Atslēgvārdi:

Latvija - kiberterorisma ofšors? 20

Ja kāds pret ASV noskaņots terorists gatavojas ielauzties Pentagona, NATO vai citās drošības sistēmās, viņš meklēs neitrālu valsti, kuru varēs izmantot kā kiberterorisma “ofšoru”. Piemēram, Latviju, ja turēsimies pie mīta par izolētības sniegto drošību.

Iesaki citiem:
Majameza 255x203
Foto:I.Pumpere

Jēkaba Janševska romānā “Mežvidus ļaudis” divas 17. gadsimta barona meitenes noklīst dziļi Kurzemes mežos un kļūst par gūsteknēm mežvidū dzīvojošai latviešu ģimenei, kas par nesatricināmu savas drošības garantu uzskata norobežošanos no ārpasaules. Janševskis labi atspoguļo Latvijas viensētnieku izolēto dzīves veidu - šādiem ļaudīm pat Jelgava un Rīga likās svešas un bīstamas. Bet 21.gadsimtā nedz Latvijas viensētniekiem un pilsētniekiem, nedz valstij kopumā ir iespējams pazust dziļā mežvidū un ieslīgt klusā apmierinātībā.

Kad mūsu senči izlēma veidot Latvijas valsti, mēs brīvprātīgi iesaistījāmies pasaules starptautiskajā politikā. Valstiskums neko nenozīmē, ja citas valstis to neatzīst, līdz ar to, Latvijas valstiskums, suverenitāte un neatkarība ir lielā mērā atkarīgas no mūsu attiecībām ar pārējām pasaules valstīm. Ja sadarbojamies, tad ir iespēja saglabāt mūsu drošību. Ja izvairāmies, tad pasaules procesi nav prognozējami. Mēs gan ģeogrāfiski, gan politiski atrodamies vairāku valstu ielenkumā un, atšķirībā no mežvidus ļaudīm, esam spiesti veidot attiecības ar šīm valstīm.

Veidojot šīs attiecības, mēs esam iestājušies starptautiskajās organizācijās (ANO, Pasaules Tirdzniecības Organizācijā, EDSO) un izteikuši vēlmi iekļauties militārās un ekonomiskās aliansēs (NATO, Eiropas Savienībā). Šī dalība dod priekšrocības un arī prasa pienākumus – katrā starptautiskajā jautājumā mums ir jāieņem savs viedoklis.

Patlaban viens no aktuālākajiem jautājumiem, kas skar Latvijas drošību, ir starptautiskais terorisms. Parasti terorisms saistās ar spridzekļiem mašīnās, bioloģiskiem un ķīmiskiem uzbrukumiem pa pastu. Pagaidām šāda veida draudi nav parādījušies Latvijā. Tie, kas neatbalsta Latvijas iesaistīšanos ASV, NATO vai citu valstu aliansē pret terorismu, uzskata, ka Latvija tagad nav teroristu mērķis un līdz ar to nebūtu prātīgi piesaukt šo nelaimi un draudus mūsu zemei.

Tas ir vērā ņemams arguments. Nav vēlams izsaukt terorismu, ja tas līdz šim nav interesējies par mūsu valsti. Bet ir viens terorisma veids, kurš varētu augt un zelt Latvijā tieši tad, ja mūsu valsts izvairītos no cīņas pret terorismu. Proti, tas ir kiberterorisms.

Katrā modernā valstī, ieskaitot Latviju, infrastruktūra, ekonomika un valsts pārvalde paļaujas uz datoriem un plašiem datortīkliem. Sabiedrība uzticas šīm struktūrām, un, ja vadošā datorsistēma sabrūk pat uz īsu laiku, no tā cieš visi. Spēkstacijas, gaisa satiksmes kontrole, ūdensvadu sistēmas, banku elektroniskie norēķini, telekomunikācijas un daudzas citas jomas lielākā vai mazākā mērā balstās uz datorsistēmām. Policija, ugunsdzēsēji un mediķi arvien vairāk veic savu darbu ar datoru palīdzību.

1999. gada nogalē daudzas pasaules valstis atradās krīzes stāvoklī, jo tā kā daudzas datorprogrammas nebija pieredzējušas kalendāru un datumu maiņu uz 2000. gadu, varēja rasties milzīgas problēmas visai valsts infrastruktūrai. Tā bija krīze, kas radās no neapzinātas problēmas. Labs datoru uzlauzējs (hakeris) līdzīgu krīzi varētu radīt pilnīgi apzināti. Tas jau tiek mēģināts.

Hakeri ir jau pierādījuši, ka viens izglītots un uzņēmīgs cilvēks var īsā laikā ielauzties, apturēt vai iznīcināt milzīgas datu bāzes un operatīvās sistēmas. Pēdējo triju gadu laikā hakeri ir ielauzušies ASV valdības datorsistēmās 250 tūkstošus reižu.

Britu laikraksts “The Times” ziņo, ka starptautiski kiberteroristi ir izspieduši vairāk nekā 400 miljonu angļu mārciņu no pasaules bankām. Šie kiberteroristi prot ielauzties sistēmā, informē par to banku, draudot ar sistēmas iznīcināšanu, un bankas ir spiestas maksāt, lai novērstu šos draudus.

Eksperti uzskata, ka Al Qaeda grupai ir pieejama visjaunākā datoru tehnoloģija un zināšanas. Nav šaubu, ka minētie teroristi izmanto šīs zināšanas, lai šantažētu, apdraudētu un izspiestu visu, ko vien vēlas. Jaunākā sakaru tehnika ļauj teroristiem no jebkuras vietas pasaulē koordinēt sarežģītus uzbrukumus.

Latvija ne tikai integrējas pasaulē, bet vienlaikus integrējas arī vispasaules informācijas tehnoloģiju sistēmās. Mēs arvien vairāk esam saistīti ne tikai ar citu valstu banku, bet arī ar dažādu sakaru un informācijas sistēmām. Tā kā sistēmas ir integrētas, iebrucējs var ielauzties no jebkuras tam izdevīgas vietas. Kiberterorists meklēs sev visdrošāko vietu, kura ir apgādāta ar visiem tam nepieciešamajiem sakariem un atrodas vistālāk no viņa ienaidnieka. Kiberterorists meklēs neitrālu valsti, kuru viņš varēs izmantot kā kiberterorisma “ofšoru”.

Pieņemsim, ka kāds pret ASV noskaņots kiberterorists gatavojas ielauzties Pentagona, NATO un citās drošības sistēmās. Viņš to var īstenot ar portatīvo datoru, kas pieslēgts interneta. Jo ilgāk viņš var netraucēti darboties, pirms viņu noķer, jo lielāku postu var nodarīt sistēmai.

