bez atbildes, kā tad šis saimniekotājs mūsu tautsaimniecību attīstīs, sēžot Rīgas pilī. Sekmīgāk, šķiet, viņam veiktos, ja viņš pamanāmāk un enerģiskāk turpinātu strādāt tajā pašā Saeimas Tautsaimniecības komisijā.

Un te nu nonākam pie lielākās intrigas – skatoties uz abiem nevarīgajiem kandidātiem, vienalga nav atbildēts jautājums, vai Bērziņš ir „izmestais” vai „īstais” kandidāts? Viņš ir tik atbilstošs, ka lieliski derētu Zatlera izgāšanai, bet vienlaikus arī tik nekāds, ka būtu gatavais sapnis vasaras naktī – dikti izdevīgs prezidents Lembergam un pārējiem, kam ietekme politikā vajadzīga, lai izbīdītu savas rebes un pēc tam tiktu sveikā cauri.

To, vai Bērziņam ir 51 deputāta balss, šķiet, īsti vēl nezina neviens. Vēl vesela nedēļa laika politiskajam tirgum. Bet kas šajā laikā notiek publiskajā telpā? Nekas. Klusums. Tikpat inerts klusums un kuslums, kāds vēdī no abiem kandiātiem. Un tad, atceroties maiju pirms četriem gadiem, loģiski rodas jautājums, kāpēc šodien mums ir tik ļoti vienalga, kuru prezidentu kāds mums izvelk no zoo vai hūtes un liek pieņemt par Valsts pirmo amatpersonu nākamos četrus gadus? Kāpēc samierināmies tikai ar 140 ironiskām zīmēm Tviterī? Esam noguruši? Neredzam protestiem jēgu? Vai tomēr mums trūkst spēcīgu saucēja balsu – NVO un mediju – kas vismaz sabiedrības domājošo daļu iedvesmo un aicina uz sava viedokļa aizstāvēšanu un paušanu lēmumu pieņēmējiem, liekot viņiem mūsos ieklausīties, ar mums rēķināties, mums atbildēt par savu rīcību.

Šo četru gadu laikā ir vēl vairāk papluinīta mediju vide – ar pašmāju oligarhisko „roulendu” gādību ir izrauti zobi Dienai, ir vēl vairāk novājināta un profesionāli noplicināta LTV. Ir palikuši daži jau bijušie un izveidojušies daži jauni mediji, bet tie interneta un žurnāla formātā diemžēl nepārklāj tik lielu sabiedrības daļu, lai uzrunātu dažādu slāņu cilvēkus plašā demogrāfiskā amplitūdā. Pateicoties oligarhu un viņu shēmotāju iepriekšējo gadu pozitīvisma, sorosisma un visām pārējām tautas smadzeņu skalošanas akcijām, ir mazinājusies uzticība medijiem un NVO, kuru rīcībspēju vēl piedevām krietni ierobežo arī krīzes sekas – naudas trūkums.

Bet, kā jau mēs labi zinām, ne vienmēr visu panākumu atslēga ir nauda. Mēs esam tik vīlušies, ka mūsos ir zudusi vēlme pielikt savu roku, lai ko mainītu. Mēs izvēlamies aizbraukt vai arī norobežoties. Un dzīvot savu dzīvi, it kā uz mums neattiektos tas, kas šajā valstī notiek. Un tad ir tikai loģiski, ka pēc zoodārza prezidenta mums jau pavisam mierīgi var iestāstīt, ka labs būs nākošais nekādais. Simboliski. Jo arī mēs paši kļūstam par nekādiem. Un es negrasos nevienam šo kuslumu un nekādumu pārmest. Tādi mēs esam atgūtās neatkarības 21. gadā. To paši vien esam pieļāvuši.

Ir sajūta, ka pāri Latvijai ir pārrullējis (un vēl turpina rullēt) kāds iznīcinošs visatļautības, stulbuma un gara vājuma rullis. Un mēs pret to esam bezspēcīgi. Kam ir jānotiek, lai mēs saņemtos? Ir jānāk mērim un pēc savas saprašanas jāiztīra šī zeme? Un varbūt, kad pēc pamatīgās tīrīšanas šeit atlikušie rītos jūdzēm tālu dzirdēs gaiļus dziedam, tad beidzot apjautīs, cik maz mēs esam, ka vairāk nevaram būt un ka vienkārši cūciski esam izrīkojušies ar savu atgūto valsti. Ar Latviju, kuru tagad paši vien iznīcinām.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (25) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gunta 04.07.2011 09:21
ko zīlēt kā būs, lai darbojas tad redzēs kas no tā sanāk. lai nesanāk kā čigānam anekdotē. vēl nav nopircis zirgu ,bet jau per dēlu ka tas muguru zirgam pārlauzīs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


