Atslēgvārdi:

Liktenīgais 13.janvāris 23

Manā pilsētā, šķiet, sākusies X stunda. Policistu patruļas ielās. Garām ātri traucoši policijas auto. Kārtības nodrošinātāju sirēnas tuvu un tālu. Vai tā ir Rīga? Jā. Vai tas ir liktenīgi zīmīgais 13.janvāris? Jā. Bet šis nav 1905.gads.

Iesaki citiem:

Šis ir 21.gadsimts un Rīga pēc vienas no lielākajām tautas sapulcēm Doma laukumā. Rīga pēc tautas sapulces, kas eskalējās par nožēlojamu grautiņu, degradējot pilsoniskās sabiedrības iniciatīvu un būtību.

Tādu Rīgu es ieraudzīju, 13.janvāra vakarā ap pusvienpadsmitiem atstājot savu darba vietu. Profesionālo pienākumu dēļ Doma laukumā nebiju, tāpēc protesta akcijā notiekošajam sekoju līdzi ar Latvijas radio un pēc tam jau arī ar Latvijas telesabiedrību starpniecību.

Pirmais secinājums – Štokenbergs un Pabriks nav sociāldemokrāti. Savulaik dzejniece Māra Zālīte savā versijā par tautas eposu rakstīja, ka Lāčplēsis savu tēvzemi dzird. Pabriks un Štokenbergs savu tautu, savu tēvzemi ne dzird, ne jūt. Ja dzirdētu, ja justu, tad spētu Doma laukumā sapulcējušos uzrunāt. Taču šie puiši, kas savulaik tik cītīgi kalpoja pašam mākoņtēvam, bet tagad konvertējušies sociāldemokrātos, pašu iniciētās sapulces dalībniekus nespēja uzrunāt. Vismaz tāds priekšstats man radās, neklātienē klausoties Doma laukumā notiekošo. Sapulces dalībnieki gaidīja rīkotāju atbalstu, pretreakciju, taču Pabriks vienu brīdi, nespējot reaģēt uz tautas spontānajām reakcijām – saucieniem, aicinājumiem atlaist Saeimu, pat apmulsa, un mēs redakcijā aizturējām elpu: „Nu, Pabrik, ko tagad darīsi?” Izlīda puisis caur adatas aci. Un tikai tāpēc vien, ka sapulces dalībnieki bija pielaidīgi. Tikai tāpēc vien. Taču, ja es būtu ar tīru sirdi un ticību saviem iespējamajiem „sociāldemokrātiskajiem” aizstāvjiem aizgājusi uz Doma laukumu un tur, visticamāk, salstot pavadījusi vairāk nekā stundu no savas dzīves, tad justos vīlusies. Atnāca puiši, parunāja iestudētus tekstus un – kas tālāk? Ko tālāk? Paklausījāmies, pasalām un izklīdām? Nē, man ar to būtu par maz. Tāpēc manas aizdomas, ka bijušie Šķēles pakalpiņi nespēj būt par tautas glābējiem, par ko tie diezgan bezkaunīgi uzdodas, ir apstiprinājušās. Štokenbergs un Pabriks savus iespējamos vēlētājus nedzird. Un loģiski – kāpēc gan lai tādā gadījumā vēlētāji saklausītu viņus?

Otrs secinājums – vēlmē palikt pie varas un turpināt izsaimniekot mūsu kopīgo īpašumu (no kura valsts bankrota apstākļos nekas dižs gan vairs nav palicis pāri), valdošā koalīcija, ļoti ticams, ir spējīga uz visļaunāko. Neesmu sazvērestību teoriju piekritēja, taču šovakar mans žurnālista čujs, ņuhs un poņa saka, nē – kliegtin kliedz – grautiņi Vecrīgā pēc sapulces Doma laukumā nav tikai un vienīgi piedzērušos jauniešu neprāta izpausmes. Pārāk zīmīgas ir vairākas sakritības, vairāki šī posta priekšvēstneši. Jau vairākas dienas pirms 13.janvāra internetā parādījās aicinājumi uz iespējamu vardarbību tautas pulcēšanās laikā. Tad - zīmīgie politiķu vadītās Latvijas televīzijas raidījuma De facto sižeti, būtībā – pravietojumi, ka protesta akcijas laikā būs piedzērušies laucinieki un nevadāmi jaunieši. Un visbeidzot amatpersonu draudi – ja jūs, plebeji, pulcēsities, tad............ Ak, kas tik tad sekos! No provokācijām līdz pat starptautiskām finanšu sankcijām! Vismaz „pravietojums” par „nevadāmā” pūļa vardarbību piepildījās. Piepildījās!

