Atslēgvārdi:

Mēra mode 15

Kad mediji intervē Ušakovu un citus politiķus „kā cilvēkus”, notiek viņu depolitizācija un žurnālistu atteikšanās prasīt atbildību no amatpersonas par tās darbu.

Iesaki citiem:
Sirdis 255x203
Foto:Lel4nd

Rīgas mērs Nils Ušakovs (Saskaņas centrs) ir mediju mīlēts. Viņš kļuvis arī par 9. maija „jautājuma” publisku risinātāju. Lasot Ušakova pēdējā laikā sniegtās intervijas, gribas domāt nevis par viņa fenomenu, bet mediju veidoto „Ušakova” modi un tās galvenajiem aksesuāriem.Atkal centrā

Divi žurnāli maijā — Santa un Sestdiena[1] — Nilu Ušakovu padarījuši par galveno varoni. Abas intervijas ir ieturētas šo žurnāla formātā. Patiesībā tās ir labas un saturiski piepildītas. Sestdienas intervija Stand by mērs ir diezgan spraiga, neatlaidīga, pilna ar pretjautājumiem, asu reakciju uz Ušakova īsajām atbildēm, skaidriem norādījumiem, ka daļu no jautājumiem viņš neatbild vai atbildes pārceļ uz pašlaik nesasniedzamu nākotni. Pēc šīs intervijas redzams, ka pilsētas sociālais budžets tiek izmantots mēra popularitātes uzturēšanai.

Savukārt Santas intervija Jaunais Latvijas krievs cenšas atklāt Rīgas mēra dvēseli un dziļākās domas. Žurnāls iegūst dažus stāstus par jaunību, dažas privātas atziņas un jau sākumā atviegloti paziņo, ka „neredzamais ledus starp mums kūst lēni. (..) Beigu beigās ir tikai viens jautājums, uz kuru Nils īsti neatbild”. Pārāk dziļu dvēseli intervijā neatrast, tajā ir viss tas pats un mazliet, mazliet citādāk nekā intervijās krievu medijos šogad vai pirms pāris gadiem. Tā ir jauka un parasta Santas intervija, kas nav kļuvusi par zīmīgu notikumu, bet tajā var atrast Santas līmeņa cienīgus fragmentus.Viņš visiem patīk!

Gandrīz katrs stāsts par Nilu Ušakovu satur pāris grūti apstrīdamas konsekvences. Viena no populārākajām — viņš patīk. Pozitīvajai attieksmei ir arī skaidrojumi — moderns, jauns, izskatīgs, atvērts... Arī Sestdiena saka, ka Ušakovs „joprojām var lepoties ar pilsētnieku mīlestību un tiek dēvēts par jaunāko laiku labāko pilsētas galvu”.

Mazliet pretrunā universālās patikšanas un pozitīvā vērtējuma vēstījumam atrodams vēl viens vēstījums: mērs kļuvis piesardzīgāks savos izteikumos (Santas intervija), viņš atbild īsi, prot neatbildēt, izvairīties, ja runāt nevēlas (Sestdienas intervija). Šīs domas parādās daudzos medijos, kas piekrīt, ka Ušakovs veikli tiek galā ar nepatīkamiem jautājumiem un Rīgas domes problēmas vai nejēdzības viņam īsti nepielīp.

Ja kāds vaicātu, vai man patīk tādi vīrieši kā Ušakovs un konkrēti Nils Ušakovs, es visticamāk atbildētu apstiprinoši. Neskatoties uz piekrišanu kopīgajai ticībai, ka mērs visiem patīk, esmu sākusi domāt, vai mēram ir jāpatīk? Precīzāk — vai pietiek ar to, ka mērs patīk? Ja mediji uzsver Ušakova popularitāti un reaģē uz mēru, zinot, ka viņš vairākumam patīk, tas būtībā ir politiskajam mārketingam izdevīgs secinājums. Negribu teikt, ka Ušakovs nevarētu patikt, bet šajā „vispārējās patikšanas stilā” arvien grūtāk atrast atbildi uz jautājumu, kā vērtēt Rīgas mēru? Kas ir vērtējuma kritēriji? Kādas prasmes vajadzīgas mēram? Ko viņš tiešām prot? Kas no tā vajadzīgs un labi noder mēra darbā? Kā var saprast, ko Rīgas mērs ir izdarījis? Kādus lēmumus viņš pieņēmis? Kas atkarīgs tikai no Rīgas mēra? Par ko viņš galu galā atbild vai atbildēs? Saruna par to, ko dara mērs, neveidojas, jo dominē stāsts par to, kā viņš dara — kā atbild, kā uzvedas, ka nealgo sev sabiedrisko attiecību speciālistu, kā foto parakstā uzsver Sestdiena. Tā ir meta komunikācija, kurā akcentēta sarunas forma, nevis notikumu būtība un reālie fakti.

