Atslēgvārdi:

Mērāmies ar ēnām 12

Ēnu ekonomika ir smaga tēma - pat pirmsskolas bērniem ir skaidrs, ka ir slikti nemaksāt nodokļus un mēs tā apzogam savu valsti, tas ir - paši sevi. Pat tie, kas principa pēc to nedara, sakot 'valsts mani ir piečakarējusi, tagad es piečakarēšu viņu', saprot, ka tā nav cēla rīcība. Jautājums ir - kā veicināt ēnu ekonomikas samazināšanos un kopš ekonomiskās krīzes ir bijuši vairāki vairāk vai mazāk amizanti mēģinājumi.

Iesaki citiem:

Vēl šī gada februārī Dombrovskis stāstīja, ka plāno no ēnu ekonomikas iegūt pat, iespējams, 50 miljonus latu. Pagaidām nekādu ziņu par līdz šim no ēnu ekonomikas izvilināto naudas apjomu nav, bet nupat nupat gaidāms revolucionārs pagrieziena punkts.

IR RADĪTA MĀJASLAPA WWW.MANAENA.LV! (aplausi)

Jo mēs visi taču zinām, ka

a) mājas lapa - tas ir nenormāli efektīvs veids, kā nodot ziņu visiem sabiedrības slāņiem

b) komunikācija sociālajos tīklos ļoti labi izskatīsies atskaitēs par iztērēto ES finansējumu (šo ziņu retvītoja xx cilvēku; Facebook lapa 'patika' tik un tik tūkstošiem)

c) cilvēkiem patīk sociālajos tīklos izteikt atbalstu lietām, kuras viņi nevar vai nevēlas ietekmēt, bet grib izskatīties pēc labiem cilvēkiem/ pilsoņiem un justies kā tādi. Akcija 'Retvīto šo ziņu, lai palīdzētu patversmes suņiem' gūs lielāku atbalstu, nekā akcija 'Ziedo vienu latu patversmes suņiem'.

Vispār rotaļlieta jauka - var paspēlēties ar cipariem, iedomāties, kādu ļaunumu es nodarītu valsts ekonomikai, ja sāktu pirkt kreiso šņabi vai cigaretes. Redzēt lielos miljonus un miljardus. Vizualizēt ēnu ekonomikas kaitējumu, kas liek varbūt reālāk apzināties, ko tas nozīmē. Turklāt, reālās situācijas vizualizācija ir labi izstrādāta.

Tomēr jautājums ir sekojošs - vai tiešām cilvēki tik maz zina par ēnu ekonomiku? Vai kādam no tiem, kurš aizpildīja anketu, kāds no uzdotajiem jautājumiem bija pārsteidzošs ēnu ekonomikas indikators? Nopietni, vai kāds, kas pērk kontrabandas cigaretes, nezina, ka tā ir kontrabanda un valsts par to nesaņem nodokļus? Vai nav tā, ka tos sabiedrības slāņus, kas labprāt izvēlas kontrabandas preces un saņem algu aploksnē, šī mājas lapa nemaz nesasniegs?

Un cits jautājums - vai cilvēks, kas strādā, saņemot algu aploksnē, tiešām nav informēts, ka 'Saņemot algu aploksnē, Tev nav iespējas saņemt slimības pabalstu, apmaksāto atvaļinājumu, māmiņu algu un citas sociālās garantijas, kuras saviem darbiniekiem nodrošina godīgie uzņēmēji.'? Latvijā ir veselas cilvēku paaudzes, kas tādu lietu kā slimības pabalsts vai apmaksāts atvaļinājums nav redzējuši nekad savā dzīvē. Un tajā, ka viņiem nebūs pensijas, viņi vainos valsti.

