Atslēgvārdi:

Lai būtu ko likt zem egles 12

Es noteikti neesmu vienīgā, kas decembrī sāk meklēt īstenojumus idejām par Ziemassvētku dāvanām savai ģimenei. Agrāk to darīt nav loģiski - jo dāvanu meklēšana un iesaiņošana piestāv svētku atmosfēras radīšanai (tāpat kā mājas izgreznošana), un citos rudens mēnešos manai ģimenei ir pietiekami daudz dzimšanas dienu, kas ļauj viņus lutināt ar dāvanām.

Iesaki citiem:

Meklējot dāvanas manām ārpus Latvijas dzīvojošajām māsām, mani visvairāk iepriecinātu iespēja viņām uzdāvināt ko tādu, kas emigrācijā atgādina mūsu kopīgās bērnības atmiņas. Vai tas būtu Sniegbaltītes skolas vecais ieraksts, vai Joe Dassin labāko dziesmu izlase, vai bērnības multiplikācijas filmas, vai Margaritas Stārastes grāmatiņas... Visu šo un vēl daudz daudz citu lietu mēs regulāri pārrunājam skype sarunās, kur nereti ir sadaļa "bērnības atmiņas" par notikumiem vai lietām, kas liek plati smaidīt.

Jau vairākus decembrus es esmu meklējusi tādus bērnības dārgumus, kurus šad un tad izbaudīt var tikai tie, kuri dzīvo Latvijā. Runa ir par bērnības filmām "Emīla nedarbi" un "Sprīdītis", kuras parasti nacionālajos svētkos rāda TV. Iegādāties šīs filmas DVD formātā nav iespējams, vismaz legāli nē (veicot meklēšanu internetā uzdūros vairākām norādēm, kur šīs filmas varot nolādēt nelegāli). Pateicoties diskusijai Twitter, saprotu, ka ir jāgaida, kad Rīgas kinostudijai kļūs pieejamas padomju laika filmas un tiesības tās arī izplatīt. Lai gan šī ziņa dod cerību, šobrīd tas man nepalīdz, un ir mazliet skumji, ka 20 gadus pēc neatkarības atgūšanas man un manām māsām nav iespēja baudīt šīs bērnības atmiņas tad, kad mēs to vēlamies (nevis tad, kad tās rāda TV). Un te nu man radās konkrēta ideja valdības rīcības plānam, kur viens no daudzajiem punktiem attiecas uz saišu uzturēšanu ar emigrējušajiem latviešiem. Varbūt, ka valdība un konkrēti Ārlietu ministrija (kas tagad pārņems šo uzdevumu no Tieslietu ministrijas) var panākt, ka pavisam drīz ikvienam ir iespēja nopirkt šos bērnības šedevrus, kas palīdz emigrējušajiem uzturēt savu latviskumu un nodot savu mantojumu arī nākamajām paaudzēm (lai arī emigrācijā esošie bērni var ar vecākiem kopā priecāties par Emīla nedarbiem)? Manuprāt, tas būtu liels un pavisam konkrēts ieguldījums, kam būtu arī savs ekonomiskais efekts - cilvēki šīs filmas pirktu!

Es saprotu, ka šajos Ziemassvētkos šī mana vēlēšanās nepiepildīsies, bet es ļoti ceru, ka nākamgad šos bērnības dārgumus es varēšu nolikt zem mūsu egles.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (12) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 13.12.2010 09:41
Paldies par komentāriem! Es aicinu visus pieņemt citu izvēles svinēt to, ko viņi vēlas svinēt, tāpat kā es nemēģinu jūs pārliecināt, ka jūsu izvēles ir nepareizas.
Uz Rimi, meklējot Sprīdīti, biju, bet DVD neatradu, un informācijas punkts teica, ka neatceroties tādu preci :( Vienu vārdu sakot, gaidīšu nākamo decembri!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

MiesnieX 13.12.2010 09:38
Vēl jau ir tāds slavens darbs, kā "Par mūsu sētas bērniem, indiāņiem un melno kaķi". Bērnības laika grāvējs savā ziņā. Sentimentu un nostaļģiju izraisa neizbēgami.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 11.12.2010 00:38
Aizmirsu pielikt linku par mūziku: http://www.islammuslim.lv/Islams/Dazadi_temati/Muzika_maksla...

