Iespēja noticēt, ka spējam mainīt sevi un sabiedrību 21

Pirms četriem gadiem es biju viena no tiem, kas izkliedza savu balsi, protestējot pret Valda Zatlera ievēlēšanu prezidenta amatā. Protestēju par procedūru un politiķu spļāvienu sabiedrības acīs, izvēloties nevis spēcīgāko, bet - tajā laikā pēc viņu domām - viņiem ērtāko kandidātu. Protestēju pret argumentu vājumu, pret acīmredzamu nekaunību, pret augstprātīgo lozungu " mēs darām tā, kā mēs gribam, un jūs tur - tauta - varat kliegt vai nekliegt, tam nav nekādas nozīmes".

Iesaki citiem:

Kopš tā laika es esmu viena no tiem, kas ir vērtējusi Valda Zatlera darbu pēc būtības, nefokusējoties tikai uz kliedzoši traģisko veidu, kādā viņš tika ievēlēts. Daži to var saukt par neprincipiālu pieeju. Es to saucu par iespējas došanu cilvēkam, kas neskaitāmos gadījumos pēdējo četru gadu laikā ir to attaisnojis - ne tikai parādot to, ka viņš pats jūtas ļoti neērti par savu ievēlēšanas veidu, bet arī to, ka viņš tiešām rūpējas par Latvijas valsts un iedzīvotāju labklājību.

Vakardien, uzreiz pēc prezidenta runas, es devos uz prezidenta pili, lai pateiktu paldies. Par to, ka varu lepoties ar prezidenta lēmumu! Biju viena no tiem, kas urravāja, sagaidot viņu pēc uzstāšanās televīzijā. Biju viena no tiem, kas kopā ar viņu nodziedāja himnu, prezidentam pametot pili.

Sajūtas ir unikālas - prieks, lepnums, apjukums, neticība, kā arī vēlme iebakstīt acī tiem, kas nepieļāva iespēju, ka prezidents pieņems šo radikālo lēmumu. Īpaši tiem, kas Latvijas politikas procesos tik dziļi integrējušies, ka spēj tos vērtēt tikai no leņķa "kā Zatlera lēmums ietekmēs viņa iespējas tikt atkārtoti ievēlētam". Vai tiešām tas ir galvenais jautājums?! Kā būtu ar analīzi par Saeimas ceturtdienas lēmuma nozīmi citu līdzīgu lēmumu virknē, un to nozīmi nevis savtīgu personisku iemeslu kontekstā, bet gan šīs valsts un sabiedrības interešu kontekstā? Tas ir tieši tas analīzes leņķis, ko savā runā vakar izvērsa prezidents, ar ko viņš lieliski demonstrēja, ka ir citāds.

Rakstot šo blogu, fonā klausos Latvijas radio un klausītāju komentārus. Un nespēju daļu no runātājiem nepārtraukt, nenorājot par viņu neticību, par viņu pasīvismu, par spēka došanu tiem, kuriem tieši šāda - saviem spēkiem neticoša un pasīva - sabiedrība ir izdevīga. Tieši oligarhiem taču ir izdevīgi, ka daļa sabiedrības uzskaita visus jaunās situācijas negatīvos aspektus, iegrimst bažās un neticībā, uzskatot šo nevis par unikālu iespēju, bet gan par teātri, kurā vēlētājiem ir tikai masu skata loma. Tieši oligarhiem ir izdevīgi, ka daļa sabiedrības vispār nejūtas tiesīga pieprasīt no politiķiem godīgu rīcību, jo paši nemaksā nodokļus vai vismaz kādreiz devuši kukuļus. Tieši oligarhiem ir izdevīgi, ka daļa sabiedrības prezidenta lēmumu vērtē kā pārspīlētu, jo viņu atmiņa ir vāja. Tieši oligarhiem ir izdevīgi, ka vēlētājiem ir kauns par savu izvēli un savu bezspēcību.