Valstī ir veselas jomas, kurās nodokļi 90% gadījumu nekad nav maksāti un netiks maksāti - es personīgi esmu saskārusies ar skaistumkopšanu, visiem zināmo celtniecību, arī auklēm un tālbraucējiem šoferiem nemaksā. Un problēma nav cilvēkos, kas aizpildīs anketu. Problēma ir uzņēmējos. Jo tu vari būt pasaules godīgākā manikīre, auklīte vai tālbraucējs šoferis un nestrādāt tur, kur nemaksā nodokļus. Tikai diemžēl tas nozīmēs - nestrādāt vispār. Un šajās jomās darba tirgus mums ir tāds, kāds ir - ja tev kaut kas nepatīk, mums aiz durvīm stāv vēl desmit tādi kā tu.

Es zinu, jūs teiksiet, ka viss, ko es māku, ir noniecināt citu cilvēku padarīto, izveidojot šo lapu. Ka man jādod reāli ieteikumi, ko tad darīt. Lieta tāda, ka es arī nezinu, ko darīt. Es nezinu, kā piespiest uzņēmējus maksāt nodokļus. Bet es zinu, ka risinājums nav kaunināt darba ņēmējus - ticiet man, ja būtu izvēle, viņi gribētu, lai par viņiem maksā nodokļus. Tikai, lai kaut kas notiktu, jāgrib ir abām pusēm, to taču mēs zinām, vai ne?

Lapa ir labs vizualizācijas rīks, bet tas nepalīdzēs Dombrovskim vai viņa pēctecim no ēnu ekonomikas izvilkt 50 miljonu latu. Varbūt naudu, kas tika investēta šajā projektā būtu bijis labāk investēt

a) VID finansējuma palielināšanā, lai reāli sodītu uzņēmējus, kas nemaksā nodokļus

b) policistu un kontrabandas apkarotāju darba samaksā, lai mums ziņās nebūtu jāklausās, ka finansējuma un darba spēka nepietiekamības dēļ TV žurnālisti ir efektīvāki kontrabandistu ķērāji, nekā šīs iestādes?

c) likumdošanas izmaiņās, kas ļautu labāk cīnīties ar tiem, kas veido ēnu ekonomiku?

Papildināts: d) veicinot to, ka nav pieejamas legālas/puslegālas neētiskas 'nodokļu optimizēšanas' shēmas, kuras praktizē zinošie un viltīgie (un turīgie). Cik naudas paiet garām valstij šādā veidā? Es gribētu redzēt arī šādus skaitļus tajā vizualizācijā, tas būtu tikai godīgi. Jo ir mazo cilvēku ēnu ekonomika un ir lielo cilvēku ēnu ekonomika. Bet šis projekts apkaro pirmo.

Protams, šīm izmaiņām būtu viens liels mīnuss - tās nevarētu retvītot.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (12) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ES 12.10.2011 10:09
e) Pārliecināt cilvēkus, ka valstij var uzticēties naudas lietās. Ne viens vien ir dilemmas priekšā: saņemt mazāk, jo tiek nomaksāti nodokļi, t.sk. arī sociālais, vai vairāk, bet aploksnē, un starpību ielikt zekē vecumdienām. Ļoti gribētos ticēt, ka tajā brīdī, kad pienāks laiks doties pensijā, neizrādīsies, ka mana naudiņa ir bijusi valstij vajadzīga kāda budžeta cauruma aizlāpīšanai, bet pārliecības nav. Skatoties kārtējos partiju ķīviņus veidojot valdību, nerodas iespaids, ka iekļūšana Saeimā un ministru amatos ar tai sekojošo "savējo" salikšanu pie siles viņiem rūp mazāk nekā mana kādreiz sagaidāmā (?) pensija. Pašlaik daudziem valsts šķiet tikpat uzticama kā "Auseklītis" vai "Banka Baltija". It īpaši, ja viņi lasa tikai "Čas" un "Telegraf" un skatās Krievijas TV.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 11.10.2011 15:19
Jaa tajaas reklaamaas vareeetu buut arii politikju un iereednju atteeli.Arii A.Shkeele kauninaaja nodoklju nemaksaataajus.Kaapeec?Dziljaas ruupees par beerniem?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

fzss 10.10.2011 22:34
tā reklāma kā zilonim (nodokļu žulikam) ods:P LV biznesmeņiem ir dziļas tradīcijas(shēmas) naudas slēpšanai no nodokļiem......

