Izraēlas politiskais (ne) aprēķins 17

Kad pēdējā Gazas uzbrukumā Izraēla izmantoja balto fosforu - vielu, kas ir aizliegta ANO konvencijā likās, ka tik acīmredzamas kļūdas, kas izsauc starptautisku nosodījumu tā vairs nepieļaus. Tomēr pieļāva.

Iesaki citiem:

Mēģinājums nogādāt līdz šim lielāko humanitāro palīdzību līdz Gazai bija sava veida provokācija. To, ka šī krava tā vienkārši līdz Gazai nenonāks zināja gan tie uz kuģa, gan arī tie, kuri plānoja tās pārtveršanu. Izraēla labi zināja, ka uz kuģa atrodas ne tikai ierastais Arābu protestētāju bariņš, bet arī pilsoņi no 40 valstīm, tai skaitā žurnālisti, amatpersonas un bijušie diplomāti. Izraēlai bija laiks sagatavoties un izplānot visus iespējamos scenārijus. Tieši tāpēc traģiskais rezultāts liek uzdot vairāk jautājumus nevis par to kas notika uz kuģa, bet kā līdz šādai situācijai vispār varēja nonākt.

Kā galveno skaidrojumu kuģa pārtveršanai Izraēla min to, ka humānās palīdzības aizsegā varēja tikt ievesti ieroči, kuri vēlāk tiktu izmantoti pret Izraēlu. Zinot to, ka Hamas caur pazemes tuneļiem jau ilgu laiku veiksmīgi realizē ieroču pārvešanu Izraēlas bažas gluži bez pamata nebija. Tomēr atšķirība ir tā, ka šī kuģa krava nāca no Turcijas, kura apgalvoja, ka ir iepriekš pārbaudījusi kravas sastāvu. Turcija bija pirmā Musulmaņu valsts, kas 1949. gadā atzina Izraēlas pastāvēšanas tiesības un daudzi to uzskatīja par svarīgu atbalsta punktu Izraēlas attiecību normalizēšanā ar šī reģiona valstīm. Kopš pirmdienas par šādu scenāriju var aizmirst. Atsauktas vēstnieks un prezidenta Erdogana izteikumi par to, ka ‘attiecības vairs nekad nebūs kā agrāk’ runā paši par sevi. Vairāk nekā 400 no 580 pasažieriem bija turki un arī saziedotā humānā palīdzība nāca galvenokārt no Turcijas organizācijām. Ja Izraēla nevar uzticēties Turcijai, kā stratēģiskam partnerim par kravas pārbaudi, tad jautājums kā tā spēj veidot attiecības ar valstīm, kurām tradicionāli ir daudz negatīvāka nostāja pret to.

Izbrīnu rada ne tikai notikušais, bet arī Izraēlas reakcija uz šo starpgadījumu. Atsevišķas amatpersonas turpina apgalvot, ka šī operācija, lai gan nenoritēja bez problēmām, kopumā ir uzskatāma par veiksmīgu. Izraēlas premjerministrs Netanjahu izteicās, ka starptautiskās sabiedrības skatījums uz notikušo ir neobjektīvs un liekulīgs. Izraēla arī turpina noliegt, ka Gazas teritorijā ir humānā krīze, lai gan Amnesty International dati liecina, ka ap 80% Gazas iedzīvotāju ir nepieciešama humānā palīdzība. Līdz šim ierasts, ka protesti Londonā vai Parīzē nekur tālu netiek. Viens ASV veto ANO drošības padomē parasti pārvelk strīpu Izraēlas darbības nosodīšanai. Tomēr plaisa starp to, kā Izraēla redz pati sevi un to kā to redz pārējā pasaule šobrīd ir kļuvusi patiešām ievērojama un diez vai tā var pastāvēt mūžīgi bez reālām politiskajām sekām.

