Atslēgvārdi:

Laba pārvaldība. Igauņi rullē ... 8

Otrdien no rīta izdevās atrast laiku, lai aizietu uz Tiesībsarga biroja organizēto konferenci.

Iesaki citiem:

Tajā, līdzās pašmāju cilvēkiem, piedalījās arī viesi no Lietuvas un Igaunijas. Man palaimējās dzirdēt Igaunijas Justīcijas Kanclera (pilda tiesībsarga funkcijas) pārstāves uzstāšanos. Secinājumi: skatīt virsrakstā.

Zemāk atrodamas dažas lietas no prezentācijas, kas mani īpaši sajūsmināja. Diemžēl ir iespējami pārpratumi, jo meitene runāja krieviski (tā, lai auditorija saprastu), taču brīžiem ar spēcīgu akcentu:

§ Igaunijas valsts tiesa vēl 2003.gadā secināja, ka tiesība uz labu pārvaldību ne tikai izriet no Igaunijas konstitūcijas (lai gan tur nav tieši minēta), bet ir uzskatāma par cilvēka pamattiesību;

§ Igaunijas “tiesībsargs”ir konsekventi iestājies pret tādu valsts iestāžu praksi, kad likumi formāli tiek ievēroti, tomēr pieņemtie lēmumi ir slikti. Vadmotīvs – nevis cilvēkam jāpiekārtojas iestādes ērtībām, bet otrādi. Labas pārvaldības princips tiek tulkots ļoti plaši un nozīmē cilvēcisku amatpersonas uzvedību visplašākajā nozīmē. Piemēram:


  • Igaunijas Justīcijas Kancleram bija jārisina šāda problēma: nepilngadīga meitene vēlu vakarā tiek “izmesta” no autobusa, jo viņai nebija biļetes. Kontrolieri izrakstīja kvīti un aizbrauca ar savu darba mašīnu, pametot viņu vienu. Justīcijas Kanclera atzinums: šī ir necilvēcīga attieksme. Kontrolieriem bija pienākums ar savu mašīnu nogādāt mājās, pat ja likumā tas tā nav skaidri pateikts;


  • Lai gan likumā skaidri pateikts, ka ieslodzītajiem duša pienākas reizi nedēļā, tiesībsargs uzskatīja, ka iestādei ir pienākums sniegt iespēju nomazgāties biežāk;


  • Lai gan likums neuzliek pienākumu tulkot ieslodzīto vēstules, tomēr tas ir jādara (lai gan, ja nepieciešams taupīt valsts resursus, pēc iespējas nodalot prioritārus tulkojumus no tiem, kas nav tik svarīgi);


  • Ja likumdevējs nav spējis (vēlējies) izveidot tādu regulējumu, lai aizsargātu visus cilvēkus (bet gan, piemēram, aizasrgā tikai dažas grupas), tas nedrīkst būt pamats, lai šos “pārējos” cilvēkus nesargātu.§ Tiesībsarga reakcija ir bijusi skarba, saskaroties ar gadījumiem, kad iestādes amatpersona uz privātpersonas vēstuli “atrakstās”. Kā teica Justīcijas Kanclera pārstāve: pareizākais vērtēšanas kritērijs – vai jūsu mammai vai vecmāmiņai būtu patīkami šādu atbildes vēstuli saņemt. Katram cilvēkam ir tiesības, lai pret viņu izturas kā pret cilvēku; kā pret subjektu, nevis objektu.

§ Arī Igaunijas tiesām ir saistošs labas pārvaldības princips, un tās to ievērojot. Justīcijas Kancleram ir tiesības ierosināt disciplinārlietu pret tiesnesi.

§ Labas pārvaldības princips ir jāievēro arī likumdošanā! Igauņi to sauc par labas likumdošanas principu. Lai gan saturiski likumdevējam ir plaša rīcības brīvība, tomēr likumiem jātiek pieņemtiem pienācīgā procedūrā. Galvenie elementi labas likumdošanas principam: 1) caurskatāmība, pamatotība; 2) jāiesaista ieinteresētās puses; 3) jāskaidro iemesli, kādēļ pieņemti svarīgi likumprojekti.

Igauņi uzskatot, ka tikai tādā veidā ir iespējams nodrošināt cilvēku ticību valsts pārvaldei. Un, domāju, ka tas viņiem labi sanāk.