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

m. 10.10.2011 19:44
Un N. Saksam ir perfekts bloga ieraksts Puaro.lv par šo tēmu:
Nav grūti saprast, kādēļ no miljoniem lietu, kurās tiek tērēta nodokļu nauda, plakātos mums rāda bērnus un grūtnieces. Lai arī, ja reiz mūs aicina uz godīgumu, tad būtu bijis tikai godīgi izlīmēt bildes ar politiķu sejām un tekstu: Ja tu nemaksā nodokļus, tad tev ir uzspļaut uz deputātiem, ministriem un ierēdņiem, kuri ir atkarīgi no tavas nodokļu naudas! Un uzspļaut tev uz Dienvidu tiltu, uzspļaut uz karu Afganistānā un uz Zatlera kundzes dīvāniem tev arī uzspļaut! Bet nē, tā vietā mums par nodokļu naudu tikai skumji bērneļi un žēlīga paskata sievietes. Kaut kā drusku negodīgi.
http://www.puaro.lv/lv/politikas-raksti/man-uzsplaut-bet-par...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

m. 10.10.2011 19:13
Un vēl viens iemesls, kāpēc mērīšanās ar ēnām ir bezgala muļķīgs pasākums, ja tas nenotiek plašākas diskuijas ietvaros: http://www.ir.lv/2011/10/10/kad-atnaks-latvija-tie-laiki

Šoreiz IR tiešām ir uztaisījis izņēmumu un nodrukājis ari kaut ko no progresīvās politikas - bet tas ir milzīgs izņēmums un arī visai melīgs izņēmums, jo nav norādīts, ka SC deputāti Saeimā jau ir snieguši gan priekšlikumus par taisnīgu nodokļu sistēmu, gan arī taisnīgu budžetu - bet bāleliņi, etniskā sindroma piezīdušies, pret visiem balsoja pret.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

m. 10.10.2011 19:07
Un labējie pie varas ir šādu "ekseprtu" - labējiem saimniekiem paklausīgu pakalpiņu dēļ. Saņemiet, ko esat pelnījuši.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

m. 10.10.2011 19:03
Baltic Journal of Economi publicēts pētījums "Labour market institutions: an obstacle or support to Latvian labour market recovery?" apliecina, ka visefektīvākā darba tirgus institūcija, kas palīdzēja uzturēt darba tirgu pie dzīvības, bija nevis NVA vai kāda cita valsts vai sabiedriskā organizācija, bet gan tīrs iedzīvotāju pašorganizācijas rezultāts - pelēkā ekonomika, pieklājīgi izsakoties:
...seemingly flexible reaction of
the Latvian labour market to the crisis is to a large extent due to weak law enforcement, whereas
formal regulations are rather rigid...