Neviens šajā starpgadījumā nav nevainīgs. Izraēla pati piedāvāja protestētājiem nogādāt humanitāro palīdzību līdz Gazai. Aktīvisti atteicās no šī varianta argumentējot, ka Izraēlai ir vēsture ar neizpildītiem solījumiem palīdzības izsniegšanā, kam arī ir noteikts pamats. Notikušais prasa neatkarīgu izmeklēšanu, kas diez vai tiks realizēta. Tomēr skaties no kuras puses gribi, ja uz kuģa ir 9 miruši cilvēki, bet apkārt Izraēlas specvienības ar ierasto militāro pārspēku, tad pirmkārt tā izskatās pēc Izraēlas plānošanas kļūdas. Ja Izraēlas galvenais mērķis bija novērst it kā uz kuģa esošo ieroču piegādi Gazai, tad panāca tā tieši pretējo. Ēģipte pēc ilgāka laika atvēra savu robežu ar Gazu un šobrīd jau starptautiskā sabiedrība pieprasa pilnīgu blokādes izbeigšanu. Šis incidents liek apšaubīt Izraēlas līderu spēju aprēķināt politisko risku. Tā nespēja adekvāti novērtēt īslaicīgus draudus radot sev ilgtermiņa problēmas un vēl lielāku izolāciju no pārējās pasaules. Potenciālie ieguvumi bija nesamērojami ar sliktākā varianta zaudējumiem un piepildoties pēdējam atbildība ir jāuzņemas Izraēlas līderiem.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (17) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ANO 08.06.2010 22:46
Pirmkārt, baltais fosfors nav aizliegts - neviens ligums neaizliedz tā lietošanu. Tālāk par pirmo teikumu nav vērts lasīt...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars V. 05.06.2010 14:25
Vecajā derībā runa ir par tautām,kuras senie jūdi padzinuši vai izkāvuši no iepriekšējām dzīves vietām,tie ir cilšu kari,kas nenotika reliģijas dēļ.Toties Muhameda novēlējumu musulmāņi uzņem nopietni joprojām,kas arī ir īstais tuvo austrumu konflikta cēlonis,tāpēc ebreji uzticas tikai savu ieroču spēkam.Ebreju svētajos rakstos tieši par musulmāņiem nekas nav teikts,jo tad vēl musulmāņu nebija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

otra puse > Aivars V. 05.06.2010 00:52
"Muhameds pilnīgi atklāti vairākas reizes aicina fiziski likvidēt jūdus,ja tos neizdodas pievērst islāmam."

Un kas ir minēts par neticīgajiem Vecajā derībā?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

otra puse > MB 05.06.2010 00:47
Izraēlas valsts to apliecina, caurskatāmi neizmeklējot palestīniešu un libāniešu civiliedzīvotāju upurus, kurus ir radījuši pavirši Izraēlas bruņoto spēku uzbrukumi (uzskatāmi nešķirojot, vai mērķis ir terorists vai nē), kamēr katra ebreja nāve no palestīniešu raķetes vai bumbas tiek publicēta avīžu pirmajās lappusēs.
Pie tam palestīniešu upuri daudzkārtēji pārsniedz ebreju upuru skaitu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars V. 04.06.2010 22:30
Ja kāds ir lasījis korānu,tad viņš būs ievērojis,ka Muhameds pilnīgi atklāti vairākas reizes aicina fiziski likvidēt jūdus,ja tos neizdodas pievērst islāmam.Tapēc nevajag brīnīties,ka ebreji dārgi sevi pārdos.Izraēlas bojāejas gadījumā aizies bojā milzīgs skaits musulmāņu,kā arī viņu svētās vietas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 04.06.2010 19:50
Labāk nevajag- mani satrauca jau pirmais komentārs. Nu nu, mūžīgā atriebība! Vai nepietiek ar Holliwood, ar Lehmans Brother un līdzīgām lietām, kas puspasauli jau praktiski ir paverdzinājušas? Militāristi vispār laikam zaudē realitātes uztveri, jo redz dzīves jēgu tikai tad, ja ir ienaidnieks , uz kuru šaut.
Bet mūsdienu pasaules mimikrijas būtība vairs nevienu varētu nepārsteigt. Tikai jāatceras, arī katrs no mums ir personība tikai saviem tuvākajiem - lielā mērogā mēs esam grupējumu sastāvdaļas- dzīvais , darba un citādais spēks.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

MB - otra puse 04.06.2010 14:35
"Ar "unikāla" es domāju dzīvības vērtību. A la "mūsu, ebreju dzīvības ir vērtīgākas par palestīniešu dzīvībām, jo..."
---------------
Tā ir brīva interpretācija vai arī vari norādīt avotu, kur Izraēlas valsts to nepārprotami apliecina?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

archivārs 04.06.2010 13:52
Piekrītu autoram,ka tā nebija humānitārā palīdzība,bet veiksmīga provokācija.Nav precedenta,ka pārtikas vietā bada cietējiem tiktu nosūtīti seši simti agresīvu pasažieru.Pie tam Gazā neviens bada nāvē nav nomiris.Bada nāvē mirst ziemeļkorejieši,taču uz turieni ne turki,ne eiropieši humānistu desantus nesūta,jo zina,ka mājās tie neatgriezīsies.
Nevaru piekrist,ka Izraēlas attiecības ar Turciju saasinājušās kopš pirmdienas.Patiesībā Turcija neuzvedas kā stratēģiskais partneris jau kopš Erdogana un islamistu nākšanas pie varas.Atcerēsimies kaut vai Erdogana antiizraēlisko izlēcienu pirms pusotra gada Davosas forumā.Tas nav pārsteigums,jo 1998.gadā Erdogans tika Turcijā notiesāts par publisku uzstāšanos pret Ataturka sekulārās valsts principiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

otra puse > Kalvis 04.06.2010 11:22
"Katra nācija šajā gadījumā ir unikāla - un tas nav nekāds nacisms."

Ar "unikāla" es domāju dzīvības vērtību. A la "mūsu, ebreju dzīvības ir vērtīgākas par palestīniešu dzīvībām, jo..."

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

MB - Nc 04.06.2010 11:06
Ko nozīmē "par katru cenu kādu grib attaisnot"?
Tā ir būtiska papildus informācija, kas ļauj cilvēkiem dziļāk saprast notikušo.
Protams, var turēties pie vienkāršām klišejām ignorējot faktus. Es gan nesaprotu, kas tā par pārliecību, ka "vienmēr uzvar agresīvākais un nežēlīgākais". Izglītoti cilvēki zin, ka parasti uzvar gudrākais.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Nc - MB 04.06.2010 10:55
Ja par katru cenu kādu grib attaisnot, tad vienmēr to var izdarīt, bet padarīt nebijušu noziegumu nevar nekādi. Vari citēt vācu vai kādus citus rakstus cik gribi, Izraēlas neadekvātā rīcība ir pelnījusi vienīgi nosodījumu. Faktiski Izraēlas rīcība balstās uz aizvēsturisko (?) pārliecību, ka vienmēr uzvar agresīvākais un nežēlīgākais. Visas runas par humānismu un toleranci Izraēlas vadītāji atstāj citiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

MB 04.06.2010 09:27
„Ein guter Teil der Vorwürfe gegen die IHH ist begründet“, sagt Gareth Jenkins, Verfasser eines Buches über den politischen Islam in der Türkei. „Ich selbst habe wiederholt mit IHH-Leuten gesprochen, und ihre Aktivitäten in mehr als 100 Ländern sind natürlich einerseits tatsächlich humanitär. Sie machen andererseits auch kein Hehl daraus, dass sie Dschihadis (Gotteskrieger) für Afghanistan und andere Kriegsschauplätze rekrutieren, und ausländischen Dschihadis in der Türkei helfen.“ Jenkins verweist darauf, dass vor einigen Wochen zwei IHH-Militante in Afghanistan ums Leben kamen, wo sie auf der Seite der Taliban kämpften.

Die IHH hat laut israelischen Quellen Gelder an eine Organisation namens „Union for Good“ überwiesen, die unter anderem nachweislich die Familien von Selbstmordattentätern finanziell unterstützt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

MB 04.06.2010 09:23
Analīzē ļoti trūkst ļoti svarīga informācija. Tikko vācu laikraksts Die Welt publicēja informāciju, ka turku "labdarības organizācija" IHH, kas organizēja flotili, ir gluži atklāti paralēli nodarbojusies ar islama radikāļu vervēšanu Afganistāni un citiem karstajiem punktiem. Tāpat ir zināms, ka nauda no IHH ir nonākusi organizācijā, kas saistīta ar teroristiem-pašnāvniekiem.
To rakstā apstiprina arī Turcijas eksperts Gareth Jenkins, kurš iepriekš ir pētījis un runājis ar IHH.
Šī informācija liek aplūkot notikušo daudz savādāk.
Die Welt raksts šeit
"Die dubiosen Passagiere der Hilfsflotte für Gaza" http://www.welt.de/politik/ausland/article7872108/Die-dubiosen-Passagiere-der-Hilfsflotte-fuer-Gaza.html

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

A > Kalvis 04.06.2010 02:07
Laba analīze!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 04.06.2010 01:16
Domstarpības ir par t.s. "dual use" (divkāršas pielietojamības) precēm - t.i. vai var ievest lietas, kuras var izmantot gan civiliem, gan militāriem mērķiem. Piemēram, uz Gazu tiek sūtīta humānās palīdzības krava, kurā ir celtniecības materiāli - kas ir tiešām vitāli nepieciešami Izraēlas uzlidojumu rezultātā sagrautajai teritorijai.

No otras puses, Izraēla uzskata, ka celtniecības materiālus ievest nevar, jo Gazas lietpratēji no caurulēm utml. uzmeistaros paštaisītas raķetes, ar kurām apšaudīs pierobežas ciematus. Daži analītiķi aicina izraēliešus sastādīt izsmeļošu sarakstu ar šiem "dual use" priekšmetiem - t.i. lai par katru mantu, kuru neļauj ievest, būtu skaidrs, kādēļ neļauj un kādi ir riski. Bet Izraēla vēlas saglabāt sev brīvas rokas - tādēļ viņi uzskata, ka aizliegts var tikt praktiski viss, izņemot pārtiku un medikamentus. Jo galu galā jebkāda "humānā palīdzība" potenciāli var stiprināt Izraēlas ienaidniekus. Šāda izraēliešu pieeja pagaidām darbojas - jo pārspēks ir viņu pusē, no otras puses to nevar uzskatīt par ilgtspējīgu. Pusotrs miljons cilvēku nevar mūžīgi dzīvot pilnīgā bezcerībā un sabrukumā.

>>> Ja tiek atzīta ebreju (vei jebkuras citas) nācijas unikalitāte iepretim citām etniskajām grupām, faktiski tiek leģitimēts arī nacisms.
=========
Katra nācija šajā gadījumā ir unikāla - un tas nav nekāds nacisms. Izraēlas aizsardzības spēkiem (IDF) ir uzdevums aizsargāt savas valsts iedzīvotājus ar militāru spēku. No šī viedokļa var attaisnot 9 cilvēku upuri, ja reiz viņu pasākums vismaz teorētiski radīja draudus Izraēlas 5 miljonu iedzīvotāju drošībai. Mēs taču vēlamies arī jebkurai citai valsti (ne vien Izraēlai) šādu pašu rīcības brīvību. Tā varbūt ir neveiksmīga analoģija, bet PSRS vadība 1983.g. 1.septembrī pieņēma lēmumu notriekt Dienvidkorejas lidmašīnas reisu 007, kad tas bija negaidīti iemaldījies PSRS gaisa telpā (269 cilvēki gāja bojā).

No otras puses, arī Gazas sektorā dzīvojošos palestīniešus var lieliski saprast. No viņu viedokļa Izraēla ir okupētājvalsts, kas daudziem palestīniešiem atņēmusi viņu mājas, dārzus, utml. Pret okupantiem ikvienam ir pilnīgas morālas tiesības vērsties ar ieročiem rokās. Tādēļ arī viņi šauj tās savas raķetes.

Diemžēl mums ir jādzīvo pasaulē, kur nav vieglu patiesību - Izraēla no vienas puses ir normāla, starptautiski atzīta un suverēna valsts - no otras puses palestīnieši Izraēlu (visā tās teritorijā - ieskaitot pat 1967.g. robežās) ar pilnām tiesībām uzskata par naidīgu okupētājvaru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

otra puse > user 03.06.2010 23:11
Ja tiek atzīta ebreju (vei jebkuras citas) nācijas unikalitāte iepretim citām etniskajām grupām, faktiski tiek leģitimēts arī nacisms.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

user 03.06.2010 21:29
Netika ņemts vērā, ka Izraēlas tautas priekšteči ir daudz cietusi vēsturē. Holakausts, Romas impērija, senā Ēģipte un musulmaņu valdnieki, kas apdraudēja un mēģināja iznīcināt ebrejus, ir tikai viņus gadu tūkstošu gaitā darījušas stiprākus. Visas šīs ciešanas un draudi piespieda ķēniņa Dāvida pēctečus evolucionēt ātrāk par citām tautām uz šīs zemes.
Un vai tagad visai Izraēlas tautai nepastāv vesturiskās tiesības atdarīt aci pret aci, zobu pret zobu?

Citi autora darbi
Olimpiskie apli 2

Vairāk nekā spēle Autors:Andris Banka

Kapnes 21 05

Baltais nams sauc 3 Autors:Andris Banka

Ny 255x203

Sagrautā pasaule 4 Autors:Andris Banka

Binladens 255x203

Jaunā lauvas gals 3 Autors:Andris Banka

Tony blair 1706284c

Pārrakstīt vēsturi 7 Autors:Andris Banka