Atslēgvārdi:

Jurists un tējas dzērējs un viņa pārdomas par politiku 7

Labrīt, lasītāji!

Šodien Latvijas Avīzē ir plašāka intervija ar pazīstamo juristu un tējas dzērēju Andri Grūtupu, kurā paustas pāris interesantas domas. Laikraksts informē, ka A. Grūtups pats atnācis uz redakciju, jo ir ļoti norūpējies par to, ka jaunieši dodas prom no valsts. Izrādās, tā tas arī ir: "Mani, tāpat kā daudzus Latvijas pilsoņus, satrauc pieaugoša jaunatnes došanās uz ārzemēm. Rodas sajūta, ka valsts augstākās amatpersonas pārāk maz dara un pat ne visai pilnīgi novērtē šā procesa nozīmību. Neesmu dzirdējis ne Valsts prezidenta, ne citu augstāko valsts amatpersonu skaidru pozīciju šajā jautājumā. Nevajadzētu kautrēties un nepārprotami pateikt, ka valsts uzdevums ir audzināt patriotus, gādāt par jauniešiem, jo Latvija visiem kopīgi jāceļ, nevis jāmeklē laime ārpusē. Ir nepieņemami, ka Valsts prezidents aizbrauc uz Īriju un taisnojas, ka mēs, lūk, jums nevaram Latvijā sagādāt pienācīgus apstākļus. Tā ir nepareiza pieeja. Valsts taču pieder mums visiem kopā, un kopā mums tā ir jābūvē." Tā A. Grūtups.

Iesaki citiem:

Kāds ir risinājums? Šķiet, ka nav īpaši sarežģīti saprast, ka patriotisms kā tāds neliek maizi uz galda. Kā kādreiz dziedāja Čikāgas Piecīši, "ar bizītēm un pastalām pie vīra grūti tikt." Ļaudis uz Īriju un citām valstīm brauc ne jau tāpēc, ka trūkst latviskuma vai Latvijas patriotisma, bet tāpēc, ka naudu grib pelnīt. Var jau gausties par to, ka merkantīlisms un patriotisms nav vienos svara kausos liekams, bet baidos, ka cilvēkam ar pēdējo vien nepietiek, sevišķi, ja ir ģimene un "treknajos" gados ņemts kredīts.

Tālāk A. Grūtups skaidro, kā tad šiem ļaudīm nodrošināt darbu tepat Latvijā: "Mani uztrauc arī tas, ka nav dzirdama valdošo spēku iedvesmojoša un organizējoša balss tautsaimniecības atdzīvināšanai, pirmkārt rūpniecības atjaunošanai. Pirmskara Latvijā taču darbojās valsts elektromehāniskā rūpnīca VEF. Liberāļu uzskats, ka valstij nevajag nodarboties ar saimnieciskām lietām, ar uzņēmējdarbību, ir ļoti vienpusējs un neatspoguļo pastāvošo dzīves daudzpusību." Jā, bija tāda rūpnīca VEF. Un ko šāda rūpnīca varētu ražot patlaban? Konkurēt ar Sony? Ja kas, tad bijušā VEF joprojām darbojas tās vienības, kuras sev pasaulē atrada nepieciešamo nišu, bet lielrūpniecības līmenī ražot radio aparātus vai fotoaparātus? Nav vairs tie laiki, un nav jābūt liberālim vai konservatīvam cilvēkam, lai tas būtu visnotaļ skaidrs. Turklāt mūsējā ir valsts, kurā valstij nevajag nodarboties ar "saimnieciskām lietām" ne jau tāpēc, ka tas ir liberāls viedoklis, bet tāpēc, ka mūsu valstī politikāņi atkal un atkal un atkal ir pierādījuši, ka viņiem tā kaut ko nevar uzticēt, jo viņi ir fundamentāli negodīgi.

Un tāpēc visbaismīgākais ir kas cits, ko A. Grūtups ir paziņojis: "Līdzšinējā sistēma, kurā mēs apkarojam viens otru, ir postoša Latvijai un ir pierādījusi, ka nespēj vadīt valsts ekonomisko un ideoloģisko politiku. Tāpēc mums vajadzētu veidot prezidentālu valsti, kur tauta ievēlētu prezidentu un viņam būtu tiesības izraudzīties valsts pārvaldes aparātu. Prezidents noteiktu arī valsts politisko un ekonomisko virzienu." Jā, atzinis jurists, latvieši stipru prezidentu asociē ar autoritārismu, jo bija reiz tāds Ulmanis, bet "no tā nebūtu jābaidās, jo autoritārisms ekonomiskajā ziņā nes tikai labumu." Visautoritāriskākā pieeja "politiskajam un ekonomiskajam virzienam" kādreiz bija Satiksmes ministrijā, un mēs visi redzējām, ar ko tas beidzās. Turklāt, būtu valstī atklātas prezidenta vēlēšanas, vai tiešām tiktu izraudzīta pati viedākā persona, kurai uzticēt A. Grūtupa minētos grožus? Vai arī prezidenta amatu iegūtu tas politikānis, kura reklāmas aģentūra ir atradusi filigrānāko veidu kā izvairīties no kampaņas finanšu ierobežojuma, vai arī tas, kuram ir visglītākie mati un mirdzošākie zobi?

Jaunieši dzīvos Latvijā tad, kad Latvijā viņiem būs ko darīt. Valsts var nodrošināt atbalstu uzņēmējdarbībai, kura ļauj uzņēmējdarbībai plaukt un piedāvāt darbu. Tajā skaitā, piemēram, palīdzēt ar eksporta garantijām. Valsts var nodrošināt finansējumu izglītībai, lai tā tuvāk piemērojas tirgus un tautsaimniecības prasībām. Bet uzlikt valstij "stingro roku," kura nu tik diktēs, kas katram darāms un kad? Pāris vietās kaimiņos mums jau ir šāda "stiprā prezidenta" sistēma. Neteiksim, ka tas būtu piemērs citiem. Par tautas vēlētu prezidentu var runāt. Bet patlaban mums ir politikāņu paaudze, kurai plašākas pilnvaras uzticēt ... nu, negribas.

Un, starp citu, laimīga ir tā partija, kurai nav vajadzīgs pirkt reklāmu, vai atklātu vai slēptu. Latvijas Avīzē pēdējā laikā teju katrā intervijā, kurā piedalās preses grands Krustiņš tiek atklāti reklamēta partija "Visu Latvijai!" Arī šoreiz intervijā ar A. Grūtupu. Jauki gan.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (7) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ints jaunsleinis 02.06.2009 15:29
kaarli gods tew kas tewzemee ir juristssss es palieku jurists laiks dziiwot laiks remarks

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Māris 11.05.2009 22:24
Esmu gana daudz dzirdējis,ka pēc latviešu darbaspēka tajā pasaulē ir gana liels pieprasījums. Jo nekur citur,piedodiet,tā (nedrāž) par kvalitāti un izpildījumu kā mūsu zemē.
Mūsu politikāņi ir ne vien galvu durvīs iespieduši,bet arī savus pautus! Un kapitāli! Gribas teikt,jāsit beigtus tādus politikāņus!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

