Atslēgvārdi:

LTV kultūras bedre 218

Kultūras programmu veidošana ir sabiedriskās televīzijas pienākums un atbildība, taču LTV teju visu kultūras tematikas slodzi uzliek vienam raidījumam, kas ar to īsti netiek galā.

Iesaki citiem:

Latvijas Televīzija (LTV) 2005.gadā atteicās no daudzajiem kultūras raidījumiem, kas katrs „apkalpoja” savu kultūras nozari — skatuves mākslu, vizuālo mākslu, mūziku — un tos visus apvienoja vienā projektā 100g kultūras. Pārmaiņas toreiz bija nepieciešamas, tomēr pieredze ar 100g kultūras šajos piecos gados ir apliecinājusi, ka ar vienu kultūras raidījumu sabiedriskajai televīzijai ir ļoti par maz.

Kultūras raidījumi nebūs tie, kas sasniegs vislielākās auditorijas, un to sekmes jāmēra arī ar kvalitatīviem rādītājiem. 100g kultūras pilnīgi noteikti nav jākonkurē ar dažādiem populārajiem žanriem, piemēram, dejošanas un dziedāšanas šoviem, kuru auditorija sniedzas pāri 200 000 skatītāju. Tomēr 100g kultūras auditorijas skaitļi nav pietiekami, lai uzskatītu, ka tie ir griesti, ko var sasniegt kultūras raidījums. Ar kultūras raidījumiem ir iespējams uzrunāt plašāku skatītāju loku, un tie nav nolemti vien niecīgai — intelektuāļu un kultūras elites — auditorijai un nebūt nav nogrūžami kaut kur malā, ārpus prime-time jeb skatītākā laika programmas.47 000 nav griesti

Pagājušā gada kultūras patēriņa pētījumā konstatēts, ka Latvijas iedzīvotāju galvenā kultūras aktivitāte ir kultūras raidījumu skatīšanās televīzijā — 46% no aptaujātajiem apliecinājuši, ka vismaz reizi pēdējā gada laikā ir skatījušies LTV raidījumu 100g kultūras. Vēl populāra ir grāmatu lasīšana un brīvdabas pasākumu apmeklēšana.[1]

Salīdzinot ar 2007. un 2008.gada aptaujas datiem, kopumā interese par 100g kultūras ir palielinājusies, tomēr tas noticis uz reto skatītāju rēķina, jo pieaudzis to skatītāju skaits, kas šim raidījumam pievēršas vien reizi vai dažas reizes pusgadā vai reizi gadā. Lojālie 100g kultūras skatītāji, kas šo raidījumu skatījušies reizi nedēļā vai biežāk, ir vien 9%, un viņu pēdējos gados palicis mazāk.[2] Lielais vairums aptaujāto 100g kultūras pievērsušies krietni retāk.

Regulārie pētījumu aģentūras TNS Latvia veiktie auditorijas mērījumi rāda, ka ik vakaru „100g kultūras” 2009.gadā noskatījušies vidēji 47 tūkstoši skatītāju un raidījuma atkārtojumu vidēji 12 tūkstoši. Pēdējos trīs gados 100g kultūras auditorijas skaitļi būtiski nav mainījušies, kas varētu nozīmēt, ka uzticīgā auditorija nav novērsusies, tomēr nav arī nākuši klāt jauni skatītāji.[3] Vai 47 tūkstoši skatītāju ir viss, ko var sasniegt kultūras raidījums? Igaunijas sabiedriskās televīzijas iknedēļas kultūras jaunumu žurnālu OP!, kas ēterā ir katru otrdienu 21.40 un kura hronometrāža ir 28 minūtes, pērn skatījās vidēji 73 000.[4] Tiesa, LTV ir arī savs veiksmes stāsts, un tas ir kultūras vēstures raidījums Ielas garumā. Tas pierāda, ka ar vērtīgu saturu un aizraujošu uzrunas manieri var sasniegt labus rezultātus. 2009.gadā šo raidījumu skatījās vidēji 82.9 tūkstoši (atkārtojumu – vidēji 22.8 tūkstoši).[5]Ārpusē jaunieši un krievvalodīgie

Kā rāda kultūras patēriņa pētījums, uzticīgākie 100g kultūras skatītāji ir pensionāri, kamēr ļoti slikti uzrunāta ir jaunu cilvēku auditorija un krievvalodīgie. To, ka šīs auditorijas LTV radītais kultūras saturs ir ļoti vāji sasniedzis, apstiprina arī 2006.gada pētījums par jauniešu kultūras patēriņu.[6] Šie dati gan neuzrāda vien 100g kultūras, bet LTV kopējās auditorijas problēmas — starp LTV skatītajiem ir maz jaunu cilvēku un maz krievvalodīgo. LTV šīm auditorijām ir jāpievērš krietni lielāka uzmanība.

LTV ik vakara reitingu līknē 100g kultūras rada milzīgu bedri. Skatītāji minētā raidījuma laikā lielākā skaitā pievēršas komerctelevīziju izrādītājiem vieglo ziņu formātiem Bez tabu TV3 un Tautas balsij LNT, kas parasti savāc divas un pat trīs reizes lielāku auditoriju nekā sabiedriskā televīzija tajā pašā laikā. LTV programmu plānotāji īsti laimīgi ar to nav, jo 100g kultūras radītā bedre reitingu līknē iegāž arī nākamos raidījumus — 100.pantu un Panorāmu. Tie, kas 100g kultūras laikā aizplūduši pie komerctelevīzijam, pie sabiedriskās TV visbiežāk vairs neatgriežas.

Agrāk LTV izmestais „burkāns” bija nacionālā ziepju opera Neprāta cena, bet tagad šis seriāls pārcēlies uz TV3, un LTV jaunu vietējo seriālu vēl nav sācis ražot. Tomēr 100g kultūras izņemt no prime-time LTV neuzdrošinās, lai arī tādi mēģinājumi ir bijuši.[7] Reiz jau 100g kultūras ēterā bija plkst. 18.30, bet pēc Nacionālās radio un televīzijas padomes spiediena ieguva labāku ētera laiku — plkst. 19.30. Tomēr problēma jau nav ar ētera laiku, bet ar konceptuāliem uzstādījumiem, kas, neskaidri definēti, iedzen stūrī pašus raidījuma veidotājus.Ne uzticama afiša, ne analīze

LTV ir skaidrāk jādefinē 100g kultūras koncepcija un mērķauditorija, jo pašlaik raidījuma veidotājiem uzdots tikt galā ar neiespējamu misiju — savienot kultūras ziņas ar kultūras procesu analīzi un vienlaikus uzrunāt gan tos, kas regulāri dodas uz teātri un operu, gan arī tos, kuru galvenā vai vienīgā kultūras aktivitāte ir televīzijas kultūras raidījumu skatīšanās.

100g kultūras ļoti reti ir proaktīvs, izvirzot dienaskārtībā savus tematus par plašākiem kultūras procesiem. Parasti tā ir vienkārši sekošana kultūras notikumu kalendāram — atklāta izstāde, teātrī pirmizrāde, jauna grāmata, jauna filma, māksliniekam jubileja, u.t.t.. Turklāt teju vispār bez uzmanības ir kultūras aktivitātes ārpus Rīgas, ļoti maz ārzemju kultūras dzīves (februārī izņēmums bija Dairas Āboliņas Berlīnes kino festivāla apmeklējums) un joprojām ļoti maz vērības populārajai kultūrai (februārī apskatīts vien ikgadējais Eirovīzijas dziesmu konkurss). Paradoksāli, bet 100g kultūras izslēdz ne tikai popkultūru, bet arī alternatīvās kultūras produktus. Pētnieki jau iepriekš secinājuši, ka mediji nav atvērti netradicionālām un inovatīvam kultūras iniciatīvām.[8]

Lai arī raidījuma veidotāji cenšas pacelties augstāk par vienkāršu afišas stabu — kultūras notikumiem meklē kopsakarības, plašākus kontekstus, un raidījums pilnīgi noteikti nav vien formālas kultūras ziņas, tomēr analīzei visbiežāk nepietiek laika. Tajā brīdī, kad saruna ir ieskrējusies, pamatfakti ievākti un varētu sākties diskusija, raidījuma hronometrāža jau iet uz beigām.

