Atslēgvārdi:

Integrācijas karogs - nolaists? 5

Veids, kā valstī tiek īstenota izglītības reforma- izgriežot rokas,- tikai un vienīgi atgrūž krieviski runājošo sabiedrības daļu no valsts. Tādai valstij neuzticēsies pat, kā tagad pieņemts teikt, vislojālākie krievi.

Iesaki citiem:

Kaut arī vārdos mūsu valsts vīri un sievas joprojām atbalsta sabiedrības integrāciju, realitātē viņi jau ir izdarījuši visu, lai integrācijas politika ciestu fiasko. Šādas situācijas iemesls slēpjas ne tik daudz pašā mazākumtautību skolu reformā, cik tās realizācijas metodēs. Pat Latvijas naidnieki, ja arī tādi pasaulē atrastos, nebūtu spējīgi izdomāt labāku veidu, kā noskaņot mazākumtautības pret valsti, par bēdīgi slaveno reformu. Tikai viens punkts Izglītības likumā, un...tūkstošiem bērnu teju vai katru nedēļu iziet ielu demonstrācijās. Piekrītiet, ka tādu efektu varētu apskaust pat „piaršķiki”*.

Šodien man negribētos pievērsties reformas niansētai analīzei- lai ar to nodarbojas mazākumtautību izglītības speciālisti. Vēl jo vairāk tāpēc, ka arī viņi ir atzinuši minēto reformu par sasteigtu, neprofesionālu un nesagatavotu. Ne jau velti premjers un izglītības ministrs nemitīgi apliecina, ka viņus ļoti satrauc apmācības kvalitāte krievu skolās. Sākumā vajadzēja radīt problēmu, lai pēc tam, gluži kā padomju laikos, to varonīgi pārvarētu.

Tostarp parunāsim par pašām protesta akcijām un reformas sekām- gan sabiedrības integrācijai, gan valstij kopumā. Pirmām kārtām, katram ar veselo saprātu apveltītam cilvēkam ir acīm redzams, ka, ja jau reiz politiķiem jeb vienkārši profesionāliem revolucionāriem (no krievu skolu aizstāvju štāba) izdodas izvest ielās tūkstošiem skolēnu,- tātad šīm protesta akcijām ir objektīvi iemesli. Citādi, lai arī cik meistarīgu skolēnu „apstrādi” neveiktu „štābisti”, viņiem neizdotos katru mēnesi pierunāt tik lielu skolēnu skaitu doties manifestācijās. Arguments, ka bērni ir vispateicīgākā kategorija dažādām ielu akcijām, neiztur nekādu kritiku. Saprotams, ka lielākā daļa bērnu neizietu ielās, ja vien viņu vecāki un skolotāji iebilstu pret to. Objektīvā realitāte ir tāda, ka vecāki savā vairākumā atbalsta protesta akcijas, jo ir pārliecināti, ka tāda reforma neko labu viņu bērniem nenesīs.

Gribu uzsvērt, ka dažu mūsu politiķu izteiktie apgalvojumi, it kā vecāki nevēloties, lai viņu bērni mācītos latviešu valodu, ir pilnīgas blēņas. Šķiet, kaut ko vēl muļķīgāku ir grūti iedomāties. Neviens no vecākiem nevēl ļaunu savam bērnam. Fakti liecina, ka krieviski runājošās ģimenēs tiek ieguldīti lieli līdzekļi, lai bērni varētu labāk apgūt latviešu valodu: tiek algoti mājskolotāji, bērni tiek vesti uz latviešu valodas papildu kursiem. Tostarp vecāki nevēlas, lai viņu bērniem mācītu fiziku lauzītā latviešu valodā. Uzņemšos risku, apgalvodams, ka arī latvieši nebūtu ar mieru, ka viņu bērniem sarežģītās eksaktās zinātnes mācītu lauzītā latviešu valodā. Vai arī, ka latviešu skolotāji stundās sazinātos ar latviešu bērniem lauzītā krievu vai angļu mēlē.

Tādējādi aiz tūkstošiem protestējošu skolēnu mugurām stāv tūkstošiem vecāku un skolotāju. Jebkurš psihologs jums pateiks, cik jūtīgi ir vecāki, kad runa iet par viņu bērnu izglītību. Un veids, kā valstī tiek īstenota izglītības reforma- izgriežot rokas,- tikai un vienīgi atgrūž krieviski runājošo sabiedrības daļu no valsts. Tādai valstij neuzticēsies pat, kā tagad pieņemts teikt, vislojālākie krievi.

Objektivitātes dēļ piezīmēsim, ka jaunā Emša valdība nevar uzņemties pilnu atbildību par sabiedrībā radušos saspīlējumu. Tomēr arī uzvelt visu vainu saviem priekšgājējiem šodienas valdošā koalīcija nevarēs. Pirmkārt, gan „zaļie zemnieki”, gan „tautpartieši”, pieņemot grozījumus izglītības likumā, balsoja par valodas proporciju ieviešanu. Neskatoties uz to, ka veselais saprāts diktēja, ka labāk būtu valodas proporcijas likumā neiekļaut, atstājot šo jautājumu ieinteresēto pušu- Izglītības ministrijas, skolu un skolēnu vecāku, kā arī pašvaldību- ziņā.

Otrkārt, gan „zaļie zemnieki”, gan Pirmā partija pusotra gada garumā faktiski ļāva toreizējam izglītības ministram Kārlim Šadurskim provocēt situāciju.

Bet tas viss jau ir pagātnē. Un kas notiek šodien? Kā valdība cenšas noregulēt reformas izraisīto krīzi? Vispārsteidzošākais ir tas, ka Emša valdība atkārto tās pašas kļūdas, kuru dēļ „tautpartieši” un „zaļie zemnieki” lādēja Repšes valdību. Izskan tā pati pret Krieviju vērstā retorika, valdība visur meklē „Maskavas roku”, kas rēgojas aiz protesta akcijām. Pat pieņemot, ka Krievija kaut kādā veidā ir ietekmējusi akciju sarīkošanu (morāli, caur Krievijas plašsaziņas līdzekļiem u.t.jpr.), ārējā ienaidnieka meklējumi- tas tik un tā nav konflikta atrisināšanas, un, vēl jo vairāk, dialoga ceļš. Gluži pretēji, sauklis „ķeriet Maskavas roku!” ir veids, kā iedzīt situāciju strupceļā. Faktiski ar šīs vecās dziesmas par ārējo ienaidnieku palīdzību valsts vara demonstrē savu bezspēcību un vēlēšanos no sarežģītās situācijas iegūt...maksimālu politisku labumu. Jā, lai arī cik dīvaini tas neizklausītos, daudziem labējiem politiķiem šī situācija ir pat izdevīga. Īpaši jau „tautpartiešiem”. Kā zināms, „tēvzemieši” un „Jaunais laiks” jau no pašām pirmajām mazākumvaldības izveidošanas dienām pārmeta viņiem prokrievisku noskaņojumu. Labākais veids, kā atspēkot šīs apsūdzības, bija vēl vairāk vērsties pret Krieviju, un, ja jums tīk, pret krieviem. Tādējādi gan „Jaunajam laikam”, gan „TB” tika izņemti no rokām viņu pašu ieroči.

Protams, daudzi lasītāji nekavējoties mēģinās celt iebildumus: pret Krieviju vērstās apsūdzības- tā ir tikai retorika, tomēr realitāte ir tāda, ka mazākumvaldība ir pilnībā atkarīga no kreisajām partijām (lielākā mērā no TSP, mazākā- no „sociķiem” un PCTVL). Bez šaubām, tieši no TSP pozīcijas ir atkarīgs, cik ilgi Emša valdība noturēsies pie varas. Taču no otras puses, ja TSP gāž šo valdību, tad nākošā neizbēgami būs vēl sliktāka krievvalodīgajiem iedzīvotājiem. Tā būs absolūti labēji nacionāla valdība, ko sastādīs „Jaunais laiks”, Tautas partija, „zaļie zemnieki” un „TB”. Tādējādi „Tautas Saskaņas partijai” Emša valdība ir mazākais no ļaunumiem. Un diez vai jurkānieši tagad mēģinās gāzt Emša koalīciju. To lieliski saprot arī pats premjers, tādēļ viņš daudzās situācijās rīkosies tā, lai izskatītos svētāks par Romas pāvestu. Tas ir- Emša valdība būs vēl vairāk labēja, nekā „tēvzemieši”. Vismaz vārdos.

