Atslēgvārdi:

LC: Briseles kāposta dalīšana 1

Vecais kareivis. Interesanti – vai, nākot klajā ar šo metaforu vēl 90.gadu vidū, viens no tā laika redzamākajiem savienības “Latvijas ceļš” pārstāvjiem Valdis Birkavs spēja paredzēt, ka 2002.gadā šis apzīmējums LC piestāvēs vēl labāk? Latvijas politisko cīniņu laukos LC rumpis iemantojis neskaitāmas rētas, un tā šinelis ir krietni apdriskāts. LC ir zaudējis rīcības asumu, tomēr tā pieredze un zināšanas liek pretiniekiem rēķināties ar veco klibiķi, kaut tā ieroču arsenāls ir gluži labi zināms.

Iesaki citiem:
Kapostikar 255x203
Foto:A. Jansons

Šī raksta kontekstā izteikti simbolisks šķiet LC piedāvātais sauklis “Eiropieti, nepadodies!”. Ir grūti nesaredzēt šī lozunga nepārprotamo līdzību ar apvienības “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK jau pirms vairākiem gadiem izdomāto “Latvieti, nepadodies!”. Kā nekritisks pakaļdarinājums tas brīnišķi simbolizē svaigu ideju trūkumu, kas raksturīgs LC pēdējo gadu laikā. No otras puses, šis sauklis uzsver LC firmas zīmi – briselismu, nepārprotamo orientāciju uz Eiropas Savienību (ES).

Bez Briseles brīnumnūjiņas LC nespēj dzīvot – tā ir partijas zīmētās tuvāko četru gadu ainas neatņemama sastāvdaļa. Strauju Latvijas augšupeju LC saredz plašu Eiropas Savienības līdzekļu piesaistīšanā. Ar to palīdzību tiks attīstīta tautsaimniecība un palielinātas algas (vispirms jau valsts sektorā strādājošajiem), radot arī vairāk līdzekļu pensijām un sociālajai nodrošināšanai. Zinātnes finansējums tiks tuvināts ES valstu līmenim. Lai atbalstītu mazos un vidējos uzņēmējus, kā arī atvieglotu ES piešķīrumu saņemšanu, LC loģiski vēlas attīstīt dažādu konsultatīvo dienestu darbību. Savukārt lielākajai zemnieku daļai, kuri nekad nespēs saņemt līdzekļus no SAPARD programmas, LC sola aizstāvēt lauksaimnieku tiesības uz ES kvotām vismaz Latvijas iedzīvotāju patēriņa līmenī un aizsargāt valsts iekšējo tirgu pret kontrabandu un dempingu. Ja vien LC nebūtu tieši un viennozīmīgi atbildīgs par iestājsarunu norisi, tad būtu vismaz vērts šo solījumu izlasīt.

Tiesa, nav skaidrs, ko LC darīs tajā gadījumā, ja īru vēlētāji atkārtoti nobalsos pret Nicas līgumu un ES paplašināšanās aizkavēsies uz nezināmu laiku. Par to partijas priekšvēlēšanu programma saprotamu iemeslu dēļ nerunā. Tomēr uzkrītošās līdzības LC solījumos pirms četriem gadiem un tagad vedina domāt, ka jau par apsmiekla objektu kļūstošā valsts infrastruktūras attīstīšana (lauku ceļi, valsts telefonizācija) izvirzītos priekšplānā. Tik netop skaidrs, vai arī pēc šīm vēlēšanām LC izdosies iegūt satiksmes ministra portfeli. Beidzot ir iekustējusies nodokļu samazināšana, un to varētu turpināt arī bez Briseles ziņas. Ja vien valsts budžets to izturētu. LC proponētā sabiedrības integrācija un tautas kultūras vērtību kopšana līdz šim prasījušas tik maz līdzekļu, ka tās varētu turpināt jebkuros budžeta izpildes apstākļos.

LC nākotnes redzējums pēdējos četros gados ir palicis tikpat kā nemainīgs. Līdztekus Latvijas integrācijai ES partija skaita mantru par algu paaugstināšanu, atvieglotu kreditēšanu augstākās izglītības iegūšanai, nodokļu samazināšanu, prioritāras uzmanības veltīšanu medicīnai, tiesiskuma nostiprināšanu. Var tikai brīnīties, kāpēc tik maz no solītā ir paveikusi partija, kas nepārtraukti atradusies valdošajā koalīcijā. Atšķirībā no 1998.gada, kad LC bija konkrēts un minēja noteiktus skaitļus, tagad partijas programma kļuvusi aptuvena un frāžaina. Tā runā Briseles valodā. Taču, ja aiz eirokrāta rūpīgi safrizētajām frāzēm slēpjas itin skaidri priekšstati par konkrētajām darbībām, tad vecā kareivja mutē vēl jāliek jaunu un precīzu ideju zobi.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (1) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dzeida 24.09.2002 11:24
Cien. Jāni !

Man patīk Tavs komentārs. Jautājumi patiešām ir loģiski, tikai šķiet, ka paši "Latvijas Ceļa" pārstāvji jau tik tālu ir degradējušies, ka savu idiotismu t.i.darbu un runu absolūto nesakritību vispār vairs nesaprot un neredz, vai nu arī viņi tik "dziļi" un "patiesi" ir pieķērušies kādreizējā viņu partijas biedra V. Krištopana izteiktajai idejai, ka šī ir "muļķu un reņģēdāju zeme", ka vairāk nespēj attapties no attiecīgaspolitikas realizācijas. (šeit gribētu atgādināt, ka tieši tāpat kā Krištopans neizcēlās ar īpašu saprātu, neizceļas arī viņa bijušie partijas biedri, jo kaut vai nedaudz izglītos cilvēks labi zin, ka tiem ļaudīm, kuri uzturā lieto zivis ir labi attīstītas smadzenes un uztveres spējas).

Kaut kur lasīju, ka "Latvijas Ceļa" bierus un citus gribētājus ES varētu pieņemt uz personiskā iesnieguma pamata - vai nav vienreizēja ideja ??? !!!!!

Saistītie raksti
Citi autora darbi
Article research

Pārskats par tautas attīstību 2008/2009 Autors:Juris Rozenvalds, Ivars Ījabs, Tālis Tīsenkopfs, Jānis Ikstens, Iveta Reinholde, Andrejs Jakobsons u.c.

Article research

„Latvijas – Krievijas attiecības: vietējā un starptautiskā dimensijā” („Latvian-Russian Relations: Domestic and International Dimensions”) Autors:Nils Muižnieks, Aivars Tabuns, Brigita Zepa, Inese Šūpule, Jānis Ikstens, Aadne Aasland, Ilze Šulmane, Ivars Ījabs, Žaneta Ozoliņa, Airis Rikveilis, Vyacheslav Dombrovsky, Alfs Vanags, Andris Sprūds, Toms Rostoks, Aija Lulle, Rasma Kārkliņa, Imants Lieģis

Article research

Latvijas – Krievijas attiecības: vietējā un starptautiskā dimensijā 2 Autors:Nils Muižnieks, Aivars Tabuns, Brigita Zepa, Inese Šūpule, Jānis Ikstens, Aadne Aasland, Ilze Šulmane, Ivars Ījabs, Žaneta Ozoliņa, Airis Rikveilis, Vyacheslav Dombrovsky, Alfs Vanags, Andris Sprūds, Toms Rostoks, Aija Lulle, Rasma Kārkliņa, Imants Lieģis