Zinot, ka Ņujorkā, Londonā un Briselē ir spēcīga policija, saskaņota izlūkošanas sistēma un operatīvi drošības resursi, viņš nopērk biļeti uz klusāku vietu, piemēram, Rīgu. Viņš var iekārtoties kādā no Vecrīgas viesnīcām un sākt strādāt. Cik ilgs laiks paies, pirms amerikāņi noskaidros viņa atrašanās vietu un paspēs viņu noķert? Kāda būs Latvijas attieksme pret šo cilvēku un vai mēs esam gatavi sadarboties ar pasaules drošības struktūrām, lai šādu teroristu noķertu? Vai, piedaloties šī terorista apcietināšanā, mēs neizaicinātu citu teroristu atriebību?

Teiksim, Latvijas valdība, lai saglabātu savu neitralitāti un neizaicinātu teroristus, pēkšņi atsakās jebkurā veidā piedalīties Irākas karā. Pieņemsim, ka kara laikā Irākā sāk darboties pasaules kiberteroristu tīkls. Tiek atklāts, ka viens kiberterorists atrodas Rīgā un sniedz svarīgu elektronisko sakaru atbalstu saviem kolēģiem citās valstīs. Ja atklājam šo teroristu, ko darām? Varam jau pievērt acis un teikt, ka tas nav mūsu karš, tā nav mūsu problēma. Un tomēr, šis terorists izmanto Latvijas teritoriju, lai veicinātu vardarbību pret ASV un citām valstīm, kuras ir saistītas ar Irākas karu.

Šajā gadījumā, mēs neesam teroristu mērķis, bet tikai izdevīgs līdzeklis. Un kā līdzeklis, gribot vai negribot, mēs esam iesaistīti šajā terorista noziegumā.

NATO patlaban nevar mūs pasargāt no šāda veida terorisma izpausmēm. Bet NATO, ES un citām pasaules valstīm būs arvien vairāk jāsadarbojas, lai šāda veida draudus novērstu. Līdz ar jauno tehnoloģiju attīstību valstis maina savas drošības koncepcijas un drošības aliansēm ir jāattīstās tām līdzi.

Globalizētajā kiberpasaulē Latvija nevar sevi nosargāt ar mītisku neitralitāti. 17. gadsimtā cietoksnis bieži kļuva par cietumu tā iedzīvotājiem, jo drošība, kura balstās uz izolāciju, ierobežoja brīvību. Šodien cietokšņi vairs neeksistē, jo mūsdienīgiem ieročiem mūra biezums un attālumi vairs nav nepārvarami šķērsļi. Kā iespējamais terorisma mērķis vai līdzeklis mēs jau esam kļuvuši vienlīdzīgi ar visām pārējām valstīm. Starptautisks drauds prasa starptautisku risinājumu. Gribot vai negribot, mēs arī esam to tautu vidū, kam jāpiedalās šā risinājuma meklēšanā.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (20) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zuzii 16.03.2011 14:53
Fantastiski! Izlasot ju pirmo ridkopu ir skaidrs autora inteliģences līmenis. Grāmatā "Mežvidus ļaudis" nav runa par terorostiem un noklīdužām meitenēm, bet gan par dzīvi Latvijā Mēra laikos, par to, kā liktenīgi sastopas divi jaunieši un dibina ģinemi bargos apstākļos...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jurists 13.03.2003 16:24
Ivar Graudiņ!

Vispār mans iepriekšējais komentārs bija domāts Jums! Man uzvārdi sajuka. Tas ir Jūsu juceklīgais izteikmes stils par kuru radās aizdomas, ka latviešu valoda Jums ir n-tā svešvaloda :-) Pēdejais Jūsu komentārs vēl vairāk to pasvītro.

Es ar Jums par datoru tēmu vairs nediskutēšu. Es saprotu ka tādas filmas kā "Matrix", "Ātrums-2" u.t.t. ir radijušas Jums ilūziju par datora visvarenību. Es nemēģināšu sagraut Jūsu sapņu pilis. Tas tikai pierāda "popkornkultūras" lielo iespaidu uz plašām ļaužu masām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ivars Graudiņš 11.03.2003 22:30
Nopietni jurista kiberjoki … Sveiks jurist!

Kāmēr Tu sumini Kalniņa kungu precīzāk izteikties un arī lai neiespaido ar svešvalodas vārdiem, es Tev varu mazliet palīdzēt ar Taviem punktiem.

Asprātīgs paskaidrojums no Tevis jurist. {:~)) Būs jāiegaumē: “Ja kādu cilvēku nogalina iesitot viņam pa galvu ar datoru, tad tā nav kiberslekvavība, ceru ka Jūs to saprotat. Katrs noziegums nodara kādam kaitējumu. Tāpēc iesaku izvairīties "kiberterorista" lietošanas.” Gandrīz izklausas kā Norvēģu joks. Viņi Tev noteikti atbildētu kad tā ir datoraslepkavība. Tiesa, pat Norvēģi nelietotu vārdu "kiberterorists" vai pat “kibernoziegums” šajā gadījumā. Citās valstīs to datoru izskaidrotu kā slepkavības ieroci jeb instrumentu. Vai tāda nebūtu saprašana starp juristiem šadā gadījumā? Kāds ir tas likums kas atiecas uz cilvēka nogalināšanu ar datora sitienu par galvu? (Es saprotu kad mums ir tiesības medīt Norvēģus pēdejā laikā. (:~]])

Tiešām! Tu nepiekrīti manam nākotnes e-draudu iespējām! Tu neesi vientuļš šajā ziņā. Tādi nepiekritēji varētu būt chumā. Padomju Savienības spēka laikos daudzi iedzīvotāji neticēja kad plosās terrorisms pret cilvēci kaut tas notika zem pašu deguniem. Krievi ticēja Staļinam un vēl šodien vairāk kā 50% no Krievijas iedzīvotājiem slavē tos pagājušos jaukos laikus. Viņiem tur nebija nekāds terorisms. Ceru kad Tu neesi starp tādiem ticīgiem.

Tu nopietni bet pārspīlēti domā jurist: “Varbūt Jūs uzskatāt kā nākotnē sāks būvēt ātomstacijas ar pašuzspridzināšanās mehānismu un ka šis mehānisms tiks pieslēgts internetam? Varbūt ēkās tiks iebūvēti internetam pieslēgti spridzekļi, vai slimnīcās dzīvības uzturēšanas aparāti arī būs izslēdzami ar interneta palīdzību?” Burvīgi izplānots Tavā prātā! Izklausās kad Tu gribi spēlēt teroristiem tieši rociņās lai neapgrūtinātu viņiem paspēt kautko traģiskāku.

Kiberterorismu var visādi izraisīt kas skādē un bojā sabiedrības dzīves veidu un infrastruktūru. Ņem arī vērā kad kiberterorisms var psiholoģiski ietekmēt, sabaidīt, radīt nedrosmi sabiedrībā, kas nav tieši fizisks bojājums. Var sliminicās mainīt zāļu receptes ārstiem nezinot. Ražojumu firmām var radīt zaudējumus ka piemēram metāl DNC mašīnas nogriež milimetra daļu vairāk nekā prasa standarts. Vēlāk tas var skādēt un nonāvēt cilvēku kad ar mašīnu piemēram ieskrien grāvī.

Vispār kiberterorisms var paralizēt ikdienas norisi attīstītās zemēs kuras ir pakļāvušas sevi interneta iekārtēm. Eknomikas zaudējums tad ir milzīgs.

Kā mēs dzirdam un lasam daudzi bērni tiek izmantoti terorismam kas neatbilst uz Tavu pamata domu: “Terorists - pašnāvnieks skaidri apzinās ko viņš dara. Jeb varbūt kāds uzskata, ka teroristam - pašnāvniekam ir vienalga kuras valsts debeskrāpī ietriekties, ka tikai ietriekties?” Bērni tiek ietekmēti un izmantoti, sūtīti pašnāvībā pieagušo vajadzībām. Tur nav nekāda apzināšās. Bērns nav vēl spējīgs domāt pats priekš sevis.

jurist, es varētu Tevi mierināt visu dienu, bet diemžēl man arī citas lietas ir jāpadara. Iegaumē gan kad kiberterorismam nav civili likumi un es ieteiktu nemeklēt loģiku tājā saturā. Nebūsim tik sīvi un stīvi pret nopietnu kiberpretnieku kas neievēro cilvēciskas attiecības.

Ivars Graudiņš

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jurists 10.03.2003 12:51
Ļ.c.Kalniņa k-gs!

Es aicinu Jūs būt precīzakam savos izteicienos! Brīziem rodas iespaids, ka latviešu valoda ir Jūsu n-tā svešvaloda.

Ja kādu cilvēku nogalina iesitot viņam pa galvu ar datoru, tad tā nav kiberslekvavība, ceru ka Jūs to saprotat. Katrs noziegums nodara kādam kaitējumu. Tāpēc iesaku izvairīties "kiberterorista" lietošanas.

Runājot par nākotnes e-draudiem, es nepierītu Jūsu viedoklim. Varbūt Jūs uzskatāt kā nākotnē sāks būvēt ātomstacijas ar pašuzspridzināšanās mehānismu un ka šis mehānisms tiks pieslēgts internetam? Varbūt ēkās tiks iebūvēti internetam pieslēgti spridzekļi, vai slimnīcās dzīvības uzturēšanas aparāti arī būs izslēdzami ar interneta palīdzību? Faktiski neko no tā, kas ir saprotams ar jēdzienu "terorisms" nevar paveikt caur internetu un es uzskatu, ka nekad arī nevarēs.

Kas tas par karu, kurš sākās 11.09.? Vai runa ir par ASV uzbrukuma pasaulei sākumu? Karš pret terorismu? Vispār šajā vārdu salikumā nav jēgas! Tad vajadzētu arī karu pret zādzībām, karu pret korupciju - vismaz reāls labums būtu jūtams. Terorisms pārsvarā skar Izrēlu un ASV, kā arī citas valstis, kas agresīvi rīkojas pret kādām cilvēku grupām. Terorists - pašnāvnieks skaidri apzinās ko viņš dara. Jeb varbūt kāds uzskata, ka teroristam - pašnāvniekam ir vienalga kuras valsts debeskrāpī ietriekties, ka tikai ietriekties?

Kas ir domāts ar jēdzienu "kiberkarš"? Izklausās pēc on-line spēlējamas spēles. Pirms lietot proamerikāniskos jēdzienus: kiberterorists, kibrekarš u.t.t. iesaku noskaidrot vismaz šo vārdu latviskās daļas.

Par hakeru dislokāciju. Lai hakošanas procesu varētu veikt dators un interneta pieslēgums. Kas attiecas uz datoru, tad tur problēmu nav! Visu izšķir interneta pieslēgums. Tam ir jābūt tādam, kas neļauj noskaidrot lietotāja personību. Kas ir vienkāršāk: pieslēgties naktī telefona līnijai uz meža stigas, kamēr vietējais mežsargs izguļ dzērumu, vai braukt uz citu valsti, lai tur mēģinātu izdarīt ko līdzīgu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Claudio 07.03.2003 22:53
waldis, iesaistieties Irakas kara diskusijaa (blakus lapaa). Juusu truukums tur ir lhoti juutams. Vajadziiga kaada gaisha un spozha doma Juusu liimenii, citaadi Nerons tieshaam saaks dedzinaat Romu, un visi teiks, ka tas ir demokraatiski, labi un pareizi.

Shii diskusija nav nekas cits kaa uzmaniibas noveershana uz nebuutiskaam probleemaam peec valdiibas, aciimredzot, pasuutiijuma. Paarcelieties uz Irakas miera lapu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ivars Graudiņš 06.03.2003 23:23
Pastaiga par kibertaku …

Ak cienījamais jurista kungs, domāju kad mēs varētu iztikt bez cildināšanas un formalitātes. Šeit mūsu politikas forumā lai kibera ‘Tu’ brālība zaļ un zied starp dalībniekiem! {:~o)

jurists … hmm, uz kāda pamata vārds jurists ir izvēlēts?

Pats par sevi tas ir labi iedziļināties saturā, vismaz uz saviem jautājumiem ir savas domas. Bet piedod gan ja es pilnvērtīgi nereaģēju uz kāda pamata vairums no Taviem jautājumi ir veidoti. Viņi attiecas uz pagātni un šīsdienas apstākļiem. Es cenšos skatīt vairāk uz nākotnes e-draudiem kas strauji mainās katru dienu un var skārt mūsu ikdienas dzīves veidu; samazināt mūsu nakotnes labklājību. Es centīšos saprast jautājumu vērtību.

Mēs atrodamies nepieredzēta kara stāvokli kopš 9/11. Šis karš, bez reobežām, respektīvi ir par nākotni, ne par pagātni, kaut no tās mācamies. Ko mēs nezinam, priekš tam mums ir jāgatavojas un tik vienkārši jaunas domas un virzienus ko raksta autors sniedz mums nevajadzētu ar vieglu roku noraidīt.

