LC: mēs zinām, kā 14

Nevarētu teikt, ka LC piedāvā kaut ko oriģinālu, kompetences apgarotu. Un nepavisam nevarētu teikt, ka LC piedāvājums organiski saskanētu ar Eiropas liberāļu, demokrātu un reformistu (ELDR) politiskās grupas uzskatiem, kaut veiksmes gadījumā LC ir cieši nolēmis iesaistīties tās darbā.

Iesaki citiem:
Celstop 255x203
Foto:A. Jansons

Savienību “Latvijas ceļš” bieži mēdz dēvēt par Eiropas partiju Latvijā, un tās pārstāvji ir daudz darījuši, lai sociāldemokrāti, zaļie zemnieki un bezpartejiskie Doma laukumā varētu teikt iedvesmojošas runas par perspektīvām, ko mūsu valstij paver dalība Eiropas Savienībā. Šī partija savā karogā arvien ir pašpārliecināti likusi profesionalitāti un kompetenci, par ko netieši liecina tās biedru līdzdarbošanās dažādu laiku valdīšanās. Tomēr 8.Saeimas vēlēšanu trieciens izrādījies tik spēcīgs, ka partijas radošais potenciāls ir sabirzis sīkās druskās.

Tieši 2002.gada priekšvēlēšanu kampaņu “Latvijas ceļš” būvēja uz miglainām nākotnes vīzijām par pārtikušo dzīvi Eiropas Savienībā, mēģinot spert šķietami loģisku soli uz priekšu pēc tam, kad jautājums par Latvijas dalību tajā bija faktiski izšķirts. Izrādījās, ka Latvijas vēlētājiem šie stāsti šķita pārāk attālināti no viņu ikdienas. Tagad savā priekšvēlēšanu programmā partija uzsvaru liek uz atsevišķu labi zināmu personāliju slavēšanu, tādējādi provocējot iespaidu, ka saturiski LC vairs nav ko teikt.

LC programmas stūrakmens ir vēlme panākt Latvijas interešu uzklausīšanu 25 valstu konkurencē. Tas ļautu ES trūcīgākajai dalībvalstij 10 gados sasniegt vidējos pārticības rādītājus (piemēram, 500 eiro lielu pensiju), jo resursi tiktu ieguldīti iedzīvotāju izglītībā, zinātnē un modernajās tehnoloģijās, pa burzmu neaizmirstot arī Latvijas atpalikušāko reģionu attīstību. Īpaši iedarbīgas šīs zāles būs tad, ja netiks īstenota pārmērīga uzņēmējdarbības reglamentēšana un ja tiks panākta Latvijas sabiedrības vienotība.

Nevarētu teikt, ka LC piedāvā kaut ko oriģinālu, kompetences apgarotu. Nevarētu teikt, ka pastiprinātas investīcijas Latgales reģiona attīstībā vai mistiskā sabiedrības integrācija būtu Eiropas Parlamenta kompetences jautājumi. Nevarētu teikt, ka viena LC pārstāvja Eiropas Parlamentā spēja pērkondimdoši un neatvairāmi iezīmēt Latvijas intereses izklausās ticami. Un nepavisam nevarētu teikt, ka LC piedāvājums organiski saskanētu ar Eiropas liberāļu, demokrātu un reformistu (ELDR) politiskās grupas uzskatiem, kaut veiksmes gadījumā LC ir cieši nolēmis iesaistīties tās darbā.

Kaut ELDR pārstāvji arī aši noskaitītu liberālo mantriņu par demokrātiju, cilvēktiesībām un brīvo konkurenci, viņu nostāja dažos Latvijai būtiskos jautājumos ir diametrāli pretēja LC paustajiem uzskatiem. ELDR ļoti strikti iestājas par centralizētu un federālu Eiropas Savienību, kurā pārvaldes efektivitātes labad izšķirošais vārds piederētu lielajām dalībvalstīm. ELDR nosoda tādus “izlēcienus”, kādus pirms neilga laika ES konstitucionālā līguma apspriešanas laikā atļāvās Polija vai Spānija, un nav skaidrs, kā šīs politiskās grupas ietvaros LC domā panākt “tādu nākotnes Eiropu, kur mazās valstis savās tiesībās un pienākumos ir līdzvērtīgas lielajām”. Arī Eiropas liberāļu vēlme unificēt daudzus ES dzīves aspektus, t.sk. nodokļu sistēmu nekādi nesaskan ar jauno dalībvalstu centieniem saglabāt tautsaimniecības dinamisko izaugsmi.