jumors 27.05.2011 17:58
Paklau, man patīk ideja. Izplatām tālāk- priekš kam prezidents, lietojam labi programmētu GPS, kas patīkamā balsī ziņo - nākammēnes pieaugumu rūpniecībā, sveicināti , Zviedrijas karaļa kungs, Saeimai jāapzinās sava atbildība u.t.t.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Leo 26.05.2011 22:15
Lai lietas ietu uz priekšu prezidentam jābūt ar tautsaimnieka ķērienu.Bērziņam, rādās, tāds ir. Runāt gan jāiemācās, Zatlers pa šiem gadiem ir iemācījies smukāk runāt, lai gan līdz Ulmanim un kur nu vēl VVF krietni patālu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

heh 26.05.2011 21:26
"daargi" gribeju teikt... Bet Sudraba varetu but labs robota aizstajejs. Vairak par divam frazem vinas cietajaa diskaa nav: "Valstij ir nepiecieshama strategija", kaa ari "Mums vispirms ir jaizdomaa, ko mees gribam". Viiriesha robotam (saukts "Beerzinjsh A") noderetu tas pats komplekts, naudas taupishanas nolukos varetu runat taja pasha Sudrabas balsii.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


heh 26.05.2011 21:21
Nu ok, piekritu, ja mees tur novietotu robotu, kas visu laiku monotoni atkarto "valstij ir nepiecieshama strategija!" varbut tas sanaktu letak. Bet ari jau apkope un taa. Un gan jau, ka robots arii kaut ko maksaa... Redz, kur labi kandidati... http://jumijumi.blogspot.com/2011/03/geminoid-dk-danish-huma...

Vajadzetu paprasit, cik shie prasa, ja parak darbi, tad Sudraba labi varetu robotu aizstat :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

degvīns 26.05.2011 19:17
Nesmu D. Arājas uzskatu piekritējs, bet šoreiz vienu varu teikt, pēc pirmās abu diskusijas ? pusstundas es sāku vārīt zupu. Tur ir vairāk sastāvdaļu nekā šajā 0 variantā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


heh 26.05.2011 19:06
Ta ko var piiksteet?! Kas iisti Berzinjam par vainu? Nu jaa, sheemotajs, bet, atvainojiet, tada arii ir tauta. Pashi tach saveleja vecos komunistus pilnu parlamentu, kas tagad neizdod savejos tiesibsargajosham iestadem. Par Zatleru labaks nav, bet sliktaks diez vai var buut. Iisak sakot, iedomajaties nakamo dienu ar Berzinju prezidenta amataa, - jums kaut kas mainas dzive no taa, ka kaads tur muljkigi murmina kaut kur saklausitas frazes zem deguna un izgazhas starptautiski? Nekas, starptautisko prestizhu mes zaudet nevaram, jo tads mums nav, bet vieteji, ir ceriba, ka neko darit vinjsh netaisas, kas arii butu optimali.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Rita! 26.05.2011 18:44
Dita, izbeidziet kliegt!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


fzss 26.05.2011 12:50
bet par pašu galveno -izglītību, ne vārda ?????

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


fzss 26.05.2011 12:49
Dumburšovā varēja redzēt ka Zatlers ir jauneklīgāks un frišāks, galvenais lūpu kaktiņi uz augšu:), nekā krampīgi lēnīgajam Bērziņam:(

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Alejandro 26.05.2011 12:36
Gluži manas domas, ar pāris niansēm - Zatlers atgriezties pie operāciju galda, manuprāt, pēc 4 gadu pārtraukuma, vairs nevar, savukārt pensiju visiem eksprezidentiem valsts taču laikam joprojām nodrošina. Taču jāpiekrīt, ka vīrs vēl ir par jaunu, lai kļūtu par īstu pensionāru un vienlaikus grūti iedomāties, ko citu Zatlers varētu darīt, kad netiks pārvēlēts. Un tas jau lien ārā pa visām šķirbām, ka galvenais arī šim ir palikšana pie "siles", nevis principi, individuālā nostāja. Zatlers, tīri objektīvi vērtējot, protams, ir pārāks par Bērziņu, kas gan nemaina faktu, ka par krēslu cīnās divi nepiemēroti kandidāti, un viens no viņiem vienkārši ir mazāk nepiemērots.

Galvenais iemesls sabiedrības apātijai, manuprāt, tiešām, ir šis - "Mums trūkst spēcīgu saucēja balsu – NVO un mediju".

Es laikam salīdzinātu Latvijas sabiedrību ar, atvainojos, dzērāju, kurš nespēj "atmest". Un acīmredzot nav vēl pietiekami zemu kritis, lai pa īstam saprastu savu nelaimi. Vienam vajag zaudēt ģimeni, citam darbu, vēl citam nonākt cietumā, lai nopietni aptvertu, ka tālāk vienkārši vairs nav kur. Bet vēl kāds aiziet bojā, tā arī nesapratis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 26.05.2011 11:13
Bet kāpēc tad uz debatēm nebija ne Sudraba, ne āboltiņa, ne Vanags? Dienas lodziņos ņirb sejas, pēkšņi diskusijas tikai par diviem? Ceturtā vara dara ļoti daudz, lai saputrotu notiekošo, un kamēr cilvēks sameklē trīs avotus un noskaidro savu viedokli- skat, jau kārtējā lelle grozās medijos!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ceļinieks 26.05.2011 10:54
Gribam dzīvot labāk? Sadodamies rokās visi, kā "Baltijas ceļa" laikā, nostājamies abos Daugavas krastos un draudzīgi lecam iekšā. Un nekkko nevajadzēs. Ne prezidentu, ne ko citu. Un būs miers.
Bet par to "prezīšu" vēlēšanu. Vai tad tiešām šowmeņi nevar aidomāties tik tālu, un uztaisīt vienu pamatīgu TV šovu? "Danco, dziedi, debatē un hvz ko dari" u.t.t. kopā ar prezidentu vesela gada garumā, katru nedēļu, ar satriecošu finālu noslēgumā. Pirms šova 3 gadu garumā varētu notikt reģionālie atlases turnīri. Domburšovs nobāl...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rolands 26.05.2011 10:20
Bet varbūt vienkārši liekamies mierā un pieņemam, ka tāda ir latviešu daba - būt korumpējamiem - un dzīvojam tālāk? Kurai valdībai maksāt nodokļus un kur dzīvot pa lielam varam izvēlēties brīvi. Sekmīgākie ir tie, kas pielāgojas videi (vai izvēlas sev piemērotu vidi), nevis tie, kas cīnās pret vidi.
Saeimā ir Delnas bijusī vadītāja, Dienas vadošie cilvēki, augstākās tiesas bijusī tiesnese, KNAB vadītājs un tamlīdzīgi cilvēki, kas savā laikā baudījuši ievērojamu uzticību. Bet nespēj pat paust sakarīgu viedokli par partijas biedra deklarāciju vai jaunatnes organizācijas biedru nesaprotamajiem ienākumu avotiem.
Šo un citu pie varas nokļuvušo cilvēku samierināšanās liek domāt, ka tas ir vispārējs princips un, ja šī pieredze ir pietiekams rādītājs nākotnes attīstībai, tad ir pamats domāt, ka tāpat notiktu gan raksta autorei, gan komentāra rakstītājam iekļūstot Saiemā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gunta Leona 26.05.2011 09:47
Paldies autorei.
Tādi kusli, nevarīgi esam.To paši vien esam pieļāvuši. Kurš no komentu autoriem spēj vairāk, kā dažus nievājošus teik uzklikšķināt? Mēris 20 gadu garumā viņiem par ilgu, vēl pat nav apjausts, ka ne jau no malas tas ievazāts, bet no pašiem radies.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mareks 26.05.2011 09:32
"Kas notiek Latvija" vilka uz miegu, tapec vairak par dazam minutem nevareju paskatities, bet tur nav tik daudz pasu kandidatu vaina, ka pats raidijuma formats un moderators, kas lava sniegt standarta atbildes. Dombura raidijuma nav iespejams "atbrivoties" un uztaisit prata vetru ;-)
Ditas Arajas viedoklis butu negativs, ja ari Zatlers vai Berzins butu kaut ko pateikusi pozitivu. Zatlers bus sliktais par aploksnem un par zoodarzu. Berzins bus slikts, jo ir no ZZS. Saja bridi publiskaja telpa nav labakas kandidaturas. Drizak vajadzeja spriest, kapec sadu kandidatu nav, kur bija Providus, Delna un vesela rinda citu NVO, ka nav virzijusi, lobejusi, apelejusi u.tml.
NVO sektors, manuprat, ir dzivs tikai tapec, ka ir ES, citi arvalstu donori, kuri tos uztur pie dzivibas. Ja ta nebutu, "pasorganizenas" nenotiktu. Iznemums, protams, ir banku un uznemeju lobijs LDDK un banku asociacija. Bet tur apaksa ir materialas intereses.
Adios

