Irānas "drauds pasaulei" - kur šoreiz ir robeža starp meliem un patiesību? 32

Izraēlas vēstniece Latvijā Hāgita Ben-Jākova 17. maijā ziņu aģentūrai LETA atkārtojusi pasaules medijos pārsvarā no Izraēlas, ASV, Francijas un Lielbritānijas politiķiem pēdējā pusgada laikā jau daudzkārt dzirdēto mantru: „Irāna ir milzīgs drauds visai pasaulei”.

Iesaki citiem:

Tas tiek mēģināts pamatot ar Irānas it kā aktīvo „militāro kodolprogrammu”, ko apriori savos izteikumos kā patiesību pieņēmusi arī Ben-Jākova. Taču - vai Irāna patiešām izstrādā atomieročus un vai tas ir īstais vai vismaz galvenais iemesls, kāpēc Irānai tiek draudēts ar bombardēšanu un tās ekonomika tiek spiesta pie zemes ar sankcijām? Ja tā nav, tad kas varētu būt patiesie šādas rīcības motīvi?


Irānas kodolprogrammas realitāte - par ko liecina fakti?

2007. gada decembrī ASV izlūkdienestu vadītāji nāca klajā ar ziņojumu, kas pamatīgi apstulbināja Džordža Buša administrāciju. Ziņojums apgalvoja - Irāna jau 2003. gadā pēc augstāko amatpersonu pavēles ir iesaldējusi savu kodolieroču programmu (izlūkdienestiem bija izdevies noklausīties telefonsarunas un uzlauzt Irānas zinātnieku iekšējo e-pastu saraksti, kas pēc rūpīgas izpētes tika atzīti par autentisku, kurā tie pārspriež Irānas vadības rīkojumu 2003. gadā pārtraukt kodolprogrammu).
Pretējā svaru kausā liekams Starptautiskās Atomenerģijas Aģentūras pagājušā gada rudens ziņojums, kurā konstatēts, ka iepriekšējos gados Irāna veikusi dažas aktivitātes, kas varētu liecināt par tās mēģinājumiem atsākt kodolprogrammu (piemēram, kodolgalviņas modelēšana). Savukārt šā gada februāra beigās 16 ASV izlūkdienesti atkal nāca klajā ar vienotu paziņojumu, kura galvenais secinājums - Irāna patur sev iespēju radīt atomieročus, taču nav pierādījumu, ka tā būtu pieņēmusi lēmumu to darīt. Respektīvi – ASV izlūkdienesti atzīst, ka nezin, vai Irāna tiešām būvē atombumbu. Vienīgais, kas ir skaidrs, ir tas, ka Irānai, protams, saglabājas iespēja to darīt.

Pat vairākas Izraēlas militārās amatpersonas ir nākušas klajā ar izteikumiem, ka, viņuprāt, Irāna patlaban neizstrādā kodolieročus, daži pat prognozē, ka tā to arī nedarīs nākotnē. Piemēram, aprīļa beigās portālā diena.lv citēts Izraēlas armijas štāba priekšnieks ģenerālleitnants Bennijs Gancs: „ [Irāna] soli pa solim dodas pretim vietai, kur tā varēs lemt, vai tā vēlas izveidot atombumbu. Ja augstākais reliģiskais līderis ajatolla Ali Hamenei to vēlēsies, viņš panāks, ka tiek sākts darbs pie atombumbas izstrādes, taču vispirms ir jāpieņem lēmums," sacīja Gancs. "Pēc manām domām, tā rīkojoties, viņš pieļaus milzīgu kļūdu. Es domāju, ka viņš to nedarīs. Manuprāt, Irānas vadībā ir ļoti racionāli cilvēki," viņš piebilda.

Lai varētu radīt atomieroci, urānu nepieciešams bagātināt līdz 90%. Saskaņā ar jebkuru patlaban pieejamo informāciju (t.i., pat Irānas lielākie kritiķi neapgalvo neko citu), patlaban Irāna urānu ir bagātinājusi tikai līdz 20% - un arī tikai nelielu daļu no saviem urāna krājumiem. Irāna apgalvo, ka šī, 20% bagātinātā urāna degviela nepieciešama tās medicīniskajam kodolreaktoram Teherānā.

Apkopojot faktus:
1) nav pierādījumu, ka Irāna tiešām būvē atombumbu; savukārt viedokļi par to ir pretrunīgi, pat Izraēlas amatpersonu vidū
2) tomēr pret Irānu tiek vērstas iespaidīgas ekonomiskās sankcijas (ES valstis un Japāna sāk pilnīgu naftas embargo no jūlija; ASV izdara spiedienu arī uz Indiju un Ķīnu – pēdējām valstīm, kas vēl iepērk Irānas naftu lielos apjomos)
3) Izraēla laiku pa laikam piedraud ar kara sākšanu, bet ASV, Francijas, Lielbritānijas politiķi to izsaka mājienu formā

Jautājums – kāpēc?

Irānas patiesie „grēki”

Brīžos, kad politiķu sludinātās oficiālās versijas ir acīmredzamā pretrunā ar loģiku un kritisko domāšanu, cilvēki sāk meklēt alternatīvus skaidrojumus. Internetā ir atrodamas vairākas versijas par patiesajiem iemesliem saspīlējumam ap Irānu. Viena no izplatītākajām runā par naftas tirdzniecībā dominējošās valūtas nozīmi.

Naftas tirdzniecības pārorientēšana no ASV dolāra uz citām valūtām vai zeltu varētu būt ASV ekonomikas lielākais murgs. ASV dolāram, kurš 1971. gadā nomainīja zelta standartu, ir pasaules rezerves valūtas statuss, un tas nosaka situāciju, kad nafta var tikt pirkta un pārdota vienīgi dolāros. Pastāv uzskats, ka uz tā balstās teju visa ASV slimā ekonomika – ka tieši tas ļauj ASV neraizējoties drukāt dolārus un bezgalīgi audzēt valsts parādu. Taču šāda sistēma var pastāvēt tikai tik ilgi, kamēr visas pasaules valstis ir spiestas tirgot naftu dolāros.

Tāpat pastāv uzskats, ka tieši mēģinājumi pāriet uz citu valūtu naftas tirdzniecībā bijuši galvenais iemesls vairākiem ASV un tās sabiedroto pēdējās dekādes kariem.
Sadams Huseins 2000. gada novembrī paziņoja lēmumu, ka Irākas nafta drīzumā tiks pārdota par eiro, nevis dolāriem – ko apmēram pusotru gadu vēlāk arī sāka realizēt. Nieka sešus mēnešus pēc tam sekoja ne ar ko jeb ar absolūtiem meliem pamatots iebrukums Irākā (toreiz Irākai tika piedēvēti masu iznīcināšanas ieroči, un, ja ar to kādai aitai nepietika, tika izdomāta Huseina it kā sadarbība ar Al-Qaeda, kas arī vēlāk izrādījās safabricējums). Jau pāris mēnešus pēc kara sākuma – 2003. gada 5. jūnijā Financial Times tika publicēta ziņa, ka Irākas nafta atgriežas pasaules tirgū – un atkal tiek pārdota ASV dolāros, ne vairs eiro.

Savukārt bijušais Lībijas diktators Muammars Kadafī plānoja un aktīvi publiski aicināja citu Āfrikas valstu vadītājus Āfrikai ieviest savu vienoto tirdzniecības valūtu – zelta dināru (kā arī vispār veidot vienotu Āfrikas federāciju). Lielajos medijos gan necitēta, tomēr kopumā daudzos interneta avotos atrodama zīmīga bijušā Francijas prezidenta Nikolā Sarkozī reakcija uz to: „Lībija uzbrūk cilvēces finansiālajai drošībai”.

Pēc Irākas un Lībijas „neitralizēšanas” faktiski pēdējā naftas lielvalsts (otra lielākā OPEC jēlnaftas ieguvēja), ja neskaitām Krieviju, kas apdraud dolāra un tātad arī ASV finansiālo hegemoniju, ir palikusi Irāna. Un arī Irāna ir veikusi jau konkrētus soļus šajā virzienā, proti, mēģinot atkratīties no ASV dolāra izmantošanas – un pat tikusi krietni tālāk nekā spēja Irāka vai Lībija.

Samazināt ASV dolāra īpatsvaru naftas darījumos Irāna pamazām sāka jau 2005. gadā, līdz 2007. gada 8. decembrī ziņu aģentūra Reuters, atsaucoties uz Irānas ziņu aģentūru (interesanti, ka tas notika pāris dienas pēc ASV izlūkdienestu paziņojuma, ka Irāna ir pārtraukusi savu kodolprogrammu) publicēja informāciju, ka Irāna ir gandrīz pilnībā pārtraukusi pārdot savu naftu par ASV dolāriem, tā vietā pārejot uz eiro un mazliet tirgojoties arī par jēnām.

Vēl vairāk – mazliet pirms tam, 2007. gada novembrī, OPEC dalībvalstu sanāksmē Irāna aktīvi aģitēja, ka naftu vajadzētu tirgot dažādās valūtās, ne tikai dolāros. Šis gluži loģiskais priekšlikums OPEC saņēma atbalstu tikai no Venecuēlas.

Drīz pēc tam sekoja Irānas nākamais solis – savas naftas biržas atvēršana 2008. gada februārī, brīvās tirdzniecības zonā Kišas salā. Lai saprastu, ko tas nozīmē, jāieskatās naftas tirdzniecības ekonomiskajā mehānikā. Līdz tam pasaulē pastāvēja divas galvenās naftas biržas – Londonas International Petroleum Exchange un Ņujorkas Mercantile Exchange, abas naftu, protams, tirgo dolāros (izmantojot trīs tā sauktos naftas cenas marķierus, kas visi ir denominēti ASV dolāros). Savukārt Irānas birža naftas tirdzniecību sāka veikt reālos, eiro un citās valūtas, taču gandrīz nemaz - dolāros. Tīri tehniski šādas biržas radīšana noņēma šķēršļus, lai pasaule no „naftas dolāra” pārietu uz „naftas eiro” sistēmu. Tiesa gan, pirmās ziņas par biržas reālās darbības sākumu pagājušā gada jūlijā gan neliecināja, ka tā būs īpaši veiksmīga – vēl bija pārlieku maz to, kas vēlētos riskēt raustīt Ameriku aiz ūsām. Taču pamazām Irānas birža ir iešūpojusies un piemēram, 2011. gada 18. augusta izsolē tika pārdoti 500 000 barelu jēlnaftas.

