Latvijas politikas "peramie zēni" 31

Uzreiz atvainojos, ka šis ieraksts būs emocionālāks nekā no manis varētu gaidīt, bet, izlasot pēdējo dienu avīzes, par dažām lietām vairs nespēju klusēt. Bišku sāk uzdot nervi.

Iesaki citiem:

Kas man nepatīk? Veids, kā tiek atspoguļoti daži politiskie spēlētāji. Paštaisna un rigida ieciršanās (jā, nevarēju atrast piemērotāku vārdu, kas nebūtu "iz Segliņa leksikas"!) uz vecajām ideoloģizētajām domāšanas formām, kas izgaismo NEVĒLĒŠANOS pamanīt pozitīvas pārmaiņas "seno naida objektu" uzvedībā.

Tā rezultātā situāciju Latvijas politikā varētu salīdzināt ar kastu sistēmu šodienas Indijā. Oficiāli kastu sistēma jau sen vairs nepastāv, bet, kā man nācās šovasar pārliecināties, reāli pie kastām piederošie ļoti labi viens otra sociālo statusu atpazīst, stereotipi nekur nav pazuduši un sistēma ir gluži dzīva. No tās cieš visi - visvairāk, protams, "nepieskaramie", bet arī sabiedrība kopumā (jo tas, ka zemākās kastas "zina savu vietu", nozīmē, ka ir mazāka konkurence par politiskiem/vadošiem amatiem starp augstākajām kastām).

Latvijas politiskajā spektrā var viegli pamanīt divas partijas, kas valstiskā līmenī ir kļuvušas par analogu "nepieskaramajiem": SC un PCTVL (un pastarpināti arī viņu vēlētāji). Un tad vēl ir divi politikas spēlētāji, kas nav gluži nepieskaramie, bet attiecībā uz kuriem pat šķietami konstruktīvi cilvēki nepalaiž garām nevienu iedevību, lai "paspārdītu" - proti, SCP un prezidents Valdis Zatlers. Un slavēt viņu rīcību gadījumā, kad tur patiešām ir ko slavēt, šķiet gluži vai nepiedienīgi.


No sākuma par "nepieskaramajiem":

(1) Saskaņas centrs. Vai kāds var man izskaidrot, ar ko šī partija ir tik kaitīga mūsu valstij, ka tās iekļaušana koalīcijā radītu lielākus riskus nekā, piemēram, ZZS, LPP/LC, TP? Kas tās programmā ir tāds, kas "nepiedienētu" ES dalībvalsts partijai? Viņu "sociālistiskais" flangs? Pirmkārt, tie ir sociālisti tikai pēc nosaukuma un, otrkārt, pat ja viņi būtu reāli, vai tad Eiropā ir maz valstu, kur sociālisti ir bijuši pārstāvēti valdībā? Viņu nostāja "nacionālajos" jautājumos? Kas tieši ir tie jautājumi, uz kuriem uzstāj SC, bet par kuriem nav iedomājams pat diskutēt vai kas nevar tikt nolikti malā, tāpat kā tika nolikts malā, piemēram, LPP/LC programmatiskais ierosinājums par 15% ienākuma nodokli?

Es nesaku, ka SC ir labāki par "latviskajām" partijām. Man korumpētas partijas rādītājs sastāv no trim elementiem: (1) uzvedība Jūrmalgeitas laikā; (2) iepriekšējās Saeimas azartspēļu balsojums; (3) šīs Saeimas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas balsojums. Visos trīs gadījumos (un ne tikai šajos) šīs partiju apvienības rīcība liecināja, ka tā ir tikpat "sagrābta" kā, piemēram, LPP/LC un TP. Pretēji šīm partijām ar SC tomēr varēja rēķināties referendumu jautājumos.

Latvijas ekonomiku sagaida ļoti ilga ziema. Jāpārziemo būs mums visiem kopā - ne tikai latviešiem, bet arī krieviem, baltkrieviem, ukraiņiem un citiem. SC ir partija, kurai uzticās vairāk Latvijas pilsoņu nekā jebkurai citai. KĀ var gribēt atjaunot uzticēšanos, ja tik lielas vēlētāju daļas pārstāvji tiek no valdības veidošanas izslēgti vienkārši tādēļ, ka viņi pēc vecajām Latvijas politiskajām izpratnēm ir "politiski nepieskarami"? Tām pašām izpratnēm, kas ir garantējušas t.s.lielajām "latviešu" partijām tik komfortablu dzīvi parlamentā - gandrīz bez riska nokļūt opozīcijā? Jo, lai ko arī tās darītu, alternatīva tās izmest no koalīcijas vienmēr izrādās neiespējama dēļ tā, ka tad nāktos veidot valdību sadarbībā ar "krievu"partijām. It kā lielāks ļaunums nemaz nav iedomājams.

Ja man būtu jānosaka paši lielākie trūkumi Latvijas demokrātijas funkcionēšanā, tad tie būtu tieši šādi: (a) partiju segregācija pēc etniskās pazīmes - vai tiešām , skatoties uz Latvijas sabiedrības struktūru, tas ir normāli, ka visos atjaunotās Latvijas gados valdībā ir bijuši gandrīz tikai latvieši? (b) tas, ka Latvijas līdzšinējās valdošās koalīcijas tika atlasītas nevis no 100, bet no 75-78 deputātu pārstāvības. Lūk, tieši šis arī ir iemesls, kādēļ šo koalīciju partijas var uzvesties tik bezkaunīgi! Palikšana ārpus valdības tām vienkārši nedraud, jo matemātika neļauj no tām atteikties. "Paldies" visiem, kuru darba (vai klusas akceptēšanas) rezultātā kaut kas tāds vispār ir tapis iespējams. Tik nevajag brīnīties, ka Saeimas partijām nez kāpēc trūkst motivācijas domāt par savu atbalstu sabiedrībā laikā starp vēlēšanām. Kāpēc lai tām rastos šāda motivācija, ja pat ar viszemākajiem reitingiem tās var turpināt darbu valdībā, jo "NAV JAU ALTERNATĪVAS"!