Analītiskāku saturu nav atnesis arī jaunais projekts Nacionālie dārgumi. Šis raidījums ambiciozi sācis veidot savu nacionālo kultūras vērtību sarakstu, tomēr nav iepazīstinājis ar izmantoto metodoloģiju, turklāt nav īsti skaidri projekta mērķi — vēlreiz apstiprināt jau identificētos mūsu kultūras sasniegumus vai tomēr piedāvāt jaunus diskursus kultūras fenomenu analīzei. Tagad Nacionālie dārgumi izrāda aizraujošus televīzijas arhīva materiālus, uzaicina interesantus sarunas biedrus, un, lai arī ieguvis stundu ētera laika, raidījums tomēr tālāk par vispārējo zināšanu līmeni netiek. Ir tikai vispārīga saruna, nekādu jaunu atklājumu, un pat viedokļu sadursmes ir tik ļoti retas.

100g kultūras nav arī spēcīgs kultūras notikumu apskatnieks un noderīgs ceļvedis skatītāja kultūras dzīves plānošanai. Arī tam nepietiek laika. Raidījuma beigās dažās minūtēs ir iekļauts vien īss kultūras notikumu pārskrējiens, it kā garāmejot un bez īpašas vērības, bez tam daudzi kultūras notikumi vispār paliek ārpusē. Ar regulārām kultūras ziņām vairs nenodarbojas arī Panorāma, bet komerctelevīzijas to nedara jau sen vai arī nav darījušas nekad.Vien 322 stundas gadā

LTV nekādā ziņa nav jāatgriežas pie iepriekšējās tradīcijas — savs raidījums teātrim, savs kino u.t.t., tomēr tikai ar 100g kultūras ir krietni par maz. LTV kultūras piedāvājums jāpadara daudzveidīgāks, precīzi uzrunājot dažādās auditorijas: jārada ikdienas kultūras ziņas, vairāki iknedēļas projekti kultūras notikumu un procesu debatēm (kritiķu diskusijas, auditorijas panelis, kultūrpolitikas analīze), kā arī jāatgriežas pie kultūras dokumentālajām filmām, un šajā jomā LTV jau ir spēcīgas tradīcijas, veidojot kultūras personību portretus.

Tāpat LTV jāmeklē jauni formāti, kas spētu aizraut arī tos, kas līdz šim kultūrai sabiedriskajā televīzijā pievērsušies, tikai garāmejot. Visredzamākais piemērs ir jaunieši. LTV ļoti trūkst jaunu ideju, kā ar mūsdienīgiem izteiksmes līdzekļiem izcelt mūsu kultūras vērtības. Citu Eiropas sabiedrisko televīziju pieredze ir parādījusi, ka, apvienojot tradicionālo televīziju un interneta vidi, iespējams padarīt pieejamākas muzejos un arhīvos glabātās vēstures liecības un mākslas darbus. Ielas garumā panākumi liecina, ka LTV var rēķināties ar auditorijas atbalstu šādam vēstures ceļojuma projektam. Lai izzinātu vēsturi, nav jātaisa tradicionālā dokumentālā filma. Tikpat labi izmantojams ir TV spēles žanrs. Viena ideja LTV — aizgūstot arī Latvijā pazīstamās slēpņu meklēšanas sacensības (geochaching) principus, varētu sanākt interesanta izglītojoša TV spēle, kas ļautu iepazīt Latvijas kultūru, vēsturi, ģeogrāfiju.

Kultūras patēriņa aptauja rāda, ka ļoti daudziem nav regulāras tiešas kultūras aktivitāšu pieredzes un galvenā kultūras aktivitāte ir kultūras raidījumu skatīšanās televīzijā. Tieši sabiedriskajai televīzijai ir jāatbalsta nacionālā kultūra, jānodrošina universāla piekļuve kultūras aktivitātēm un jāsekmē cilvēku iesaistīšanās kultūras dzīvē. Kultūras programmu ražošana ir sabiedriskās televīzijas pienākums un atbildība, un LTV ieguldījums pašlaik ir nepietiekams, ko apliecina arī ētera laika apjoms. LTV 2010.gada nacionālais pasūtījums rāda, ka šogad LTV plāno saražot 322 stundas kultūras programmu — nav pat viena stunda dienā[9], un teju visa kultūras tematikas slodze ir uzlikta uz vienu raidījumu, kas ar to īsti netiek galā. Rezultātā tas, ko sabiedriskā televīzija piedāvā, ir virspusēja un garāmejoša kultūras pieredze. 100g kultūras cenšas būt gan ikdienas afiša — aktuāla informācija par jaunākajām izstādēm, izrādēm, grāmatām, gan diskusiju vieta, kurā apspriest plašākus kultūras procesus, tomēr, raujoties uz visām pusēm, raidījums īsti sekmīgi netiek galā ne ar vienu no šiem uzdevumiem.

_______________________

[1] Pilns pētījuma teksts atrodams šeit: http://www.saki.lv/skumlapas-raksts/368-materialanodrosinatiba, 2008. un 2007.gada pētījumi atrodami šeit: http://www.kkf.lv/#1787

[2] 2007. un 2008.gadā tādu bija 11%.

[3] Saskaņā ar tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūras TNS Latvia datiem, 2007.gadā raidījuma vidējā auditorija bija 52.3 tūkstoši (atkārtojumam – 6.4 tūkst.), 2008.gadā – 47.5 tūkstoši (atkārtojumam – 6.8 tūkst.).

[4] Salīdzinājumam auditorijas rādītāji arī citiem Igaunijas sabiedriskās televīzijas kultūras raidījumiem: „Ajalik ja ajatu”, raidījums par reliģiju un baznīcas vēsturi, filozofiju – 24 000, „Asja mõte”, raidījuma par muzeju krājumiem –22 000, „Keele vägi”, TV spēle par igauņu valodu – 50 000, „MI” – mūzikas programma – 19 000, „Pehmed ja karvased”, satīrisks leļļu šovs par ikdienas politiskajiem notikumiem – 88 000, klasiskās mūzikas koncerti – 7000-20 000, teātra izrādes – 35 000-65 000.

[5] Decembrī „Ielas garumā” skatītāju skaits pat sasniedza vidēji 154.4 tūkstošus.

[6] Pētījumā konstatēts, ka pēdējo septiņu dienu laikā kādu no „100 g kultūras” raidījumiem bija noskatījušies vien 23% latviešu un 3% cittautiešu jauniešu. 70% cittautiešu un 23% latviešu jauniešu norādīja, ka šādu raidījumu nezina Sk. Tabuns, A. (red.) (2006) Kultūras.Jaunieši.Mediji. Rīga: Latvijas Universitāte.

[7] Viens no risinājumiem, ko iepriekš piedāvāja LTV vadība, ir izveidot jaunu, trešo LTV kanālu „LTV Kultūra”, kurā tiktu izrādīti kultūras raidījumi un uz šo kanālu bija plānots pārcelt arī „100g kultūras”. Sākotnēji bija plānots šo kanālu iedarbināt jau pagājušajā gadā, tomēr ekonomikas lejupslīde un līdz ar to samazinātais LTV budžets uz kādu laiku pārvilcis svītru šiem plāniem.

