JL: bet mums ir Repše! 13

Vispārīguma un nekonkrētības sajūta pārņem, salīdzinot JL Saeimas vēlēšanām radīto, lasītāju ļoti tieši uzrunājušo priekšvēlēšanu programmu ar platformu Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Taču šīs partijas platformai nav nozīmes. Visu izšķir Repše.

Iesaki citiem:

Noblesse oblige*. Pārfrāzējot šo teicienu politikas jomai – atrašanās pie varas noapaļo. Tieši vispārīguma un nekonkrētības sajūta pārņem, salīdzinot JL Saeimas vēlēšanām radīto, lasītāju ļoti tieši uzrunājušo priekšvēlēšanu programmu ar partijas Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu platformu, kurā citu pēc citas bezrūpīgi nomaina jaukas tukšvārdības, nogludinot iepriekšējā dokumenta kareivīgumu.

Viens no skaistākajiem tukšmucības piemēriem saistās ar ES fondu apjomu: JL “iestāsies par pienācīgas Eiropas Savienības budžeta daļas novirzīšanu struktūrfondiem un Kohēzijas fondam.” Nebija nācies dzirdēt, ka kāds politiķis būtu atbalstījis viņaprāt nepienācīgu finansējumu noteiktam mērķim. Turklāt nav nekādu taustāmu norāžu uz to, kāds, pēc JL domām, šis pienācīguma līmenis būtu. Līdzīgs stila zieds sastopams, runājot par atbalstu lauksaimniekiem: ”JL izmantos Eiropas Savienības iespējas, lai īpaši uzlabotu lauku iedzīvotāju dzīves apstākļus. Eiropas nauda un mūsu darbs Eiropas Savienībā attīstīs lauku uzņēmējdarbību un radīs labi apmaksātas darba vietas.” Vai nauda bez piepūles nes augļus? Kurš tad īsti strādās – JL deputāti vai laucinieki? Un kādās jomās vai virzienos viņi strādās?

Daži jautājumi JL programmā šķiet tieši neattiecamies uz Eiropas Parlamenta darbības sfērām. Piemēram, kādas valsts līdzdalība Eiropas Monetārajā savienībā pilnīgi droši nav EP kompetence, turklāt Latvijā šis jautājums jau ir izšķirts. Bez rūpīga skaidrojuma nejēdzīgs izklausās solījums izmantot ES piedāvātās iespējas, lai tuvinātu pašmāju veselības aprūpi “Eiropas standartiem”, jo šī joma (atšķirībā no, piemēram, lauksaimniecības) netiek tieši atbalstīta.

No programmas netop skaidra JL attieksme pret ES, ko programmā raksturo pretrunīgi apgalvojumi par ciešu sadarbību ar visām Eiropas valstīm (ES dalībvalstīm? Arī tām valstīm, kas nav ES dalībnieces?) un par sadarbību ar jaunajām dalībvalstīm, lai aizstāvētu Latvijas intereses. Par komplicētu nākotni liecina JL spriedumi par to, kā gūt “reālu ietekmi Eiropas nākotnes attīstībā”, un partijas apņemšanās panākt (!) “Latvijas uzņēmējiem ar citām dalībvalstīm līdzvērtīgus nosacījumus darbam un konkurētspējai Eiropas Savienībā”.

Neskaitot ikonisko Einara Repšes tēlu, kas tiek vēcināts gar vēlētāju deguniem, un sociāldemokrātu iemēģināto Satversmes reformēšanas ieroci, JL piedāvājuma pārliecinošākais un labāk izstrādātais elements ir saistīts ar vēstures un nacionālās identitātes jautājumiem. Partija sola panākt totalitārā komunisma nosodīšanas deklarāciju EP, prasīt starptautiska tribunāla izveidi komunisma noziegumu izvērtēšanai, noteikt Komunisma upuru piemiņas dienu, kā arī aicināt veidot Komunisma upuru memoriālo muzeju. Tiesa, visi šie solījumi nepārprotami disonē ar JL darbiem Saeimā, atbalstot pasīvo vēlēšanu tiesību atjaunošanu bijušajiem čekistiem un aktīvajiem komunistiem.

Partijas atbalsts Lisabonas stratēģijai (kaut skaidri neatbalstot pētniecības finansējuma apjoma palielināšanu), rūpes (kaut paustas mazliet amizantā formā) par mazajiem un vidējiem uzņēmumiem un apņemšanās cīnīties ar korupciju arī ES institūciju līmenī labi saskan ar Eiropas Tautas partijas priekšvēlēšanu nostādnēm. Arī uzsvars uz ekonomisko attīstību kā sociālās politikas stūrakmeni ir skaidri saskatāms JL platformā. Tomēr JL izliekas nemanām ETP rūpes par patērētāju aizsardzību un sociālo iekļaušanu, kas gan lieliski saskan ar partijas proponēto, 90.gadu sākumam raksturīgo neoliberālismu. JL pretrunīgā, divdomīgā attieksme pret ES nākotni rada jautājumus par partijas pārstāvju izpratni par nacionālajām interesēm un to primāritāti iepretim ETP politiskajiem principiem.

Taču šīs partijas platformai nav nozīmes. Visu izšķir Repše. Arī godīguma, profesionalitātes un atklātības jomās.

_________________________

* Dižciltība uzliek pienākumus - no franču valodas

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (13) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krista_b 11.06.2004 11:54
Cerēju, ka pēc Repšes kā valdības vadītāja izgāšanās, Strīķes sakompromitēšanas iebīdot viņu KNAB pa aizmugures durvīm un tādējādi norokot iespēju viņu leģitimizēt, kā arī nespējas laikus noņemt sevi no premjera kandidāta un tādējādi izslēdzot JL iespēju piedalīties jaunās valdības veidošanā partiaj attapsies un beigs vicināt vadoņa portretu pirms EP vēlēšanām, bet nē ... visi uzvedas kā apmāti. Žēl, ka vienas personas ego dēļ tiek norakta jēga. Avansā savāktais ceturtdaļmiljons notriekts, nu ko -- sametam atkal?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Antejs 11.06.2004 08:54
to Aleksis"

Komunistu partijas, iespējams, nav jāaizliedz - vajadzīga nedaudz cita pieeja, nekā tas bija ar denacifikāciju. Bet, manuprāt, vai nu tiem, kuri glorificē komunistisko pagātni, liksim visu laiku taisnoties par totalitāro diktatūru laikā pastrādātajiem noziegumiem, vai arī mums - liberālā kapitālisma aizstāvjiem - vajadzēs visu laiku pierādīt šiem cilvēkiem, ka neesam kamieļi.".

------------------------------------

Neesmu cilvēks ar akadēmiskiem grādiem,un sāku justies kā kamielis.Proti,komunistiskā iekārta vārdos bija sociāla,tāpēc saucās sociālisms,bet realitātē tas bija brutāls valsts kapitālisms.Sabiedriskā iekārta,kurā dzīvojam šodien tiek saukta par kapitālistisku,bet kur tad rūpes par kapitāliem?Tieši otrādi,realitātē ši antikapitālistiska ekonomiska formācija,kurā tiek iznīdēts mūsu kapitāls un mūsu kapitālisti kā šķira.Iesaku iepazīties ar Aivara Lemberga interviju "Latvijas avīzē":http://www.apollo.lv/portal/articles/22024,' kā arī ar ievērojamu uzņēmēju un uzņēmēju organizāciju domām par šo rakstu:http://www.apollo.lv/portal/articles/22099.Vai tad šie uzņēmēji nava tie paši kapitālisti?

Man jautājums:sociālismā ekonomikas zinātne bija pakļauta politikas prasībām,bet tagad?Kā lai es ticu ,ka" Mēs izstāvam kapitālismu?"

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Karlsons 10.06.2004 22:51
Protams, protams, cien ītais autor. Vajadzēja tā ļoti konkrēti - 1LVL=2EUR, un JL nebūs tādi cūkas kā TP, un tādā garā.

Tikpat labs ieteikums, kā Nellijas Ločmeles kundzes recepte ER - ar vilkiem kopā dzīvojot, jāmācās kaukt kopējā barā.

Tikai - viņa tāds jauns skuķis, pati varbūt vēl nesaprot, kādas glupības ātrumā ēterā sarunā, lai tikai varētu uzturēt zinātājas kanti, bet Jūs, tāds vīrieša gabals, kuram ne pirmo gadu bārda un ūsas dīgst, varējāt jau gan ko prātīgāku no pirksta izzīst...

Kaut gan - kāda valsts, tādi politologi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

waldis 10.06.2004 20:18
Hei, viva!

Vai vari atbildēt uz jautājumu kāpēc politiķiem jābūt tādiem kā tu iedomājies? Vai vēsturē nav pietiekoši pretēju piemēru?

Jā un vēl beidz te dzīt to oranžistu PR-ščiku ieskandēto džinglu par ER un medicīniskajām diagnozēm vai belašķu pārdevēja Mārča izdomāto marsieša tēlu. Nu cik var? Vai vari uzrādīt pietiekami stiprus papīrus šādu diagnožu uzstādīšanai? Un pat ja vari, vai nebaidies, ka tevi var saukt pie atbildības saskaņā ar Krimināllikuma 145. pantu? Ja nav ar ko argumentēt, tad paklusē un neizplati tenkas un apmelojumus (par to arī starp citu ir pants)! Un tas, ka šīs pašas tenkas un apmelojumus 100 reizes dienā izplata citi oranžistu pr-ščiki, nekādi nemazinās tavu konkrēto vainu nodarītajā.

P.S. Nu goda vārds pieriebies tas zemiskais gājiens tik pat ļoti kā KNORR reklāmas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krasmar 10.06.2004 16:21
Nu nav jau nemaz tas tik mazsvarīgi tas logo, jeb preces zīmogs. Vai tad partijas būtu sliktākas par, piemēram, veļasmašīnām?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 10.06.2004 14:51
To Social Contract:
Zināma izpratne par Latvijas un Austrumeiropas vēsturi un konkrēti arī par komunisma noziegumiem ir vēlams priekšnoteikums, lai cilvēks savlaicīgi atpazītu neokomunistisko demagoģiju, kuru šobrīd Latvijā diemžēl praktizē daži politiskie spēki (Sociālistiskā partija, utml.). Tādā gadījumā varēs uz līdzīgāku ideoloģisko nostādņu pamata risināt arī aktuālos jautājumus par skolām, ekonomisko izaugsmi, u.c.

Iedomāsimies, kā būtu, ja nacionālsociālisma ideoloģija nebūtu starptautiski nosodīta, un neonacistu grupas būtu jāuzskata par "mainstream" politiku. Šie politiķi tad vieglāk varētu iegūt protesta balsis un Saeimā būtu jāklausās fašistiskas runas un ik brīdi jāatspēko rasu pārākuma, vadonības un tamlīdzīgi uzskati (tāpat kā mūsdienās - komunistu ultrakreisās sociālās politikas koncepcijas). Nedomāju, ka komunisti un nacisti ir tieši tagad paši bīstamākie, bet viņu ideoloģijai tomēr nav vietas pieklājīgā sabiedrībā.

Komunistu partijas, iespējams, nav jāaizliedz - vajadzīga nedaudz cita pieeja, nekā tas bija ar denacifikāciju. Bet, manuprāt, vai nu tiem, kuri glorificē komunistisko pagātni, liksim visu laiku taisnoties par totalitāro diktatūru laikā pastrādātajiem noziegumiem, vai arī mums - liberālā kapitālisma aizstāvjiem - vajadzēs visu laiku pierādīt šiem cilvēkiem, ka neesam kamieļi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Social Contract 10.06.2004 13:40
Nevaru saprast - kā komunisma noziegumu nosodīšana EP līmenī palīdzēs risināt pašmāju saspilējumu ap skolu reformu, un par veicinās ekonomisku izaugsmi? Vai kāds idealists-utopists man šo sakaru paskaidros?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

