Atslēgvārdi:

Jāpārkāpj pāri sarkanajai strīpai 12

Sabiedrības vairumā izpratne par politiskajiem procesiem krīzes iespaidā ir piedzīvojusi pozitīvu izaugsmi, un Saeimā iekļuvušo vidū redzam cilvēkus, kuru goda prātu nav pamata apšaubīt. Tas vieš cerību, ka nepieciešamās pārmaiņas Latvijā būs.

Iesaki citiem:

Elektorāta apziņu Latvijā vairs nevar nopirkt ar vērienīgām investīcijām medijos un reklāmas kampaņām — tāds ir mans galvenais un visai iepriecinošais secinājums pēc trauksmainās 10. Saeimas vēlēšanu nakts un vēlēšanu rezultātiem. Shēmotājiem un oligarhiem iznāca nosēsties uz realitātes velēnas visai „cieti”. Pozitīvisma kampaņas, ar kuru palīdzību viņi iepirka nozīmīgu daļu Latvijas politiskās ietekmes pirms četriem gadiem, acīmredzot pieļāva iztēloties, ka tā tas turpināsies vēl ilgi, ka ar naudu var panākt visu. Tomēr krīzes laiks atmodināja pilsoņu kritisko prātu un mudināja aizdomāties par cēloņu un seku likumsakarībām, kuras vistiešākā veidā iespaido katra Latvijas iedzīvotāja dzīvi.

Atšķirībā no iepriekšējām, šajās priekšvēlēšanu diskusijās bija vērojama nepārprotama pilsoņu un politiķu sadursme — mums bija pārāk daudz jautājumu, uz kuriem politiķi gluži vienkārši nespēja vai negribēja atbildēt. Piemēram, kaut vai par to, kāpēc tuvākajiem kaimiņiem ziemeļos — Igaunijā — klājas daudz labāk un kāpēc mēs no viņiem nemācāmies. Vai arī par enerģētisko atkarību no Krievijas un starpniekiem Latvijā, iepērkot gāzi no Krievijas, iemeslu, kāpēc mēs par to maksājam par 30% vairāk nekā pilsoņi bagātajā Vācijā.

Igaunijā lielās prēmijas par sasniegumiem daiļajās mākslās ir tikpat lielas kā hokejistiem, kamēr pie mums tās ir apmēram 50 reižu mazākas. Kultūru mūsu politiķi tradicionāli mīl tikai pirms vēlēšanām, pārējā laikā — vairāk sportu. Latvijā kultūra joprojām tiek finansēta pēc pārpalikuma principa, ko savulaik ieviesuši boļševiki. Līdz šim mums nav varējuši paskaidrot, kāpēc. Ak, jā — trūkst naudas budžetā. Kāpēc Igaunijā netrūkst?

Vērojot priekšvēlēšanu diskusijas, daudziem bija redzams, ka Latvijas politiskajā telpā eksistē kaut kāda sarkanā strīpa, kuru politiķiem pārkāpt ir bailes. Varbūt tieši tas ir faktors, kas divdesmit gadu laikā nav ļāvis uzbūvēt tādu Latviju, ar kuru mēs varētu patiesi lepoties.

Uzvarējušās Vienotības priekšvēlēšanu komunikācijā man trūka skaidras vīzijas par to, kuras no valsts iedzīvotājiem tik nepieciešamajām reformām valsts pārvaldē, izglītībā, kultūras nozarē, tieslietu sistēmā, veselības aprūpē un ekonomikā tiks īstenotas tuvākajos gados. Tomēr vēlētāju vairumam nebiju šaubu, ka premjers Valdis Dombrovskis ir godīgs un, cik vien labi varējis, īstenojis viņam „pie kājām nomesto varu”, lai Latvija neiekristu „trekno valdīšanas gadu” izraktajā bezdibenī. Man nozīmīgs rādītājs būs, vai Vienotība ar partneriem beidzot spēs ieviest „bagātības nodokli” un pasargāt maznodrošināto slāni no ievērojamas dzīves sadārdzināšanās. Kā arī — vai samazināto PVN likmi oriģinālliteratūras grāmatām atstās tādu, kāda tā ir šobrīd.

Koalīcijas veidošana ar zaļajiem un nacionālo spēku apvienību ir loģiska un saprotama. Tomēr man tālredzīga šķiet arī Vienotības atvērtība potenciālajai sadarbībai ar Saskaņas centru, otru lielāko 10. Saeimā pārstāvēto partiju. Manuprāt, nākotnes politiku Latvijā nevar veidot, nerēķinoties ar lielu sabiedrības daļu, kuru šī partija pārstāv. Kopsaucēji ir jāatrod. Viens no tiem noteikti ir pavisam vienkāršs — mēs visi vēlamies dzīvot tādā Latvijā, kurā prieks dzīvot un strādāt savstarpējas cieņas un tolerances gaisotnē. Savukārt saskaņiešiem jāsaprot, ka „latviešu partijas” nekad nepiekritīs oficiālajai divvalodībai un ka Latvija var pastāvēt tikai un vienīgi kā nacionāla, uz Rietumiem orientēta valsts. Integrācijas politika līdz šim nav bijusi gudra, un ir nepieciešams vētīt pieļautās kļūdas un labot tās. Labāk vēlāk, nekā nekad.

Divdesmit gados esam guvuši sūru pieredzi. Sabiedrības vairumā izpratne par politiskajiem procesiem krīzes iespaidā ir piedzīvojusi pozitīvu izaugsmi, un, skatoties uz Saeimā iekļuvušo vārdiem, mēs viņu vidū redzam cilvēkus, kuru goda prātu nav pamata apšaubīt. Tas vieš cerību, ka mums nepieciešamās pārmaiņas Latvijā būs. Bet vispirms būs jāpārkāpj pāri tai sarkanajai strīpai, mainot līdzšinējo politisko kultūru. Citādi neizprotamā, bailīgā mīcīšanās uz vietas turpināsies. Vai jaunievēlētajiem deputātiem pietiks drosmes? Drosme noteikti būs vajadzīga.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (12) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaņdžs 10.10.2010 15:22
1) ,,,,,krīzes laiks atmodināja pilsoņu kritisko prātu un mudināja aizdomāties par cēloņu un seku likumsakarībām,,,,,

2) Savukārt saskaņiešiem jāsaprot, ka „latviešu partijas” nekad nepiekritīs oficiālajai divvalodībai un ka Latvija var pastāvēt tikai un vienīgi kā nacionāla, uz Rietumiem orientēta valsts.

3) Vai jaunievēlētājiem deputātiem pietiks drosmes?

...................................................

1) Neesam prātam ne tuvu.

2) Apgalvojums pierāda, ka neesam ne tuvu pie prāta.

3) Nav pierādījumi ka drosme prātam ir vai būs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