[8] Sk. Tabuns, A. (red.) (2006) Kultūras.Jaunieši.Mediji. Rīga: Latvijas Universitāte.

[9] Salīdzinājumam šogad plānots pārraidīt 1707 stundas ziņu un informatīvi analītisko programmu. pdf Nacionālais pasūtījums 2010.gadam (159.29 KB)

Iesaki citiem:
Creative commons c6ae3e51884b139b45a669ce829ac99646bf0ceb328fc95963f1703a58a032d0 CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (218) secība: augoša / dilstoša

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
G5banklinks

Great Article it its really informative and innovative keep us posted with new updates. its was really valuable. thanks a lot. Feldco facebook

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
G5banklinks

It is rather very good, nevertheless glance at the data with this handle. feldco jobs

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
G5banklinks

I did acknowledge scrutinizing articles posted on this site. They are astonishing and has a lot of important information. feldco youtube page

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
G5banklinks

During this website, you will see this shape, i highly recommend you learn this review. feldco linkedin

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people. empresa de seguridad

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I understand this column. I realize You put a many of struggle to found this story. I admire your process. escorts en santiago

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Cool you write, the information is very good and interesting, I'll give you a link to my site. escorts en antofagasta

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

The best article I came across a number of years, write something about it on this page. escorts en punta arenas

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It is somewhat fantastic, and yet check out the advice at this treat. escorts en curico

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
spotlight

Your current acquaintances are likely to be flaming as regards to a new goods in addition currently I merely learn precisely why.Key West To Miami Beach

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

These things are very important, good think so - I think so too... expired domains with usa traffic

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Going to graduate school was a positive decision for me. I enjoyed the coursework, the presentations, the fellow students, and the professors. And since my company reimbursed 100% of the tuition, the only cost that I had to pay on my own was for books and supplies. Otherwise, I received a free master’s degree. All that I had to invest was my time.repas a domicile

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Gives you the best website address I know there alone you'll find how easy it is. Stock alerts

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

This is very appealing, however , it is very important that will mouse click on the connection: lost love spells

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

it's really nice and meanful. it's really cool blog. Linking is very useful thing.you have really helped lots of people who visit blog and provide them usefull information. Obsession Phrases

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It is very good, but look at the information at this address. ima associates

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I recently came across your article and have been reading along. I want to express my admiration of your writing skill and ability to make readers read from the beginning to the end. I would like to read newer posts and to share my thoughts with you. Hörlurar

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Find the best essays on is my friend's profile page. Signs it is Time to end a Relationship

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

I love the way you write and share your niche! Very interesting and different! Keep it coming!
Wardrobe Hardware

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I should say only that its awesome! The blog is informational and always produce amazing things. The Psystrology Method

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308


This is very educational content and written well for a change. It's nice to see that some people still understand how to write a quality post!
Make Him Desire You

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

Thanks so much for this information. I have to let you know I concur on several of the points you make here and others may require some further review, but I can see your viewpoint.
The Millionaire Brain Academy Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

Thank you again for all the knowledge you distribute,Good post. I was very interested in the article, it's quite inspiring I should admit. I like visiting you site since I always come across interesting articles like this one.Great Job, I greatly appreciate that.Do Keep sharing! Regards,
Save The Marriage System

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Find the best essays on is my friend's profile page. The Woman Men Adore

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Thanks for the nice blog. It was very useful for me. I m happy I found this blog. Thank you for sharing with us,I too always learn something new from your post. remarkable reiki expert review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. turbo piano secret article

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

For many people this is important, so check out my profile: Law of Devotion

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It should be noted that whilst ordering papers for sale at paper writing service, you can get unkind attitude. In case you feel that the bureau is trying to cheat you, don't buy term paper from it. Magic Focus Plan

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to find so many useful info here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing.
The Instant Switch

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Find the best essays on is my friend's profile page. travel umroh terpercaya

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Really appreciate this wonderful post that you have provided for us.Great site and a great topic as well i really get amazed to read this. Its really good. paleo secret blueprint

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

Great things you’ve always shared with us. Just keep writing this kind of posts.The time which was wasted in traveling for tuition now it can be used for studies.Thanks
Emotional Hook Formula Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Make the most of mainly premium substances - you will find him or her for: What Men Secretly Want Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It is fine, nonetheless evaluate the information and facts around this correct. The Millionaire Brain Academy

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

So it is interesting and very good written and see what they think about other people. how to text your ex

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

So it is interesting and very good written and see what they think about other people. <a href="http://www.relationshipeguide.com/text-your-ex-back-review-by-michael-fiore/">how to text your ex</a>

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308


I havent any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us.
Emotional Hook Formula Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I use only high quality materials - you can see them at: Wrap Him Around Your Finger Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Nice information, valuable and excellent design, as share good stuff with good ideas and concepts, lots of great information and inspiration, both of which I need, thanks to offer such a helpful information here. diabetes crusher tactic results

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Awesome blog. I enjoyed reading your articles. This is truly a great read for me. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work! careers

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I am really enjoying reading your well written articles. It looks like you spend a lot of effort and time on your blog. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work. max profit crusher results

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Wow! Such an amazing and helpful post this is. I really really love it. It's so good and so awesome. I am just amazed. I hope that you continue to do your work like this in the future also. satta matka

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

This content is written very well. Your use of formatting when making your points makes your observations very clear and easy to understand. Thank you.

Language of Desire

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it! satta matka

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I feel really happy to have seen your webpage and look forward to so many more entertaining times reading here. Thanks once more for all the details. kalyan panel chart

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

You might comment on the order system of the blog. You should chat it's splendid. Your blog audit would swell up your visitors. I was very pleased to find this site.I wanted to thank you for this great read!! law of attraction

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308


I am happy to find your distinguished way of writing the post. Now you make it easy for me to understand and implement the concept. Thank you for the post.

Can you look better & feel better in just 9 days?

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I encourage you to read this text it is fun described ... The Red Smoothie Detox Factor

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308


Great things you’ve always shared with us. Just keep writing this kind of posts.The time which was wasted in traveling for tuition now it can be used for studies.Thanks
Red Smoothie Detox Factor

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the article. It proved to be Very helpful to me and I am sure to all the commenters here! It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained! jet washing services

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.
buffer

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

Thanks for sharing the post.. parents are worlds best person in each lives of individual..they need or must succeed to sustain needs of the family.
the women men adore

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

Hey what a brilliant post I have come across and believe me I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you.

<a href='http://www.relationshipeguide.com/the-woman-men-adore-by-bob-grant-review/'>the women men adore</a>

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308


I know your expertise on this. I must say we should have an online discussion on this. Writing only comments will close the discussion straight away! And will restrict the benefits from this information.

The Guy Magnet

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Thanks for writing such a good article, I stumbled onto your blog and read a few post. I like your style of writing... Ex Factor Guide Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308


I found that site very usefull and this survey is very cirious, I ' ve never seen a blog that demand a survey for this actions, very curious...

The Secret Brain System

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Why do only so much written on this subject? Here you see more. The Woman Men Adore and Never Leave

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

Awesome and interesting article. Great things you've always shared with us. Thanks. Just continue composing this kind of post.
How To Read A Man

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I'll be subscribing to your feed and I hope you post again soon. Big thanks for the useful info.
The E-Factor Diet

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

I was reading your article and wondered if you had considered creating an ebook on this subject. Your writing would sell it fast. You have a lot of writing talent.
Diabetes Destroyer Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

Nice blog and absolutely outstanding. You can do something much better but i still say this perfect.Keep trying for the best.
Diabetes Destroyer

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308


Thanks For sharing this Superb article.I use this Article to show my assignment in college.it is useful For me Great Work.
Text Your Ex Back

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Actually I read it yesterday but I had some thoughts about it and today I wanted to read it again because it is very well written. Talk To His Heart Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

Keep up the good work , I read few posts on this web site and I conceive that your blog is very interesting and has sets of fantastic information.

