Atslēgvārdi:

Īleni par Eiropu 7

Nu ir pienākusi tā reize, kad es rakstu par Eiropu un ceru, ka par spīti tam kāds lasītājs vēl turpina lasīt šo blogu – arī pēc tam, kad uzzinās, kas ir bloga iedvesmas pamats. Par to pēc īsa mirkļa, jo tagad galvenais ir pateikt, ka negrasos turpināt cepties un garlaikot jūs ar detaļām. Runa būs par principiem, kas kā asi īleni nereti (pārāk bieži) lien ārā no daudzu Latvijas ierēdņu, amatpersonu un politiķu izpausmēm, ne vien no šī viena dokumenta. Tātad, iedvesmas pamats ir Latvijas valdības pozīcijas uzmetums par Eiropas Komisijas paziņojumu “Rezultātu Eiropa – Kopienas tiesību aktu piemērošana”. Citiem vārdiem sakot, Komisija ir nākusi klajā ar ieteikumiem kā uzlabot ES likumdošanas ieviešanu dalībvalstīs, un nu ir tapusi Latvijas atbilde (tās uzmetums) šīm rekomendācijām – ko Latvija domā par Komisijas ieteikumiem.

Iesaki citiem:

Te nu ir tie trīs galvenie īleni.

Īlens Nr.1: Brisele (Eiropas Komisija) ir pret dalībvalsti. Brisele grib tiesāties ar dalībvalsti, lai panāktu ES likumu pareizu ieviešanu.

Ne-īlens Nr.1: Brisele (Eiropas Savienība) pastāv Eiropas Savienības iedzīvotāju dēļ. Tās vienīgais iemesls ir - caur ES dalībvalstu ciešāku sadarbību - palīdzēt nodrošināt ES iedzīvotājiem labāku dzīvi. Tas iespējams, pareizi ieviešot ES likumdošanu visās dalībvalstīs, nodrošinot, ka visi ES iedzīvotāji var baudīt tiem pienākošās tiesības un priekšrocības visā ES teritorijā. Tas ir nevis kaut kādas mistiskas Briseles, bet visu ES dalībvalstu un ES institūciju interesēs, tāpēc ES dalībvalstīm ar Eiropas Komisiju ir jāstrādā kopā, nevis vienai (dalībvalstij, nu, piemēram, Latvijai) pret otru (Eiropas Komisiju) – slēpjot informāciju, mēģinot atkratīties no jauniem pienākumiem, pretojoties pret Komisijas ierosinātājiem uzlabojumiem. Tie tiešām nav domāti Latvijas ierēdņu ikdienas sarežģīšanai, bet gan ES iedzīvotāju – Latvijas iedzīvotāju dzīves uzlabošanai.

Īlens Nr.2: Teikumā vīd savienojums “ES”, tātad, par to arī ir jāmaksā Eiropas Savienībai, nevis dalībvalstij.

Ne-īlens Nr.2: Neviena valsts Eiropas Savienībā nebija spiesta iestāties. ES iestājas tāpēc, ka ES normas nozīmē savu kārtību, kas palīdz attīstīties. ES iestājas tāpēc, ka, sadarbojoties ar citām valstīm, iespējami labāki rezultāti – ES iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošana (kas nenozīmē vienīgi koncentrēties uz savu labumu, jo pie dzīves kvalitātes pieder arī palīdzība citiem ārpus ES). Tāpēc katrai dalībvalstij ir pašai jāmeklē resursi, lai nodrošinātu ES normu ieviešanu, piemēram, ka valsts ierēdņi zina, kā labāk ieviest ES likumdošanu nacionālajos likumos, lai labāk būtu visiem konkrētajā dalībvalstī dzīvojošajiem iedzīvotājiem… negaidot, ka par to maksās no ES kases.

Īlens Nr.3: ES budžets ir debesu manna, kurai nav sakara ar visu ES nodokļu maksātāju naudu. Tāpēc, kur vien iespējams un kā vien iespējams, jādomā, kā tikt pie šīs naudas un, kad to tērējam, var atļauties “braukt biznesa klasē” (tērēt vairāk nekā tērētu gadījumā, ja tā būtu privāta nauda).

Ne-īlens Nr.3: ES budžets ir ES nodokļu maksātāju nauda, un nav svarīgi, ka nauda ES budžetā nonāk kā muitas nodevas, ārpus ES ražotajiem lauksaimniecības produktiem uzliktās nodevas, daļa no pievienotās vērtības nodokļa, vai kā ES dalībvalstu iemaksas. Svarīgs ir princips, ka šī nauda nāk no katras valsts ienākumiem, un tie nu pieder dalībvalsts iedzīvotājiem-nodokļu maksātājiem, kas par šo naudu cer saņemt kvalitatīvus valsts nodrošinātus pakalpojumus, piemēram, labus ceļus, skolas, veselības aprūpi. Un, ja nebūtu Eiropas Savienība, šī nauda tiktu tērēta citur. Bet Eiropas Savienība ir, un ES budžets palīdz nodrošināt kvalitatīvāku dzīvi (pakalpojumus) ES iedzīvotājiem tajās jomās, kur ES dalībvalsts viena pati galā netiktu, piemēram, lielu maģistrāļu izbūvē, kas savieno vienu valsti ar otru. In short, ES budžets ir nodokļu maksātāju nauda, kas jātērē vēl apdomīgāk un taupīgāk nekā privātie ienākumi. Tas nozīmē, ka nevajadzētu aicināt Latvijas ierēdņus lidināties biznesa klasē uz Briseli, jo par to, lūk, maksā ES ministru padome vai Eiropas Komisija. Tas nozīmē, ka nevajadzētu būt divām cenām – vienai cenai, ja par pakalpojumu vai preci maksā Latvija, un otra – ja nauda nāk no ES budžeta. Tas ir viens un tas pats.

P.S. PROVIDUS atzinumu par Latvijas sākotnējo pozīciju šajā jautājumā var lasīt šeit.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (7) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 14.11.2007 21:02
O, tādā gadījumā ņemu savu komentāru atpakaļ.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 14.11.2007 20:25
Ar attīstības politiku arī domāju attīstības sadarbību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 14.11.2007 16:48
Papildinot Daces uzskaitītās jomas - var pievienot arī attīstības sadarbību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 14.11.2007 15:15
Paldies, Kalvi, par mudinājumu! Es tajā saskatu vērtīgu interesi analizēt jomas, kurās ES tiešām ir kompetence un jomas, kurās ES kompetences nav. Tomēr man jāpiekrīt Marijai, ka ES nav tikai ekonomiskas sadarbības forma un ES nepastāv tikai tāpēc, ka nodrošinātu ekonomisku sadarbību. Kā jau teicu iepriekš, dzīves kvalitātes jēdzienā piederas arī rūpes par citiem, kas nozīmē ārpolitika, attīstības politika, cilvēktiesību ievērošanas stiprināšana, utt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Marija 14.11.2007 10:52
Atvainojiet, Kalvi, bet tas iz mēģinājums manipulēt ar to, ko nozīmē ES, un ko nozīmē omnikompetenta valsts. Daudziem ES pilsoņiem (arī Latvijā) ES nenozīmē tikai ekonomisko savienību, bet gan vērtību kopienu, ko iemiesoja Kopenhagenas kriteriji un tagad iemieso Pamattiesību harta. Dažreiz ES veido nepieciešamu pretsvaru pārprastajam patriotismam. Un omnikompetenta valsts ir tepat, blakus. Ja Latvijas valstij (politiķiem) ir atļauts lauzt jau esošo un pasaules labajai praksei atbilstošo vēstures pasniegšanas standartu, lai atdalītu Latvijas vēsturi no pasaules vēstures (lai audzinātu pārprasto patriotismu), tad būtu tikai labi, ja ES varētu no savas puses ietekmēt vēstures pasniegšanu skolās ar mērķi atšķirt demokrātu patriotismu (kas iet roku rokā ar atbildību par pasauli) no nacionālistu patriotisma. Diemžēl, Jūs atkal parspīlējāt, un ES tadas kompetences nav.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 14.11.2007 08:29
>>> Brisele (Eiropas Savienība) pastāv Eiropas Savienības iedzīvotāju dēļ. Tās vienīgais iemesls ir - caur ES dalībvalstu ciešāku sadarbību - palīdzēt nodrošināt ES iedzīvotājiem labāku dzīvi. Tas iespējams, pareizi ieviešot ES likumdošanu visās dalībvalstīs, nodrošinot, ka visi ES iedzīvotāji var baudīt tiem pienākošās tiesības un priekšrocības visā ES teritorijā.
=========
Britu publicists un cietuma ārsts Theodore Darlymple kritizē omnikompetentu (=par visu atbildīgu) valsti - sk. http://www.city-journal.org/html/17_1_oh_to_be.html . Tas attiecināms arī uz ES - ja šī struktūra nodarbojas ar starpvalstu tirdzniecības un muitas principu saskaņošanu, ar ūdens resursu izmantošanu, tad nav grūti pamanīt, ka šāda starpvalstu sadarbība ir vajadzīga. Ja nonākam līdz pat absurdajam piemēram par ES iejaukšanos vēstures un citu priekšmetu mācīšanā skolās, tad tas ir šī iestādījuma nereālistisko ambīciju rezultāts. Tie, kas grib būt atbildīgi par pilnīgi visu, beigu beigās netiek galā pat ar saviem pamatuzdevumiem (Gan britu valdības, gan ES kontekstā bieži vien "nothing succeeds like failure" - "nekas nedod [omnikompetentajiem funkcionāriem] tik labus rezultātus kā neveiksmes")

Eiropas Savienības lietpratēji, t.sk. šī raksta autore, varētu palīdzēt sabiedrībai atšķirt tās ES kontrolētās lietas, kas ir pašreizējā globalizācijas posma nepieciešamība no "trokšņa" un varas ļaunprātīgas izmantošanas. Tad arī mēs varēsim izvērtēt, kad ir taisnība globalizētajiem noteikumiem, un kad (subsidiaritātes un arī vienkārši veselā saprāta dēļ) - valstij, pašvaldībai, skolai, ģimenei.

Citi autora darbi
7595930098 1188c7be29 z

Life with Donald Trump Autors:Dace Akule

Uzticesanas vienna konference

Par uzticēšanos 66 Autors:Dace Akule

Peru akmeni

Par globāli būtisko 1 Autors:Dace Akule

Kaleidoskops 1

Par sarežģīto pasauli 1 Autors:Dace Akule

Bilde peru

Par Peru 5 Autors:Dace Akule

11825959 10153434773260306 6968551125438830656 n

Par AirBaltic 17 Autors:Dace Akule