Atslēgvārdi:

Ko var sieviete 80

Sieviete parlamentā var atļauties pārstāt ar apģērbu svinēt racionalitāti. Un garlaikot.

Iesaki citiem:

Latvija svinēja svētkus. Salutēja un sadziedājās. Aizsardzības ministrijas inscenētās un saorganizētās, bet mediju neatslābstoši uzbudinātās darbības dēļ sabiedrība vairāk nekā citus gadus mēteļu kreisos atlokus rotāja ar sarkani-balti-sarkanām lentītēm. Tās Rīgas ielās dalīja par brīvu. Un tas bija patriotisms uz izriestas krūts. Kad pēdējoreiz esat saņēmuši pozitīvisma poti? Bonusā nāk diktores smaids. Šļirks!Karodziņa efekts

Svētku uzrunā 18. novembrī Latvijas Valsts prezidents pie Brīvības pieminekļa publiski vaicāja, kā vien tikai Valdis Zatlers publiski māk vaicāt: „Kas ir patriotisms?” Un viedi turpināja, ka „patriotisms ir mūsu piederības sajūta, atbildība un sadarbība.”

Kā gan citādāk lai parāda savu atdevību, piederību un mīlestību pret valsti savu un citu acīs, kā vien publiski to izrādot? Jo vizuālā informācija mēdz būt tā, kas atšķir mūs no citiem vai padara tuvākus un saprotamākus tiem, ar kuriem mēs sevi vēlamies identificēt.

Valdis Zatlers izskatījās labi. Viņa apģērbs un monumentālā stāja gandrīz kā tautas vēlētam prezidentam runāja pati par sevi, nepasakot neko lieku. Nepasakot gandrīz neko. Jau 11. novembrī, kad Latvijā tika atzīmēta Lāčplēša diena, stāvot brīvības simbola pakājē, prezidents izskatījās episks un satraucies. Rūpes, kuras vīdēja sejā, izskatā bija papildinātas ar labās proporcijās ieturētu mēteli un sulīgi sarkanu kaklautu, kaut, manuprāt, visa modes intriga slēpās mēteļa piedurknēs. Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (Vienotība) prezidenta silueta fonā izskatījās „pārāk” — pārāk glancēts, ar pārāk laminētu spīdumu uz kaklsaites, pārāk kā no Burberry reklāmlapas, pārāk anglisks, pat rotājies tuvākos toņos Latvijas karogkrāsām nekā Zatlers. Abu kungu virsdrēbes dekorēja patriotisma lentītes.

Karodziņu efekts pie apģērba atsauc atmiņā aizraujošās 2008. gada ASV prezidenta vēlēšanas un dienas, kad ziņu moderatori, satracināti vēlētāji un saērcināti politiskie oponenti skaldīja un apšaubīja Baraka Huseina Obamas patriotismu — ik reizi, kad Ilinoisas senatoram pie žaketes atloka nebija piesprausts karodziņš. Presē tās ir ieguvušas nosaukumu “Patriotisma debates.”

„Dažreiz es nēsāju kaklasaiti, dažreiz — ne. Dažreiz es nēsāju karoga nozīmīti, dažreiz — ne. Dažreiz man gribas burgeru un alu. Dažreiz steiku un glāzi vīna,” tā vēsā mierā nākamais ASV prezidens skaidroja savu izvēli NBC Nightly News. Priekšvēlēšanu cīņu izskaņā Obama biežāk bija redzams, rotājies ar nozīmītēm, nekā bez tām. Mācība bija gūta.Kā Banderass. Kā nakts. Ar brošu

Saeimā no simts gudrajām galvām tikai divdesmit viena pieder sievietēm, no kurām 2/3 ir ievēlētas parlamentā no Vienotības saraksta. No otras lielākās Saeimā pārstāvētās frakcijas Saskaņas centra “daiļo dzimumu” pārstāv... apaļa nulle. „Harmoniju” parlamentā nepārstāv neviena sieviete. Salīdzinājumam — ASV Senātā 17 no 100 krēsliem ieņem sievietes.

„Tai sievietei, kura nepalīdz citai sievietei, ellē ir ierādīta speciāla vieta,” ir sacījusi Madlēna Olbraita (Madeleine Albright). Bet, kamēr mēs pārdomājam kam, kur, kas ellē ierādīts, iemetīsim aci Saeimā.