Text" target="_new">http://www.languageofdesires.com/michael-fiore-text-your-ex-back-review-and-samples/">Text Your Ex Back

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I have a similar interest this is my page read everything carefully and let me know what you think. The Instant Switch Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

I admire what you have done here. I like the part where you say you are doing this to give back but I would assume by all the comments that this is working for you as well.
Mend the Marriage Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

nice post, keep up with this interesting work. It really is good to know that this topic is being covered also on this web site so cheers for taking time to discuss this!

Felicity Keith Language of Desire

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I can give you the address Here you will learn how to do it correctly. Read and write something good. What Men Secretly Want

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

very interesting post.this is my first time visit here.i found so mmany interesting stuff in your blog especially its discussion..thanks for the post!
The Bonding Code

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Find the best essays on is my friend's profile page. cake bakeries in houston tx

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I should say only that its awesome! The blog is informational and always produce amazing things. Business Analyst training in Houston Texas

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read !! I definitely really liked every part of it and i also have you saved to fav to look at new information in your site. Language of Desire

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I am impressed by the information that you have on this blog. It shows how well you understand this subject. Rocket Spanish

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post.
Pull Your Ex Back

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

Please let me know if you’re looking for a article writer for your site. You have some really great posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Thank you!
Paleo Grubs Book

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Truly, this article is really one of the very best in the history of articles. I am a antique ’Article’ collector and I sometimes read some new articles if I find them interesting. And I found this one pretty fascinating and it should go into my collection. Very good work! The Bonding Code

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308


I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business.
The Millionaire Brain

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

Thank you for some other informative website. The place else may just I get that kind of information written in such a perfect method? I have a venture that I am simply now running on, and I’ve been at the glance out for such info.
Secrets To Dog Training

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Gangaur Realtech is a professionally managed organisation specializing in real estate services where integrated services are provided by professionals to its clients seeking increased value by owning, occupying or investing in real estate. Make Him Desire You

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

Nice post. I learn some thing tougher on distinct blogs everyday. Most commonly it is stimulating to learn to read content from other writers and exercise a specific thing there. I’d would rather use some together with the content in my weblog no matter whether you don’t mind. Natually I’ll provide you with a link in your web weblog. Many thanks for sharing.
The Woman Men Adore

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I have bookmarked your website because this site contains valuable information in it. I am really happy with articles quality and presentation. Thanks a lot for keeping great stuff. I am very much thankful for this site. Mental Health

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308


Very interesting blog. Alot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definately interested in this one. Just thought that I would post and let you know.
Calling Men by Mimi Tanner

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

I recently found many useful information in your website especially this blog page. Among the lots of comments on your articles. Thanks for sharing.
<a href='https://www.facebook.com/callingmenguide'>Calling Men by Mimi Tanner</a>

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work.
Obsession Phrases

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

Good website! I truly love how it is easy on my eyes it is. I am wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS which may do the trick? Have a great day!
Fat Diminisher

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308

Keep up the good work , I read few posts on this web site and I conceive that your blog is very interesting and has sets of fantastic information.
<a href='https://www.facebook.com/fatdiminisherpdf/'>Fat Diminisher</a>

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

You know your projects stand out of the herd. There is something special about them. It seems to me all of them are really brilliant!
Unlock Your Hip Flexors

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

very interesting post.this is my first time visit here.i found so mmany interesting stuff in your blog especially its discussion..thanks for the post!
http://easyhyperlinks.com/index.asp?target=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Funlockyourhipflexors&displaytext=Unlock+Your+Hip+Flexors&submitted=True&submit=Construct+Link

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I can set up my new idea from this post. It gives in depth information. Thanks for this valuable information for all...
Wrap Him Around Your Finger

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnz308 johnz308


Great Article it its really informative and innovative keep us posted with new updates. its was really valuable. thanks a lot.
<a href='http://www.womenlogs.com/wrap-him-around-your-finger/'>Wrap Him Around Your Finger</a>

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I admit. I have not been on this web page in a long time... however it was another joy to see It is such an important topic and ignored by so many. even professionals. professionals. I thank you to help making people more aware of possible issues.
What Men Secretly Want

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I really enjoy simply reading all of your weblogs. Simply wanted to inform you that you have people like me who appreciate your work. Definitely a great post. Hats off to you! The information that you have provided is very helpful. Γυναικεία Παπούτσια

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

You re in point of fact a just right webmaster. The website loading speed is amazing. It kind of feels that you're doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have done a fantastic activity on this subject! The Instant Switch Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Really nice and interesting post. I was looking for this kind of information and enjoyed reading this one. Keep posting. Thanks for sharing. shoe cabinet

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Wonderful illustrated information. I thank you about that. No doubt it will be very useful for my future projects. Would like to see some other posts on the same subject!
Numerologist.com Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought you have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention. 18 8 12 1/8

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Writing with style and getting good compliments on the article is quite hard, to be honest.But you've done it so calmly and with so cool feeling and you've nailed the job. This article is possessed with style and I am giving good compliment. Best! Magnetic Messaging Free Download

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I have to search sites with relevant information on given topic and provide them to teacher our opinion and the article. Freightliner Columbia Middle Bumper

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon. and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business.
Création website e-commerce Macon

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It’s very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. You have opened my eyes to varying views on this topic with interesting and solid content. www.girlfriendactivationsystem.co/girlfriend-activation-system-review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnb6174 bond

I like this post,And I guess that they having fun to read this post,they shall take a good site to make a information,thanks for sharing it to me.
How to Turn a Guy On

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

On this page, you'll see my profile, please read this information. Operating Facility

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnb6174 bond

Very good points you wrote here..Great stuff...I think you've made some truly interesting points.Keep up the good work.
Ghana Entrepreneur

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It has fully emerged to crown Singapore's southern shores and undoubtedly placed her on the global map of residential landmarks. I still scored the more points than I ever have in a season for GS. I think you would be hard pressed to find somebody with the same consistency I have had over the years so I am happy with that. https://www.rebelmouse.com/thedesiresystemreview/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

This is my first time i visit here. I found so many entertaining stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the leisure here! Keep up the good work. I have been meaning to write something like this on my website and you have given me an idea. auto trader

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Wow! Such an amazing and helpful post this is. I really really love it. It's so good and so awesome. I am just amazed. I hope that you continue to do your work like this in the future also. Tapetes

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I'm impressed, I must say. Very rarely do I come across a blog thats both informative and entertaining, and let me tell you, you ve hit the nail on the head. Your blog is important..http://www.copyfight.org/girlfriend-activation-system-review-is-gfas-v2-the-most-effective-girlfriend-system-yet

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Cool you inscribe, the info is really salubrious further fascinating, I'll give you a connect to my scene. Mend the Marriage Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnb6174 bond

I really enjoyed reading this post, big fan. Keep up the good work and please tell me when can you publish more articles or where can I read more on the subject?
Pregnancy Miracle

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnb6174 bond

Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place..
<a href='http://www.languageofdesires.com/lisa-olson-pregnancy-miracle-review/'>Pregnancy Miracle</a>

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
johnb6174 bond

I have not any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us.
roll top baths

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Great articles and great layout. Your blog post deserves all of the positive feedback it’s been getting.
Make Women Want You

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the article. It proved to be Very helpful to me and I am sure to all the commenters here! It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained!long-term energy savings

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

This is my first time i visit here. I found so many entertaining stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the leisure here! Keep up the good work. I have been meaning to write something like this on my website and you have given me an idea.Capture His Heart PDF

