Kā samazināt valsts tēriņus 25

Lasot jaunākos paziņojumus par iespēju mazināt valsts tēriņus, droši vien, ka ne tikai man rodas sajūsma, ka dzīvoju šajā valstī. Vietā, kur ar šiem paziņojumiem tika gaidīts, kamēr paiet vēlēšanas. Nevajag man teikt, ka negaidīja, jo sestdien man nācās sēdēt televīzijas studijā ar pāris valdošajiem, kas (aiz kameras, ārpus žurnālistu ausīm) runāja ko pavisam citu.

Iesaki citiem:

Tad nu ar sajūsmu lasu, ka šajā valstī divdesmit dienu laikā – kurām pa vidu mums vajadzētu arī izrādīt latvietību un nolīgot – visiem, un patiešām visiem, darba devējiem un darba ņēmējiem nāksies pārorientēties uz jauniem spēles noteikumiem: mazāku minimālo algu, mazāku ar nodokļiem neapliekamo minimumu. Pie mums taču tāda produktivitāte un Šlesera raķetisms, ka mēs uz 1.jūliju paspēsim visu. Tas nekas, ka šie mēri veicinās pelēkās ekonomikas palielināšanos, vēlmi izvairīties no nodokļiem – un mums jau tagad pēc pētījumiem tā dara katrs ceturtais strādājošais. Tas nekas. Tie, kas vēl maksās nodokļus, maksās par visiem.

Ar 1.jūliju lielāks nodoklis būs arī alum. Skaidrs taču, ka šī prece īpaši pieprasīta siltajos mēnešos, tā kā noteikti tas jāizmanto. Jābrīnās, ka valdība neķērās klāt saldējumam, jo to taču arī mēdz siltajos mēnešos vairāk ēst, vai aukstajām zupām, kuras parasti ziemā neēd.

Bet man ir viena pragmatiskāka ideja, kā samazināt valsts tēriņus. Beidzam izlikties, ka varam atļauties jauno nacionālās bibliotēkas celtniecību! Mums acīmredzot nav naudas, lai celtu stikla kalnu, ko būs pārāk dārgi ne tikai uzcelt, bet arī apsaimniekot (tīrīt stikla kalnu, nodrošināt miglas efektu radošo apgaismojumu). Izmainam projektu un uz ieliktajiem pamatiem būvējam funkcionālu ēku! Jā, tiks salauzts dažu un varbūt daudzu cilvēku sapnis. Bet, vai šobrīd – ar patreizējiem griezumiem – netiek salauzti daudz vairāk sapņu?!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (25) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

abols 12.06.2009 10:50
tak vainojiet valdību, ne bibliotēku! lai samazina biorokrātisko aparātu beidzot, lai nolikvidē visas padomes, lai samazina ministriju skaitu un sev algas. protams, vieglāk ir uzbrukt kaut kādai celtnei, nevis runāt apr to, ka mums valstī ir cik tur miljonāru, kuri, sagrābušies miljonus, sēž uz tiem un neceļ ne ausi. tāpat kā Raita Karnīte vakar TV teica, ka jādomā, kā stimulēt ekonomikas attīstību, jādomā arī par nākotni izglītības un sociālajā jomā. Varbūt normāla bibliotēka pēc pāris gadiem vēl būtu glābiņš tiem, kam vairs nabūtu nekā, jo valsts visu jau būs atņēmusi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 11.06.2009 11:46
Jāsecina, ka dižķibele ir saasinājusi jau tā mūsos dzīvojošo "noēst bez sāls" fenomenu. Vienkārši apbrīnoju komentārus, kas nerunā par jautājumu pēc būtības, bet uzbrūk man. Vēlreiz atgādinu - neesmu nekur teikusi, ka esmu celtniecības speciāliste, neesmu veikusi aprēķinus un iepazinusies ar bibliotēkas ēkas projekta izpildes procesu utt. Bet, ja jau valdība ir tik radoša, ka pasaka skolotājiem, ka viņu darbs ir minimālās algas vērts un pensionāriem samazina ienākumus, tad piedodiet, bet es atļaujos šādā izmisumā domāt par citām iespējām un tās izteikt.
Paldies tiem, kas diskutēja pēc būtības!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārcis 11.06.2009 10:01
LNB būvē vairs neko nevar "pārlabot" un mainīt. Nav pat runa par līgumiem, bet jau par ieguldīto projektā, tad tiešām ir daļa jājauc nost. Materiāli jau ir pasūtīti tieši šim projektam un daļa jau saražoti, kurus citur nevar realizēt, tie tad ir jāmet zemē, bet valstij par to būs jāmaksā. Pirms rakstīt populistiskas idejas, vajag tomēr rūpīgāk papētīt ko var un ko nevar būvniecībā izdarīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

abols 11.06.2009 00:38
un, mīļie draugi, domāt vajadzēja, kad balsojāt par Kalvīti, Šleseru utt., kas izsaimniekoja valsti un sabāza naudu savās kabatās, nevis gānīties uz bibliotēku kā kaut kādu grēkāzi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

abols 11.06.2009 00:18
Dace, tad lūdzu, rīkojiet diskusiju, es arī labprāt ieradīšos, ja nebūs jāstrādā tajā laikā.:) ciniski, bet šķiet, ka diskusijām Latvijā nav vairs nekādas vērtības. gan "Kas notiek Latvijā", gan presē gan internetā, tai skaitā politika.lv, var teikt un rakstīt jebko, kritizēt pa labi un pa kreisi, taču nekas jau nemainās. lūdzu, iesakiet stikla kalna vietā funkcionālu būvi. pamatojiet to, ka izņemt jau saliktos un no jauna sadzīt pāļus un tikt līdz kuram tur stāvam hipermārketa tipa būvei būs letāk nekā turpināt jau iesākto. nu, padomājiet - katru gadu no valsts budžeta bibliotēkas celtniecībai jāatvēl pārdemit miljonu. tostarp, 2000 cilvēkiem ir darbavietas un viņu sociālais nodoklis nonāk valsts kasē. pēc dažiem gadiem vajadzētu būt uzceltai normālai bibliotēkai, kur BEZ MAKSAS cilvēki varēs netraucēti iet un iegūt informāciju, macīties, izglītoties, lasīt, izmantot internetu, datubāzes utt. starp citu, pagūglējiet - visās pasaules bibliotēkās šobrīd vērojams intensīvs cilvēku pieplūdums. jo nav, kur lasīt presi, nav daudziem mājās interneta, nav, kur pārlūkot darba sludinājumus. ne tikai studenti izmanto bibliotēkas. ja jūs sakāt, ka vajadzīga "fnkcionāla būve", tad pamatojiet to ar reālu segumu. un nevajag tomēr populistiski kā galveno argumentu minēt to, ka logi jāmazgā, tas nav nopietni.:)paskatieties, cik Tallinā, cik Briselē un citās Eiropas valstīs nav stikla ēku? Turklāt, jūs jau nezināt, vai logu mazgāšana tiks segta no valsts budžeta, vai no līdzekļiem, kas mārketinga veidā (izīrējot konfereču telpas, piemēram), tiks iegūta. vai ne tā?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kaspars omuls 10.06.2009 17:38
ir muļķīgi spriest par racionālām lietām ar krāpniekiem.

Valdība (un tā nav tikai Jaunā Laika, bet tā ir visu koalīcijas partiju valdība) meloja, kaut vai acīmredzami, par budžeta grozījumiem. Arī LPP/LC ir melojis un ievedis valsti krīzē, tāpat kā TP.

Kāda jēga ar šiem cilvēkiem apspriest jautājumus no ekonomiskā izdevīguma viedokļa? Tas ir muļķīgi.

Manuprāt, vispareizākais būtu noraut visus līgumus un visus SVF aizdevumus, lai šie cilvēki nevarētu ievest valsti vēl lielākās saistībās un parādos. Tas arī viss. Viņi visi ir absolūti neuzticami.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kaspars omuls 10.06.2009 17:33
Atslēgas vārds, manuprāt, ir TAISNĪGUMS, nevis noslēgtie līgumi, funkcionalitāte, utt. Autores piedāvātais ir taisnīgs, tas paredz šo ēku izmantot tā, lai visi no tās varētu gūt taustāmu labumu.

LNB celtniecība ir netaisnīga, daudzu iemeslu dēļ ko mēs visi zinām. Cilvēki, kas to organizēja, neatsakās no savām privilēģijām. Tas viss nav taisnīgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 10.06.2009 16:58
Manuprāt, ekonomiski var pamatot to, ka funkcionāla ēka ir daudz lētāk apsaimniekojama nekā (atvainojos) siltumnīca ar slīpām sienām, piemēram, iedomājieties, cik viegli šie stikli pāris reizes gadā būs mazgājami... Es nemēģinu šeit apgalvot, ka 100% zinu, ka stikla kalnu būvēt ir ekonomiski neizdevīgi. Skaidrs, ka līgumi jau parakstīti, projekts uzcepts un gadiem ilgi ir strādāts. Es aicinu uz diskusiju par to, vai nav iespējami citi risinājumi, un lūdzu tāpēc vien mani nesaukt par populisti utt. Tā kā privāti, ja mēs nevaram vairs atļauties sapņu pilis, tad varam tās pārprojektēt, atbilstoši iespējām. Varbūt šo patiesību iespējams attiecināt arī uz šo projektu, tāpat kā dienesta automašīnām, kas ir luksus prece, utt...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Trauts 10.06.2009 16:42
Dace, lai kaut ko tādu darītu jābūt ekonomiskajam pamatojumam. Vai tev tāds ir?
Turklāt tā nav pragmatiska, bet gan populistiska un nevis ideja, bet atgremojums.
P.S. Es neatbalstīju Nacionālās bibliotēkas celtniecību tādā vietā un tādā veidā, bet tomēr viņi to uzsāka.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vilma 10.06.2009 16:42
Loti pratigi, nu vnk geniali! Atnemt pensionariem jau taa nabaga grashus un celt sapnu pilis! iztikas minimums 140 ls., vai minimalaa alga 140! Pasakiet tiem kas menesi pelnis 140 ls.!, vai tiem vajadzes biblioteku, koncerta zali uc brinumu pilis! Bads pa durvim iekshaa, cilveku lielakais vairums domaa kaa drizak pamest Latviju! Bet idioti lai buvee ko grib, labak gan lai buvee nabagmajas, bus liels pieprasijums driz!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

lasītājs 10.06.2009 15:41
Tas nozīmē, ka jauna Nacionālā b-ka Latvijā nekad netiks uzbūvēta.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

abols 10.06.2009 12:22
šaubos, ka kāds šajā valstī ir spējīgs kaut ko pārprojektēt.:) tas, ka dienvidu tilta būvniecībai izgāza tādu naudu, jau, šķiet, ir piemirsies. un cik tur netika tērēts aprēķiniem, pārrēķiniem utt.? un cik vēl politiķi un visādu padomju vadītāji nesabāza savās kabatās? tagad, kad ir uzbūvēts, ne viens vien eksperts saka: īstenībā jau tas dienvidu tilts diez' ko satiksmi neatvieglo, hehe.
bet trakākais jau ir tas, ka politiķi šobrīd cenšas visu apcirpt, nocirpt, apturēt un nogriezt līdz ar sakni, bet vispār nedomā, kā ekonomiku padarīt auglīgu! ja kāds veiktu pētījumu par bibliotēkas celtniecību no ekonomikas viedokļa, iespējams, tur parādītos visai pārsteidzoši secinājumi. cik lasu, šobrīd ēkas celtniecībā ir nodarbināti ap 2000 darbinieku, sociālais nodoklis no viņu algām nonāk valsts budžetā (!). līdz ar krīzi cenas krītas arī būvmateriāliem. man šķiet, ka apturēt celtniecību būtu vairāk nekā stulbi no visiem viedokļiem. un ko tad darīs ar tiem ieliktajiem pamatiem? iztērēti jau cik tur miljoni, sods jāmaksā par līguma laušanu. atkal nonākam absurda situācijā. pēc brīža jau tie uz bibliotēkas rēķina "ietaupītie" miljoni (gadā, ja nemaldos tie ir pārdesmit) pazudīs kopējā katlā, un atkal tāpat valstij nebūs naudas. un nebūs arī bibliotēkas. būs tikai drūma, aizbirusi būvbedre.
un jaunie studenti arvien biežāk brauks prom no Latvijas studēt ārzemēs, jo te vairs nebūs nekā. forši, vai ne?:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Diesel - autorei 10.06.2009 12:21
Akules k-dze, kritika ir laba lieta, bet vai Jūs neieteiktu kadas idejas, ko relai darit situacijas uzlabošanai? Ar idejam es nedomaju LNB liguma partrauksanu - tas ir tirais populisms, turklat no ši viena līguma partraukšanas visi "paeduši" nebusim. Mūsu valsti (nevis "šaja valsti") pēdeja laika verojama tendence, ka visi kritize, bet, kad jasaka, ko tad darit, aprobežojas ar "jauzsak debate", "jaruna par", "jaapsver iespejas", "jasilda ekonomika" u.tml. Bet- tie ir tuksi vardi!!!! Pseidoekspertize!!!! Par sevi varu teikt - ta ka mana izglitiba un dzives pieredze nav tik liela, lai spriestu par lietam valsts meroga, personigi sajos jautajumos esmu loti piesardzigs un censos kategoriskus spriedumus neizteikt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 09.06.2009 21:51
Reinim - mans e-pasts ir akule@providus.lv variet nākt ar visiem vājajiem punktiem intervijā. Laipni lūdzam!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Reinis 09.06.2009 21:45
Dace, rakstu nevis saistībā ar rakstu, bet ar Jūsu neseno interviju Latvijas radio. Gribēju norādīt, ka Latvijā nav 45% krievvalodīgo. Starp Latvijas iedzīvotājiem viņu ir apmēram 33%, bet starp pilsoņiem vēl mazāk. Tā tomēr ir būtiska atšķirība, ko vajadzētu zināt.
OK, ja tā būtu bijusi vienīgā vājā vieta intervijā, tad es neko neteiktu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 09.06.2009 21:41
Mazs labojums: ar vidusskolnieku es biju domājis vidusskolas absolventu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 09.06.2009 21:39
Abol, kāda jēga būvēt bibliotēku un pamatot to, ka tas dos labumu studentiem, ja tajā pašā laika studentu budžeta vietu skaits tiek samazināts?

Tas ir tas pats, kas vidusskolniekam iedot greznu bibliotēku - "še, izglītojies...", bet pēc brīža pateikt: "diemžēl finanses studijām vari gādāt pats!".

Var teikt, ka ar Demakovas svētību ieguvums no bibliotēkas ir -1 studenta labā, bet +1 būvnieka labā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 09.06.2009 21:17
P.S. Ar prieku, klausoties panorāmu, secinu, ka arī premjers domā, ka vajadzētu apsvērt pārtraukt nacionālās bibliotēkas celtniecību kaut kādā stadijā. Lūdzu!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 09.06.2009 21:12
Abols - es nemēģinu pateikt, ka mums nav nepieciešama jauna ēka nacionālajai bibliotēkai. es arī nesaku, ka jāpārtrauc celtniecība. es iesaku rūpīgi izvērtēt, vai nevar celt kaut ko daudz funkcionālāku stikla kalna vietā. Jā, saprotu, ka pārprojektēšana maksā naudu, ka tik daudz laika jau ieguldīts, lai šo projektu virzītu... bet mēs taču acīmredzami to nevaram vairs atļauties - šādu stikla kalnu. Jādomā pragmatiski. Ja agrāk nevarējām un ignorējām lielas daļas sabiedrības protestu pret šādu bibliotēku, tad krīzes laiks spiež domāt savādāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

abols 09.06.2009 20:29
ja pārtrauks bibliotēkas celtniecību, darbu zaudēs 2000 cilvēku. vai mēs to gribam?
protams, bibliotēkas celtniecība šķiet dārgs prieks, bet to jau vajadzēja uzbūvēt 20 gadus atpakaļ un neba tauta vainīga, ka viņai joprojām nav normālas bibliotēkas un ka politiķi šo projektu marinēja un novilcināja tieši tāpat kā tagad paziņojumus par 500 miljonu līdzekļu samazinājumu. jāskatās jau arī ilgtermiņā - varbūt jums, Akules kundze, mājās ir daudz un dažādas grāmatas, kuras jūs izmantotjat saviem rakstiem un, iespējams, jūs lielāko daļu no tām pasūtat no amazon.com vai arī iepērkat ārzemju braucienu laikā. taču ir ļoti liela daļa cilvēku, kuri nevar atļauties pirkt grāmatas, un sevišķi jau studenti. vai tad viņi nav mūsu "gaišā nākotne", kas mūs varētu izvest no krīzes? jūs laikam neesat pabijusi nacionālajā bibliotēkā.:) es tur iegriezos šogad Muzeju naktī, kad tās apmeklētājiem bija atvērta arī galvenā grāmatu glabātava, kas principā nekad iepriekš neesot bijusi pieejama cilvēkiem "no malas". un ticiet man - tās ir tīrās šausmas, kur tās grāmatas glabājas! arī apmeklētājiem ļoti maz vietas darbam lasītavās, nav moderna aprīkojuma... jūs droši vien teiksiet - bet kāpēc vajag to stikla kalnu, nevis parastu būvi? piekrītu, vizuāli projekts ir morāli novecojis... bet es uzskatu, ka arī šķūni grāmatu glabātavai un lasītājiem nevar būvēt. tā jau atkal būtu totāla naudas izšķiešana.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 09.06.2009 20:11
Ejam pie SVF lūgties, lai nekādā gadījumā nedod to sapņu miljardu! Kaut arī badā bet bez parādiem! Citādi tas murgs nebeigsies nekad!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

laine222 09.06.2009 19:53
Es vienmeer esmu atbalstiijusi nodoklju maksaashanu un sakaartotas lietas. Pashai metas baisi, bet man paliek zheel samaksaat pat vienu latu nodoklii. Un zheel nevis prieksh shiis valsts, tautas, bet es redzu ka veertiigaak to ir atdotot uz ielas ubagojoshai tantinjai. Jo citaadi es taapat kaadu dienu dzirdeeshu, ka kaads ir pamaniijies sanjemt kaadu kompensaaciju n-to tuukstoshu apmeeraa, kaads atkal kaut kur riikojies izshkjeerdiigi, nesaimnieciski u.t.t.
Un es redzu ka shis latinjsh tiek atnjemts maniem vecaakiem, arii mana pensija jau buus nezin kaada, tad kam gan lai es ticeetu ka maniem beerniem tas tiks!?
Ja vien vareeshu nemaksaashu, jo tagad valda izdziivoshanas likumi:(

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 09.06.2009 19:35
Raugoties uz priekšlikumu visai pragmatiski es ticu, ka mēs varētu veikt nelielu ietaupījumu. Bet vai pašreizējā līguma laušana un jauna projekta veidošana nenozīmētu jaunus izdevumus? Es nudien nezinu, bet tikai jautāju. Es varu iedomāties, kā visas firmas, ar kurām Latvijas valsts lauž līgumus, sūdz tiesā mūs, nodokļu maksātājus, par to, ka gribam ietaupīt.

Runas par patriotismu man šķiet šeit galīgi nevietā. Īstens patriotisms nav jākonstruē ar masu parādēm un monumentālām monstrozitātēm. Iesākumam pietiktu, ja patriotisms izpaustos kā elementāra nodokļu maksāšana, kas, kā Dace norāda, varētu būt visai problemātisks jautājums, jo nodokļu administrācija nudien nav atrisināts jautājums.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

aigars 09.06.2009 17:51
Mans bērns,bērns šo visu lasot un skatoties tv man prasa,kāpēc valdība krāpj mūs. Kā man audzināt patriotismu bērnam?Arī uz to stikla bibliotēku man sanāks aizbraukt varbūt reizi ekskursijā, jo nedzīvoju bagāti un patālu no Rīgas

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kaspars omuls 09.06.2009 17:32
Jā, bet tad tiem, kas dzīvos Zaķusalas geto (ārzemēm pārdodamā teritorija), nebūs miglotā apgaismojuma...

Citi autora darbi
7595930098 1188c7be29 z

Life with Donald Trump Autors:Dace Akule

Uzticesanas vienna konference

Par uzticēšanos 66 Autors:Dace Akule

Peru akmeni

Par globāli būtisko 1 Autors:Dace Akule

Kaleidoskops 1

Par sarežģīto pasauli 1 Autors:Dace Akule

Bilde peru

Par Peru 5 Autors:Dace Akule

11825959 10153434773260306 6968551125438830656 n

Par AirBaltic 17 Autors:Dace Akule