Ko (ne)darīt? 11

Vakardien bija dusmu diena. Taču arī jaunu iespēju diena. Atcerieties, kā “tie politiķi” bija “visi vienādi”? Šodien joprojām bez varoņiem, taču ir starpība — un skaidra izvēle. Ir skaidrs, “par ko ir filma”. Atcerieties, kā mūsu balsīm “nebija nozīmes”, jo “viņi” “tāpat paši mūsu vietā” visu izlēma. Pēc četriem mēnešiem būs patiesības brīdis un nozīme būs katrai balsij. Zemāk — dažas pārdomas par to, ko (ne)vajadzētu darīt tiem, kas vēlas pārmaiņas par labu tiesiskai un demokrātiskai attīstībai Latvijā.

Iesaki citiem:

1. Netērēt laiku un spēkus, strīdoties par to, "kurš ir vainīgs". Daudz kam daudz ko var pārmest, taču — tagad tai nav īstais laiks. Ir laiks meklēt sabiedrotos — cilvēkus, politiskos spēkus un sabiedrības grupas — dalībniekus nākotnes
2. Necerēt uz “sacelšanos”. Lielākā daļa sabiedrības, lai cik nebūtu neapmierināta ar notiekošo, (1) neredz konkrētu pozitīvu mērķi un (2) netic savai spējai panākt pārmaiņas. Uz demokrātisko aktīvismu ir gatava samērā neliela daļa sabiedrības. Šī aktīvisma mērķis ir panākt, ka pārējie Latvijas pilsoņi atgūst cerību un ticību savas balss svaram pēc četriem mēnešiem.
3. Izšķirties par prioritātēm. “Vienotībai”, kas daudziem ir bijusi liela cerībā, ir kļuvusi par vēl lielāku vilšanos, jo nespēja izšķirties starp cīņu pret oligarhisko interešu ietekmi un "krievu nepielaišanu” pie varas. Nevajag mēģināt salīmēt to, kas nelīmējas. Jākonsolidē politiskie spēki un politiķi, kam prioritāte ir pirmais. Tiem, kam prioritāte ir “krievu nepielaišana”, lai to dara nacionālā bloka ietvaros un netraucē strādāt.
4. Konsolidēties centrā. Vai Zatleram/Sudrabai/(ierakstīt citu) jānāk pie jaunās “Vienotības”, vai otrādi — tas ir otršķirīgs jautājums. Sauciet to “Koalīcija par tiesiskumu un tautvaldību” vai vienalga kā, svarīgi ir, lai konsolidācija notiek centrā, nevis ar nacionālistiskiem un konservatīvajiem lozungiem. Tas ir vienīgais veids, kā atgūt liberālo un kritiski domājošo latviešu vēlētāju uzticēšanos un pārvarēt etnisko barjeru, piesaistot daļu krievvalodīgo vēlētāju. (sk. zemāk).
5. Atvērt "otro fronti" —piesaistīt krievvalodīgos pilsoņus. Ir vajadzīga: 1. mērķēta komunikācija, arī šo vēlētāju valodā, 2. pozitīvs vēstījums par gatavību šīs sabiedrības grupas viedokli uzklausīt un ņemt vērā. (1. PIEZĪME: Kultūras ministrijas “integrācijas manifests” neder un ir uzskatāms par mirušu.) (3) iesaistīt politikā cilvēkus no krievvalodīgās vides. (2. PIEZĪME: apgalvojumi, ka tādu "krievu" nav, ir maldinoši: ir, bet ar savu viedokli, kurš jārespektē. 3. PIEZĪME: Ir mīts, ka "nav jēgas ņemts sarakstos, jo tik un tā svītros ārā dēļ uzvārdiem". Svītrojumi pārsvarā ir problēma ir kandidātiem ar zemo atpazīstamība.)
6. Piedāvāt Saskaņas Centram līdzdalību “jaunās Vienotības” vadītā koalīcijā (īstenībā jau būtu jāvelk aiz ausīm). Stabila “antioligarhiska” vairākuma Saeimā nav šodien, nebūs arī pēc četriem mēnešiem. SC ir nevis labākais, bet vienīgais iespējamais sabiedrotais. “Patīk/nepatīk”, un “pelnījuši/nav pelnījuši” — nav aktuāli jautājumi attiecībā uz SC. Aktuālais jautājums ir viņu motivācija, atbalstot ZZS kandidātu (darījums? atriebība? spēka demonstrācija?), un kādas iespējas šī motivācija atstāj. Par nākamo prezidentu, liekas, ZZS ir parādā SC, nevis otrādi, tāpēc “V—SC” paliek teorētiski iespējams variants. Ir jābūt stingriem nosacījumiem, kas saistīti ar ekonomisko reformu turpināšanu, tiesiskumu un ārpolitiskās orientācijas saglabāšanu. Taču pretēji idiotiskajam ultimātam, kas tika izvirzīts pēc oktobra vēlēšanām, etnopolitikas joma ir vieta ne tikai sarkanajām līnijām, bet arī kompromisiem.
7. “Vienotībai” ir jātiek galā ar saviem kauna traipiem. Visi zin, par ko ir runa. Šiem cilvēkiem jāaiziet — kopā ar nostāju “savējos neaiztikt”.
8. "A fair chance" nākamajam prezidentam. Vara var pastrādāt brīnumus ar cilvēku, kurš, sasniedzot virsotni, sāk sapņot par mūžību un tautas mīlestību. Prezidents Bērziņš būs jāvērtē pēc viņa rīcības. Saeimas atlaišanas referenduma (ne)atsaukšana būs pirmais tests.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (11) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

