Atslēgvārdi:

Latviešu valoda Eiropā -- Saeimas deputātiem tā nerūp 12

Labrīt, lasītāji!

Saeima vakar noraidīja TB/LNNK priekšlikumu, kurš, manuprāt, bija vairāk kā loģisks un sakarīgs, ja arī tas pilnīgi noteikti ir uzskatāms par tēvzemiešu pašvaldību un Eiropas Parlamenta kampaņas sastāvdaļu. Priekšlikums bija vienkāršs: Noteikt, ka cilvēkam, kurš Latviju vēlas pārstāvēt Eiropas Parlamentā, ir jāprot latviešu valoda vai, precīzāk sakot, jāsniedz ziņas par savām latviešu valodas zināšanām.

Iesaki citiem:

Nav grūti konstatēt, pret ko šis priekšlikums tika vērsts. Tatjanas Ždanokas vadītajā PCTVL sarakstā aiz pašas kādreizējās matemātiķes ir itālis. Godīgi sakot nezinu, vai viņš prot latviešu valodu, bet esmu puslīdz pārliecināts, ka nē. Nav jau nekāds Roberto Meloni, kurš Latvijā dzīvodams valsts valodu ir apguvis teicami. Ždanokas itāļa būtība ir tā, ka viņš ir ar tādu komunistisku pārliecību, un, ja jau no Ždanokas tagad ir atteicies pat kādreizējais un pilnībā nerekonstruētais Kompartijas šefs Rubiks, tad itālis acīmredzot ir labāk kā nekas.

Taču, vai tas ir par daudz prasīts, lai cilvēks, kurš Eiropā vēlas pārstāvēt Latviju, prastu valodu, kurā Latvijas iedzīvotāji viņam par pastāstīt par savām interesēm? Nu, protams, ka nē. Pati Ždanoka, lai arī absolūti nekāda Latvijas un latviešu draudzene nav, latviešu valodu prot tekoši. Vai viņas itālim vienmēr tiks piestiprināts tulks? Vai viņai vispār interesē, ko domā latvieši, ja jau pēdējos piecos gados viņas galvenais mērķis Eiropā ir bijis veidot "krievu pasauli"? Vai uz dzelzceļa tilta apgalvotais, ka PCTVL uz Briseli vēlas sūtīt "mūsu cilvēkus" ir attiecināms uz latviešiem? Nu, nē. Bet Latvijai tomēr ir tiesības prasīt, ka tās pārstāvji Eiropā prot tās valodu.

Un tāpēc kauns Saeimas deputātiem, un vēl jo vairāk kauns par to, ka veseli 67 no viņiem balsojumā atturējās. To citādi, kā par gļēvumu nevar nosaukt. Vai nu tu kā deputāts atbalsti latviešu valodu Eiropā vai neatbalsti. "Gudrajām galvām" vispār ir raksturīgi atturēties balsojumos, kuri ir sakarīgi, bet kuri priekšvēlēšanu laikā (vai vispār) kādam varētu nepatikt. Manuprāt, nevienam gabals nenokristu, ja Saeima no jēdziena "atturos" vispār atteiktos. Zinu, protams, ka Saeimā ir pietiekami daudz ļaužu, kuriem galvenā un vienīgā interese ir par algas un citu labumu saņemšanu, un intelekts ir vajadzīgs tik daudz, lai saprastu, vai frakcijas vadītāja īkšķis ir pacelts uz augšu vai leju, bet tomēr. Deputātiem mēs maksājam, lai viņi formulētu viedokli. Jā, pēdējos gados tas pietiekami bieži ir bijis stulbs viedoklis, bet vienalga par to vajag pateikt jā vai nē. Atturoties deputāts nepasaka pilnīgi neko. Varbūt vēders sāpēja un nevarēja izvēlēties. Varbūt baidījās, ko vakarā teiks sieva. Varbūt vienkārši bija gļēvs. Varbūt vienkārši gļēvs.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (12) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kasandra 27.05.2009 04:01
Jādomā,šie 67 Saeimas atturīgie deputāti ir parādijuši savas īstās krāsas... ne Latviešu valodas, bet Putina sistēmas atbalstītāji... var iedomāties, ka Putins no šādiem atturībniekiem sagaidīs nākotnē vel ko citu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista 25.05.2009 08:57
Vispār deputātiem šķiet līdz galam nav paskaidrots, ka atturēties var jautājumos, kuros viņiem ir interešu konflikts un tāpēc viņi nevar balsot. Pārējos gadījumos ir jāieņem konkrēta pozīcija - jā vai nē. Manuprāt, šo jautājumu vajadzētu aktualizēt - ko nozīmē atturēties?!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 24.05.2009 15:01
Varbūt ir jāorganizē labdarības pasākumi. Pašvaldībās, kurām ir nopietni nodokļu ieņēmumi (Rīgas rajons, Ventspils, Rīga, u.c.) trūcīgu vecāku bērniem samaksāt par skolas pusdienām palīdz sociālais dienests.

