Informācijas pasaule svētdienā 9

Labrīt, lasītāji!

Vakar tā arī neuzzināju (patiesībā -- nemēģināju uzzināt), kādā veidā izturētība vai tā neesamība ietekmē manu dzīvi, un galu galā diena izvērtās gana jauka. Šorīt Latvijā laikrakstu nav. Manuprāt, tas ir ievērojams trūkums. Manā dzimtajā pilsētā Čikāgā svētdienas laikraksts sver apmēram trīs kilogramus, lielākoties tāpēc, ka tajā ir simtiem un simtiem un tūkstošiem un tūkstošiem reklāmu. Tiesa, mazāk tagad, kad reklāmas pasaule arvien vairāk pārceļas uz internetu, nekā pirms 10 gadiem, bet tomēr. Svētdienas laikrakstā ir rezumēta informācija par pagājušo nedēļu, plaši materiāli par izklaidi, vismaz trīs krustvārdu mīklas. Vārdu sakot, tas ir objekts, ar kuru var svētlaimīgi pavadīt visu rītu un daļu pēcpusdienas.

Iesaki citiem:


Latvijā, cik man ir stāstījuši redakciju pārstāvji, laikraksti svētdienā neiznāk tāpēc, ka svētdienā nestrādā Latvijas pasts. Arī es, pateicoties Dienas "abonēšanas centra" "principiem", vairākus laikrakstus saņemu ar LP gādīgo starpniecību, t.i., ātrāk par pulksten 11.00 nekad. Nupat ziņots, ka LP naudas taupīšanas nolūkos varētu pārtraukt laikrakstu piegādi arī sestdien. Tas, nu reiz, būtu solis pavisam nepareizā virzienā. Taču vienalga, pagaidām sestdienas laikraksts ar izturētu horoskopu ir, bet svētdienas laikraksta nav. Tāpēc šorīt, tēju dzerot, lasīju lielisko britu žurnālu The Economist. Rādās, ka pasaulē viss ir baisi. Pašās pirmajās lappusēs, kurās ir īsi un rezumējoši materiāli par pagājušo nedēļu: Irānā nogalināti vismaz 20 protestētāji pret nesen notikušajām un šķietami negodīgajām prezidenta vēlēšanām. Irākā kāds uzspridzinājis kravas mašīnu un nogalinājis 70 cilvēku. Somālijas valdību apdraud teroristi. ASV Dienvidkarolinas štata gubernators piecas dienas pazuda bez vēsts, viņa ļaudis apgalvoja, ka viņš ir devies pārgājienā kalnos, bet pēc tam izrādījās, ka viņš patiesībā tās piecas dienas bija pavadījis Argentīnā, kur viņam ir mīļākā (tas patiesībā ir vairāk uzjautrinoši, nekā baisi, jo Dienvidkarolinas štata gubernators ir no Republikāņu partijas, kura, tāpat, kā mūsu "mācītāji" ar Aleksandras Jolkinas aplidotāju Kastēnu priekšgalā, bieži vāvuļo par "ģimenes vērtībām"), Vašingtonā saskrējās divi tramvaji, Ķīna arestējusi redzamu disidentu, pasaulē sāk pazust haizivis, jo pārāk daudz tās medī. Vārdu sakot, sarežģītā pasaulē mēs dzīvojam.

Taču vēl vairāk manu uzmanību Ekonomistā piesaistīja cits materiāls, par grupu Eiropas parlamentā, kuru patlaban veido deputāti no Lielbritānijas opozīcijā esošās Konservatīvās partijas. Žurnāls konstatē, ka grupas veidošanai partija bijusi spiesta veidot attiecības ar, ja ne pašiem trakākajiem margināļiem, kādi Eiropā ir atrodami (EP grupas veidošanai vajadzīgi 25 EP locekļi no vismaz septiņām dalībvalstīm), tad tomēr ar partijām, par kurām rodas jautājumi -- homofobiski poļi, kuri arī mūsdienu Eiropā atbalsta nāves sodu, nīderlandieši, kuri uzskata, ka valsts pārvaldes pamatā jābūt 10 baušļiem no Bībeles. Citiem vārdiem sakot, ļaudis, kuru politiku pašā Lielbritānijā atbalstītu ļoti maz cilvēku. Un vēl:

"Savukārt Konservatīvās partijas vienīgais draudziņš no Latvijas ir rēns ekonomists no partijas, kurā viens spārns katru gadu godā latviešus, kuri cīnījās kopā ar Waffen SS spēkiem pret PSRS spēkiem." Tas būtum Roberts Zīle no tēvzemiešiem. Tiem pašiem, kuriem Latvijas un latviešu reputācija ir tik ļoti nozīmīga...