quote 04.06.2011 01:52
Diena.lv atradu komentāru, kas labi raksturo "SC oligarhismu"
šeit vnk "copy paste"
-----------------
???>>Elva

Lužkova ekonomiski politiskais partneris un kopējā imigrācijas projekta autors ir Ušakovs, tāpēc jau Lužkovs tā traucas uz Rīgu. Maskavu Lužkovs izvandalēja, kļuva par miljardieri, uztaisīja korumpantu konveijeru, visu kārtoja caur savu sievu Baturinu un Medvedevs viņu izmeta, bet Eiropa nedeva uzturēšanās atļaujas. Nekur, kur viņš prasīja, viņš to nedabūja. Pat Austrija viņu atšuva, kaut gan tur Baturinai (proti, Lužkovam) ir daudzmiljonu īpašumi. Un tad Latvija, ko viņš vienmēr gānija Lužkovam kļuva ļoti laba. Starp citu, Lužkovs ir de facto viens no Rietumbankas īpašniekiem. Lužkovs plāno uzvārīties uz Ušakova / Šlesera uzsāktās imigrācijas projekta, bet SC vajag dabūt iekšā pēc iespējas vairāk krievu. Proti, šī grupa strādā kopā. Krievu interneta resursos ir ļoti daudz informācijas. Tāpēc arī ir vajadzīgas krievu skolas un krievu valoda kā valsts valoda, jo tas ir piedāvājums imigrantu piesaistei. Krievu skolas ir vajadzīgas nekustamo īpašumu pārdevējiem un developeriem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 03.06.2011 17:00
>>> SC ir nevis labākais, bet vienīgais iespējamais sabiedrotais. “Patīk/nepatīk”, un “pelnījuši/nav pelnījuši” — nav aktuāli jautājumi attiecībā uz SC.
======
SC, nonākot pie varas, būs vnk. "zaļo zemnieku" franšīze, kur deputātiem ir krieviski uzvārdi. No Latvijā pieejamajām sastāvdaļām tādas partijas var radīt vēl dažas... Līdzību ir visai daudz. Pat vadītāji abām ir augsti stāvoši komjaunatnes darbinieki. Un vai kādam labāk patīk Aleksandrs Mirskis un Alfrēds Rubiks, vai Raimonds Vējonis un Gundars Daudze -- tās jau ir gaumes lietas.