Atšķirība starp kiberteroristu un hakeru ir pēlēks mudžeklis jo hakeri pārvēršas par kiberteroristiem un bieži neviļus un arī viļus sastrādā kopā. Vārds hakers šodien nenozīme to pašu ko agrāk – ziņkārīgs talantīgs progrāmmētājs. Daži ir miermīlīgi, nemīlīgi, un pashmīlīgi. Vispār ja hakeru nebūtu tad arī tik daudz izdevumus un kaptāl ieguldijumus neprasītu datoru un internet tīkla aizsardzībai. Lielākā daļa hakeri piekop datora nodarbošanos un intrigas ielausties citu sistēmas kā vaļasprieku. Kiberterorisms izraisa daudz vairāk nekā portu skanēšanu jo mērķis ir bojāt un skādēt. Kiber uzbrukums var zondēt, kompromitēt kontus un pamatus, izost paketes, ļaunprātīgus šifrus ražot, jaukt tīmekļa infrastruktūru, uc. Hakers ir tas pats kas ielaspuika bez datora spēļmantiņas. Kiberteroristiem ir politisks noskaņojums kuru mērķis tiktāl ir bijis gāzt mūsu civilizācijas pamatus.

Atbildot uz Tavu pēdejo jautājumu, ņemsim vērā kad ezoteriskas sistēmas ir jau hakētas un no tā daudz vairāk nevajaga kā spiest atvienot sakarus ar interneta pievienotiem datoriem.

Uz kāda pamata Tu vaicā, “kādēļ hakerim būtu jābrauc uz citu valsti, lai paveiktu iecerēto noziegumu.” Ar vietējiem korumpētiem letiņu hakeriem var iztikt. Bet lai gūtu iemeslus kamdēļ vispāri hakeri būt jāmitina citur ņemsim zināšanā kad kara principi arī attiecas uz teroristiem vai viņi atrodas uz kara lauka, iecirkņos, jeb kādā birojā aiz datora. Padomāsim par dažiem kara principiem – mērķis, pārsteigums, drošība, saskaņa, iniciatīvs, fokuss. Kiberkarā decentralizēti teroristi nav tik viegli pieveicami kā centralizēti spēki kur ir iespējams izsist pretienieku no pazemes patvērtnēm ar ‘margrietiņu griezējiem’ (daisy cutters). Vietu izvēlē ienaidnieks mēklē to māzāko pretestību piemēram kādu viņš atrastu Latvijā.

Ivars Graudiņš

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jurists 03.03.2003 16:40
Vai cienījamais Graudiņa kungs nepaskaidrotu:

1)Kā atšķiras kiberterorists no hakera?

2) Kāpēc apzīmējot personu, kura veic noziedzīgu nodarījumu ar datora palīdzību jāiepin termins "terorists"?

3) Kāds ir bijis līdz šim zināmais lielākais ļaunums, kuru ir radijuši hakeri?

4) Cik dziļas ir Jūsu zināšanas par "hakošanu", jeb portu skanēšanas procesu?

5) Miniet kaut vienu iemeslu kādēļ hakerim būtu jābrauc uz citu valsti, lai paveiktu iecerēto noziegumu.

Saskaņā ar KL 88.pantu par terorismu atzīst:"..spridzināšanu, dedzināšanu vai citām tīšām darbībām, kas vērstas uz cilvēku iznīcināšanu, miesas bojājumu vai cita kaitējuma radīšanu cilvēku veselībai, par uzņēmumu, celtņu, naftas vai gāzes vadu, elektrolīniju, satiksmes ceļu un līdzekļu, telekomunikāciju tīklu, valsts nozīmes jonizējošā starojuma objektu vai citas mantas iznīcināšanu vai bojāšanu nolūkā kaitēt Latvijas Republikai vai tās iedzīvotājiem, kā arī par šajā pašā nolūkā izraisītu kodolavāriju, radiācijas avāriju, masveida saindēšanu vai epidēmiju un epizootiju izplatīšanu.."

Sakiet ko no šeit uzskaitītajām darbībām var izdarīt hakeris pēc veiksmīga portu skanēšanas procesa?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ivars Graudiņš 02.03.2003 18:34
Aizkustinošas atbildes … Visi ciema suņi rēja …

Tā jau ir, kibertīkla attiecībās ietilpst kiberpsiholoģija, to mēs vairkārt lasam, kur izpaužas personīgas nesavaldamas emocijas. Kad rodas pretēja doma, un tā pate doma ir grūtāk sagremojama, tad viens dalībnieks nevar iztikt bez sņaba pudeles, otris vēlās sūtīt raksta autoru zvējot un cits ieteic viņam nodarboties uz laukiem. Vel citi ņirgājās, atkārtoti sauc kauto par meliem bez nekāda paskaidrojuma, smejās utt. Burvīgas pārunas un sadarbība, kā jau starp kiberlatviešiem!

Cilvēkam ir emocionāli vieglāk aizrauties kibertīklā jo īstām emocijām virtuāli iztrūkst pilnība; var pakļāvīgāk izteikties kad realās emocijas neierobežo dalībnieka personu. Cilvēks netiek sabiedriski bremzēts un puscilvēks brīvāk var izrādīt varonību – bicepss/triceps! {:~))

Pirmkārt kiberterorisms ir par cilvēkiem, emocionāliem ektrēmistiem kuriem grauž citu ļaužu panākumi. Tiem jābūt datora zināšanas jo bez paša tehniķa pārejais neskaitās. Tad seko darba rīki: dators, modems, telefona līnija, daži vadiņi, programmatūra un bez ilgas rakņāšans viņš pieslēdzas internetam un lēkā no viena starpniekservera uz citiem. Viņi nespēlē kiberspēlītes kā mēs normalie cilvēki iedomājamies, vai tā nav? {:~]) Viņu likumi ir citādāki, vai ne? … varbūt likumi nemaz kā tādi nav un viņi izdara kautko negaidītu, mums par pārsteigumu! Tomēr kiberteroristi saprot kad viņus arī meklē pret hakeru specialisti (kā Tsutomu Shimomura) lietojot arvien progresīvakus instrumentus un ilgāks laiks nosēdēts vienā vietā nav ‘taktiski veselīgi’ priekš viņiem.

Kāmer lapsa kūtī citi dalībnieki grib iestāstīt ka Latvija ir pārāk dārga hakeriem un viņi, lai ietaupītu naudu, Latvijā nekādā ziņā nemeklētu sev taktisku novietojumu. Stratēģija, tā varbūt ir cita lieta, bet šeit ir runa par taktiku. Pietam Latvija ir mazvalsts, pasaules nomalē un daudzi šaipasaulē pat nespēj Latviju atrast uz kartes! No sweat, tāda lieta nekad nenotiks no taktiska veidokļa galvo M. Lapsa sajūsmā smiedamies! Droš paliek droš!

Es sparotu ka Alkaedas organizācija meklē papildspēkus – hakerus, krakerus, vienkāršus teroristus – kiberterorismam. Tos pēdejos viņi itkā apmācīšot pašnāvībās misijās uz kibertīkla. (:~\\

Tākā Latvija vēl nav iztīrīta no korupcijas tad droši vien kautkur atradīs kādu korumpētu letiņu kas ir ar mieru sevi pārdot. M. Lapsa šeit ir tava “baltā vārna.” Gluži nesaprotu kamdēļ Tu iedomājies ka visi kiberterorist mēģinās uzbrukt Pentagonam. Vai Tu tiešām iedomājies ka Eiropa ir tik svēta ka viņa netiks skārta?

Ja es būtu bin Lādens, es nometinātu pāris kiberteroristus Rīgā, tikai tamdēļ kad pārejā pasaule un M. Lapsa domā kad tas ir neticami!

Pēc visām pieredzēm un piedzīvojumiem nav grūti atrast dalībniekus kuru frāzes atskan: “neiespējam,” “tāda lieta nekad nav darīta,” “neviens nekad tā nedara,” “tāds gadījums nevar notikt,” utt. {:~[)

Ivars Graudiņš

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Claudio 01.03.2003 02:01
Lapsam taisniiba. Lai waldis sacer rakstus, bet Ojaars nodarbojas ar lauksaimnieciibu. Kaut kaadu elementaaru liimeni tachu buutu jaauztur. Parakstiet labaak Riigas uzsaukumu www.esparmieru.lv, buus vairaak jeegas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

M.Lapsa 28.02.2003 20:29
Smiekliigs raksts.Diemzheel jaasecina, ka Autors "hakeri briesmiigo" ir redzeejis tikai Holivudas action-pasakaas, piemeeram, "Zobenzivs". Vaardu sakot vinjam nav ne mazaakaas sajeegas par hakeru pielietotajaam tehnologijaam, paneemieniem un taktiku. Braukt uz Latviju, lai uzbruktu Pentagona serveriem...??!!! Praatinj naac maajaas. Autors neko nav dzirdeejis par elementaaraakajaam lietaam, kaa anoniimie proxy-serveri vai teiksim visvulgaaraakais piraatiskais piesleegums kaadaas ofisu-maajaas lokaalajam tiiklam vai telefonu vadam? Lai cik advanceeta buutu policija izskaitljot taadu piesleegumu ir aarkaartiigi gruuti un hakerim ir daudz leetaak izmantot vinja riiciibaa esoshos panjeemienus, nekaa braukt ellee rataa uz nepaziistamu valsti, kur tu esi kaa balta vaarna un nezinot vieteejo situaaciju meeginaat dabuut interneta piesleegumu? Vai te ir kaads nejeega, kas domaa, ka hakeru uzbrukumi tiek veikti no interneta kafejniicaam? Starp citu puse no skaljaakajiem skandaaliem, kas saistiiti ar hakeriem balstaas uz to, ka pussplauts tiinis-programmists, izmantojot Internetaa izmeetaatos exploutus uz labi laimi iekljuust sisteemaas, kuras paarvalda augstpraatiigi Biznesa augstskolu beidzeeji un paarsvaraa tie ir elementaaraakie "caurumi" servisos.Vaardu sakot, ieteikums Politika.lv - noliigstiet speciaalistu, lai vinsh jums par sho teemu arii uzraksta. Tas buus padaargi, bet ticiet - ir taa veerts. Kas attiecas uz Ojārs Kalniņa kungu... varbuut ieteiciet, lai labaak raksta par makshkereeshanu vai valsts paarvaldi, iespeejams, ka shiniis jomaas vinsh zina vairaak... un lai nesmiidina speciaalistus...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

waldis 28.02.2003 08:56
Labrīt, Graudiņa kungs!

Izlasīju jūsu repliku un sapratu, ka man laikam jāiet uz veikalu pēc vienas pudeles šnabsa, lai nonāktu tādā pašā gara pacilātības stāvoklī, kādā jūs atradāties šo repliku rakstīdams, lai no līdzvērtīga augstuma "skatu torņa" spētu izprast jūsu domas dziļumu, aptvert tās neaptveramo plašumu un ieraudzīt tajā paslēpto jēgu.

Visu labu vēlot Valdis

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ivars Graudiņš 27.02.2003 22:25
Dzīvosim saprātigos apstākļos …

Tas ir iespējams viedoklis Ojār, minot “what if” apstākļus kur teroristi varētu izvēlēties Rīgu kā slepenbāzi un nodarboties ar kiberterorismu Latvijā. Lai gan tāda situācija negadas, bet nevar aizmirst kad Rīga abos pasaules kara laikos dalīja godu ar Lisabonu. Abas pilsētas bija pazīstamas kā pasaules spiegu centru galvas pilsētas. {:~)) Tātad kaut kāds pievelkoš spēks Rīgā atrodas. Pietam cerība kad terrorisms neattiecas uz mums nav metode ja mēs neesam gatavi jeb vismaz neesam pārdomājuši kā rīkoties iespējamos gadījumus kur mums ir jāuzņemas atbildība. Vieglāk jau ir spēlēt strausa lomu, iebāzt galvu zemē un izlikties kad mums nekas nenotiks.

Iegaumēsim kad hakeru teroristam nav jabūt krāsādainam vai arābam, kā daudzi labdomājoši tautieši uzskata iespējas. Mūsu terrorists var tik pat labi būt kāds nopirkts Latvietis, kurš ir ar mieru par pīrādziņiem un kukulīšiem pārdot savu dvēseli un tautu internationālām teroristu grupām personīgas mantkārības dēļ.

Vai mēs piesaucam terorismu vai nē, mēs esam pakļauti pasaules kibertīklam kur teroristu rīcības citā pasaules nomalē nav vienkārši novēršamas. Kaite un zaudējumi smagi ietekmēs mūs pašus un mūsu savstarpējas sakarības un labklājības. Latvijas integrēšan pasaules informācijas sistēmā ir darama pakāpeniski modulārā veidā kur iekšlietu sistēmu nodarbības var turpināt no tehniskas dublēšanas atbalsta kas pasargā zaudēt informāciju. Turpinot zināšanas veidošanu var izmāksāt daudz, bet muļķības konsekvences var būt daudz dārgāk un to mēs kā tauta esam piedzīvojuši.Mazvalsts, lielvasts jūgā … bet ne mūžīgi …

“Ak, austrumi ir austrumi, un rietrumi ir rietrumi, un nekad tie gali neskārsies,
Līdz zeme un debess stāvēs Dieva priekšā tajā lielā spreiduma krēslā;
Bet tur nav ne austrumi nez rietrumi, robežas, nez atšķirības, nez dzimtstarpības,
Kad divi spēcīgi vīri stāv seju pret seju, kaut viņi nāk no pasaules galiem!”

Rūdjards Kiplings – Balāde par Austrumiem un Rietrumiem (tulkojums no angļu valodas)

Negaidīsim pastara dienu lai pirmkārt izlīdzinam attiecības mūsu pašu latviešu starpā un lai mēs kopīgi panākam kaut ko savā labā! Pats par sevi tas ir gauss un grūti mainams solis. Mēs esam pieraduši ķildoties; censties būt gudrāki par otru.

