Jauna partija -- vai tiešām vajadzīga? 18

Labdien, lasītāji!

Rādās, ka joprojām Latvijas sabiedriski politiskā iekārta nav izaugusi no tās brieduma pakāpes, kurā ik pa brīdim ir vajadzīgs jauns jātnieks uz balta zirga. Sevi pieteikusi atkal jauna, pagaidām vārdā nenosaukta partija, kuras viens no organizētājiem stāsta, ka "Latvijas politikā vajag nevis vienu, otru vai trešo partiju, bet fundamentāli jaunu paaudzi." Šis apgalvojums rada vairākus jautājumus.

Iesaki citiem:

Pirmkārt, kas ir šī "fundamentāli jaunā" paaudze? Minētā citāta autors ir Didzis Šmits, kura vārds kādreiz saistīts gan ar "Jauno laiku," gan arī ar "Pilsonisko savienību." Laikrakstam Diena, viņš to skaidrojis lūk, kā: "Es varbūt nerunāju par astoņpadsmitgadīgiem cilvēkiem, bet gan tādiem, kas ir strādājuši, mācījušies pie citas valsts pārvaldības un ieguvuši arī labu izglītību un darba pieredzi." Tātad -- ļaudis, kuri kādu brīdi ir padzīvojuši ārzemēs, turklāt ir piedalījušies attiecīgo valstu pārvaldē? Diezin vai tādu pasaulē ir īpaši daudz. Arī "vecajā" paaudzē prātā nāk vien Vaira Paegle, kura ilgus gadus darbojās viena Amerikas štata pārvaldes sistēmā, turklāt ļoti augstā amatā. Pat Vaira Vīķe-Freiberga Kanādas pārvaldes sistēmā nedarbojās. Negribu strīdēties par domu, ka pieredze ārzemēs visbiežāk nāk tikai par labu. Cita starpā ļaudis, kuri pabijuši ārpus mūs valsts, redz, ka valsti var pārvaldīt arī godīgi un atklāti, katrs šāds cilvēks ir spiests vairāk raukt degunu par to, kā tas notiek mūspusē. Taču par "fundamentāli jaunu" paaudzi domājot, rodas jautājums arī par to, ko šādā kompānijā meklē Guntis Ulmanis. Atjaunotās valsts pirmais prezidents tomēr vistiešākā veidā piedalījās tās sistēmas radīšanā, kāda mums pastāv patlaban, un, ja arī viņš no lielās politikas jau ir prom 10 gadu un ilgāk, par "fundamentāli jaunu" viņu uzskatīt būtu visnotaļ pagrūti.

Bet ir arī otrs būtisks jautājums. Runāsim atklāti. Latvijā jau tagad politisko partiju ir par daudz. Pagājušajās Saeimas vēlēšanās piedalījās 19, bet pēdējās Rīgas pašvaldības vēlēšanās -- 17 sarakstu. Jūrmalā bija vēl trakāk -- 21 saraksts. Pēdējā "fundamentāli jaunā" partija, kura parādījās uz politiskā apvāršņa, bija "Jaunais laiks." Un nu klāt ir jānāk atkal vienai? Nezinu vis. Protams, mūsu valsts politikā var piedāvāt šo to "fundamentāli jaunu." Piemēram, pārliecību, ka nevajag visos amatos bāzt savus draugus un paziņas. Piemēram, pārliecību, ka nevajag lēmumus pieņemt tāpēc, ka tie ir vajadzīgi vienam vai vairākiem konkrētiem oligarhiem. Piemēram, pārliecību, ka nevajag saulītē celt cilvēkus, kuriem ir kliedzoši apšaubāma vēsture, ja arī viņi savā pašvaldībā ir ļoti populāri. Piemēram ... nu, nav jāuzskaita visi iespējamie piemēri, lasītāji jau tos zina no galvas. Taču "JL" paraugs tomēr ir visai pamācošs. Vienā lietā Einaram Repšem priekšvēlēšanu laikā bija taisnība -- "JL" savu programmu patiesībā varēs ieviest tikai tad, ja vēlētāji tam piešķirs 51 vietu Saeimā. Tā pie mums nenotiek. Mums patlaban ir Saeima, kurā ievēlēja septiņus sarakstus, patlaban tur ir astoņi saraksti un viens bars neatkarīgo deputātu. Rīgas domē ievēlēja astoņus sarakstus, tur patlaban ir deviņas frakcijas vai bloki un viens neatkarīgs deputāts (viņa, ja kas, saucas Laura Bulmane -- Rīgas domē ir arī tāda).

Un tas savukārt rada nudien"fundamentālo" jautājumu. Vai jauna partija patiešām tagad ir vajadzīga? Diez vai. Politikā var piedalīties arī esošo partiju ietvaros. "Tautas" partija jau sen reklamē, ka vajagot stāties partijā. Protams, cilvēks ar sirdsapziņu tā nedarīs, jo "Tautas" partija pārstāv sazini ko, bet tautu pilnīgi noteikti nē. Taču ir Pilsoniskā sabiedrība, ir Sabiedrība citai politikai, ir arī tas pats "Jaunais laiks." Ir LSDSP, ir kreisie, ir labējie, ir praktiski sakot visi iespējamie varianti. Varam jau cerēt, ka TP, "zaļie zemnieki", Šlesera politibiznesa projekts pazudīs kā slikta smaka un pāri paliks tas, kas ir labāks par visām minētajām, taču tas, kas ir labāks, nekļūs spēcīgāks, ja tas negūs atbalstu. Es ļoti ceru -- kad jaunveidojamās partijas aktīvisti sestdien pulcēsies Nacionālajā teātrī, viņi ļoti skaidri pateiks, ko viņi var piedāvāt tādu, ko patlaban nepiedāvā neviens -- uzsveru, neviens no reālajiem politiskajiem spēkiem (es te nerunāju par kabatas partijelēm, par kurām balso paši biedri un vēl kāds viņu suns). Grūti iedomāties, ka šāds saraksts būs īpaši garš, un tas ir pat ļoti maigi teikts.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (18) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis Iesalnieks 24.03.2009 22:30
Interesanti, ja "Visu Latvijai!" nav "fundamentāli jauna paaudze", tad, kas ir??? :)

Pagaidām tā jaunā partija liekas kārtējais bezformīgais veidojums, kura pamatā nav noteikta ideoloģija un vērtību sistēma (kā "Visu Latvijai!", lai kā arī kāds vērtētu tās uzskatus), bet gan cenšanās tikt pie siles.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

P-P! > Juris Kaža 24.03.2009 18:47
Nu, objektivitātes labad tad būtu jāsaka, ka konsekventas 'indivīda brīvības, brīvu tirgu un miera' idejas (paradoksālā?) kārtā nav pieņemamas praktiski nevienā sabiedrībā (vismaz es nezinu tādu), nekur pasaulē :) Esmu gatavs derēt, ka nepārliecināsiet arī Latvijas vai kādus ASV "liberāļus", ka indivīda dabiskajām tiesībām izvēlēties ("diskriminēt") vienmēr būtu jāpārtrumpo dajebkā orientētu indivīdu ambīcijas tikt darbā vai tikt apkalpotiem jebkurā privātuzņēmumā. Lai cik sparīgi arī viņi vārdos neslavētu brīvību un citādo.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris Kaža 24.03.2009 14:09
Un AG pierāda manis teikto :).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris Kaža 24.03.2009 11:31
P-P!
No tavas klaviatūras Dieva ausī. Bet šī sabiedrība nav gatava saprast libertārisma idejas, tā šausminās par narkotiku dekriminalizāciju (sk. The Economist vāku pirms dažām nedēļām) tā nosoda un aprej cilvēkus seksuālās orientācijas dēļ. Tā prasa stingru roku un Vadoņa atgriešanos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS 23.03.2009 21:54
CIEN. KĀRLI! GRIBĒTOS STRIKTI UN KOREKTI UZBRAUKT ŠADIEM BALTĀ ZIRGA(ALIAS TAUTAS?) JĀJĒJIEM-KAS JUMS IR 1,2,3,...MINISTRS,KO KATRS DARĪS 1.,2.,...,KĀRT! MOMENTĀ ATSĒSTOS! VAI KĻŪTU HISTĒRISKI:D MANUPRĀT, POLITISKA PARTIJA,LATVISKI NOZĪMĒ-SABIEDRĪBAS VADĪBAS DOMUBIEDRU KOPA!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Bezvārdis 23.03.2009 21:31
Latviešiem līdz šim ir bijušas tikai dažas politiskas partijas. Patlaban nav nevienas. Latvieši par politiskām partijām sauc čomu un citu draugu (ekonomiskos) pulciņus. Pēc būtības visas partijas varētu apvienoties, jo ideoloģiski un idejiski ne ar ko neatšķiras. Cik saprotu, arī jaunā partija tiek veidota uz 'labu cilvēku' pamata nevis uz idejas pamata. Tagad man būs jāsaprot, kurš draugu pulciņš sastāv no labākiem cilvēkiem un jātic, ka viņi darīs labu. Bet tas nav nekāds jaunais piedāvājums. Galvenais iemesls šādam vecam piedāvājumam ir tas, ka arī jaunie neko nejēdz no politiskās un filozofiskās domas, kas ir demokrātijas pamatā. Tik vien zina, ka ir jāapvienojas un 'jāņem vara' - tas pats, ko zina TP, LNNK/TB, LPP/LC un visi pārējie.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

es Zinu! 23.03.2009 20:56
tikai neapvainosimies un nesapukosimies
Tas viss bija tikai joks Jel!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