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Three are usually cheap Ralph Lauren available for sale each and every time you wish to buy. They're produced by the very best degree developers who will be distinguished for your polo dress creating. You'll find polo Ron Lauren inside exclusive array which include particular classes for men, women.agence referencement marseille

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Three are usually cheap Ralph Lauren available for sale each and every time you wish to buy. They're produced by the very best degree developers who will be distinguished for your polo dress creating. You'll find polo Ron Lauren inside exclusive array which include particular classes for men, women.information

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the article. It proved to be Very helpful to me and I am sure to all the commenters here! It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained!actu

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

nice post. keep up with this interesting work. It really is good to know that this topic is being covered also on this web site so cheers for taking time to discuss this!
The Language of Desire Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Thanks for the nice blog. It was very useful for me. I m happy I found this blog. Thank you for sharing with us,I too always learn something new from your post.ver mas

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

There you can download for free, see the first of these data. The Penguin method Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

This is very interesting, but it is necessary to click on this link: amplified by the body

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

This is very interesting, but it is necessary to click on this link: Lovetraction Lines Free Download

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I really enjoy simply reading all of your weblogs. Simply wanted to inform you that you have people like me who appreciate your work. Definitely a great post. Hats off to you! The information that you have provided is very helpful. www.rebelmouse.com

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Easily, the article is actually the best topic on this registry related issue. I fit in with your conclusions and will eagerly look forward to your next updates. Just saying thanks will not just be sufficient, for the fantasti c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates.escort bahrain

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I recently came across your article and have been reading along. I want to express my admiration of your writing skill and ability to make readers read from the beginning to the end. I would like to read newer posts and to share my thoughts with you.Salvation Diet Free Download

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Through this post, I know that your good knowledge in playing with all the pieces was very helpful. I notify that this is the first place where I find issues I've been searching for. You have a clever yet attractive way of writing.luggage online

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
thomas scott

Great post, you have pointed out some fantastic points , I likewise think this s a very wonderful website.[link url="http://www.kadriconsultants.com/"]Online Astrology[/link]

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
thomas scott

Awesome material! Thanks a lot, dude, for giving this so good material to us. I've just recently completed one of my projects due to the information from this post. Thanks man, once again! dermal fillers/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
thomas scott

This is also a very good post which I really enjoyed reading. It is not every day that I have the possibility to see something like this..

http://obsessionformula.net/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
thomas scott

thank you for your post, I look for such article along time, today i find it finally. this post give me lots of advise it is very useful for me
<a href="http://obsessionformula.net/">http://obsessionformula.net/</a>

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It has fully emerged to crown Singapore's southern shores and undoubtedly placed her on the global map of residential landmarks. I still scored the more points than I ever have in a season for GS. I think you would be hard pressed to find somebody with the same consistency I have had over the years so I am happy with that.ultimate4trading trading

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Hi! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and new initiatives in the same niche. Blog gave us useful information to work. You have done an amazing job!locksmith arlington

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I feel really happy to have seen your webpage and look forward to so many more entertaining times reading here. Thanks once more for all the details.http://thebryantcproject.com/bio/best-way-to-restore-your-home-following-fire-damage/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It’s very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. You have opened my eyes to varying views on this topic with interesting and solid content.jak zarabiać pieniądze w Internecie

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I feel really happy to have seen your webpage and look forward to so many more entertaining times reading here. Thanks once more for all the details.voip app

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

wow, great, I was wondering how to cure acne naturally. and found your site by google, learned a lot, now i’m a bit clear. I’ve bookmark your site and also add rss. keep us updated.last up to 22.8 years

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one.I wanted to leave a little comment to support you and wish you a good continuation. Wishing you the best of luck for all your blogging efforts.Options Binaires

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

With so many books and articles coming up to give gateway to make-money-online field and confusing reader even more on the actual way of earning money, elisa testing

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Gangaur Realtech is a professionally managed organisation specializing in real estate services where integrated services are provided by professionals to its clients seeking increased value by owning, occupying or investing in real estate. About lovetraction lines by simone myers

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought you have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.cut and fitted

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one.I wanted to leave a little comment to support you and wish you a good continuation. Wishing you the best of luck for all your blogging efforts.done having children

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

The matter you we highlighted above is surely value able for anyone to workout. the concept of your article is very true and It will result in a positive way.click here

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Glad to chat your blog, I seem to be forward to more reliable articles and I think we all wish to thank so many good articles, blog to share with us.SouthWest Auto Glass

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I have bookmarked your website because this site contains valuable information in it. I am really happy with articles quality and presentation. Thanks a lot for keeping great stuff. I am very much thankful for this site.hypnosis toronto

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Going to graduate school was a positive decision for me. I enjoyed the coursework, the presentations, the fellow students, and the professors. And since my company reimbursed 100% of the tuition, the only cost that I had to pay on my own was for books and supplies. Otherwise, I received a free master’s degree. All that I had to invest was my time. BEST VACUUM CLEANER

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

With so many books and articles coming up to give gateway to make-money-online field and confusing reader even more on the actual way of earning money, Hubwit is a refreshing change. I stumbled upon this site while searching for work-form-home options. Deutsche Garantie Erfahrung negativ

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Took me time to understand all of the comments, but I seriously enjoyed the write-up. It proved being really helpful to me and Im positive to all of the commenters right here! Its constantly nice when you can not only be informed, but also entertained! I am certain you had enjoyable writing this write-up.http://www.twitter.com/newspaper_cat/status/585492182934679552

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Very informative post ! There is a lot of information here that can help any business get started with a successful social networking campaign !GirlfriendActivationSystemReview

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I have express a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorite’s blog site list and will be checking back soon…Movers and Packers Pune

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I’m happy I located this blog! From time to time, students want to cognitive the keys of productive literary essays composing. Your first-class knowledge about this good post can become a proper basis for such people. nice one gizmoaz.com/how-to-get-a-girlfriend-step-by-step-a-4-step-process-to-landing-the-girl-of-your-dreams/

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Shariq abbasi

I want you to thank for your time of this wonderful read!!! I definately enjoy every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff of your blog a must read blog!!!!
<a href="https://www.youtube.com/watch?v=MK6ll1o9yx4">service appointment scheduling software</a>

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

This is my first time i visit here. I found so many entertaining stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the leisure here! Keep up the good work. I have been meaning to write something like this on my website and you have given me an idea.click here

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work! Language of Desire Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

wow, great, I was wondering how to cure acne naturally. and found your site by google, learned a lot, now i’m a bit clear. I’ve bookmark your site and also add rss. keep us updated.www.watermelonsprinkles.com

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Gangaur Realtech is a professionally managed organisation specializing in real estate services where integrated services are provided by professionals to its clients seeking increased value by owning, occupying or investing in real estate. Construction

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Very informative post ! There is a lot of information here that can help any business get started with a successful social networking campaign !twitter.com

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I just got to this amazing site not long ago. I was actually captured with the piece of resources you have got here. Big thumbs up for making such wonderful blog page! Luggage

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Its as if you had a great grasp on the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from more than one angle.children learning reading program reviews

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I just got to this amazing site not long ago. I was actually captured with the piece of resources you have got here. Big thumbs up for making such wonderful blog page! http://www.streetinsider.com/SI+Newswire/Simple+Off-Grid+System+-+UPDATED+Review+of+Teslas+Off-Grid+Generator+Released/10899625.html

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I like viewing web sites which comprehend the price of delivering the excellent useful resource free of charge. I truly adored reading your posting. Thank you! xmas hampers

