Krievi Latvijā – savējie vai svešinieki? 30

Krievi nav Latvijas ienaidnieki, viņi cenšas būt lojāli pret valsti. Problēma slēpjas citur – valsts nav pietiekami lojāla pret viņiem. Ja pret krieviem attiecas kā pret svešiniekiem, kurus knapi pacieš, tad arī viņi būs visai tālu no apziņas, ka šī valsts ir dzimtene, kuru būtu vērts stiprināt un aizstāvēt.

Iesaki citiem:

Krievi ieradās tagadējās Latvijas teritorijā jau mūsu ēras pirmajā tūkstošgadē, turklāt līvu pamatnācijas apdzīvotajās zemēs krievu senči ieradās praktiski vienlaicīgi ar latviešu senčiem, kaut arī mazākā skaitā. Letgaļiem, zemgaļiem un sēļiem vēl pat nebija valstiskuma iedīgļu, savukārt krievu centralizētā valsts bija tapšanas stadijā, bet tirdzniecība un cilvēciskie kontakti jau noritēja samērā intensīvi. Visciešākie un visstabilākie sakari latviešu senčiem izveidojās ar viņu tuvākajiem kaimiņiem- kriviču cilti, kuras nosaukums kļuva par pamatu, lai apzīmētu visus etniskos krievus. Šis fakts vien liecina, cik senas ir attiecības starp baltiem un krieviem, un ka arī krievi šeit ir pamatnācija. Pie tam ne Latvijas, ne Krievijas vēsturē nav atrodamas nekādas ziņas par nopietniem konfliktiem starp latviešiem un krieviem, tātad tādu arī nav bijis. Cilvēki tirgojās, satikās, svinēja vienus un tos pašus pagānu svētkus, un arī dievi viņiem bija kopīgi (Peruns - Pērkons).

Mazliet vēlāk, kad Krievzemē tika pieņemta pareizticība, krievu mācītāji Latvijas teritorijā veica misionāru darbību, kļūstot par kristīgās ticības un kristīgās kultūras nesējiem. Līdz pat šim laikam latviešu valodā ir saglabājušies krieviskas izcelsmes vārdi, kas apzīmē reliģisko kultu: baznīca- божница, sveces- свечи, svēts- святой, svētki- святки (праздник). Tātad nebija naida, jo nebija varmācības.

Pavisam citu nostāju pauda vācu bruņinieki, kuri ar naidu un nicinājumu izturējās pret vietējo iedzīvotāju ticību un paražām un pareizticīgo baznīcu uzlūkoja kā nevēlamu konkurentu, kurš jāiznīcina. Tas arī tika darīts – pareizticīgo baznīcas tika dedzinātas, mācītāji nogalināti, un, tā kā Krievzeme tajā laikā visus savus spēkus mobilizēja cīņai pret tatāru – mongoļu iebrucējiem, pretspara nebija, un vācieši sagrāba visu Latvijas teritoriju. Viņi iznīcināja tikko radušos latviešu valsti, nopostīja galvaspilsētu Jersiku, nogalināja latviešu valdniekus. Latviešu ciltis pretojās agresijai, bet spēki bija nevienlīdzīgi, un uzvaru guva spēcīgāka organizētība, profesionālāka militārā sagatavotība un labāks bruņojums.

Tomēr pēc vācu iebrukuma Latvijā sakari ar krievu zemi un tautu nepārtrūka, kaut arī sarežģījās. Pēc baznīcas šķelšanās Krievijā desmitiem tūkstošu krievu vecticībnieku pārcēlās uz dzīvi Latgalē un pat uz rietumiem no tās, kur viņi, būdami strādīgi un prasmīgi cilvēki, deva savu ieguldījumu jaunās dzimtenes attīstībā, un turpina to joprojām.

No 18. līdz 20.gadsimtam vienotās valsts dabiskās ekonomiskās migrācijas ietvaros krievu cilvēki turpināja pārcelties uz dzīvi Latvijas teritorijā, atkarībā no pieprasījuma pēc darbaspēka. Šajā ziņā padomju periods ne ar ko neatšķiras no iepriekšējā: Latvijas uzņēmumu vadītāji, lai paplašinātu ražošanu un piešķirtu uzņēmumiem augstāku kategoriju, kas automātiski nodrošināja daudz lielāku atalgojumu, pat aģitēja braukt strādāt uz Latvijas PSR. Tāpēc, pirmkārt, ir netaisnīgi un nekrietni saukt par civilokupantiem šeit strādāt uzaicinātos cilvēkus un viņu pēctečus. Un, otrkārt, ņemot vērā, ka daudzu kopdzīves gadu laikā ir slēgtas neskaitāmas jauktas laulības, kurās dzimuši bērni, nav pareizi runāt par “asiņu tīrību”, jo daudziem (ja ne vairākumam), kuri sauc sevi par latviešiem, dzīslās rit slāvu vai citu tautu asinis.

Ir pamatoti runāt par sava veida baltu - slāvu (latviešu- krievu) kopienas integrāciju, pamatojoties uz abpusēju cieņu vienam pret otra valodu un kultūru, par reālu divvalodību, jo tieši tā, nevis varmācīgi uzspiesta asimilācija, spēj nodrošināt neatkarīgās Latvijas pastāvēšanas stabilitāti.

Patlaban Latvijā dzīvo aptuveni 700 000, jeb gandrīz 30%, etnisko krievu, bet krievvalodīgo kopumā ir aptuveni 36%. No tiem 350 000 ir Latvijas pilsoņi, un viņu daudzums, kaut arī lēni, turpina pieaugt. Ar šo faktu ir jārēķinās. Bet pats par sevi simtiem tūkstošu lielais nepilsoņu skaits ir nacionālradikāļu mākslīgi radīta problēma, kurai bija viens vienīgs mērķis – radīt maksimālu diskomfortu krieviem, lai pamudinātu viņus aizbraukt no Latvijas. Mērķis sasniegts? Acīmredzot, nē. Spiediens turpinās. Laiku pa laikam uzliesmo gruzdošās pagales no veciem ugunskuriem, atskan spriedelējumi par deokupāciju, dekolonizāciju un prasības pēc kaut kādas ekonomiskās kompensācijas. To varētu norakstīt uz visnekulturālāko un nesaprātīgāko iedzīvotāju daļas rēķina, ja vien šos uzskatus lielākā vai mazākā mērā nepaustu daži politiķi. Viņu mērķtiecīgās darbošanās rezultātā sabiedrībā veidojas nievājoša attieksme pret krieviem; mēs nevaram neredzēt, ka daudzi pamatnācijas pārstāvji neuzskata krievus par sev līdzvērtīgiem. Pamazām veidojas tāda kā kungu nācija un algotu strādnieku, mūslaiku batraku, nācija, un tas ir ārkārtīgi aizvainojoši.

Krievi nav Latvijas ienaidnieki; viņi cenšas būt lojāli pret valsti. Problēma slēpjas citur – valsts nav pietiekami lojāla pret viņiem. Valsts īsteno pamatnācijas nospiedošas dominēšanas politiku. Augstākajos pārvaldes amatos, starp ministriem un departamentu vadītājiem nav neviena etniskā krieva, starp ministriju un resoru ierēdņiem knapi 4-6% (turklāt zemākajos amatos), tiesā un prokuratūrā- ne vairāk par 2-3%.

Ja pret krieviem attiecas kā pret ienācējiem, svešiniekiem, kurus tik tikko pacieš, tad arī viņi būs visai tālu no apziņas, ka šī valsts ir dzimtene, tēvzeme, kuru būtu vērts stiprināt un aizstāvēt. Ar varu mīļš nebūsi, un tas vienmēr ir bijis tikai taisnīgi, tomēr attīstība ved tieši pa spiediena ceļu; kā piemērs kalpo bēdīgi slavenā skolu reforma.

Šajā situācijā arvien vairāk krievu jauniešu sāk aizdomāties par sava potenciāla realizāciju ārpus Latvijas, taču viņu emigrācija nevis stiprinās, bet gan novājinās Latviju. Kad aizbrauc tie, kuri pēc mentalitātes ir līdzīgi pamatnācijai un ciena to, un atbrauc tādi, kas dziļi sirdī šo nāciju neciena un nesaprot, valsts paliek zaudētājos. Izeja ir tikai viena – patiesa, nevis deklaratīva cieņa no valsts puses pret trešo daļu no saviem iedzīvotājiem, reāla līdztiesība, reāla divvalodība ar otro valsts valodu - krievu, iespēja iegūt valsts finansētu izglītību krievu valodā, proporcionāla krievu pārstāvniecība visos valsts varas orgānos. Pats galvenais ir pārstāt krievus uzskatīt par svešiniekiem, iesaistīt viņus valsts pārvaldē. Valsts varas orgāniem, augstākajai valsts vadībai ir vaļsirdīgi un patiesi jāsaka: krievi, jūs šeit neesat svešinieki, jūs esat mūsējie, savējie, nebrauciet prom, dzīvojiet, mācieties, strādājiet kopā ar latviešiem kopēja mērķa – Latvijas sociāli ekonomiskā uzplaukuma vārdā. Pagaidām tādi vārdi nav izteikti, izskan un tiek darīts pretējais. Spēka spiediena politika neizbēgami rada pretestību. Kā teikts krievu sakāmvārdā: kā mežā sauc, tā atskan, kaut arī ne vienmēr tajā pašā laikā un tajā pašā vietā. Mums nav cita normāla ceļa, kā vien savstarpējās cieņas un reālas līdztiesības ceļš. Krievi jau ir nogājuši savu ceļa daļu pretī pamatnācijai, tagad ir viņas kārta.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (30) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Ierindnieks

Mani nebaida ja cilvēkam ir savādāki uzskati vai nostāja, taču patiesi bažīgu dara autora atpalicības līmenis mūsu gadsimtā. Šādu tumsonību, aprobežotību un vienkārši brutālu melošanu ir jāskata mediķiem un pedagogiem. Kā brīvā sabiedrībā var izaugt tik aprobežoti cilvēki ?

Tmp author
latvis

Šī raksta publicēšana rāda gan autora krievisko tumsonību, gan kārtējo reizi demonstrē šī portāla naidīgo darbību pret latviešu tautu un latviešu valsti.
Šis portāls, kā zināms, tiek apmaksāts no ārzemju LV naidīgiem centriem un ir aģent-organizācija: svešas idejas par svešu naudu.

Tmp author
Karamba 09.03.2014.

Šodien ( kad notiek šis ārprāts Ukrainā) varbūt raksta autors varētu pārlasīt savu demagoģisko rakstu vēlreiz.