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Arāja - Edge 26.05.2011 09:25
Paldies par acīgumu! Ir izlabots.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 26.05.2011 08:57
''Kam ir jānotiek, lai mēs saņemtos?'' -
Vajag ATCERĒTIES jau reiz notikušo mūsu zemē - to, ko pieredzēja liela daļa šodienas Latvijas iedzīvotāji.
Atmoda, dziesmotā revolūcija, barikādes - ideja,iedvesmojošais un organizatoriskais spēks (organizācija) - un lietas notiek (ceļarullis pārrullēja PSRS no Baltijas jūras līdz pat Klusajam Okeānam, no Rīgas līdz Vladivastokai).
Pieredze, zināšanas,iemaņas (know-how) ir - pie darba, dāmas un kungi! Vajag radīt IDEJU, kā aicināja S.Āboltiņa (sk.4.maija runu) - vai 'superprojektu'?
sk.pārdomām par kaimiņiem, kam līdzīgas problēmas -России нужен новый суперпроект http://www.kroupnov.ru/pubs/2011/05/25/10840/

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 26.05.2011 08:44
''Tik tālu nu esam – atgūtās neakarības 21. gadā mums ir veseli divi prezidenta amata kandidāti un abi – tieši nekādi.'' -
- Abi labi, jo abi uzskatāmi simbolizē ''neakarību'' (pareizi, Dita raksta - bez 't').Tāda ir reālā demokrātija, ko savām rokām&galvām esam izveidojuši. Vai tāpēc būtu jābēdājās?-vajag priecāties par dzīvi...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ekonomists 26.05.2011 08:35
Piekrītu, ka cilvēkiem, kuri ir tālu no ekonomikas abu kandidātu debates bija vienkārši garlaicīgi miegainas. Taču tie daži jautājumi, kas skāra ekonomiku izgaismoja milzu atšķirības abu kapacitātē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ekonomists - autorei 26.05.2011 08:33
Var redzēt, ka esi tālu no ekonomikas. Citādi būtu pamanījusi cik atšķirīgi bija abu kandidātu redzējumi. Zatlers viļāja kaut kur dzirdētas frāzes, kamēr Bērziņš demonstrēja precīzu situācijas sapratni. Līdz ar to Bērziņš bija galvas tiesu pārāks par tukšrunātāju Zatleru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Boldrix 26.05.2011 08:10
Domāju, ka Zatlers vairāk kā daudzi citi pārstāv tās vērtības, kuras es kā Saeimas vēlētājs gribu redzēt. Var pārmest var komunikāciju, jo līdz daudziem neaiziet viņa garās monotonās runas. Un Mozaīkas un Šlesera gadījumā var pārmest uzskatu laipošanu, bet jādomā, ka tas tikai raksturīgi vēlēšanu periodam. Piekrītu komentētājam, ka ja ir tik spēcīga kritika, tad ir jānāk ar alternatīvu piedāvājumu, piemēram, es politikā darītu tā vai tā, prezidentu jāizvēl šādi, vai es esmu labākā kandidāte jo..
Vieglāk ir slēpties aiz teikuma, ka es kā žurnālists esmu ceturtā vara, tad kritiskā brīdī katram ir jādara to ko viņš spēj.. cits tikai spēj publiski gausties, citi (piem. Ušakovs, Ēlerte, Kastēns) iet politikā un cenšas realizēt savas intereses un pārliecību.

P.S. Daudziem nav noalidušās rokas: NVO biedriem, uzņēmējiem, studentiem, jaunajiem vecākiem, bet jūs, kas sakāt, ka viss ir slikti un jums nav iedvesmas neko darīt, esat morāla un finansiāla nasta.. brauciet labāk prom vai beidziet čīkstēt un sāciet kaut ko darīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

rv 26.05.2011 07:33
darītāji dara. nedarītāji ventilējas forumos un gaužas par pasaules galu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

anonims 26.05.2011 05:22
Neparspilesim. Domajams viss ir vienkarshak: dauzi domajoshi cilveki ir samierinajushies, ka valsts iet uz elli. Nu jaa, neizdevas eksperiments "Latvieshu valsts", vienkarsi nespejaam, bijam par vaju un egoistisku prieksh savas valsts, bet katra nacija sanem pec nopelniem. Bet taja nav nekadas personiskas tragedijas: stiprakas dzimtas izklidis pa pasauli un kadreiz, domajams jau citaa valodaa un vietaa leposies ar savu latvisko mantojumu. Vajakaas paliks sheit un ieklausies naacijaa, kas naks pec mums. Nekas tragjisks nenotiks

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Lietussargs 26.05.2011 04:01
Dita, karogi rokās un uz priekšu.
Ā, klaviatūras taustiņus klabināt vieglāk? Pārmest visai pasaulei kūtrumu, sēžot dīvānā, ir baigi ērti, vai ne? Un tik blogot, cik mēs esam lieli nabagi, ka mums ir tāds prezidents kā Zatlers. Un nedod Dies, ka būs kaut kāds mērglis Bērziņš.
Un tas viss sēžot dīvānā. Un pēc tam paklabinot pa klaviatūru. Ērti, feini, komfortabli.

Tā kakš ira, Dita?

Citi autora darbi
Kaut kas krasains

Un atkal jauns sākums 5 Autors:Dita Arāja