Konservatīvisma beigas? 4

Pēc Republikāņu pazemojošās sakāves gan prezidenta, gan Kongresa vēlēšanās amerikāņu ideju vēsturnieks un konservatīvais (lai arī viņš pats sevi rakstā sauc par liberāli) politiskais komentētājs Marks Lilla (Lilla) piedāvā savu skatījumu uz notikušo. Bijušais "Public Interest" redaktors raksta "Wall Street Journal" par "Peilinas farsu" kā amerikāņu konservatīvisma pretrunīgu produktu, kura izcelsme meklējama pārprastā "anti-intelektuālismā". Lillas spriedums par konservatīvismu, kā mēs to pazīstam, ir ļoti bargs:

Iesaki citiem:

"The Palin farce is already the stuff of legend. For a generation at least it is sure to keep presidential historians and late-night comedians in gainful employment, which is no small thing. But it would be a pity if laughter drowned out serious reflection about this bizarre episode. As Jane Mayer reported recently in the New Yorker ("The Insiders," Oct. 27, 2008), John McCain's choice was not a fluke, or a senior moment, or an act of desperation. It was the result of a long campaign by influential conservative intellectuals to find a young, populist leader to whom they might hitch their wagons in the future.

And not just any intellectuals. It was the editors of National Review and the Weekly Standard, magazines that present themselves as heirs to the sophisticated conservatism of William F. Buckley and the bookish seriousness of the New York neoconservatives. After the campaign for Sarah Palin, those intellectual traditions may now be pronounced officially dead."

Paškritika ir viena lieta, kas nekad nevar būt par daudz. Iesaku izlasīt Lillas rakstu visā garumā, jo tas dod interesantu amerikāņu konservatīvisma skici.

Man visinteresantākais šķita Lillas norādījums, ka īsteni konservatīvie vienmēr ir skeptiski pret populismu. Njā, no viņa mutes Dieva ausī. Kā sākums diskusijai "Quo vadis, konservatīvism?" šis raksts ir lielisks.

Tiem, kuri ir ieinteresēti konservatīvisma diskusijā gribētu ieteikt arī britu izcelsmes amerikāņu konservatīvā politiskā komentētāja Endrjū Salivaina (Sullivan) grāmatu "Conservative Soul". Te gan ir jāatzīmē, ka Anna Koulteras (Coulter) faniem nāksies vilties Salivana garadarbā - tā ir grāmata, kas uzrunā politiski ieinteresētus, filozofiski ievirzītus un diskusijām atvērtus ļaudis.

Piedāvāju ieskatu Salivana lekcijā, kurā viņš iztirzā "Conservative Soul" galvenās idejas.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (4) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Charles 21.12.2011 17:26
certainly ensure your current presence within the top making decisions circles. These types of wonderful wristwatches are clean up, easy to carry as well as quite adaptable in their consumption also. http://www.could365.com Colorful Life You could end up giving business presentation with the Chief executive officer, meeting with the actual directors, joining the video premiers or just experiencing the time while using the friends; to you can feel happy in every area. Find the right Marc John watch for an individual this season and also feel like superstar. The historical prior associated with Europe Affiliate marketer designer watches schedules returning an extended interval. This see seriously arrived in relation to because of to their Europe Online marketing on the web utensil place jointly from the family members unit owned or operated smaller organization. This supplier accounts for hence, creating this see just one with the really nicely liked brand name names within the world. Swiss Web marketer arrives down below two impartial organization labels, but every helps make the respectable Swiss http://www.divaboutiques.info Diva Boutiques . Though watches belong to individual producers with unique symbols http://www.somedresses.co.uk , these are basically