Parlamenta svinīgajā sēdē patriotisms (bez jau minētajām lentītēm) deputātiem izpaudās šlipsēs, kuras, protams, dominēja Latvijas karoga sarkanajā krāsā. (Visā Saeimas sēžu zālē tika piefiksēts arī viens tumši sarkans tauriņš.) Premjera Valda Dombrovska (Vienotība) sarkano kaklasaiti rotāja baltas diagonālas līnijas. Līdzīgi — Edgaram Zalānam (PLL) un Ainaram Latkovskam (Vienotība). Bet par popkultūras klātbūtni šajā 100 gudro galvu metienā bija parūpējies Imants Parādnieks (VL!-TB/LNNK). Skatoties uz deputāta cieši uz aizmuguri atglaustajiem matiem, prātā nāca Antonio Banderass iekš Spiegu Bērniem 2: Zudušo sapņu salas.

Ja ne sapņi, tad ilūzijas par tautas kalpu smalkajām modes sajūtām zuda, kad TV kameras slīdēja, rādot politiķus dzīvā portretējumā. Lielākajai daļai no cienījamajām deputātēm mugurā bija melnas žaketes un balti krekli vai blūzes tāpat kā vīriešiem. Tik to pogājums un nēsājums atšķīrās un dizains variēja. Linda Mūrniece (Vienotība) sēdēja Saeimā baltā blūzē ar augsto krāgu, kuras lacītes daļa veidota no ielocēm. Iveta Grigule (ZZS) un Janīna Kursīte-Pakule (Vienotība) — baltās kreklblūzēs, kuras diskrēti bija atvērtas vai atpogātas, it kā spējš karstums vai brīze zāli bangotu. Inese Laizāne (VL!-TB/LNNK) bija vienīgā, kas ģērbusies riversā, proti, baltā žaketē, kuras aizdares un apakšmala ir nostrādātas ar kontrastējoši melnu audumu. Bet tā bija Ilze Vergina (Vienotība), kura Saeimā bija ieradusies visvisvīrišķīgākajā paskatā. Viņas balto krekla aizdari slēpa melna kaklasaite, uz kuras mezgla bija piesprausta zaļa broša apaļā formā. Vienīgā (fiksētā) ar krāsu smalkumiem un sievišķīgumu bija parlamenta priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (Vienotība). Kā nakts — ar tumši zilu, tvīdīgu žaketi, kas kontrastēja ar spilgti vēsi sarkanajiem parlamentārietes matiem, ar labu, pat augstvērtīgu un nepārkrāsotu grimu un brošu ar trim jūras zvaigžņu formām pie žaketes.Le Smoking — vienlīdzības uzvara

Vai tā ir līdzvērtība vai arī neizlekšana no vīriešu dominējošā daudzuma un saplūšana ar kopējo masu, kas valsts svētkos Saeimas namā uzkrītoši dominēja? Vai varbūt tā ir Latvijas lietišķā sieviete? Sieviete — politiķe? Ir vērts par to drusku padomāt.

Diez vai nelaiķim Īvam Senlorānam (Yves Saint Laurent), kurš pirms 45 gadiem brīvo pasaules daļu šokēja ar savā modes namā darināto melno vakara bikškostīmu Le Smoking, būtu daudz ko teikt. Tik to, ka toreiz tā bija liela sensācija un uzdrīkstēšanās. Ņujorkas labākajos restorānos kā La Côte Basque nevarēja iekšā tikt, ja sievietei kājās bija bikses. Bet mēģinājumi, protams, bija. Ir vērts pārfrāzēt (stila labad) modes vēsturnieces Alises Revstornas (Alice Rawsthorn) 2004.gada martā rakstīto eseju par šo franču modes metru amerikāņu modes žurnālam Vogue. „Kad augstāko aprindu dāma — Nana Kempnere (Nan Kempner) devās maltītē uz restorānu, ģērbusies Le Smoking, viņa netika tur ielaista. Viņai pie ieejas tika paziņots, ka sieviete biksēs ir līdzvērtīga vīrietim bez kaklasaites. Vai Nana Kempnere devās prom? Nē, viņa novilka bikses un iesoļoja restorānā vienā vienīgā žaketē.” Sievietes kopš tā laika vienlīdzības vārdā ir izcīnījušas emancipācijas un daudzas citas cīņas un radījušas feminisma kustības (un lauku grāmatu klubiņus, ja jums tā tīk), lai šodien sieviete biksēs (un šlipsē) varētu sēdēt Saeimas svinīgajā sēdē, kuru kā jau publisku pasākumu televīzijas translē tiešraidē.