Tmp author
Taisniba

Man ir pazistami daži krievi , kas ir labi cilveki, bet citi krievi uzvedas kā nevaldāmi šovinisti

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kants janeks -merlins. - lv pavilosta. 30.06.2010 13:46
man uzbruka krievisko runajusie melnie ar pavelostas pasvaldibu injekceja indi latvijas varda nonema naudu no konta zs osenieki un ar viltotam pilnvaramcentas naudu vairak kart nonemt 2005 gada pavelosta uzbruka pec bergmana inspektyora salklafikacijas man ir sieva lieciniece kad es nedraudeju bet liku nodzest uguni man nospardija pasvaldioba sava ipasuma kur kaiminu pensionats mani adzina par ricibn nespejigu un ievadija indi ar narotiku latvijas republikas varda,latvija nogalina uznemejus

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

es 01.05.2009 14:44
murgs

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Antikom. 30.03.2009 19:17
Krievi Ir savējie Latvijā, sevišķi Latvijas valdībā! Latvieši - 80% sarkanie cūkas, krievi - 99%

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ka tad 22.03.2008 12:32
Divvalodību, ko vēl ne??! LATVIEŠU VALODA ir LATVIJAS VALODA, ofciālā un galvenā, visplašāk runātā, un tas, ka te salīduši simtiem tūkstošu taigas mežoņu, kuri nevīžo iemācīties latviešu valodu, ir viņu problēma. Risinājums ir izglītības reforma. Ja bērni jau no mazotnes mācīsies latviski, tad vienādi labi mācēs gan ģimenē runāto krievu, gan skolā apgūto latviešu valodu, un divas dzimtās valodas ir bagātība. Bet krievam to laikam nesaprast..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Arvids - ironkiwi@inbox.lc 07.02.2007 01:34
Neko sliktu nevēlu LV krieviem, bet jāatzīst, ka LV kā Krievijas pr ovinci negribu redzēt, tāpēc uzskatu, ka tie RU kas paliek LV tikai iegūst, jo LV Nir UE, bet RU ir problemas vai Ru plašā dvēsele arī satiksmes noteikumu izpratnē :)

āmen

LV RULLĒ

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nezinītis 27.03.2004 21:33
Juus runaajiet par vaaciieshiem kuri ir sliktie, bet tajaa pashaa laikaa arii mani shenchi ir taadi, rados arii ir krievi. Jautaajums vai jums buutu taastiesiibas mani tik traki apsmaidiit.Ticiet man juusu domu speeks, jeb domu massa nekad nebuus tik liela lai to paveiktu.Jo ja taa vienkaarshoti to njem tad juus spljaujat vannaa kuraa peec tam mazgaajieties.Un taa vai taa seemushas uz ielaam nav nekas dailjsh taa pat kaa zelta ordas ideologjijas neseeju vaigs, pat vai gribam to saprast vai ne.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

sviitrainais 21.03.2004 01:01
Kriviču piederību slāvu ciltīm apšauba. Tāpat arī dregoviču u.c., kuri dzīvoja agrākajā baltu areālā un netālu no tagadējās Latvijas un Lietuvas. Slavofili, protams, turpina uzskatīt šīs ciltis par slāvu, bet nav sevišķu iemeslu tā darīt.
Par piemēru var minēt poddubņiku nosaukumu, ar kuru baltkrievi apzīmēja latgaļus tieši tā iemesla dēļ, ka senlatvieši pie ozoliem upurēja. Kriviču nosaukumu var saistīt ar krīvu nosaukumu. Pazeme(Rietumi)-Zeme(Vidus)-Augšzeme vai Debesis(Austrumi) attaino gan prūšu saistību ar mirušo pasauli un karavīriem(Patols), gan krīvu atrašanos austrumos.
Slāvi ir radušies no baltiem - prūšu valoda ir ļoti līdzīga slāvu valodām, it sevišķi priedēkļi un o burta lietošana. Vvarbūt būtu laiks atgriezties pie saknēm un sākt mācīties senāko baltu valodu - latviešu, nevis grieķu Kirila un Metohija baznīcas valodu? Pamēģiniet grieķim iedot uzdevumu izveidot latviešu valodas rakstību un rezultāts būs tāds pats. Lietuvieši "govi" sauc par "karvi" un ir ļoti polonizēta, bet joprojām dominē 18. gs zinātnieku radītais mīts par lietuviešu valodas senumu, jo tajā laikā latviešu valodu vēl nepētīja.Slāvu valodas senāko vārdu krājums ir daļa no baltu valodu vārdu krājuma nevis, kā šajā rakstā tiek mēģināts ieskaidrot.
Slāvi kā tādi parādās ap 6.gs p.m.ē - pēc tam, kad kad romieši apciemoja Prūsiju un arī atkuģoja arī līdz Liepājai. Daudzus prūšus(galindus) aizveda uz Galīciju - tie kuri bēga un sajaucās ar citām tautām. Stāsta, ka daži no viņiem paši vēlāk kļuva par armijas ģenerāļiem.
Iesaku šī raksta autoram pakonsultēties ar kādu Krievijas baltistikas profesoru pirms publicēt kaut ko tamlīdzīgu. Ja kas, Krievijā dominē viedoklis, ka krievi izveidojās par nāciju pēc tatāru atnākšanas - biežāk lietotie "krievu" vārdi nāk no tatāru valodas. Krievu(Russ)nosaukums nāk no Prūšu dibinātās Novgorodas valsts.
__________________
Labāk būtu, ja krievi turētos pa gabalu no baltu kultūras, savādāk sanāks tāpat, kā ar vāciešu saķengāto ugunskrustu. 1934. gadā Rīgā pabija nacistu ideoloģijas autors... Ironiski, bet vācieši sevi uzskatīja par āriešiem...(šeit smejas visi sētas suņi) - krievi nav labāki.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edijs V. 12.03.2004 13:05
Gribu vērst krievu kopienas pārstāvi, raksta autoru, pieturēt apvainojumus Latvijas valstij, ka pa maz "krievu" pie varas.

Atcerēties seno laiku vēsturi ir ļoti labi, bet ar to nedrīgst vienpusēji manipulēt. Bieži pārmet diskusiju trūkumu, bet manuprāt vienprātību atradīsim, ja pēc iespējas ātrāk, kamēr tāda vēl dota, Latvijas krievu kopiena pārliecinātu šodienas oficiālo Krieviju atdzīt Latvijas valsts robežas un okupāciju ar visām sekām. Līdz ar to, ticiet man, ar demokrātiskām metodēm Latvijas krievu kopienai būtu iespējas piedalīties Latvijas pašpārvaldē.

Ja Latvijas krievu kopiena bezatbildīgi turpinās šādu tentenciozu rakstu izplatīšanu, ūdens liešanu uz radikāļu "dzirnavām" var diemžēl pienākt kārtējie grūtie laiki "kad dūrei tik spēks". Jūs savu būsiet panākuši.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Billijs 10.03.2004 11:43
Protams- katram ir tiesības izteikties.Arī raksta autoram.Savā laikā arī Bismarks teica,ka Vācija būs tur,kur vācu karavīrs noliks savu mugursomu.Un kādu laiciņu tā arī bija. Atšķirība ir tur,ka pēc miljonu slaktiņiem vācieši ir kaut ko sapratuši un ""pasaules samīļošana"" viņiem netiek tālāk par alus kroga galdu,kamēr krievi joprojām mokās ar pašu radītām problēmām un savu identitāti joprojām meklē puspasaulē,diemžēl arī valsts varas līmenī. Tad nu tādi Altuhovi pilda krievu karavīra mugursomas lomu un liekas,ka ir ar to apmierināti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

rinķī apkār 06.03.2004 00:54
Aleksandram.

Jūs pielikāt vispareizāko punktu šaj diskusijai . Par vēsturi var un vajag runāt un tādā veidā nonākt pie kaut kāda kopsaucēja, kas iezīmē virszienu, kur un kāds būtu jāsper nākošais solis mūsu valsts sabiedrības savstarpējo attiecību tālākai veidošanai, taču viltot vēsturi nav tiesību nevienai no oponentu pusēm, jo viltota vēsture ir mīnu lauks, ko arī pierāda šis raksts.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

aleksandrs 05.03.2004 17:51
Tik daudz visādu spriedelējumu pēc šāda raksta. Man jāpateic Borisa Pasternaka kritizētāja vārdiem: šo darbu neesmulasījis, bet jau zinu, par ko tas ir. V.Altuhovs ir tiešām diezgan plašas auditorijas uzskatu paudējs, kas vēl pirmskādiem astoņiem gadiem bija pirmais, kas publiski formulējis Latvijas kā divkopienu valsts nākotni: latviešu prezidents -- krievu vietnieks, latviešu premjers -- krievu vietnieks un tā visās valsts un pašvaldības struktūrās. Tas protams pārņemtsno Pad.Sav.Kom.Partijas un Pad.Sav. shēmas, bet runa nav par to. Autors ir vakardienas ideoloģijas rupors, kas arī ir uzmanības vērtīga lieta, bet vismaz ne man, jo neesmu pētnieks. Autoram ir taisnība (tomēr pārskatīju krustam šķersam viņa rakstu) par krievu senām saknēm Latvijas vēsturē,bet šī patiesība neko nenozīmē un nevienu nepārliecina: jo tā neko nepierāda. Savā retorikā viņš ir līdzīgs D.Hanovam:"Mēs, krievi, lūk, vēloties, lai latviešu attieksme pret mums būtu tāda un šāda." Tā ir kontrproduktīva pieeja, kasliecina tikai par autora neapmierinātām ambīcijām, un ne par ko vairāk, IMHO. Viens no raksta komentētājiempareizi formulēja jautājumu par Maskavas un citu Krievijas kņazistu tradīcijām. Tās Maskavas tradīcijas neko labunevienam nenes, un piemērs no vēstures par Ivana Bargā nežēlīgo izturēšanos pret vietējiem Latvijas iedzīvotājiemto vēlreiz apliecina. V.Altuhovs šīs nianses gan nezina un droši vien arī nevēlas pamanīt. Tas tā, starp citu runājot par šo rakstu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

rinķī apkār 04.03.2004 21:42


Ambar

Nācās man pārlasīt Vjačeslava Altuhova rakstu, lai atsistu šo Jūsu uzbrukumu:) un tad arī pie reizes šo to iekopēju, lai būtu skaidrāka bildePie tam ne Latvijas, ne Krievijas vēsturē nav atrodamas nekādas ziņas par nopietniem konfliktiem starp latviešiem un krieviem, tātad tādu arī nav bijisŠeit pievienošu arī Jūsu jautājumu:3. Kaapeec gan "aprobežoties" tikai ar vienu lieciibu? Veesturi protams vajag izskatiit un izrunaat, liidz taa beidz nospiest cilveeku praatus, bet nav taa, ka vienaa pusee ir tie labie, un otraa sliktie.Ja vēlaties varu pieminēt arī 1481. gadu un lielkņazu Ivanu III, kas nopostīja Gaujienu, Valkas, Alūksnes utt un utt novadus, vai arī Pēteri I un Ziemeļu karu pēc kura viņš atdeva vācu muižniekiem visas tās tiesības uz latviešu dzimtļaudīm, kuras viņiem bija atņēmuši zviedri. Ne velti latviešiem vēl tagad no tie laikiem ir saglabājusies paruna – “zviedru laiki – zelta laiki” un pārvērta latviešus par tautu bez jeb kādām tiesībām.

Var pieminēt 1905. gadu un “melno sotņu”, kura pēc vācu muižnieku lūguma un krievu cara Nikolaja II rīkojuma ieradās Latvijā un apšāva vietējos iedzīvotājus un, savelkot visu to kopā var teikt, ka Altuhova kungs, maigi sakot, kļūdās rakstot

Tātad nebija naida, jo nebija varmācības. Pavisam citu nostāju pauda vācu bruņinieki, kuri ar naidu un nicinājumu izturējās pret vietējo iedzīvotāju ticību un paražām

Patiesība ir tāda, ka latviešu tautas apspiedēji gadsimtiem ilgi bija gan vācieši, gan krievi, tikai atšķirība ir tā, ka šobrīd vācieši ir savu vēsturi pārvērtējuši, bet krievi tā arī nespēj tikt galā ar savu “komunistisko” pagātni un mīta, ka šī tauta ir apsalūta miera nesēja gandrīz vai visai pasaulei:) taču papētiet vēsturiski politiskās kartes un pamanīsit, cik plānveidīgi Krievijas impērija ir paplašinājusi savas teritorijas uz blakus esošo tautu rēķina.

Piekrītu, ka šobrīd nav tas labākais vēstures grāmatās īpaši meklēt šokējošus faktus un izmantot, kā argumentu diskusijā, taču šajā gadījumā nejūtos vainīgs:). Šo akmeni pilnībā ir nopelnījis Altuhova kungs ar savu nez no kurienes ņemto skatījumu uz vēsturi

Latvijas kaa taadas lajaa laikaa nebija--bija Livonija, un ordenis .

Ticiet man latviešiem gan toreiz, gan arī šobrīd ir pilnīgi vienalga, kā mūsu apspiedēji sauc mūsu zemi – vai par Livoniju, vai par guberņu, mums tā vienmēr ir bijusi mūsu Dzimtene un šoreiz bez patosa.

2. No kaada darba citeejiet/tulkojiet, kungs? Jerome Horsey noteikti latviski nerakstiija, un Livonija bija tikai viena no teritorijaam, par kuraam Ivana Bargaa Maskavija karot gaaja.

Savus informācija avotus varu nosaukt - Visvaldis Lācis “Latviešu zemes un tautas vēsture” un varu šos pašus faktus atrast arī citos konkrētos vēsturnieku darbos, ja tas ir nepieciešams, taču labprāt iepazītos arī tiem materiāliem uz kuriem Altuhova kungs balsta savus spriedumus.
5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ambar 04.03.2004 18:00
Nu ja jau par veesturi...

"Par akmens laikmetu nerunāšu, bet aprobežošos tikai ar angļu ceļotāja Džeremija Horseja liecību par Krievijas cara Ivana Briesmīgā iebrukumu Latvijā 1577gadā"

1. Latvijas kaa taadas lajaa laikaa nebija--bija Livonija, un ordenis .

2. No kaada darba citeejiet/tulkojiet, kungs? Jerome Horsey noteikti latviski nerakstiija, un Livonija bija tikai viena no teritorijaam, par kuraam Ivana Bargaa Maskavija karot gaaja.

3. Kaapeec gan "aprobežoties" tikai ar vienu lieciibu? Veesturi protams vajag izskatiit un izrunaat, liidz taa beidz nospiest cilveeku praatus, bet nav taa, ka vienaa pusee ir tie labie, un otraa sliktie.

Visu labu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jepifanijs Slavineck 04.03.2004 10:48
Spriežot pēc saistītiem rakstiem, šī portāla redakcija cenšas dod vārdu organizācijām, kas pārstāv Latvijā dzīvojošās mazākumtautības. Un Altuhovs ir Latvijas Krievu kopienas prezidents.

Sevi cienosam sabiedriskas sazinas lidzeklim ir jabut apveltitam ar kaut kadu minimalu izveliguma, vai, ja velaties, intelektuala riebuma limeni. Interneta portala demokratiskums nenozime tribines dosanu acimredzami murgainam idejam, it ipasi tik delikata jautajuma ka starpetniskas attiecibas. Sadi raksti parasti tiek publiceti t.s. dzeltenaja bulvarprese, nevis nopietnos izdevumos.

Neviens, piemeram, neiedomatos publicet izvikumus no gramatas ‘Mana cina’ ka vacu kopienas parstavja viedokli, vai ne ? Ari latviesu starpa ir bijusi tadi pasmaju ‘nediplometie intelektuali’, kas, piemeram, ukrainu pilsetas nosaukumu Odesa atvasinaja no latviesu izsauciena O, desa ! vai centusies pieradit, ka zeme ir plakana. Tadu ideju paudejus noteikti ari tagad var parparem atrast specializetajas arstniecibas iestades – vai tagad jus publicesiet ari vinu garadarbus ?