Iespējams, pārspīlēju, bet vienveidīgā mediju attieksme un saturs, kas raksturo Rīgas mēra darbību, nedod nevienu atbildi uz jautājumiem par mēra darba patieso kvalitāti. Varētu domāt — ja mērs patīk iedzīvotājiem un ir veikls komunikācijā, tad racionālie jautājumi kļūst nesvarīgi, jo dominē politikai izdevīga attieksmes iracionalitāte.Ko vēl pajautāt?

Bet viss nav tik vienkārši, jo visiem rakstiem, sižetiem un intervijām ir divas puses. Ušakova puse ir konsekventa — viņš uzvedas vienveidīgi un sniegtās informācijas slānis ir samērā plāns, bet atklātības līmenis — ļoti kontrolēts. Tomēr arī žurnālistu jautājumi ir līdzīgi. Iespējams, šī vienādā uzvedība rada arī vienādu saturu. Atšķirīgāks saturs ir februārī tapušajai Ir.lv intervijai[2]. Patiesībā to balsta atšķirīgi jautājumi, uz kuriem mēram nākas atbildēt vai arī izvairīšanās nav pārāk veikla. Savukārt žurnāla Ir rakstā par mēru var atrast vērtējumu viņa reālajiem lēmumiem un padarītajiem darbiem.

Šķiet, ka Ušakova modes balsts ir mediju vienādā pieeja, vienādie jautājumi, kurus uzdod un uzdod, saņemot tās pašas atbildes. Ar mēru parasti runā par lielo politiku vai viņu pašu, jautājumi par darbu domē ir mazākumā.

Piemēram, Santas intervijā no 27 jautājumiem 18 attiecas uz Ušakova personību, atmiņām, atziņām, bet tikai 6 jautājumi veltīti Rīgai un darbam domē, savukārt 3 jautājumi ir par politiku. Toties Sestdienas intervija ļoti atšķiras, jo sarunas centrā ir politika — no 55 jautājumiem 30 veltīti Saskaņas centra politikai, integrācijai, dažādām strīdīgām politisko diskusiju problēmām, 24 jautājumi attiecas uz notikumiem Rīgā un tikai 1 ir par mēru kā personību.

Šī proporcija ir pieskaņota aktuālajām norisēm, tomēr, kad sarunas centrā ir lielā politika, Rīgas mērs parādās kā tās pārstāvis, nevis par iedzīvotāju naudu algots galvaspilsētas vadītājs. Iespējams, esmu palaidusi garām, bet nevaru atrast interviju, kurā būtu atbildes ne vien par pašreizējām saimnieciskajām nebūšanām, bet arī par Rīgas attīstību, stratēģiju, tās filozofiju.

Kad mediji intervē Ušakovu un citus politiķus „kā cilvēkus”, notiek viņu depolitizācija un žurnālistu atteikšanās prasīt atbildību no amatpersonas par tās darbu. Kā reiz rakstīja politologs Ivars Ījabs — kad mediji parāda politiķus kā parastus cilvēkus, mēs piedodam viņu neizdarītos darbus, jo politiķi kļūst līdzīgi katram no mums.

Lai gan mērs patīk daudziem, jo tā rāda politisko reitingu virsotnes, viņam dota vara, par kuras izmantošanu saprātīgi būtu bieži un skaidri prasīt atbildību, kā arī skaidri norādīt, kas attiecas uz šo atbildību. Šādas informācijas ir pārāk maz, jo mediju modē dominē citi temati.