Mana tauta tieši pirms 18 gadiem liktenīgajās janvāra Barikāžu dienās ir kailām rokām stāvējusi pret padomju tankiem un nav padevusies omoniešu provokācijām uz šī paša Vecrīgas bruģa, kura akmeņi 13.janvāra vakarā lidoja uz Saeimas logiem, veikalu skatlogiem, uz cilvēkiem. Nē, es nemūžam neticēšu, ka šīs tautas viena daļa pēkšņi ir pārtapusi par grautiņu iniciatori, par grautiņu piekritēju un tā vienkārši ālējas sava prieka pēc. Mans žurnālista čujs, ņuhs un poņa saka, ka te slēpjas dziļāka doma, dziļāks nodoms, melnāka un netīrāka ideja – šīs valsts iedzīvotāju aktīvāko daļu padarīt par nožēlojamiem grāvējiem un sitējiem, par policijas mašīnu bojātājiem un parlamenta logu dauzītājiem, par nespējīgiem pieklājīgā un mierīgā veidā izteikt savas prasības – likt valdošajai LŠŠ kliķei apzināties, ka viņiem nav nekādu tiesību mūsu kopīgajā valstī šeptēties kā savā privātbodītē.

Jā, mēs zinām, ka cilvēku pūlis ir grūti vadāms un valdāms. Jā, mēs zinām, ka ikvienā publiskajā pasākumā pastāv pēkšņu un sabiedrības drošībai bīstamu reakciju iespējamība. Bet mēs arī zinām, cik viegli uz ko tādu ir izprovocēt dažus nelīdzsvarotākus vai iereibušus cilvēkus. Ir jābūt tikai cilvēkiem (provokatoriem) dažiem, kas „vājo” ķēdes posmu aizved līdz parlamenta namam. Ir jābūt tikai dažiem, kas iesitas Saeimas durvīs un parāda ceļu apreibinātiem prātiem. Ir jābūt tikai dažiem, kas, savu padarījuši, pēc tam nemanīti pazūd. Bet tālāk jau ālējas pūlis. Tālāk jau ālējas apreibušie un apmulsušie prāti.

Mani uzmanīgu dara arī manu kolēģu žurnālistu TV vēstītais – policijas it kā nokavētā, it kā īsti neadekvātā reakcija, it kā vilcināšanās. Un tad man rodas jautājums – kā šī policija nosargāja kārtību NATO sammita laikā, kad Rīgas centrs būtībā bija slēgts? Kā šī pati policija vēl pērn maijā no trakojošo protestētāju pūļa pasargāja seksuālo minoritāšu gājiena dalībniekus? Kāpēc tā tikpat izcili un spoži nenoreaģēja arī 13.janvāra vakarā un nesavaldīja trakojošos jauniešus? Un tad atmiņā ataust 2006.gada vasara, kad policija būtībā tikai pasīvi novēroja, kā satracināts pūlis uzbrūk miermīlīgajiem seksuālo minoritāšu pasākuma dalībniekiem. Toreiz iekšlietu ministrs bija Šlesera biznesa partijas biedrs Jaundžeikars, un ļaunas (protams, ka ļaunas!) mēles melsa, ka tieši viņš ir devis pavēli policistiem nedarīt neko. Nepildīt savu tiešo pienākumu – nodrošināt kārtību pasākuma laikā. Iespējams, ka šovakar, laikā, kad Iekšlietu ministriju vada Tautas partijas priekšsēdētājs Mareks Segliņš, policisti arī sākotnēji bija apmulsuši. Iespējams, jauniešu nevadāmās aktivitātes tiešām bija neparedzētas un pārsteidzošas. Iespējams. Un tomēr. Ja jau drošības policija pirms dienām vairākām bija ķērusies pie skaidrošanas, kas internetā izplata tiešus aicinājumus uz vardarbību 13.janvāra sapulces laikā, vai tad mūsu drošības dienesti ir tik nespējīgi, ka vairāku dienu laikā to nespēj noskaidrot un šaubīgās personas „neitralizēt”? Vai tiešām mūsu drošības sargātāji, kas nosargājuši pat pašu Bušu, pēkšņi apmulst jauniešu bara priekšā?

Nezinu. Šaubos. Mans žurnālista čujs, ņuhs un poņa nespēj tam noticēt. Bet varbūt esmu pārāk aizdomīga. Varbūt esmu pārāk negatīva. Varbūt esmu pārāk skeptiska.

Taču, lai nu es būtu, kāda būdama, ir skaidrs, ka pēc 13.janvāra Vecrīgas grautiņiem pati Štokenberga un Pabrika vāji organizētā tautas sanākšana ir zaudējusi. Ļoti, ļoti zaudējusi. Jo kuram nu vairs interesēs sapulces dalībnieku pieņemtā prasība atlaist Saeimu? Tagad par jautājumu Nr.1 ir izvirzījušās nekārtības Vecrīgā. Un par atbildīgajiem arī, visticamāk, tiks pasludināti ne jau drošībsargātāji, bet Pabriks ar Štokenbergu.

Vai pēc notikušā Latvijas iedzīvotāji vēl spēs tikpat lielā vai vēl lielākā skaitā sapulcēties un paust savu viedokli par it kā „neaizskaramo” politiķu darbību? Varbūt spēs. Bet varbūt provocētāji būs vinnējuši. Un tomēr – mans žurnālista čujs, ņuhs un poņa saka – ja reiz kas ir iekustējies, to grūti apturēt. Jautājums tikai – kas 13.janvāra vakarā iekustējās manā Rīgā, manā Latvijā.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (23) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

andrisss 16.01.2010 22:26
PIEKRĪTU AUTOREI!
Bet čujs, ņuhs un poņa - šie vārdi latviski NETULKOJAS. Latviešu valoda ir pavisam jauna valoda ar ļoti maz vārdiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ilze 23.08.2009 18:48
Stokenbergs ir aizspēlējies iedomājoties,ka var,bet NEVAR. Un pabriciņš bija labs ar partiju fonā. Un vēl jau Saeimas atlaidējs Repše tagad visu piemirsis, Un pieklususi sargkuce elertiene, un visi citi varas kārotāji- savas valsts goda racēji. Bet nosauktie cilvēki ir darītāji,lai naudu pelnītu ar ""ņuhu"" nepietiek...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

A r t i f a k t s 04.02.2009 05:27
Vai tad nevar publiski citiem par brīdinājumu nošaut vienu deputātu? ZAUDĒJUMS NEBŪS NEKĀDS.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

KATRINA 22.01.2009 21:38
pilnigs mesls.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Armands 15.01.2009 20:14
nākamā sapulcē kārtību nodrošinas VISULATVIJAI nevis LV policija :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vienkarasa Tauta 15.01.2009 04:16
Labs Raksts.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

sniegs 14.01.2009 19:01
viss tas tā ir,vardarbība-slikti,kā būs turpmāk,utt.,bet,ja kas tāds nenotiktu,vai tiešām kāds vēl domā,ka šodien valdošā koalīcija kaut ar vienu vārdu pieminētu vakardienu?Ja tā ņem,tā ir valdības uzmanības piesaistīšanas nākamā pakāpe-kā tas tālāk attīstīsies,dzīvosim,redzēsim

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Juris 14.01.2009 17:56
Vienīgais šā pasākuma rezultāts varētu būt valdības apskaidrība, par ko policistiem algas maksā

