Lasi! Brīvo dienu lasāmviela 3

PROVIDUS pētnieces Iveta Kažoka un Indra Mangule iesaka interesantu lasāmvielu brīvajiem brīžiem nedēļas nogalē.

Iesaki citiem:
Pool
Foto:freefotouk

Iveta Kažoka

Ne tikai sievietes, bet arī vīrieši mūsdienu sabiedrībā dažkārt cieš no tā, ka neatbilst dzimumu lomu stereotipiem. The Atlantic atrodams viegls, aizraujošs kāda meistara stāsts - par to, cik ļoti viņa klienti mēdz kompleksot par savu nespēju veikt mājas darbus.

Domā, ka tevi neietekmē citu cilvēku viedoklis? Izlasi šo bloga tekstu un padomā vēlreiz!

Ja tev ir 1 dolārs un interesē, kā bioloģija nosaka mūsu uzvedību, nenoskopojies un apmeklē, nu jau pēc kārtas piekto MATTER dziļo rakstu! Raksta hiotēze: iespējams, ka bērnībā piedzīvotās psiholoģiskās traumas var ietekmēt mūsu un pat mūsu pēcnācējus pat šūnu līmenī.

Raksts, ko būtu vērts izlasīt Latvijas politiķiem: kā labāk izmantot mūsdienu tehnoloģijas, lai iesaistītu vairāk cilvēkus lēmumu pieņemšanā?

Saistoši par elektronisko naudu - Bitcoin. Vai tā ir droša? Kas mūsdienu finansiālajā pasaulē vispār ir drošs?

Vienas no labākās 2011.gada non-fiction grāmatas - The Immortal Life of Henrietta Lacks (tiešām iesaku!) - autore ir uzrakstījusi nelielu pēcvārdu. Apskatītā problēma: vai jūsu DNS var pētīt bez jūsu vai jūsu radinieku atļaujas?

Ļoti interesanta hipotēze - lai izskaidrotu sugu daudzveidību ar dabisko atlasi varētu vien nepietikt. Vai evolūcijas teorija pati vēl atrodas evolūcijas procesā?

Indra Mangule

"From wiki-everything to i-something, from e-nothing to open-anything", par 'jaunā laika' tehnoloģijām un valodu, kas iet līdzi sava laika diktētajām prasībam. Silikona ieleja Tims Orailijs un pilsoniskais gars - vai starp šiem jēdzieniem pastāv kāda saikne? Un kāds izskatās Amerikāņu Sapnis 2.0 versijā?

"Ne par identitāti, bet gan par demokrātiju ir runa." Eliota Bulmera komentārs par Skotiju, referendumu un konstitūcijas nepieciešamību: kad notiks referendums, skoti nelems par to, vai vēlas palikt "briti" vai nē, bet gan par to, vai vēlas būt noteicēji savā valstī.

Pēc kādiem principiem darbojas iedomāta pilsēta, atsvešināta no realitātes un 'īstā laika'? Ko tas mums var pastāstīt par pilsētu plānošanu? The SimCity eksperiments.

Par kvotām kā efektīvu instrumentu dzimumu vienlīdzības nodrošināšanai - vai kvotas jau a priori 'dzīvo mūsu galvās'? Reizēm mums vajag āmuru, ne pinceti, lai padarītu darbu līdz galam.

Kā ātri izārstēties no garīgo traucējumu stāvokļa - jeb kā psihiatri nolēma, ka "mana slimība nav nemaz tik traki nopietna", stāsta Adrians Furnhams.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (3) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
hm

ja lasu par "Silikona ieleju", tad apšaubu arī pārējo ieteikumu jēgu :(

Tmp author
m.

Alternatīvie (progresīvie) linki.

SEB grupas Austrumeiropas ekonomikas apskats (preses relīzes apakašā ir links uz apskata pilno PDF versiju): http://www.sebgroup.com/en/Press/Press-releases/2013/SEB-Eastern-European-Outlook-Continued-decent-growth-in-northern-Eastern-Europe/
Tas ir parasts apskats, kādus katrs no mums lasa, lai zinātu, kur ieguldīt naudu vai kas notiks ar hipotēkas procentu likmēm, bet šoreiz ir arī kaut kas priekš politikas:
1) lai kas arī ekonomikā notiktu, ir kārtējais atgādinājums, ka valdības un centrālās bankas ir gatava lauzt eirozonas stingro inflācijas mērķa politiku un atļaut patrakot inflācijai. Šāds scenārijs regresīvi pārdalīs vidusmēra ļaužu kapitālu par labu bagātajiem (kuriem ir lielākas iespējas iesaistīties finanšu tirgos un nopelnīt uz nestabilitātēm), kā arī apēdīs pensiju uzkrājumus, kurus, saskaņā ar likumu, pārsvarā izvieto fiksēta ienākuma vērtspapīros - parādzīmēs un depozītos. Un protams, tā ir pļauka, visiem, kas ir ticējuši Māstrihtas sistēmas stabilitātei;
2) ir interesants apskats, kāda ir attieksme pret Eiro katrā no Austrueiropas valstīm - Latvijā, Lietuvā, Polijā, Čehijā, Ungārijā, Bulgārijā un Rumānijā. Interesanti, ka skaitliskos kritērijus tagad izpilda Latvija un Bulgārija (godpilns klubiņš). Interesanti arī tas, ka tikai Latvija un Lietuva savu valūtu piesaistīja eiro un iestājās ERM mehānismā (viens no Māstrihtas papildus kritērijiem ir vismaz 2 gadu dalība šajā mehānismā) tūlīt pēc pievienošanās ES, pārējās 5 Austrumeiropas valstis no nav izdarījušas vēl šobaltdien un vairākums tuvākos gados to arī neplāno darīt. Ļoti interesanti uzzināt, kā dzīvo valstis, kurās diskusijas par eiro vienkārši nav dienaskārtība.
3) Emigrācija no Igaunijas turpinās, pagājušā gadā par ir pieaugusi.
http://cphpost.dk/ ir Dānijā iznākoša avīze angļu valodā, kuru lasa gan dāņu diaspora ārzemēs (kuri savu pirmo valodu jau sāk aizmirst), gan arī tie, kas ir ieceļojuši Dānijā vai cer to kādreiz izdarīt. Pēdējo mēnešu numuros bija plaši apskatīta sociāldemokrātu vadītās valdības plānotās reformas, kuras varētu saukt arī par austērismu skandināvu stilā. Pamatā tās paredz: 1) samazināt valsts atbalstu tiem, kuri paši (vai kuru partneri) ir pietiekoši turīgi; 2) motivēt bezdarbniekus mācīties.

Pētījums http://qje.oxfordjournals.org/content/126/2/1029.abstract
ir par to, ka uzņēmēji tehnoloģijas nepieņem no brīva prāta. Ja ir pieejami lēti imigranti vai valsts padara darbaspēku lētu (piem., ar brutālu nodarbinātības politiku, kā tas ir Latvijā), tad uzņēmēji tehnoloģijas izvēlas nelietot. Pats žurnāls QJE ir viens no 5 vispretižākiem ekonomikas žurnāliem pasaulē.

Tmp author
m.

p.s. par austērismu skandināvu stilā - laikraksta apskati pierāda, ka Ziemeļvalstu labklājības valsts modelis, vismaz Dānijā, ne par matu nav zaudējis arī pēdējo krīžu laikā; tiek samazināts atbalsts tiem, kam to nevajag, bet atbalsts tiek pilnībā saglabāts un pat palielināts (izglītībai) tiem, kuriem tas ir nepieciešams.

Saistītie raksti
Citi autora darbi