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (9) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gm 30.06.2009 13:05
Man patiik, ka kaads joprojaam lieto vaardu "reens". Muusdienaas ir sajuuta, ka latvieshi labpraat atkaarto nodraazto fraazi, ka latvieshu valoda "ir nabadziigaaka" kaa citas, it iipashi lielaas valodas. Tai pashaa laikaa reti kursh papuulas atrast neskaitaamus labus, bet aizmirstus vaardus. "Reens" ir tikai viens no daudzajiem piemeeriem.
Ja runaajam par Economist un Ziili, tad zinja par Waffen SS izskataas pashmeerkjiiga pievilkshana aiz matiem. Taisniiba gan ir taa, ka Ziile ir reens ekonomists - vinjsh tika plashi slaveets par savu ekonomisko piedaavaajumu Latvijai, bet praktiskaa jeegaa no taa nebija nekaada. It sevishkji, ja atceramies, ka TB&LNNK miil runaat par latviskajaam veertiibaam, bet riikoties ar metodeem, kuras spilgti raksturo partijas krusteeva Straumes segvaards.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips > tk 30.06.2009 09:18
Es Ekonomistu esmu lasījis jau 20 gadu garumā. Lūdzu, piedāvājiet vismaz trīs konkrētus piemērus par tās "dzeltenumu." Ja iespējams, lūdzu, kontekstā ar tematu, kuru žurnāls aplūkoja šajā blogā minētajā gadījumā. Paldies, un jauku Jums dienu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

tk 29.06.2009 09:08
Nu the Economist visumā ir diezgan kreisa un, būsim atklāti, padzeltena lapele. Jau kādus gadus 20. Nevar gan noliegt, ka nav daudz labas alternatīvas, taču uztvert pārāk nopietni viņu spriedelēšanu diez vai vajadzētu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

peter 29.06.2009 07:44
nīderlandieši, kuri uzskata, ka valsts pārvaldes pamatā jābūt 10 baušļiem no Bībeles. Citiem vārdiem sakot, ļaudis, kuru politiku pašā Lielbritānijā atbalstītu ļoti maz cilvēku.
-------------------------
Vai pareizi sapratu? Cilvēki, kas uzskata, ka:
Vecākus un sirmgalvjus ir jāciena, pret tiem jāizturas ar gādību un mīlestību, neizstumjot no sabiedrības.
Būt patiesam ir labi un uz to jātiecās visai sabiedrībai, bet dzīvot melos ir kauna lieta.
Dzīvība ir vērtība, un vardarbība, savas vai otra cilvēkas dzīvības apdraudēšana ir cilvēka necienīga rīcība.
Darbs ir tikums, bet zagšana netikums.
Darbaholisms notrulina, tāpēc tev būs arī atpūsties.
No Kārļa teiktā saprotu, ka cilvēki, kas paši pēc šiem u.c. 10 baušļu princiiem dzīvo, un kas uzskata, ka tiem jābūt cieņā visai sabiedrība, ir margināļi Eiropas kontekstā un dīvaiņi.
Es esmu viens no šiem, kas uzskata, ka 10 baušļu principiem jābūt cieņā arī Latvijā. Mani pagājušajā nedēļā apzaga un es tiešām gribētu dzīvot sabiedrībā, kur cienītu bausli - tev nebūs zagt!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andzejs 28.06.2009 18:23
Economist tachu pastaav taada iespeeja, kaa rakstiit veestuli redaktoram, kur var izteikt savu viedokli un nepiekrist kaadai zhurnaalaa publiceetai informaacijai.
Taa ir laba iespeeja R. Ziilem, vai kaadam, kuram shis ir prioritaaras noziimes jautaajums, uzrakstiit, ka Latvieshu legjions nav vienaads ar Waffen SS.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jazz57 28.06.2009 15:10
Pastāv hipotēze,ka visas pasaules nepatikšanas mums dabas likumi piespēlē ar nolūku sagatavot cilvēka sugas vēlāko ekspansiju kosmosā,tikko parādīsies šim nolūkam piemēroti transporta līdzekļi un cita tehnika.Pietiktu tikai nedaudz pacelt radioaktīvo fonu un mums nebūtu citas izejas,kā vien doties projām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris Bogdanovs 28.06.2009 12:09
Es arī balsoju par Robertu Zīli EP vēlēšanās un ne mirkli neesmu to nožēlojis. Atzīšos, ka starp kandidātiem vairāk neredzēju nevienu, par ko balsot (varbūt vēl arī Sandra Kalniete, bet viņa savu atbalstu dabūja ar milzīgu uzviju).

Ja reiz labējās partijas gūst panākumus visā Eiropā, tad tām ir vajadzīga sava frakcija arī EP. Britu konservatīvie turklāt ir visnotaļ solīda partija - nevarētu būt nekādu iebildumu, ja ar viņiem kāds sadarbojas. Interesanti, kādēļ neviens nešausminās par to, ka Eiropas Parlamentā kā otra vai trešā pēc lieluma frakcija darbojas "Party of European Socialists" :)) Tur viens otrs deputāts vēl joprojām tic marksismam.

>>>tad tomēr ar partijām, par kurām rodas jautājumi -- homofobiski poļi, kuri arī mūsdienu Eiropā atbalsta nāves sodu,
=======
Tāds jautājums K.Streipam kā ASV pazinējam:
Kādēļ ASV katrā štatā var būt citāda kārtība ar nāvessodiem? (Teksasā nāvessodi ir, bet, teiksim, Viskonsinā - nav). Un kādēļ Eiropas Savienībā ir obligāta dogmatiska vienprātība šajā nāvessodu jautājumā? Mēs taču esam pieraduši uzskatīt, ka Eiropas Savienības dalībvalstīm ir drusku vairāk suverenitātes nekā ASV štatiem...

Lūdzu nepārprast - es nedomāju, ka Latvijā uz karstām pēdām atjaunojams nāvessods. Bet domāju, ka kriminogēnā situācija un tradīcijas katrā valstī var būt citas (ja mēs pieļaujam domu, ka Eiropas tautas drīkst atšķirties pat vairāk nekā ASV štati). Tādēļ tam būtu jābūt nacionālās likumdošanas jautājumam.

Un es nesaprotu ne lūdzams - kāds sakars nāvessodiem ar "cilvēktiesībām". ASV taču arī ievēro cilvēktiesības - kādēļ tad pret mums pielietots dubultais standarts? Turklāt mūsdienu izmeklēšanas metodes var daudziem stulbiem un nežēlīgiem noziegumiem vainīgo atrast ar 99.999999% vai vēl lielāku varbūtību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS 28.06.2009 12:05
Par izturētību varētu aizfilozofēties tā-cilvēkam,tāpat kā vīnam,ar laiku nosēstas akli trakumi,duļķes.Evolucionē cilvēciski labākās īpašības.Bbbbeetttttttt!!!! Lai tas notiktu nepieciešama atbilstoša(daudzmaz) vide!
Par avīzēm.šobrīd,vismaz man,škiet ērtāk lasāmas ir avīzes,jo netā teksti ir tādi kā saraustīti jēgā,saturā.Un blakus lasāmajam tekstam ,kurš jau tā neaizņem visu monitoru,tirinās un rēgojās ,lieki aizņem vietu ,texti ,kas neattiecas uz lasāmo.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Eduards Ozoliņš 28.06.2009 10:22
Tā nav mūsu vaina un atbildība, ka daudzviet pasaulē starp Hitlerisko Vāciju un PSRS režīmu netiek likta vienlīdzības zīme. Ja skatāmies no latviešu perspektīvas, tad PSRS režīms mums konkrēti nesa daudz, daudz lielākus zaudējumus (jā, zinu par Hitlera plānu - ko darīt ar latviešiem un Latviju, bet tas nerealizējās, atšķirībā no Padomju zvērībām).

Latvija ir gana daudz skaidrojusi gan leģionāru jautājumu, gan augstāk minēto režīmu vienlīdzību un tas, ka The Economist atļaujas izteikt šādas piezīmes, liecina tikai par viņu nekompetenci šajā jautājumā (tajā pašā laikā es nekādā ziņā neatbalstu Robertu Zīli un liekulīgos "tēvzemiešus").

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips