Izmantot savu skaistumu (ne īpaši) cēliem mērķiem 3

Kad sievietes runā par citu sieviešu seksualitāti, tas nepatīk ne vīriešiem, ne citām sievietēm. Bieži vien tiek norādīts, ka attiecīgā viedokļa paudēja ir vai nu lesbiete vai neglīta, resna, pumpaina vientuļa nelaimes čupiņa vai arī karjeriste-ragana. Pret šo argumentu nav iespējams cīnīties. Tomēr, ja par šiem jautājumiem nerunās sievietes, vīrieši jau nu noteikti to nedarīs un viss paliks pa vecam.

Iesaki citiem:

Stāsts sāksies ar to, ka es zinu jaunu sievieti, kura zina vēl vienu jaunu, ļoti skaistu sievieti. Un šī skaistā sieviete ir tikko atgriezusies no Anglijas, uz kurieni devās, lai noslēgtu aprēķina laulības ar pakistānieti, kurš viņai par šo pakalpojumu samaksāja vairākus tūkstošus. Tā kā vienošanās noteica, ka pāris gadi jāpavada šajā valstī, meitene neapjuka un nolēma likt lietā savus dabas dotumus un saņemto finansējumu investēt laika pavadīšanā dārgos Londonas klubos. Investīcijas nesa tūlītēju atdevi un sākās vairāki gadi tuvas draudzības ar bagātiem vīriešiem, kas viņai dāvināja dārgas dāvanas, naudu un ceļojumus. Paralēli, protams, tika meklēts vīrs, kas spētu nodrošināt ierasto dzīvesveidu (pagaidām neveiksmīgi). Atgriežoties Latvijā, meitenei ir kultūršoks, jo vīriešiem šeit vispār esot maz naudas, nemaz nerunājot par to, ka iztrūkst svarīgākās vīrieša īpašības - dāsnuma. Kā arī, tiek veikti pārsteidzīgi secinājumi par to, ka viņa ir prostitūta, kas tiek secināts, balstoties uz ārējo izskatu.

Galu galā - kurš gan nezina blondīnes, kuras tikai tēlo stereotipiskas blondīnes, lai iegūtu varu pār vīriešu prātiem un makiem? Daudzas no viņām turklāt ir izglītotas, gudras sievietes, kuras ar saviem ārējiem dotumiem cenšas iegūt dažādus labumus no vīriešiem - uzmanību, apbrīnu, iekāri, dāvanas un naudu. Un, ja tu mēģini norādīt, ka tas ir nepareizi, nereti pietrūkst argumentu. Jo kāpēc gan tērēt laiku izglītībai, 8 stundu darba dienai, apmācībām, stresam, ja tā vietā var investēt savā ārējā izskatā, brīvo laiku pavadīt SPA un iegūt daudz vairāk? Vairāk brīva laika, ceļojumu un Lietu.

Patiešām - kur tad ir problēma? Kāpēc gan sievietei neizmantot savu seksualitāti, lai iegūtu no tās labumus?

Galu galā, popkultūra to jau ir absolūti normalizējusi.

Tagad neliela atkāpe - man ir jautājums Jums - vai Jūs ziniet, kas ir Kim Kardashian? Tā ir realitātes TV zvaigzne, par kuru mīl rakstīt arī pašmāju portāli. Nē, viņa nav filmu zvaigzne, viņa nav uzrakstījusi grāmatu vai īstenojusi kādas ievērojamas labdarības akcijas. Viņai ir savs realitātes šovs un lieli dabas dotumi. Arī savas smaržas un neliels modes preču veikals. Holivudas vaska muzejā nesen tika izstādīta šīs sievietes vaska figūra, blakus starptautiski atzītiem māksliniekiem un valstsvīriem. Jautāsiet - kāpēc? Oficiālā atbilde ir sekojoša - Kima Kardašjana tiek cildināta tādēļ, ka ir spējusi kapitulēt patriarhāta priekšā.

Izmantojot savu skaistumu un seksuālo un sociālo kapitālus kā rīkus, Kima ir izveidojusi karjeru un slavu, iegūstot vīriešu uzmanību.Tas, par ko runā šis citāts un bloga sākumā minētās sievietes, tiek saukts par patriarhālo darījumu. Tas ir lēmums pieņemt dzimumu noteikumus, kas nostāda sievietes neizdevīgās pozīcijās apmaiņā pret to varas apjomu, ko tās var izspiest no sistēmas. Tā ir individuāla stratēģija, kas ir veidota, lai manipulētu sistēmu savā labā, to nemainot.

Kopumā šī stratēģija strādā līdz noteiktam brīdim un tad pagriežas pret sievieti. Piemēram, cita realitātes šovu zvaigzne Tila Tequila, kura arī izmantoja patriarhālo darījumu, lai iegūtu popularitāti, nonāca neveiklā situācijā, kad viņas bijušais draugs nolēma bez viņas atļaujas publiskot viņu seksa video. Tiesas prāvā šī jaunā sieviete zaudēja, jo tiesa uzskatīja, ka viņa izmanto savu seksualitāti kā rīku ikdienā, līdz ar to šāds video nenodarīs nekādu ļaunumu.

Tāpat šis darījums pagriezās pret tenisa zvaigzni Serenu Viljamsu, kura neilgi pēc tam, kad kāds fanāts apdraudēja viņas drošību, izlika apskatei savu fotogrāfiju apakšveļā. Sabiedrība uzskatīja, ka tādā veidā viņa veicina, ka citi viņu uzskata par seksa objektu un nav ko brīnīties, ka draud ar izvarošanām un seko viņai uz katra soļa. Viņa sevi padara par seksa objektu - lai tagad nesūdzas, ka viņu par tādu arī uztver.

Tātad, ja tu izmanto savu seksualitāti, lai kaut ko iegūtu, arī citi var izmantot tavu seksualitāti savā labā. Pat pret tavu gribu. Un tā ir šīs patriarhālās vienošanās cena - pasaule, kurā sievietes ķermenis ir sabiedrības īpašums, kuru tā publiski izrāda, lai vīrieši gūtu no tā baudījumu.Es šo rakstu tāpēc, ka ceru, ka manas meitas dzīvos citādākā sabiedrībā - tādā, kurā sievietes seksualitāte nav prece un vīriešu izprieca. Sievietes seksualitāte ir viņas īpašums un viņa var to realizēt tā, kā vēlas - arī noslēdzot patriarhālo darījumu. Tomēr vai šis darījums ir tā vērts un vai viņa apzinās, kas ir rakstīts līguma noteikumos sīkiem burtiem?

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (3) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
ieva ence

Un kā gan skaistums būtu izmantojams "cēliem mērķiem"? Nespriedelējot par prostitūciju/ne-prostitūciju, morāli un patriarhālo sabiedrību. Kādi gan tai nesnoslēpjamajai seksualitātei ir pareizie mērķi? Ja jau spriežam, ka rakstā minētās jaunuves savu ārējo izskatu izmanto tiem sliktajiem, tad jau jābūt arī labajiem.. vai nē?

Tmp author
MissZuu

Bēdīgākais ir tas, ka daudzas jaunas meitenes šīs Kardašjanas un Tekilas padara par saviem elkiem, sekojot viņu pēdās un virzot savu dzīvi tikai uz ārējo dotumu nestajiem augļiem. Šī popkultūras dzīvesstila veicināšana sabiedrībai dod arvien vairāk smuku lellīšu ar tukšām galvām, kuras uzskata, ka tādas būs līdz mūža galam. Un viņām ir visas tiesības tā uzskatīt, jo apkārt ir tik daudz piemēru, kur puskailie Tekilu un Kimu ķermeņi ir atnesuši viņām slavu un naudu. Žēl, ka ir tik daudz piemēru ar to kā ar seksualitāti pelnīt, aizmirstot par daudzām citām īpašībām. Jo skaistums tomēr nav mūžīgs.
Ir skaists teiciens par to, ka seksualitāte ir tas, ko nevar noslēpt, nevis tas, ko daudzi un daudzas cenšas izrādīt. Tāpēc ceru, ka nākotnes paaudzes apzināsies savas seksualitātes intimitāti, nepārvēršot to naudas mašīnā, atstājot to pornogrāfijas industrijai.

Tmp author
Kalvis Apsitis

>>> Es šo rakstu tāpēc, ka ceru, ka manas meitas dzīvos citādākā sabiedrībā - tādā, kurā sievietes seksualitāte nav prece un vīriešu izprieca.
===
Vai te nevajag rūpīgi nodalīt vairākas lietas: (1) Sabiedrības attīstības objektīvās tendences, kur ar laiku būs mazāk vietas dažādiem "patriarhālisma" variantiem; (2) Vecāku dabisku vēlmi noteiktā veidā audzināt savus bērnus, dot noteiktu priekšstatu, ka ne visas dzīvesveida izvēles ir vienlīdz cienījamas; (3) Katra atsevišķā cilvēka izvēli meklējot savu vietu pasaulē.

Var, teiksim, pamatot, ka NĪ tirgus ir pamatos pielāgojies divu pelnītāju ģimenēm - t.i. var izrādīties, ka tikai neliels skaits vīriešu (vai sieviešu) nopelna tik daudz, lai varētu atļauties uzturēt ģimeni un vēl apmaksāt savai sabiedriskajai kārtai piemērota mājokļa iegādi. Pirms 50 gadiem tipiski amerikāņi un rietumeiropieši varēja atļauties viena pelnītāja ģimenes - kur sievietes-mājsaimnieces sagaida savus bērnus no skolas ar siltām pusdienām. Tagad tas ir drīzāk izņēmums - kaut arī dzīves līmenis it kā ir pat izaudzis. Un tādēļ arī varam savām skolas vecuma meitām diezgan droši apgalvot, ka labāka partnera izvēle viņām būs tad, ja viņām būs atbilstoša kvalifikācija un attiecīgi - lielāks potenciāls kopā ar vīru papildināt ģimenes budžetu.

No otras puses, cilvēki tomēr ir dažādi. Piemēram, britu premjerministra sera Vinstona Čerčila māte bija Jeanette Jerome (vēlākā Lady Randolph Churchill). Viņas dzīves galvenais saturs bija vīriešu uzmanības piesaistīšana, saviesīgas izpriecas. Dažām sievietēm spīdēšana sabiedrībā, draudzība ar vīriešiem utml. sniedz dzīvei lielāku piepildījumu nekā, teiksim, eksaktās zinības, lingvistika, fizisks darbs ar rokām, menedžments/pārvaldība u.c. - visas tās lietas, ar ko mūsdienās cilvēki parasti pelna naudu. Un arī pēc daudziem gadiem visticamāk būs arī tādas sievietes - cilvēku daba jau tik strauji nemainās.

Citi autora darbi