viva 10.06.2004 12:27
Kad cilvēki Latvijā sapratīs, ka politiķim jābūt, kā minimums, garīgi stabilam. Bet - sabiedrībai, acīmredzot, ir vajadzīgi politiķi, kuri atbilst pašas sabiedrības garīgās veselības pakāpei. Ticu jaunajiem un domājošajiem! Bet-cik tādu ir?Paklausoties Repšes retoriku, to gribas analizēt no medicīnas viedokļa.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

toposhais politologs 09.06.2004 20:45
Ak, Dievs...patiiik JL logo. Tauta attopies!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sandro 09.06.2004 17:05
Labak balsoju par kādiem, kuriem ir vismaz pāris produkti, kuri mani uzrunā. Repše un viņu darbi mani, piemēram, uzrunā. Krasts vai Pīks, Bojārs vai Ždanoka, piedodiet -- neuzrunā. Papildus tam, man patik Jaunā Laika logo.

Tik ilgi, kamēr demokrātija pastāvēs, politologi medīs tos faktorus, kuri nosaka vēlētāju izvēli. Man šķiet, ka vēlētājs izvēlas sarakstu, ar kura zīmolu viņš labprāt pats identificētos, vai, vismaz -- zīmols nav pretrunā ar viņa paša dzīves filosofiju. Tāpēc es došos 12-ajā nobalsot par 12-o sarakstu un lai visiem laba diena.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sandro 09.06.2004 16:48
Ja, bet JL tas Repse ir! Un nevis kadi tur puteklaini politikas dinozauri, bet gan viens reals, loti daudzus cilvekus uzrunajoss tels. Lai JL veicas!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

rinķī apkār 09.06.2004 11:28
Ja JL panāks komunisma noziegumu nosodīšanu no ES tribīnes, tas palīdzēs risināt daudzas it kā pie mums neatrisināmas problēmas, kas rodas saistībā ar tā saucamo "krievvalodīgo" problēmu. Nevar taču noliegt, ka šis jautājums ja nestāv pāri, tad atrodas līdztekus ekonomiskajām problēmām valstī. Un šāds stāvoklis ne būt neveicina mūsu valsts labklājību. Ja runā par ES priekšvēlēšanas programmām, tad, kura no partijām piedāvā skaidru savas rīcības modeli ES parlamentā? Ja tādas programmas nav, tad nav korekti kārtējo reizi vilkt ārā "Repšes ikonu" un tajā censties ieslēpt savu personisko viedokli par JL

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

liene 08.06.2004 23:29
njā, ko tad lai saka... sākas. heh.

Saistītie raksti

LC: mēs zinām, kā politika.lv

Citi autora darbi
Article research

Pārskats par tautas attīstību 2008/2009 Autors:Juris Rozenvalds, Ivars Ījabs, Tālis Tīsenkopfs, Jānis Ikstens, Iveta Reinholde, Andrejs Jakobsons u.c.

Article research

Latvijas – Krievijas attiecības: vietējā un starptautiskā dimensijā 2 Autors:Nils Muižnieks, Aivars Tabuns, Brigita Zepa, Inese Šūpule, Jānis Ikstens, Aadne Aasland, Ilze Šulmane, Ivars Ījabs, Žaneta Ozoliņa, Airis Rikveilis, Vyacheslav Dombrovsky, Alfs Vanags, Andris Sprūds, Toms Rostoks, Aija Lulle, Rasma Kārkliņa, Imants Lieģis

Article research

„Latvijas – Krievijas attiecības: vietējā un starptautiskā dimensijā” („Latvian-Russian Relations: Domestic and International Dimensions”) Autors:Nils Muižnieks, Aivars Tabuns, Brigita Zepa, Inese Šūpule, Jānis Ikstens, Aadne Aasland, Ilze Šulmane, Ivars Ījabs, Žaneta Ozoliņa, Airis Rikveilis, Vyacheslav Dombrovsky, Alfs Vanags, Andris Sprūds, Toms Rostoks, Aija Lulle, Rasma Kārkliņa, Imants Lieģis