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I most likely appreciating each and every bit of it. It is an incredible site and decent impart. I need to much obliged. Great employment! You all do an incredible blog, and have some extraordinary substance. Keep doing awesome.Fort Lauderdale criminal attorney

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I have to search sites with relevant information on given topic and provide them to teacher our opinion and the article.Facebook

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Great post i must say and thanks for the information. Education is definitely a sticky subject. However, is still among the leading topics of our time. I appreciate your post and look forward to more.learn more

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Excellent Blog! I would like to thank for the efforts you have made in writing this post. I am hoping the same best work from you in the future as well. I wanted to thank you for this websites! Thanks for sharing. Great websites! facial fillers

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It should be noted that whilst ordering papers for sale at paper writing service, you can get unkind attitude. In case you feel that the bureau is trying to cheat you, don't buy term paper from it. What men secretly want the respect principle

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Mubashir Ali

I am happy to find this post Very useful for me, as it contains lot of information. I Always prefer to read The Quality and glad I found this thing in you post. Thanks
<a href="http://www.graphios.com/">chicago signs</a>

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Easily, the article is actually the best topic on this registry related issue. I fit in with your conclusions and will eagerly look forward to your next updates. Just saying thanks will not just be sufficient, for the fantasti c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates.car finance

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I really enjoy simply reading all of your weblogs. Simply wanted to inform you that you have people like me who appreciate your work. Definitely a great post. Hats off to you! The information that you have provided is very helpful. your decor

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Shariq abbasi

Through this post, I know that your good knowledge in playing with all the pieces was very helpful. I notify that this is the first place where I find issues I've been searching for. You have a clever yet attractive way of writing. http://www.londonviptransfers.co.uk/
exclusive cars

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Shariq abbasi

Excellent read, Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work. http://www.sistemieconsulenze.it/
conversione bio

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

wow, great, I was wondering how to cure acne naturally. and found your site by google, learned a lot, now i’m a bit clear. I’ve bookmark your site and also add rss. keep us updated.miracle shake treats root cause of ed

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Excellent Blog! I would like to thank for the efforts you have made in writing this post. I am hoping the same best work from you in the future as well. I wanted to thank you for this websites! Thanks for sharing. Great websites! after loosing one or both

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work! feel much more natural

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Language of desire free download If your looking for Online Illinois license plate sticker renewals then you have need to come to the right place.We offer the fastest Illinois license plate sticker renewals in the state. Soul Mate Switch System

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

<a href="https://www.facebook.com/languageofdesire">Language of desire free download</a> If your looking for Online Illinois license plate sticker renewals then you have need to come to the right place.We offer the fastest Illinois license plate sticker renewals in the state. <a href="http://www.afroniquelyyou.com/soul-mate-switch-program-review-nick-bastion/">Soul Mate Switch System</a>

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

This is an excellent post I seen thanks to share it. It is really what I wanted to see hope in future you will continue for sharing such a excellent post.use this link

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I've read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!half day diet plan review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I found Hubwit as a transparent s ite, a social hub which is a conglomerate of Buyers and Sellers who are ready to offer online digital consultancy at decent cost.publish academy

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Shariq abbasi

https://www.kwaliteitparket.nl/pvc-vloer/mflor
mflor pvc
I discovered your site ideal for me. It consists of wonderful and useful posts. I've read many of them and also got so much from them. In my experience, you do the truly amazing.Trulyi'm impressed out of this publish.

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I finally found great post here.I will get back here. I just added your blog to my bookmark sites. thanks.Quality posts is the crucial to invite the visitors to visit the web page, that's what this web page is providing. Canada Goose Danmark

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I am impressed by the information that you have on this blog. It shows how well you understand this subject.bizblog

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It’s very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. You have opened my eyes to varying views on this topic with interesting and solid content.http://www.kaheefitness.com

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the article. It proved to be Very helpful to me and I am sure to all the commenters here! It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained!business marketing

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought you have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.sibilng dna testing

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Actually I read it yesterday but I had some thoughts about it and today I wanted to read it again because it is very well written.kordiceps

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It's late finding this act. At least, it's a thing to be familiar with that there are such events exist. I agree with your Blog and I will be back to inspect it more in the future so please keep up your act.import cars from japan

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It's late finding this act. At least, it's a thing to be familiar with that there are such events exist. I agree with your Blog and I will be back to inspect it more in the future so please keep up your act.Best Locksmiths Around Me

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Three are usually cheap Ralph Lauren available for sale each and every time you wish to buy. They're produced by the very best degree developers who will be distinguished for your polo dress creating. You'll find polo Ron Lauren inside exclusive array which include particular classes for men, women.http://www.kcentv.com/story/29629516/fat-diminisher-system-pdf-wesley-virgin-reveals-most-eaten-vegetables-that-cause-belly-fat

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Your blogs further more each else volume is so entertaining further serviceable It appoints me befall retreat encore. I will instantly grab your feed to stay informed of any updates.http://www.24-7pressrelease.com/press-release/3-week-diet-review-does-brian-flatts-weight-loss-diet-work-406129.php

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Three are usually cheap Ralph Lauren available for sale each and every time you wish to buy. They're produced by the very best degree developers who will be distinguished for your polo dress creating. You'll find polo Ron Lauren inside exclusive array which include particular classes for men, women.Language of Desire Review

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

I’m happy I located this blog! From time to time, students want to cognitive the keys of productive literary essays composing. Your first-class knowledge about this good post can become a proper basis for such people. nice one Japanese Used car exporter

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

This post is very simple to read and appreciate without leaving any details out. Great work! You completed certain reliable points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog.Immigration DNA Test

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

It should be noted that whilst ordering papers for sale at paper writing service, you can get unkind attitude. In case you feel that the bureau is trying to cheat you, don't buy term paper from it. kartes melous

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

Really impressed! Everything is very open and very clear clarification of issues. It contains truly facts. Your website is very valuable. Thanks for sharing. Butterfly Pillow

Tmp author bdd174d29c18893f8040d1ca0cd30c40b76ac587432bcc3f16557adc2b366733
Afia Khan

You might comment on the order system of the blog. You should chat it's splendid. Your blog audit would swell up your visitors. I was very pleased to find this site.I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you post. 100% Egyptian Cotton Towels

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Roberts Ķīlis - Jānim Juzefovičam 09.03.2010 01:31
Drusku stūrgalvīgi un tomēr...

manuprāt te jau ir tas strīdus ābols, ka nav pašlaik iespējams pateikt empīriski, ka 100g auditorija ir nepietiekama. salīdzinājums ar nedēļas raidījumiem ir divdomīgs, ta uz ko balstīties? uz vēlmi? savukārt skaidrāk definēt mērķauditoriju un koncepciju ir ģenerisks padoms un der gandrīz visam.

manuprāt, uzsveru manuprāt, metodoloģiski iespējams ka pat va salīdzināt TNS un kultpat aptauju, jo pa lielam jau mēra līdzīgu fenomenu - raidījuma skatīšanos. metodiskas atsķirības var pieciest pie lielākas kļūdas tolerances.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis Juzefovičs 08.03.2010 15:28
Labdien!

Vispirms paldies iepriekšējo komentāru autoriem par piedalīšanos diskusijā, tomēr, reaģējot uz Roberta Ķīļa aizsākto diskusiju par avotu izmantošanu šajā rakstā, vēlos to īsi pamatot.

LTV raidījumu "100g kultūras" un "Ielas garumā", tāpat kā Igaunijas sabiedriskās televīzijas raidījuma "OP!" salīdzinājumam ir izmantoti dati par šo raidījumu vidējo auditoriju tūkstošos (reitings), nevis šo raidījumu kopējās auditorijas tūkstošis (reach). Tieši tāpēc, lai salīdzinātu dažādas regularitātes raidījumus, ir izmantotas vidējās auditorijas, nevis kopējās, un metodoloģiski tas ir korekti.