Tomēr nevar noliegt, ka ELDR pozīcijai tuvāka ir LC platforma, nevis ZZS nostāja. Droši vien “Latvijas ceļam” nebūtu nekādu problēmu ar kopējās lauksaimniecības politikas revidēšanu, iecietīgāku izturēšanos pret imigrāciju vai multikulturālisma atbalstīšanu. Arī ELDR atbalstītajā valstij piederošo uzņēmumu privatizācijā LC ir ieguvusi milzīgu pieredzi. Tāpēc partijai atliek vien cerēt, ka Latvijā ir gana daudz tāda liberālisma atbalstītāju.


Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (14) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ritvars 13.05.2004 13:58
LC politiķi nekad nav gausušies, sūdzējušies un apvainojuši citus, bet vienkārši bez ierunām izpildījuši visādu komisāru iegribas.

Ja salīdzina Latviju un Lietuvu, arī te varētu būt ultrasuperhiperliberāla tautību politika, ja pamattauta būtu 84%.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sergio 13.05.2004 12:29
Piekrītu, Lyrai. Saprotams, ka federālā Eiropa nav tuvālo gadu un pat gadu desmitu jautājums - par to jau lems nākamā paaudze. Tomēr, manuprāt, Latvijai ir ārkārtīgi svarīgi, lai mēs kā valsts un sabiedrība tajos procesos piedalamies un paužam savas idejas un vīziju Eiropas nākotnei. To visveiksmīgāk var izdarīt tikai tie, kam nebūs mazā brāļa komplekss, kas varēs runāt kā līdzīgs ar līdzīgu ar Briseles politiķiem. Domāju, ka to varēs izdarīt LC politiķi, tāpēc, ka viņi nekad nav gausušies, sūdzējušies un apvainojuši citus, bet vienkārši strādājuši.

Taisnība, ka Latvijas sabiedrība laikam ir viena no visneliberālākajām no jaunajām dalībvalstīm. Piemēram, tājā pašā Lietuvā, kas kā katolicisma citadele pēc definīcijas nav liberāla valsts, daudzās jomās - kaut vai attieksmē pret mazākumtautībām un pat seksuālajām minoritātēm sabiedrība ir daudz liberālāka par Latviju, nemaz nerunājot par Igauniju. Un tas ir diezgan interesanti, ja ņem vērā to apstākli, ka faktiski 10 gadus viena no noteicošām bija vienīgā liberālā partija LV - LC, turklāt visās vēlēšanās, izņemot pēdējās tā guva ievērojamu atbalstu. Protams, ja skatās pēc exit polls kur un kas balsoja par LC 1998 un arī 2002. - pārsvarā laukos, mazpilsētās, nebūt ne bagātākie, LC elektorāts nekad pats nav bijis sevišķi liberāls, tomēr lielāko daļu vainas jāuzņemas arī pašam LC, kas nespēja skaidri paust savas liberālās idejas, noškirt sevi kaut vai no TP vai TB.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lyra 12.05.2004 15:49
Tur ir tā lieta : daži no mums tiešam ir izglītotāki par citiem un labāk iemācījās pieņemt Eiropas civilizācijas pamatvērtības - toleranci un cieņu pret indivīdu viedokļu dažādību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ritvars 12.05.2004 11:58
Par to liberālo muļķi-kuļķi sabiedrību jau virsrakstā teikts: "Mēs zinām, kā [jums dzīvot, pat ja jūs to negribat]."

