Ko valodas politikai dos jaunā valodas komisija? 1

Diena, 16.03.2002.

Iesaki citiem:
Diena lv logotips s

Kopš janvāra beigām Latvijā darbojas valodas komisija, kurā pēc Valsts prezidentes aicinājuma apvienojušies virkne dažādu speciālistu, lai spriestu par latviešu valodas nākotni mūsu valstī. Komisijas izveidošana Valsts prezidenta kancelejas paspārnē rosina pārdomāt valodas politiku Latvijā kopumā, mēģinot redzēt, vai komisija spēs piešķirt esošajai valodas politikai otro elpu.

Pirms mēģinu aplūkot šīs komisijas neilgo darbību, centīšos ļoti īsi ieskicēt valodas nozīmi valsts un sabiedrības attīstības kontekstā. Šajā sakarā piekrītu politologam un filozofam Maiklam Volceram (Michael Walzer), ka lielā vairumā valstu valoda un valodas politika ir galvenais faktors, kas veicina sabiedrības vienotību. Proti, jebkuras valsts politika spēlē nozīmīgu lomu savas vēstures, kultūras un valodas uzturēšanā un atražošanā, tādējādi socializējot nākamās paaudzes, kas turpina piederēt konkrētai nācijai. Ja nebūs šīs valsts atbalstītās atražošanas, nākotnē nepastāvēs pati nācija un valsts. Līdz ar to var apgalvot, ka attiecībā uz valodas politiku valsts nav neitrāla. Atšķirībā no valsts attiecībām ar reliģiju, kur valsti un reliģiju ir iespējams savstarpēji nošķirt, valsti un valodu tīri funkcionāli nav iespējams atdalīt. Pieņemot šo aksiomu, atliek palūkoties, kā norisinās valodas politikas veidošana Latvijā.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (1) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Alex - dolphcom@hotmail.com 19.12.2008 07:16
Because latvian 'valodu komissija' charge fines our mothers for not knowing the language I will trow bricks into latvian chidren and butch their women with knife. We all will be doing it soon. I'm ready to take my gun and shut them fuckers for real. I'm reaadddddyyyy! I will kill them !!!