(2) PCTVL. Ar šo apvienību ir pat vēl trakāk - ja vienu koalīciju ar SC vēl var publiski pieminēt, tad PCTVL ir absolūti "nepieskaitāms". Runas par 95% Saeimas pārstāvību "plašākā" koalīcijā jau pašas pasaka, ka 5% tiek automātiski norakstīti. KĀDĒĻ? Ja vērtē viņu darbu Saeimā, tad attiecībā uz pilsonisko līdzdalību un uz korupcijas novēršanas jautājumiem, PCTVL ir ļoti progresīva. Viņi, starp citu, balsoja "pret" iespēju legalizēt noziedzīgi iegūtus līdzekļus un vienmēr (neatceros gadījumus, kad tā nav noticis) ir balsojuši par to, lai Latvijas iedzīvotājiem būtu lielākas iespējas kontrolēt varu - vai nu tas būtu caur Satversmes grozījumiem, lai tautai būtu iespēja atlaist Saeimu, vai iestāšanos par normālu piketu un sapulču regulējumu vai par atklātību tarifu noteikšanas jautājumos. Ja kritērijs ir "godīga politika", tad viņi ar saviem darbiem (protams, ir bijuši izņēmumi - skat. tās pašas azartspēles) ir pierādījuši daudz lielāku godīgumu nekā bijušās valdošās koalīcijas partijas. Manā vērtējumā "latviešu auditorijas" bubulis vārdā Ždanoka rada nesalīdzināmi mazākus riskus Latvijas valstij (ja vispār rada) kā prasta veco partiju īstenotā valsts nozagšana un ekonomisko burbuļu palaišana brīvsolī, kas nekādi nav PCTVL vaina.Par "stigmatizētajiem"

(1) prezidents Valdis Zatlers. Cik var spert vienam cilvēkam?! Joprojām uzskatu, ka viņa prezidentūras bilancē pozitīvais vairākas reizes pārsniedz negatīvo. Zatlers ir prezidents, no kura tika gaidīts maz, bet kas ir izdarījis daudz vairāk nekā iepriekšējie prezidenti. Iekšpolitiski viņš ir bijis spēcīgs prezidents un tādus izgājienus kā iepriekšējā prezidente (skat. baltās lapas, Ūdre u.tml.) nav atļāvies. Jā, viņš tika ievēlēts ļoti draņķīgā ceļā - bet nezin kāpēc viņam tas tiek pieminēts daudz ilgāk nekā citām amatpersonām, kas tika ievēlētas līdzīgi (atcerieties Loskutovu!) . Kas vēl viņam ir jāizdara, lai apliecinātu, ka viņš nav atkarīgs no TP vai citiem saviem iecēlājiem?

Kas tie par pārmetumiem Satversmes "ietvaru" pārkāpšanā? KO viņš ir pārkāpis? Speciāli tiem, kas to neapzinās: ja būtu izrādījies, ka Zatlers ir politiska marionete, tad vienīgais veids, kā šobrīd iet ārā no politiskās bezcerības (vecā koalīcija + nopirktas Saeimas vēlēšanas 2010.gadā) būtu vardarbīgi nemieri. "Ultimāts" ir vienīgais, kas ir devis kaut kādu cerību uz pozitīvām pārmaiņām. Tas, ka viņš ir uzņēmies būt par atsvaru Saeimas vairākuma bezatbildībai (sākot ar korumpētu likumu atgriešanas otrreizējai caurlūkošanai un beidzot ar aicinājumiem apmeklēt referendumus vai pat Saeimas atlaišanas ierosināšanu) ir uzslavas un atbalsta nevis pārmetuma vērta rīcība. Ja neskaita Satversmes tiesu ar tās ierobežoto kompetenci, cita atsvara mehānisma parlamenta vairākuma ļaunprātīgai rīcībai NEMAZ NAV. Saeimas "tēvi" 1922.gadā par daudz ko neiedomājās (objektīvu iemeslu dēļ, mēs arī nevarētu uzdarināt ideālu konstitūciju 22.gadsimtam), un tas, ka visas atsvara iespējas ir jāuzņemas vienam cilvēkam, diemžēl ir tā sekas. Izteikšu varbūt ķecerīgu domu, bet, manuprāt, Latvija daudz ko iegūtu, ja pārtrauktu izturēties pret iepriekšējā gadsimta sākuma dokumentu kā pret neatzītu pasaules brīnumu un sāktu to tulkot atbilstošāk mūsdienu situācijas vajadzībām. Ja pašreizējā situācija prasa aktīvu prezidentu, tad tādam viņam arī jābūt! PROTAMS, tik tālu, cik viņš paliek konstitūcijas ietvaros. Un Zatlers šajos ietvaros ir palicis - pat vēl vairāk, Satversme dod prezidentam pilnvaras pat vēl aktīvākai rīcībai (ārkārtas MK sēdes, piemēram) , ko viņš vēl nav izmantojis.

Tas pats ar "neuzticības izteikšanu" Godmaņa valdībai. Jā, tā bija politiski neapdomīga rīcība, taču ja Latvija 2009.gadā aizies pa burbuli, tad tā jau nu vismazāk būs Zatlera vaina vai atbildība! Ja valdība nespēj sekmīgi strādāt bez sabiedrības uzticēšanās, tad tā nespēj sekmīgi strādāt. Un atbildīgs ir nevis tas, kurš konstatē konstatē klīnisko nāvi, bet gan tas, kurš ir pieļāvis, ka situācija vispār ir tik tālu eskalējusies - tie, kas veidoja un tie, kas leģitimēja Latvijas politiku (šīs krīzes kontekstā: it sevišķi ekonomisko politiku) iepriekšējās desmitgadēs.

(2) Partija"Sabiedrība citai politikai". Vēl vieni "speramie zēni", aizmirstot (vai, ticamāk, NEVĒLOTIES SEV ATZĪT), cik vēlama parādība Latvijas politiskajā spektrā šī politiskā partija patiesībā ir bijusi:

(1) Aiziešana no Tautas partijas 2007.gadā bija politiski drosmīga rīcība, kas parādīja arī daudziem citiem, ka valdošo partiju karteļa "personālsastāvs" nav akmenī cirsts. Ka no turienes ir iespējams iziet. Drosmīga rīcība, jo lielākā daļa neaizgāja. Nesaprotu, kādēļ "jāsit" tie, kas tomēr pierādīja vismaz kaut kādas personīgā godprāta pazīmes, pat ja daļēji skaidrojums patiešām varētu būt turpmākās karjeras apsvērumi. Nu un.

(2) Šī partija normalizēja citas opozīcijas partijas - parādīja citas politikas alternatīvas un valdošās politikas kritikas virzienus, kurus vairs nav iespējams stigmatizēt ar apzīmējumu "jaunlaicēni" vai "sorosieši" vai "krievi" vai "ventspils opozicionāri" (un uz šī pamata izslēgt no līdzdalības). Es domāju, ka tikai pēc vēl kādiem pieciem gadiem, no tā laika perspektīvas raugoties, skaidrāk sapratīsim, CIK ĻOTI svarīgi tas toreiz bija Latvijas demokrātijai. Vismaz es skaidri sajutu, ka, līdz ar šīs partijas parādīšanos, starp partijām sāka rasties lielāka konkurence un visi "opozicionāri" vairs netika skatīti (=norakstīti) caur vienām brillēm.

(3) Ekonomiski un sociāli "kreisas" idejas Latvijas politikā jau SEN bija vajadzīgas. Tas, ka Latvijā tās tika marginalizētas zem apvainojošā apzīmējuma "sociķi", liecināja par mūsu demokrātijas vājumu. Nezinu nevienu citu Eiropas valsti, kur libertārā/neoliberālā ideoloģija būtu bijusi tik hegemoniska kā Latvijā. Viss, kas bija dažus soļus pa kreisi, tika stigmatizēts kā "sociālisms" vai "populisms". Rezultāts? Tas, ka šeit par sociāliem jautājumiem tika domāts stipri mazāk nekā jebkur citur Eiropā - finansējums sociālajām vajadzībām ir vismazākais starp ES dalībvalstīm. Turklāt ienākumu nevienlīdzība Latvijā ir vislielākā starp VISĀM ES dalībvalstīm! Ja kāds domā, ka tas ir pozitīvs rezultāts, tad lai apskatot šīs krīzes sekas, padomā vēlreiz. Pat ja SCP "kreisās" (cik nu "kreisās" - sociālā atbildība ir norma pat Eiropas konservatīvajām partijām) idejas ir tikai poza vai pakāpiens politiskajai karjerai, TAS VIEN, KA TĀS TIEK PUBLISKI ATSKAŅOTAS, ļauj šajā valstī brīvāk elpot. Tas, cik agresīvi tās tiek "norietas", manī, izsakoties maigi un pieklājīgi, raisa neizpratni.Es vēlos kādreiz aizrakties līdz atbildei par to, kurš Latvijā ir samaisījis visas ideoloģiskās kategorijas - kādēļ pie mums politiski "kreisie" un "labējie" tiek izprasti etniskā gaismā, kādēļ "kreisie" ir tik tālu stigmatizēti un kādēļ domāšanas norma par sociāli ekonomiskiem jautājumiem ir bijusi tik izteikti libertāra (kad sociāldemokrātiskās idejas ir nevis normāla parādība kā citur Eiropā vai ASV vai pat citās Baltijas valstīs, bet gan "sociķisms"). Un cik apzināta ir bijusi šādas izpratnes veidošana un uzturēšana.

Lai kā arī būtu, sajukums šajās pamatlietās vēl vairāk pasliktina jau tā drūmo Latvijas politikas ainavu. Taču vēl lielāka problēma ir elementārs cilvēciskums. Precīzāk - tā neesamība. Manuprāt, ja "pakritušais" ir izrādījis gribu mainīties un dzīvot pēc labākiem, godīgākiem principiem, tad viņam ir jāpadod roka un jāpalīdz piecelties. Nevis jāsper atpakaļ bedrē vai jāpieprasa nemitīgi pazemības un paššaustīšanās apliecinājumi. Nezinu, kādēļ tas tā nenotiek. Vai iekšējā pārākuma sajūta pārāk salda?

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (31) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Haris 01.03.2009 22:45
Vai kāds var man izskaidrot, ar ko šī partija ir tik kaitīga mūsu valstij,

Pabrauc mazliet pa provinci un paklausies ko šie runā būdami ārpus TV. Es personīgi negribu vairs atpakaļ lielajā ,plašajā.....Tad labāk par TP vai jebkuriem citiem, tikai ne tur...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andrejs 01.03.2009 20:14
Iveta! Paldies par labu un drosmīgu rakstu!
Sveicieni no Tbilisi,
Andrejs

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

PSRS 28.02.2009 01:52
Šitā saeima ir tāda kāda ir ! TP izmantojot naudu - uztaisīja pozitīvisma kampaņu un tauta kura vadās pēc emocijām nevis pēc normālā prāta -arī balso par pozitīvo ! Četri ceļi - pozitīvisms, negatīvisms - parasti ir saistīts ar emocijām un jūtām - pareizīgums, nepareizīgums ar - prātu, bet tā kā valdība visu laiku rīkojās pēc principa - mums ir plāns, bet mēs jums neko nestāstīsim - un jūs esat slikti tāpēc, ka nezinat mūsu neatklāto plānu - tad protams, ka tauta arī nezina - kas notiek un nezina - kā pareizi rīkoties.
Jauna doma - kāpēc ir algu samazināšana nevis lata devalvācija - tāpēc, ka miljonāri, kuriem ir nauda - negrib ciest, tāpēc kastai "nepieskaramie" būs jāmaksā - pensionāriem, mediķiem, skolotājiem, policistiem utt., bet paši bagātie centīsies latu nedelvalvēt ! Tauta varētu devalvēt - ja cieš tad cieš visi - nevis viena tautas daļa.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andreijs 2 27.02.2009 16:03
Sanak,ka es esmu normāls cilvēks,bet mana māte okupante... lai mani uzskatitu par normālu man ir jānostājas pret cilvēku,kas mani laida pasaulē... vispār pirmskara Latvijā,bija 35% cittautiešu un pārsvara Latgalē un armijā tos kas bija no Latgales centas nosūtīt tur,kur bija vairāk latviešu...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andreijs 27.02.2009 15:56
Sanak,ka es esmu normāls cilvēks,bet mana māte okupante... lai mani uzskatitu par normālu man ir jānostājas pret cilvēku,kas mani laida pasaulē... vispār pirmskara Latvijā,bija 35% cittautiešu un pārsvara Latgalē un armijā tos kas bija no Latgales centas nosūtīt tur,kur bija vairāk latviešu...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

instrumentalis 27.02.2009 02:15
"Saskaņas centra" un "PCTVL" programmā ir minēts oficiāls statuss krievu valodai. Nedrīkst balsot par valsts iznīcināšanu.
---
Ārprāc! Kas un kad izlaida šādu ukazu, ka pilsoņi nevar dzīt sevi "postā"?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