Šis arī ir lielākais izaicinājums tagad - panākt, lai vēlētājs (,ja tiešām Saeima tiks atlaista (kas ir ļoti ticams)) četru mēnešu laikā rūpīgi izvērtē kandidātus šajā īpašajā situācijā, noticot saviem spēkiem mainīties un noticot saviem spēkiem mainīt šo sabiedrību! Nu vērtējuma mērauklai ir jābūt nevis tam, ar kādām pasaku pilīm politiķi piedzied vēlētāju ausis, bet gan viņu vērtībām un darbiem, kas tos apliecina. Te mazliet palīdzēs arī tas, ka šīs ārkārtas vēlēšanas būs pēdējās, kuru priekšvēlēšanu kampaņu partijām nāksies finansēt pašām no saviem resursiem (valsts finansējums partijām būs no 2012.gada). Tā kā partiju kases ir visai iztukšotas (pēdējo vēlēšanu tēriņi, iespējami sodi par tēriņu grieztu pārkāpšanu), tas dos lielisku iespēju kandidātiem sacensties nevis par to, kam bagātāki atbalstītāji un dārgākas reklāmas, bet gan - kādas patiešām ir kandidātu vērtības, idejas un darbi. Tas nozīmē, ka mums ir unikāla iespēja piedzīvot vēlēšanas, kurās sabiedrisko attiecību un reklāmas speciālistu spinam būs niecīga loma. Mums ir arī unikāla iespēja izaicināt un izgaismot populistiskās idejas, aiz kurām, gluži iespējams, daudzi kandidāti gribēs izmisīgi slēpties sapucēto reklāmu trūkuma situācijā. Mums ir iespēja pateikt - karalis ir kails, pavisam kails!

Mums ir iespēja pasūtīt mūziku, pieprasot citādu priekšvēlēšanu kampaņu un citādus politiķus, ja mēs paši noticam tam, ka esam spējīgi mainīties! Šajā kontekstā labā ziņa ir pēdējās vēlēšanās izmantotās vēlētāju tiesības vilkt plusus un mīnusus konkrētiem kandidātiem partiju sarakstos - mums jau ir pieredze, ka spējam būt izvēlīgi un noteikt to, kas tiek un kas netiek ievēlēts! Tagad jāpanāk, ka arvien vairāk Latvijas pilsoņu sapurinās, notic sev un prasa vairāk gan no sevis, gan politiķiem.

Jā, Zatlers ir pateicis, ka ir pieņēmis pateicības no pacientiem. Jā, varbūt daudzi Latvijas iedzīvotāji šobrīd nevar lepoties, ka maksā nodokļus par visiem saviem ienākumiem. Jā, varbūt daļa Latvijas iedzīvotāju šobrīd brauc, izmanotjot kontrabandas degvielu vai smēķē kontrabandas cigaretes. Jā, šo uzkskaitījumu mēs varam turpināt bezgalīgi. Bet mums ir arī bezgalīgi pierādījumi tam, ka cilvēki spēj mainīties un mainās. Es esmu mainījusies no cilvēka, kas pirms četriem gadiem gandrīz pazaudēja balsi, kliedzot pret Zatleru, uz cilvēku, kas viņa vakardienas lēmumam patiesi aplaudē. Īpaši aplaudēju arī šiem prezidenta vārdiem: "Es gribu teikt, ka reiz jāpieliek ir tas punkts, ka mēs domājam vienu, runājām citu, darām vēl kaut ko citu. Un neviens no tā nekautrējas. It kā tas būtu pašsaprotami, ka tā rīkoties ir gods. Mums ir jāpieliek punkts šādai attieksmei pret mūsu cilvēkiem un pret mūsu tautu, un pret mūsu valsti."

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (21) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 01.06.2011 16:34
Nepiekrītu Dace Akulei ka tagad vajag līdzdarboties sabiedriskajos procesos. Līdzdarboties tagad sabiedriskajos procesos ir tas pats kas līdzdarboties sabiedriskajos procesos laikā kad Latvija pārtapa par Latvijas PSR.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 01.06.2011 16:16
Zatlers savā beneficē teica:
"...Jāpieliek punkts, ka mēs domājam vienu, runājam citu, daram ko citu, jāpieliek punkts šādai attieksmei pret mūsu cilvēkiem..."

Nu tad varbūt, lielie atbalstītāji, tā arī darīsiet?!!