Jautājums, protams, ir, vai šis valūtas jautājums ir vienīgais cēlonis, kāpēc radīts šis pretIrānas starptautiskais saspīlējums? Visticamāk – noteikti nē. Faktiski Irāna ASV „melnajā sarakstā” varētu būt jau kopš 1979. gada, kad tur tika gāzta ASV izveidotā leļļu monarhija, un, kā zināms, Bušs to pieskaitīja „ļaunuma asij” jau gadsimta sākumā. Protams, ka kontroles pārņemšana pār Irānu no ģeopolitiskā un energoresursu (Irānai ir 3. lielākās pierādītās naftas rezerves pasaulē, 2. lielākās gāzes rezerves) viedokļa jau pats par sevi ir ārkārtīgi vilinošs kumoss. Un, ja Irāna vēl atļaujas provocēt ASV dolāra statusu, tas tikai pastiprina šo vēlmi. Un, pilnīgi iespējams, ka tiešām pastāv arī raizes, ka Irāna varētu iegūt kodolieročus – ne tāpēc, ka tā varētu ar tiem kādam uzbrukt pirmā (grūti noticēt, ka Irānas režīms ir vājprātīgi pašnāvnieki, kas parakstīs sev nāves spriedumu tikai tāpēc, lai iznīcinātu Izraēlu), bet gan tāpēc, ka tad militārs uzbrukums šai valstij kļūtu daudz neiespējamāks dēļ iespaidīgās atbildes reakcijas, ko Irāna varētu dot (līdz ar to pamatīgi samazinātos iespēja jebkad pārņemt kontroli pār šo svarīgo reģionālo lielvalsti).

Kāpēc tieši tagad? Kā zināms, starptautiskā retorika pret Irānu laiku pa laikam viļņveidīgi pastiprinājusies jau daudzu gadu periodā un brīžiem ir šķitis, ka sabiedriskā doma jau tiek gatavota iebrukumam. Tomēr acīmredzot Irāna ir ne tikai vilinošs, bet arī liels kumoss, kas, tā sakot, var arī iesprūst rīklē, tāpēc tā nokošanai ir pienācīgi jāsagatavojas. Vēl Buša prezidentūras laikā esot pamatīgi pētītas iespējas sākt karu ar Irānu, t.sk. modelējot iespējamos scenārijus CIP un nonākts pie secinājuma, ka nebūtu īsti prāta darbs sākt šo potenciāli tālu eskalēties spējīgo karu, iekams nav sekmīgi pabeigts karš Irākā – visam vienlaicīgi varētu arī nepietikt resursu. Pērn ASV spēki no Irākas tika izvesti... Otrkārt, interesanti, ka jaunais starptautiskās retorikas vilnis pret Irānu sākās pagājušā gada oktobra beigās – tieši 1-2 nedēļas pēc tam, kad Sirtā tika noslepkavots Muammars Kadafi un arī Lībijas jautājums „de facto” bija „atrisināts”. Drīz pēc (nevis pirms) tam, novembra sākumā, sekoja arī Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras ziņojums par Irānas kodolprogrammu.

Internetā atrodama vēl kāda interesanta un diezgan ticama versija par pašreizējo Irānas saspīlējumu. Tā labi izskaidro to, kāpēc tieši Izraēla šobrīd izskatās tik ieinteresēta uzbrukt Irānai. Proti, tā baidās nevis no Irānas kodolraķetēm, bet gan konvencionālajām raķetēm, kuras Irāna pirms neilga laika ir padarījusi daudz precīzākas, aprīkojot tās ar globālās pozicionēšanas sistēmām. Līdz ar to Irānai nemaz nav nepieciešami kodolieroči, lai sagrautu Izraēlu – ja tā spēj precīzi trāpīt Izraēlas pašas kodolobjektiem ar parasto raķeti, postījumi varētu būt līdzvērtīgi. Šīs versijas autori izsaka prognozi, ka uzlidojumu gadījumā tieši Irānas konvencionālās raķetes būs primārais Izraēlas/ASV triecienu mērķis.

Pēcvārds

Protams, labticīgi ļaudis droši vien, lasot šo rakstu, šausminājās: „Kā gan var izvirzīt tādas ciniskas versijas par demokrātiski ievēlētu pasaules valdību agresīviem mērķiem, meliem un sazvērestībām? Nē, nē, tik ļauni jau nu nevar būt! Piemēram, Obama taču ir lāga cilvēks. Šīs ir tikai kārtējās muļķīgās sazvērestību teorijas...”.

Varu teikt tikai vienu – es no sirds ceru, lai taisnība izrādītos jums, nevis man.