fripp 26.02.2009 23:25
Paldies par rakstu! Manā atmiņā šis ir pirmais raksts latviešu valodā, kas, manuprāt, ļoti precīzi raksturo politisko vidi Latvijā. Gribēju piebilst, ka, manuprāt, mūsu politiskā vide neuzlabosies, kamēr politikā pilnīgi nebūs pārstāvēta visa sabiedrība, tas ir, kamēr nebūs partija, par kuru balsotu sabiedrība nevis pēc etniskās piederības, bet gan pēc idealoģijas. Un tādas pašlaik nav. Arī SC un PCTVL programmās ierakstītās valodas nostādnes lielā mērā ir balsu zvejošana, nevis plānota darbība. VArbūt esmu ideālists, bet es vienmēr saku, ka balsošu par partiju, kurā būs vismaz 10 zinātņu doktori dažādās nozarēs, bet līdz tam nezinu, kas lai mani šeit notur, jo manas spējas, tāpat kā visu citu jauno zinātnieku, spējas šeit pašlaik nav vajadzīgas...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andrejs 26.02.2009 14:44
2 Alksis Rietumeiropā ir normāli jā valsti vairāk par 15% kādā citā valodā, tā valoda klust par oficiālu. It īpaši ja valsts teritorijā nācija ir pārstāvēta vairāk simtus gadus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

es - I.K. 26.02.2009 13:19
Es nesaku, ka SC vai PCTVL ir sliktāki. Nav ne labāki, ne sliktāki. Diemžēl.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

arnolds 26.02.2009 11:23
Manuprāt, Iveta ir diezgan precīzi sapratusi situāciju.

Vecais labais ļaunais ienaidnieks vienmēr ir ģeniāli laba lieta, jo gluži vienkārši, lai iegūtu varu tev pietiek pateikt, ka esi pret šo ienaidnieku, nemaz nevajag nedēļām sēdēt un domāt, kā reformēt izglītības vai veselības sistēmas.

Visabsurākais arī man visā šajā padarīšanā liekas tas, ka ļoti daudzi cilvēki(lai gan precīzāk būtu teikt laikam latvieši) uzskata, ka SC vai PCTVL ir lielāks drauds Latvijai nekā piemēram absolūti korumpēta valsts pārvalde, budžeta izsaimniekošana un slima(nevis labēja vai kreisa) ekonomiskā politika, kas agri vai nedaudz vēlāk novedīs pie tā, ka cilvēki vēlēs atstāt šo valsti un sākt dzīvot kaut kur citur(paldies Dievam par lētajām lidmašīnām)!

Es personīgi uzskatu, ka SC noteikti būtu jābūt valdībā, jo tas sūtītu signālu sabiedrībai par to, ka mēs esam šajā krīzē kopā un kopā arī to pārvarēsim. Bet šķiet, ka diemžēl nekas tāds nenotiks. Ja nedaudz padomā tad man liekas paliek skaidrs, ka krīzes pārvarēšanai būtu diezgan pozitīvi, ja liela daļa sabiedrības sajustu vienotību, kopēju atbildību par nākotni un pozitīvu izmaiņu iespējamību tajā. Esošajā situācija, kuru tu apraksti domāju lielai daļai sabiedrības pat nav teorētiskas iespējas to sajust. Tas ir diezgan slikti, domāju par to mēs samaksāsim ar diezgan ievērojamu IKP kritumu un bezdarba ciparu.

Kāpēc tas tā. Nu vienkārši, tāpēc, ka cilvēki ir diezgan padomji un negrib un nevar redzēt kopsakarības. Mums vajag tēti vai sliktākajā gadījumā mammu, kas mūs nobar, noper un dažreiz apmīļo, tāpēc ka esam latvieši:) Runājot par labējām un kreisajām partijām, nu tādu latvijā vispār nav. Mums ir tikai viena ideoloģija iegūt varu un izdalīt piķi, principi nav svarīgi. TP varētu pat saukt par sociāldemokrātiem īstenībā - veselība par velti:), izlgītība par velti:), lieli nodokļi, milzīgs valsts aparāts(ko var uzskatīt par bezdarbnieku pabalstiem cilvēkiem, kuri nekur citur normālu darbu atrast nevarētu) un milzīgi construction projects pa visu oranžo Latviju:)

Bet visā šajā ir arī viena liela pozitīva lieta, beidzot cilvēki(atkal precīzāk latvieši) ir sākuši pieļaut iespēju, ka vismaz SC varētu būt valdībā. Tas patiesībā liek uz nākotni raudzīties pozitīvā gaismā!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

P-P! 26.02.2009 11:14
Fantastiski - neskaitot divu citu partiju atbildīgas amatpersonas, izrādās, SC esot vēl gana daudz bezmaksas runasvīru/sievu saradies. Un visi kā viens zinot bezmaz labāk par pašu SC, ko no viņu programmas tie taisoties vai netaisoties realizēt :)

-I.K.

Vēl precīzāk par to, kas jau ir komentāros, būs tad, kad būs likumprojekti. Nu kaut vai tā, kā rosina PCTVLA un par balso SC: http://titania.saeima.lv/LIVS/SaeimaLIVS.nsf/0/48C10A7F00056... http://www.saeima.lv/steno/Saeima9/070201/Balsoj/005.htm

Es pieņemu tātad, ka deklarēta un demonstrēta vēlme pārrakstīt šos likumus, jums ir pilnīgi vienaldzīga (nav iemesls) :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ilze 26.02.2009 10:38
Paldies!
Nevaru viennozīmīgi bez iedziļināšanas piekrist vai nepiekrist atsevišķiem faktiem, bet pilnīgi precīza un nepieņemama ir aprakstītā politisko spēku "iezīmēšana", kas jau a priori noliedz jebkādu konstruktīvu diskusiju vai sadarbības veidošanu visu Saeimā ievēlēto deputātu/partiju starpā (t.sk. arī pozīcija-opozīcija dialoga līmenī)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Eldars 26.02.2009 01:41
Arī es pievienojos Ivetai. Sakarīgs, loģisks, izsvērts raksts.

Tikai viena piezīme par SCP. Man ir lielas šaubas par SCP kā par potenciāli kreisi-centrisku vai kreisi-liberālo partiju. Pirms kāda laika Pabriks intervijā Dienā vairākas reizes uzsvēra sociālo liberālismu kā partijas identitātes zīmi, taču vaicāts, kurai grupai šī partija pievienosies, ja tiks ievēlēta Eiropas Parlamentā, atbildēja, ka pie konservatīvajiem (European Popular Party). Taču EPP ir grupa, kurā vairākums balso pret seksuālo minoritāšu vai sieviešu seksuālās un reproduktīvas veselības tiesībām. Protams, ir arī skandināvu konservativie, kas ieņem vairāk sociāli liberālo nostāju, un varbūt arī SCP to darīs (ja tiks ievēlēti). Bet katrā ziņā, man šķiet, ka SCP līderi paši vēl nav īsti izdomājuši, ko viņi grib. Tā kā niša, kas apvienotu sociālo liberalismu un sociāli atbildīgo tirgus ekonomiku Latvijas politikā, manuprāt, joprojām tukšo. Bet es, bez šaubām, piekritu Ivetai un visiem tiem, kas uzskata, ka šāda alternatīva ir nepieciešama, un strādā pie tās veidošanas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 26.02.2009 00:17
Gribu pievienoties Ivetai. Lai arī iepriekš pats esmu pārmetis (ties, labējai) opozīcijai, ka tā ir nemākulīga un ka tās personības ir netalantīgas kā politiķi, tomēr var paraudzīties uz labējās opozīcijas politiķiem arī salīdzinošā perspektīvā, kā to dara Iveta.

Par tā saucamo kreiso opozīciju man ir jāsaka, ka arī šeit es pievienojos Ivetai. Mani nepārliecina no gaisa grābti argumenti, ka nācija būs briesmās, ja pie varas nonāks SC vai PCTVL. Man kā latvietim ir krietni vien augstāka pašapziņa un drošības izjūta nekā tiem, kuri biedē tautiešus ar saukļiem "Krievi nāk!" vai kaut ko tikpat banālu.

Jāpiekrīt, ka ne viss, ko var izlasīt partiju programmās, partijas taisās arī ieviest. Piemēram, Zviedrijas Sociāldemokrātu partijas programmā vēl joprojām ir ierakstīts, ka viens no mērķiem ir ieviest republiku. Pilnīgi plakātisks sauklis, jeb kā izteiktos Ernesto Laklo - tukšs apzīmējums. Ja PCTVL ieviestu krievu valodu kā oficiālo valodu, tad viņi zaudētu varu nākamajās vēlēšanās un likums tiktu atcelts.

Atklāti sakot, man nešķiet, ka tā būtu slikta ideja izsviest no silti iesildītajām vietām pašreizējos varas turētājus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

AK 25.02.2009 23:19
Tiklīdz kā sāksim veidot autonomijas, tā var sākties kaut kas līdzīgs Gruzijas (vai, ja vēlaties, Beļģijas) scenārijam. T.i. dažādi draudi valsts vienotībai
----
Autonomija ir pasaulē ierasta lieta - un, piemēram, Somija atļaujas Ālandu autonomiju, nekliedzot par kādreiz impērisko Zviedriju blakus. Starp citu, Beļģijā pēc jūsu citētā paniskā raksta sen jau izveidota kārtējā valdība... kliedz par nestabilitāti jau gandrīz divsimt gadus, bet valsts paliek.

latviešu iedzīvotāju tiesības lietot savā valstī latviešu valodu
------
Darbiniekiem, ierēdņiem utt. darba devējs vai likums nosaka, kādas valodas jālieto, pildot savus pienākumus klientu apkalpošanā. Runa ir par klienta tiesībām - un, lai tās nodrošināt, jābūt darbinieka pienākumiem. Nez kāpēc tas, ka pastāv analoģiskie pienākumi lietot klientu apkalpošanā latviešu valodu, protestus neizraisa (cits jautājums, ka tie mēdz tikt noteikti nesaprātīgi augstā līmenī un arī profesijām, kuru pārstāvji neapkalpo klientus).

Krievu valodas lietotājiem ir pašiem savas valstis (Krievija, Baltkrievija, Kirgīzija), kur viņu valodai ir oficiāls statuss.
----
Latvijas krieviem sava valsts ir Latvija. Kā saka Satversmes 2. pants, "Latvijas valsts suverenā vara pieder Latvijas tautai" www.mk.gov.lv/lv/mk/darbibu-reglamentejosie-dokumenti/satver... (nevis latviešu, lībiešu, krievu, vai kādas citas atsevišķas tautības pārstāvjiem). Tikai nelielam mazākumam citu valstu pilsoņu var runāt par vēl kādu savu valsti.

Pirmskara Latvijā krievu iedzīvotāju bija apmēram 10% - var jau meklēt vietas, kur viņi ir kompakti dzīvojuši (Abrenes jeb Pitalovas rajons ir šāds piemērs)
-------
Rīga - pirmā krievu skola dibināta 1789. g. - www.dialogi.lv/article.php?id=218&s=0&rub=6&t=0&lang=1 , Liepāja - 19. gs. beigās izveidota karosta...

šādas nianses vēl neviena partija nav pieteikusies pētīt
------
Gan SC http://www.saskanascentrs.lv/index.php?text&id=100&level=1, gan PCTVL http://www.pctvl.lv/index.php?lang=lv&mode=party&submode=pro... runā par Vispārējās konvencijas par nacionālo minoritāšu aizsardzību ievērošanu. Sk. tās 10. un 14. pantus - www.tiesibsargs.lv/lat/tiesibu_akti/eiropas_padomes_dokument...

neredzu iemeslu, kādēļ viņi nevarētu iemācīties latviešu valodu
-----
Nav strīda par latviešu valodas apguves nepieciešamību - to apzinās 94% krievu - www.bszi.lv/downloads/resources/valoda/valoda2008_lv.pdf . Strīds ir par vienlīdzīgu attieksmi - Latvijas valsts nepiekrīt, ka vajadzētu nodrošināt izglītību un citus pakalpojumus valodās, kurās ir pieprasījums. Cilvēks valstij vai valsts cilvēkam? Vai - valsts tikai vienas tautības cilvēkiem?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

I.K. 25.02.2009 21:21
PP,
Ja tā nav ironija, tad lūdzu esiet precīzāki! Ko konkrēti SC vēlas pārrakstīt? Un pat ja viņi kaut k svarīgu vēlas pārrakstīt, tad kādēļ lai viņiem tas izdotos, atrodoties valdībā?

Lietussargs, Sestdienis,
Paldies!

Aleksis, Gatis
Ne viss, kas ir partiju programmās, tiek izpildīts koalīcijas valdību ietvaros. Piemēram, zemniekiem pirms vienām no iepriekšējām vēlēšanā programmā bija tautas vēlēts prezidents un, šķiet, mažoritārā vēlēšanu sistēma. LPP - 15% ienākumu nodoklis. TP - sākumdeklarāciju ieviešana (ha, ha...) Neatceros, ka viņi koalīcijas ietvaros būtu uz šīm lietām īpaši uzstājuši. Parasti ja citas partijas kādas idejas pārliekus mulsina, tad koalīcijas līgumos attiecīgie jautājumi tiek īpaši atrunāti (piemēram, Godmaņa valdībā - visi jautājumi, kas skar pilsonību, ir koalīcijas partijām jārisina pēc vienprātības nevis vairākuma principa). Nedomāju, ka pastāv jebkāda iespēja, ka citas koalīcijas partijas pēkšņi piekristu divām valsts valodām Latvijā (kas arī prasītu obligāto referendumu saskaņā ar Satversmi). Tā kā draudi no SC vai PCTVL valdībā nav nekas vairāk kā bubulis. Manuprāt, mākslīgi uzturēts.

Es,
Piekrītu, ka uz SC un PCTVL atbalstu labām pārmaiņām Latvijas politikā nevajadzētu paļauties. Taču neredzu, ar ko viņi šajā ziņā ir sliktāki par lielāko daļu "latviešu" partiju.

Andris,
Lūdzu precizējiet tās lietas un pastāstiet par iemesliem, kādēļ citas koalīcijas partijas nevarētu to "nekustināšanu" uzstādīt par nosacījumu SC vai PCTVL iekļūšanai valdībā?

19:25
Lūdzu izlasiet rūpīgāk to, ko es rakstīju - attiecībā uz Zatleru mans pārmetums ir par dubultajiem standartiem viņa nospārdītāju attieksmē. Kurā brīdī es aicināju "visu aizmirst un piedot"?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kažokas kundze,Jūsu viedoklis ir tikai Jūsu... 25.02.2009 19:25
Raksta autore aizmirsa piebilst valsts prezidenta V.Zatlera neatrisinātās PATEICĪBAS DĀVANAS! Tur jau,manuprāt,arī sākās sabiedrības neuzticība V.Zatleram,necieņa.
Autore ierosina - visu aizmirst,piedot un prezidents "balts,tīrs",kā no jauna piedzimis!
Labi,aizmirst jau var,bet,vai var cienīt tādu cilvēku? Zinu,ka liela daļa sabiedrības domā līdzīgi un nebūt tas nav tautas "bezsmadzeņu" pūlis,gluži otrādi - gudri,izglītoti,augsti intelektuāli cilvēki.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris > es 25.02.2009 18:56
Ir dažas lietas (nostāja Valodu likuma ziņā), ar ko SC un PCTVL nostāda sevi ārpus Latvijā pieņemtā politikas procesa. Jo tas nozīmē leģitimizēt okupāciju un okupantus, nostiprināt šeit krievu valodu, dot visiem pilsonību (arī tiem, kuri latviski nav mācījušies un nemācīsies), un izveidot īpašu valsts pārvaldes režīmu tur, kur kompakti dzīvo krievi.

Izlasiet, lūdzu rūpīgi par to pašu "Saskaņas Centru" - viņu programmas nostādnes: http://www.regnum.ru/news/678441.html ; http://www.saskanascentrs.lv/index.php?text&id=41&level=1&ci... . Par PCTVL var ļoti līdzīgas lietas atrast.

Tas, ka valsts pārvaldē ir maz mazākumtautību cilvēku, protams, ir slikti. Bet ir jābūt cilvēkiem, kuri ir gatavi iet un strādāt politikā. Ja krievu politiķi sastājas partijās, kurām galvenais nodoms ir mainīt valodu likumu - tad nav daudz tēmu, par ko ar viņiem varētu runāt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

es 25.02.2009 18:18
Un visi "tīrasiņu latvieši" - get real, Latvija nekad nebūs tikai "tīrasiņu latviešu" dzīvesvieta. Vēl jo vairāk - Latvijā būs daudz krievvalodīgo. Un jums ir tikai viena iespēja, mani "tīrasiņu latvieši", ar to samierināties un izmantot to kā iespēju, nevis kultivēt to kā konfliktu. Un, ne jau pārtaisot krievus vai ukraiņus par latviešiem, bet gan dodot viņiem iespēju asociēties ar šo valsti. Un to var izdarīt, tikai iesaistot arvien vairāk dažādu tautību cilvēkus - gan sportā, gan politikā, gan valsts institūciju darbā utt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

es 25.02.2009 18:13
Mani arī absolūti tracina tas nacionālais jautājums - jo vairāk "mēs" tīrasiņu "latvieši" - "viņus" krievvalodīgos nostādīsim kā citādus, jo vairāk panāksim Krievijas ietekmes palielināšanos uz Latvijas krieviem. Es pat nezinu, vai šo procesu maz tagad ir tik viegli pavērst atpakaļ. Ja es būtu Latvijas krievs, tad man būtu ļoti mazas izvēles iespējas par ko balsot, jo lielākā daļa lielo partiju spēlējas ar nacionālismu (pat TP). Un vispār ar ko asociēties šajā valstī, jo dziesmu svētki ir latviešu, bet Novaja volna pilnīgs sviests.

Taču man tomēr šķiet, ka PCTVL un SC nav tik balti un ir aptuveni tādi paši kā koalīcijas partijas, tikai netikuši pie varas Saeimā. Jo cik nav dzirdēts un redzēts, kā PCTVL, piemēram, maina viedokli dienas laikā pēc "sarunām" ar koalīciju. Var tikai nojaust, kādu ceļojumu vai amatu dabūjuši. Vai arī, cik bieži izmanto sēdes noraušanas metodi, lai pārtraukuma laikā paspētu vienoties. Lai gan, nenoliedzami ir lietas, kurās viņi ir stāvējuši pretī koalīcijai un daudzi deputāti ir daudz saprātīgāki, aktīvāki un zinošāki par koalīcijas sviestiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 25.02.2009 18:00
Es, protams, atbalstu, ja SC vai PCTVL cenšās mazināt korupciju un cenšās darīt kautko valstiskuma un sabiedrības dzīves apstākļu uzlabošanas labā. Par to viņus var paslavēt.
Bet es neatbalstu krievu valodas oficiālu ieviešanu valsts iestādēs, kas loģiski sekotu, ja SC piepildītu vienu no saviem partijas mērķiem par tiesībām krievu valodā sazināties ar valsts iestādēm kompakti apdzīvotās vietās.

Labējās partijas savukārt par katru cenu cenšās izmantot SC un PCTVL trūkumus, spēlējot uz daudzu latviešu sirdsapziņu. Daudzi no mums to sajūt. Nevienam nepatīk, ka manipulē ar viņa sirdsapziņuun spēlē uz viņa jūtām un slēptām bailēm. Tādējādi rodās pretējs efekts un cilvēki sāk rīkoties pretēji gaidītajam - ne gluži tā, kā varas elite ir iecerējusi.

Domāju, ka šādu emociju mudināta arī Iveta uzrakstīja šo rakstu.
Tomēr tā pilsoņu daļa, kas pakļāvusies šīm emocijām tik tālu, ka vairs nesaprot, ko paši dara - no viena manipulatora bēgot, ieskrien cita manipulatora tīklos.
Tāpēc es tomēr gribu cerēt, ka autore apzinās, ko viņa dara, ar ko tas beigsies un ko viņa var panākt pašai negaidot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 25.02.2009 17:40
>>> Beļģijas, Somijas, Šveices, Indijas, Kanādas... Arī pašas Krievijas "scenārijs" - Tatārijā blakus krievu valodai valsts valoda ir arī tatāru utt.
======
Tas viss izskatās pēc mēģinājuma veidot Latvijā kaut kādas autonomas struktūras. Latvijas valsts administratīvā struktūra ir ļoti "plakana", ir novadi un valsts pakļautības pilsētas. Centralizētajai valstij ir noteikšana gandrīz par jebkuru lietu. Tiklīdz kā sāksim veidot autonomijas, tā var sākties kaut kas līdzīgs Gruzijas (vai, ja vēlaties, Beļģijas) scenārijam. T.i. dažādi draudi valsts vienotībai. Manuprāt, šāda nestabilitāte mums nav vajadzīga - it īpaši ņemot vērā, kāda valsts atrodas mums kaimiņos.

>>> Mēs gan pašreiz esam absurdā situācijā, kad krievs (LR pilsonis, kā Latvijas krievu vairākums, vai ne), tāpat dzīvojot Latvijā, spiests iesniegumu citam savas valsts pilsonim (krievam) iesniegt latviski un krievam-ierēdnim latviski jāraksta atbilde, pat ja abi dod priekšroku saziņai krievu valodā.
======
Ar šo atšķiras privāta saziņa no oficiālas saziņas. Ja kādā iestādē tiek uzrakstīta un apmeklētājam iedota kāda neformāla lapiņa, kura pēc tam nekur neparādās, tad to var rakstīt jebkādā valodā. Ja turpretī tiek veidoti dokumenti, kurus pēc tam var būt jāskata amata pārņēmējam valsts iestādē un pašvaldībā, kontroles un audita organizācijām, utml., tad tie ir jāraksta latviski.

Pretējā gadījumā, kā jau minēju, tiek apdraudētas latviešu iedzīvotāju tiesības lietot savā valstī latviešu valodu. Krievu valodas lietotājiem ir pašiem savas valstis (Krievija, Baltkrievija, Kirgīzija), kur viņu valodai ir oficiāls statuss. Pirmskara Latvijā krievu iedzīvotāju bija apmēram 10% - var jau meklēt vietas, kur viņi ir kompakti dzīvojuši (Abrenes jeb Pitalovas rajons ir šāds piemērs), bet šādas nianses vēl neviena partija nav pieteikusies pētīt. Savukārt pārējie krievi un krievu valodas lietotāji ir pēckara imigranti un viņu pēcnācēji - neredzu iemeslu, kādēļ viņi nevarētu iemācīties latviešu valodu, ja reiz Latvijas valstī tā ir valsts valoda?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

AK 25.02.2009 16:36
par SC un PCTVL nodomu iezīmēt Latvijas kartē "krievvalodīgo iedzīvotāju kompakti apdzīvotās vietas". Gruzijas scenārija pirmā fāze
-------------
Beļģijas, Somijas, Šveices, Indijas, Kanādas... Arī pašas Krievijas "scenārijs" - Tatārijā blakus krievu valodai valsts valoda ir arī tatāru utt. Ar tādu pat pamatojumu var apsūdzēt nodomā īstenot kaut kādu "Gruzijas scenāriju" kādam, kas vēlēsies pārnest LR galvaspilsētu uz Tukumu - jo Tbilisi arī sākas ar "T". Saturisks sakars savukārt nav saskatāms.


Kā nu ne? Ja ministrijās, Rīgas domē (acīmredzot, vēl arī daudzās citās iestādēs) darbiniekiem uzliks par pienākumu izskatīt iesniegumus krievu valodā, tad tiem, kuri to visu izskatīs, tiks samazinātas iespējas konkrētajā situācijā lietot latviešu valodu
----------
"Tiem, kuri to visu izskatīs", ir jāapkalpo klienti - šajā situācijā no apkalpojošā personāla var pamatoti prasīt lietot latviešu, krievu, angļu... valodas, iekļaujot to darba pienākumos. Nez kāpēc par to, ka daudziem darbiniekiem jālieto darbā angļu valoda, protesti neizskan.

varam viegli nonākt pie patoloģiskas situācijas, kad latvietis, kurš dzīvo brīvā Latvijas valstī ar savas valsts pilsoni (nevis ārzemnieku) būs spiests runāt krieviski
----------
Te nekādas patoloģijas nav - ir kalpošana klientam viņa valodā (tāpat, kā no krieva ir saprātīgi prasīt apkalpošanu latviešu valodā). Kāpēc jūs pievēršat uzmanību sājā situācijā tikai latvieša vēlmei runāt savā valstī savā valodā, bet krieva vēlmei tāpat savā valstī runāt savā valodā ne?

Mēs gan pašreiz esam absurdā situācijā, kad krievs (LR pilsonis, kā Latvijas krievu vairākums, vai ne), tāpat dzīvojot Latvijā, spiests iesniegumu citam savas valsts pilsonim (krievam) iesniegt latviski un krievam-ierēdnim latviski jāraksta atbilde, pat ja abi dod priekšroku saziņai krievu valodā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zaigonis 25.02.2009 15:56
Pārmetumi SC un PCTVL -viennozīmīgi-Latvijā viena valsts valoda,proti latviešu.Politiskās tiesības tikai Latvijas pilsoņiem.Nosodāmi ir SC demaršs Gruzijas-Krievijas konfliktā.Nedrīkst,nezaudējot mandātu,pāriet no vienas frakcijas uz citu(jālabo satversme)Citos jautājumos piekrītu autorei.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 25.02.2009 15:23
Protmas nekāds pamatojums tam, kāpēc valsts ietu bojā, ja arī krievu valodā varētu vērsties kādā ministrijā vai Rīgas domē un saņemt atbildi pēc būtības un ja Latvijas tautai būtu par savu budžeta naudu iespēja izvēlēties izglītību gan latviešu, gan krievu valodā, nav sniegts.
======
Beļģija ilgu laiku bijusi pietiekami pārtikusi valsts, tai ir paveicies būt par ES centru, bet šī valsts pamazām iet bojā. Sk. Ian Buruma "The Death of a Nation" (http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2008/aug/07/eu ). Ian Buruma turklāt šajā situācijā ir samērā objektīvs un pret visu ko tolerants malāstāvētājs, nevis dedzīgs franču vai flāmu nacionālists, kam varētu būt kārdinājums uzdot vēlamo par esošo.