Mode ir ne tikai pielikusi savu roku, lai palīdzētu atbrīvot sievieti no vīriešu pasaulē tai ierādītās vietas, bet arī nemitīgi atgādina par sevi, kratot dūri, kad kāda to mēģina ignorēt.Nodevīgā krūšu bedrīte

Ja kādai politiķei ir bijušas trauksmainas un neērtas attiecības ar modes industriju, tad tā ir Hilarija R. Klintone. Kādā 2007 .gada vasaras dienā senatore Klintone[1] Kongresā[2] runāja par augstāko izglītību un tās izmaksām. Runa vainagojās ar The Washington Post modes redaktores, ar Puliceru prēmētas kritiķes Robinas Givonas (Robin Givhan) 746 vārdos paustām pārdomām par televīzijas kamerās nepiedodami un neaizmirstami iemūžināto Klintones krūšu bedrīti. Modes kritiķe avīzē prātoja, ka „šis atgadījums vairāk atgādina vīrieti, kurš ir pieķerts ar neaizvērtu bikšu priekšu.” Un secināja: „Demonstrēt krūšu bedrīti vietā, kur nav kokteiļu un uzkožamo, ir provokācija.”

Pirmsvēlēšanu cīņu laikā ar Obamu par ceļazīmi uz prezidenta amata kandidatūru no ASV Demokrātu partijas Klintone, (nu jau) baidoties izskatīties pārāk „sievišķīgi”, noraidīja iespēju ar savu klātbūtni uzrunāt žurnālā Vogue lasītājas (un savas vēlētājas) caur Annijas Leibovicas objektīvu[3]. Tas izsauca Annai Vintūrai (Anna Wintour) negantas dusmas, kuras summējās vienā ellīgā redaktores slejā. „Priekšstats, ka modernai sievietei ir jāizskatās vīrišķīgi, lai viņu ņemtu par pilnu, tai tiecoties pēc varas, ir atklāti mulsinoši. Kā mūsu valsts līdz tam ir nonākusi! Šī ir Amerika, nevis Saūda Arābija,” tā rakstīja Vintūra.

Šogad, pašās augusta beigās, lieliskā modes kritiķe Robina Givona atkal pievērsa savu skatienu nu jau ASV valsts sekretāres amatā esošajai Klintonei. Par pārdomu objektu bija kļuvuši viņas garumā atlaistie un ataudzētie mati, jo parasti un pierasti ir, ka vecākas sievietes nēsā un uztur īsus matu griezumus. Šoreiz Hilarija R. Klintone izpelnījās uzslavu.Valsts vizītkartes, atklātnes, namamātes

Politiķes gluži kā rokzvaigznes un Holivudas dīvas — kortnijas lovas un vinonas raideres — mēdz būt dizaineru un stilistu uzmanītas. Gan Sāru Peilinu un Vairu Vīķi-Freibergu, gan tādas pirmās lēdijas kā Mišelu Obamu, Karlu Bruni un nelaiķa Žaklīnu Kenediju Onasis varētu pieskaitīt kategorijai, kas ar apģērbu vēlas pateikt kaut ko jaunu vai ģenerēt idejas un stimulēt vietējo modes industriju. Viņām rūp savs ārējais izskats un izkoptais veidols būt par valsts vizītkartēm, atklātnēm, namamātēm (un, kad notecējis termiņš, parādīties biezās bilžu grāmatās uz kafijas galdiņiem un kuģniecību un vēstures muzeju sienām eksponētās izstādēs). Citām tas izdodas labāk, citām — nē. (Parasti — līdz brīdim, kad presē atkal ir nodrukāts izšķērdīgs un dārgs iepirkšanās čeks. Sensācija! Mode nemaksā lēti.)

