Amandas Todd stāsts nav tikai stāsts par vardarbību skolā 16

Šodien es gribu uzrakstīt par kādu meiteni no Vankūveras, kuras vairs nav starp mums.

Iesaki citiem:
Amanda%20todd

Latvijas mediji šo ziņu nepamanīja, kamēr citur pasaulē tā raisīja diskusijas par vardarbību skolā, internetā un jaunu meiteņu seksualitāti. Ar savu pašnāvību viņa ir aktualizējusi sarunu par problēmām, ar kurām ik dienas sastopas jaunas meitenes Rietumu pasaulē - emocionālu vardarbību internetā un ārpus tā. Tomēr stāsts par Amandu Todu ir ne tikai stāsts par emocionālu vardarbību jauniešu vidē, bet arī stāsts par jauniešu seksualitāti un sabiedrības apsēstību ar sieviešu kailumu. Arī par dzimumu līdztiesību.

Lai saprastu Amandas Todd stāstu, iesaku apskatīt video, kuru viņa pati uzfilmēja neilgu laiku pirms pašnāvības izdarīšanas pagājušajā nedēļā.

Tiem, kuri nevēlas skatīties video, īsi izstāstīšu tā saturu. Septītajā klasē Amanda un viņas draudzene aizrāvās ar online videočatiem. Kādā no online sarunām viņa sastapa ļoti jauku puisi (patiesībā - trīsdesmitgadnieku), no kura saņēma komplimentus par savu izskatu. Viņš Amandu pierunāja parādīt savas krūtis un veica ekrānšāviņu. Viņš sazinājās ar Amandu vēlāk, kad bija uzzinājis viņas vārdu un adresi un mēģināja viņu šantažēt. Kad viņa nepakļāvās, attēls tika nosūtīts visiem draugiem, paziņām un radiniekiem. Tas aizsāka emocionālās vardarbības un ņirgāšanās kampaņu skolā, kuru nācās nomainīt, tomēr attēls un šantāžists viņu vienmēr atrada, lai cik skolas viņa nomainītu. Šis attēls, muļķība, ko viņa bija izdarījusi, meiteni vajāja visur. Amandai sākās depresija un uzvedības problēmas, kas noveda pie alkohola lietošanas, klaiņošanas un sevis graizīšanas. Kādā no jaunajām skolām viņa satika sava vecuma puisi, kuram jau bija draudzene. Tomēr viņš solīja draudzeni pamest, jo teicās mīlam Amandu. Pēc tam, kad viņa ar puisi pārgulēja, ziņas ātri izplatījās skolā, savukārt puiša draudzene Amandu skolas gaitenī publiski piekāva un to nofilmēja. Video vēlāk tika pārsūtīts sociālajos tīklos. Amanda mēģināja veikt pašnāvību, izdzerot balinātāju. Skolēni sociālajos tīklos turpināja ņirgāties, ievietojot viņas un balinātāja bildes un pārrunājot to, cik žēl, ka viņa vēl dzīva. Tas nebija uz ilgu laiku - pašlaik Amanda jau ir mirusi.

1. Tas, kas notika ar Amandu, varētu notikt ar daudzām jaunām meitenēm Rietumu sabiedrībā un arī Latvijā. Tie, kuri vēro jaunu radinieču vai paziņu bērnu galerijas sociālajos tīklos, redz, cik daudz seksuāli piesātinātu attēlu no nepilngadīgām meitenēm tiek izvietots. Un tā ne obligāti ir audzināšanas problēma. Pusaudži šajā vecumā internetu uzskata par daļu no savām cilvēktiesībam, aizliegšana ir bezjēdzīga, jo tagad datu nesēji un internets ir visur. Mediji un sabiedrība milzīgu nozīmi šodien piešķir sievietes ārējam izskatam, arvien jaunākas un jaunākas meitenes tiek mācītas, kā būt seksīgām, piemēram, piedāvājot piecpadsmitgadīgām meitenēm vaksācijas un solārija pakalpojumus vai sešgadīgām meitenēm piedāvājot iegadāties seksīgus bikini peldkostīmus. Filmas stāsta par to, ka galvenā dzīves jēga meitenei ir atrast puisi, būt skaistai un gribētai.