P-P! jau minēja SC nostādni par SC un PCTVL nodomu iezīmēt Latvijas kartē "krievvalodīgo iedzīvotāju kompakti apdzīvotās vietas". Gruzijas scenārija pirmā fāze. Beigas šim scenārijam arī ir zināmas - savstarpējas etniskās tīrīšanas. Kam mums tas ir vajadzīgs?

>>> "Un tā arī nevar būt - jo ne SC, ne PCTVL neprasa, piemēram, atņemt kādas iespējas izmantot latviešu valodu."
=====
Kā nu ne? Ja ministrijās, Rīgas domē (acīmredzot, vēl arī daudzās citās iestādēs) darbiniekiem uzliks par pienākumu izskatīt iesniegumus krievu valodā, tad tiem, kuri to visu izskatīs, tiks samazinātas iespējas konkrētajā situācijā lietot latviešu valodu. Gandrīz ikvienam izglītotam cilvēkam var gadīties valsts vai pašvaldības iestādē būt ne vien pakalpojuma saņēmējam, bet arī tam, kurš sniedz pakalpojumus. Un varam viegli nonākt pie patoloģiskas situācijas, kad latvietis, kurš dzīvo brīvā Latvijas valstī ar savas valsts pilsoni (nevis ārzemnieku) būs spiests runāt krieviski. Kam mums tas ir vajadzīgs?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dāvis 25.02.2009 15:23
Autore laikam vēlas krievu laiku atgriešanos Latvijā. Jo tieši tas ir PCTVL un SC stratēģiskais mērķis. Kauns, ka tādi cilvēki kā šī raksta autore ir manu tautiešu vidū. Kangarisma gēns vienmēr dzīvs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

AK 25.02.2009 14:53
"Saskaņas centra" un "PCTVL" programmā ir minēts oficiāls statuss krievu valodai. Nedrīkst balsot par valsts iznīcināšanu
------
Protmas nekāds pamatojums tam, kāpēc valsts ietu bojā, ja arī krievu valodā varētu vērsties kādā ministrijā vai Rīgas domē un saņemt atbildi pēc būtības un ja Latvijas tautai būtu par savu budžeta naudu iespēja izvēlēties izglītību gan latviešu, gan krievu valodā, nav sniegts. Un tā arī nevar būt - jo ne SC, ne PCTVL neprasa, piemēram, atņemt kādas iespējas izmantot latviešu valodu.

savas valsts un latviešu tautas pastāvēšanas izredzes
-------
Par draudiem latviešu tautas pastāvēšanai var teikt to pašu, ko par "valsts iznīcināšanu" (vai vienlīdzīgas balsstiesības mazākumam apdraud vairākumu?). Bet šajos vārdos izskan tas, kas jau ož pēc šovinisma - runājot par "savu valsti", piemin tikai latviešu tautu. Vai Latvijas krieviem, baltkrieviem, ukraiņiem Latvija nav tikpat sava valsts?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 25.02.2009 14:07
"Saskaņas centra" un "PCTVL" programmā ir minēts oficiāls statuss krievu valodai. Nedrīkst balsot par valsts iznīcināšanu. Arī Rietumeiropā (Francijā un citur) ir tādas iedzīvotāju vidū populāras partijas, kuras parasti neņem valdībā - un tas nav frančiem traucējis veidot kvalitatīvu politiku un normāli pārvaldīt valsti.

Pēc I.Kažokas nosauktajiem kritērijiem (Jūrmalgeita, azartspēles un naudas līdzekļu legalizācijas balsojumi) nenoliedzami PCTVL sanāk vislabākā, jo tai atrašanās opozīcijā ir ļāvusi būt brīvai no korumpētā kapitāla kārdinājumiem. Citiem cilvēkiem ir citi kritēriji - savas valsts un latviešu tautas pastāvēšanas izredzes. Tā ir ilūzija, ka SC vai PCTVL, nonākot pie varas, sakārtos mūsu vietā valsti, neprasot nekādas papildu tiesības krievu valodai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sestdienis 25.02.2009 13:59
Iveta, es Jūsu rakstu izdrukāšu un pielikšu mājās pie sienas. Es jūtos ārkārtīgi līdzīgi. Man šķiet, ka mūsu līdzcilvēki bieži vien vienkārši neieslēdz smadzenēs to daļu, kas atbild par loģisko domāšanu. VVF pietika pateikt vienu patriotisku teikumu, un puse nācijas bija viņai pie kājām, bet Zatleram, šķiet, vajadzētu personīgi nošaut vismaz desmit tautā neieredzētus politiķus (gan jau arī atrastos kādi, kas vienalga teiktu, ka ar nošautajiem viss jau iepriekš bijis sarunāts), lai viņu pārtrauktu saukt par Šķēles trusi. Jūs domājat loģiski, cenšaties analizēt procesus, nevis, kā kopējamā mašīna, pavairojat jau daudzkārt atražotus mītus. Un sastopaties ar neizpratni.

Vēlreiz - buča par rakstu :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lietussargs 25.02.2009 13:55
Zinu, ka autorei no manas patikšanas/nepatikšanas ne silts ne auksts, tomēr gribu teikt - malace Iveta! malace par to, ka vismaz blogā pateici to, ko domā un jūt laba tiesa mēs - arī tauta.
Žetons par taisnīgiem un drošiem vārdiem!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

P-P! 25.02.2009 13:50
"Vai kāds var man izskaidrot, ar ko šī partija [SC] ir tik kaitīga mūsu valstij, ka tās iekļaušana koalīcijā radītu lielākus riskus nekā, piemēram, ZZS, LPP/LC, TP?"

FKTK priekšssēdētāja vietnieka balsī: absolūti.

Bet jūs taču tāpat turpinātu tēlot "liberālās" neizpratnes un nezināšanas lomu, vai ne? Jo nīstā politiskā runa (iespējams, savlaicīga, ja JL no dienas dienā viedokļu maiņa ir kritērijs) viena reklāmklipa formā taču to ļoti konspektīvi un viegli uztverami paskaidroja: SC vēlas pārrakstīt valsts valodas likumu, vēlēšanu tiesības un pārzīmēt Latvijas karti. Publiska atteikšanās no šiem 2006. gada priekšvēlēšanu uzstādījumiem nav manīta. Jebšu es maldos?

Saistītie raksti
Citi autora darbi