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 10.11.2008 09:39
Pats interesantākais šajā epopejā ir tas, cik ļoti ASV konservatīvo aprindu "intelektuāļi" ir bijuši gatavi akceptēt sievieti, kuru var saukt visādi, bet par intelektuāli nu nekādā gadījumā ne. Nemaz nerunājot par to, ka viņa "tic", ka zemes lode ir tikai 7000 gadus veca (nekad neesmu bijis pārliecināts, ka to patiešām ar sirdi un dvēseli tic kaut viens no tiem, kuri apgalvo, ka tas tā esot), ir arī tas apstāklis, ka kampaņas laikā viņa demonstrēja ārprātīgu neziņu par politiskiem procesiem Amerikā un pasaulē. Ne velti Pētera piesauktais autors berzē rokas, ka komiķiem darba ir gana. Tīnas Fejas gadījumā pietika vārds vārdā recitēt to, ko bija burkšķējusi pati Peilina, un ļaudis rēca ar smiekliem. Ja republikāņu "intelektuāļi" patiešam Peilinu uzskata par kaut kādu glābiņu, tad tas pasaka graujoši daudz par šo "intelektuāļu" intelektuālo bankrotu. Ja Republikāņu partijai ir jāpārdod dvēsele cilvēkiem, kuri uzskata, ka cilvēces mērķis ir samazināt zināšanas un reliģijas vārdā kļūt pēc iespējas stulbākai, tad tas nav intelektuāļa cienīgi. Paldies Pēterim par komentāru, kad būs brīvs brīdis, noteikti izlasīšu arī viņa piesaukto Lillas rakstu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

V.S. 09.11.2008 19:21
Vai republikāņi atmetīs savu ideoloģiju šo vēlēšanu rezultātu dēļ? Šaubos gan, ka republikāņu stāvoklis ur tik apokaliptisks, ka viņi būs spiesti veikt kapitālu tīrīšanu, protams, bez koriģējumiem neiztikt, bet rebulikāņi no tā tikai iegūs. Šaubos, ka Obamas politika būs fantastiski efektīga, Buša administrācija ir atstājusi tādu mantojumu, ka demokrātiem būs jāatbild par katru neveiksmi Tuvākajos gados, bet republikāņi smuki sēdēs opozīcijā un kritizēs demokrātus.
Interesanti, vai mūsu pašu valstī nenotiek nekas ievērības cienīgs, ka ir jāraksta par ASV politiskām norisēm, bet laikam jau Streipa kungs stāv rindā, lai iztukšotu savus kontus Parex bankā?!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 09.11.2008 17:57
Ja kāds cenšas pasludināt Viljama Buklija iedibināto National Review konservatīvisma tradīciju par "mirušu", viņš taču maldās. A.Salivans (un arī Christopher Buckley - National Review dibinātāja dēls) ir skeptiski par daudzām mūsdienu republikāņu izpausmēm. T.sk. reliģisku neiecietību - abi netieši atsaucās uz Terri Shiavo gadījumu kā valdošo republikāņu dogmatisma izpausmi. Otrais no viņiem pat atbalstīja Obamas kandidatūru. Bet tādēļ jau viņi nav kļuvuši mazāk konservatīvi.

Kā rakstīja Feihtvangers grāmatā "Jūdu karš" - garīgs žogs ap kādu civilizāciju aizņem daudz mazāk vietas nekā "fizisks", militārs vai politisks žogs (diskusija starp ebreju virspriesteri un romiešu karavadoni Vespasiānu). Konservatīvisms ir tieši šāds garīgs žogs ap amerikāņu sabiedrību - tas var pastāvēt neatkarīgi no "politiskā žoga".

Pateicoties zināmam konservatīvismam Kalifornijā tika iebalsots Proposition 8. Tie paši afroamerikāņi un latīņamerikāņi, kuri atbalstīja Obamu, ievērojamā vairākumā atbalstīja arī laulības un ģimenes institūcijas - http://latimesblogs.latimes.com/lanow/2008/11/70-of-african-... . Cik lielā mērā tas ir konservatīvisma intelektuāļu nopelns, protams, ir grūti spriest.

Citi autora darbi