Vēl ir citas politiķes kā Nensija Pelosi un Angela Merkele, kuras bauda lielāku mediju konfidencialitāti, kad tiek vērtēts un apspriests (vai arī neapspriests) viņu publiskais paskats. Nereti šīs politiķes ar savām darbībām un vizuālo izteiksmi ir spējušas atstāt neuzkrītošu intrigu, nezaudējot ne galvu, ne prātu modes priekšā. Piemēram, neviena cita politikā piespraudes nenēsā tā, kā tās valkā/(-ja) sieviete ar labi ģērbtu prātu — Madlēna Olbraita. Kā ziņo The New York Times, vārds “broša” viņai liekas pārāk pretenciozs, tāpēc Olbraita dod priekšroku vārdam “rotadata”. Kapitolijs, amors, čūska, dūja, ērglis — tie visi iegūst nozīmi vai kontekstu, kad šīs dārgās garastāvokļu piespraudes nonāk uz bijušās ASV valsts sekre tāres (Klintona ērā) lietišķā kostīma žaketes. Tās vienmēr kaut ko simbolizē.[4]Neaprobežojas ar uzvalkiem un kaklasaitēm

Politiķi ir vēlētas personas un viņu uzstāšanās sabiedrībā un medijos tiek apspriestas un vērtētas. Sievietes politiķes par savu izskatu vienmēr dabon vairāk preses uzmanības un kritikas nekā viņu kolēģi vīrieši. Ja vīrietim pietiek vien noskūties, noziepēties un ar tīrām padusēm un tīru sirdsapziņu, t.i., baltu kreklu atnākt uz Saeimas svinīgo sēdi, tad pret politiķēm mēdz pielietot dubultstandartus, jo viņas 21. gadsimtā var atļauties daudz vairāk. Sieviešu garderobe nesākas, nebeidzas un neaprobežojas ar pāris uzvalkiem, pāris labi sagludinātiem krekliem un duci Vindzora mezglos sasietām kaklasaitēm.

Latvijā, kuru savā laikā ir vadījusi sieviete un kur Saeimas priekšsēdētāja postenī ir bijušas un arī pašreiz ir sievietes, un kur šogad pirmā, kas valsts proklamēšanas 92. gadadienai veltītajā militārajā parādē soļoja visiem pa priekšu, bija sieviete, vara nav tikai vīriešu pārvaldīts ekskluzīvs īpašums. Sievietes, kā redzams, tiek pie varas un teikšanas. Un laikā, kad ir tik daudz pašmāju un ārzemju politiķu — ikonu, no kuru kļūdām un veiksmēm varētu šo to mācīties. Sieviete parlamentā var atļauties ar apģērbu pārstāt svinēt racionalitāti. Un garlaikot.

_____________________

[1] Klintone ASV Senātā bija ievēlēta no Ņujorkas štata.

[2] Tikai no pagājušajā gadsimta deviņdesmito gadu sākuma sievietēm ASV Senātā ir atļauts ierasties biksēs.

[3] 1998.gadā pēc Monikas Levinskas seksa skandāla Hilarija R. Klintone vēl kā ASV pirmā lēdija Oskara de la Rentas kleitā krāšņoja žurnāla Vogue vāku.

[4] 2009.gadā 200 Olbraitas brošas un piespraudes tika izstādītas Ņujorkas Mākslas un Dizaina muzeja Tiffany & Co galerijā zem nosaukuma Read My Pins: The Madeleine Albright Collection. http://collections.madmuseum.org/code/..

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (80) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Sana Haroon

Do not you remember the bids submitted by the Pakistani Models in Dubai companions in the capital city to be the source of their power and motivation? If it is the case now, is very, very clean, very well realize how exciting escort services in the economic capital city of India. especially escort services is considered to be particularly how to enjoy the quality that is taking of evidence or evidence of the truth that there are so many different types of people who are trying to discern outside. http://dubai-escortskk.wikidot.com/ http://escortskk.nation2.com/ http://escortskk.wixsite.com/dubaiescorts https://dubaicallgirlsplaces.blogspot.com/ https://cheapdubaigirls.wordpress.com/ http://cheapdubaiescorts.tumblr.com/ http://escortskk1.jimdo.com/ http://escortskk001.bravesites.com/ http://escortskk001.mysiteinc.net/

Tmp author
Kiran Fatima

Likewise, the greater part of the significant lodgings give transport administrations to their supporters. https://dubaikk.com/indianescortsindubai.html