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ezis 14.01.2009 16:23
Nu zin! Es tur biju.. Un biju tapēc, lai izrādītu savu attieksmi pret valdību. Vai tas ir slikti?? Ar kādām tiesībām viņi var par mani tā atklāti ņirgāties? Diemžēl esam nonākuši līdz brīdim, kad bez agresijas valdība ne uz ko nereaģē. Cik var bezjēdzīgi muldēt? Beidzot ir jārīkojas. Un jārīkojas vēl..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

piekrītu 14.01.2009 15:08
Arī es sajutu to pašu. Nu nav Pabriks orators plašām masām. Vinš ir slīpēts lapsa, kura vieta diplomātiskajā dienestā. Sagaidīt Doma laukumā pirmo reizi LR vēsturē tik daudz dzirdēt kāru jaunu cilvēku un nepateikt viņiem neko - tā bija rupja kļūda un neprasme veidot un vadīt mītinu. Gaudulīgā noskaņa un nepiemērotie pūtēju marši tikai pielēja eļļu ugunij. Rezultāts ir dabisks un, manuprāt, nekas ārkārtējs. Nu daži logi un pāris poliču mašīnas ir daudz mazāks ļaunums kā tas, ko nodara gļetā koalīcija ar eiro simboliem šaurajās cūku ačelēs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 14.01.2009 14:50
Tanī pat laikā, ja nebūtu bijis mūsu noniecinātais Štokenbergs, tad nebūtu neviena cita, kas pēc darba vakarā spētu saaicinātu tautu doma laukumā.

Un paskaties - vakardien notikušais jau atkal liek daudziem valstsvīriem aizdomāties par savu sēdvietu drošību! Arī Zatlers uzstājīgāk šorīt nācis klajā ar tautas prasībām pret Saeimu. Vai tad tas būtu bijis iespējams bez neprofesionālā, bezatbildīgā Štokenberga? Domāju, ka nē... fakti taču runā paši par sevi. Tāpēc arī es saku lielu PALDIES tiem, kas spēja noorganizēja šo piketu. Labāk tāds, nekā nekāds.

Izsaku arī pateicību policistiem, kuri izrādīja sīkstu izturību, disciplinētību un iecietību pret protestētājiem, jo ja šīs īpašības būtu pietrūkušas, tad grautiņš varēja beigties ar daudz lielāku cietušo skaitu un nevainīgiem upuriem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaņdžs 14.01.2009 13:40
Ja Štokenbergs un Pabriks būtu mācējuši kā uzvilkt demonstrantus, tad iespējams grautiņš būtu bijis nopietni ņemams. Bet viņi nemācēja sanākušos uzrunāt. Es tur biju, viņos klausījos, un pie sevis nodomāju, ka nu ar tādām runām Latviju neiekustinās. Tāpēc jau mēs visi klausītāji atkārtoti saucām: "Atcelt Saeimu!" Vai minētie politiķi ir izgāzušies ideoloģiski, par to te nav runa. Par to, ka saukļi atcelt Saeimu panāca savu ir Zatlera brīdinājums organizēt referendumu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Bārda 14.01.2009 12:03
OMON neapturēja, nekāda Alfa neapturēs, drusku vecāki esam, bet nekas, izturēsim.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash 14.01.2009 10:30
Jā Štokenbergs un Pabriks nav Veidenbaums vai Bruno Kalniņš. Bet kuri tad tie būs?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris Krišjānis 14.01.2009 10:22
Kāpēc jūs par katru cenu cenšaties piešķirt vērtībai "latvietis" nozīmi "kārtīgs, mierīgs, pat pārāk mierīgs"? Man gan šķiet ka vakardienas grautiņi bija normālas sekas. Jūs pati teicāt - Štokenbergs un Pabriks reālu alternatīvu šī brīža situācijai piedāvāt nespēj. Saeimas atlaišana referenduma ceļā? Paldies zombētiem un apātiskiem polisoņiem, šādu iespēju mēs esam palaiduši garām. Kas tad atliek, ja Prezidents atklāti ignorē jebkurus signālus? Šādas domas tad arī risinātas tāda jaunieša prātā. Līdz vardarbībai varbūt skaidrā prātā ir tālu, bet iedzerot, sāk parādīties apziņa, ka savā ziņā cik mēs esam visi gļēvi - labāku dzīvi nespējam izkarot tikai tāpēc, ka baidamies, kas notiks pēc tam. Tā ir. Un to ir jāatzīst. Lielākā daļa cilvēku ir apātiski un negrib neko zināt par politiku tikai un vienīgi tāpēc, ka tas prasa atbildēt par sekām, atbildēt par rīcību. Atbildēt par savu balsojumu vai nebalsošanu. Atbildēt par to, ka nav bijusi drosme palīdzēt ņemt tautai varu savās rokās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


lūk tā 14.01.2009 09:23
kārtējās letiņa -bāleliņa gudrības ar zemtekstiem, visam jābūt vienkāršāk, ja no politika tautai nav nekāda labuma, tad tāda politika nav vajadzīga, kas grib spēlēt aizkulises lai spēlē kur grib.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


čujs 14.01.2009 08:44
piekrītu autorei, ka štokijs ir nespējīgs politiķis, kuram pat nav drosmes atzīt savas kļudas. Tā apgānīt 13. janvāra barikāžu piemiņu- to pat krievu specdienesti labāk neizdarītu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 14.01.2009 08:24
Autorei ir taisnība. Dažas piebildes:

(1) 2006.gadā "Diena" un Providus saziņas līdzekļi lamāja NoPride demonstrāciju dalībniekus (aktīvisti, kas iestājas pret seksuālu izvirtību atklātu izrādīšanu publiskā telpā). Par to, ka viņu vidū pēkšņi nonāca daži desmiti huligānu un sūdu metēju. Nupat ir notikusi no Providus viedokļa it kā ļoti pareiza demonstrācija - bet huligāni uzradās arī te. Konsekvences dēļ vajadzētu nolamāt arī šo tautas sarosīšanos - ja jau karote darvas var izbojāt mucu medus.

(2) Lamāties te nav uz ko. Atšķirībā no NoPride vai pat 16.marta pasākumiem neviens netaisās uzņemties par šiem incidentiem pat morālu atbildību. I.Godmanis sev neraksturīgā iecietībā klāstīja, ka viņš cerot, ka demolētāji "beidzot nāks pie prāta". Šoreiz Godmanis un Segliņš kauju vinnēja - viņiem bija vairāk aukstasinības un pieredzes nekā viņu pretiniekiem - Štokijam ar Pabriku.

(3) Visi mēs pirms pašvaldību vēlēšanām redzēsim politisko dialogu, kurā galvenie argumenti ir akmeņi un sūdi. Ir parādījies jauns "multikulturāls" spēlētājs Latvijas politikā - nenosakāmas tautības pūlis, kurš sauc "atļaist Seimu", lauž bruģi un izlaupa dzērienu bodītes. Tāds izskatās sausais atlikums pēc šī pasākuma.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Maiga 14.01.2009 08:00
Arī Jūsu,Dita,musinošie raksti ir veicinājuši notikumus Vecrīgā.Padomā labi,meitiņ!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis 14.01.2009 02:42
negribu glaimot, bet tik skaisti uzrakstīt ir jāmāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Gatis 14.01.2009 02:40
Domāju, ka viena daļa taps pat entuziastiskāki ierasties uz mītiņiem. Dzirdēju, kā viens puisis pat pateicās no sirds saviem draugiem par to, ka viņu izvilka no mājas, jo kautko tādu viņš nebija gaidījis.

Turklāt lielākā daļa, pēc manām domām 90% no jauniešiem un skolniekiem neko nosodāmu nedarīja, ja vien, protams par nosodāmu neuzskatām drūzmēšanos, filmēšanu un saukļu izkliegšanu. Protams, pa vidu varēja pamanīt arī kriminālus elementus un bijušos ieslodzītos.
Jauniešu pūlī bija kā meitenes tā zēni, kā krievvalodīgie tā arī latvieši, kā pusmūža tā arī vecie ļaudis. Pat ārzemniekus pa vidu manīju.

Tāpēc uzskatu, ka viņiem visiem nevar piestiprināt vienu un to pašu apzīmējumu - krimināli sodītie, huligāni, apmaksāti provokatori vai osipovieši. Pa lielam - tie bija skolnieki, studenti.
Kas zina, varbūt ar saujiņu provokatoru pietika, lai iekustinātu milzīgo jauniešu pūli.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

koļega 14.01.2009 01:54
man tože tādas čuvstvas

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ai, apnika 14.01.2009 01:53
pēc otrā "čujs, ņuhs un poņa" man apnika. nez, kādā valodā tas ir? varētu būt ķīniski.

Citi autora darbi
Kaut kas krasains

Un atkal jauns sākums 5 Autors:Dita Arāja