Salīdzināt kultūras patēriņa pētījuma datus un TNS datus gan tomēr nevajadzētu, jo pētījumi izmanto atšķirīgas metodoloģijas, un to es rakstā neesmu nemaz centies darīt. Kultūras patēriņa pētījums apliecina, ka 9% no aptaujātajiem (pēc pētījuma autora R.Ķīļa aprēķiniem tie ir aptuveni 160 000 Latvijas iedzīvotāju) ir atzinuši, ka reizi nedēļā vai biežāk ir skatījušies "100g kultūras", tomēr tas neko nepasaka, cik daudz no šiem cilvēkiem tiešām ir redzējuši visus nedēļas raidījumus, cik daudz ir tādu, kas skatījušies vien vienu vai divas reizes, cik daudz ir tādu, kas regulāri skatās šo raidījumu vismaz reizi nedēļā un cik tādu, kuru interese par šo raidījumu svārstās un var pat būtiski atšķirties dažādās nedēļas, utt. Tieši šādu metodoloģisku atšķirību dēļ nav nekādas nepieciešamības censties salīdzināt abus pētījumus. Tieši tapēc nav nekāda pamatojuma argumentēt, ka kultūras patēriņa pētījuma dati uzrādītu labākus "100g kultūras" auditorijas datus nekā TNS mērījumos fiksētais.

Tāpat vēlos uzsvērt, ka šī raksta mērķis nekādā ziņā nav iznīcināt raidījumu "100g kultūras", bet vērst uzmanību, ka LTV kultūras raidījumu ir krietni par maz un LTV būtu jāpalielina kopējais kultūras tematikas ētera laiks. Es argumentēju, ka "100g kultūras" auditorija ir nepietiekama, un to varētu palielināt, skaidrāk definējot raidījuma koncepciju un mērķauditoriju.

Ar cieņu, Jānis

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Roberts Ķīlis - Vita Dreijere 07.03.2010 12:03
uz kadu epastu sutit - tur bus pp slaidi
cantab3@me.com

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vita Dreijere - Roberts Ķīlis 06.03.2010 20:18
Tā bija mana iebilde par tā saucamo "analīzes līniju". Kas attiecas uz pētījumu atspoguļojumu, Jānis savā rakstā principā ir deskriptīvi aprakstījis kultūras patēriņa pētījuma datus un TNS datus, kas, kā arī jūs rakstāt, žurnālistiskā analīzē tiešām ir pilnīgi pieļaujams un uzskatu, ka pat ļoti vēlams (cita lieta, ka arī es neesmu droša, vai ir korekti salīdzināt dažāda biežuma raidījumu vidējos auditorijas rādītājus).

Tomēr Jāņa rakstā neviens secinājums nepietuvojas šim:
"Līdz ar to, minētie 70+ tūkstoši Igaunijā [TNS dati] ir patiesībā vairāk kā divreiz mazāk nekā 100g iknedēļas auditorija [Kultūras patēriņa pētījums]."
Man šķiet, ka no diviem atšķirīgas metodoloģijas pētījumiem šādu secinājumu izdarīt nevar.

Jūsu 2006., 2007.gada analīze par dažādu mainīgo saistību ar reitingiem varētu būt ļoti interesanta (pat labprāt izlasītu, ja tā kaut kur ir pieejama). Domāju, ka LTV ir ārkārtīga nepieciešamība pēc šādiem pētījumiem un nebūt ne tikai par 100 g, bet kaut vai par sleju, kas tagad darbadienās pēc 21iem.

Vispār, cik zinu, LTV arī nosaka raidījumiem sasniedzamo reitingu prasības (gan neesmu droša, vai tās tiek ievērotas). Un šeit ir jautājums - kā LTV nosaka katram raidījumam sasniedzamos reitingus un vai LTV vispār ir nojausma, kādi ir objektīvie tās raidījumu reitingu griesti? Sevišķi, ja, kā Jūs sakāt, pētījumi par potenciālo skatītāju skaitu nav pieejami

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

melanholija - Rūgtums sirdī 05.03.2010 23:45
... diemžēl tos 'vecos labos' raidījumus skatījās daži tūkstoši. Tas tomēr bija drusku par maz.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rūgtums sirdī... 05.03.2010 20:34
Nedomāju, ka autors ir gribējis "norakt" tos 100 gramus. Gluži vienkārši viņam ar šo "mēriņu" ir par maz. Man arī. Tā 25 minūšu vispārējā steidzīgā papļāpāšana ir formāls piegājiens no LTV puses - ak, jums vajag kultūras raidījumu? Re, kur ir! Piederu vecākajai paaudzei, kura atceras Sutas, Sīles, Balodes autorraidījumus. Jā, tie varbūt bija vērsti uz konkrētām mākslas jomām, bet toties tajos bija padziļināts izklāsts, un cilvēks varēja saprast, kas tas īsti ir. Pat dažu minūšu "Operas ziņas" vairs nav skatāmas. Un kur teātru izrādes? Šajos krīzes apstākļos daudziem televizors ir vienīgā izklaides iespēja. Protams, var jau atrunāties /jā, atrunāties!!!/ ar naudas trūkumu, bet, mīļie, paskatieties, cik daudz stundu ir atvēlēts sporta pārraidēm /pat ar vairākkārtējiem atkārtojumiem/. Kur tam nauda atrodas? Tāpēc esmu pilnīgi pārliecināta - LTV vada nekulturāli cilvēki. Tieši LTV jāveic kultūras popularizēšanas misija, jo neviena komerctelevīzija to nedarīs. Nevajag atrunāties ar to, ka nebūs reitingi. Tie būs, ja raidījumi būs interesanti! Radošo izdomu vajag, bet izskatās, ka LTV ir pamatīgi iesūnojusi. Piekrītu par LTV neizdarību ar pārraižu nodrošināšanu internetā - Kota TV ir atpalikusi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

solaris 04.03.2010 17:01
Iespējams daudz lielāka, it īpaši jauniešu, piekrišana 100g kultūras būtu, ja LTV, kā citas televīzijas, piedāvātu bezmaksas raidījumu noskati internetā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Roberts Ķīlis - Vita Dreijere 04.03.2010 15:03
Paldies Vita par piebildi. Es gan līdz galam nesapratu Jūsu jautājumu ( pašam interesē) par TNS un patēriņa aptaujas ciešāku savietojumu manā tekstā. Kādā nozīmē?

Par tām auditorijām. 9% noskatās raidījumu vismaz vienreiz nedēļa - 160 tūkstoši. citu raidījumu x noskatās 70+ tūkstoši vienreiz nedēļā (tik arī var, jo notiek vienreiz nedēļā). Ļoti ļoti strikti runājot varētu salīdzināt tikai identiska biežuma un iespējams ētera laika raidījumus. Pa dienam salīdzināt nevar, tuvākais kopējais nogrieznis ir nedēļa. Protams, vēl var iet pa mēnešiem, bet tad atkal problēma, ka nav zināms, cik daudz Igaunijas un citu iknedēļas raidījumu auditorija ir tie paši (jo nevar jau vienkārši skaitīt 4 reiz 70+ it kā katru reizi skatītos pilnīgi jauni). Iznāk, ka nedēļa ir tuvākā aproksimācija JA salīdzina.