Tmp author
Kiran Fatima

. Transport visits are the most efficient method for getting around than metered taxis. Verifiable and shopping visits run both day and night. https://dubaikk.com/pakistani-escorts-in-dubai.html

Tmp author
Kiran Fatima

The city has a great deal to offer best Indian escorts in Dubai and it can be hard to know where to begin - sorted out visits are frequently the most ideal approach to get the best out of your vacation https://dubaikk.com/

Tmp author
Kiran Fatima

Dubai has a sub-tropical parched atmosphere where the precipitation is rare. The mean day by day most extreme temperature is 75 degrees Fahrenheit in January ascending to 105 degrees Fahrenheit in July. http://www.independentdubaiescorts.info/ https://dubaikk.com/blog/

Tmp author
Sana Haroon

Get more lovely girls watch here
https://dubaikk.com/

Tmp author
Sana Haroon

It is very great think you write in this article i really appriciate your work. This is very nice but the opportunity of <a href="https://dubaikk.com/">Dubai escorts</a> are best other than Pakistani models Dubai.

Thank you

Tmp author
Jannifer Lisa

It is great to have the opportunity to read a good quality article with useful information on topics that plenty are interested on.I concur with your conclusions and will eagerly look forward to your future updates. http://essaygenerators.com
essay generator reddit

Tmp author
Jannifer Lisa

It is great to have the opportunity to read a good quality article with useful information on topics that plenty are interested on.I concur with your conclusions and will eagerly look forward to your future updates.
essay generator reddit

Tmp author
Jannifer LisaIt is great to have the opportunity to read a good quality article with useful information on topics that plenty are interested on.I concur with your conclusions and will eagerly look forward to your future updates.
<a href="http://essaygenerators.com/">essay generator reddit</a>

Tmp author
spotlight

These side effects are reported with almost every diet pill we've ever used or read about, so we weren't put off by them. Cellulite Destroyer Download

Tmp author
spotlight

I found this is an informative and interesting post so i think so it is very useful and knowledgeable. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article vit c serum

Tmp author
spotlight

I felt very happy while reading this site. This was really very informative site for me. I really liked it. This was really a cordial post. Thanks a lot!.
e-juice

Tmp author
spotlight

I've been searching for some decent stuff on the subject and haven't had any luck up until this point. You just got a new biggest fan!.. subway surf

Tmp author
spotlight

Thanks for the nice blog. It was very useful for me. I m happy I found this blog. Thank you for sharing with us,I too always learn something new from your post. Seattle Web Design Company Services Designer

Tmp author
spotlight

I’m happy I located this blog! From time to time, students want to cognitive the keys of productive literary essays composing. Your first-class knowledge about this good post can become a proper basis for such people. nice one Locksmith 24 hour

Tmp author
spotlight

I really enjoy simply reading all of your weblogs. Simply wanted to inform you that you have people like me who appreciate your work. city gate towers nbb

Tmp author
spotlight

I am always searching online for storys that can accommodate me. There is obviously a multiple to understand about this. http://www.vidabloguera.com/2016/05/productos-usados-en-los-estacionamientos.html

Tmp author
spotlight

I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well.. making clubflyers

Tmp author
johnz308 johnz308

This is my first time visit here. From the tons of comments on your articles,I guess I am not only one having all the enjoyment right here!
Door Hardware

Tmp author
johnz308 johnz308

Interesting topic for a blog. I have been searching the Internet for fun and came upon your website. Fabulous post. Thanks a ton for sharing your knowledge! It is great to see that some people still put in an effort into managing their websites. I'll be sure to check back again real soon.
The Guy Magnet System Review

Tmp author
johnz308 johnz308

Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely return.
What Men Secretly Want Review

Tmp author
johnz308 johnz308


Wow, cool post. I’d like to write like this too – taking time and real hard work to make a great article… but I put things off too much and never seem to get started. Thanks though.
Text The Romance Back

Tmp author
johnz308 johnz308

You completed a few fine points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will go along with with your blog.
Words To Make Him Fall in Love

Tmp author
johnz308 johnz308


I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don't know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog. I will keep visiting this blog very often.
<a href='http://www.languageofdesires.com/7-obsession-phrases-that-makes-a-man-fall-deeply-in-love/'>Words To Make Him Fall in Love</a>

Tmp author
johnz308 johnz308

Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work.
<a href='http://www.languageofdesires.com/7-obsession-phrases-that-makes-a-man-fall-deeply-in-love/'>Words To Make Him Fall in Love</a>

Tmp author
johnz308 johnz308

This is very interesting content! I have thoroughly enjoyed reading your points and have come to the conclusion that you are right about many of them. You are great.
Children Learning Reading

Tmp author
sandyjay308 sandyjay308

This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing websites that understand the value of providing a quality resource for free. It is the old what goes around comes around routine.

Lovetraction Lines

Tmp author
johnz308 johnz308

I really appreciate this post. I¡¦ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You've made my day! Thanks again.
The Respect Principle

Tmp author
johnz308 johnz308

Interesting post. I Have Been wondering about this issue, so thanks for posting. Pretty cool post.It 's really very nice and Useful post.Thanks

he is not that complicated

Tmp author
johnz308 johnz308

you are in reality a excellent webmaster. The website loading pace is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have performed a wonderful task on this subject!
ty

Tmp author
johnz308 johnz308


Very good points you wrote here..Great stuff...I think you've made some truly interesting points.Keep up the good work.
Snapchat

Tmp author
johnz308 johnz308

I really enjoyed reading this post, big fan. Keep up the good work andplease tell me when can you publish more articles or where can I read more on the subject?
how to text your ex

Tmp author
johnz308 johnz308


Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work.
the language of desire

Tmp author
johnz308 johnz308


Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work.
Soul Mate Switch

Tmp author
sandyjay308 sandyjay308


Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place..
Text the Romance Back

Tmp author
sandyjay308 sandyjay308

This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing websites that understand the value of providing a quality resource for free. It is the old what goes around comes around routine.
second hand doors

Tmp author
sandyjay308 sandyjay308

Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work.
charter boat sydney

Tmp author
johnz308 johnz308

Great Article it its really informative and innovative keep us posted with new updates. its was really valuable. thanks a lot.


Language of Lust

Tmp author
johnz308 johnz308

Hello! I’ve been following your blog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to mention keep up the good work!

The Respect Principle James Bauer

Tmp author
johnz308 johnz308

nice post, keep up with this interesting work. It really is good to know that this topic is being covered also on this web site so cheers for taking time to discuss this!

Tmp author
johnz308 johnz308

Hello, I have browsed most of your posts. This post is probably where I got the most useful information for my research. Thanks for posting, maybe we can see more on this. Are you aware of any other websites on this subject.
Make Women Want You

Tmp author
johnz308 johnz308

These are some great tools that i definitely use for SEO work. This is a great list to use in the future..
Text Your Ex Back Review

Tmp author
johnz308 johnz308


I am usually to blogging and i genuinely appreciate your content regularly. This content has truly peaks my interest. I will bookmark your web site and maintain checking achievable details.
Children Learning Reading

Tmp author
johnz308 johnz308

I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.
Make Him A Monogamy Junkie

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Very good points you wrote here..Great stuff...I think you've made some truly interesting points.Keep up the good work.
The Bonding Code Bob Grant

Tmp author
johnz308 johnz308

You have a good point here!I totally agree with what you have said!!Thanks for sharing your views...hope more people will read this article!!!
Pull Your Ex Back Review

Tmp author
johnz308 johnz308

very interesting post.this is my first time visit here.i found so mmany interesting stuff in your blog especially its discussion..thanks for the post!
Paleo Grubs Book Review

Tmp author
johnz308 johnz308


I know your expertise on this. I must say we should have an online discussion on this. Writing only comments will close the discussion straight away! And will restrict the benefits from this information.
The Millionaire Brain System

Tmp author
johnz308 johnz308

Wow i can say that this is another great article as expected of this blog.Bookmarked this site..
The Woman Men Adore Review

Tmp author
johnz308 johnz308

Thanks for the blog loaded with so many information. Stopping by your blog helped me to get what I was looking for.
Rocket Spanish Review

Tmp author
johnz308 johnz308


Just admiring your work and wondering how you managed this blog so well. It’s so remarkable that I can't afford to not go through this valuable information whenever I surf the internet!
Obsession Phrases Free Download