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lyra 12.05.2004 11:11
Vai tad tiešam nav acīmredzāma Ikstena kunga nepatika pret liberālām idejām kā tādam? Jā, Latvijā ir cilvēki, kas (paldies Dievam) grib liberālu, multikulturālu sabiedrību. Iespējams, ka īstenībā to var panākt tikai gadījumā, ja Eiropa būs federalāka, nekā tagad, un politiski gudrie LC cilvēki to vienkārši nevar ierakstīt programmā (vietējie mazizglitoti, diezgan ierobežoti vēlētāji nesapratis) - bet līdzdalība Eiropas liberāļu, demokrātu un reformistu blokā ir loģiska un likumsakarīga. Mērķis - ieviest Latvijā Eiropas civilizētām valstīm raksturīgu domāšanu un indivīda brīvības kā pamatidejas pieņemšanu - šajā gadījumā attaisno līdzekļus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ziimulis 11.05.2004 16:40
pecham:

veelu veiksmi drosmes savaakshanaa:]

JX:

:)))))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

viva 11.05.2004 15:02
Pārmest JX politisko angažētību, protams, var. Jo skaidri redzams, no kā viņš nav angažēts - no aprobežotiem radikāļiem un jaunlaiciskiem politikas skolasbērniem. Pretēji dažādiem valtiem kalniņiem, kas ne tikai uzrakstīt, bet arī pateikt neko nespēj pat par korupciju, par ko taču katram latvietim vienmēr ir ko teikt, J X domā, raksta un runā par politisko procesu Latvijā. No daudzajiem augstskolās saražotajiem politologiem ir tikai daži, kas vispār kaut ko sakarīgu var pateikt. Bet - vai ir daudzi, kas spēj saprast viņu sacīto?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

JX 10.05.2004 14:36
Pecham:

Es būtu gandarīts, ja Jūs varētu izdarīt divas lietas: (1) nevis anonīmi bārstīties ar pārmetumiem, bet skaidri argumentēt savu pozīciju par manu angažētību un (2) nevis piesegties ar "daudzu pazīstamu politiķu un valsts institūciju darbinieku viedokli", bet nosaukt vismaz trīs konkrētus cilvēkus un pārbaudāmas ziņas par viņu izteikumiem.

Jau iepriekš pateicos par Jūsu drosmi!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krasmar 09.05.2004 18:07
Nav jau tik briesmīgi, ne vienmēr Ikstens atbalsta TP...es arī neesmu izšķīries par kādu partiju Eiroparlamenta vēlēšanās balsot un man pagaidām LC liekas kā viena no pieņemamākajām partijām...nav tāda īpaši histēriska nacionālajos jautājumos, diezgan liberāla arī ekonomikā, zagļi jau arī ir, bet ne tie lielākie...tikai diezin vai pārvarēs procentus...njā...nu visādā es domāju, ka lai arī mazs ir potenciālais vēlētaju loks, vajadzētu arī kādai liberālajai partijai būt pārstāvētai...visas spiežas un to nacionāli konservatīvo vai internacionāli sociālistisko nišu, bet liberālas partijas nav...ekonomikā ļoti simpātiska ir LPP, bet tad viņi to baznīcu visur pin iekšā un tad vēl tie Šlesera biznesa projekti...Runājot par tām programmām, tiešām tas ir murgs, es esmu izlasījis tās visas 17 vai cik tur bija īsās programmas un tur ir 80% tādas lietas saliktas, kuras nu ļoti ļoti maz Eiroparlamentā var ietekmēt...vissmieklīgākā ir Konservatīvā partija, kura mainīšot latus pret eiro kaut kādā tur proporcijā un apturēs cenu celšanos Eiroparlamentā...pieņemu, ka gadījumā, ja tājās reklāmās būtu citi cilvēki un tās 5x biezak raditu, ka partija ari dabutu sev vienu parstavi Eiroparlamentaa, kurs tad varetu nemties:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pecha 09.05.2004 13:27
Shajaa rakstaa atkal pieraadas Ikstena piederiiba citam politiskam speekam, proti Tautas partijai. Ja ne piederiiba tad vismaz kaartejaa atklaata simpaatijas paushana un citu partiju nolikshana. Ikstena rokaas ir liels speeks, kuru vinsh ljoti biezhi pielieto pasuutiijumu rakstu veidoshanaa. Un tas ir daudzu pazzistamu politikju un valsts instituuciju darbinieku viedoklis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

viva 07.05.2004 16:11
Nepatika pret LC ir, galvenokārt, ir psiholoģiski nestabilu cilvēku reakcija uz savām problēmām, ko izraisījušas pārmaiņas sabiedrībā. Tā kā LC visās tajās ( pārmaiņās) ir līdzdarbojies, tad arī ir atrasts šis vainīgais, uz kuru projecēt savas negācijas, pat agresivitāti. Nu nevajag taču iedomāties, ka korupcija ir tikai Latvijā. Faktiski te tā ir tikai bērnu spēle, salīdzinot, piemēram, ar Itāliju, vai pat Igauniju. Bet viņi sadomazohistiski neraud : " Ak, mēs - korumpētākie no visiem.." Nav jau LC bijis bez grēka, bet - vai ir kāds, kurš drīkst mest to pirmo akmeni? - Tikai tādi politikas farizeji...LC programmai nav ne vainas. Un viņi patiešām zina - kā. Visu cieņu Ikstena kungam, bet LC intelektuālais potenciāls nebūt nav sabrucis drumslās. Ir aizgājuši tie, kam jāiet, bet vietā nāk citi. Un tie nebūt nav mazāk intelektuāli, tikai citādi. Neesot pie varas, var skaidri redzēt, kurš ir kas. LC stabilitātes un politiskās kultūras, arī prasmes meklēt kompromisus, tik ļoti trūkst Latvijas pašreizējā politikā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sergio 07.05.2004 15:29
Domāju, ka visas runas par to, ka LC ir vienīgais atbildīgais par valsts izzagšanu ir vismaz pārspīlētas. Turklāt rodas jautājums, kurus var saukt par valsts izzdadzējiem? Ja paklausās JL un viņu atbalstītājos sanāk, ka vismaz 20% iedzīvotāji, kas it kā esot tikuši pie labas dzīves, tieši vai netieši ir kaut kā iedzīvojušies. Sanāk, ka zaguši ir gan zobārsti, gan advokāti, gan vienkārši ikviens, kas pelna daudz maz pieklājīgi. Man tāpat kā daudziem no šiem cilvēkiem ir nepatīkami dzirdēt, ka ikkatrs no mums tiek turēts par noziedznieku. Jā, mani paziņas balsoja gan par LC, gan par TP , taču zagļi neesam un muļķi jau nu arī ne. Ir jāizbeidz vienreiz dalīt sabiedrību labajos un sliktajos. Vismaz LC tā nekad nedarīja. Saprotams, ka minētā partija ir pieļāvusi daudz kļūdu, tomēr Latvijas apstākļos, nemaz nav tik viegli virzīt valsti uz priekšu pa gludu ceļu. Un jaujautā, kurā valstī to vispār iespējams izdarīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edžus 06.05.2004 10:04
Patiešām. LC zināja, kā nozagt Latviju. Līdz ar Latvijas nozagšanu beidzās LC ēra. Vai tiešām LC tagad cer uz ES nozagšanu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ritvars 06.05.2004 09:11
Skatīt atsauci ZZS rakstam, tikai nomainīt skaitli "15" ar "14". Nebeidzu priecāties par Ikstenu.

Saistītie raksti
Citi autora darbi
Article research

Pārskats par tautas attīstību 2008/2009 Autors:Juris Rozenvalds, Ivars Ījabs, Tālis Tīsenkopfs, Jānis Ikstens, Iveta Reinholde, Andrejs Jakobsons u.c.

Article research

Latvijas – Krievijas attiecības: vietējā un starptautiskā dimensijā 2 Autors:Nils Muižnieks, Aivars Tabuns, Brigita Zepa, Inese Šūpule, Jānis Ikstens, Aadne Aasland, Ilze Šulmane, Ivars Ījabs, Žaneta Ozoliņa, Airis Rikveilis, Vyacheslav Dombrovsky, Alfs Vanags, Andris Sprūds, Toms Rostoks, Aija Lulle, Rasma Kārkliņa, Imants Lieģis

Article research

„Latvijas – Krievijas attiecības: vietējā un starptautiskā dimensijā” („Latvian-Russian Relations: Domestic and International Dimensions”) Autors:Nils Muižnieks, Aivars Tabuns, Brigita Zepa, Inese Šūpule, Jānis Ikstens, Aadne Aasland, Ilze Šulmane, Ivars Ījabs, Žaneta Ozoliņa, Airis Rikveilis, Vyacheslav Dombrovsky, Alfs Vanags, Andris Sprūds, Toms Rostoks, Aija Lulle, Rasma Kārkliņa, Imants Lieģis