LASI! Nedēļas nogalē 3

Par pērtiķu kosmopolītismu, sasaldētām olšūnām, Senās Grieķijas vēsturi un citiem aizraujošiem stāstiem Ivetas Kažokas un Martas Hercas šonedēļ ieteiktajos resursos.

Iesaki citiem:

Brīnišķīga, izglītojoša intervija ar cilvēku, kas šobrīd raksta pasaulē interesantākos novērojumus par dzīvnieku uzvedību! Ja neesat lasījuši Frans de Waal paša tekstus, iesaku sākt ar šo interviju par "pērtiķu kosmopolītismu".

Stāsts par sievieti, kas 36 gadu vecumā nolēma iztērēt vairākus desmitus tūkstošus dolārus, lai ... iesaldētu savas olšūnas. Kādēļ viņa uzskata, ka tas bijis viņas dzīves labākais lēmums? Vai šādai iespējai būtu jābūt katrai sievietei?

Bloga ieraksts Scientific American par to, cik dziļā krīzē ir mūsdienu psihiatrija. Iemesls: "the science of mental illness is still appallingly primitive."

Raksts par līdzīgu tēmu: proti, Latvijā mazpazīstamo diagnozi - autisms - un to, kā nepareizas psiholoģiskas/psihiatriskas teorijas uzkrāva vainu vecākiem.

Savukārt, šis bloga ieraksts New Yorker online lapā rāda, cik pareizi un veiksmīgi sociālās psiholoģijas nozare ir reaģējusi uz nesenajiem skandāliem par viltotajiem eksperimentu datiem un pārspīlēti sensacionāliem rezultātiem. Dažos prestižos žurnālos tagad ir īpašas rubrikas, kur publicē arī šķietami "garlaicīgo" informāciju par nespēju replicēt kādus pētījumus vai pētījumus, kuru rezultāti nav īpaši aizraujoši.

Ja godīgi jāatzīst, tad ne līdz galam saprotu šī zinātnieka teoriju, bet izklausās ļoti interesanti! Laiks kā kristāli un šīs teorijas konsekvences (ja tā eksperimentāli apstiprinātos)...


Marta Herca

BBC dod piecus iemeslus, kāpēc vēlēšanas Pakistānā šoreiz būs citādas.

Jēlas Universitāte piedāva atvērtus lekciju kursus internetā. Īpaši iesaku noklausīties profesora Donalda Kagana kursu 'Senās Grieķijas vēsture', viņš starp citu nemitīgi pazemīgi atgādina, ka uzdod jautājumus, uz kuriem viņam nav nešaubīgas atbildes, bet ir tikai viedoklis.

Lai nu kurš, bet Sērens Kirkegors ar savu asprātību un domas skaidrību twittera laikmetā būtu labi iejuties. Īss The Economist blogs par to, kāda bija Kirkegora ietekme uz 'eksistenciālo ekonomiku'.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (3) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Stiglitz

"The big lesson that this crisis forcibly brought home – one we should have long known – is that economies are not necessarily efficient, stable or self-correcting."

"It should be clear that many of the ‘improvements’ in markets before the crisis actually increased countries’ exposure to risk. Whatever the benefits that might be derived from capital and financial market liberalisation (and they are questionable), there have been severe costs in terms of increased risk. We ought to be rethinking (IMF 2013) attitudes towards these reforms – and the IMF should be commended for its rethinking in recent years. One of the objectives of capital account management, in all of its forms, can be to reduce domestic volatility arising from a country’s international engagements.

More generally, the crisis has brought home the importance of financial regulation for macroeconomic stability. ...

With the mergers that have occurred in the aftermath of the crisis, the problem of too-big-to- fail banks has become even worse.
...

Distribution matters as well – distribution among individuals, between households and firms, among households, and among firms. Traditionally, macroeconomics focused on certain aggregates, such as the average ratio of leverage to GDP. But that and other average numbers often don’t give a picture of the vulnerability of the economy.
In the case of the financial crisis, such numbers didn’t give us warning signs. Yet it was the fact that a large number of people at the bottom couldn’t make their debt payments that should have tipped us off that something was wrong."

"These theoretical insights also help us to understand why the old presumption among some economists that price interventions are preferable to quantity interventions is wrong. There are many circumstances in which quantity interventions lead to better economic performance."

Tmp author
Stiglitz

Ko darīt, lai krīzes beigtos un vairāk nebūtu nekad http://www.social-europe.eu/2013/05/the-lessons-of-the-north-atlantic-crisis-for-economic-theory-and-policy/

Saistītie raksti
Brilles.jpg

LASI! Brīvdienās 1 Autors:Providus

2951471267 52f3f4cc46

Lasi! Viela pārdomām 2 Autors:Providus

Lasis

LASI! 3 Autors:Providus

Citi autora darbi