"...aicinu rīt, plkst. 8:30 būt pie Saeimas, lai iestātos par tiesiskumu"
Kā var iestāties par tiesiskumu, aizstāvot savtīgu intererešu vadīta lempja izlekšanu no biksēm?!
Jā "tautai netīšām paveicās, ka Zatleram pēkšņi bija izdevīgi kļūt par taisnības cīnītāju", bet tagad par viņa atkārtotu ievēlēšanu cīnīsies tie, kam nav izdevīga jauna konkurējoša spēka izveide.
Kāds tam visam sakars ar tiesiskuma aizstāvību?!!

Cik var gvelzt vienu, domāt citu, bet darīt vēl trešo, cerot par ceturto?!!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dace Akule 01.06.2011 15:50
Ievai - es labi saprotu to, ka bieži vien nolaižas rokas un ir grūti saredzēt jēgu būt aktīvam pilsonim, iesaistoties sabiedriskajos procesos. Bet nedomāju, ka mums ir veselīgas alternatīvas, ja vien Jums nešķiet, ka gaidīt izmaiņas, kad tās pienesīsies uz paplātes vai nokritīs no gaisa kā lietus, ir laba alternatīva. Ir jāsaņemas, jāsapurinās un jābeidz uzvesties kā pasīvajiem cietējiem. Jābeidz meklēt attaisnojumus, kāpēc neredzam jēgu līdzdarboties. Ja par savas rīcības jēgu būtu šaubījušies mūsu senči, Latvijas nebūtu. Vai mēs neesam paši sev parādā to, ka paši veidojam (nevis gaidām, kad izveidosies) tādu sabiedrību, kādā gribam dzīvot.
Šajā kontekstā aicinu rīt, plkst. 8:30 būt pie Saeimas, lai iestātos par tiesiskumu! Protams, mēs varam apšaubīt, vai šai akcijai būs jēgas, un ko tad dos viena cilvēka dalība šājā akcijā. Bet, tikai noticot saviem spēkiem, mēs varam veidot kritisko masu, lai sabiedrību sadzird tie, kurus mēs paši esam ievēlējuši.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Murcs 31.05.2011 15:51
Ka tikai ar šī brīža jauneklīgo jūsmu nesanāk tāpat

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 31.05.2011 08:33
Nezinu, labprāt būtu aktīva, tikai kāda jēga? Šo (un visas iepriekšējās) Saeimu ne jau Maskavas garā roka sakombinēja. Vienkārši ļoti liela daļa cilvēciņu krīt kā mušas uz medu uz tukšiem solījumiem par deokupāciju, garīguma, laikam jāsaka, atdzemdēšanu, lielo ģimeņu atbalstu (ar vārdiem un solījumiem), kultūras atbalstu....Un arī tagad savēlēs tieši tos pašus (lielā mērā personāliju, bet galvenokārt satura ziņā). Un politiķi to lieliski zina, tāpēc sola, bet nestrādā. Kā reiz viens interfrontietis teica: priekš kam jums demokrātija. Neesat vēl līdz tai izauguši. Toreiz es dusmojos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds Dacei Akulei 29.05.2011 23:45
_Jā, šo uzkskaitījumu_

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 29.05.2011 21:57
Sapratu niku_IM=Izglītības Ministrija. Ar to viss izteikts.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM>knaabis 29.05.2011 19:16
Prezidentam Latvijā vispār maz pilnvaru. Bet prezidentam neviens neliek klusēt ja kāds varas atzars ko nedara. Es nesaprotu kā prezidents var teikt ka tā lūk Saeima bij slikta , bet es to neatlaidu. Šito es atlaižu jo šitā ir tikpat slikta. Nu ļoti slikti prezident ka laikā neatlaidāt to Saeimu. Jūsu vainas dēļ tagad ar šitā jau 6 mēnešu laikā sabojājusies. Labi. To visu vēl var saprast. Nevar saprast kāpēc nevarēja pagaidīt jauno prezidentu , lai tas tad domā ko darīt ar šo Saeimu. Nebij morālu tiesību šim prezidentam savās pēdējās dienās atlaist šo Saeimu. Tāpēc es saku ka viss ir nogulēts un beigās vēl manprāt visai amorāls prezidenta lēmums. Morāle ir morāle , par to var strīdēties , bet ja es uzskatu ka bija amorāli , tad tā ar saku. Morālie principi te kapitulē politisko spēlīšu priekšā.
Šlesera piesegšana? Nu ja es būtu deputāts un man piestādītu kriminālā trillera scenāriju korekta apsūdzības raksta vietā , tad skaidrs ka es ar balsotu pret kratīšanām. Vai politisko ietekmes sfēru dalīšana ir sodāma? Citreiz rāda politiķu ietekmes reitingus un nekas. Kuram politiķim nav sava ietekmes sfēra? Vai te vieni politiķi ar valsts institūciju palīdzību necenšas iekarot paši sev lielāku ietekmi uz processiem uz apkarojamo rēķina. Tad kas te ir kas. Tas kam tā ietekme jau ir , vai tas kas izmantojot valsts aparātu to ietekmi kādam grib atņemt. Te vajdzīga precīzas definīcijas un konkrēti panti lai likumīgi kādu kratītu. Caur pressi es sapratu ka precizitāte un konkrētība Šlesera gadījumā ne tuvu nav vēlamajai. KNAB un prokurtūras brāķis , un gods un slava Saeimai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 29.05.2011 19:05
Runāt par to, ka Saeima strādā tikai 7 mēnešus? Kurš te izliekas par aklu? Paskaitiet "ilgdzīvotājus"! Un redzēsiet, ka tieši tie bīda tekstus par muļķiem, reņģēdājiem u.t.t. Jo mazāks laiks Saeimā, jo lielākas iespējas saglabāt normālu skatu uz dzīvi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

fzss 29.05.2011 18:40
skatoties piektdien 100.panta preses klubu, lai uzlabotu garīgo par Bērziņa teikto,ik pa laikam pārslēdzu TV uz Fakeriem- tik bēdīgi bija... bet V.Zatlera gājiens ir visiem devis "uzrāviena" iespejas !

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

knaabis 29.05.2011 18:31
Es neaprotu, IM, uz ko Tu velc? Ne jau prezidentam vienpersoniski jāsakārto valsts - nav jau Baltkrievija. Un tieši prezidents vakar beidzot runāja taisnu valodu, nevis kāds cits. Un galu galā - Šlesera piesegšana no prokuratūras un KNAB IR pietiekams iemesls, lai Saeimai kā lēmējam vairs vispār nevarētu uzticēties un tā būtu jāatlaiž. Varbūt tas bija jādara ātrāk, bet nekādi - ne vēlāk, jo pēc nedēļas visdrīzāk jau vietā būtu cits, lielzagļiem iztapīgs prezidents. Man Jūsu argumentācija izklausās pēc izmisīgas jebkādu, pat savstarpēji pretrunīgu argumentu meklēšanas, lai tikai pierādītu, ka prezidents vakar ko nepareizu izdarījis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 29.05.2011 17:19
Jā , nu tagad sāksim jaunu dzīvi. Gribēja gan. Tad vajag paskatīties kāds tas sākums. Var būt reize kad Saeimas atlaišana tiešām ir nobriedusi. Bet to tak var pateikt kad ābols ir gatavs , jāvar pateikt , lai nenoplēstu zaļu un skābu. Tagad sāksim jaunu dzīvi ar to ka Zatlers ir noplēsis zaļu ābolu. Nu tik būs. Nu tik visi dabūs pierīties. Manuprāt nekā nebūs , ja neskaita vēdergraizes.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 29.05.2011 17:02
Kas vairāk vainīgs pie valsts joprojām nesakārtotības Valsts prezidents vai Saeima? Prezidents "raujas" jau četrus gadus , Saeima pirmos sešus mēnešus. Prezidents , "rāvies" četrus gadus , ņem un padzen tos kas var teikt tikko kā sākuši. Kur te kāda loģika , kur te kāda iespēja vispār kaut ko kaut kad sakārtot? Anarhija un nekas vairāk , katrs dara ko grib un kas ienāk prātā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IT 29.05.2011 17:01
Tā ir, tagad jautājums - vai visi bļāvēji un kurnētāji arī beidzot sapratīs, ka tikai pašam ir jāuzņemās atbildība un jārīkojas, nevis jāgaida, kad cits uzņemsies atbildību, pateiks, ko darīt. Lai pēc tam atkal varētu bļaut - es jau neko, tie citi :D
Ticu, ka šī ir sen gaidītā iespēja lūzuma punktam sabiedrībā, lai arvien vairāk cilvēku saprastu, ka mēs katrs esam saimnieks savā zemē un valstī, un uzņemtos atbildību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dace Akule 29.05.2011 16:56
IM - es nesaku, ka preidenta darāmais ir paveikts. Es saku, ka daudz darāmā vēl priekšā, bet galvenais darāmais ir man un Jums kā vēlētājiem un šīs sabiedrības locekļiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM>Dace Akule 29.05.2011 16:52
Ai kā mēs visi gribam fokusēties uz visu un kārtot un kārtot un kārtot , i savu darāmo , i , kas vēl vairāk , citu darāmo. nav ko jaukties citu , tai skaitā prezidenta darīšanās. Bet ja pezidents savu darāmo (sakārtot valsti) nav i divos gados pēc krīzes sākuma paveicis , nav pat mēģinājis to darīt , un tikai pirms savas nepārvēlēšanas sācis vispār par kaut ko tādu runāt , kaut visai nepārliecinoši , tad manuprāt to ar tā vajag pateikt. Valsts joprojām nav sakārtota (pārkārtota) , tātad arī prezidenta darāmais nav paveikts.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dace Akule 29.05.2011 16:31
Lindai - kāpēc mēs visu, pilnīgi visu gaidām no citiem, šajā gadījumā Valda Zatlera, un ar perfekcionismu nepieejam savai rīcībai??? Jūsu arguments, ka viņš nepateica pilnīgi visu, ko Jūs gribējāt dzirdēt, ir mazliet absudrs, jo galveno viņš taču pateica, vai tad nē? Tad, varbūt fokusējamies uz to un daram visu, lai visas mums svarīgās lietas uzrunātu jaunajā situācijā, nevis meklējam, ko Zatlers vēl nav uzrunājis...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda 29.05.2011 15:54
VZ ir uzrunajis daudzas problemas, tomer ne to, kuru vinam parmeta, amata stajoties. Gluzi preteji, ka radija tresdienas KNL, vins uzskata, ka mums tas jaaizmirst. Bet, kadel man butu jaatminas tikai VZ labie darbi un jaizdzes no vestures gramatas tas, ko vins nespej? Tas ir kaut ka staliniski. Visu cienu par vakar paveikto, es ari butu gajusi pie pils, ja butu Riga, un dziedajusi himnu, bet mana velme saliedeties pret to, ko uzskatu par nepareizu, nemaina manu parliecibu, ka prezidentam, kurs ir iemacijies but par politiki, butu jaiemacas ari atbildet par saviem darbiem. Ari tad, kad vins pats bija sarepejusas sistemas dala. Vinam bija visas iespejas uzrunat ari so.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM>jumors 29.05.2011 15:49
Vajdzēt jau vajag gan , kaut vai tā paša mīļā miera labad. Jeb ko , miers nav vajadzīgs?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 29.05.2011 15:43
Zin, ja nevar, varbūt nemaz arī nevajag?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 29.05.2011 15:40
Es pret Zatleru četrus gadus atpakaļ nebļāvu. A ko tad bija bļaut? Zatlers grēcīgs tāpat kā visi citi. Es viņu aizstāvēju , ar domu ka cilvēks varbūt ko paveiks. Jā nu nepaveica civēks nekā prātīga savos četros gados. Uz atvadām vēl kārtīgas ziepes sataisīsīja.
Nesaprotu , kāpēc jābļauj uz civēkiem kas vēl tikai taisās ko sabiedrības labā paveikt , un kāpēc jāgavilē ja cilvēkam nav izdevies un viņš vēl ziepes sataisa. Vot šito es nevaru saprast.

Citi autora darbi
7595930098 1188c7be29 z

Life with Donald Trump Autors:Dace Akule

Uzticesanas vienna konference

Par uzticēšanos 66 Autors:Dace Akule

Peru akmeni

Par globāli būtisko 1 Autors:Dace Akule

Kaleidoskops 1

Par sarežģīto pasauli 1 Autors:Dace Akule

Bilde peru

Par Peru 5 Autors:Dace Akule

11825959 10153434773260306 6968551125438830656 n

Par AirBaltic 17 Autors:Dace Akule