Atslēgvārdi:

Ievērojami samazinās par korupciju tiesāto amatpersonu skaits 2 ENGLISH

Par korupciju tiesāto amatpersonu skaits 2013.gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir samazinājies vairāk nekā divas reizes - no 46 uz 20 amatpersonām. Turklāt tas ir zemākais notiesāto skaits kopš 2004.gada, kad domnīca PROVIDUS sāka apkopot un vizualizēt šāda veida statistiku.

Iesaki citiem:
Untitled

Kā atzīst PROVIDUS pētnieks Valts Kalniņš, visas 2013.gadā iztiesātās lietas bijušas salīdzinoši vienkāršas. “Uz to norāda fakts, ka 2014.gada vidū visās lietās spriedumi jau bija stājušies spēkā. Par smagu korupcijas gadījumu trūkumu netieši liecina arī tas, ka pagājušajā gadā neviena persona nav attaisnota un nevienai personai nav piespriesta reāla brīvības atņemšana,” norāda pētnieks.

Kopš 2004.gada ar reālu brīvības atņemšanu notiesātas 14 salīdzinoši augstas amatpersonas - viņu vidū ir tiesnesis, prokurori, tiesu izpildītāji un izglītības iestāžu vadītāji.

Korupcijas lietu spriedumu statistikas vizualizācijās redzams, ka visvairāk kukuļus bija iecerēts dot Valsts policijai. Lielākā daļa krimināllietu bija saistītas ar kukuļu piedāvāšanu vai došanu ceļu policijai, kas pēdējos gados ir visvairāk apkarotais korupcijas veids. Taču 2013.gadā par korumpētību notiesātas tikai deviņas Valsts policijas amatpersonas, kas ir mazākais skaits kopš 2004.gada.

Korupcijas iztiesāšanā novērojama arī tendence, ka pēdējā laikā spriedumu sagaida gandrīz tikai tādas korupcijas lietas, kurās iesaistītas zema līmeņa amatpersonas, veikti nelieli koruptīvi maksājumi un nav izmantotas sarežģītas shēmas. "Tas nozīmē, ka sarežģītu, liela mēroga korupciju apkaro mazāk. Ir bijis daudz ziņu par uzsāktiem apjomīgiem kriminālprocesiem, taču vēlamā rezultāta nav, ja lietas nenoslēdzas ar spriedumiem", skaidro Valts Kalniņš.

Apkopotā statistika ir par krimināllietām, kurās personas tiesātas par noziedzīgiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā (Krimināllikuma 24.nodaļa). Šie nodarījumi ietver dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kukuļņemšanu, kukuļdošanu u.c.

Datus drīkst brīvi pārpublicēt ar atsauci uz PROVIDUS. Datu vizualizāciju pēc PROVIDUS pasūtījuma sagatavoja Jurģis Bērziņš.

(Dati tabulāspdf)

Plašāka informācija: PROVIDUS pētnieks Valts Kalniņš, valts.kalnins@providus.lv, 67039280, 67039251

Vizualizācija sagatavota projekta „PROVIDUS – valsts partneris politikas plānošanas un veidošanas procesā” ietvaros. Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija NVO darbības atbalsta programmas ietvaros. NVO darbības atbalsta programma tiek finansēta ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu.

Krimināllietu iztiesāšana valsts institūcijās

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (2) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
AĻĢIRDS DANIEĻUS

Atvainojos , bet korupcija ir bijusi valsts amatpersonu vidū un tikai tapēc , ka viņiem ir bijusi iespēja likumus , kurus paši izdevuši apiet ar līkumu un izveidot situāciju , ka nav pierādījumi , ka konkrētā persona ir vainīga , lai gan sekas nodarījumam ir bijušas finansāli negatīvas lielajam vairumam iedzīvotāju . Kur šeit ir gudrīši , kuri par šo visu klusē un māk notiesāt dzērāju šoferi vai pudeles paņēmēju veikalā , vai kādu muļķi , kurš ir dažādu iemeslu dēļ izdarījis slepkavību vai seksuālas novirzes pārkāpumu . Uz neko vairāk mūsu tiesvaras nav bijušas spējīgas visus šos 24 . gadus .

Tmp author
Jolis Bērziņš

Visatļautības veiksmes stāsts...

Saistītie raksti

Korupcijas °C wikidot.com

Citi autora darbi