Ziņa, kuru meitenes saņem, ir neskaidra - no vienas puses, tev ir jābūt seksīgai, bet no otras puses, seksīgai tāda veidā, ka tas nav par traku, jo tad tevi apsaukās un ņirgāsies. Un tu esi iespiesta starp iespēju vai nu būt 'lūzerei', kurai nav puiša un kas nav skaista un vēlama, vai kļūt par izsmiekla objektu, jo esi 'mauka'.2. Tas reizē ir un nav stāsts par ņirgāšanos un vardarbību skolās. Jā, ir aktuāli par to runāt, tomēr jārunā arī par iemesliem, kāpēc tas notiek. Iemesli ir atšķirības izskatā, uzvedībā, spējās, ģimenes ienākumos, seksualitātē u.t.t.

Daudzkārt vardarbība izriet nevis no bērnu nežēlības, bet gan sociāliem konstruktiem, kas valda plašākā sabiedrībā. Un es domāju, ka emocionālā vardarbība internetā ir nevis jauniešu un bērnu problēma, bet visas sabiedrības problēma, jo ņirgāšanās nebeidzas arī augstskolā, klubā vai darba vietā. Neiecietība pret citādo ir vispārēja.3. Stāsts par Amandu Todd ir ne tikai stāsts par jauniešu nežēlību un emocionālo vardarbību internetā, bet arī jaunu vīriešu vardarbību pret jaunām sievietēm. Tā ne vienmēr ir fiziska. Turklāt, citas jaunas sievietes nevis atbalstīja Amandu Todd, bet gan piedalījās emocionālā vardarbībā. Vainīgi nekad nebija jaunie vīrieši (un parasti nav).

Ir liekulīgi moralizēt par to, ka jaunas sievietes agri un muļķīgi praktizē savu seksualitāti, ja mediji un viedokļu līderi uzspiež uzskatu, ka sievietes vērtība iet caur viņas ārējo izskatu un seksīgumu. Cik gan bieži skolā jaunieši ņirgājas par tām meitenēm, kuras pirmās sāk īstenot savu seksualitāti, kamēr puišus, kuri to izdara pirmie - glorificē?4. Mediji sievietēm visu laiku stāsta par to, ka ar viņām kaut kas nav kārtībā - ne apģērbs, ne attiecības, ne ārējais izskats, ne svars nav ideāli: viss ir jāmaina un jāuzlabo. Tādēļ uz jaunu sievieti tas, ka kāds tev pasaka, ka esi skaista, izdara milzīgu ietekmi.

5. Ir divi jautājumi, kuriem, manuprāt, šajā un jebkurā tamlīdzīgā diskusijā nav vietas. Tie abi ir saistīti ar cietušā vainošanu. Pirmais - kur skatījās vecāki un otrais - ko viņa domāja tajā brīdī kad rīkojās tik muļķīgi? Vecāki darīja visu iespējamo - mainīja skolas, bija blakus un nodrošināja speciālistu palīdzību. Meitene bija meitene mūsdienu informācijas laikmetā. Kad mēs runājam par notikušo šajā kontekstā, tas novērš uzmanību no īstajiem vainīgajiem.

6. Nav daudz vīriešu, kuri gūst baudu, aplūkojot mazas meitenes. Tomēr būsim reāli - padsmitnieces, kuras jau izskatās pieaugušas un sāk apzināties savu seksualitāti, tiek uzskatītas par pelēko zonu. Lielākā daļa modeļu ir nepilngadīgas, tomēr tiek iekārotas. Vai mēs kā sabiedrība to akceptējam?

7. Sabiedrība uzskata, ka tai ir tiesības uz citu cilvēku kailumu un jo īpaši uz citu sieviešu krūtīm. Latvijā tas notika ar prezidenta padomnieci, Lielbritānijā - ar karaļnama pārstāvi. Un tā vietā, lai nosodītu tos, kuri izvieto nelikumīgi vai neētiski iegūtus fotoattēlus, mēs nosodām sievietes, kuras atļaujas realizēt savu seksualitāti tā, kā vēlas. Turklāt, nevis publiskajā telpā, bet savās mājās vai atvaļinājumā.

Mums nepieder citu sieviešu krūtis un mums nav daļas gar tām, ja vien tās neatrodas mūsu īpašumā.Man arī gribētos uzrunāt likumdevējus un tiesību speciālistus - ja Kanādā policija bija bezspēcīga un nespēja aizsargāt meitenes tiesības (galu galā - nopludinātie foto bija bērnu pornogrāfija!), vai tā varētu aizstāvēt meiteni, ja tas notiktu Latvijā? Vai manas meitas un es, ja izdarītu tādu muļķību, būtu pasargātas, ka tas, kurš izplata tādus foto internetā, tiek sodīts?

Tāpēc šis nav stāsts par vardarbību skolās. Tas ir stāsts par sistēmiskām dzimumu vienlīdzības problēmām. Kamēr puišus neviens nemācīs, kā ar cieņu izturēties pret sievietēm un meitenes - kā cienīt pašām sevi, tikmēr nekas nemainīsies.Var un vajag izstāstīt simts stāstus par to, cik slikti var beigties savas kailbildes nosūtīšana (it kā) uzticamam klasesbiedram vai draugam. Ka tevi šī kailbilde vajās visu mūžu, būs apsmiešanas iemesls un traucēs nākotnes karjerai. Un te ir vienalga, vai tev ir 12, 15 vai 25. Sabiedrība pieņem, ka tad, ja šī bilde tiks nopludināta un izjauks tavu dzīvi un nākotnes izredzes, pat tad tā būs tava vaina, nevis noziegums. Tāpēc ar runāšanu būs par maz - kā jau rakstīju iepriekš, jaunas sievietes šodien ir nonākušas neapskaužamā situācijā. Ir jāmaina attieksme pret sievietes ķermeni sabiedrībā un beidzot jāpieprasa medijiem un reklāmu veidotājiem pārtraukt skatīties uz sievieti kā uz lietu, bet viņas ķermeni izmantot kā reklāmas un iekāres objektu.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (16) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Eteija

Kāpēc nekas nav minēts par to, ka Anonymous ir atklājuši pedofīlu un viņš tiks saukts pie atbildības?

Tmp author
Grietiņa

Piemērs "kā būtu Latvijā" nav tālu jāmeklē, skat. stāstu "Huļi bļoda netīra?" Interesanti būtu paanalizēt, cik ātri izplatījās ziņas par varoņa vārdu un uzvārdu, kāds bija pamatojums skolas vadībai, izsviežot puisi no kojām (video mums tagad alkometra vietā, vai kā?), un cik ilgi viņam vilksies līdzi šī negribētā slava. Laimīgā kārtā komentāri vairumā gadījumu ir zobgalīgi, bet ne naidīgi (atgadījums ir no tādiem, par ko varoņi paši mēdz pasmieties, kad izgulēts dzērums), bet kas notiktu, ja līdzīgu slavu iegūtu, teiksim, video, kur kojās piedzērusies meitene uzmācas kādam čalim? Man ir nelāgas aizdomas, ka ātri vien sāktos sacensības starp komentētājiem, kurš asprātīgāk un nežēlīgāk paņirgāsies.

Emml3936f1fvgezwlutd
Roberts

Linda, diemžēl nošāvāt greizi. Konkrētā meitene negatīvu attieksmi pret sevi nopelnīja, un pamatoti. Tur nebija tikai viena fotogrāfija, neviens neko nepierunāja un nekur nevilka. Skuķe, tā pat, kā daudzas citas (kad pēdējo reizi bijāt ChatRoullete utml. vietnēs?) to darīja "aiz neko darīt", bieži un lielos apmēros, pie tam, demonstrējot ļoti nievājošas un pazemojošas attieksmes izpausmes pret pārējiem (anglonets ir pilns ar Amandas "materiāliem"). Ko mēs redzam pašlaik, ir Amandas pašas ilgtermiņā darītais, kurš pavērsās pret viņu pašu.

Par pārējo gan, nevaru nepiekrist. Taču, nemitīgi pieķeru sevi pie domas, ka varbūt tiem/tām, kas sevi ļauj tik viegli manipulēt, varbūt vajadzētu ļaut tikt manipulētiem...?

Ilona
Ilona Kronberga

Kopā ar vajātāju atbildība jāuzņemas meitenes tuviniekiem un citiem aklajiem līdzcilvēkiem.
Biju redzējusi šajā blogā atspoguļoto iekš Mirror News: "'Stay Strong': Grieving dad reveals tragic Amanda Todd planned to get anti-bullying motto tattooed on her arm" (http://www.mirror.co.uk/news/world-news/amanda-todd-dad-reveals-suicide-1384236).
Kā tad tā varēja notikt? Manā redzējumā lieta ir pavisam vienkārša, ja paraugāmies objektīvi:
1) Meitenei ir bijušas visdrīzāk jau tā dzīvē lielas problēmas un šis iznākums ir tikai šo iepriekš ignorēto problēmu rezultāts - neviens sevi cienošs un par sevi pārliecināts cilvēka bērns nepubliskotu savus kailfoto, vai neļautu citiem tos publiskot. Tātad vientulība (meklēja sabiedrību internetā, dzīvē tās tātad nebija), vienaldzība un zems pašvērtējums, kombinācijā ar absolūtu atbalsta trūkumu!
2) Meitenei ir bijuši arī vecāki vai citi tuvinieki, kuri nav spējuši organizēt meitenes dzīvi un veidot viņas personību tā, lai šādā veidā viņa draugus nemeklētu; nav spējuši uzaudzināt cilvēku ar tādu pašcieņu, lai šādiem ņirgāšanās gadījumiem spētu stāvēt pretī vai pāri, vai vispār neievērot tos.
Nav iespējams ņirgāties par cilvēku, kurš uz to nereaģē. Ņirgāšanās obligātā sastāvdaļa ir apņirgtā pārdzīvojums (trauma), ja tā nav - šāda rīcība kļūst neiespējams.
3) Es tiešām brīnos šajā gadījumā, ka kā līdzeklis problēmas risināšnai tika izvēlēta skolas maiņa! Ar skolas maiņu šādu problēmu nevar atrisināt. Jo tā problēma nav sākusies skolā, bet pašā cilvēkā, par kuru ņirgājas. To pierāda fakts, ka šī nelaime ir sekojusi no skolas uz skolu. Risinājums ir jāmeklē nevis simptomos, bet nepatīkamās situācijas cēlonī.
4) Mani pārsteidz, ka vecāki vai tuvinieki vai skolotāji nav vērsušies policijā, jo sevišķi ņemot vērā, ka Lielbritānijā un citur pasaulē ir ļoti daudz ietekmēšanas līdzekļu, lai cietušais varētu izvairīties no vajāšanas. Ir traki, ka par pieaugušo cilvēku stulbumu (nepareizu vērtību izveidi, zemu pašapziņu, vienaldzību) bērniem ir jāmaksā ar dzīvību!
Vai Latvijā kaut kas tāds ir iespējams?
Jā ir iespējams. Bezmērķīga ķiļķenošanās internetā ir tāpat kā akla un kurla cilvēka pastaiga par sliežu ceļiem - ir tikai laika un saraksta jautājums, kurš tieši vilciens sabrauks.

Tmp author
Kalvis Apsitis

Stāstam ir arī otra puse - un tā nav mazāk nežēlīga: Ja pie kāda jaunieša atrod nepilngadīgo nepiedienīgus attēlus (neatkarīgi no tā, vai viņš tos īpaši meklējis, vai arī tos atsūtījis kāds nesaprātīgs draugs vai mistisks "trīsdesmitgadnieks no čata") - tad par šo faktu var piešūt bērnu pornogrāfiju. Un puiši un viņu karjeras izredzes nav mazāk apdraudēti no apsūdzībām par bērnu pornogrāfijas glabāšanu/izplatīšanu kā tas ir meitenēm.

Nu un vecākiem ir drusku jāuzrauga savu bērnu Interneta paradumi. Mēs virzāmies uz "surveillance society" pusi - elektroniskus failus un elektronisko transakciju vēsturi bez īpašām zināšanām nebūs iespējams noslēpt. Pašiem lietotājiem jāsargās no tamlīdzīgas drazas, tā ir tūlīt jādzēš ārā no saviem telefoniem un datoriem, lai nepaliktu pierādījumi - un par to jāizglīto cilvēki jau no mazām dienām.

Tmp author
rainbow

Spertāl, varbūt ka derētu attiecināt savus vāŗdus pašam uz sevi? Jebšu jau esi aizmirsis, kā pirms dažiem gadiem citu mātes internetā nodirsi? :D

Tmp author
skumji

Paldies par rakstu!
Pirmkart, saksim ar to, ka paskatisimies apkart. Kas notiek? Kads ir musdienu cilveks? Visa pasaule vertibas ir smagi sagrozijusas. Ir smagi apdraudeta cilveku gariga veseliba ka tada- dzivojot laikmeta, kur laiks tiek pavadits-dzive paiet pie datora, kur zud izpratne par to, kas labs, kas slikts, kur ir robezas. Dzive, kas ir stresa un nemitigas skriesanas, baigo prasibu pilna. Ja cilveki nesaks domat par to, cik smagas ir musdienu dzivesveida un vertibu trukuma sekas. Loti, loti skumji. Sadas meitenes ir si laikmeta upuri...Un mes visi tadi varam klut, ja vel neesam kluvusi..

Tmp author
anonims

Kaut kada shizofrenija liberalaja gala. Tad kas, saaksim ieviest konservativu kontroli par medijiem? :) Jeb ceriiba ir pierunaat "mees" vai "sabiedriibu" savaadaak uzvesties uzzinot par Midltones kailfoto nevis mekleet uzreiz googlee? Good luck ar to.

Tmp author
stalins

Domaaju,ka autore saredz probleemu,tachu pagaidaam veel neredz risinaajumu.Jaa ,diemzheel, arii es veel neredzu risinaajumu.Kopumaa Latvijas likumdoshana paredz tiesiibas uz datu privaatumu,tachu dazhos gadiijumos ir gruutiibas to uztureet.

Troll
Artis Spertāls

Jautājums ir pavisam nopietns, un sekas arī - taču izmainīt sabiedrību tā pēkšņi - to nevarēs, to, visticamāk, nevarēs arī ilgtermiņā - sabiedrībā arvien vairāk viss tiek balstīts uz seksuālismu - un tā ir globāla tendence, nevis tikai Latvijas nebūšana, līdz ar to šajā jautājumā var pat nemēģināt runāt par sabiedrības uzskatu izmaiņu. Ar seksu un seksualitāti pārāk daudz tiek pelnīts - jo galu galā - tas ir tas, kas piesaista uzmanību. Tam mēs varam mest mieru.

Ja runājam par reālām rīcībām (kuras gan arī ir tikai uz papīra, jo interneta vidē ir pietiekami viegli noslēpt savas pēdas), tad, protams, atbalstu visa veida apzināti destruktīvu rīcību kriminalizēšanu. Šajā gadījumā - ne tikai tam, kurš šo bildi uzņēma (screenshot), bet arī tiek, kuri "padeva" tālāk un ņirgājās. Skolu vadībām būtu nepieciešama daudz lielāka autoritāte, lai šādus bērnus (kuri ņirgājas, izplata šo bildi skolas iekšienē utt), piemēram, izslēgtu no skolas.
Otrs, ko varētu darīt - mudināt vecākus atbalstīt savus bērnus. Ne visiem ir jābūt skaistiem - vari būt gudrs, mūziķis, mākslinieks utt. Pelni naudu un dzīvē izsitīsies daudz tālāk nekā tie, kuri ir vienkārši skaisti. Skaistuma etalonu neizjauksi nekad - bet var mēģināt radīt citus etalonus.

Un, protams - Vecākiem, skolotājiem un visiem citiem ir jāmāca tas, ka uzticēties nevar nevienam :) Nevajag taisīt nekādus trakus video, nevajag boyfriendam sūtīt savus kailfoto utt. Pat ja sūti - tad elementāri - lai neredz seju. Laiki iet, cilvēki mainās, draugi mainās - pēc tam pašam var nākties nožēlot.

Tmp author
viedoklis1

Lai arī piekrītu tam, ka par to ir jārunā, un arvien skaļāk, šādas situācijas uzskatu par ģimenes iekšējās pasaules, savstarpējo attiecību sekām - līdz zināmam vecumam vecāki tomēr ir atbildīgi par savām atvasēm un viņu psiholoģisko, garīgo stiprumu un līdzsvarotību.

Tmp author
asmtz

stāsts par absolūtu cilvēku stulbumu.
nu labi, ir viena kailbilde. tad vajag uztaisīt kailfoto sesiju žurnālam, pēdejā bildē visiem parādot vidējo pirkstu - laikam vienīgais veids, lai padarītu šo šantāžu neefektīvu. (vienīgi problema, ka meitene bija nepilngadīga.) bet mūsdienās jau viss ir tik pārsātināts ar seksualitāti, bet tajā pašā laikā nejauši kaut kur atklājies krūtsgals skaitās sensācija. kāda murgaina divkosība.

Tmp author
Sids

Ļoti labs raksts.
Gribētu vēl piebilst, ka sievietēm uztieptie skaistuma standarti negatīvi ietekmē arī jaunus vīriešus - veidojas priekšstati par to, kuras drīkst patikt un kuras nē, ar kurām kopā redzot par tevi nesmiesies citi puiši, kura būs smuka draudzene (tā ka mammai patiks), kura skaitās laba potenciālā sieva. Princips tas pats - nedrīkst būt nesmuka/neseksīga, nedrīkst būt arī mauka. Kad paiet gadi un nobriedušajai seksualitātei pievienojas prāta briedums (ja tas vispār notiek), it kā saproti, ka šādi standarti ir muļķīgi, tomēr pusaudža gados pieņemtais pamats ir spēcīgāks - grūti piespiest sevi iemīlēt sievietes, kas kaut kādā ziņā neatbilst etalonam, kaut arī viņas to būtu pelnījušas un pašam gribētos, jo patīk, lieliska personība utt. Bet seksuāli nepiesaista, jo traucē pārāk dziļi iedzītie stereotipi, kādai jāizskatās mīļotajai sievietei.

Tmp author
Margita

Un, jā, sliecos piekrist domai, ka būtu kriminalizējama nepilngadīgo fotogrāfiju (ne tikai kailfoto) un citu personisku datu, dokumentu izmantošana ļaunprātīgi pret pašu cilvēku. Jo ne vienmēr cietsirdība dabiskā veidā tiek apturēta ģimenē - par to jāparūpējas likumiem.

Tmp author
Margita

Paldies, ka pievērsāt uzmanību šim briesmīgajam interneta cietsirdības gadījumam! Man gribas cerēt, ka Latvijā tā nenotiek, bet, atzīšos, esmu tālu no jauniešu sabiedrības, nezinu.
Amandas Todas pašnāvība raisa daudz pārdomu. Tostarp es uzdodu jautājumu: vai viņas reabilitēšana pēc nāves (sk. „Facebook” lapas „R.I.P. Amanda Todd”), kas noris tai pašā internetā, nemudinās citus, kas cieš no ņirgāšanās (cyberbullying), ātrāk spert šo fatālo soli? ASV vienaudžu apsmiekls, internetā vai reālajā dzīvē - skolā, ir visai biežs nepilngadīgo depresiju un arī diemžēl pašnāvību iemesls.

Tmp author
Lauma

Ne tikai ASV. Visur.

Saistītie raksti
Citi autora darbi