P-P! 11.05.2009 18:32
O, jā? Reklamēta? :) Tādā gadījuma avīze vismaz to dara par savu naudu, atšķirībā no jums, kurš partiju (anti)reklamēšanu taisa uz nodokļumaksātajā rēķina - iekš neskatoties ne uz kādiem uzlabojumiem ZD tik un tā sen pārdodamās "sabiedriskās" TV.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sestdienis 11.05.2009 11:10
Grūtups ir vecs muldoņa, kas atpalicis no laika par 70 gadiem. Un Latvijas Avīze ir tāda pati - labi, ka man tā nav jālasa katru dienu, jo gala beigās tā mani izvestu no pacietības, un es vēlēšanās aiz riebuma un par spīti tiem aptaurētajiem nobalsotu par PCTVL. Tiesa, tautas vēlēts Valsts prezidents varētu būt, tikai viņa pilnvaras nedrīkstētu būtiski palielināt.
P.S. Paldies par vakardienas bloga ierakstu un diskusijas turpināšanu. Kopumā piekrītu, bet par anonimitāti mums droši vien domas joprojām atšķiras. Ja runa ir par mani, tad ap šo brīdi jau vajadzētu būt skaidram, ka es neesmu gluži kaķu vecene :) Labs Jūsu pretarguments ir tas, ka anonimitāte ļauj uzdoties par to, kas neesi un runāt to, ko atklāti neteiktu. Taču vienlaikus jāatzīst, ka arī "reālajā dzīvē" cilvēki mēdz izlikties un teikt to, ko nedomā; dara kaut ko tāpēc, ka viņiem par to maksā vai tikai tāpēc, ka grib kādu citu apcelt.
Un no x jau vispār šo to var pamācīties. Piemēram, mani viņš iemācīja apzināties, ka man ne vienmēr ir taisnība :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 11.05.2009 10:54
Naudas izteiksmē ieguvums, braucot uz Britu salām nav nemaz tik liels. Algas tur tiešām mēdz būt apmēram divas vai pat trīs reizes lielākas, bet dzīves dārdzība, mājokļa īre, sociālo sakaru trūkums lielu daļu no šīs priekšrocības noēd. Ne visiem cilvēkiem (mani ieskaitot) patīk britu stila birokrātija. Visas tās "worker registration schemes", nodokļu atkarība no tā, vai izdosies pamatot, ka benzīns tiek tērēts darba vajadzībām. Nepatīkams pārsteigums ir arī bankas konta atvēršanai vajadzīgā nedēļa, parastam bankas naudas pārskaitījumam uz Latviju vajadzīgās divas nedēļas, utml.

Viena no hipotēzēm, ko esam apsprieduši nacionālistu forumā "Zemessargs", ir tā, ka aizbraukšanu varbūt veicina arī algu atšķirības vai pat Latvijas krieviskā vide. Bet visvairāk to veicina šeit sastopamais zemais sociālais kapitāls - cilvēku savstarpējā neuzticēšanās, atsvešinātība no valsts un vienam no otra, nespēja sarosīties uz kādu kopīgu konstruktīvu rīcību - sākot ar kāpņu telpu un beidzot ar savu pilsētu. Sk. http://www.zemessargs.lv/forums/viewtopic.php?f=21&t=432&sta... .

Viena lieta ir tad, ja cilvēks dodas uz svešu zemi un apzinās, ka viņš ar to pamet lielisku dzīves vidi sev un saviem bērniem, draugus un kaimiņus un visu sociālo tīklu, kas viņam palīdz dzīvot efektīvi un labi. Tad viņam vajag milzīgu ieguvumu naudas izteiksmē, lai to būtu izdevīgi darīt. Un cita lieta ir tā, ka viņš jau pats savā dzimtenē ir kļuvis par "iekšējo migrantu" - Imanta Ziedoņa vārdiem sakot, par atrauto lapu, kura nepieder nevienam kokam. Tad braukšana uz Angliju vairs nedraud ne ar kādu sociālo saišu saraušanu, jo šādu saišu cilvēkam vienkārši nav.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dāvids Vikmanis 11.05.2009 10:10
Un tomēr, šķiet, ka vienu lietu gan Jūs, Kārli, gan Grūtups palaižat garām. Proti, ekonomiskajā jomā Latvijā kopš neilga laika jau pastāv autoritārisms un pastāvēs vēl ne vienu gadu vien. Es runāju par SVF norādījumiem, kurus nepildīt Latvijai nozīmētu tūlītēju sabrukumu. Tā ir tā Grūtupa un viņam līdzīgi domājošu ilggaidītā un slavinātā stingrā roka - praktiski nekādu kompromisu, tikai stingras direktīvas un dzelžaini rīkojumu izpildes termiņi.
SVF gadījumā man gribot negribot nākas ieņemt Grūtupa pozīciju, jo tas ir labākais, kas ar šo valsti varēja notikt, ņemot vērā personālijas, kuru pārraudzībā pēdējos gadus bija ekonomikas un finanšu sektors.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Romija 11.05.2009 09:50
protams, ka katru viedokli var kritizēt, bet, piemēram, par VEF es ieteiktu palasīt pēdējā numura Klubā interviju ar Lipmani. Viņš ir savdabīga personība, bet tam, ko viņš stāsta par VEF un citas rūpniecības iznīcināšanu, nav spēcīgu pretargumentu.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips