Kāpēc intervija ar Nilu Ušakovu nav intervija 12

Ja politiķis atbildes laikā pats sev uzdod jautājumus un pats uz tiem atbild, iespējams, kaut kas ar šo interviju nav kārtībā.

Iesaki citiem:
Photo 1
Foto:NRA

[Raksta autore Marta Herca]

Pagājušonedēļ 'Rīta avīzē Neatkarīgā' publicēta intervija ar pašreizējo Rīgas mēru Nilu Ušakovu rubrikā 'Pašvaldību vēlēšanas 2013'. Lai šādu interviju nosauktu par žurnālistikas produktu, būtu jāuzdod kritiski, konkrēti jautājumi gan par to, kā saimniekots līdz šim, neļaujot aizrunāties un uzdodot precizējošus jautājumus, gan jājautā par Saskaņas centra programmu un mērķiem - svarīgi noskaidrot, ko mēra amata kandidāts piedāvā darīt nākamajā iespējamā valdīšanas posmā.

Pieteikumā teikts, ka saruna būs par "Rīgas domes izšķērdību, budžeta deficītu, Vienotības populismu, gaidāmajiem tiesu darbiem par neslavas celšanu, bedrēm ielās un Jāņu svētkiem krastmalā". Lai gan daži no šiem tematiem izklausās daudzsološi, diemžēl intervētājs Bens Latkovskis ir sagatavojis vienu divus jautājumu par katru tēmu un neizrāda īpašu interesi par sniegtajām atbildēm, neuzdod papildjautājumus, neko neapšauba. Intervējamajam ir dota platforma izrunāties, izklāstīt savas idejas, pastāstīt par labajiem darbiem, nokritizēt sāncenšu programmu, ne mirkli nepieminot savējo.


Intervijas struktūru varētu aprakstīt apmēram šādi:

1) Ievadā ar skaitļiem nodemonstrēts tas, cik veiksmīgi Rīgas dome ir pārvaldīta, intervētājs nepiepūlas, lai kādu ciparu padarītu uztveramāku saviem lasītājiem. Nils Ušakovs pats sev runas laikā uzdod jautājumus un pats uz tiem atbild.
2) Tālāk seko sadaļa par Vienotības programmu (kas aizņem aptuveni trešo daļu intervijas), kurā pārspriests partijas populisms, pilnībā ignorējot tos populisma gadījumus, ko pārmet pašam Saskaņas centram[ 1 ].
3) Intervijas trešo daļu varētu nosaukt - 'Kā jums šķiet, cik liela būs jūsu uzvara?' vai arī 'Tā kā mums ir vēl mazliet papīra, par ko mēs varētu parunāt?'. Tā nez no kurienes uzrodas jautājums par Aivara Lemberga plaukstošo Ventspili, kas dod Ušakovam iespēju atkal pievērsties matemātikai Rīgas saimniecībā, tā neglābjami norāda uz progresu.


Jautājumi

Piedāvāju apskatīt intervijā uzdotos jautājumus - vairums no tiem ir kā temata ievads, tie neprasa no intervējamā īsas atbildes, kas kādā nebūt veidā būtu saistītas ar konkrētu rīcību. Jautājumos ietverta forma 'esot' vai 'jūs esat teicis' norāda uz intervētāja pozīciju - es dzirdēju ka ir tā, pastāstiet, lūdzu - kā ir patiesībā.

- Latvijā vienmēr modē ir bijusi taupība. Parastā atbilde uz jebkuru sabiedrības pieprasījumu ir - mums nav naudas. No jūsu mutes šī frāze skan ievērojami retāk, un opozīcija Jums pārmet, ka esat izšķērdīgs. Rīgas domes budžetā esot izveidojies 55 miljonu liels deficīts, kas veidojot 11% no visiem ienākumiem.

- Bet kā ar to Rīgas budžeta 11% deficītu?

- Pērn Rīgas dome aizgāja no Pašvaldību savienības. Vai neesat tur atgriezušies?

- Kad tika prezentēta Vienotības programma, jūs izteicāties, ka tā ir gandrīz kā priekšvēlēšanu dāvana, jo ir pilna ar muļķībām. Paskaidrojiet sīkāk, ko ar to bijāt domājies?

