Jaunais laiks pret korupciju ar veciem ieročiem 3

Jaunā laika korupcijas apkarošanas programmas autori nedaudz citos vārdos ietērpuši to, ko jau dara vai plāno pašreizējā valdība. Jāsecina, ka partijas piedāvātais redzamākais jauninājums būtu pats Einars Repše korupcijas apkarošanas vadībā.

Iesaki citiem:
Brunas 255x203
Foto:© AFI

Einara Repšes vadītais Jaunais laiks (JL) par vienu no galvenajiem vadmotīviem pasludinājis godīgumu. Lai to nodrošinātu valsts iestādēs, Repšes partijai nāksies veikt efektīvus pasākumus cīņā pret korupciju. Tomēr šīs partijas korupcijas apkarošanas programmā plānots gandrīz mats matā tas, ko pašreizējā valdība jau cenšas darīt. Tagadējās valdības korupcijas novēršanas politika ir balstīta uz korupcijas novēršanas institūcijas izveidi, sākumdeklarēšanas ieviešanu, partiju finansēšanas sistēmas pilnveidošanu un jauna interešu konfliktu likuma pieņemšanu.

Ko korupcijas apkarošanai piedāvā Jaunais laiks? Patīkami, ka bez vispārējām frāzēm šīs partijas korupcijas apkarošanas programmā ir vairāki konkrēti uzdevumi. JL sola izveidot vienotu un neatkarīgu, ar īpašām izmeklēšanas pilnvarām apveltītu institūciju. To gan 8. Saeimā ievēlētai partijai var nenākties darīt, jo jau tagad Saeimā ir iesniegts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumprojekts. Tiesa, JL programmas autori iecerējuši “neatkarīgu” institūciju, kas ir tiešā Ministru prezidenta pakļautībā! Izskatās, ka šī acīmredzamā pretruna radusies no pārmērīgas vēlmes visu svarīgāko novietot Repšes pakļautībā. Interesanti, vai JL piekristu pakļaut korupcijas apkarotājus premjeram arī tad, ja par valdības vadītāju kļūtu kāds cits, nevis Repše?

JL, solot ieviest īpašuma deklarācijas un veikt pastāvīgu ienākumu uzraudzību, acīmredzot ir iedvesmojies no idejas par sākumdeklarēšanu, ko valdība patlaban jau ietērpusi likumprojektā un arī nosūtījusi parlamentam. Pašreiz pie varas esošie gan iecerējuši sākumdeklarēšanu (tas nozīmē arī īpašuma deklarēšanu) īstenot jau šogad, un tādā gadījumā JL iecere atkal būs novēlota. Tiesa, JL paliktu gana svarīgais uzdevums ieviest ienākumu pastāvīgu uzraudzību jau pēc sākumdeklarēšanas.

Interešu konflikti, kuru novēršanu tagadējā valdība vairāk vai mazāk sekmīgi iecerējusi risināt ar interešu konflikta likumprojekta palīdzību, JL programmā nez kāpēc pieminēti tikai attiecībā uz pašvaldību amatpersonām. Valsts amatpersonu, tostarp pašvaldību amatpersonu interešu konfliktu ierobežojumus Latvijā jau kopš 1995.gada nosaka Korupcijas novēršanas likums. Šī likuma nosacījumus var pilnveidot, bet arī to jau apņēmusies tagadējā valdība ar pieminētā likumprojekta palīdzību.

Taisnības labad jāatzīst, ka JL pretkorupcijas programmā ir iecerēti daži jauni svētīgi darbi, kuru paveikšana būs stingri jāpieprasa. Pie šiem derīgajiem graudiem pieder, piemēram, iecere noteikt partijām pienākumu ik mēnesi publicēt visus ienākumus un izdevumus, kā arī uzlikt par pienākumu pretkorupcijas institūcijai kontrolēt partiju finansējumu. Šķiet, ka pašreizējā vara tiešām nevēlas efektīvi atrisināt partiju finansējuma kontroles jautājumu. JL būs jātur pie vārda arī attiecībā uz solījumu nodrošināt pilnīgu caurspīdīgumu valsts un pašvaldību iepirkumā, piemēram, publicējot internetā konkursu nolikumus, iepirkumu summas, pārrunu protokolus, komisiju balsojumus u.c. informāciju.

Tomēr kopumā rodas iespaids, ka JL korupcijas apkarošanas programmas autori noskaidrojuši, ko pret korupciju jau dara vai plāno darīt pašreizējā valdība un ietērpuši to nedaudz citos vārdos. Tāpēc, domājot par to, ko jaunu JL ieviestu korupcijas apkarošanā, jāsecina, ka redzamākais jauninājums būtu pats Einars Repše šīs apkarošanas vadībā. Tātad pagaidām jāpaļaujas galvenokārt uz partijas vadītāja godavārdu.

JL sola savu programmu vēl pilnveidot. Cīņa pret korupciju partijas lozungos ieņem nozīmīgu vietu, un šai partijai nāksies krietni piepūlēties, lai atrastu tādus risinājumus, kas pārliecinātu par spēju panākt būtiskas izmaiņas.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (3) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


klasika 20.02.2002 11:29
Es arī neuzskatu, ka ir pamats eiforijai par Repšes nākšanu politikā un «revolucionāro» programmu. Arī es gaidīju kaut ko jaunu parādāmies programmā attiecībā par korupcijas apkarošanu, bet ļoti vīlos. Neesmu kompetenta spriest par visām programmas sadaļām, bet ir nācies dzirdēt iesaistītu ekspertu domas, ka arī citas programmas daļas savā būtībā tikai atgremo jau patreiz uzsāktās iniciatīvas...

Interesanti, ko Repše teikts tad, ja pašreizējā Saeima, līdz viņa varbūtējai nākšanai pie varas, savā priekšvēlēšanu drudzī tiešām pieņems korupcijas likumprojektus, kurus izstrādājusi patreizējā valdība, un uz kuriem balstās arī Repšes programmas sadaļa... Paziņos, ka tas ir noticis pateicoties viņa iniciatīvai? Kritizēs kā nepilnīgus un ķersies pie grozīšanas? ...

Un vēl, jau tagad Saeimas kuluāros ir izskanējusi doma, ka Korupcijas Biroju varētu veidot Saeimas pakļautībā...! (droši vien tas pats pirmsvēlēšanu sindroms) Tas nu gan būtu kloķis Repšem, jo tad vairs nebūtu jēga arī viņa godprātīgajai misijai korumpantu izķeršanā.

Bet visu rezumējot, neuzskatu, ka problēma ir tikai Repšes nevarēšanā atrast jaunus līdzekļus cīņai ar korupciju. Nekādus brīnumlīdzekļus vēl neviens un nekur nav izgudrojis (protams, ja nerunā par ekstremāliem izņēmumiem).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Marta 20.02.2002 10:00
Marutai ...

Īsti nepiekrītu Tavam naivajam optimismam (kas gandrīz liecina, ka Tu nedzīvo šajā valstī), jo, manuprāt, pret partiju, kas par vienu no galvenajiem mērķiem pasludinājusi korupcijas izskaušanu, kas lielā mērā balstās uz vadītāja godavārda, jāizturas ar vislielākajām aizdomām un kritiku. Īpaši ievērojot nekonstruktīvo eiforiju, kas valdījusi ap šīs partijas dibināšanu un daudziem cilvēkiem, kas kādreiz cerēja uz tiešām sakarīgu, inteliģentu jaunu politisku spēku dabūja vien vadoni ar miljonu (ko visi ļoti ērti ir aizmirsuši) un atklāšanas konferencē sarkanas rozes (kā kopmartijas laikos) + aktrisi, kas aizkustinoši runā par zīmīgiem datumiem (labi, ka nepiesauca horoskopus).

Par korupciju -- ja reiz pasludini to par prioritāti jo valstī šī ir tik samilzusi problēma (kam es piekrītu), tad vai Tev neliekas, ka būtu saprātīgi sagaidīt, ka šajā jomā partija nāks klajā ar kaut ko jaunu -- nevis to pašu, kas jau deklarēts. Autors pievērš uzmanību vienai konkrētai niansei: programmā deklarēts izveidot "neatkarīgu korupcijas pārraudzības institūciju", kamēr šai institūcijai jābūt Ministru Prezidenta pakļautībā. Nu kāda tur vairs neatkarība, ja atrodies tieši izpildvaras pakļautībā?

Piekrītu Tev, ka nebūtu ne saprātīgi ne vēlami, ja katra partija nāktu klajā ar ekstrēmi atšķirīgām programmām -- bet tieši tāpēc niansēm un izpildījuma priekšlikumiem jābūt gan rūpīgi izstrādātiem, gan publiski vētītiem un konstruktīvi kritizētiem. Atliek vienīgi cerēt, ka Jaunais laiks ar pienācīgu uzmanību novērtē šādu kritiku un ieteikumus :))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

maruta-baiba dzērve 20.02.2002 06:32
Lasot šo rakstu, rada izbrīnu autora a-priori nelabvēlīgā attieksme, jo vairāk tāpēc, ka autors būtu uzskatāms par nopietnu pētnieku, kurš vis nepieslietos mūsu žurnālismu pārņēmušajai aizdomīgi nicinošajai attieksmei pret jebkuru politiķi, kura rīcība tiek sīkāk aplūkota.

Tas ļoti skumdina, un nevaru saprast, kādēļ mūsu sabiedrības vadošajiem cilvēkiem (pie tiem pieder, protams, arī mūsu godātais autors) šķiet pareizi izturēties pret saviem līdzbiedriem (vai tad Jūs ar Repši neesat līdzbiedri šajā savā mazajā, tik viegli pārskatāmajā mūsu zemītē!?) ar tādu naidīgumu -- jā, pat neuzskatot par vajadzīgu paskaidrot, ko sliktu attiecīgais līdzbiedrs (Repše) nodarījis, ka viņam tagad tiek veltīts vesels pētniecisks raksts, kuram pamatā likta negācija (sk., piem., raksta nosaukumu; pēdējā teikuma zemteksts pauž: ar ... atbalstu nerēķinieties; utt.). Vai tad tā neiznāk ... nomelnošana? Šķiet gan, ka autors pats to nav apzinājies.

Par vecajiem ieročiem. Starp citu, tos nevar saukt par veciem jau tamdēļ vien, ka līdz šim gandrīz neviens tos nav vēl īsti licis lietā. Paldies Dievam, tik tālu jau esam tikuši, ka vismaz speciālisti jau savā starpā atzīst: partiju programmas var būt un tām pat ir jābūt stipri līdzīgām daudzos jautājumos. It sevišķi tagad, kad pastāv jau 10-12 gadu pierdze -- atkārtoju, mūsu mazajā, viegli pārskatāmajā valstiņā un sabiedrībā. Tāpēc tāds veco ieroču sauklis šķiet nopietnam pētījumam nepieņemami populistisks.

Jā, cerams, autoram tāpat ir zināms, ka īstenībā arī mūsu mazā sabiedrība ir viegli pārskatāma un tātad arī vadāma: nav jau nekāda Krievija, Vācija vai ASV. Tāpēc jau arī ir normāli un pat patīkami, ka tik sarežģītā pārejas laikmetā mūsu partiju programmas nav krasi atšķirīgas. Ideāli, mērķi, programmas un pat likumi ir labi, tikai to izpilde klibo. Nekad nav labi publiski apironizēt pozitīvus centienus. Labi ir tos atbalstīt un aizstāvēt (kungi, politika nav netīra pēc definīcijas! un kritika var būt labvēlīga arī politikā!). Ja nu galīgi negribas balstīt, tad jau labāk paklusēt.

Atliek novēlēt autoram, ja viņš negrib sekot vispārējās nicības modei, turpmāk savu urdīgo kritiku paust no labvēlīga skatapunkta. Šādi centieni ir rakstā pamanāmi un ļauj domāt, ka autoram tas izdosies.

Nebūt nav mūsu politiķiem jāvillojas tā, lai spalvas putētu un visapkārt viss plīstu un lūstu. Patiesībā viņi var daudz mierīgāk sadzīvot un vienoties kopīgā celšanas darbā, jo tā, kas viņus vieno, ir daudz vairāk nekā tā, kas viņus šķir. Valsts taču ir jāceļ, nevis nepārtraukti jāputina ārā ar nebeidzamu naidošanos, kas nedod neko un tikai sagrauj (ha, tā te ir tiešām pavisam tukša niša, kuru varētu ar savu draudzīgi pozitīvo darbību kāds(i) komentētājs(i) vai analītiķis(i), vai cita veida pētnieks(i) sākt aizpildīt).

Saistītie raksti
Citi autora darbi