(Islāma jurisprudencē (fikh) atšķir mūziku no dziedāšanas. Mūzika ir at mūzikas instrumentiem, dziedāšana ar balsi.)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 11.12.2010 00:31
Nekā neislāmiska tur nav - arī musulmaņiem ir mūzika un dejas, viņi var kurināt uguni, veido konstrukcijas atbilstoši debespusēm, vāc augus, gatavo sātīgus ēdienus, uzņem ciemiņus un iet ciemos, dzīvo augšā pēc saulrieta (it īpaši Ramadāna laikā), peldas.

========
Jāņi nav atļauti muslimiem. Pirmāmkārtām (un ar to jau ir pietiekami) tāpēc, ka tie ir pagānu svētki ar pagānu rituāliem (pat ja mūsdienu tauta nezina kāpēc viņi to dara).
Atceros kā 2003. gadā, būdams jauns un nezinošs muslims, Līgo vakarā Irānā vienam riekstu pārdevējam stāstīju par Jāņiem. Toreiz domāju, ka visumā šiem svētkiem ir milzīgs globālas izplatības potenciāls. Ir gan mūzika, gan dejas, gan izēšanās, apreibināšanās, seksošanās, brīvdabošanās, ugunskurošanās. Tādi helovīni pat blakus nestāv. Pat LR krieviem tie diezgan patīk.

Otrkārt, visādu jaunu svētku ņemšana nav atļauta, kā tas ir apskatīts norādītajā linkā.

Treškārt, jāņu saturs pilnīgi visā ir pretējs Islāma ētikai (nerunājot par pagānismu):
Pārēšanās, maucība, apreibināšanās ar alkoholu un mūziku, nelietderīga resursu šķērdēšana (dedzināšana bez iemesla), dzimumu jaukšanās un citas aktivitātes, kuras grauj ģimeni, veselību, saprātu un resursus...
Nu briesmu lietas!
Par uzskaitīto:
Visi apreibināšanās veidi, ieskaitot mūziku, Islāmā nav atļauti:
Par dejām kā tādām nezinu, bet jauktās vai starpdzimumu auditorijām arī nav atļautas. Iemācīties peldēties ir pravieša ieteikums. Gulēt vislabāk iet drīz pēc Išā lūgšanām (0,5-2 h pēc saulrieta, atkarībā no reģiona), muslimu sabiedrību prakses dzīvoties pa naktīm Ramadānā neatbilst Ramadāna garam.
Kurināt uguni jau var, bet, ja iemesls nāk no pagānu rituāliem, tad gan ne.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds Kalvim 11.12.2010 00:11
bet Nowruz'a dienu (tāpat kā jebkuru citu kalendāra dienu) ikviens musulmanis var nodzīvot atbilstoši islāmiskiem priekšstatiem. Islāms neaizliedz priecāties par pavasari, ieviest kādu brīvdienu, lūgt Dievu vai dāvināt dāvanas.
=======
Nē, nav tas persiešu jaunais gads un citi šie nemuslimu svētki atļauti.Tas, ka Irānā un vēsturiskajā persijas kultūras ietekmē esošie reģioni (Vidusāzija, Afganistāna) to svin, nenozīmē, ka tas ir atļauts.Marokā mīl hašišu, afganistānā opiju, kordofānā sorgo alu, bet tas nepadara lietu par atļautu.Šie svētki nav atļauti. Atļauti ir Īd-al-Adha un Īd-al-Fitr. (Piektdienām un citām īpašām dienām nav svētku statusa, bet gan "īpašums" noteiktos aspektos.)Šeit Salmāna ieraksts ar diviem hadīsiem atbildot par šo tematu:http://forum.islammuslim.lv/viewtopic.php?pid=24875#p24875

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

XXX 10.12.2010 15:40
ar Emīla nedarbiem var būt tāda lieta, ka nav nokārtotas autortiesības ar A.Lindgrēnu. PSRS laikā autortiesībām nebija liela svara, tāpēc arī šī filma nevar piedalīties ārpus Latvijas konkursos...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis Ahmedam 10.12.2010 14:29
Piekrītu Ahmedam - Ziemassvētki (atšķirībā, teiksim, no Lieldienām) nav no pašiem pirmsākumiem bijuši kristiešu svētki. Vēsturiskā Jēzus dzimšanas datums nav zināms, un tas visdrīzāk ir pielāgots ziemas saulgriežiem (kas bija aktuāli, lai kristīgā baznīca varētu izplatīties starp zemkopju tautām, kuras šos saulgriežus atzīmēja jau pirms tam). Ar to es negribu teikt, ka ziemassvētki vienmēr ir pagānu svētki - jo svarīgāks par datumu ir svinētāja nodoms. Ja cilvēki grib šajos datumos pagodināt Jēzu, tas nevar būt nekas slikts.

Līdzīgi arī daudzās islāma zemēs (gan šiītu, gan sunnitu) izplatīti svētki Nowruz (sal. http://en.wikipedia.org/wiki/Nowruz ). Svētku izcelsme, acīmredzot, ir pagāniska; tie ir pavasara svētki pēc saules kalendāra. No otras puses, praksē šo dienu tā vai citādi atzīmē miljoni labas gribas musulmaņu visā pasaulē - tie protams nav islāmiski svētki (jo tie nekādi nav pamatoti Korānā vai Pravieša dzīves stāstos), bet Nowruz'a dienu (tāpat kā jebkuru citu kalendāra dienu) ikviens musulmanis var nodzīvot atbilstoši islāmiskiem priekšstatiem. Islāms neaizliedz priecāties par pavasari, ieviest kādu brīvdienu, lūgt Dievu vai dāvināt dāvanas.

Par svētku nozīmi kristietībā - http://www.catholic.lv/katehisms/d2s1n2.html#r1163 . Kā redzams, atsevišķi pieminētas ir tikai Lieldienas. Pārējās dienas, ja tā var teikt, ir drīzāk dažādi ar kristietību saistīti atceres datumi (vai nu pieminot paša Jēzus dzīvi, vai Vissvētās Jaunavas Marijas izcilo lomu - kaut vai 15.augusts), vai arī dažādu kristīgo svēto un mocekļu dzīves.

>>> Un priecāties var bez tādām sekām kā paģirām, abortiem un nazīša mugurā.
=====
Tieši tā. Un tamdēļ gribētu bilst kādu labu vārdu arī par Jāņu svinēšanu vasaras saulgriežos (21.jūnijā) vai arī nedaudz vēlāk - 23.-24.jūnijā.
Ilgajos nebrīves gados (gan PSRS laikā, gan arī pirms tam) daži pamanījās Jāņos darīt aizliegtas lietas (alkohola lietošanu, seksuālu izlaidību vai pat huligānismu un braukāšanu apkārt reibuma stāvoklī).

No otras puses, Jāņu atzīmēšanas būtībā nekas tāds nav paredzēts. Ir vesela virkne no seniem laikiem praktizētu normālu un veselīgu lietu, ko Jāņos var darīt - var dziedāt dziesmas un iet tradicionālās rotaļās, kurināt uguni (turklāt - uzslejot kārtis ar mucām jeb pūdelēm), veidot Saules vārtus no meijām, lasīt jāņuzāles, gatavot dažas garšīgas lietas (sieru, u.c.), apciemot lauku radus, negulēt, velties pa rasu, sākt peldēšanos.

Nekā neislāmiska tur nav - arī musulmaņiem ir mūzika un dejas, viņi var kurināt uguni, veido konstrukcijas atbilstoši debespusēm, vāc augus, gatavo sātīgus ēdienus, uzņem ciemiņus un iet ciemos, dzīvo augšā pēc saulrieta (it īpaši Ramadāna laikā), peldas. Cik saprotu, tad ir viens kritērijs, kas musulmaņiem (arī saprātīgu folkloristu veidotās) jāņu svinībās varētu ļoti nepatikt - tas ir fizisks kontakts starp dažādu dzimumu personām (teiksim, deju un rotaļu laikā); arī vairāk atkailināti cilvēki, kuri nav tuvi radinieki - it īpaši, ja ir runa par peldēšanos vai velšanos pa rasu, ko ar visām drēbēm parasti nedara.

Bet šīs atšķirības (fiziskais kontakts un kailums vs. hidžāb) - tās ir fundamentālas atšķirības starp rietumu dzīvesveidu un islāmu. Tas nav nekas ar Jāņiem specifiski saistīts. Tikpat labi var peldēties arī ar drēbēm (vai vismaz - nošķirti pa ģimenēm), un arī atturēties no pāru dejām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS 10.12.2010 12:38
es gan nevienam ar dāvanām neuzbāzīšos, ja nu vienīgi kāds(-a) pats uzprasīsies:DDDDDDD bet pret sevi gan nebūšu skops:DDDDDDDD

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 09.12.2010 21:19
Es zinu Dieva kalpus, kam svētki ir daudz biežāk nekā nosauktie! Ja pieliek klāt vēl Ahmeda sarakstu- visa dzīve vieni vienīgi svētki!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 09.12.2010 20:15
Man padoms: Nebūt pagānam un nesvinēt pagānu svētkus (ziemassvētkus, jāņus, lieldienas, miķeļus, mārtiņus, murķeļus, dzimšanas dienas, vārda dienas, sieviešu dienas, tēva dienas, oktobra revolūcijas, neatkarības dienas, nacionālo slaktiņu dienas kaujās un vienkārši, cietumu ieņemšanas).
Tā vietā palutināt sevi un dzīvot kā Dieva kalpam visu dzīvi. Īpašai izklaidei ir piektdienas un Ramdadāna un Hadža beigas.
Un priecāties var bez tādām sekām kā paģirām, abortiem un nazīša mugurā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 09.12.2010 17:46
Raivi, paldies par padomu - iešu pameklēt Rimi! Es biju meklējusi vairākos veikalos (elkor, grāmatnīcās), bet visur teica, ka nav tādu redzējuši. Starp mums meitenēm runājot ir lieliska ideja - paldies, iešu pameklēt, jo mēs ar māsām arī šito n-tās reizes lasījām :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

raivis 09.12.2010 17:21
Nevaru piekrist apgalvojumam ka šīs filmas nevar iegādāties DVD formātā, pirms kāda gada Sprīdīti toč redzēju vienā no rimī, bet par tāda veida dāvanām runājot, iesaku Z. Ērgles triloģiju "Starp mums meitenēm runājot" nulle kā pārizdota Zelta grauda apgādā, pats ar nopirku :) nostalģija un liels prieks pagremdēties skolas gadu atmiņās

Citi autora darbi
7595930098 1188c7be29 z

Life with Donald Trump Autors:Dace Akule

Uzticesanas vienna konference

Par uzticēšanos 66 Autors:Dace Akule

Peru akmeni

Par globāli būtisko 1 Autors:Dace Akule

Kaleidoskops 1

Par sarežģīto pasauli 1 Autors:Dace Akule

Bilde peru

Par Peru 5 Autors:Dace Akule

11825959 10153434773260306 6968551125438830656 n

Par AirBaltic 17 Autors:Dace Akule