Intervēt mīluli/ intervēt nemīluli 9

Divi Rīgas mēra amata kandidāti PBK: kā atšķiras intervijas?

Iesaki citiem:
Sugar
Foto:kretyen

[ieraksta autore: Iveta Kažoka]

Atzīšos, ka viens no maniem lielākajiem televīzijas ziņu monitoringa pārsteigumiem - Pirmais Baltijas kanāls. Vismaz šobrīd, pusotru mēnesi pirms vēlēšanām, vakara ziņu kvalitāte caurmērā ir ievērojami augstāka nekā tas, ko redzēju iepriekšējos vēlēšanu ciklos. Protams, gadās arī švaki sižeti (gadās arī spēcīgi!), bet vismaz elementāra žurnālistikas ētika (viedoklis - pretviedoklis; dažādu partiju atspoguļojuma balanss) tiek ievērota. Tāpat arī tēmu izvēle: PBK ar dažiem izņēmumiem (un tādi ir visos televīzijas kanālos) aptvertās tēmas ir teju analoģiskas kā citur.

Vienīgais līdz šim novērotais izņēmums: intervijas.

2.aprīlis. Intervija ar Rīgas mēra amata kandidāti no RP Ingu Antāni. Jautājumi par atbildību par to, kas notiek Rīgas brīvostā ( "vai uzskatāt savu darbu par ideālu"), par iespējamu interešu konfliktu, par iespējamu sponsoru ietekmi, par partijas sponsoriem vispār, par zemajiem reitingiem.

8.aprīlis. Intervija ar Rīgas mēra amata kandidātu Nilu Ušakovu. Pavisam cita toņkārta. Kandidātam tiek dota iespēja izklāstīt savu programmu, patiesībā intervētāja pati viņam liek atbildes mutē - "spriežot pēc mūsu sižeta, ar nākotnes prioritātēm viss ir skaidrs: tā ir sociālā sfēra, ceļi, u.tml. Bet par kādiem vēl sasniegumiem, izņemot bezmaksas transportu, bērnudārzu, skolu remontu –[…] vēlējos konkrētāk pajautāt par pilsētas uzkrājumiem; vai sanācis ko nopelnīt? "

Piedošanu, bet šis nudien neizklausās pēc žurnālistikas! Vienīgais, kas šo interviju kaut nedaudz attaisno - intervētāja liegi un maigi tomēr Ušakovam pajautā par opozīcijas pretenzijām par Rīgas deficītu, nekustamā īpašuma nodokli un Rīgas nekustamo īpašumu pārdošanu. Arī tas jau ir progress, ja ņem vērā, ka 2011.gadā pat šādu jautājumu jebkādā toņkārtā nebija! Taču kontrasts starp abām intervijām ir milzīgs.

Intervija ar Antāni internetā atrodama šeit, intervija ar Ušakovu - šeit.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (9) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Pēteris Liepiņš

Pēc šāda paša principa strādā arī, piemēram, žurnāls "Ir". Varam salīdzināt Anitas Braunas intervijas ar Aigaru Štokenbergu (Vienotība) http://www.ir.lv/2012/10/11/stokenbergs-es-savu-naudu-esmu-nopelnijis
un Raivi Dzintaru (NA) http://www.ir.lv/2012/10/18/dzintars-nacionala-apvieniba-so-valdibu-negazis
Arī tur vienā gadījumā tiek uzdoti pozitīvi noskaņoti jautājumu, cenšoties izdabūt no intervējamā pēc iespējas vairāk informācijas, kas viņu un viņa pārstāvēto politisko spēku parādītu pozitīvā gaisotnē, bet otrajā intervijā gandrīz visi jautājumu tiek uzdoti agresīvi uzbrūkošā tonī. Bet nu protams, es esmu pārliecināts, ka Kažokas kundzi tas galīgi neuztrauc. Arī viņai ir savas politiskās simpātijas (Vienotība un RP), tāpēc viņa cepsies tikai tad, kad kāda medija simpātijas nesakritīs ar viņas peroniskajām simpātijām. Bet ja šīs simpātijas sakrīt, tas viss ir OK un Kažoka labākā gadījumā vienkārši paklusēs.

Providus sbr small 7 01
Iveta Kažoka

Lūdzu salīdziniet salīdzināmas lietas! Intervijai var būt atšķirīgi iemesli, kas noteiks to saturu, uzdodamos jautājumus, u.tml. Konkrētajā gadījumā, kas apskatīta blogā - sarunas viena raidījuma ietvaros ar diviem mēra amata kandidātiem. Būtu rakstījusi šo ierakstu arī tad, ja viņiem būtu apgrieztas lomas (Antānei tiktu uzdoti Ušakova jautājumi un otrādi)

Tmp author
Pēteris Liepiņš

No jūsu komentāra noprotams, ka žurnālistam savas simpātijas pret kādu politiķi vai politisku partiju nedrīkst būt, ja intervija notiek uzreiz ar divu dažādu politisko spēku pārstāvjiem. Bet ja notiek divas dažādas intervijas, tad šādas simpātijas jums jau ir pieņemamas?
Jūs tiešām uzskatiet, ka ja divās dažādās intervijās ir apskatīti dažādi jautājumi, tad automātiski šādas intervijas nedrīkst salīdzināt? Ja vienā intervijā runājot par vilciena iepirkumiem, tiek uzdoti tikai neitrāli vai pozitīvi tendēti jautājumi un netiek uzdots neviens kritisks jautājums, tad tas ir normāli? Vēl jo vairāk, ja pirms tam medijos bija izskanējusi ne pārāk glaimojoša informācija par Štokenberga izdarībām vilcienu iepirkuma sakarā? Un vispār žurnāls "Ir" pirms tam bija šausmīgi neapmierināts, ka kāds politiskais spēks itkā (vismaz viņu fantāziju līmenī) grib ietekmēt šo vilcienu iepirkumu, bet nezkapēc viņiem nebija pilnīgi nekādu pretenziju, ka šo konkursu ietekmē politiskās partijas "Vienotība" pārstāvis Štokenbergs. Un tas lieliski bija redzams šajā intervijā. Tās pēc jūsu augstajiem ētikas standartiem nav simpātijas pret konkrētu politisko spēku?

Tmp author
Natalija

Iveta, kaut ka slikti Jums ar to meklēšānu internetā ir slikti.))) http://www.youtube.com/feed/UCVzsLidbG5QdK0gK85FRglA

7764753866 71653cf582
Mediji pirms vēlēšanām

Paldies, pievienoju!

Tmp author
Taisnā Tiesa

Cik zinu,tad parasti pirms raidījuma vadītājs ar intervējamiem sarunā, par ko runās,lai nav raidījuma laikā muļķīgi jāvārsta mute.Un parasti jau tēmu ierosina intervējamais.Acīmredzot kandidātei Antānes kundzei nebija ko piedāvāt,kā arī tika rakstīts šeit internetā agrāk.
Šis raksts izskatās pēc pirmsvēlēšanu aģitācijas raksta.

204357 10150174455416255 308889656254 8257081 3223766 o
Krišjānis Liepiņš

No kurienes Jūs to "zināt"?
Es gan zinu, ka intervijas tēmu izvēlas intervētājs - žurnālists.

Tmp author
Krišjānim

Kad pie mums brauc filmēt,tad parasti vispirms saruna notiek bez kameras.Tēmu-jā, žurnālists, bet par to,ko intervijas laikā runās,sarunā pirms.Varbūt tikai tādos raidījumos kā "Bez cenzūras" u.tml. notiek citādi .

Tmp author
Janka

Lai ieskaita priekšvēlēšanu tēriņos.

Citi autora darbi