Korupcija ASV stilā 2

ASV kārtējo reizi ir piemeklējis korupcijas skandāls. Un, lai kā arī dažam labam negribētos to atzīt, korumpants šoreiz nav vis kāds elitistisks naudasmaiss no Republikāniskās partijas, bet gan demokrāts no tikko ievēlētā ASV prezidenta Baraka Obamas politiskās bāzes štata – Ilinoisas. Runa ir par Rodu Blagojeviču, kuru FBI apsūdz mēģinājumā pārdot (nē, mēs nerunājam par kādu Āfrikas diktatūru!) to pašu Senāta vietu, kuru Obamam nācās atstāt, tiekot ievēlētam par ASV prezidentu. Jo, kā redzi, ASV štata gubernatoriem ir vienam pašam tiesības nozīmēt jauno senatoru, kad iepriekšējais senators atsakās no amata, tieši tā kā šobrīd tas ir noticis Obamas un Hilarijas Klintones gadījumā.

Iesaki citiem:

Republikāņiem šis atgadījums ir kā medusmaize. Un es viņus tīri cilvēciski varu saprast – laizīt vēlēšanu sakāves brūces nav patīkami, vieglāk tomēr ir kanalizēt savu frustrāciju uz pretiniekiem. Man šķiet, ka godīga paškritika būtu labāks risinājums, bet kā opozīcijai Republikāņiem tīri saprotami ir jāuzvedas kā opozīcijai. Demokrātiem šis ir lieks atgādinājums, ka korupcija nav Republikāņu monopolnodarbe, bet ir drīzāk saistāma ar varas centru nepietiekamu kontroli. Tieši tādēļ būtu lieliski, ja Demokrāti varētu mainīt likumdošanu, lai, dekoncentrējot varu, ļautu nozīmēt senatorus šādos gadījumos nevis vienai personai (gubernatoram), bet gan vēlētai asamblejai – piemēram, štata parlamentam. Cits jautājums ir vai Demokrāti ir ieinteresēti institucionālu izmaiņu veikšanā – un te nu es ļauju katram pašam spekulēt, kādēļ Demokrāti to nedarīs.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (2) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

amis 12.12.2008 00:47
Vēl par šo rakstu...
Tiešām pastāv iespēja štata parlamentam ievēlēt atvietojamo senatoru. Tas arī droši tā notiks. Ir vairākas iespējas kā to veikt un pie tām šodien arī tiek piestrādāts. Paredzu ka viņš labprātīgi no amata atkāpsies, īsi pirms impīčmenta un tad notiks vēlēšanas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

amis 12.12.2008 00:40
Daļa no mana komenta Delfos sakarā ar šo lietu un liekas ļoti 'laikmetīgi' aktualitātēm šodienas Latvijā...
...Tad drīzāk var pabrīnēties par Buša 'ielikteni' prokuroru, kurš šo apsūdzību presē/atklātībā paziņoja. Ja viņš būtu 'korumpēts', tad noteikti šo ziņu būtu pirms vēlēšanām presē palaidis. Gubernātors, ar tiesas atļauju, jau ilgāku laiku ticis 'noklausīts', tātad prokurors par korupciju zināja jau agrāk. Viņš nāca klajā tik tad kad lieta sasniedza kulmināciju, gribēja 'pārdot' Obamas vietu senatā. Iepriekšējie pārkāpumi bija mazākas pakāpes, bet kompramātam noteikti pietiekoši, ja viņš tā vēlētos darīt. Šis gadijums labi pierāda ka ne visi 'ielikteņi' kalpo tik saviem patroniem, bet gan darba ētikai un savai sirdsapziņai.

Ceru ka tādi prokurori ir Latvijai.

Citi autora darbi