Un tāpēc arī viņam tiek dots vārds.

Vispar, ja ta padoma, tas ir greks, it ipasi ka tas notiek Liela Gavena laika. Iedomajieties, ka pie jums Doma laukuma pienak kads nabaga cilveks un sak klastit kaut kadus murgus, ka vins esot atklajis muzigo dzineju, vai tml., un jus smiedamies pasniedzat vinam megafonu : sak, izkliedz to skali, lai visa tauta dzird, kads tu esi. Sada pseidolabestiga nirgasanas par otra cilveka vainam un trukumiem, veligi izradot tos plasai sabiedribai, ir loti greciga un nav attaisnojama.

Lai nu kā ar tiem krustiem nebūtu, lai kāda versija neizrādītos tā pareizā, no tā nevar izsecināt to, ko Altuhova kungs acīmredzot vēlas

Luk, te es Jums pilnigi piekritu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 03.03.2004 22:29
Bet pats par sevi simtiem tūkstošu lielais nepilsoņu skaits ir nacionālradikāļu mākslīgi radīta problēma, kurai bija viens vienīgs mērķis – radīt maksimālu diskomfortu krieviem, lai pamudinātu viņus aizbraukt no Latvijas. Mērķis sasniegts? Acīmredzot, nē. Spiediens turpinās.

Visādos locījumos tagad atkal tiek aizstāvēts pilsonības "nulles variants". (Aizvakar avīzē "Čas" Viktors Guščins "Počemu vlast' nas ne slyšit" arī līdzīgi rakstīja.) Un stūrgalvīgi grib to nulles variantu, neraugoties uz to, ka vēsture jau 13 gadus iet pavisam citā gultnē, un jau 70.000 cilvēku ir naturalizējušies.

Vai ir vērts atkal un atkal atgriezties pie mūsu konstitucionālo pamatu skaidrošanas - ka pašreizējā Latvija ir pēc okupācijas atjaunotā Latvijas Republika, nevis kāda pavisam no jauna radīta valsts? Ja kāds to nesaprot, tad viņš nesapratīs arī daudz ko citu - teiksim, kāpēc šeit darbojas 1920.gada Satversme, kāpēc latviešu valoda te ir vienīgā valsts valoda, kāpēc pilsoņu kopums ir tāds, kāds tas ir, kāpēc pirmskara privātīpašnieku mājas nevarētu sadalīt tāpat kā hruščovkas - noprivatizēt īrniekiem par sertifikātiem. Un tādēļ daudzi krievi te dzīvo kā tādi iekšējie emigranti - neko nesaprazdami un negribēdami saprast.

Notiek, protams, arī nejēdzības no latviešu radikāļu puses - teiksim, krievu cilvēks ir naturalizējies - ar zilo pasi, labām latviešu valodas zināšanām, respektu pret Satversmi, un normāli te dzīvo un strādā. Bet tomēr ir spiests regulāri dzirdēt, kāds viņš ir Krievijas aģents un "piektā kolonna", lai vācas prom uz savu dzimteni, utml.

Vai nevajadzētu novilkt šajos politiskajos diskursos tādu kā robežlīniju - pieklājīgu attieksmi vienam pret otru, un to tēmu apzināšanos, kuras iztirzāt ir neproduktīvi. Tā, lai Aivara Gardas un Tatjanas Ždanokas iemīļotā argumentācija netiktu līdz apnikumam atkārtota pieklājīgu ļaužu sarunās. V.Altuhovs labi pamanījis latviešu etnoradikāļu paustās nejēdzības, bet tomēr varētu jau to pilsonības "nulles variantu" vairs necilāt - kaut vai aiz cieņas pret sevi un visiem tiem cilvēku tūkstošiem, kuri ir labprātīgi izvēlējušies kļūt par Latvijas pilsoņiem un sagatavojušies valodas eksāmenam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvis 03.03.2004 19:58
Lai nu kā ar tiem krustiem nebūtu, lai kāda versija neizrādītos tā pareizā, no tā nevar izsecināt to, ko Altuhova kungs acīmredzot vēlas - par varas makti atrast jelkādus argumentus, kuri leģitimētu krievu uzkundzēšanos Latvijā. Tādu argumentu nav, ja neskaita krievu kulaku!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jepifanijs Slavineck 03.03.2004 18:53
Neesmu tik ļoti iedziļinājies vārdu etimoloģijā, bet tomēr šķiet, ka krusta apzīmējumam visās indoeiropiešu valodās tiek lietota viena cilme, kuras izcelsme meklējama pirmskrisstietības laikos. Kā tad ir, piemēram, ar ugunskrustu?

Ne, tas ta nav. Ar kulturvardu krusts ir apmeram tapat ka ar kulturvardu kakis – vairakuma Eiropas valodu tas skan lidzigi, un rodas iespaids, ka tur ir vienota PIE cilme. Tacu neka ! Senie IE nevareja pazit ne majas kaki, ne krustu ka moku riku (krusta naves ideja nak no Divupes regiona), tapec, logiski, ari kopigas saknes tur nevareja but.

Piemeram, loti indoeiropeiskaja klasiskaja armenu valoda jeb krapara krusts ir hach (no ta ari ‘hachkars’-krustakmens – pie Jekaba kazarmam). Savukart ja Jus izlasisiet Jaunas Deribas originalu griekiski, Jus konstatesiet, ka sengrieku valoda krusts ir stauros.

Anglu valoda vards cross ir visai velins (7.-8.gs) aizguvums no latinu valodas, laikam ar iru valodas starpniecibu. Senanglu vards krusta apzimesanai bija rôd (sal. si varda moderno nozimi anglu val., piemeram, fishing rod). Ari musdienu anglu valoda ir vards rood ar nozimi ‘krusts, krucifikss’ : Holy Rood (Wordsworth rakstija : ‘Saviour, in thine image seen / Bleeding on that precious rood’).

Latinu crux visdrizak ir IE cilmes vards, no saknes *ker- ar citu semantiku neka ieprieksmineta. Laikam varda sakotneja nozime plasaka : liks koks, kaakjis, pie ka kaut ko (vai kadu) piekar, un tad Romas Republikas velinajos gados nozime konkretizejas. Un, protams, tulkojot no grieku uz latinu valodu, Vulgatas sastaditaji iztulkoja stauros ka crux…

Kas attiecas uz ornamentu, tad, manuprat, logiski, ka krusts ornamenta nosaukuma nak no kristiga krusta simbola, un tas savukart, ka mes redzejam, no moku rika nosaukuma – un nevis otradi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

rinķī apkār 03.03.2004 18:42
Ja jau par vēsuri tad par vēsturi:). Par akmens laikmetu nerunāšu, bet aprobežošos tikai ar angļu ceļotāja Džeremija Horseja liecību par Krievijas cara Ivana Briesmīgā iebrukumu Latvijā 1577gadā :

"Ak, vai, šo briesmīgo un necilvēcīgo slepkavošanu, slīcināšanu un dedzināšanu! Sievas un meitas tiek saķertas, bez žēlastības izģērbtas vislielākajā aukstumā, pa trim, pa četrām piesietas pie jātnieku zirgu astēm un vilktas gan dzīvas, gan mirušas pa ceļiem un ielām. Visur guļ līķi, veci cilvēki, bērni (...). Neskaitāmus izsūtīja uz Krieviju. Nav iespējams novērtēt bagātību naudā, precēs un mantā, kas tika aizvesta no pilsētām un laukiem, 600 izpostītām un izlaupītām baznīcām."

Notikumiem, sākot no 1940. gada, ir vēl dzīvi acu liecinieki un par šo laiku komentārus nevajag.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

RPP 03.03.2004 18:08
Remam
Jepifanijam Slavineckam

Spriežot pēc saistītiem rakstiem, šī portāla redakcija cenšas dod vārdu organizācijām, kas pārstāv Latvijā dzīvojošās mazākumtautības. Un Altuhovs ir Latvijas Krievu kopienas prezidents. Un tāpēc arī viņam tiek dots vārds.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvis 03.03.2004 17:50
Neesmu tik ļoti iedziļinājies vārdu etimoloģijā, bet tomēr šķiet, ka krusta apzīmējumam visās indoeiropiešu valodās tiek lietota viena cilme, kuras izcelsme meklējama pirmskrisstietības laikos. Kā tad ir, piemēram, ar ugunskrustu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Es nezinaju, ka si jusu portala redakcija jau tik zemu sevi verte ka publice tadus rakstus. Jus nu gan kaut ko normalaku nevarejat atrast? Starp citu, es ieteiktu redakcijai noskaidrot, vai tas kungs nav tas pats autors, kas reiz krievu prese teica, ka vards etruski isteniba celas no russkije un ka Venecija un Vine ir slavu-venedu dibinatas pilsetas ? Es, cienijama redakcija, jusu vieta kaunetos… Vai ari ietu vel talak un nopublicetu Fomenko garadarbus. Nezinat, kas tas ir ? Pajautajiet raksta autoram.

Luk, tikai dazas perles :

Krievi ieradās tagadējās Latvijas teritorijā jau mūsu ēras pirmajā tūkstošgadē

Musu eras 1. tukstosgade krievu vel zemes virsu nebija. Tikai tukstosgades pasas beigas izveidojas austrumslavu grupa ko var saukt par senkrieviem. Un tikai dala no viniem velakos laikmetos piedalijas krievu tautas izveidosana.

turklāt līvu pamatnācijas apdzīvotajās zemēs krievu senči ieradās praktiski vienlaicīgi ar latviešu senčiem, kaut arī mazākā skaitā.

Vai kadas arheologiskas liecibas sai mulkibai autors var minet?

Letgaļiem, zemgaļiem un sēļiem vēl pat nebija valstiskuma iedīgļu, savukārt krievu centralizētā valsts bija tapšanas stadijā

Es saprotu, ko cienijamais autors grib teikt. Gribetos vinam atgadinat, ka sis valsts galvaspilseta, ka zinams bija Kijeva (kas nu nemaz neatrodas Krievija) un ka si valsts saucas par KRIEVZEMI (RUS’), nevis par KRIEVIJU (ROSSIJA). Jutat atskiribu? Ir, piemeram, Chornaja Rus’ (galvaspils. Nowogrodeka), ir Belaja Rus’, ir ari Zakarpatskaja Rus’… Tas viss atrodas arpus Krievijas. Ta atkal ir tada mulkiba: apgalvot, ka pasreizeja Krievija (isteniba Maskavas knaziste, tatad viens galejais ziemelaustrumu nogabals) ir toreizejas Krievzemes kulturvesturiska mantiniece. Uz Novgorodas republiku te ari nav ko atsaukties – to jau Maskava pilnigi paklava un iznicinaja 15.gs. vidu. Ta ka manuprat, Kijevas Krievzemes tiesa mantiniece drizak ir musdienu Ukraina. Vispar no gramatiska un fonetiska viedokla ukrainu valoda ir tuvaka senkrievu valodai par moderno krievu valodu (piemeram, darbibas vardu locisana, laiku veidosana un lidzskanu palatalizacija Ivana Franko un Tarasa Sevcenko valoda ir daudz arhaiskakas neka Puskina un Dostojevska valoda).

un, tā kā Krievzeme tajā laikā visus savus spēkus mobilizēja cīņai pret tatāru – mongoļu iebrucējiem

Autors laikam nezina, ka saja laika Kijevas Krievzemei ka centralizetai valstij jau bija pienakusas beigas, ta ka nekada vienota mobilizacija nevareja ne sapni radities. Daudzas knazistes pasas jau no sakuma nostajas Batu-Hana puse, lai tikai satriektu savus nemiletos kaiminus (spilgts piemers: Uglicas novads). Un to, ka Sasha Nevskis bija Batu audzudels un uzticigs vasalis, ari aizmirstam…

Cienījamais raksta autors aizmirsis piebilst, ka arī latviešu vārds krusts (tāpat kā latīņu crux, angļu cross, vācu Kreuz, franču croix, spāņu cruz utt.) cēlies no krievu krest :-)))

Te Jusu ironijai daleji ir, daleji nav pamata. Visdrizak sis vards (kas, neapsaubami, ta pasreizeja forma radas latviesu valoda lidz ar kristigas ticibas ienaksanu) ir radies, saplustot trim vardiem:

1) kadam mantotam latviesu vardam, kas – dazadas patskanu variacijas – ir ar to pasu sakni ka vards ‘kraut’ (< PIE *ker-)

2) senkrievu (nevis krievu!) vardam krÊstû, kas, ja latgali Jersikas laikmeta to patiesam bija aizguvusi, vareja skanet tikai ka *krists un nekada gadijuma ne krusts, jo senkrievu Ê nevar dot latviesu u, bet principa tikai i, vai sauro e vai ie (sal.somu risti un igaunu rist, kas neapsaubami no senkr. krÊstû).

3) latinu vardam crux, kuru latviesi biezi dzirdeja katolu baznicas (“Ecce crux Domini…”). No ta acimredzot ari radas tas u sakne.

Apmeram tas pats ir sakams par diviem sadiem “aizgutiem vardiem ar mantotu substratu”: vards ka tads nak no Krievzemes lidz ar pareizticibu, bet tas visdrizak ir sapludis ar kadu mantotu baltu vardu ar tuvu nozimi (piem., svece < svÊča, svets < svÊtû vai sviatû). Kas attiecas uz plato e, tad tur kur tas ir, tas radies sauram e parveidojoties pec normalajiem latviesu valodas patskanu mijas noteikumiem. Bet vardi greks un baznica, tie patiesam ka tadi ir tiesi aizguti no senkrievu valodas (grÊxû un božnica, salidz. komi kreka un lietuviesu baznycia). Te raksta autoram 100% taisniba.

Lidz ar to autoram taisniba, ka sie vardi latviesu valoda ir ienakusi no senkrievu (velreiz atkartoju: ne krievu!) valodas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvis 03.03.2004 15:30
Tā kopīgā valoda ar labiem cilvēkiem nemaz nav ilgi jāmeklē - tā ir latviešu valoda!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Arvids Kalme 03.03.2004 15:27
Jā - diemžēl daudzi ir naidīgi svešnieki, kas še ir ieradušies ar varu un viltu !

Piekrist krievu šovinistu un visādu ârzemju emisâru aicinâjumiem “pâršķirt lappusi”, “nerunât par okupâciju”, izvešanām un pārciestām represijām ir tas pat kas ebrejus aicinât aizmirst par holokaustu. Ebreji to neaizmirst un savus pâridarîtâjus medî pa visu pasauli. Ja kâds “emisârs” to ieteiktu ebrejiem, tad, droši vien, tam âtri iekostu kâda noslēpumaina “lapsene”!

Jā, kopēja valoda ar kārtīgiem un godīgiem cilvēkiem ir jāatrod, lai varētu konstruktīvi sadarboties sabiedrības vispārējās interesēs ! Taču nekāda klanīšanās un pakļaušanās krievu šovinistiem, kas tīko pārņemt varu, nav iespējama ! Te nu nekāda demagoģija nelīdzēs !

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvis 03.03.2004 14:42
Cienījamais raksta autors aizmirsis piebilst, ka arī latviešu vārds krusts (tāpat kā latīņu crux, angļu cross, vācu Kreuz, franču croix, spāņu cruz utt.) cēlies no krievu krest :-)))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rems 03.03.2004 14:36
Vai šai rakstā ir kaut viens godīgs vārds?.. Nu vismaz pieklājības pēc būtu ielikuši...

Interesanti, kāpēc šis portāls publicē Krievijas specdienestu propagandas gabalus?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvis 03.03.2004 14:30
Pats galvenais ir pārstāt krievus uzskatīt par svešiniekiem, iesaistīt viņus valsts pārvaldē. (izcēlums mans)

Kā tad - āzi par dārznieku, lapsu par vistu kopēju, lāci par dravnieku...

Saistītie raksti