Tmp author
johnz308 johnz308


Thanks a lot for sharing us about this update. Hope you will not get tired on making posts as informative as this.
Fat Diminisher System Free Download

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Thanks for the nice blog. It was very useful for me. I'm happy I found this blog. Thank you for sharing with us.I too always learn something new from your post.
Wrap Him Around Your Finger 8 Steps

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Thanks for taking the time to discuss this. I feel strongly about it and love learning more on this topic.
The Respect Principle

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I'm glad I found this web site. I couldn't find any knowledge on this matter prior to.Also operate a site and if you are ever interested in doing some visitor writing for me if possible feel free to let me know. im always look for people to check out my web site.
Numerology Review

Tmp author
johnb6174 bond

I know your expertise on this. I must say we should have an online discussion on this. Writing only comments will close the discussion straight away! And will restrict the benefits from this information.
Ways to Turn a Guy On

Tmp author
johnb6174 bond

I think this is a really good article. You make this information interesting and engaging. You give readers a lot to think about and I appreciate that kind of writing.
Nigeria Enterpreneur

Tmp author
johnb6174 bond

I am happy to find this post Very useful for me, as it contains lot of information. I Always prefer to read The Quality and glad I found this thing in you post. Thanks
Pregnancy Miracle Review

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

This is very educational content and written well for a change. It's nice to see that some people still understand how to write a quality post!
Make Women Want You Jason Capital

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I’ve been searching for some decent stuff on the subject and haven't had any luck up until this point. You just got a new biggest fan!..
Doudoune North Face Pas Cher

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Thank you for helping people get the information they need. Great stuff as usual. Keep up the great work!!!
Tech Talk

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Awesome article! I want people to know just how good this information is in your article. It’s interesting. compelling content. Your views are much like my own concerning this subject.
Capture His Heart And Make Him Love You Forever

Tmp author
Shariq abbasi

http://www.g4manual.com/ lg g4 instructions manual

Tmp author
Shariq abbasi

I definitely enjoying every little bit of it. It is a great website and nice share. I want to thank you. Good job! You guys do a great blog, and have some great contents. Keep up the good work.I'm impressed, I must say. Very rarely do I come across a blog thats both informative and entertaining, and let me tell you, you ve hit the nail on the head. Your blog is important..learn more about debt management lg g4 instructions manual

Tmp author
Shariq abbasi

<a href="https://www.youtube.com/watch?v=MK6ll1o9yx4">service appointment scheduling software</a>
Really great post, Thank you for sharing This knowledge.Excellently written article, if only all bloggers offered the same level of content as you, the internet would be a much better place. Please keep it up!

Tmp author
Shariq abbasi

The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your web site and maintain checking for brand new information.service appointment scheduling software

Tmp author
Mubashir Ali

I am happy to find this post Very useful for me, as it contains lot of information. I Always prefer to read The Quality and glad I found this thing in you post. Thanks
<a href="http://www.graphios.com/">chicago signs</a>

Tmp author
Shariq abbasi

Through this post, I know that your good knowledge in playing with all the pieces was very helpful. I notify that this is the first place where I find issues I've been searching for. You have a clever yet attractive way of writing.<a href="http://www.londonviptransfers.co.uk/">exclusive cars</a>

Tmp author
Shariq abbasi

Excellent read, Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work.
<a href="http://www.sistemieconsulenze.it/">conversione bio</a>

Tmp author
spotlight

Hi! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and new initiatives in the same niche. Health & Lifestyle

Tmp author
Shariq abbasi

I definitely enjoying every little bit of it. It is a great website and nice share. I want to thank you. Good job! You guys do a great blog, and have some great contents. Keep up the good work.

<a href="https://www.kwaliteitparket.nl/pvc-vloer/mflor">mflor pvc</a>

Saistītie raksti
Skumjs2 255x203

Nolauz kurpi! 2 Autors:Aigars Bumburs

Pin Question Sticks It to Obama washingtonpost.com

Spy Kids 2 imdb.com

Citi autora darbi
11

Ak, Ati! 14 Autors:Aigars Bumburs

Shoe 255x203

Lēdija Lilita 31 Autors:Aigars Bumburs

11.mcqueenaw2002 03oysterdress.el

Mežonīgs skaistums 57 Autors:Aigars Bumburs

Dddovima2

The Devil & Grace 3 Autors:Aigars Bumburs