Savukārt trūcīgākas pašvaldības var pieteikties labdarības saņemšanai (un pievienot savus izcenojumus par skolas pusdienām). Piemēram, varētu būt labdarības akcija "Pabaro klasi!". Ziedotāji varētu redzēt, cik daudz naudas ir vajadzīgs konkrētas skolas konkrētai klasei - cik tur ir bērnu, kuri izmanto skolas ēdnīcu un cik viņiem ir saziedots naudas. Domāju, ka jau dažus simtus latu liels ziedojums varētu palīdzēt lauku skolā kādiem 10 bērniem būt paēdušiem.

Vienkārši spiest "gāzi grīdā" un dot valsts naudu - tas var radīt nepamatotus izdevumus skolas ēdnīcās, un liela daļa no tās naudas vienkārši pazudīs birokrātijas krēslas zonā. Vai arī brīvpusdienām pieteiksies tādi bērni, kuru vecāki labi pelna un var apmaksāt pusdienas savam bērnam paši.

Savukārt, ja ziedotāji, bērni un visi citi redzēs (tāpat kā TV balsošanas akcijā), ka Vilces 9-gadīgajai skolai ir tādas un tādas vajadzības - un viņiem trūkst 150 LVL, lai līdz gada beigām 1.klases audzēkņi būtu paēduši (un teiksim 7 no 16 klases skolēniem ir vajadzīga palīdzība), tad cilvēki atsauksies.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

lūgtu pakomentēt igauņu priekšlikumu 23.05.2009 17:28
Igaunijas Ārstu biedrība, Bērnu aizsardzības biedrība un daudzas citas sabiedriskas organizācijas apvienojušās vienotā prasībā par bērnu pabalstu un bezmaksas skolas ēdināšanas saglabāšanu un piedāvājušas ieviest valstī bezbērnu nodokli, ziņo "PM Online".
Ārstu biedrības paziņojumā norādīts, ka valstī dzīvojošo bērnu veselības stāvoklis neesot apmierinošs un tas bieži vien esot atkarīgs tieši no vecāku ekonomiskās labklājības. Pēc biedrības novērtējuma, bērnu pabalsts Igaunijā esot smieklīgi zems, tomēr arī šīs summas daudzām ģimenēm ir nozīmīgs atvieglojums.
Paziņojumā uzsvērta arī bezmaksas pusdienu nodrošināšanas skolās nozīmība. Daļai bērnu šī esot vienīgā kārtīgā ēdienreize visas dienas garumā, citiem turpretim veselīga alternatīva aizvien vairāk izplatītajām neveselīgajām uzkodām.
"Ja valsts nokļuvusi tik bezcerīgā situācijā, ka nav vairs kauna ekonomēt pat uz bērnu pārtikas rēķina, tad būtu jāvēršas pie tiem iedzīvotājiem, kam nav liela daļa no saviem ienākumiem jātērē par bērniem. Arī viņi varētu solidarizēties ar bērnu vecākiem un grūtā brīdī palīdzēt valstij un tajā dzīvojošajiem bērniem, maksājot daļu no saviem ienākumiem bezbērnu nodokļos," teikts Ārstu biedrības paziņojumā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

informācija 23.05.2009 10:04
Slavenais itālis,kuru Itālijā nezina,Kjeza no 1980.g.strādājis Maskavā pēc itāļu un PSRS kompartiju vienošanās par korespondentu.Tātad ī s t a i s mūsu pārstāvis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 22.05.2009 20:52
Piekrītu rakstam pilnībā. Viss atbalsts šim priekšlikumam. Kauns par deputātiem, kuriem roka pakaļas trīc ikreiz, kad jāizsaka savs viedoklis balsojumā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksejs Dimitrovs 22.05.2009 20:39
Ceru, ka autors kļūdās. TB/LNNK piedāvāja noteikt pienākumu sniegt ziņas par savām latviešu valodas zināšanām, tiktāl ir ok - var noteikt, var nenoteikt, kaut arī es jēgu nesaredzu. Neapšaubāmi, prasība zināt latviešu valodu būtu pārkāpums (skat. ANO Cilvēktiesību komitejas lēmumu Ignatānes lietā un Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumu Podkolzinas lietā), būtu laikam arī problēmas ar Eiropas Kopienu tiesu - jo tas ierobežotu ES pilsoņa tiesības kandidēt citā ES valstī.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

aka saka 22.05.2009 19:01
Ja gejiem aizliegtu balotēties EP vēlēšanās, tas būtu cilvēktiesību pārkāpums, bet vai latviešu valodas nezināšana nav saistāmas ar cilvēktiesībām ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis 22.05.2009 14:53
atturēšanās ir priekšvēlēšanu iespaidā, bet pēc vēlēšanām sāksies terrors pret atlikušajiem Latvijas iedzīvotājiem - lata devalvācija, kaudze ar jauniem nodokļiem utt...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_1 22.05.2009 14:42
Šoreiz tas bija ļoti labs priekšlikums - vēlētājus informēt par to, kādas kuram EP deputātu kandidātam ir valodu zināšanas. Nu ja kāds prot krievu un itāļu (bet neprot latviešu) - tad lai vēlētājs pats izdara secinājumus. Jebkuram Eiropas poļitrukam šādu priekšlikumu varētu attaisnot ar to, ka mēs vēlamies atbalstīt daudzvalodu Eiropu, "neierobežojot demokrātisku izvēles brīvību, aktualizēt politiķu valodu zināšanu nepieciešamību", utml. T.i. dabūt iekšpolitiskai lietošanai to ko mums vajag (un arī piekasīgāko ES birokrātu acīs izskatīties OK).

Šoreiz Saeima to iespēju neizmantoja. Ir atkal cita lieta - TB/LNNK izsenis piekopj tādu "tradīciju": piedāvāt nacionāli pareizus, bet politiskam kontekstam nepiemērotus likumprojektus. Par valsts valodas zināšanu obligātumu, par to, ka nacionālajiem partizāniem un mežabrāļiem vajadzīgs brīvības cīnītāju statuss. Tādēļ Saeimā citi deputāti laikam neiedziļinājās un nodomāja, ka tas ir kārtējā tēvzemiešu utopiskā shēma, kuru vajag norakt ar atturēšanos. Laikam arī Saeimā dažreiz parādās domāšanas inerce un aizspriedumi...

Mazs fragments no "Latvijas Avīzes" intervijas: (Sk. http://www2.la.lv/lat/latvijas_avize/jaunakaja_numura/interv... ).
===Raivis Dzintars=== Bieži dzirdēts, ka ar nacionāla rakstura skandāliem novēršot uzmanību no citām problēmām.
===Kalvis Apsītis=== Ar nacionālu retoriku dažkārt aizstāj kompetentu rīcību. Piemēram, daži deputāti ierosina apsveicamas idejas – visiem deputātu kandidātiem apliecināt latviešu valodas zināšanas, visās skolās un augstskolās mācīt latviešu valodā, ieviest bargākus sodus par valodas likuma pārkāpumiem. Pēc tam šādas iniciatīvas nomirst Saeimas komisijās, Satversmes tiesā vai tiek apturētas ārpolitisku iemeslu dēļ. Tad nacionālie politiķi pašausminās par kosmopolītisko pasauli, kura viņus nesaprot, un neko citu attiecīgajā virzienā vairs nepiedāvā.
Gribētos redzēt ne vien atsevišķo deputātu "stingro mugurkaulu", bet arī kaut kādus praktiskus risinājumus.
Latviskumu neradīs vienā piegājienā kultūrvaronis vai politisks līderis – jauns Ulmanis vai Lāčplēsis. Valodas un kultūras politika veidojas evolucionāri, attīstoties soli pa solim. Tādēļ politiķiem vajag ne tikdaudz uzspiest vienīgo pareizo risinājumu un draudēt ar sodiem, bet gan nepārtraukti saredzēt un pavērt jaunas iespējas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 22.05.2009 13:43
Paturpinot:
Jūs te ar putam uz lūpam mēdzat "Buldozeram" pārmest, ka viņš AAeiroopas likumus apejot un, iedomajies tik, ar AAeiropu strīdoties - bet te, kur grasījās iedragāt fundamentālas Eiropas pilsoņa tiesības tikt izvēlētam no savas mītnes zemes bez atskatīšanās uz lokālo pilsonību un ar to saistītajam prasībām - te pēkšņi vis OK.
Kāda divkosība!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 22.05.2009 13:26
~400 vārdi, 4 lielas rindkopas par to, kā "tautiskumu" apsedlojušie demagogi centās izlekt ar kārtējo pirmsvēlēšanu patrobelēšanu.
Jau otrajā rindkopa sirsnīga atzīšanās, ka pat zirgam ir bijis palicis skaidrs, ka Saeima ir tikusi stumdīta pieņemt kārtējo likumu pret vienu vienīgu cilvēku. Nu bet tā kā šis viens ir no tiem, kas autoram nepatīk, tad tie, patiešām gļēvie, kas atturējās un neteica savu principiālu nosodījumu viena konkrēta indivīda aplikšanai ar likuma pantiem principā - tie tiek kaunināti par netautiskumu.
Ak kāda demokrātijas parauglekcija!

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips