Ķīna dabū viesprofesūru cilvēktiesībās 7

Šodien Zviedrijas premjerministrs Fredrīks Rainfelds pastāstīja par savu jaunāko plānu. Proti, ka viņš kopā ar ķīniešu valstsvīriem vienojies, ka Zviedrija turpmāk apmaksās vienu pastāvīgu viesprofesūru cilvēktiesībās Pekinas Universitātē. Zviedrija jau apmaksā maģistra programmu cilvēktiesībās topošajiem ķīniešu juristiem.

Iesaki citiem:

Kad nolēmu rakstīt par šo tēmu, pie sevis nosmaidīju, ka komentāros būs gaudas un nikna sprauslošana par Rietumu paternālismu: nu, kā tā var – ņemt, sūtīt vienu profesoru un likt viņam mācīt tos ķīniešus cilvēktiesībās! Nu kā tā drīkst?!

Tomēr. Man ārkārtīgi imponē, ka cilvēki ir paškritiski, tomēr nav vajadzības kļūt lielākam ķīnietim nekā ķīniešu paši, aizstāvot ķīniešus pret Rietumu "paternālismu". To es savukārt saucu par paternālismu. Ja ķīnieši saostu kaut vai nelielu dvaku paternālisma šinī zviedru piedāvājumā, tad viņi šādu priekšlikumu pa taisno iemestu papīrgrozā, iepriekš to dzēlīgi nokomentējot nacionālajā ziņu (un propagadas) aģentūrā Xinhua. Nav jau gluži tā, ka jebkura valsts pasaulē varētu sūtīt uz Ķīnu savus viesprofesorus, lai lasītu lekcijas it kā politiski jūtīgā priekšmetā. Mans sestais prāts saka, ka Ķīna redz šo soli kā iespēju pasaulei radīt iespaidu, ka autoritārais režīms ir patiesi ieinteresēts cilvēktiesību jautājuma apspriešanā. Var, protams, minēt, cik lielu lomu gribā uzklausīt Rietumu protestus spēlē Olimpisko spēļu rīkošana. Tomēr, salīdzinot ar situāciju pirms desmit gadiem, tas ir milzīgs progress*.

Otrkārt, viesprofesūra ir viens no maniem mīļākajiem attīstības sadarbības instrumentiem, jo tam ir potenciāls radīt pozitīvu attīstību ķīniešu jurisprudencē un veicināt starpkultūru sakarus. Šķiet, ka tieši juristi varētu būt tā topošās elites daļa, kuras izglītošana varētu būt ar vistālredzīgākajām sekām. Profesors ne tikai lasa lekcija un izglīto studentus, bet arī ir dzīvs atgādinājums, ka citās valstīs pastāv radikāli atšķirīga valsts un pilsoņu attiecību kārtība. Profesors noteikti kontaktēsies ar saviem jaunajiem kolēģiem, ķīniešu jurisprudences profesoriem. Intelektuālā apmaiņa un diskusijas var stimulēt zinātniskas refleksijas abās pusēs. Tas nozīmē, ka arī zviedru akadēmiskās aprindas var gūt jaunus un nepastarpinātus iespaidus par Ķīnas attīstību, cilvēktiesību stāvokli un kultūru, tādējādi mazinot aizspriedumus vai nepamatotas ilūzijas.

PIEZĪMES

*Bijušais premjers Jērans Pēršons savos memuāros "Min väg, mina val" rakstīja, kā viņš ciemojoties Ķīnā mēģināja runāt par šo tēmu pieņemšanā ar toreizējo līderi Lī Penu. Tomēr ķīniešu premjers viņam efektīvi „aizbāza muti”, piedraudot pārtraukt valsts vizītes pieņemšanu, kas būtu bijusi grandioza diplomātiskā izgāšanās. Pēršons samierinājās ar likteni un iedeva Lī sarakstu ar cilvēkiem, kurus Ķīna bija ieslodzījusi par politiskām aktivitātēm, lūdzot viņam izskatīt šo cietumnieku lietas.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (7) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mildrede 22.02.2009 16:03
Man personīgi šķita, ka šis teksts varētu izklaidēt jauniešus. Tas ir ļoti izsmeļošs un daudzveidīgs. Bet tomēr šo tekstu nevarētu izmantot kā informācijas avotu, jo tajā nav atspoguļota īsa un kodolīga informācija. Precīzāk sakot, teksts ir neizmantojams!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 15.04.2008 10:07
Kamēr cilvēktiesības nozīmēja cilvēku tiesības uz taisnu tiesu, privātīpašumu, personisku brīvību un atbildību, izglītību, darbu un ģimenes veidošanu - tās bija nepieciešamas, saprotamas, un vismaz vēlmju līmenī pieņemamas gandrīz visām pasaules tautām. Tādēļ arī Vispārējā Cilvēktiesību deklarācija ir tik plaši atzīta. Šādām cilvēktiesībām ir viena nelaime - par pašsaprotamām lietām nekādu profesora amatu saņemt nevar.

Tādēļ "cilvēktiesību eksperti" ar laiku par cilvēktiesībām sāka saprast arī ko citu - tiesības uz ekstravagantu uzvedību, kultūras viduvējību, prastumu un nenobriedušu uzvedību. Tiesības provocēt, lepoties ar seksualitāti, nerespektēt vietējās kultūras normas, cilvēku tiesības justies "aizvainotiem" un "sāpinātiem" (the right to be offended and hurt). Šajā brīdī "cilvēktiesību zinātne" kļuva sarežģīta un pretrunīga - tāda, ko vienīgi īpaši sagatavoti profesori var saprast. Pateicoties šai cilvēktiesību kultūrai A.Gardas organizācijas izdotajai avīzei DDD ir bijis jau divreiz jātiesājas pret cilvēktiesībnieku sagudrotām apsūdzībām.

Kā teicis K.Markss: ideoloģiskās preces etiķete atšķirībā no visām citām etiķetēm apmāna ne vien pircēju, bet arī pārdevēju. Ko arī novēlu visiem valsts apmaksātiem cilvēktiesību profesoriem. Ja kāds šaubās par "cilvēktiesību ekspertu" profesionālo zināšanu līmeni - var iepazīties ar Līgas Biksinieces un Artura Kuča sniegtajām liecībām tiesas prāvā pret DDD - sal. http://www.dddlnf.com/index.php?option=com_content&task=view... .

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 14.04.2008 19:13
(1) Vai Jūs varētu dalīties paskaidrojumā, kāds sakars "cilvēktiesību aktīvistiem" ar premjerministru Rainfeldu un šo konkrēto ziņu, par kuru es rakstu? :-) Atklāti sakot, es to neredzu.
=====
Es arī neredzu nekādu tiešu sakaru. Bet es taču arī varu blogot par visu, kas ienāk prātā. Jūs taču atceraties Alisi Brīnumzemē - kādēļ Susurs uzdeva mīklu "Kādēļ krauklis ir līdzīgs rakstāmgaldam?"

(2) Kā būtu, ja Jūs pie reizes pastāstītu, kādēļ Jūs saucat International Solidarity Movement tieši par ZVIEDRU cilvēktiesību aktīvistu organizāciju?
=====
Tā nav zviedru organizācija, bet tur citu starpā darbojas arī zviedri, kuri uzskata sevi par cilvēktiesību aktīvistiem.

(3) Treškārt, vai Jūs varētu pastāstīt, kādēļ Jūs, šķiet, atbalstat vardarbīgus uzbrukumus neaizsargātiem cilvēkiem, šinī konkrētājā gadījumā, kuru Jūs citējat, Tūvei Jūhansonei?
=======
Es nevienu šajā lietā neatbalstu. Manuprāt, šis gadījums parāda, ka labi organizēti aktīvisti var publicēt jebkādu "cilvēktiesību pornogrāfiju" (sk. http://electronicintifada.net/v2/article6078.shtml ), lai nomelnotu atsevišķas valstis. Ja pat Izraēlu var šādi nomelnot, tad par Latviju vai Ķīnu vispār nav problēmu.

(4) Ceturtkārt, kā tieši Jūs nonācāt pie secinājuma, ka arī Pekina tagad ir uz viņu zviedru cilvēktiesību aktīvistu kartes? (Negribu atkārtoties, bet) vai Jūs tiešām pielīdzinat dažu aktīvistu aktivitātes ar Zviedrijas valdības politikai? :-)
====
Domāju, ka nē. Toties Zviedrijas valdības politika (lai arī netieši un novēloti) izpaužas Rīgas praida sakarībā.

Nevajag zviedriem, tik daudz jaukties citu zemju lietās un moralizēt - vienalga, vai ar savas valdības ziņu vai bez. Ņemiet piemēru no Somijas - ļoti attīstīta un progresīva valsts, turklāt 20.gs. gaitā cietuši no 2 kariem ar PSRS un represijām pret Karēlijas somiem, bet no somiem nav pat ne uz pusi tik daudz trokšņa par cilvēktiesībām un "cilvēktiesībām".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris, Kalvis 14.04.2008 10:58
Jūs neesat atbildējis ne uz vienu no maniem jautājumiem. Diez vai mums var sanākt produktīva diskusija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 13.04.2008 21:10
Universitātēs tā ir cilvēktiesību teorija, bet Izraēlā - diemžēl tā ir zviedru "cilvēktiesību" prakse... Katrai tautai ir savi īpatņi, bet ir īpaši daudz tādu zviedru, kuri uzskata par savām tiesībām ar morāla pārākuma sajūtu jaukties citu valstu notikumos. Un Zviedrijas valdība vienus atbalsta tieši, citiem dziedē brūces un prasa Izraēlas valdībai paskaidrojumus... Dažreiz Zviedrijas valdība šādu aktīvismu īpaši uzkurina - sal. http://www.gay.lv/article.php?aid=1308 , t.i. "apsveic" un godina savas zemes pilsoņus, kuri kopā ar vietējiem sekmīgi piedalījušies provokācijās.

Man jau drīzāk Jums jājautā - kādēļ zviedriem "cilvēktiesību" aktīvisms aiz savas zemes robežām ir sava veida nacionālais sports? Gluži tāpat kā angļiem ir ne vien izcila futbola spēles tradīcija, bet arī "pasaules klases" futbola līdzjutēji, kuri spēj it visur sarīkot savas viesizrādes. Nevaru uzskatīt, ka cilvēktiesību teorija ir viena lieta un cilvēktiesību līdzjutēji - pavisam cita, pilnīgi nesaistīta lieta. Ja man kādu neuzvedīgu zviedru aktīvistu gribas izraidīt aiz savas zemes robežām, tad es nespēšu ņemt par pilnu to teoriju, kuru šajos jautājumos sludina viņa tautietis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris, Kalvis 13.04.2008 20:01
Vai Jūs varētu dalīties paskaidrojumā, kāds sakars "cilvēktiesību aktīvistiem" ar premjerministru Rainfeldu un šo konkrēto ziņu, par kuru es rakstu? :-) Atklāti sakot, es to neredzu.

Kā būtu, ja Jūs pie reizes pastāstītu, kādēļ Jūs saucat International Solidarity Movement tieši par ZVIEDRU cilvēktiesību aktīvistu organizāciju? Kā es izlasīju viņu mājaslapā: "The International Solidarity Movement (ISM) is a Palestinian-led movement committed to resisting the Israeli occupation of Palestinian land using nonviolent, direct-action methods and principles. Founded by a small group of activists in August, 2001, ISM aims to support and strengthen the Palestinian popular resistance by providing the Palestinian people with two resources, international protection and a voice with which to nonviolently resist an overwhelming military occupation force." http://www.palsolidarity.org/main/about-ism/

Treškārt, vai Jūs varētu pastāstīt, kādēļ Jūs, šķiet, atbalstat vardarbīgus uzbrukumus neaizsargātiem cilvēkiem, šinī konkrētājā gadījumā, kuru Jūs citējat, Tūvei Jūhansonei?

Ceturtkārt, kā tieši Jūs nonācāt pie secinājuma, ka arī Pekina tagad ir uz viņu zviedru cilvēktiesību aktīvistu kartes? (Negribu atkārtoties, bet) vai Jūs tiešām pielīdzinat dažu aktīvistu aktivitātes ar Zviedrijas valdības politikai? :-)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 13.04.2008 18:46
Ļoti simpātiska iniciatīva - mīlestība pret jurispudenci un tiesībām vieno visas civilizētās pasaules tautas jau kopš Hamurabi laikiem. Zviedru jurispudences tradīcija gan nesniedzas 11.gs.p.m.ē - 3.g.s. p.m.ē. tālā pagātnē (kā Ķīnas Zhou dinastija), tomēr arī no zviedru cilvēktiesību aktīvistu darbiem un nedarbiem var šo to interesantu mācīties - sal. http://www.canadafreepress.com/2006/kaplan112906.htm . Cilvēktiesības novedušas zviedru aktīvistus līdz pat patriarhu kapavietai Hebronā, un lūk - arī Pekina tagad ir uz viņu kartes :)

Citi autora darbi