Ja man šobrīd vajadzētu izdarīt provizoriskus secinājumus par to, kādēļ igauņi ir tik salīdzinoši “advancēti” (ne tikai šajā, bet arī, piemēram, IT jomā), tad šķiet, ka skaidrojums ir:

1) Igaunijas sabiedrības novatorismā – proti, viņi nebaidās savu valsti/sabiedrību veidot (precīzāk – fantazēt) paši, pārāk nesatraucoties par eksperimentālās pieejas rezultātiem vai simtiem reižu neatskatoties uz citām valstīm;

2) Salīdzinoši liela orientācija uz cilvēku, viņa vajadzībām un komfortu.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (8) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis Pleps 13.12.2007 17:25
Saprotu, ka nedzirdēji Allara Jeksa uzstāšanos konferences pirmajā dienā. Tas bija notikums. Un Tev droši vien šī uzstāšanās būtu raisījusi virkni emociju

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM>Iveta Kažoka 13.12.2007 14:16
Vēl , ja tā skaidrāk par to labas parvaldības standartu. Protams ka ombuds var veidot tādu standartu , varbūt ka tas pat būtu apsveicami , un tā. Bet tad manuprāt pastāv tikai divas iespējas. Vai nu tas standarts tiek apstiprināts ar kādu likumu un tā ievērošana ir obligāta un saistīta ar tiesiskumu. Vai arī tas standarts ir jāpiedāvā valsts pārvaldes tādai ētikas komisijai , lai tā varbūt varētu to standartu tādā demokrātiskā veidā iepīt tādā iekšējā valsts pārvaldes ētikas kodeksā. Bet tad nu tā lemšana ar tikai tai ētikas komisijai , un kamēr komisija lemj , ombudam jāstāv malā. Pēc tam protams var spriest vai ētikas komisija pareizi lēma vai ne , vai laba ētikas komisija vaislikta , bet sūdzēties jau vairāk nav kam , un neviens cits kā tikai ētikas komisija varbūt var ar kādiem sodiem operēt. Citu variantu manuprāt vispār nav.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM>Iveta Kažoka 13.12.2007 13:42
Nu ja Latvijā likumdošanā nekas nav minēts par morāli un ētiku , tad tas tiešām ir slikti , un tie igauņi atkal ir mums priekšā.
Vai ombudam ir likumdošanas tiesības? Ja standarts , tad ar likumdevējam būs jāpstiprina. Nu un tad tas vairs nav nekāds ētikas kodekss vai tā , bet gan likumdošana , kas ar likuma spēku attiecas uz visiem , konkrētā gadījumā tas ar likuma spēku skars visus valsts pārvaldē strādājošos. Es jau nesaku ka nevajag , bet tā nu tīrā veidā ir jauna likumdošana , un ar morāli un ētiku te ir tikai tāds sakars kāds likumiem ir sakars ar morāli un ētiku. Un likumus ar kontrolē ne jau tiesībsargs , bet prokuratūra vai kā , laikam. Nu es te tomēr kaut ko nesaprotu , manuprāt tās Jūsu atbildes tomēr kaut kā nesaskan ar spēkā esošo likumdošanu.
Katrā ziņā es ceru ka Jūs taču nedomājat ka kāds kādam var noteikt , vai vēl trakāk uzrakstīt ētikas kodeksu. Jā kāds priekš kāda cita raksta ētiku , tad tā nav ētika bet gan likumdošana , jeb nu arī tikai tāda tukša papīra smērēšana.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iveta Kažoka 13.12.2007 13:16
"Otro reizi izgudrojuši divriteni - proti es diezgan uzstājīgi gribu apgalvot ka tie labas pārvaldības principi tie paši morāles un ētikas principi pārvaldībā vien ir "

Jā. Bet atšķirība ir tāda, ka Latvijā amatpersona VAR aizbildināties, ka morāles un ētikas principi viņai nav saistoši, jo likumā par tiem nekas nav teikts; bet Igaunijā - nevar. Jo ir institūcija un atbilstoša prakse, kas dod privātpersonai TIESĪBAS uz cilvēcisku attieksmi.

"Kam būtu par šo vēstuļu rakstīšanu un saturu jāuzņemas atbildība, ja ne pašiem ieslodzītajiem?"

Franciskus ir taisnība :)

"Jautājumi kas nav atbildēti ir : kas to darīs un kam tas būtu jādara , priekš kā (kuriem) to darīs un priekš kā(kuriem) tas būtu jādara , kas pēc tam ko kontrolēs un ko un pēc kā vērtēs , kā tiks sodīti pārkāpēji , utt.?"