- Viņi ierosina nemaksāt subsīdijas kapitālsabiedrībām.

- Jau šogad Rīgā notiks lielas pārmaiņas maršruta mikroautobusu satiksmē. Tiks nopirkti 180 jauni mikroautobusi un iekļauti esošajā Rīgas satiksmes elektroniskajā norēķinu sistēmā. Biļešu cenas šajos mikroautobusos būs tādas pašas kā citos transportlīdzekļos - 50 santīmu. Jūs esat teicis, ka pilsēta šo uzņēmumu nedotēs. Kā tas iespējams, ja pārējais sabiedriskais transports bez dotācijām nevar iztikt?

- Kā vērtējat Vienotības veidotos pret jums un esošo Rīgas domes vadību vērstos videoklipus?

- Vai nedomājat vērsties tiesā?

- Vēl nesen šķita, ka galvenā cīņa būs starp to politisko koalīciju, kas pašreiz atrodas pie varas Rīgā, un to, kas ir pie varas valstī. tagad ir parādījies jauns, visai savdabīgs spēlētājs Guntis Belēvičs un Zaļā partija. Nebrīnīšos, ja viņš pārvarēs 5% barjeru...

- Kādas redzat sadarbības iespējas ar šo partiju, ja neizdosies iegūt to 51% balsu, par kurām nemitīgi runājat.

- Pēc iepriekšējām vēlēšanām jums pārmeta, ka latviešu uzvārdi tiekot svītroti. Lielā mērā no tā, cik lielu atbalstu gūs latviešu deputātu kandidāti, atkarīgs, vai spēsiet iziet no tabu zonas lielajā politikā. Vai esat domājis kaut kā vērsties pie krieviski runājošiem vēlētājiem, lai viņi nesvītro ārā latviešu kandidātus?

- Jūs pieminējāt bedres uz ielām. Nesen biju Nepālas galvaspilsētā Katmandu. Tur ielu stāvoklis ir vienkārši katastrofāls. Diemžēl arī Rīgā daudzviet ielu stāvoklis nav par matu labāks.

- Ventspils mērs Aivars Lembergs Ventspilī regulāri griež lentītes, atverot jaunas rūpnīcas. Rīgā par jaunu rūpnīcu atvēršanu nenākas bieži dzirdēt.

- Kas šogad paredzēts Rīgā tāds īpašs?

- Pēc 4.maija būs 9.maijs.


Tā nav žurnālistika

Tas, ka intervētāju ne reizi nenosaucu par žurnālistu, nav nejaušība. Žurnālistu galvenais uzdevums ir darboties sabiedrības interesēs. Šāda tipa materiālus, kas it kā izskatās pēc konkrēta mediju produkta - intervijas, jo ir veidota jautājumu un atbilžu formā, bet kuros uzdoti komplimentāri, brīvi interpretējami jautājumi un no politiķiem un amatpersonām netiek prasīta nekāda veida atbildība, - sauc par reklāmrakstiem. Problēma ir tajā, ka nekur nav norādīts, kas šo publikāciju ir apmaksājis.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (12) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
jap

piekrītu rakstā izteiktajām domām. BIežāk tādus.

Tmp author
nožēlojami

Žurnālistu pērkamība ir ne tikai pretīga, bet ļoti bīstama. Ušakovs oar nodokļu maksātāju naudu, uzpērkot žurnālistus krievu avīzēs, arī NRA, gan diemžēl pat LA, manipulē ar cilvēkiem, kas neko nejēdz no politikas. Kāds viņš " saimnieks" !? Būtībā viņš ir žurnālists ar smuku un piemīlīgu ģīmīti, kas ar mediju palīdzību uzpumpēts (tāpat kā Krievijā Putins) par " saimnieku" .

Tmp author
Raivis

Šāda tipa raksti, kuros nepārprotami redzams pasūtījums, ir laikam NRA priekšvēlēšanu rūpala..Piemēram raksts par Mārupi http://nra.lv/latvija/politika/93946-bagata-marupe-liela-politika-pret-mazo.htm#, arī par Ādažiem līdzīgi

Tmp author
Andris_

Palūkosim, kā objektīvie mediju novērotāji novērtēs šobrīd LTV1 ēterā notiekošo ņirgāšanos par priekšvēlēšanu aģitācijas aizliegumu TV, ko noorganizējis Ozols, ļaujot Vienotības priekšēdētājai izpausties garās tirādēs par Rīgas vēlēšanām

Gunta 165x152
Gunta Leona

Ja ir tā, kā vecajā labajā - žurnālistika ir sabiedrības spogulis, tad autores minētie jautājumi ir daļa no "spoguļa". Rakstošajā ž-kā jau atbildes uz jautājumiem (arī proesionāliem) var apiet. Runājošajā un skatāmajā ž-kā ir labi tedzams, ka tie, kas sevi dēvē par politiķiem, jautājumu pat ignorē un atbild tikai to, kas pašam (partijai) ir izdevīgi. "Spogulis" ir arī tāds, ka skatamajā žurnālistikā parādās tādi ž-ti, kas kādreiz no TV ekrāniem tiktu dzīti ar koku. Nezin, kā viņi rādās tajos ekrānos, laikam taču strādā. Te kaut kāds anonīms komentētājs saka, ka "Latvijas tauta beidzot ņems varu savās rokās." Ha. Tā gļēvā,neizlēmīgā, citus vainojošā tauta ir uz ko spējīga?...

Tmp author
ah

Jūnija sākuma redzēsim. Vismaz rīdzinieki sevi pierādīs.

Tmp author
Rainis. Senatne

". . Tur burvīgā gaismā viss zaigo un laistās,
Ik skaņa tur dziesmās un saskaņās saistās;

Pār pļavām, pār mežiem tur meitenes līgo,
No kalna uz kalnu jāņugunis spīgo;


Visapkārt kā noslēpums drūmi guļ sils;
Tur glāžu kalns mirgo, tur ūdens pils;


Iz niedoļa nāras saldsērīgi smejas,
Un mēnesnīcā tur laumas vij dejas;

Bez saulītes vakarā bāri tur dzied,
Tie bargu kungu gaitās iet . . .


Bet melnā čūska maļ jūrā miltus,
Tos jāēd būs tiem, kam vara un viltus;

Tur karā jāj bāliņš - aust asiņains rīts,
Pret ienaidniekiem ass zobens trīts,

Tad augšā kāps pilskalns iz senseniem laikiem,
Iz simtgadu miega caur dūmiem un tvaikiem.

Dies saulīte atkal trīskrāsaina:
Drīz zila, drīz zaļa, drīz sarkana."

Tmp author
ah...

ah... Un ja Hercas kundze paskaitītu, cik neuzdotu nepatīkamu jautājumu ir intervijās, kuras dod labējās koalcijas biedri? Nu beidziet taču vienreiz izlikties un slēpt, ka patiesībā darāt visu, lai Latvijā pie varas nenokļūst kreisie un tas ir viss. Bet nenotiks pēc Jūsu prāta. Nenotiks pēc saimnieku un naudasmaisu prāta. Latvijas tauta beidzot ņems varu savās rokās.

Tmp author
Pratins

????? kreisie? Tie kas ir pret latviesiem un latviesu valodu. Es saprotu, ka SC darbonim ir jaatstrada SC aldzina, bet palugsu tomer to darit ne tik uzskritosi un idiotiski. Nopietni.

Sveiciens Valsts Svetkos!

Tmp author
Marta Herca - Jankam

Man arī bija pārdomas, vai ir vērts par to rakstīt - bet no otras puses, nevar jau arī izlikties, ka tādas avīzes nav un ka cilvēki to nelasa. Šis visādā ziņā ir brutāls piemērs, taču labums ir tāds, ka vienuviet atrodamas tik daudz un nepārprotamas detaļas, kas liecina par slēpto reklāmu.

Tmp author
Janka

Blociņu.

Tmp author
Janka

Priekš kam vispār lasīt to Hūtes piezīmju bliciņu?

Citi autora darbi