Informācija un analīze par starptautiskiem notikumiem – radio www.runaskalak.lv, katru otrdienu, plkst. 16.00, raidījumā „Zem Radara”. Arhīva ierakstus var noklausīties šeit: http://runaskalak.lv/raidijums/zem-radara/

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (32) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Muskan Zada

A debt of gratitude is in order for the significant data and bits of knowledge you have so given here... play poker

Tmp author
StYlo Bacha

I high value this post. It's elusive the great from the terrible now and then, however I think you've nailed it! would you brain overhauling your web journal with more data? home owners journal

Tmp author
Jhony Bairstow

is base to The Language Exchange and home to one of the largest and most different farming communities western of the Falls mountain represent. https://www.profischnell.com/fachuebersetzung-fachbereiche/

Tmp author
StYlo Bacha

Extraordinary article Lot's of data to Read...Great Man Keep Posting and redesign to People..Thanks live strong

Tmp author
StYlo Bacha

Goodness, cool post. I'd like to compose like this as well – requiring significant investment and genuine diligent work to make an incredible article… yet I put things off an excessive amount of and never appear to begin. Much appreciated however. skin care

Tmp author
StYlo Bacha

I appreciate what you have done here. I like the part where you say you are doing this to give back yet I would accept by every one of the remarks this is working for you also. aging

Tmp author
StYlo Bacha

This is really the sort of data I have been attempting to discover. Much thanks to you for composing this data. chicago heating and air conditioning services

Tmp author
Zubair Shaikh

Your smoke will travel down the joint to the propellor perc, which spins as it functions. cheap dab rigs

Tmp author
Jhony Bairstow

Dropbox provides consumer software for the OS systems Unix, macOS, and Windows NT; for the waterborne systems Golem, BlackBerry OS, iOS, and Windows Phone; and for web browsers; as vessel as unofficial ports to MeeGo and Symbian. file sync

Tmp author
StYlo Bacha

I am upbeat to discover this post exceptionally helpful for me, as it contains part of data. I generally want to peruse the quality substance and this thing I found in you post. A debt of gratitude is in order for sharing. fitness tips

Tmp author
StYlo Bacha

This is such an awesome asset, to the point that you are giving and you give it away for nothing. I adore seeing blog that comprehend the benefit of giving a quality asset to free. skin health

Tmp author
StYlo Bacha

Really pleasant post. I just discovered your weblog and needed to say that I have truly delighted in scanning your blog entries. After all I'll be subscribing to your food and I trust you compose again soon! aging

Tmp author
StYlo Bacha

Greetings. I discovered your online journal utilizing msn. This is an extremely elegantly composed article. I'll make sure to bookmark it and return to peruse a greater amount of your helpful information. A debt of gratitude is in order for the post. I'll certainly return. look younger

Tmp author
StYlo Bacha

hi!! Extremely intriguing exchange happy that I ran over such useful post. Keep doing awesome. Happy to be a piece of your net group. age well

Tmp author
StYlo Bacha

A debt of gratitude is in order for setting aside an ideal opportunity to talk about this, I feel firmly that adoration and read more on this theme. In the event that conceivable, for example, pick up learning, would you psyche upgrading your website with extra data? It is extremely valuable for me. healthy living

Tmp author
Jhony Bairstow

Nevertheless - or really Iran develops atomic weapons and whether it is legitimate or at small the important module why Persia is threatened with bombing and its economy is affected to the gain by the sanctions? If not, then that could be the realistic reasons for doing so? Projektit

Tmp author
Armaan_Shaikh

I just couldn't leave your site before letting you know that I really appreciated the top quality information you present to your guests? Will be back again as often as possible to determine the status of new posts. GTA V šifre

Tmp author
dzest kontu

Vairāk problēmu būtu tieši ar naftas tirgošanas pieņēmumu pierādīšanu, nekā ar pārējiem.
Nav noslēpums, ka ASV un Izraēla ir ļoti greizsirdīgas valstis, kam nekādīgi neliktos pieņemama hegemonijas zaudēšana, kaut šinī reģionā. Nebūtu tāpat korekti teikt, ka Irāna būtu lielais kodoldrauds pasaulei. Izraēla tajā pašā laikā ir publiski atzinusi, ka lietos kodolieročus, ja jutīs, ka zaudē cīņā ar kaimiņiem. Vispār jau 1973. gadā Izraēla draudēja pielietot kodolieročus, lai iznīcinātu reģionu sev apkārt. Beidzās tas gan veiksmīgi, bez tik drastiska soļa. Kaut kā vienmēr, kad kāds iebilst pret Izraēlas centieniem vēl tālāk nostiprināt ASV un savu hegemoniju reģionā, nākas dzirdēt, ka uzplaukst antisemītisms.
Aktuālāks ir jautājums, kāpēc rietumu prese un politiķi tik ļoti nesatraucas par kodolieročiem, piemērām, Pakistānas rokās vai Indijas, vai Krievijas? Šīs valsts arī nav cilvēktiesību un miera, it sevišķi retorikas ziņā, piemēri.
Un es jau varu šeit iedomāties komentārus par Ahmedinedžada draudiem noslaucīt Izraēlu no zemes virsas. Klausīties nopietni Ahmedinedžadā ir tas pats, kas nopietni uztvert Dika Čeinija izteikumus Buša laikā. Jā, retorika bija, vadošs postenis arī, bet visi zin, ka teikšana nekāda. Lai ko kādā brīdī būtu teicis prezidents Ahmedinedžads, uzmanību jāpievērš tikai tam, ko saka Ajatolla.

Daudzas idejas rakstā ir "far fetched ideas", bet tomēr līdzšinējā prakse ir pierādījusi, ka lielāka ir iespēja, ka tur ir vismaz daļa patiesības.