_________________________

[1] http://www.diena.lv/lat/politics/sestdiena/usakovs-baudu-tik-lielu-uzticibu-avansa

[2] http://www.ir.lv/2011/2/10/armani-socialdemokrats-2Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (15) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rīgas dāma 18.05.2011 17:44
Andai Rožukalnei Ušakovs šķiet "privāti simpātisks","izskatīgs","visiem patīk". Man viņš nekad nešķiet un nav šķitis simpātisks, izskatīgs un zinu ļoti daudzus, kam viņs ir dziļi antipātisks (mani ieskaitot). Es viņā redzu pilsētas sociālā budžeta izplakarētāju, neslēptu šovinistu un hronisku doppelgangeri, kad lieto sociālo retoriku, bet spēlē pavisam citu spēlīti. Viņa personiskais ieguldījums nacionālā jautājuma saasināšanā ir visiem skaidrs, arī krieviem. Jā, briļļainajam resnītim nogrieza nost to bibliotekāres frizūru un viņš sāka nēsāt kontaktlēcas. Maskavas tjūnings viņam ir uzlikts, bet noslēpt savu dabu viņš nevar. Patiesībā šis ir slēpts reklāmas raksts Kremļa pilotprojektam Latvijā. Nevajag uzturēt Gazproma mitoloģiju par "jauko" Ušakovu. Diemžēl autorei, tāpat kā Dienas Graudiņam patīk runāt visas tautas vārdā. Tas mani atbaida.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Leja - Kalns 16.05.2011 15:09
Kopš kura laika etniskajam balsojumam ir saistība ar veselo saprātu?
Ušakovs ir Rīgas mērs, jo krievu elektorāts, atšķirībā no latviešu, ir vienots.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalns 15.05.2011 20:16
Nesaprptu, ko ar šo rakstu vēlējās pateikt, jo nav izlasāma pamatdoma, bet tikai kaut kādas intervijas apraksts, pie tam, pavājš. Protams, ka autore vēlētos redzēt Rīgas mēra krēslā Ēlerti vai Jaunupu, bet cilvēkiem pēdējā laikā veselā saprāta pietiek vismaz Rīgā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ekonomists 13.05.2011 14:00
Visinteresantāk, ka pēc šodienas Toča rakta Dienā, ko nu Rožulane stāstīs saviem studentiem? Ka Latvijā ir tikai viens "neatkarīgs" medijs - simtprocentīgi no Sorosa naudas atkarīgais Irsis? Jācer, ka studenti par šīs dāmītes vecmodīgajiem un atpalikušajiem uzskatiem veselīgi pasmiesies. Nāves un iznīcības ideoloģija vairs nav modē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ekonomists 13.05.2011 13:56
Ir vienkārši nožēlojami, ka šī caur caurēm nopirktā sieviete, vēl nekaunās šķirot medijus - atkarīgajos un neatkarīgajos. Pati līdz ausīm iestigusi Sorosa stipendijās un pilnībā atkarīga vēl atļaujas uz citiem norādīt. Liekulības paraugstunda.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

degvīns 13.05.2011 13:51
Varbūt esmu subjektīvs, bet pēdējie daudzmaz analītiskie izdevumi turklāt bez izteiktām politiskām simpātijām bija žurnāli "Nedēļa" un zināmā mērā "Republika". Bet pierādījās, ka lasītājam vairāk patīk izklaide nevis kaut kas nopietns. Es arī IR paredzēju ātru 'skuju taku" , bet zināmām aprindām, ko cītīgi atbalsta šis izdevums, ir izdevīgi lai tāds IR joprojām ir. Rožukalnes kundze ar savu mazo pienesumu jau neko daudz nedod, tikai atstrādā savu naudu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ekonomists - degvīns 13.05.2011 13:35
Ne tikai jauno žurnālistu mācītāja, bet arī Latvijas žurnālistu asociācijas priekšsēdētāja un Sorosa stipendiāte. Godīgi sakot, sabiedrība krietni iegūtu ja tādas rožukalnes mazāk indētu sabiedrību ar savu nopirkto pārliecību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

degvīns 13.05.2011 13:15
Jā, Rožukalnes kundzei, šķiet, tuvojas vecuma marasms vai arī viņas saimniekiem pamatīgi kremt N. Ušakova tagadējā popularitāte. Tāpēc jālieto vecas un pārbaudītas vērtības: it kā analizējot presi, faktiski tiek dots mājiens, ka Ušakovs ir liels maita, kurš tērē Rigas domes līdzekļus u.t.t. Vienlaikus arī tā nejauši kā zaķa spira iebirst žurnāla IR pozitīvā pieminēšana. Ziniet, Rožukalnes kundze, es neesmu Ušakova un viņa partijas piekritējs, bet no Jūsu liekulības vienalga gribas vemt. Un tā ir jauno žurnālistu mācītāja!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 13.05.2011 10:13
No vienas puses Rīgas Domes pašreizējā vadība var mierīgi rullēt tālāk - viņiem ir drošs vairākums RD deputātu vidū, viņi vairs neatļaujas pārāk lielas muļķības ar 13.oktobri vai solījumiem pārdēvēt Dž.Dudajeva ielu - cenšas dzīvot ar visiem saticīgi. It kā varētu tagad interesēties par patīkamākām lietām - par to kādā krāsā ir N.Ušakova mīļākais kaķis, utml. Tomēr man būtu viņam arī viens saturīgs jautājums: Cik ilgtspējīgs ir Rīgas pilsētas budžets?

Vecākiem, kuri apmeklē privātos bērnudārzus, izmaksā 93 latus mēnesī; pensionāriem braukšana RS ir bez maksas, notiek lielas investīcijas sabiedriskajā transportā un pat visādu kultūras ēku rekonstrukcijas (bez ES struktūrfondu atbalsta), nākamgad, šķiet, jāsāk atdot milzonīgais kredīts par Dienvidu tiltu. Rīgas pašvaldība - tā tomēr nav Džordža Buša ASV, kas var piedrukāt klāt naudu. Lai vairāk varētu tērēt, vajadzīga lielāka nodokļu bāze. Un šo pieaugušo nodokļu bāzi man Rīgā nekādi neizdodas ieraudzīt.

Es neapšaubu to, ka SC var viltīgi pārfinansēt kredītus un noturēties virs ūdens līdz pat 2013.g. pašvaldību vēlēšanām. Bet ja parādu bedre būs kļuvusi krietni dziļāka, tas būs cūcīgi pret nākamajām paaudzēm rīdzinieku, kam tas viss būs jāatdod. Droši vien - pensionāru tad būs vēl vairāk; uz ārzemēm emigrējušo tāpat.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Citāts 13.05.2011 06:15
Daudzi brīnās par Rīgas mēra Nila Ušakova augstajiem reitingiem. Tur nav par ko brīnīties. Viņš ir cilvēks, kurš audzis, nelasot Ēlertes un Raudsepa Dienu un neko nedzirdot par Džordžtaunas gudrībām. Tai laikā, kad šī ekonomikas viltus mācība indēja latviešu sabiedrības apziņu, Ušakovs latviešu valodu vēl nemācēja tādā apjomā, lai šo indi uzsūktu smadzenēs. Rezultātā Ušakova leksikā neparādās tādas pērles kā Vilkam – nevaram ar katru auklēties, lai brauc prom; Pabrikam – par simt latiem strādā tikai muļķi; un Šadurskim – darbaļaužu vēstules nav jāņem vērā. Par laimi, šobrīd no latviešu partijām tikai Vienotība turpina atbalstīt šo prettautisko politiku. Un pamatoti viņu reitingi krīt. Jo tie zemāk nokritīs, jo lielākas cerības uz Latvijas valsts atdzimšanu. http://zinas.nra.lv/viedokli/bens-latkovskis/47261-galvena-p...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ivars Āboliņš 12.05.2011 23:31
Ir tā, ka Nils Ušakovs nav tikai Rīgas mērs. Viņš ir arī lielas partijas - Saskaņas centra - valdes priekšsēdētājs. Tāpēc arguments, ka intervijās ar viņu nebūtu jārunā kā ar lielās politikas pārstāvi, neiztur nekādu kritiku. Viņš ir lielās politikas daļa, nevar atraut viņa darbu Rīgas domē, no tā, ka viņš vada savu partiju.

Tāpat Santa ir sievietēm domāts dzīvesstila žurnāls. Šādiem žurnāliem pēc definīcijas nav jāmēģina noraut politiķiem maska, cenšoties parādīt cik slikti viņi rūpējas par pilsētas budžetu. Jā, arī mani, tāpat kā daudzus, bieži šķebina šajā žurnālā lasāmās pieglaimīgās intervijas. Taču te ir jārunā par intervēšanas stilu (piemēram, ja intervē Broka sarunas nav lišķīgas, visbiežāk tās tādas ir tad, kad ir viens konkrēts intervētājs), nevis faktu, ka intervijās netiek runāts par budžetu. Dzīvesstila žurnāli ir domāti izklaidei. Politikai tajos ir vieta, taču tik pat labi tās var arī nebūt. Un es domāju, ka Santas pamatauditorija būtu vienkārši šokā, ja tur parādītos Ir parauga raksti.

Rožukalnes kundze droši vien pati atceras savu darbu žurnālā Marta, kur arī bija noteikts formāts un kaut kā atmiņā nav palikušas politiķus iznīcinošas intervijas. Bet varbūt kļūdos un viņas vadībā šis žurnāls nodarbojās tikai ar politiķu atmaskošanu un viņu patieso seju parādīšanu.

Turklāt Rožukalnes kundze ir neprecīza citātos. SestDiena parakstos neuzsver, ka Ušakovs nealgo sev PR speciālistus. SestDiena raksta - tā apgalvo pats Ušakovs. Un tur pat apakšā ir Arņa Kaktiņa citāts, kurā viņš saka tieši to, ka Ušakovs sava tēla veidošaā iegulda lielus resursus un pūles. Tāpat SestDienas jautājumi par integrāciju un "strīdīgajām politisko diskusiju problēmām" ir par to, ka domei ir pašai sava integrācijas politika, kam tiek tērēta domes nauda un tam, ka presē parādījusies informācija, ka dome par rīdzinieku naudu ir likusi ziedus notiesāta kara noziedznieka, monstra un slepkavas Vasīlija Kononova bērēs. Var jau būt, ka Rožukalnes kundzes prāt tie nav ar pašvaldību saistīti jautājumi, taču, manuprāt, gana svarīgi, lai tos uzdotu.

Šīs, protams, nav vienīgās pašrocīgi radītās nepatiesās interpretācijas, kuras atrodamas šajā un citos pēdējā laika Rožukalnes kundzes rakstos, taču ne mans uzdevums ir tās visas uzskaitīt.

Jauku vakaru visiem

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

tādi esam 12.05.2011 22:49
Liela daļa žurnālistu gluži vienkārši ir ļoti zemā līmenī. Ko tās skuķes, kas intervē ušakovus u.c. politiķus, vispār saprot no politikas? Parasti gandrīz neko. Kādi jautājumi, tādas atbildes...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zaķis 12.05.2011 20:45
iepriekš gan tika teikts, ka Santa ir viens neatkarīgs medijs. tātad neatkarīgs no jautājumiem par amatpersonu darbību?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x - AR 12.05.2011 17:51
nedaudz ne pa teemu (kaut gan iisteniibaa pa teemu, jo autore nav pakautreejusies arii sheit palieliit zhurnaalu Ir (par sava veerteejuma sniegshanu Ushakova darbam? tieshaam ar to jaanodarbojas pashiem zhurnaalistiem, nevis ekspertiem?)).
kaapeec juusu veidotajaa un Ir publiceetajaa mediju sheemaa nav iekljauts zhurnaals Ir? nav pagaajis pat meenesis, kopsh izskaneeja zinja, ka Ir dabuus naudu SFL "konkursaa" - un taa neskaitaas vismaz neformaala saistiiba? turklaat, cik vareeja noprast no metodologjijas, tika veerteets arii medija saturs, un arii peec taa Ir neskaitaas pietuvinaats V tiiklam?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Diesel 12.05.2011 17:47
Piekrītu rakstā teiktajam.

No "Santas" gan neko citu nav ko gaidīt - vismaz manā apziņā citāts par Sandi Valteru kā basketbolistu ar "skumju, skumju sirdi" un nebeidzamās intervijas ar Rēziju Kalniņu jau ir kļuvušas par žurnāla gaudulīgi sentimentālā stila sinonīmiem. Vai "Santā" nebija slavenais teikums par Šķēli ar "neaizmirstuļu krāsas acīm"?

Citi autora darbi
Amerikam

Amerika vilnis 6 Autors:Anda Rožukalne

5094543120 a0e90ca6e6

Maģiskā formula 10 Autors:Anda Rožukalne

5946598820 6033176481

Miglas zonā 10 Autors:Anda Rožukalne

2632802003 9f40405723

Vecums kā šķērslis 12 Autors:Anda Rožukalne