Pēc 800 gadiem mēs esam beidzot pilnvaroti kā cilvēki, kā tauta. Laiks ir pienācis latviešu mazciltīm, kundzībām, personām mācīties no mūsu vēstures, kur mēs bijām sķelti un pazemoti. Toreiz mūsu senči brīnijās par saksu krustnešiem ar paterellām kas svieda mūsu senču pilīm virsū akmeņus un liesmas. Kaut bijām varonīgi, mēs nebijām pieredzējuši un sagatavojušies pret šo moderno pretinieku. Laiks tagad ir būt puslīdz saprātīgiem un sadarboties kā vienība ar kopējiem spēkiem savas dzimts un kultūras pastāvēšanas labā. Ja vēlamies pastāvēt kā tauta mums nav lielas izvēles ka tikai piedalīties, kā Ojārs norāda, progresīvi mainīgā globālā pasaulē.

Vēl vairāk, piedalīšanās starptautiskā mērogā vajag būt nozīmīgai un lai mēs tiktu respektēti mums ir jāpiedāvā un jārāda savas kompetences un spējas. Šajā ziņā mums vajadzētu sniegt kaut ko īpanteju un nozīmīgu ne tikai vienmēr prasīt ko šīs starptautiskās organizācijas darīs priekš mums. Tikai tad mēs tiksim ievēroti ar teišanu un nenostumti malā bez nekādas pilnvarotas priekšrocības.

Katra valsts representē savas intereses, pat savas valsts iedzīvotāju kārības. Pasaules mērogā ir lielas atšķirības starp tiem kam ir un starp tiem kam nav un tur jau rodas skaudības un greizsirdības. Tur jau rodas tā konkurence no ka cilvēks vel nav spējis izvairīties. Vispār zināšanai ir spēks un vērtība pie kuras dabiski pieslejas politika.

Galvano kārt mēs negribam iekrist pagātnes slazdos. Mums kaut kādas Krievijas noteikšanas jeb virskundzības nav jāpieņem. To esam jau parādījuši ar savu nostāju pret šādām scenārijām. Tāda daudzpolāra pasaule mūsu dienās ir nereāla jo starp abiem politiskiem spārniem ir tās galvanās aktivitātes kur demokrācija veidojas un uzturas.

Iespējams kad pūlis latvietishi nostājās pretējā pusē un atbalsta perekļa turpinājumu Irakā, līdz vienu baltu dieniņu Latvijas iedzīvotāji vairs nav tamdēļ kad mums trūka drosmes un mēs nevēlējamies pretoties un cerējām kad nekas negaidīts pasaulei nenotiks.

Varbūt kad esmu neuzmanīgs uzskatot “terorsitu” par tādu kas var man personīgi, maniem tuvākiem, manai tautai, pasaules kopībai kaitēt graujošā veidā. Terorisms ir savu nežēlīgo pusi parādijis un viņu patvērsmes un grupējumi tiek atrasti kā ikdienas parādība. Lapsa jau ir kūtī ielīduse, pirmā vista ir nokosta, nedomāju kad vajag gaidīt kāmēr nokož nākošo.

Emocija: dažas valstis ir morālākas par citām valstīm {:~)). Es vēlētos but tai pusē kur atrodās tās morālākās valstis kur visiem ir iespēja censties pēc izglītības un zināšanas, izteikt savu domu dzīves un apstākļu labā. Pasaule nav perfekta, bet dažas valstis ir piemērotākas nekā citas valstis.

Ivars Graudiņš

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

waldis 27.02.2003 11:16
Sveiks, Jenna Arbusto!

Asprātīgi un interesanti! Bija patīkami lasīt Tavu veidokli, bet tas nenozīmē, ka es lietas redzu tieši tāpat. Ja turpinam GP līdzībās, tad mēģināsim salikt visu pa atbilstošajiem plauktiņiem.

1. Noskaidrosim konflikta oponentus. Gondora (galvas pilsēta- Minastrīta) - Viduszemes militāri spēcīgākā valsts šķiet mūsu mēlē būtu ASV, Gondoras vietvaldis Denetors atbilstoši būtu Dž. Bušs, Rohānas Teodens - T. Blērs, Gendalfs pelēkais vispār ir mistiska persona - nemirstīgais, ko identificēt ar kādu personu nebūtu pareizi, viņš visdrīzāk būtu identificējams ar Rietumu pasaulē valdošo humānisma ideju. Tagad par otru oponentu. Mordora - Iraka un Saurons - Sadams. Savukārt Aizengarda un Sarumans Baltais varētu būt jau sakautā Afganistāna un no tās aizmukušais Bin Ladens. Elfus nopietni vērā neņemsim, jo viņi šais cīņās praktiski nekādu dalību neņēma.

2. Noskaidrosim oponentu spēku samērus un esošo politisko situāciju. Mordora dotajā brīdī palikusi pilnīgi viena, no visām pusēm to aplenkusi Gondoras vadītā alianse, kura kontrolē visas izejas un ieejas tajā. Pie tam kontroli veic, lidojot ar vispilnīgākajiem un neievainojamākajiem lidaparātiem. Jā, jā Tu uzminēji! Alianses rīcībā ir Nazguli ar saviem briesmoņiem. Saurona orku karaspēks ir apbruņots ar veciem zobeniem, kas palikuši pāri no iepriekšējām kaujām un arī skaitliski samazinājies uz vairāk nekā pusi. Saurons ir atļāvis Alianses okšķeriem pārmeklēt Mordoru, tai skaitā Baradūru un Pastardienas kalna smēdi. Okšķeri ir atraduši dažus lokus, kuru raidītās bultas, lidojot pa vējam, dažreiz ir aizlidojušas tālāk nekā Alianses atļautais ķiršukauliņa spļāviena attālums un vēl viņi ir atraduši dažus tukšus traukus, kuros varētu uzglabāt Šelobas indi.

Kādi tad būtu galvenie secinājumi. Manuprāt šādi: šis ir scenārijs, kas varēja Viduszemē attīstīties pēc tam, kad Denetors no Frodo ieguvis Visvaras gredzenu, ar kuru pakļāvis sev Nazgulus un domādams cīnoties ar ļaunumu (Sauronu) pats pamazām ieņem tā vietu. Vai tāpēc Saurons kļuvis labāks? Nē! Toties Denetors pilnīgi noteikti kļūst ļauns, jo ar Visvaras gredzenu pirkstā tas ir neizbēgami. Kur palicis Gendalfs Baltais? Tepat vien jau ir. Kopā ar demonstrantiem cenšas pārliecināt Denetoru, ka Visvaras gredzens ir jāiznīcina, jo ar tā palīdzību nevar darīt labas lietas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jurists 27.02.2003 10:30
Lasot šo rakstu atcerējos laiku pirms apm. 10 gadiem, kad internets tiko sāka parādīties mūsu ikdienā. Tad dažreiz nācās saskaries ar publikācijām par interneta tēmu, kuru autoriem pašiem bija visai vāja izpratne kas tas ir par ko viņi raksta.