Nekāda traģēdija nenotiks arī tad, ja nākamo valdību veidos SC - vienkārši nevajag V.Makarovam lolot ilūzijas, ka jebkas šī spēka iespaidā varētu mainīties uz labo pusi. Lemberga demagoģisko prātuļojumu vietā nāks Urbanovičs ar savām "biškekām", Lindermanu un Osipovu kā "pašcieņas bruņiniekiem", utml. Un tie, kam vajag - tie turpinās mierīgi zagt tālāk. Nevienu būtisku jautājumu sabiedrības konsolidācijas jomā risināt visticamāk neizdosies - jocīgā koalīcija vienkārši baidīsies ķerties klāt "bundžiņai ar tārpiem". Pilsonības un valodas jautājumi turpinās karāties gaisā. Vienkārši būs drusku lielāks bardaks.

Aleksandrs Giļmans (tiesa, viņš vairāk asociējas ar PCTVL nevis SC) skaidri iezīmē jebkuras krievu etniskās partijas prioritātes Saeimā (sk. http://www.imhoclub.lv/material/rospusk-sejma-vruchnuju ):
=====
Я не об опасности военного переворота. У Карлиса Улманиса тоже не было особо преданных головорезов. Просто если в обществе есть спрос на авторитаризм, авторитаризм наступает, все рады и головорезы не нужны. Хороший пример - Лукашенко. Я строго придерживаюсь принципа "ворюги мне милей, чем кровопийцы". Альтернативой коррупции в Латвии может быть только националистическая диктатура.


Еще раз: опасен не переворот, а авторитарная власть, опирающаяся на демократическое большинство, как в Белоруссии или Эстонии. Вы бы хотели, чтобы снесли памятник освободителям, а протестующих посадили в тюрьму? Пока этой модели противостоят олигархи. Чтобы больше украсть, им выгодно дружить с российскими братьями по разуму.

========
To ko citi politiķi (tostarp no SC) domā pie sevis, to Aleksandrs Giļmans formulē absolūti skaidri. Nebūs viņiem pa ceļam ar Vienotību. Labākajā gadījumā ļaus "Vienotībai" nospēlēt ledlauža lomu - lai ZZS varētu ar SC brāļoties jau bez liekiem sirdsapziņas pārmetumiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis Zīle 03.06.2011 16:56
Prasts Saskaņas Centra reklāmas rakstiņš...

SC ir tādi pati oligarhu atbalstoša partija kā ZZS vai PLL. Prezidenta vēlēšanas nav vienīgais jautājums, kur šīs trīs partijas sadarbojās. Viņu balsojumi jautājumos, kas ir būtiski oligarhiem vienmēr sakrtīt. Nemaz jau nerunājot par Rīgas domi, kur šī sadarbība ir vienkārši ideāla. Es kautkā nevaru atcerēties, kad pēdējo reizi būtu bijusi tik saskanīga koalīcija (gan Rīgas domē, gan Saeimā), kāda tā pašlaik ir Rīgas domē. Neviena iebilduma no SC puses par Šlesera un viņa rokaspuišu darbošanos Rīgas domē vai Rīgas ostā. Pat tagad pēc KNAB kratīšanām SC neko sliktu par oligarhiem nav teicis. Līdz ar to mēģināt iestāstīt, ka SC ir pret oligarhiem, ir maigi izsakoties naivi. Līdz ar to nav skaidrs kāpēc šī reklāmas rakstiņa autoram šķiet, ka SC ir labāks par ZZS vai PLL.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Skaistā Helēna 03.06.2011 16:41
Problēma ar SC nav (tikai) etniskā reprezentācija. Problēma ir tā kā viņu socdemokrātiskais vai kreisais piedāvājums (arvien vairāk)izskatās pēc kārotajam, bet nekad neiegūtajam latviešu elektorātam izmestās makšķeres. Būtībā ir virkni parametru, kas SC parāda kā tikpat oligarhisku struktūru, kā 3A skautu grupas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vitjok's 03.06.2011 12:31
Jānis 03.06.2011 12:07
Viss it kā būtu pareizi, bet kā var aicināt koalīcijā SC, kurš stabili balso par oligarhiem (tātad pret tiesiskumu), kā arī neatzīst okupācijas faktu? Tas taču ir valstisks suicidālisms. Un, Makarova kungs, te nav runa par "krieviem", bet par oligarhismu un Krievijas kā valsts nesamērīgo ietekmi šajā partijā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis 03.06.2011 12:07
Viss it kā būtu pareizi, bet kā var aicināt koalīcijā SC, kurš stabili balso par oligarhiem (tātad pret tiesiskumu), kā arī neatzīst okupācijas faktu? Tas taču ir valstisks suicidālisms. Un, Makarova kungs, te nav runa par "krieviem", bet par oligarhismu un Krievijas kā valsts nesamērīgo ietekmi šajā partijā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