Tmp author
Freddie Schön

Tu kļūdies par Irānas prezidentu. Tā ir valsts ar diezgan sabalansētu pārvaldes sistēmu un prezidentam var būt liela ietekme. Ahmadi Nežāds pie tam ir Revolucionārās gvardes cilvēks, kurai ir monopols uz vardarbību valsts iekšienē.

Tmp author
dzest kontu

Nu PSRS arī bija valsts ar demokrātisku pārvaldes sistēmu. Vismaz konstitūcija bija ļoti pareiza. Citādāk bija ar reālo situāciju. Viens ir tas, ko Irāna vēlas, lai par to uzzinātu.
Pavisam kas cits ir tas, kas notiek realitātē.
1. Mahmūds Ahmedinedžāds (nekur neesmu redzējis, ka viņa uzvārdu sadalītu 2 daļās).
2. Jā, vēl līdz 2009. gadam Mahmūds bija Ali Khamenei protežē un "dēls", bet kopš tā brīža daudz kas ir mainījies. To lieliski parāda, piemērām, 2011. gada vasaras notikumi, kad Ajatolla prezidentam "parādīja, kur ir viņa vieta". Ja interesējies par pasaules notikumiem, tad noteikti zināsi par ko runāju. Ja tomēr nē, tad par Moslehī atstādināšanu, ko Ajatolla atcēla pēc pāris stundām un par tālākajām 2 nedēļām, kad Ajatolla parādīja prezidentam, kuram valstī reāli ir teikšana par to, kas notiek.
Jo nu, padomāsim reāli. Viens ir revolūcijas līderis, ko ievēl uz mūžu un kas pārvalda armiju, tos pašus revolucionāros gvardus, policiju, visus medijus un visu, kas notiek. Tāpat viņš var uzlikt veto jebkuram likumam un pēc savas iegribas atcelt no amata prezidentu. Tāpat viņš izvēlas galveno prokuroru, tiesnešus, ieceļ visus svarīgākos reliģiskos apakšlīderus.
Otrs ir uz laiku tautas ievēlēts prezidents, kam ir stingri noteikta izpildvara.

Varbūt tomēr nevajag pilnīgi nepareizus faktus te likt.

Tmp author
Freddie Schön

Būtu jāsāk ar jēdzienu "oficiālā versija". Ko tas vispār nozīmē? Ja tā ir valdības pozīcija, tad kuras? Tāpat, kā ar notikumiem, kuros valdība nepiedalās? Piemēram, kas ir oficiālā versija par nokaltušajām priedēm Šlesera īpašumā Jūrmalā? Vai tāda vispār eksistē?

Ir arī cita problēma. Es, piemēram, nezinu valdības notikumu versiju par Air Baltic un PV krīzēm. Esmu lasījis dažādus viedokļus un analīzi, bet, kas no tā ir oficiāls? Un tad, ja arī Dombrovskis skaidri pateiktu, kas tur notika, vai tā būtu "oficiālā versija"? Diezin vai, jo citi valdības pārstāvji viņam var nepiekrist. Valdības sastāvs arī mainījās...

Tā vien šķiet, ka cilvēki nedomā tādās plaknēs, kā oficiālā un alternatīvā versija. Ir vienkārši informācija un tās interpretācija. Varbūt Ikars tieši propagandē oficiālo versiju par Irānas situāciju, t.i. versiju, kuro izplata Irānas mēdiji un valdība. Varbūt mana nostāja ir alternatīvā un viņš aizstāv valdību? Jo es balstījos tīri uz savu analīzi, nevis atgremoju kaut kur izlasītas teorijas!

Ikars 8811
Ikars Kubliņš

"Skaistais Fredijs" pēc nepamatotajiem agresīvajiem apvainojumiem un politika.lv komentāru līmenim neatbilstošas uzvedības kultūras dēļ vairs nav pelnījis atbildi, taču rakstu šo komentāru gan Harim, gan citiem lasītājiem, kas, iespējams, lasa šo diskusiju un varbūt kāds arī iespaidojas no "Skaistā" demagoģijas.

Pirmkārt, kā jau Haris minēja - paša vārdu ielikšana otra mutē jeb muļķīgu uzskatu piedēvēšana otram ir viens no veidiem, kā tiek mēģināts diskreditēt cilvēkus, kas meklē patiesību un izvirza alternatīvas versijas oficiālajām versijām. Tā sakot: "ja tu domā, ka Irānai nedraud atombumbas dēļ, tad tu noteikti domā arī, ka amerikāņi nebija uz Mēness, vai, ka AIDS tika izstrādāts laboratorijās". Stulba demagoģija tad, kad acīmredzami pietrūkst argumentu konkrētajā diskusijā.

Otrkārt, ideja, ka alternatīvu versiju piedāvātājiem viss ir līdz pēdējam sīkumam jāpierāda, kamēr politiķi var pateikt jebkādu "bullšitu" (piemēram, kā Irākas'2003 gadījumā) un viņu "oficiālajām versijām" jātic uz vārda, ir ļoti interesanta. Pirmkārt, tieši politiķi ir tie, kuriem, īpaši, ja viņi gatavojas sākt karu, viss ir līdz pēdējam sīkumam jāpierāda - jo viņu rokās ir gan resursi tam (izlūkdienesti, pētniecības centri utt), gan arī atbildība par pieņemto lēmumu (kura rezultātā iet bojā tūkstošiem cilvēku). Gan pamatotas, gan arī nepamatotas sazvērestību teorijas rodas tieši tad, kad politiķi nesniedz šos loģiskos argumentus un pierādījumus, tikai atkārto vienas un tās pašas tukšās frāzes, kā, piemēram, "Irāna ir milzīgs drauds visai pasaulei" (Irāna nav uzbrukusi nevienai valstij jau 200 gadus, nav pierādījumu, ka tā gatavotu kodolbumbu, kur nu vēl kodoluzbrukumu - tad kāpēc lai tā būtu tik baiss drauds? Un cik karus ir sākusi Izraēla/ASV/Lielbritānija..., t.sk. inspirētais Irākas karš pret to pašu Irānu 80ajos, kad Rietumiem Sadams bija lielais draugs?).

Mani pārsteidz, ka atrodas vēl šādi "Skaistie Frediji", kas tik kaismīgi aizstāv oficiālās versijas. Pat pēc Irākas '2003, kur tika sākts deviņus gadus ilgs karš uz pilnīgu melu un safabricējumu pamata, un kura rezultātā, pēc dažiem aprēķiniem, ir aizgājuši bojā jau vairāk nekā miljons Irākas iedzīvotāju. Šādi "Skaistie Frediji" ar savu cinismu un konformismu pasaulei ir vismaz tikpat bīstami kā tie, kuri sludina muļķīgas sazvērestību teorijas, piemēram, par vakcīnām. Manuprāt, jēdziens "oficiālā versija" (gan pasaules, gan mūsu vietējo politiķu daudzkārtējo melu rezultātā) jau sen ir zaudējis savu leģitimāti domājošu cilvēku acīs. Tas, protams, nenozīmē, ka tāpēc nopietni būtu jāuztver kura katra "sazvērestības teorija", taču es šeit piedāvāju izklāstu par vairākām pietiekami argumentētām (katrā ziņā argumentētākām nekā šī oficiālā "kodolprogrammas" versija) versijām - tālākais katra paša ziņā, domāt un vērtēt. Neesmu es izlūkdienests, nav man slepus ierakstītu Obamas, Netanjahu vai finansu industrijas vai varbūt kādu naftas magnātu lobiju telefonsarunu, lai es varētu šīs teorijas šeit neapgāžami pierādīt.

Tmp author
Freddie Schön

"Interesanti, paldies! Tas mudina parakties tālāk." -- varbūt labāk rakt pavisam citā vietā.

Tmp author
Haris

Labi. Kurā vietā tad man "rakt"? Iesakiet, lūdzu, kaut ko palasāmu par Irānas problēmu!

Tmp author
Freddie Schön

http://www.diena.lv/latvija/zinas/arvien-vairak-vecaku-atsakas-bernus-vakcinet-ari-pret-bistamam-infekciju-slimibam-13948528

Šis ir viens no iemesliem, kāpēc mani satrauc konspirācijas teoriju pārņemti cilvēki. Pierādījuma nasta ir uz jums, nevis uz mums pārējiem. Jums pašiem ir stundām jālasa un jāizdomā, kā pierādīt, ka kārtējā sazvērestības teorija ir pamatota, nevis man tam visam jāiet cauri, lai attaisnotu vispār zināmas lietas.

Ja jūs rakstīsiet, ka amerikāņi nestaigāja uz Mēness, man nebūs jāpierāda, ka viņi tur bija. Jums pašiem ir sīki un smalki jānodemonstrē, kā visa pasaule tika apmuļķota... sākot ar PSRS un beidzot ar pašiem 12 astronautiem, kas staigāja un braukāja pa Mēness virsmu.

Tmp author
Haris

Kurā vietā autors piemin vakcinēšanos vai Mēnesi?:):) Vai šāda pavirša vispārināšana un nepamatota uzskatu piedēvēšana citiem, kādu izmantojat Jūs, gadījumā nav viens "konspirācijas teoriju pārņemti cilvēku" raksturīgākajiem paradumiem?:)

Tmp author
Haris

Interesanti, paldies! Tas mudina parakties tālāk.

Pirmais komentārs un autora atbildes uz to arī noderēja.

Tālāk, "Freddie Schön" rakstītais bija atbaidošs un izziņas procesu:) apstādina:
"viņam ir problēmas ar paranoju. Vai arī viņš ir ļoti neizglītots.", "klauns Gadafi", "jāsaka, ka esi ļoti nepatīkams cilvēks. Tāda sajūta, ka, ja tev rokās ieliktu automātu, tu dotos pa taisno uz tuvāko bērnudārzu", "šādi rakstiņi", "esi naidīgi noskaņots pret persiešu tautu", "beigtu izplatīt konspirācijas mēslus, kamēr neesi izraisījis cerebrālās triekas atgriešanās Latvijā vai pierakstījis kādai sievietei dzemdes kakla vēzi.", "tāda detaļa var šķist svarīga tikai konspiratīvi (pret nosvērtu un analītisku domāšanu) noskaņotam cilvēkam."

Piepeši ne miņas no "nosvērtas un analītiskas domāšanas".:) Tikai histēriska apsaukāšanās. Vai tad autors kaut kādā veidā tika trāpījis Skaistā Freža varžacij?:)

Tmp author
Freddie Schön

Šādi rakstiņi satricina manu pasaules skatījumu daudz vairāk, nekā bomži, kas pie saeimas nama klaigā, ka tūlīt atnāks desantnieki.

Labi, tu te raksti par Latvijai nesvarīgām lietām, un nekad mūsu ārpolitiku ietekmēt nevarēsi. Taču tādā pat veidā top rakstiņi par sazvērestībām ar vakcīnām, kur tev ir lielākas iespējas izplatīt paniku un sabiedrībai nodarīt reālu kaitējumu. Ja vidusmēra sievietei pasaka, ka viņas bērns var dabūt autismu pēc standarta vakcinēšanās, ir liela iespēja, ka viņa to arī neizdarīs. Ir tik viegli izmest publiskajā telpā anekdotiskas liecības, un cilvēki, diemžēl, tās uztver par tik pat autoritatīvām, kā īstu zinātni.

Es pret tevi vēršos tagad, kamēr raksti par Irānu, lai tu beigtu izplatīt konspirācijas mēslus, kamēr neesi izraisījis cerebrālās triekas atgriešanās Latvijā vai pierakstījis kādai sievietei dzemdes kakla vēzi.

Ikars 8811
Ikars Kubliņš

Cilvēk, dzīvojiet savā jaukajā, nesatricināmajā viedoklī par "labajiem Rietumiem un ļauno Irānu", un nelasiet šādus rakstus, kas acīmredzot bīstamo šūpo jūsu ērto pasaules uztveri, ja jau tik ļoti jāsacepās.

Tmp author
Freddie Schön

Tu tiešām domā, ka Āfrika, kur valstis ir ļoti atšķirīgas, būtu apvienojusies zem kaut kāda klauna Gadafi? Cik gadu laikā? Redzot, cik lēnu tas gāja Eiropā, kaut kas tāds ir neiedomājami. Pie tam, ja arī būtu savienība, tad kas? Kāda problēma no tā ASV, ES vai kādam citam? Tāda detaļa var šķist svarīga tikai konspiratīvi (pret nosvērtu un analītisku domāšanu) noskaņotam cilvēkam.

Atbilde uz to, kāpēc Francija un Katāra (ar palīdzību no ASV) atbalstīja nemierniekus, ir meklējama Arābu pavasarī. Vai nu Rietumi ir pret tirāniem, vai nu pret tautu. Tāpēc arī straujā pozīcijas maiņa pēc nesenās draudzēšanās. Pārējais ir vienkāršs oportūnisms, mēģinot nezaudēt ietekmi pēc pārmaiņam, tajā skaitā no arābu valstīm. Bez Katāras finansiālā ieguldījuma un propagandas atbalsta Arābu pavasaris būtu daudz vēsāks. Katāra gan nav draudzīga pret ASV, tāpēc kopumā pēc šiem nemieriem ASV pozīcijas reģionā ir vājinājušās.

Ja cilvēks apgalvo, ka to visu izplānoja ASV (lai zaudētu ietekmi), viņam ir problēmas ar paranoju. Vai arī viņš ir ļoti neizglītots. Sazvērestības teorijas ir ļoti populāras Pakistānā un citās atpalikušās un pagalam neveiksmīgās pasaules vietās.

*

Ja tu domā, ka Irānai ir tiesības uz kodolieročiem, tad tu esi par kodolieroču izplatīšanos. Tas, protams, ir traģiski. Labi, ka ir valstis kā ASV un Krievija, kas vēlas samazināt gan savu, gan citu valstu arsenālu, beigās likvidējot kodolieročus vispār.

*

Nevaru arī nepamanīt, ka esi naidīgi noskaņots pret persiešu tautu. Ja tu domā, ka Irānas valdība, kas ne tik sen vēl slaucīja ielas ar savu iedzīvotāju asinīm, ir līdzvērtīga visai Rietumu pasaulei kopā ar Krieviju, Ķīnu un citām valstīm, kas atbalstīja ANO rezolūcijas pret šī režīma kodolprogrammas aktivitātēm, jāsaka, ka esi ļoti nepatīkams cilvēks. Tāda sajūta, ka, ja tev rokās ieliktu automātu, tu dotos pa taisno uz tuvāko bērnudārzu...

Ikars 8811
Ikars Kubliņš

"Neviens viņa Āfrikas savienībai negrasījās pievienoties." - nav tiesa, faktiski visa Āfrikā grasījās, izņemot DĀR.

"Ir pagalam neloģiski, ka Eiropas savienība šajā kontekstā ir viens no lielākajiem Irānas pretiniekiem" - ES diemžēl danco pēc ASV stabules, kaut reizēm pašai nav izdevīgi. ES politiku nosaka lielās valstis (no kurām Francija un Lielbritānija ir absolūtas ASV 51. un 52. štats, Francija par tādu kļuva Sarkozī laikā) un, visā kas saistīts ar ASV interesēm, pielīdēji ir arī visa Austrumeiropa, bailēs no Krievijas rēga. Tāpēc eiro intereses šeit ir pakārtotas.

"Tāpat, nekur nav minēts, ka Irānas lielākie ienaidnieki ir viņu arābu kaimiņi, kas aktīvi lobē ASV veikt uzlidojumus" - jā, papildinājums vietā

"Laikam jau ir lieki pieminēt, ka 20% urānu par mazu naudu piedāvāja Krievija, dodot Irānai visas iespējas apiet jebkādas sankcijas." - Irāna vēl pērnruden bija piekritusi, ka nebagātinās urānu līdz 20%, ja vajadzīgo degvielu viņiem bez maksas piedāvās rietumvalstis. Godīgs priekšlikums, bet Rietumiem jau acīmredzot tas nemaz nav vajadzīgs.

"Tā ir koncepcija, kur valsts it kā nebūvē kodolieročus, bet tik tālu attīsta visus vajadzīgos tehnoloģiskos posmus, lai, vajadzības gadījumā, mēneša laikā šos ieročus varētu izgatavot."

Iespējams, un Irānai, tāpat kā (jeb - tāpēc ka) ASV, Krievijai, Ķīnai, Lielbritānijai, Francijai, Indijai, Pakistānai, Ziemeļkorejai un Izraēlai, ir visas tiesības to darīt, un nevienam nav tiesību tāpēc šai valstij draudēt vai lietot ekonomiskās sankcijas, ja tādi paši mēri netiek pieņemti attiecībā uz pārējām deviņām valstīm. Bet tādā gadījumā kādi soda mēri būtu jāpiespriež ASV, kas ir vienīgā valsts pasaulē, kas kodolbumbas ir apzināti uzmetusi civiliedzītovājiem, nogalinot vairākus simtus tūkstošu japāņu, man vispār trūkst iztēles izdomāt.

"Un, protams, Irāna aktīvi finansē teroristu grupējumu Hezbolā," - arī šajā aspektā abas puses ir līdzvērtīgas: Irānā dažādos terora aktos ir nogalināti 5 tās kodolprogrammas zinātnieki, kā arī vēl lielāks skaits militārpersonu.

Tmp author
Freddie Schön

Žēl, ka raksts beigās degradējās uz lētu sazvērestības teoriju. To, starp citu, ir ļoti viegli apgāzt, jo, kā alternatīvo valūtu, Teherāna plānoja izmantot eiro. Ir pagalam neloģiski, ka Eiropas savienība šajā kontekstā ir viens no lielākajiem Irānas pretiniekiem un pilnībā atbalsta visbargākās sankcijas. Par Gadafi arī te ir murgs. Neviens viņa Āfrikas savienībai negrasījās pievienoties. Tagad, starp citu, top arābu valstu savienība, kas ASV nav izdevīga. Taču ir skaidrs, ka ASV tur neko nevar padarīt. Pasaulē taču visu laiku notiek kaut kas tāds, kas amerikāņiem nepatīk. Tāpat, nekur nav minēts, ka Irānas lielākie ienaidnieki ir viņu arābu kaimiņi, kas aktīvi lobē ASV veikt uzlidojumus. Viņi no tās kodolprogrammas baidās visvairāk. Un, protams, Irāna aktīvi finansē teroristu grupējumu Hezbolā, kurš, starp citu, neseko Irānas norādījumiem, ka kodolprogramma ir piermīlīga, un mītiņos lieto karogus ar kodolsprādziena sēni.

Lai gan te pareizi teikts, ka Irānai nav tīras kodolieroču programmas, tai ir ļoti aizdomīga kodolprogramma. Var saprast, ka viņi bagātina urānu līdz dažiem procentiem, lai paši nodrošinātu savas elektrostacijas (kuru viņiem līdz pavisam nesenam laikam bija apaļi 0 gab., bet tagad ir viena) ar degvielu, taču pilnīgi neloģisks bija solis veikt bagātināšanu līdz 20%. Ja man saka, ka zem zemes (nevienā citā valstī tā nav) slepeni tika izbūvēta nenormāli dārga bagātināšanas rūpnīca, izraisot visas pasaules sašutumu un novedot Irānu pie smagām sankcijām, lai izgatavotu degvielu 5 MW (vienas vēja turbīnas jauda) pētniecības reaktoram, es skaidri redzu, ka man melo. Laikam jau ir lieki pieminēt, ka 20% urānu par mazu naudu piedāvāja Krievija, dodot Irānai visas iespējas apiet jebkādas sankcijas. Taču viņus jau neinteresē degviela tam pundurreaktoram. Viņus interesē kodlieroču gatavība. Tā ir koncepcija, kur valsts it kā nebūvē kodolieročus, bet tik tālu attīsta visus vajadzīgos tehnoloģiskos posmus, lai, vajadzības gadījumā, mēneša laikā šos ieročus varētu izgatavot.

Man personīgi ir skaidrs, ka, ja valsts ir gatava iztērēt milzu naudu un riskēt ar ASV (un kaimiņu) uzbrukumu, tad meklētais ieguvums ir daudz lielāks par degvielu vienai elektrostacijai, kuru viņi pa lēto var jebkurā laikā nopirkt brīvajā tirgū. Kādi te argumenti par enerģētisko neatkarību, ja valsts sēž uz tik lielām naftas rezervēm... Es vienkārši nesaprotu, kā domājošs cilvēks var nonākt pie secinājuma, ka Irāna to dara dēļ miermīlīgā atoma!

Citi autora darbi