Kalniņa k-gs uzkata, ka neliela arābu hakeru grupa īsā laikā var sagraut pasules ekonomiku un ka to viņi darīs no Latvijas? Datorlietu jautājumā viņam vajadzētu konsultēties kaut vai ar kādas latgales lauku teritorijas pamatskolas informātikas skolotāju. Šis raksts ir tik muļķīgs, ka trūkst vārdu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jenna Arbusto 27.02.2003 09:43
Miers Viduszemē mūsu laikos.

MINASTIRITA (Gondoras Ziņu Kabeļtīkls) - Tūkstošiem miera aktīvistu izgāja Minastiritas un citu Viduszemes pilsētu ielās, lai protestētu pret kara uzsākšanu ar Mordoru.

"Mums ir nepieciešams vairāk laika diplomātijai," teica Viduszemes Drošības Padomes amatpersona Sarumans Baltais. "Mani nepārliecina mana dārgā kolēģa, Gendalfa Pelēkā, sniegtie pierādījumi, ka Melnais Valdnieks Saurons rada nepārprotamus draudus Rietumu cilvēkiem.

Daudzi no cilvēkiem, kuri protestēja pret karu ar Mordoru, piekrita Sarumana atzinumiem.
"Saurons saka, ka viņš ir iznīcinājis Masu Iznīcināšanas Gredzenus (MIG) un man ar to pietiek," teica kāds puisis, turēdams plakātu ar uzrakstu "Elronds ir Balrogs". Kāds cits demonstrants sauca "Dodiet MIG inspektoriem vairāk laika. Nav nekāda iemesla steigties ar spriedumu tikai tāpēc, ka Pastardienas kalns izgrūž lavu, Melnais Tornis ir uzcelts no jauna un Osgiliāta ir sagrauta."

Trešais protestētājs piekrita, " Es neesmu dzirdējis neko tādu, kas pierādītu saites starp Nazguliem un Sauronu. Es domāju, ka viņi sagrāva Osgiliātu paši uz savu roku, bez Saurona atbalsta. Starp citu, ir saprotams, kāpēc viņi nav apmierināti ar Gondoru. Mēs ne tuvu neesam izdarījuši tik daudz Orku, Goblinu un Haradiešu labā tik daudz kā Nazguli un Saurons. Tas ir saprotami, ka viņi tos atbalsta. Tā ir mūsu pašu vaina. "

Protestētājiem turpinot soļot caur pilsētu, viņi skaļi sauca, "Nekādas asinis par Pastardienas kalnu," paužot kopējo noskaņojumu, ka Rietumu līderiem ir jāaizvācas no Pastardienas kalna.

Gendalfs Pelēkais nebija pieejams. Runasvīrs informēja, ka viņš atrodas neizpaužamā pazemes slēptuvē, kuru avoti apzīmē ar kodu: Morija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Claudio 26.02.2003 22:06
Gurkam es gribu piebilst, ka es absoluuti piekriitu par "Amerikas Balsi" Riigaa 80-tajos gados. ES arii stundaam no vietas klausiijos taas krievu redakciju. Toreiz taa bija absoluuti neaiztaajama, par spiiti taas izcilajai propagandai. Toreiz mums bija kopiigas intereses.

Tagad taadu, diemzeel, vairs nav. Mums ir kopiigas intereses ar Eiropu, nevis ASV. Jo agraak mees to sapratiisim, jo labaak.

Waldis, vai Juus negribat sagatavot protesta pazinhojuma tekstu? Skan lhoti argumenteeti un paarliecinoshi, to vareetu izsniegt parakstiishanai, kaa to shodien izdariija DELFI sakaraa ar pretkara kustiivu. Balto namu ir preciizi jaapiekher nozieguma vietaa, un tas Jums eleganti izdodas, kaa Noamam Chomskim. Un kaapeec Juus paraleeli neiesniegtu kaut ko POLITIKAI raksta formaataa? Uzskaitot kaut vai 1% no Baltaa nama starptautiskajiem noziegumiem pret cilveeci? Mees nenoveerteejam Baltaa nama propagandas tehniku. Kaa www.gulfwarvets.com, ASV kara veteraanu maajas lapaa izteicaas medmaasa Joyce Riley von Kleist, taa paarspeej pashu Ribentropu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Claudio 26.02.2003 21:45
Latvijas droshiibai nekas un neviens nedraud, atskaitot Baltaa nama militaaro propagandu. Paarstaajiet skatiities CNN un nejauciet ASV administraacijas krusta karu retoriku ar informaaciju. ASV pietiek savu pashmaaju teroristu, kuri ir tur dzimushi, augushi, dieneejushi ASV brunhotajos speekos un ar terorismu nodarbojushies ASV teritorijaa.

Taa ir ASV administraacijas, nevis muusu dienas kaartiiba. Vieniigie teroristi Latvijaa pagaidaam ir Vaira Viikhe-Freiberga un Sandra Kalniete, kuras abas ar putaam uz luupaam atbalsta Baltaa nama militaaro propagandu. Dazhi uz to var uzkherties, bet neuzskatiisim tachu visus latvieshus par tik totaali nozombeetiem un domaatnespeejiigiem. Baltais nams nav speejiigs tikt galaa pat ar savu spiegoshanas informaaciju. Taa ir absoluuti saputrota, kuras rezultaataa tiek izplatiita dezinformaacija un celta panika visaa pasaulee.

Vai kopsh 11.septembra ASV ir noticis kaut viens terorisma akts? Un cik taadu ir bijis Latvijaa? Bet cik daudz spriedeleejumu par to, kas vareetu buut un vareetu buut bijis. Pirmais un otrais kondicionaalis, gramatiski runaajot. Varbuut laiks atgriezties iisteniibas izteiksmee?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

waldis 26.02.2003 15:42
Kalniņa kungs!

Jūs plaši (tiesa gan stipri naivā veidā) aprakstāt kādu ļaunumu var nodarīt viens spējīgs hakeris rietumvalstu patērētāja ērtajam dzīves veidam ar datora palīdzību no kādas neitrālas X valsts. Teorētiski tas tā ir. Bet man ir pretjautājums. Kādu postu Irākas mierīgajiem iedzīvotājiem var nodarīt ASV Gaisa spēku bumbu un raķešu triecieni pa visiem komunikāciju centriem, tiltiem, ceļiem, elektrostacijām un elektropārvades līnijām, lidostām un ar tām saistīto infrastruktūru? Kurš gan izjutīs lielāku diskomfortu - amerikānis ar liekā svara problēmām, kad bankomāts atteiksies iedot dažus "zaļos" hamburgeram, vai Irākas mierīgais iedzīvotājs, kura radinieks būs aprakts zem kādas bombardēšanā sagrautās celtnes, pats būs sprādziena viļņu kontuzēts, bet ātros saukt nebūs nekādas jēgas, jo visiem tik un tā nepietiks un pa sabombardētajiem ceļiem un aizgruvušajām ielām medauto pārvietoties lāgā nespēs? Jā, kā gan rīkoties šīs neitrālās X valsts pārstāvjiem? Noķert hakeri un līdz ar to faktiski iesaistīties karā ASV un koalīcijas pusē vai izlikties neko nemanām (un ja nu patiesi nepamana) un riskēt saņemt ASV spārnotos tomohaukus? Patiesībā tas hakeris ir jāķer, jo tieši to pieprasa neitralitāte, bet iestāšanās koalīcijā šo ķeršanas procesu nekādi paātrināt nespēj.

Bez tam, Kalniņa kungs, es ieteiktu būt uzmanīgākam ar vārdu "terorists". Kara laikā starp divām valstīm terorisma nav, ir tikai starptautiski atļautu un aizliegtu ieroču un kaitēšanas paņēmienu pielietošana. Starp citu, ASV jau nu nevajadzētu daudz izvērsties par šo tēmu, jo maz ir tādu masu iznīcināšanas ieroču paveidu, ko šī valsts nebūtu izmantojusi, citu valstu teritorijās, tai skaitā arī pret mierīgajiem iedzīvotājiem (sākot ar atombumbu Hirosimā, napalmu, "agent orange", kasešu bumbām Vjetnamā utt.). Bet ko nu tur ar jums daudz diskutēt par šo tēmu! Vajadzētu taču jums atcerēties, ka latviešu mežabrāļus (faktiski atbrīvošanās kustības cīnītājus) krievu okupanti dēvēja par bandītiem, kuri rīko terora aktus; čečeni krieviem arī ir teroristi; palestīnieši, kuri pieprasa atjaunot savu valsti - teroristi utt., utm. Ja kāda valsts uzbrūk otrai, tad pēdējai ir gan morālas, gan likumīgas tiesības aizstāvēties, nodarot uzbrucējam maksimālu kaitējumu ar visiem tās rīcībā esošiem līdzekļiem (piemēram, ASV taču pat pieļauj kodolieroču lietošanu uzbrukuma mērķiem).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gurka 26.02.2003 10:55
:)))) Smieklīgs aizvainojums par to, ka Kalniņa kungs iesaka latviešiem nebūt provinciāļiem - Krievija esot vēl kompleksaināka un provinciālāka! Vai tik personīgai lietu uztverei nebūtu savs iemesls? Vai Kalniņa kungs nebūs aizskāris sāpīgu stīgu?

Par Amerikas atbalstītajiem radio - tie kļūst nevajadzīgi nevis tad, kad nav par ko potēt smadzenes, bet tad, kad valstī izveidojas reāla vārda brīvība un alternatīvu viedokļu diskusija. Kamēr tādas mums nebija, Amerikas Balss un Radio Brīvā Eiropa programmas bija kā skābeklis, kas ļāva elpot, kā gaisma tuneļa galā, kas deva cerību Ļaunuma impērijā nīkstošajiem.

Vēl par multipolāro pasaules kārtību - nevajag jau nu iedomāties, ka viens no poliem būs Latvija. Runa ir par to, vai Krievijai būs vai nebūs tiesības noteikt, kas ar mums notiek. Multipolārajā sistēmā būs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ivarsl 25.02.2003 18:33
"Mēs gan ģeogrāfiski, gan politiski atrodamies vairāku valstu ielenkumā un, atšķirībā no mežvidus ļaudīm, esam spiesti veidot attiecības ar šīm valstīm."

šis citāts neattiecas uz manis uzdoto jautājumu, bet tomēr: kāpēc tad Latvijas - Krievijas attiecību un sadarbības intensitāte ir tik zema, kur lielāko daļu sastāda negācijas, nekā kaut kas pozitīvs?

vēl būtu jāmin to, ka krievi jau tradicionāli vēl vairāk par latviešiem ir baidījušies no svešām vietām, jo Krievijā jau tādi attālumi kā Jelgava - Rīga, nav sastopami. Krievijai šis sidroms ir vēl vairāk izteikts.

man īsti nekļuva skaidrs, ko Kalniņa kungs piedāvā: ierobežot vārda brīvību, pievērst pastiprinātu uzmanību klasificētās informācijas drošībai, nelaist valstī iekšā cilvēkus 'ar attiecīgu ādas krāsu'.

nezinu, bet man bieži liekas, ka Latvija vēlas piedalīties visā tai manipulācijas un melu kampaņā, ko ASV izvērš attiecībā pret pārējo pasauli. kaut vai šodienas Dienā raksts par to, ka radio Amerikas Balss un Radio Brīvā Eiropa pātrauks raidīt C-A-Eiropas nāciju valodās. esot citas prioritātes - cīņa pret starptautisko terorismu. radio mērķis esot panākts - Aukstā kara beigas un PSRS sabrukums. mērķis sasniegts - radio vairs nav vajadzīgs. tagad to lietosim citiem mērķiem - skaidrs, ka radio domāts, lai manipulētu ar sabiedrisko domu, nevis lai atspoguļotu to, kas notiek. tās ir ASV intereses, nacionālās intereses. bet vai ASV nacionālās intereses atbilst vienmēr Lativjas nacionālajām interesēm?

ir tā, ka, ja nav neviens, kas melus atklāj, tad tā ir patiesība. arī Krievija, sadarbojoties ar ASV, sāks melot kopā ar ASV. mēs drīzāk būtu ieinteresēti nevis vienpusējas ASV darbības atbalstīšanā, bet gan multilaterālas kārtības ieviešanā un realizēšanā (vai mums būtu jābūt pret to tikai tāpēc, ka Krievijai ir tāda pati pozīcija?), lai tie, kas ar informāciju manipulē, būtu vairāki, tādējādi iespēja, ka meli kļūs par patiesību, samazinās līdz minimumam. arī tāpēc tas, ka veidojas koalīcija par miermīlīgu Irākas atbruņošanu ir pozītīvi.

tas, ka datu drošība ir laba lieta, ir skaidrs. tas ir viens no nacionālās drošības stūrakmeņiem. tas, ko vēlējos pateikt, ir - Latvijai vajadzētu vairāk izvērtēt, vai tik viennozīmīgi atbalstīt ASV katrā gadījumā. vai mums vienmēr ir izdevīgi, vai tas atbilst mūsu nacionālajām drošības interesēm - palīdzēt amerikāņiem melot???