Kas to darīs (izveidos labas pārvaldības principu standartu?): tas, kurš dotajā valstī veic ombuda (tiesībsarga) funkciju;
Priekš kā: priekš katra cilvēka, kas nonāk saskarsmē ar valsti;
Kas kontrolēs: tas, kurš dotajā valstī veic ombuda (tiesībsarga) funkciju;
Ko kontrolēs: labas pārvaldības principu izpildi valsts sektorā;
Pēc kā vērtēs: pēc tiesībsarga noteiktajiem kritērijiem;
Kā tiks sodīti pārkāpēji: droši vien - disciplināri.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 13.12.2007 13:02
Ētikas principi pārvaldē protams ka ir laba un vajadzīga lieta , nosaukt ētikas principus par labas pārvaldes principiem , manuprāt jau ir daudz sliktāk. Kaut gan ētiska rīcība jau principā ir tā pati laba rīcība , un ētiskas rīcības pārvalde būs labas rīcības pārvalde. Sliktāk ir tāpēc ka tas pats vecais un labi izzinātais tiek pārtaisīts par kaut ko jaunu un padarīts par it kā ne tik izzinātu. Un konkrēti es uztraucos par mēdiju vēlmi , ja tā var teikt , privatizēt ētiku jeb to labo pārvaldi. Un proti , ētikas principi nav uzrakstāmi , un tiem būtu jānāk no katra atsevišķa indivīda sirdsapziņas. Tai pašā laikā ir vērojami mēdiju mēģinājumi pārvērst ētiku par tādu kā mēdiju varas ieroci , ignorējot to ka ētiskais novērtējums var nākt tikai no katra personiskās ētiskās pārliecības un apziņas , un izliekoties ka būtu jābūt kādam kopējam kaut kur uzrakstītam ētikas kodeksam , pēc kura nu visiem vajadzētu vadīties. Un parasti šis faktiski neesošais , bet žurnālistu it kā piesauktais ētikas kodekss nav nekas cits kā paša žurnālista , pat ne paša iekšējais ētikas kodekss , bet gan vienkārši pēc kaut kādiem apsvērumiem vēlamais viedoklis par ētiska rakstura jautājumiem konkrētā gadījumā , kuru tad manipulatīvi tiek mēģināts uzspiest visai sabiedrībai kā vienīgo iespējamo un pareizo kas bez tam it kā no kaut kurienes , no kaut kāda (iedomāta) kodeksa it kā izriet.
Tāpat problēmas būs arī tad ja tos labas pārvaldes principus mēģinās tomēr uzlikt arī uz papīra. Jautājumi kas nav atbildēti ir : kas to darīs un kam tas būtu jādara , priekš kā (kuriem) to darīs un priekš kā(kuriem) tas būtu jādara , kas pēc tam ko kontrolēs un ko un pēc kā vērtēs , kā tiks sodīti pārkāpēji , utt.?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Franciskus 13.12.2007 11:49
Es nezinu lietas kontekstu, bet izklausās, ka konkrētais ieslodzītais rakstījis vēstuli valsts iestādēm valodā, kuru viņš nav pārvaldījis - šķiet, igauniski. Es, protams, varu kļūdīties,tad lai Iveta mani izlabo.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 13.12.2007 11:47
>>> Lai gan likums neuzliek pienākumu tulkot ieslodzīto vēstules, tomēr tas ir jādara (lai gan, ja nepieciešams taupīt valsts resursus, pēc iespējas nodalot prioritārus tulkojumus no tiem, kas nav tik svarīgi);

=====

Visi piemēri ir OK - tā tiešām ir laba un humāna valsts pārvalde. Bet ieslodzīto vēstules? Kam būtu par šo vēstuļu rakstīšanu un saturu jāuzņemas atbildība, ja ne pašiem ieslodzītajiem?

Pat cara laiku cietumos Ļeņins un Rainis pamanījās sarakstīt visādus tekstus un ne jau žandarmi viņiem šajos rakstu darbos palīdzēja. Ja kāds ieslodzītais nepārvalda konkrēto svešvalodu, tad cietums ir īstā vieta, kur to var mācīties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 13.12.2007 02:14
Nu tie igauņi gan ir malači! Otro reizi izgudrojuši divriteni - proti es diezgan uzstājīgi gribu apgalvot ka tie labas pārvaldības principi tie paši morāles un ētikas principi pārvaldībā vien ir , ja nu tikai varbūt tādā apcirptā un drusku nomanipulētā variantā.

Citi autora darbi