Protams, ja valstī pie varas ir labējie, kas ir darba tirgus pasākumiem nepievērš uzmanību, bet tajā pašā laikā nostājas pret progresīvo ienākuma nodokli vai akcīzes nodokli luksus precē, automašīnām, apģērbiem un kolekciju priekšmetiem - šajā gadījumā nodokļi nav jāmaksā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda. 10.10.2011 18:51
Uz to brīdi, kad es rakstīju šo bloga ierakstu, vēl nebiju pamanījusi vides un TV reklāmas. Sorry, tas manā skatījumā ir waste of money. Vispār, Eiropas Komisijai patīk finansēt manā skatījumā bezjēdzīgas aktivitātes - līdzīgi kā stāstīt par dzērveņu veselīgumu. Labāk šī nauda aizietu kohēzijai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pt 10.10.2011 18:32
pirmkārt, cilvēkiem jātic, ka viņiem nodokļu nomaksa viņiem nāk par labu (ne tikai - kā iespēja izvairīties no soda). Jo šobrīd netaisnības sajūta par to, ka no tevis paņem pusi algas, un vēl tev ir jāsamaksā par ārstēšanos, izglītību, jābrauc pa bedrainiem ceļiem,un jā - jāklausās runās par to, ka tad, kad pats sasniegsi pensijas vecumu (ja pie šādas dzīves kvalitātes un veselības aprūpes vispār sasniegsi), nekādām pensijām vairs nebūs naudas. Un jā - tā kā ienākumi ir jādeklarē tikai nelielai cilvēku grupai, visādi ienākumu un īpašumu reģistri ir divi dažādas pasaules u.t.t., valsts principā pasaka - mēs esam nolēmuši nodarboties tikai ar retvītojamām aktivitātēm, varat neuztraukties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 10.10.2011 17:48
Mārtiņam ir taisnība- līdz robežai. Jo - lai rastos neveselīga uztura lietošanas paradumi, tiek iegāzti milzu līdzekļi un cilvēks pat nepamana, kā ir pakļāvies ietekmei. Lai atturētos, lai pārtiktu vesėlīgi- mēs bez materiālajiem līdzekļiem apelējam pie cilvēka prāta un te nu var pretoties. Un tas pats ir ar citām lietām. Lai mainītu ieradumus , jābūt milzu mašinērijai, kas apstrādā cilvēka zemapziņu, jo ar prātu mainīties gribēs 5-7 gadu laikā tikai daži. Pārējie speciāli runās pretī, un neprasiet man, kāpēc.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārtiņš Štāls 10.10.2011 11:15
Sabiedrības viedokļa veidošanai ir jābūt ļoti pacietīgam darbam. Domāju, ka sabiedrisko organizāciju darboņi to saprot.
Līdzīgi kā ar uztveri par veselīgu uzturu daudzus gadus par to ir runāts, taču ieradumu maiņa notiek ļoti ļoti lēnām.
Tad kad eksistē problēma un eksistē sabiedriskā doma, tad notiek pārmaiņas.
Piemēram, ja servisi apvienotos sabiedriskā organizācijā un lobētu izmaiņas likumdošanā, pierādot, ka nodokļu ieņēmumi necietīs no tā ja servisa darbinieku darbs tiks aplikts tikai ar mikrouzņēmuma nodokli, bet ne ar PVN, tad valdībai nebūtu iemesls neatbalstīt šādas izmaiņas likumdošanā.
Taču šobrīd ir attieksme tāda; mēs esam mazi uzņēmumi; mūs tāpat nevar izkontrolēt; klients tāpat nevēlas maksāt vairāk; mums tāpat nav kur augt; utt.
Valsts amatpersonām jāmaina domāšana, ko nevar mainīt - to nevajag mainīt. Tajos sektoros, kur nevar piespiest maksāt nodokļus tā pat kā citos, tur jārīkojas savādāk, arī valdības rīcība var mudināt profesionālu organizāciju rašanos vai aktivizēšanos, kā tas notika ar nebanku kreditētājiem un alkohola tirgotājiem, tikai viņos škiet īsti neieklausījās.
Šai mājas lapai ir nozīme es pat dzirdēju atsauksmes no penenciālās mērķauditorijas. Tas bija vēl viens sāls grauds viņu brūcē, kas iespējams 5 līdz 7 gadu laikā mainīs viņu paradumus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gabis 10.10.2011 10:37
Vispār manaena.lv nav uzbūvēta īsti korekti vēl cita iemesla dēļ. Es maksāju visus nodokļus un nelietoju zagtas programmas, taču man tika parādīts, ka es veicinu ēnu ekonomiku virs vidējā. Un tas tikai tāpēc, ka es patiešām gandrīz NEKAD nepaskatos vai kafejnīcās, frizētāvās, un kas tur vēl tika minētas, es nepaskatos vai tiek izsists čeks. Bet tas taču nenozīmē, ka tas vispār netiek izdarīts.

Saistītie raksti

www.miomilo.lv miomilo.lv

Citi autora darbi