Šajā situācijā, kā jau raksta sākumā minēju, upurēta tiks sabiedrības integrācija. Pašreizējā politiskajā situācijā tā tikai „traucē”. Sabiedrības integrācija kļūs par realitāti tikai tad, kad labējās partijas īstenos savu politiku uz ekonomiskiem un sociāliem pamatiem, nevis latviešu un mazākumtautību pretstatīšanas, pret Krieviju vērstas retorikas, spēlējot uz latviešu vēsturiskajām jūtām.

Sekas, kādas radīja šī reforma un valdības attieksme pret protesta dalībniekiem un mazākumtautībām vispār, mēs jutīsim vēl ļoti ilgi. Visnepatīkamākais ir tas, ka tādas politiķu rīcības rezultātā tūkstošu krievvalodīgo skolēnu sirdīs ir iezagušās dusmas, varbūt pat naids, pret valsti, kurā viņi ir dzimuši un dzīvo. Ir grūti audzināt valsts patriotus situācijā, kad šīs pašas valsts vara atklāti noniecina mazākumtautību viedokli. Var „izmantot” vēl dažus integrācijai no Eiropas iedalītos miljonus, bet atgūt uzticību valsts varai un valstij kopumā būs ārkārtīgi sarežģīti. Pat tad, ja notiks brīnums un reforma tiks atcelta.

Taču brīnums nenotiks- reforma netiks atcelta un integrācija nesvinēs uzvaru Latvijā. Ir laiks nolaist integrācijas karogu.

* ”piaršķiki”- žarg. no krievu val. - sabiedrisko attiecību speciālisti (red. piezīme)

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jekabs 05.05.2004 21:45
Interesanti, kas ir tas, kas zem nacionala saukla, rada ierocus valsts sagraveju rokas?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

miervaldis 04.05.2004 21:50
Nesaprotu kāpēc Latvijas Saeima pieņēma tik muļķīgu likumu, jo skaidrs, ka tas neko nedos. Uzskatu, ka šis likums ir super trumpis Krievijai, kura atkal var teikt, ka mūsējos Baltijā sit. Par Krievijas roku pilnībā nepiekrītu raksta autoram, jo Krievija 100% izmanto šo situāciju, un es esmu drošs, ka var arī atklāties, ka pati Krievija ir inspirējusi šī likuma pieņemšanu. Ja Krievijas specdienesti, kuru te ir pa pilnam, pasviestu tādu domu kādam nacionāli noskaņotam politiķim, nebūtu brīnums, ka šādu likumu ierosinātu.

Par pašiem krieviem jāsaka, ka tie nu nebūs tie, kas fanos par Latviju, jo viņiem savas intereses. Viss, kas viņiem patīk, tas ir mētāt idiotiskus saukļus par Staļingradu u.t.t. Tajā pašā laikā pavaicājiet-vai jūs gribāt strādāt? atbilde būs- nahren, man tāpat labi. Kad vajadzēja sagāzt PSRS, tad visi bija par, bet tagad viņi piesauc Staļingradu, it kā latvieši būtu nacisti.

Skolotāji, kuri nemāk pasniegt latviešu valodā, paši ir vainīgi. Kad mūsu skolā dažiem skolotājiem nebija pedagoģiskā izglītība, viņi skrēja un mācījās tā, ka pakaļa svila, kāpēc tagad krievi nevarētu paskraidīt?

Noriebies tas viss, ko saceļ ap latviešiem un krieviem, jo gan latvieši ir maitas, gan krievi. Domāju, ka risinājums būs uztaisīt kā padomju laikos- vari mācīties savā valodā, bet labāku izglītību dabūsi valsts valodā un ar to varēsi kāpt augstāk nekā ar savu valodu. Tie, kas gribēs, mācīsies, tie kas nē...nu arī virpotāji būs vajadzīgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jekabs 03.05.2004 21:52
Skolu reforma Latvija ir nepieciesama lai krievu izcelsmes skolniekiem garantetu tik pat labu izglitibu ka citiem skolniekiem valsti. To prasa ari Eiropas Savieniba. Jo atrak pareja uz macibam valsts valoda notiks, jo labak tas bus krievu izcelsmes skolniekiem. Ja Latvijas krievu sabiedriba un krievu izcelsmes bernu vecaki grib lai krievu izcelsmes skolnieki macas skolas kuras nodarbina skolotajus, kas desmitos gados pat nav spejigi iemacities valsts valodu un kas aprobezo skolnieku izglitibu uz vienu no valsti dzivojosam minoritatem, tad tacu lai vini to dara! Prieks kam valstij janopulas ar labuma uzspiesanu negribigiem cilvekiem.Ja krievu izcelsmes pensionari negribetu sanemt pensiju pielikumus, neviens tacu viniem tos neuzspiestu. Ta vien liekas, ka skolu reformai jaatgrizas uz macibam valsts valoda sakot ar 2004. g. 1. septembri, vai jaizbeidz skolu reforma pavisam. Pasreizeja pieeja ir lieka valsts naudas izskerdesana. Skolu reformas atcelsanu apsveiktu Latvijas kompanjoni ES un iznemtu no rokam Latvijas apmelnosanas ieroci krievu radikaliem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 28.04.2004 20:30
A.Elkins ir gluži pamatoti kritizē Latvijas Saeimas kā arī iepriekšējās un tagadējās valdības kļūdas - pārliecīgais uzsvars uz "Krievijas roku", liekuļotās rūpes par krievu skolēnu drošību uz ielas un viņu izglītības kvalitāti, nevēlēšanās veidot dialogu, bet gan tikai "izskaidrošanas darbu"; saturīgu izglītības reformas apspriešanu aizstājot ar birokrātisku kņadu par to vai skola "ir gatava"/"nav gatava" reformai.

Ir, protams, saskatāmas arī vairākas izejas no šī strupceļa:
(1) IZM līmenī piedāvāt izveidot īpašas mācību programmas, kuras dotu lielāku brīvību mācību metožu izvēlē tām skolām un skolotājiem, kuru darbs (gan latviešu valodas, gan citu priekšmetu apguvē) ir ar izmērāmu augstu kvalitāti. Citādi izskatās, ka pat Rīgas 40. vidusskolas un citu labu skolu pedagogi līdz ar sīkumaino kontroli no IZM un Štāba akcijām zaudē kontroli pār situāciju skolās. Un šīs labās skolas taisni ir tās, kur ar latviešu valodas apgūšanu bija vismazāk problēmu. Kurš iebildīs, ja tiks dota rīcības brīvība pedagogiem, kuru sasniegumi skolēnu mācīšanā ir izcili?

(2) Attīstīt piedāvājumus privātskolu organizēšanai; sakārtot likumus, kuri privātskolām neatkarīgi no mācību valodas pienākas valsts finansējums. Par to ieminējās arī VVF, bet tas ir jāsāk iedzīvināt. Protams, līdz reformas sākumam nebūs laika šādi reorganizēt krievu skolas.

(3) Prasīt valsts atbalstu bērnudārziem ar latviešu mācību valodu. Krievu bērni tajos varētu lielākā skaitā apgūt latviešu sarunu valodu; turklāt agrā bērnībā vairumam cilvēku ir vieglāk piesavināties arī atbilstošu izrunu.

(4) Noskaidrotas iespējas, kā krievu skolēni var mācīties parastās latviešu skolās, kuras šobrīd neskar Štāba akcijas un dezorganizācija saistībā ar stundu kavēšanu un konfliktiem skolas administrācijas un vecāku starpā. Kādas ir problēmas krievu skolēniem uzsākot mācības latviešu skolās? Krievu presē ir lasīti daži šausmu stāstiņi (piemēram par armēņu meiteni Skaistkalnes vidusskolā), bet nav analizēti priekšnoteikumi, pie kuriem krievu skolēnu integrācija latviešu skolās varētu notikt veiksmīgi.

Šīs ir dažas iespējas, kuras var vismaz daļēji izlabot radušos situāciju, turklāt neprasa arī Izglītības likuma fundamentālu pārskatīšanu.

Bet nav jau ar ko apspriest šīs lietas - jo Štābs, spriežot pēc runām krievu skolu aizstāvju kongresā, ir pamatos pieslējies arī PCTVL prasībām par "pilsonības nulles variantu" un "oficiālu statusu krievu valodai". Pat ja šīs prasības nav iekļautas štāba oficiālajos paziņojumos (www.shtab.lv), tad viņu pārstāvji avīzēs "Vesti" un "Čas" mēdz paust atbalstu šādām politiskām prasībām. Aizdomīgi ir arī tas, ka Štābs un LAŠOR savos mērķos uzsver nepieciešamību aizstāvēt tieši krievu skolas, nevis visu Latvijas mazākumtautību izglītības sistēmas un kultūrautonomijas centienus.

Līdz ar to izrādās pamatots latviešu nacionālistisko politiķu apgalvojums par to, ka izglītības reforma ir tikai iegansts, lai Štāba vadoņi varētu piebalsot Krievijas politiķu izvirzītajām pretenzijām pret Latvijas pilsonības likumu un likumu par valsts valodu. Krievijas spiediens it īpaši jautājumos, kas saistīts ar īpašu privilēģiju radīšanu krievu valodai (oficiāls statuss) vai krievu skolām (apspriežot krievu skolu statusu atsevišķi no visas Latvijas izglītības sistēmas sakārtošanas) daudziem latviešiem nav pieņemams.

Tāpēc paliek neatbildēts jautājums, ar kuru partneri par mazākumtautību izglītības jautājumiem valdība varētu runāt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

AEE 28.04.2004 15:05
Cik ierasti naivs rakstiņš - atkal nabaga krievi, kurus apēdīs briesmīgie latvieši :)) Elkina kungs, vai Jums tiešām nav kauna kārtējo reizi producēt šīs vienpusīgās "patiesības" un vai Jūs tiešam pats tām ticat? Nedomāju te komentēt jau kuro reizi apkopoto demagoģiju, tikai divas lietas pārdomām, ja saprotat, kas tas ir.

1. Vai tie krievu skolu vadītāji un skolotāji, kuri vairāku gadu garumā cītīgi gatavojušies reformai un var to paveikt (jo mērķis zināms jau kopš 1998.-1999.gada), ir vienkārši izdomājuši, ka jūtas apdraudēti no štāba un tā "viegli regulējamās" skolēnu masas puses tieši savas POZITĪVĀS RĪCĪBAS dēļ?

2. Kāpēc maniem bērniem mūsu dzīvesvietā no Rīgas netālā mazpilsētā ir tik daudz krievu draugu, bērnudārza grupas biedru un klasesbiedru, kuri runā latviski, mācās latviešu klasēs, tai pašā laikā nezaudējot savu valodu un veicinot manu bērnu krievu valodas zināšanas (process ir abpusējs)? Kāpēc viņus šī reforma neuztrauc?

Visticamāk, mani secinājumi no jūsējiem atšķirsies, jo Jūs droši vien uzskatāt še minētos cilvēkus par pielīdējiem pakaļskrējējiem vai iznireļiem un izdabātājiem valdošajām aprindām, bet varbūt patiesība ir cita - tie, kas patiesi ir lojāli Latvijai, grib te dzīvot un strādāt, jau kopš neatkarības un pēc tam arī reformas plānu sākuma domāja, kā pašiem iekļauties sabiedrībā, nevis kā dabūt šo valsti atpakaļ "cietējas Mātes Krievijas" apkampienos.

Pie viena - palasiet skaidrojošajās vārdīcās (var arī padomju laika, jo tajās vispārējie termini pareizi skaidroti), kas īsti ir asimilācija. Baidos, Jums šī termina izpratne tāda savdabīga, un krievu "minoritāte" te Latvijā tai īsti neatbilst. :))

Saistītie raksti
Pikotaji 255x203

Demokrātijas paraugstunda 15 Autors:Providus

Musmire 255x203

Zaudētā lojalitāte 158 Autors:Providus