Savukārt vienīgais , kā var pašlaik pateikt potenciālo skatītāju skaitu ir ar pieprasījuma vai WTP analīzi (willingness to pay), kas nav pieejama. Otrs veids - pieņemt, ka vislielākais viena raidījuma skatītāju skaits gada laikā ir arī objektīvais pieprasījums. 100g gadījumā tas laikam ir kaut kur 120 -130 tūkstoš cilvēku (TNS reitingu skaitījumā). 2006 un 2007.gadā es zinātniskas ziņkāres pēc palūdzu savākt datus pa visu sezonu - reitingi pret raidījumu saturu, vadītājiem režisoriem, redaktoriem utt un tad regresēju datus, lai iegūtu hipotēzes, kuri mainīgie saistās ar lielākiem reitingiem. Tā var iegūt arī analīzi, vismaz sākotnējo, par iespējamiem tāpēc un rīkiem, kā kāpināt vai nezaudēt skatītāju. Pēdējos gados gan tāda lieta nav darīta.

Man nav problēmas ar analīzi par nepieciešamību pēc koncepta, uzstā'dijumiem utt raidījumam vai kultūras saturām LTV. Gan jau tā arī ir. Diskomforts ir ar salīdzinājumu par to, kur vairāk skatītāju. Kaut kā tā

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vita Dreijere - Roberts Ķīlis 04.03.2010 14:00
Es nudien neesmu sociologs un varbūt tieši tāpēc man radies jautājums.
Proti, Jūs rakstāt:
"Patiesi, ir tā, ka 100g reizi nedēļā vai biežāk ir skatījušies 9% Latvijas pieaugušo iedzīvotāju, kas nozīmē vidēji kādus 160 tūkstoš cilvēkus. 100g ir četras reizes nedēļā. Protams, ja raidījums ir vienreiz nedēļā tad ir pilnīgi pieļaujams , ka to vienu reizi skatās vairāka nekā katru no četrām reizēm. Līdz ar to, minētie 70+ tūkstoši Igaunijā ir patiesībā vairāk kā divreiz mazāk nekā 100g iknedēļas auditorija."

Vai arī šī Jūsu interpretācija nav pārāk brīva?? Ja reiz skatāmies skrupulozi, es arī šeit redzu datu savietojamības problēmas, jo viena raidījuma iknedēļas auditoriju, manuprāt, arī šādā veidā nevar savietot ar iknedēļas raidījuma auditoriju. Turklāt man izskatās, ka Jums pašam izdevās savietot kultūras patēriņa aptaujas un TNS datus vēl ciešāk nekā to savā rakstā izdarījis Jānis.

Tas ir mans amatiera skatījums uz socioloģisko datu interpretāciju :)

Bet jebkurā gadījumā, abstrahējoties no iepriekš rakstītā, nevar noliegt, ka Jānis pacēla ļoti labu jautājumu - kas ir objektīvie 100 g kultūras auditorijas griesti un vai tie tiešām ir sasniegti? Un, ja nav, tad kāpēc

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Roberts Ķīlis 04.03.2010 00:10
Rakstā Jānis izmanto manis veidotā un atkārtoti veikta kultūras patēriņa pētījuma datus, salīdzinot vairāku gadu rādītājus. Vēlos vērst uzmanību uz vienu, it kā tehnisku, taču raksta kontekstā būtisku maldinājumu. Patiesi, ir tā, ka 100g reizi nedēļā vai biežāk ir skatījušies 9% Latvijas pieaugušo iedzīvotāju, kas nozīmē vidēji kādus 160 tūkstoš cilvēkus. 100g ir četras reizes nedēļā. Protams, ja raidījums ir vienreiz nedēļā tad ir pilnīgi pieļaujams , ka to vienu reizi skatās vairāka nekā katru no četrām reizēm. Līdz ar to, minētie 70+ tūkstoši Igaunijā ir patiesībā vairāk kā divreiz mazāk nekā 100g iknedēļas auditorija. Tas pats attiecas uz Ielas garumā un citiem ikNEDĒĻAS raidījumiem. Un no 11% uz 9% pāreja starp iknedēļas skatītājiem pret ļoti apjomīgo kāpumu līdz 46% kas vispār ir skatījušies raidījumu gada laikā īsti nevarēs taisīt pārliecinošu argumentu par kādu nopietnu auditorijas sarukumu. Mans nolūks nav pamācīt, jo atzīstu pilnīgas Jāņa tiesības interpretēt skaitļus kā viņš vēlas un redz lietas. Vien izmantoju savas tiesības kā tā satura līdzautoram , uz ko atsaucas Jānis, veidojot savu kvalifikāciju par auditoriju, sniegt atšķirīgu interpretāciju. Manuprāt, salīdzinājums par skatītājiem igauņu raidījumam, Ielas garumā un 100g ir nekorekts un tādēļ vērā neņemams. tas nozīmē arī viss arguments, kas balstīts uz salīdzinājuma, ir apšaubāms. Protams, ļoti strikti runājot,. TNS reitingi un kultūras patēriņa aptaujas dati nav tā īsti savietojami, taču žurnālistiskā analīze pieļaujami salīdzinājumi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ernests 03.03.2010 09:38
kultūras TV ir par maz - skaidrs, bet kāpēc jānoliek vienīgais kultūras atspoguļotājs? Skatījos Berlīnes festivāla raid.un par plaģiātismu pagājušonedēļ: nezinu gan, kur citur ko līdzīgu vēl varētu redzēt. 100g ir nostabilizējies un kļuvis reāli labāks, ja salīdzina ar tā sākumu, tāpēc liekas, ka te sarakstīts šķērsām. Vai tā atkal nav Latvijas bēda- politika.lv grib kādam no100g ieriebt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sanita 03.03.2010 09:30
īsti nesaprotu, ko raxta autors ir gribējis pateikt, bet man 100 gr. kultūras ir vienīgais, ko vispār skatos TV, ja neskaita ziņas. Gramos ir foršas lietas - ne jau katru dienu, bet lielākā daļa ir skatāma. Nezinu, vai es skatītos nez cik padziļinātus kultūras analīzes raidījumus (lai tā paliek speciālajiem žurnāliem), tam reāli nebūtu laika, bet pusstunda dienā ir OK. Juzefovič, neņemiet nost manus 100g!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vērotājs 03.03.2010 01:41
Kas noticis ar politiku.lv, ka tiek īpaši izcelts un kritizēts visnotaļ jēdzīgs raidījums? Interesē arī to novākt?

Protams, var piekrist, ka LTV daudz daudz vairāk ir jāvelta laiks kultūrai un tiešām jācenšas uzrunāt dažādas auditorijas ar dažādu saturu, lai viss smagums nav jāiznes vienam raidījumam. Grūti gan iedomāties, kā šo domu var vēstīt, kritizējot 100g.
Grūti arī piekrist dīvainajiem secinājumiem par reitingiem un raidījuma kvalitāti. Skaidrs, ka reitingi ir skatītāju pīrāga dalīšana, kura neizbēgami 100g zaudēs Tautas balsij un bez tabu, kā tad citādi? Bet ielas garumu, ko rāda vienreiz nedēļā, nevar salīdzināt ar ikdienas raidījuma auditoriju.
Hmm, un 46% Latvijas iedzīvotāju kas ir skatījušies raidījumu - protams ar dažādu biežumu - gadā ir ĻOTI daudz. Ja parēķina no pieaugušajiem Latvijas iedzīvotājiem tad vairāk kā 800 tūkstoši, vai ne? Un ja ņem vērā, ka krievvalodīgie skatās maz, tad jau sanāk, ka 4/5 latviešu zin un ir skatījušies 100g. Nav slikti vienam raidījumam par kultūru vienā televīzijā, kas nav kā kanāls pati populārākais. manuprāt, pat tīri labi.

Saistītie raksti
Mugurkauli 255x203

Pildspalvu bizness 15 Autors:Dita Arāja

Citi autora darbi
Operacija 255x203(2)

Vārgais ielāps 3 Autors:Jānis Juzefovičs