MK 03.06.2011 11:49
Viss ir brīnišķīgi, visam piekrītu. Vai četru mēnešu garumā izdosies realizēt to, ko nav izdevies realizēt daudzu gadu garumā - sapni par centrisku, antioligarhisku partiju, kas turklāt nenodarbojas ar nacionāl-populismu un spēs piesaistīt gan latviešu, gan krievvalodīgos vēlētājus... nu, to mēs jebkurā gadījumā redzēsim. Katrā ziņā no sirds ceru, ka šāds politiskais spēks parādīsies.

Tomēr nepiekrītu Mārtiņam par to, ka tieši Liberāļi.lv jākļūst par šo jauno politisko organizāciju - mums ir vajadzīgs kas jauns un sakarīgs politiskajā vidē, taču tāpat ir vajadzīgi arī sakarīgi un neatkarīgi eksperti "no malas", kuru viedokļa objektivitāti nav racionāla pamata apšaubīt. Un jo vairāk ir vajadzīgi šādi bezpartejiski cilvēki ar liberāliem uzskatiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 03.06.2011 11:36
Un ko iesakt ar socialekonomiskajiem jautajumiem? Ka sakrustot socialisti centralizetaju Sudrabu un liberalo decentralizatoru Zatleru?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash 03.06.2011 11:28
Parakstos zem visiem punktiem

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārtiņš Štāls 03.06.2011 11:27
Kādēļ Liberāļi.lv neveido savu politisko organizāciju ar precīzi formulētu ideoloģiju, ar neirobežotu etnisku sastāvu?
Varbūt jūs varētu būt tie, kas pārstāv to elektorātu Saeimā, kuri vēlas atklātību, godīgumu un vienlīdzību, bet kuri ir pret etniskiem aizspriedumiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 03.06.2011 11:19
...Saeimas atlaišanas referenduma (ne)atsaukšana ...
-------------------------
Nu nomierinieties ar to atlaišanas referenduma atsaukšanu!
Šī bija visiem piegriezušās Melotības vadītā Saeima un neviens vesels cilvēks nepārtrauks tās aiziešanu nebūtībā.
Ir notikusi fantastiska lieta, uz ko nevarēja nekādi cerēt - Melotības ēra noslēdzas!
Lumpeņu kacinātājiem padevīgs, ar iežmiegtu asti kājstarpē (kopš Dienticības kuces viņu "paņēma" pirmajā preses konferencē) līki steberējoš zaglīgs lempis, sevi glābdams, šo kliķi ir parāvis sev līdzi ēllē.
Jenoti smilkst pa visām skaļajām tribīnēm un klusajiem pakšķiem.
Fantastika!

Citi autora darbi