arī 09.10.2010 21:13
man nav skaidrs,kāpēc tik nepareizi būtu atstāt opozīcijā tieši šo vienu partiju- SC. Kādu tādu īpašu elektorātu tā pārstāv,ka būtu jālien vai no ādas laukā un jāatmet visas citas darīšanas,lai tikai viņus ielaistu izpildvarā? Un kāpēc tādas nav citas partijas? Tikai tāpēc,ka tām nav 29%? Vai tomēr tāpēc,ka Kremlis ir uztaisījis savu projektu un pateicis - tiš,pabīdieties,tagad Biškekas Jānis te apsēdīsies!
Ko tas nozīmē? Ja rīt kāds uztaisītu partiju,kas teiktos pārstāvam kādu mazāk aizsargātu sabiedrības grupu(atvainojos par tiešumu,bet homo sovieticus nav tāda), tad tā jālaiž Saeimā arī ar 1% balsu un jāsēdina galda galā, jo pārstāv tāāāāāādu elektorātu? Kas tas SC elektorāts par tādu visiem elektorātiem elektorātu,ka automātiski nodrošināms ar ministru amatiem,kaut vairākums demokrātiskā valstī ir lēmis savādāk? Gribētos,lai dzejniece pasaka,jo ir pateikusi tikai A. Pie tam,visai neskaidru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nepots - autore 06.10.2010 10:22
Saskaņas centrs ir iesaistīts neskaitāmos korupcijas skandālos(Jūrmalgeita; 2005. gada Jūrmalas vēlētāju balsu pirkšanas skandāls; Vēlētāju balsu uzpirkšanas skandāls Rēzeknē 2005.gadā; Vēlētāju balsu uzpirkšanas skandāls Jelgavas rajonā 2006.gadā; Zilupes mēra kukuļņemšanas skandāls 2007.gadā; Rīgas domes korupcijas skandāls 2008.gadā, Viļānu domes korupcijas skandāls 2009.gadā u.c.); Saskaņas centrs neatzīst okupācijas faktu; partijā ar lielu prieku tiek uzņemti interfrontieši(kā Rubiks)-cilvēki, kuri balsoja PRET Latvijas neatkarību un ienīst latviešus;Nikolajs Kabanovs lepojas, ka izšņauca degunu Latvijas karogā; Nils Ušakovs apzog valsts budžetu, nepamatoti saņemot dzīvokļa īres kompensāciju; SC aizstāv kara noziedznieku Kononovu; „saskanieši” nav redzami pie Brīvības pieminekļa ne 25.martā, ne 18.novembrī; pieprasa bezierunu pilsonības došanu krieviem, kuri ienīst šo valsti un nezina valsts valodu; prasa atcelt Valsts Valodas likumu; iepērk Georga lentītes kilometriem; kukuļņemšanā aizturēto Oļegu Agafonovu sauc par svēto vēl pirms tiesas sprieduma; saņem naunepots - autore 06.10.2010 10:22
Saskaņas centrs ir iesaistīts neskaitāmos korupcijas skandālos(Jūrmalgeita; 2005. gada Jūrmalas vēlētāju balsu pirkšanas skandāls; Vēlētāju balsu uzpirkšanas skandāls Rēzeknē 2005.gadā; Vēlētāju balsu uzpirkšanas skandāls Jelgavas rajonā 2006.gadā; Zilupes mēra kukuļņemšanas skandāls 2007.gadā; Rīgas domes korupcijas skandāls 2008.gadā, Viļānu domes korupcijas skandāls 2009.gadā u.c.); Saskaņas centrs neatzīst okupācijas faktu; partijā ar lielu prieku tiek uzņemti interfrontieši(kā Rubiks)-cilvēki, kuri balsoja PRET Latvijas neatkarību un ienīst latviešus;Nikolajs Kabanovs lepojas, ka izšņauca degunu Latvijas karogā; Nils Ušakovs apzog valsts budžetu, nepamatoti saņemot dzīvokļa īres kompensāciju; SC aizstāv kara noziedznieku Kononovu; „saskanieši” nav redzami pie Brīvības pieminekļa ne 25.martā, ne 18.novembrī; pieprasa bezierunu pilsonības došanu krieviem, kuri ienīst šo valsti un nezina valsts valodu; prasa atcelt Valsts Valodas likumu; iepērk Georga lentītes kilometriem; kukuļņemšanā aizturēto Oļegu Agafonovu sauc par svēto vēl pirms tiesas sprieduma; saņem naudu no Krievijas; Pirmais Baltijas kanāls slēpti reklamē SC; grib atjaunot imperiālistiskos krievu pieminekļus; sola pārdēvēt Džohara Dudajeva ielu; regulāri tiekas ar Krievijas spiegiem...du no Krievijas; Pirmais Baltijas kanāls slēpti reklamē SC; grib atjaunot imperiālistiskos krievu pieminekļus; sola pārdēvēt Džohara Dudajeva ielu; regulāri tiekas ar Krievijas spiegiem...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Haris 06.10.2010 02:15
Un latviešu vēlētāji, kuri vēl pirms trijām dienām cēlās pēdējai kaujai par Latvijas orientāciju uz Rietumiem (jo pamatoti tika biedēti ar pretējo), tagad ir gatavi baidīties vēl jo baudkārāk - šoreiz no tā, ka vietējie un aizrobežu Austrumi varētu kļūt nīgri par mūsu rietumniecisko uzdrīkstēšanos.

Paredzu, ka drīz vien mēs pavlovsuniski baidīsimies jau no Urbanoviča viepļa pārvērtībām vien.:)

Jā, un tas viss ar mūsu bezgala iejūtīgo "inteliģenci" priekšgalā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Haris 06.10.2010 02:01
Un vēl. Man jau nu gan šķiet, ka "Jaunais Laiks" (vai viņu sponsori) gluži vienkārši par varītēm grib nokļūt pie Rīgas Domes siles, tāpēc cerībā to iemainīt no Ušakova Āboltiņa, Jaunups & Co izliekas, ka nopietni izbijušies no Urbanoviča "Biškekas" (kas esot sociālu, ne etnisku nemieru piesolījums).

P.S. Kā redzam pēc pensionāru brīvās braukāšanas Rīgas sabiedriskajā transportā, līdz īstai sociālai krīzei un izmisumam vēl tālu.:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Haris 06.10.2010 01:54
Manuprāt, nākotnes politiku Latvijā nevar veidot, nerēķinoties ar lielu sabiedrības daļu, kuru šī partija pārstāv.
================================
Atļaušos iekopēt jau citur manis publicētu komentāru:

"Gluži pretēji: "Saskaņas Centrs" ir jāatstāj opozīcijā. Bezcerīgā opozīcijā. Tik ilgi, līdz viņu saimnieki un polittehnologi saprot, ka šī krievu elektorāta konsolidēšanas taktika nesniedz rezultātu.

