Ilga Kreituse: Gudri vārdi no profesores 13

Labrīt, lasītāji!

Viņai gadījās nelaime. Viņai gadījās būt par Saeimas priekšsēdētāju, iespējams, visklaunveidīgākajā Saeimā, kāda vien ir iedomājama. Tā bija 6. Saeima, kura ampelējās laikā no 1995. līdz 1998. gadam. Tā bija tā Saeima, kurā darbojās bēdīgi slavenais banānu saimnieks Zīgerists, pārcentīgais "saimnieks" Čevers, modes etalons Valdmanis u.c. personas. 1996. gadā viņa cerēja kļūt par Valsts prezidentu, bet šo amatu atkārtoti ieguva Guntis Ulmanis. 2001. gadā viņu ievēlēja Rīgas domē, bet viņa attiecās no amata par labu vīram. Taču kopš tam no politikānes viņa ir pārkvalificējusies par politikas analizētāju, un tā nu reiz ir joma, kurā viņa nāk ar pat ļoti skaidru skatienu, piedevām vienmēr var rēķināties, ka viņa acīs stāstīs patiesību, nevis to, ko jebkurā brīdī paģērē politiskā konjunktūra. Runa ir par Rīgas Stradiņa universitātes asociēto profesoru, vēsturnieci Ilgu Kreitusi.

Iesaki citiem:

Šodien Latvijas Avīzē ir plaša intervija ar I. Kreitusi, kurā viņa pilnīgi pamatoti brīdina, ka gadījumā, ja lepnais latvietis nolems, ka patlaban viss ir podā un viņam viss ir vienalga, toni gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās Rīgā noteiks nelatvieši ar visu no tā izrietošo. Viņa lēš (ar piebildi, ka cer, ka nav taisnība), ka 6. jūnijā paredzētajās vēlēšanās "Saskaņas centrs" un Šlesera biznesa projekts varētu savākt pietiekami daudz balsu, lai Rīgas domē pārņemtu varu un kontroli pār visu mašinēriju, kāda ar to saistās. Un viņa nāk ar pārdomām par konkrētiem ļautiņiem, kuras ir interesantas, jautras un, diemžēl, ļoti patiesas.

Par Šleseru: "Šodien pati valsts un arī citu partiju pārstāvji var tikai pārdomāt, kāpēc viņi ļāva šādai domāšanai, kas nāk no Šlesera kunga, izaugt un tikt uzskatītai par normālu. Vairs nav modē runāt par izglītības, godaprāta un darba tikuma nozīmi. Ko tā vietā sludina Šlesers? Viņš runā: augstākā izglītība ir pupu mizas. Pietiek, ka es esmu apķērīgs, izdarīgs."

Par "Jaunā laika" izvirzīto mēra kandidātu Jaunupu: "Pasakiet, kura 60 gadus veca kundze gribēs atdod balsi par šo priekšā nostādīto puisīti, kurš vadījis basketbolistus un ko vēl ne."

Par "Saskaņas centra" it kā mēra kandidātu, it kā mēra nekandidātu Ušakovu: "Tur, domāju, ir sen nokārtots darījums ar Šleseru. Viņš mēra vietu piebīdīs Šleseram, un "gešeftes" notiks kopā. Ušakovs arī ir par jaunu, par nepārstāvniecisku priekš mēra ķēdes un ar daudz mazāku spēju sist cauri savus plānus. Viņam toties ļoti labi klāsies Šlesera pavēnī."

Un par domnieku politisko "pārliecību": "Te gan atkal jāvaicā – cik vietas domē dabūs Šlesera partija? Pagājšreiz viņiem arī bija maziņa frakcija, taču tagad savākti jau 8 – 10 cilvēki. Šeit gan Šlesers ir kapitālists. Nopirkšu visus, ko vajadzēs! Tā 8. Saeimā tika nopirkti 5 deputāti no "PCTVL" apvienības…

E. Līcītis: – … nē, viņiem kolektīvi mainījās apziņa.

– Jūs tā domājat, bet es atļaujos pateikt, kā notiek. Tieši tāpat "apziņa" fiksi mainījās bij. rektoram Zaķa kungam, kurš no LSDSP pārcēlās uz LPP/"LC", tāpat jaunajam Bojāram un citiem. Tas ir iestaigāts ceļš. Ja Šleseram pietrūks balsu, viņš tās nopirks."

Sirmi mati metas. Bet I. Kreituse stāsta taisnību. Jau tagad virs stacijas laukuma rēgojas Šlesera ģīmis ar jautājumu "Kurš gan cits?", un pieļauju, ka viņš un Stendzenieks nevēlas dzirdēt pareizo atbildi uz šo jautājumu, proti: Gluži vienalga, kurš cits, tikai ne viņš. Jo Rīga tomēr ir gards kumoss, ne velti turp pošas ne vien buldozers, bet arī, piemēram, Atkarīgās Rīta Avīzes lielākais "informācijas" avots Bērziņš. Te nu rīdziniekiem ir, ko ņemt vērā. Piemēram, Andrejsala joprojām nav pilnībā apbūvēta, bet varam rēķināties -- ja varu domē pārņems Šlesers un šleserveidīgie, tad pēc četriem gadiem no dabas tur vairs nebūs ne smakas. Triecējraķete jau sen ir teikusi, ka nepotisms, kādu tā demonstrēja Satiksmes ministrijā, tiks atkārtota, atjaunota un ieviesta arī RD, no kā laikam var secināt, ka visus, kuriem pret šādu šeptēšanos ir iebildumi, viņš, kā ierasts, plāno pasūtīt trīs vai četras mājas tālāk. Jutas Strīķes piesauktais "sistēmiskais" raksturs, kāds pieder korupcijai Rīgas domē, diez vai uzmetīs ķepiņas gaisā un brēks "es padodos." Un arī bez korupcijas diez vai mēs vēlamies pilsētu, kurā ir apbūvēts pilnīgi un absolūti viss pēc kārtas.

Paņemiet šodien rokās Latvijas Avīzi -- intervija nudien ir interesanta. Un biedējoša.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (13) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
!

šodien parunāju ar ilgu Kreitusi, sapratu ka divkose tā I.Kreituse, man draud, ka man viss nākšot atpakaļ!!! pie tam viņa mani redz pirmo reizi, un brauc virsū ar kaut kādiem pārmetumiem, pie tam neļauj paskaidrot ka neesmu vispār saistīts. Diezgan nekaunīga un iedomīga uzsāk savu monologu un visu laiku pārtrauc teikuma vidū. Dārga Ilga Kreituse ceru ka šie tavi vārdi kas man šodien bija jānoklausās Nāks tev pašai 6 reizes atpakaļ. Atradusies baigā slavenība.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zaigonis 05.05.2009 17:13
Gribu precizēt.Pašvaldību vēlēšanās varpiedalīties
visi Latvijas iedzīvotāji(nav jābūt pilsoņiem)un
tas maina vēlēšanu iznākumu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

D 30.04.2009 15:54
Runājot par TB/LNNK - savu balsi atdošu viņiem...Protams, arī tur daži labi ir ne tie jaukākie un kompetentākie, bet tomēr....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

D 30.04.2009 15:53
Lieliski!!!Lūk, šādiem rakstiem jārotā visu laikrakstu pirmās lapas!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 30.04.2009 00:32
Neviens nedeva nevienai etniskai grupai tiesības mūžīgi monopolizēt varu.
-------------
Nu tad jau iznāk, ka Jūs atbalstāt padomju varu, kura neļāva Latvijas iedzīvotājiem mūžīgi paturēt varu savā etniskajā dzimtenē. Jūs to negribējāt pasacīt atklāti, bet tā vietā izlēmāt "caur puķēm", apsūdzēt autoru nacionālā naida kurināšanā.

Piemēram es, izlasot rakstu, kautkā nesajutu Jūsu pieminēto naidu pret krievvalodīgajiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Anti-Racist 29.04.2009 21:52
"Šodien Latvijas Avīzē ir plaša intervija ar I. Kreitusi, kurā viņa pilnīgi pamatoti brīdina, ka gadījumā, ja lepnais latvietis nolems, ka patlaban viss ir podā un viņam viss ir vienalga, toni gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās Rīgā noteiks nelatvieši ar visu no tā izrietošo"

Primitīva nacionālā naida kurināšana. Kārli, Jums tā kā vajadzētu jau pierast pie domas, ka "nelatvieši" ir tieši tādi paši LV pilsoņi, kā Jūs, ar tieši tādām pašām tiesībām un pienākumiem. Neviens nedeva nevienai etniskai grupai tiesības mūžīgi monopolizēt varu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gt 29.04.2009 15:18
Nesen man daži no šīs diskusiju vietnes aizrādīja, ka internetā esot brīvība izpausties u.t.t.
Es gan atceros no saviem skolas laikiem (tie gan bija p.g. četrdesmitie) ka man skolotāji mācīja pirms vērt muti vaļā apdomāt sakāmo. Un ne jau tikai tāpēc, lai nenodarītu kādu ļaunumu pasaulei, bet lai neblamētos pats. Bet, cik var noprast, tad tajās skolās, kuras ir apmeklējuši "x" un "JP" par normālas izteikšanās kultūru runāts nav.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 29.04.2009 15:11
Piekrītu, labāk jebkurš cits tikai ne Šlesers ar saviem kriminālajiem draudziņiem - juvelieriem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Nu ja 29.04.2009 13:39
Politika.lv administracija (nu teiksim admini) cienot autoru vareetu aizvaakt otro komentu, jo vai tiesaam arii sajaa portalaa var atrasties nepieklajigu cilveku komenti?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 29.04.2009 13:23
kkkaarlim bail, ka naakamais Riigas meers Buldozers praidu paarcels uz getlinjiem. taapeec visaadi pekstinji jaaizdomaa. interesanti, kaada "daba" ir sastopama Andrejsalaa? :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Normunds 29.04.2009 12:36
Citāts no Delnas 2006.gada ziņojuma:
"Maksimālo atļauto summu – Ls10 000 - 2006.gada 12.septembrī „mācītāju” partijai (LPP) ziedojis AS Rīgas juvelierizstrādājumu rūpnīca valdes priekšsēdētājs un šī uzņēmuma līdzīpašnieks Vladimirs Cadovičs. 1999.gadā V.Cadoviču uz aizdomu aizturēja saistībā ar uzņēmēja Arņa Šķestera slepkavību. Ziņu aģentūras LETA arhīva dati arī liecina, ka 2000.gadā V.Cadovičs uz Latviju bija aicinājis iespējamo Krievijas Solncevas noziedzīgā grupējuma līderi Sergeju Mihailovu ar iesauku Mihasj."
Lai cik tas nebūtu nepatīkami, ir jāsāk atklāti runāt par LPP aizmuguri. Galu galā ES un SVF to ļoti labi zina un nav brīnums, ka tādai politiskajai elitei (arī Rīgas mērs un līdz ar to Brīvostas vadītājs būs elites pārstāvis) negrib aizdot naudu jeb dot ES līdzfinansējumu projektiem (biogāzes afēra - vismaz apķērās un neiedeva vēja afērai).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 29.04.2009 11:57
Vēlēšanās jāpiedalās būtu. Bez JL un PS citas partijas arī. Ir tēvzemieši un vislatvieši (nu vismaz vieniem no viņiem vajadzētu tikt pāri barjerai Rīgas Domē). Neparastākām gaumēm ir arī allaž rosīgais visēdāju saraksts "zaļie zemnieki", kuru Lembergs un Brigmanis stūrē tik veiksmīgi, ka tas līdz šim nav iekritis tik dziļās aptauju bedrēs kā oranžisti un LPP. Un galu galā arī pensionāru draugu - Štokenberga/Pabrika projekts var izrādīties dzīvotspējīgs.

Atrast var visiem kaut ko - neviens politiķis neatlido pie mums no Marsa. Uz PS, manuprāt, aizgājusi sakarīgākā daļa no JL un TB/LNNK deputātiem - J.Kursīte, I.Druviete, A.Seile. Ar Kristovski un Šadurski viņiem paveicies mazāk, bet visi jau nevar būt perfekti.

Starp citu Janīna Kursīte (eksperte par tautas tradīcijām, etnogrāfiju un mītiskiem priekšstatiem) dažās intervijās brīdina no tā paša negatīvisma, ko drusku piemin arī Kreituse - no tādas attieksmes, ka "visi ir slikti", "mums no tiem zagļiem neko nevajag", "man viss ir apnicis un es braucu no šejienes projām". Tādu negatīvismu staļiniskā nacionālā politika bija izaudzinājusi Pievolgas tautām - mordvīniem, mariešiem, udmurtiem, čuvašiem, u.c. Kursīte turp bija devusies etnogrāfiskās ekspedīcijās un šo attieksmi pamanījusi. Un tagad Latvijā - tas pats. Pēc cilvēku reakcijas (un jā - arī mītiem) varētu padomāt, ka te pēdējos 20 gadus būtu valdījis slepkavnieciski-totalitārs nevis liberāli demokrātisks režīms. Arī politologs Ivars Ījabs popularizē šādus negatīvisma mītus - ja jau ir "failed state", tad priekš kam balsot? Jākravā mantiņas un jābrauc prom. Un tauta viņam piebalso - kā tad! Beidzot viens pateicis kaut ko tik negatīvu, kas nevienam agrāk neienāca prātā - salīdzināt Latviju ar Somāliju.

Visumā prieks, ka Kreituse domā sakarīgāk un zina, ka valsti nofeilot beigu beigās varam tikai mēs paši. Un ka viņai ir "jaunajai paaudzei jārāda piemērs" un vēlēšanās jāpiedalās. Lai jau Šlesers ar Ušakovu dala savus labumus Rīgā - vismaz mēs nebūsim tam piekrituši un ar savu negatīvismu viņiem palīdzējuši.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Nu ja 29.04.2009 11:27
Negribat lai uzvar krievi, bet agitejat cik slikts ir jaunais laiks...
Par ko tad balsot? Par juusu pilsonisko savienibu?
Nee paldies!Vinos arii visadas lietas var atrast, kas liegtu so veelmi!

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips