Atslēgvārdi:

Ja tā runātu Zatlers... 16

Galvenais mērķis jau ir panākt to, kas ir augstāks par visu krīžu pārvarēšanu, — cilvēku ticību savai valstij.

Iesaki citiem:

Šī savdabīgā raksta ideja pieder portāla politika.lv redakcijai — neturpināt tradīciju vērtēt valsts vadītāju svētku runas pēc to norunāšanas publikai, bet attīstīt žanru, rakstot par to, ko viņi varētu vai ko vajadzētu pateikt. Protams, divu nedēļu laikā vēl šis un tas var mainīties, tomēr izmantošu šo iespēju, lai vismaz tēžu līmenī piedāvātu versiju par to, ko un ar kādu uzstādījumu, sagaidot Jauno gadu, vajadzētu pateikt Valsts prezidentam 2008.gada 31.decembrī. Lai gan nekas neliecina, ka Valdis Zatlers to varētu izdarīt. Uzsveru — šīs ir tikai tēzes, pat tikai daļa no visām iespējamajām, nevis izstrādāts pilns iedomātās prezidenta runas teksts.


Tēzes Valsts prezidenta Jaungada runai, ko viņš, visticamāk, nekad nepateiks

Valsts prezidenta amatā sagaidu jau otro gadumiju, tāpēc mans pienākums ir runāt par padarīto un nepadarīto aizejošajā gadā — ne tikai salkanās frāzēs, bet pēc būtības, lai šīs runas daļu par nākamo gadu kaut mazākums uztvertu ne tikai kā tukšas frāzes, bet lai no tā vēlāk arī būtu kāda jēga.

Protams, šobrīd Latvijā galvenā aktualitāte ir ekonomiskā krīze, tomēr es nesākšu ar to — nevis tāpēc, ka tas nav svarīgi, bet gan tāpēc, ka es maz ko no tā saprotu un par maz esmu darījis, lai mūsu valstī veidotos konsekventa ekonomikas attīstība.

Taču būtiski, ka tieši saistībā ar ekonomikas problēmām šobrīd atkal aktuāla ir kļuvusi vārda brīvība. Pirms gada pēc sabiedrības protestiem Doma laukumā un pie Saeimas nama es savā gadumijas uzrunā runāju par vārda brīvību. Šogad atklātība ir mazinājusies valdības rīcības dēļ. Aizvadītajā gadā šīm vārda brīvības izpausmēm turpinājums bija jautājums par politiķu atbildības palielināšanu kontekstā ar referendumu par Satversmes grozījumiem. Arī tagad jautājums ir tas pats — par atbildību.

Pēc referenduma es aicināju Saeimu pieņemt grozījumus konstitūcijā. Kaut arī daļa sabiedrības mani aicināja atlaist parlamentu, es tomēr to neizdarīju gan tāpēc, ka neredzēju labākas alternatīvas esošajiem tautas priekšstāvjiem, gan arī tāpēc, ka baidījos, vai referendumā no amata tauta neatlaidīs mani pašu. Taču es arī nespēju izmantot situāciju, lai, balstoties uz referenduma rezultātiem, kaut vai ar Saeimas atlaišanas draudu piespiestu parlamentu un valdību strādāt atbildīgāk. Tagad, gada beigās, kad parlaments tā arī nav pieņēmis Satversmes grozījumus, dodot mājienus par Saeimas atlaišanu, apzinos — rodas iespaids, ka es vai nu melīgi imitēju šāda scenārija iespējamību, vai tas notiek kādu politisku intrigu rezultātā, vai arī esmu iedomājies, kā dažs saka, ar to ieiet vēsturē. Jebkurā gadījumā vairs nav pamata pārliecībai, ka no manis varētu sagaidīt parlamenta atlaišanu kā patstāvīgu un objektīvu neatkarīga un neietekmējama Valsts prezidenta lēmumu. Tā ir mana kļūda neatkarīgi no tā, ko es par to jums tagad vairs teiktu.

Pirms gada es arī teicu, ka valdībai būs konsekventi jāturas pie toreizējā ekonomikas stabilizācijas plāna. Nu mēs redzam, kur toreizējais plāns mūs ir novedis. Es kļūdījos. Diemžēl. Kļūdījusies ir arī šī valdība, pret kuru sabiedrības neuzticība, šķiet, tuvojas tam līmenim, kāds bija pret iepriekšējo valdību pirms tās demisijas. Šoreiz tas galvenokārt notiek nevis drošības likumu un Korupcijas novēršanas un apkarošanas vadības dēļ, bet gan dēļ jaunpieņemtā ekonomikas stabilizācijas plāna. Es redzu, ka tā arī nav sniegtas pienācīgas atbildes ne uz maniem jautājumiem, ko partijām un premjeru kandidātiem uzdevu pirms gada, ne arī uz dažādu sabiedrības grupu, organizāciju un speciālistu jautājumiem, kas tiek uzdoti šobrīd. Bet es turpinu paļauties uz pašreizējo premjeru, cerot uz viņa valstiskuma apziņu, tomēr apzinoties, ka viņa rīcība gan pēc formas, gan satura daudzos aspektos ir ļoti apšaubāma.

Es apzinos, ka lielā mērā valsts pārvalde Latvijā nav labāka tāpēc, ka pie varas ir tā pati šauras cilvēku grupas ietekmē esošā valdošā koalīcija, kura jau ir pieļāvusi pārāk daudzas kļūdas, ko pati negrib atzīt. Koalīcijas varas realizācijas rezultāts ir arī mana atrašanās šajā amatā. Varbūt tāpēc, bet varbūt tikai savas vainas dēļ es neesmu spējis veidot pienācīgu dialogu ne starp pozīciju un opozīciju, ne starp varu un dažādām sabiedrības grupām. Tāpēc arī neesmu pelnījis lielāku uzticību un apzinos, ka tās tautas daļas atbalsts, kas man ir, galvenokārt ir, pateicoties amatam, kurā es esmu un maniem publicitātes pasākumiem, nevis maniem darbiem.

Mans pienākums ir censties atgūt kaut daļas manu kritiķu uzticību. Tāpēc es gribu publiski apliecināt, ka es centīšos meklēt jaunus ceļus, kā panākt politiķu atbildības palielināšanos, plaisas starp varu un sabiedrību mazināšanos un nācijas saliedētību.

Es, piemēram, apzinos, ka esmu kļūdījies, publiski neizvirzot jautājumu premjeram un lielākajai parlamenta frakcijai par to, kā amatā var būt finanšu ministrs, par kura vārdiem un darbiem ir kauns tūkstošiem mūsu valsts pilsoņu. Es apzinos, ka tas bija nožēlojami, kad es pats pirms ievēlēšanas prezidenta amatā par oligarhu tematu runāju tik ciniski, it kā Latvijā viens no galvenajiem korupcijas sērgas iemesliem nebūtu oligarhizācijas problēma.

Es atvainojos jums par šīm un vēl daudzām citām savām kļūdām. Es apņemos šīs kļūdas labot, es centīšos būt drosmīgāks un meklēšu iespējas, kā to darīt. Es nevaru uzskaitīt visu, ko darīt, — tie var būt gan skaidrāku kritēriju noteikšana KNAB priekšnieka izvēlē, gan valdības sastāva maiņa, gan konstitūcijā noteiktā prezidenta iniciatīva sasaukt ārkārtas valdības sēdes, gan likumdošanas tiesību izmantošana, piemēram, nevalstiskā sektora pilnvaru nodrošināšanai starptautisko aizņēmumu izmantošanas kontrolei.

Es neuzskaitīšu visu, bet lūdzu jūs man palīdzēt to darīt, jo tikai tas var man palīdzēt atbildēt uz jautājumu — kas es esmu? Jo esmu zvērējis, ka viss mans darbs būs veltīts Latvijas tautas labumam, valsts un tās iedzīvotāju labklājības sekmēšanai.

Tāpēc es nestāstu jums šodien savu versiju par to, kas notiek Latvijā. Jūs, visdrīzāk, to zināt labāk par mani. Mēdz teikt, ka vislielākā krīze ir galvās. Es apzinos, ka, iespējams, lielāka krīze ir nevis jūsu, nevis tautas, nevis daudzu mūsu valsts iedzīvotāju, bet manā un vēl dažu augstus amatus ieņemošu cilvēku galvās. Es apzinos, ka mēs, daudzi no mums, diemžēl dzīvojam divās pārāk dažādās Latvijās.

Es apņemos rīkoties, lai to novērstu. Ja es to nespēšu, ja uzticība neatjaunosies, tad es izdarīšu vismaz tik daudz, ka pats nodemonstrēšu politiskās atbildības piemēru — atstāšu Valsts prezidenta amatu. Jo pastāvēs, kas pārmainīsies, un galvenais mērķis jau ir panākt to, kas ir augstāks par visu krīžu pārvarēšanu, — cilvēku ticību savai valstij.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (16) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Nelija - Dombura k-gam 14.01.2009 11:31
Par kādu eliti iet runa? vai elite ir arī Zemkopības Ministrijas naudas "apgūšanas" sistēmas pārstāvji? Sabiedrība diemžēl nav informēta par ilggadīgi eksistējoš eliti ZM, kas apgūst milzīgus līdzekļus no ES fondiem un LR budžeta līdzekļiem. Klusi no darba atbrīvoja bijušo ZM Valsts sekretāri Ziedoni Bērziņu, LAD priekšnieci Pilveri, kas simtiem tūkstošus lauksaimniekiem paredzēto finansējumu pārskaitīja saviem ģimenes locekļiem. Aicinu žurnālistus painteresēties par leģendāru naudas atmazgāšanas organizāciju pie ZM - datu apstrādes centru. Pasaulē jebkura dzīvnieku audzētāju organizācija pati kārto savu datu reģistru, izdot dzīvnieku pases, sertificē dzīvniekus vaislai. Latvijā ZM ir izveidojusi ģeniālu naudas bedri - datu centru, kas apkopo visu dzīvnieku audzētāju organizāciju datus par dzīvniekiem. Kādēļ ir nepieciešams šis centralizētais aparāts? Zirgaudz'ēšanas nozarei Datu centrs programmu taisīja 15 gadus, šajā projektā katru gadu, ieguldot simtiem tūkstošus ls. Jebkuršs, kas strādā ar datoru, apzinās cik maksā un cik ilgā laikā var izveidot dator programmu, kuras mŗķis ir uzskaitīt dzīvniekus. Atbilde ir vienkārša - lai nebūtu dotējuma nauda jāatdod katrai dzīvn. audz. org., lai bremzētu to attīstību un eksistenci. Domāju, ka lauksaimniecības nozares ir tik bēdīgā stāvoklī tādēļ, ka ZM pārvaldes sistēma apzināti savāc to līdzekļus,- ar pie ZM izveidotu piedēkļu - organizāciju, aģentūru, fondu, arī sabiedrisku organizāciju palīdzību. Par novirzīto līdzekļu lielumu, fantastiskajām summām variet iepazīties ikkgadēji izdotajā grāmatiņā par finansējuma sadali lauksaimniecības attīstībai kā arī internetā. Finansējuma sadales informācija ir nepārskatāma, neuzrādot kopējo, caur ZM ejošo naudas līdzekļu plūsmu. Krīzes apstākļos ir nolemts likvidēt CVI - ciltslietu valsts inspekciju. Paralēli lielā slepenībā tiek veidota jauna s/o, caur kuru nolemts filtrēt lopkopējiem paredzēto naudu. valdē ir personas, kas atpazīstamas ar vairākām ierosinātām krimināllietām - Edgars Treibergs. Persona, kas savulaik atbrīvota no darba ZM par kukuļņemšanu, tagad - Rīgas rajona garkalnes pagasta deputāts. Kā viņš dalīs naudu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zablackis Aivars (zablackisaivars@GMAIL.COM) - ZABLACKIS AIVARS 06.01.2009 00:38
KAMĒR LATVIJĀ CILVĒKI BAIDĪSIES PARAKSTĪT SAVUS VIEDOKĻUS AR SAVIEM ĪSTAJIEM VĀRDIEM UN UZVĀRDIEM, TIKMĒR TĀDU SAUKLI , KĀ DEMOKRĀTIJA VAR UZSKATĪT PAR SALDU SAPNI ĀRZEMJU VĪZIJĀS...
UN VĀRDA "CENZŪRA" AIZVIETOŠANA AR VĀRDIŅU "MODERATORS", NENOZĪMĒ KA TIEK ĪSTENOTAS SATVERSMĒ NOTEIKTĀS TIESĪBAS UZ VĀRDA BRĪVĪBU...
Aivars Zablackis

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zablackis Aivars (zablackisaivars@GMAIL.COM) 06.01.2009 00:11
cien. Kamieli ! Tur jau ir tā tautas MUĻĶĪGĀKĀ AIZMALDĪŠANĀS , ka viņa savā naivumā domā, ka balso par spektru, bet šo spektru izstrādā un viņai sagremošanai piespēpēlē tie paši četri OLIGARHI, kuri principā ir sev pakārtojuši gan likumdošanu , gan ieguvuši uz privatizācijas rēķina pietiekamus resursus, lai atrastu mūsu ilgus gadsimtus kalpinātajā tautā sev pietiekami garu rindu ar pretendentiem uz VAGARA statusu...
Vairas Vīķes FREIBERGAS kundzes fenomens Latvijai vairs nespīd, jo Jūs taču neviens neceriet, ka augstāk minētie kungi "divreiz uzkāps uz tiem pašiem grābekļiem..."
Aivars Zablackis

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kamielis 04.01.2009 17:28
Piekrītu jurista teiktajam par VZ nepārliecinošām runām.
Bet tas jau ir ne tikai viņam, bet pārsvarā visiem, kas ielec "politikā" no citurienes un kam nav ne mazākā priekšstata kā pārvaldīt savu mīmiku, lai tā nenodotu, ka tu galīgi netici tam ko runā. Ja poiltiķi nespēj melot acīs skatīdamies, tad tādam nav ko darīt politikā un VZ kā profesionāli izveidojusies personība - ārsts, nevar kļūt par politiķi, ne nedēļās, ne mēnešos un baidos, ka nekad.

Par eliti. Līdzīgi kā Krievijā eliti pie mums veido varas partija, tikai tur tā ir viena, bet te tā ir raibā varavīksne, kas pa šiem gadiem nepārtraukti ir bijusi pie varas un izveidojusi šo valsti pēc sava ģimja un līdzības. Tā ir lielākā problēma, jo ir ielikti pamati tādai likumdošanai un tiesu sistēmai, kas nodrošina šīs varas partijas stabīlu tālāku pastāvēšanu, jo krīzes gadījumā, kā pingvīni tikai saspiežas kopā un izbīda jaunu vadoni/apakšpartiju, kas stum shēmas tālāk. Bet tauta naivi balso par visu spektru - katrai pa 10% un kopā vismaz 50!

Jocīgā krīze. Kaut kāds pasākumu plāns tiek plaši apspriests nenorādot šīs krīzes cēloņus. Man tas galīgi nepielec. Kā var izrakstīt zāles, ja nav zināma diagnoze, nu vismaz kļūdaina, bet diagnoze!? Aūū dakteri!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ZABLACKIS AIVARS - ZablackisAivars 02.01.2009 02:40
cien. LR PREZIDENTA kungs !
Agri vai vēlu JUMS būs jāatzīst, ka LATVIJAS pāris desmit gadus ilgusī VADĪBA IR ARĪ EKONOMISKI BANKROTĒJUSI !!! Ekonomiskā krīze ir tikai katalizators katras pasaules valsts vadības lietderības koeficienta noteikšanai .Mūsu bērni un nedzimušie mazbērni nav devuši savu piekrišanu uz viņu kredītu rēķina turpināt uzturēt šīs nekompetentās VALDĪBAS EKSISTENCI !!!
Aivars Zablackis

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


jurists 21.12.2008 11:19
Nezinu, kā to izskaidrot, bet mani, kad runā V.Z., nekad nepamet baiļu sajūta, ka tūlīt, tūlīt viņš kaut ko sajauks. Visas šīs viņa runas, šķiet, ir padomnieču uzrakstītas, tās nav paša domas.
Kad runāja VVF, nekad sirds nesažņaudzās nēertībā un pazemojumā. V.Z. samākslotību diemžēl vēl pastiprina gandrīz vienmēr viņam blakus stāvošā bārbija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

evija 20.12.2008 16:03
nosaukums likās daudzsološāks

Domburs jau varēja kodolīgāk un trāpīgāk pateikt

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

600 - IM 19.12.2008 21:13
bet tā taču arī ir! cilvēks ar sirdsapziņu var būt tikai kalps un izpildītājs. par kādu ticību valstij var būt runa? valstij, kur kapitāls un ražošanas līdzekļi pieder šaurai vietējo un - pārsvarā - ārzemju naudasmaisu grupai? var jau teikt - kāpēc paši neko nedara, bet tas būtu aicinājums ar akmeni cīnīties pret atombumbu. var jau, bet tad masām ir jābūt organizētām un privāto labumu upurēt gatavām. vai tad mums ir kaut 1 jēdzīga, neatkarīga arodbiedrība? ir uzņēmumi, kur vadības pārstāvji darbojas arodbiedrībās (piem. lido) !!!

un, galu galā, atceramies skaisto frāzi - strādniekam nav dzimtenes! vēl jo vairāk globalizācijas laikmetā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Am 17.12.2008 20:16
Jā, par to cilvēku ticību savai valstij - tas ir precīzi! Ticība jau nav tas pats, kas noticēšana (kādām reklāmām, solījumiem un tm.), ar ticību var tālu tikt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 17.12.2008 18:35
un galvenais mērķis jau ir panākt to, kas ir augstāks par visu krīžu pārvarēšanu, — cilvēku ticību savai valstij.

-------------------------------------

Nu bet te jau ar manuprāt veltīgs ir jautājums - kas ir ar to valsti? Pēc būtības jau jautājums ir - kas ir ar tiem cilvēkiem kas vairs netic valstij. Vai ta nav brīvi cilvēki? Vai ta brīvi cilvēki paši nebūvē savu valsti? Kā tad var neticēt tam ko pats būvē?

Nu iznāk tā ka cilvēki nav brīvi , ka cilvēki paši to valsti nebūvē? Iznāk ka kāds tos cilvēkus manipulē , ka kāds pabāž neuzticamu valsti. Iznāk ka cilvēki vairs netic paši sev un savai varēšanai? Jo kā saka - ja tu netici savai valstij , tad tu netici pats sev , ja tu necieni savu valsti , tad tu necieni pats sevi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaņdžs 17.12.2008 14:09
Sen sen, tagad gandrīz vai simts gadus atpakaļ, zēni basām kājām pieteicās karot par Latviju. Toreiz neviens nevarēja iedomāties, ka turpat simts gadus vēlāk neviens par Latviju brīvprātīgu upuri negribēs nest, pat nevēlēsies brīvprātīgi atstāt amatu, lai tā izceltu Latvijas valdības galējo nevarību kalpot valstij ar atbildību. Zatlers ir iesēdies seglā un spiež piešus mazā sirmā kumeliņā. Sagt ehr: Ich bin President, und mein Pferd heist Lettland. Hopla, Ma"rchen!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Solvita Denisa-L. 17.12.2008 12:56
:) Es jau cereju ka teksta bus ari tie galvenie vardi:

"Ja ustal, ja uhozhu" (Es esmu noguris, es eju prom)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 17.12.2008 11:47
Nu laikam tāda naiva cerība ka elite pati izlasīs sev savas utis. Domāju ka nekā nebij , elite savas utis ārā nelasīs , jo tās ir elites utis un elite ir pieradusi pie savām utīm. Nāks jauna elite ar saukļiem visas vecās elites utis atmest , bet tikai ar saukļiem. Elites utis ir elites utis. Elites mainās bet utis tikai pāriet no vecā uz jauno. Un atkal elite veco utu pilna , pat vēl pa kādai jaunai utij klāt. Un atkal jāmaina elite. Viens vienīgs riņķadancis un nekas vairāk.

Manuprāt , nevis elite jāmaina , bet elite ir jāatutto. Jāatutto , pamazām , pacietīgi , pa vienai utij vien. Un jāsaprot ka uzlikt par pienākumu elitei pašai atuttoties ir bezcerīgi , elitei , lai ar cik rūpīgi izvēlēta tā nebūtu , tas nav un nebūs pa spēkam. Ja sabiedrība pati neizlasīs elitei tās uttis , tad neviens tās neizlasīs. Cīņa nav pret eliti , bet cīņa ir pret elites utīm. Līdz šim cīņa manuprāt pārsvarā tiek vesta pret eliti , nevis pret elites uttīm.

Nu un šis raksts ar man velk uz tādu kā aicinājumu prezidentam pašatuttoties kameras priekšā , un vēl pārējo eliti ar atuttot. Nu pareizi jau ir ka utopija , bezcers un ticība neiespējamam brīnumam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

joki mazi 17.12.2008 03:19
Lai pasaka kā parādu spēsim atdot? Kas sekos, ja nespēsim atdot .

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dina 17.12.2008 01:11
Nu, manuprāt, ļoti saprātīgi uzrunātas mūsu sabiedriskās politikas problēmas, par kurām Zatleram vajadzētu runāt ne tikai svētkos, bet patiesībā - kuras vajadzētu ar skubu risināt ikdienā.

Un to arī, domāju, autors ir centies pateikt - kas prezidentam būtu jādara un kuras ir viņa vājās vietas, kas tomēr neļauj rīkoties tā, kā valsts pirmajai amatpersonai pieklātos.

Nav jau taču runa tikai par runu Vecgada vakarā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pt 16.12.2008 22:21
nenoliedzami, savas darbības izvērtēšana nāktu par labu visiem. Bet ja godīgi, ceru, ka svētkos nebūs jāuzklausa ne sevis šaustīšana, ne sabiedrības biedēšana.

Saistītie raksti
Rekins par picu

Rēķins par picu 7 Autors:Rita Ruduša

Sejas%20veidosana 255x203

Cits Zatlers 2 Autors:Dmitrijs Petrenko

Sekosana 255x203

Uzspiestais patēvs 13 Autors:Veiko Spolītis

Citi autora darbi