Krieviem kā indivīdiem ir visas iespējas iekļauties normālās, parastās partijās - piemēram, "Vienotībā" vai ZZS - un darboties politikā, ja reiz tas ir viņu dzīves aicinājums.:)
Bet kaut kādas specifiskas krievu kolektīvās intereses konsekventi jāignorē.

"Saskaņas Centrs" un viņu apoloģēti taču mēdz uzsvērt, ka sociālajām problēmām nav etnicitātes. Ļoti labi, lai viņi kā etniskie krievi - kā indivīdi - iekļaujas parastajā (latviešu) partijās un palīdz risināt šīs sociālās problēmas.

Žēl, ka mums ir Rīgas Domes precedents. Krievi ir sajutuši, ka šādā veidā - totālas, gandrīz vai fašistiskas konsolidācijas veidā - ir iespējams gūt panākumus.

Mums, latviešiem, nebūtu jāturpina demonstrēt krieviem, ka ir iespējams variants "Es lauzu, tu lauzi, mēs lauzām. Viņi [latvieši] lūza."

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Haris 06.10.2010 01:43
Savukārt saskaņiešiem jāsaprot, ka „latviešu partijas” nekad nepiekritīs oficiālajai divvalodībai un ka Latvija var pastāvēt tikai un vienīgi kā nacionāla, uz Rietumiem orientēta valsts.
================================
Maza, freidiska, ne gluži pārteikšanās, bet naiva izteikšanās. "Nepiekritīs oficiālai divvalodībai".:) Kamēr tas nav gluži tā - kamēr divvalodība ir tikai faktiska -, tikmēr Langai šķiet, ka esam "nacionāla, uz Rietumiem orientēta valsts".
Un, ja šo vēlamo pieņem par esošo, tad jau tikai loģiski, ka varam atļauties spēlēt tolerances un demokrātijas spēles ar Kremļa konsolidētu, Kremļa lolotu, ar Kremli draudzības līgumu noslēgušu organizāciju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 05.10.2010 22:48
''Drosme noteikti būs vajadzīga. '' ============================================

DROSMĪGO neprātam slavu mēs dziedam? - kādu dziesmu dziedās vēlētājs pēc kārtējās budžeta griešanas, pēc kārtējās apkures sezonas beigām nākamgad pavasarī ? Cik vēl būs tādu, kas 4.maijā raus vaļā slavas dziesmas, tipa:''(.) tauta zeļ un tauta zied'' (Ne viss slinkojot un...) ? Naivi ir cerēt, ka kāda viena valdība vai Saeima tagad mainīsies tik tāļu, ka nu izvedīs visu tautu uz kādu jaunu attīstības ceļu. Ak, šie latvieši - ''indiāņi'' (A.Hermanis)......Kas cits vēl šodien var vienot tautu, ja ne jauni 'treknie gadi' (Eiropas dāsnā, nesavtīgā/bezmaksas palīdzība - struktūrfondi). Ir kādam kāda cita 'Lielā ideja' ? Par ierēdniecības reformu ar sen nav nekas jauns dzirdēts......

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


jumors 05.10.2010 21:24
Līnijas ir tieši tik sarkanas cik sarkanas mēs viņas redzam. Patiesībā sadarbība ir iespējama vienmēr, ja vien pretī nav pāraugušu bēbju bariņš, kas varu uzskata par savu spēļmantiņu un riebj katram, kas viņiem to atņēmis. Ceru uz veselo saprātu - pat tik tālu, ka arī VL varētu saņemt kārtīgas kaujas kristības.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Argo 05.10.2010 19:05
Šajā portāla sadaļā gan gribētos lasīt argumentētāku rakstu, kur būtu atrodamas apgalvojumu atsauces. Citādi izklausās it kā autore kaut ko kafejnīcā saklausījusi un tagad atkārto. Līdz galam izlasīt nevarēju, jo jau sākumā samērā primitīvi apgalvojumi bez jebkādām atsaucēm (piemēram, par 50 reižu lielākām prēmijām māksliniekiem) neraisīja vēlmi lasīt tālāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

otra puse 05.10.2010 17:57
Kā reizi SC iesaistīšana koalīcijā demokrātiju gremdēs. Tas nenozīmē, ka ar šo spēku nevar sadarboties parlamentāri, bet biškekiešiem dot reālu varu būtu mazākais vieglprātīgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ainārs 05.10.2010 17:01
Piekrītu, ka "Vienotībai" ir jāsaņemas un jāņem "Saskaņas centrs" valdībā. Mums ir jāsper nākamais solis demokrātijas attīstībā.

Saistītie raksti

Garlaicīgi nebūs politika.lv