es Zinu! 23.03.2009 20:53
man ljoti patik jaunais laiks, un zinu kaa repsem panakt 51 balsi, takaa viena partija jau ir vinam vajadzetu dibinat tiri matematiski veel kadas paris desmit partijas un noteikti latviesi iebalsos un tiri matematiski viss izdosies
Lai Dzivo Daudzpartiju Sistema jel!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sestdienis - Kārlim 23.03.2009 17:03
Mjā, nu SCP mājas lapā arī apstiprinošu ziņu šim faktam nevar atrast, Dienā un LETA gan. Man gan liekas, ka no RD viedokļa Bulmane jebkurā gadījumā ir neatkarīga deputāte, tāpat kā Pabriks ar Štokiju ir "neatkarīgie" no Saeimas viedokļa, jo vienkārši nav pietiekami daudz, lai izveidotu frakciju, un tad arī nekur netiek oficiāli rakstīts, ka šie pārstāv SCP. Bet nu tas jau laikam nav galvenais bloga ieraksta temats :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Janka 23.03.2009 16:58
Vēl jau tak ir VVF. Arī viņai noteikti vajadzēs savu partiju. Tāpēc bez šīs būs vēl vismaz viena jauna partija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

aija 23.03.2009 16:41
Būsim nu godīgi Streipa kgs, vai jūs kauč rindkopu vetītu politiskajam spēkam, sastāvošam no tikai jauniem cilvēkiem, ja nebūtu padzirdējis par Ulmani?
Ulmanis neko nemeklē, viņš tikai palīdzēs ieraudzīt jaunos. Vienkārši un saprotami, tīri un caurskatāmi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips - Sestdienim 23.03.2009 16:35
Rīgas domes mājas lapā ir rakstīts, ka Bulmane ir neatkarīga deputāte, tā vai nu lapa ir novecojusi, vai arī viņa oficiāli nav SCP.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sestdienis 23.03.2009 16:14
RD Bulmane, starp citu, ir SCP, bet to neatkarīgo bloku laikam veido Stefane no PS, Kalns no VL un vēl kaut kas. Partiju / frakciju / grupu tiešām ir daudz. Par to, kurš kuru pārstāv - es domāju, ka mani šobrīd Saeimā visvairāk pārstāv SCP, kaut arī kā partija netika Saeimā ievēlēta un neveido tur pat frakciju. Balsoju par TP (kāpēc, lai nu paliek citai reizei), taču balsojot atbalstīju konkrētus kandidātus - Štokiju, Pabriku un vēl dažus. Tā ka nevar teikt, ka es balsoju tikai par partiju, es balsoju par konkrētiem cilvēkiem un uzskatiem, ko viņi pārstāv. Ja vien viņi savus uzskatus nemaina, mainot partiju, tad man tas ir ok.

Jaunu partiju nevajag, tiešām mums viņu te savairojies gana. Ja nu vienīgi Sarmīte Ēlerte un Kārlis Streips beidzot izveidotu vienu fundamentāli jaunu partiju un klāt pieņemtu, teiksim, Godmani, paglābjot bārdaini no Šlesera nagiem. Protams, partija dabūtu 51 vietu. Politiskā dienaskārtība krīzes laikā ~tāda: no rīta bārdainis radio, smagi pūšot, noskaita punkts viens-divi-trīs, ko nu pa nakti ir izfunktierējis. Tad pa dienas vidu Kārlis nāk klajā ar oficiālu paziņojumu, ka pie visa vainīga politikāņu patvaļa un ka vajag beidzot izmēzt smirdīgos staļļus. Visbeidzot, vakarā Sarmīte Pornorāmā stāsta par garīgajām vērtībām un tautas atdzimšanu. Un nākamajā rītā viss sākas no gala :)))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

P-P! 23.03.2009 15:46
Konsekventu libertāriešu niša, manuprāt, ir neaizņemta.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gt 23.03.2009 15:28
...bet āža kāja taču laukā lien!!! Vai tad tik tiešām to nevar redzēt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 23.03.2009 15:22
taatad TP nepaarstaav tautu, bet PS paarstaav? interesanti, cik cilveeku atveeleeja savas balsis par taa saucamo "profesoru partiju", bet realitaatee stepanova un berkja projektu peedeejaas Saeimas veeleeshanaas? 0? nulle? zero???
populists, kkkaarli, tu esi. mazinsh populistinsh.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ivars 23.03.2009 15:21
Šī "jaunā" partija ir Oļega Stepanova projekts, viņa finansēts un atbalstīts. Ir naivi iedomāties, ka šeit iet runa par idejām vai programmām. Šeit ir runa par iespēju par naudu nopirkt politisku ietekmi. Ulmanis ir nemitīgi flirtējis ar daudziem "jaunajiem", taču nedomāju, ka viņa pienesums mūsu valsts politikai būtu kaut kādā ziņā vēlams. Viņš patiesībā neko īpaši tālāk par PSRS laika sadzīves pakalpojumu kombināta direktoru nav ticis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Trauts 23.03.2009 14:50
Politicians are like diapers. They both need changing regularly and for the same reason.
Lūk, kas man, Kārli, nāk prātā, kad lasu tavu ierakstu. Dažas no esošajām partijām gandrīz vai ir vēsture tādēļ loģiski šķiet, ka ir izveidots jauns politisks spēks, kas iespējams aizpilda kādu caurumu politiskajā piedāvājumā vai pat to uzlabo.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips