Diskusija „Sievietes un vīrieša loma politikā Latvijā” 5

Vai Latvijas politiskā sistēma nodrošina pietiekamu dzimumu līdztiesību Latvijā? Vai varam runāt par demokrātisku leģitimitāti, ja nav nodrošināta vienlīdzība?

Iesaki citiem:
Sieviete
Foto:mucus*plug

Sievietes Latvijas politikā ir ieņēmušas valsts augstākos amatus: mums ir bijusi sieviete-prezidente, šobrīd Saeimas un valdības darbu vada sieviete, valdības darbā ir iesaistītas 4 ministres un valsts augstākā ierēdņa – valsts kancelejas vadītāja amats jau ilgstoši ir sieviešu rokās. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ Latvijas reitings pētījumos par sieviešu pieeju darba tirgum un kopumā ir apmierinošs, un līdztiesības jautājums politikas dienas kārtībā nav bijis aktuāls.

Tajā pašā laikā, Saeimā sieviešu skaits veido tikai ceturtdaļu no kopējā deputātu skaita; 78% no Rīgas Domes deputātiem ir vīrieši un no piecām Saeimā pārstāvētajām partijām tikai divu partiju valdēs ir sievietes. Plašsaziņas līdzekļos skarbi vērtē ne tikai sieviešu profesionālo sniegumu, bet arī ārējo izskatu. Stereotips par pārliecināto, stipro un racionālo vīrieti politikā un emocionālo, neuzticamo sievieti-politiķi ik pa laikam parādās gan mediju, gan politiķu retorikā.

Vienlīdzība starp sievietēm un vīriešiem ir viena no Eiropas Savienības pamatvērtībām. Tomēr, neskatoties uz daudzajiem mēģinājumiem, nav bijis iespējams nodrošināt pietiekošu sieviešu reprezentāciju ne valstu, ne ES līmenī. Paritātes demokrātija (vienlīdzīga sieviešu un vīriešu reprezentācija) varētu kļūt par nozīmīgu soli demokratizācijas procesā un veids, kā nonākt tuvāk dzimumu līdztiesībai. Sievietes sastāda vairāk nekā pusi Latvijas iedzīvotāju, un viņām ir jābūt vienlīdzīgi reprezentētām situācijās, kurās tiek pieņemti lēmumi, kas ietekmē viņu dzīves. 2012.gadā publicētais Apvienoto Nāciju attīstības programmas ziņojums apliecina, ka plašāka sieviešu pārstāvniecība politikā nodrošina plašāku sieviešu tiesību aizstāvību arī valstiskā līmenī.

Gatavojoties 2014.gada Eiroparlamenta vēlēšanām, Eiropas Sieviešu lobijs ir izveidojis uzsaukumu nacionālajām partijām, aicinot nodrošināt paritātes principu kandidātu sarakstos, bet Eiropas līmeņa politiskajām partijām – īstenot paritātes principu ievērošanu, izvēloties partiju valžu locekļus un atbildīgās amatpersonas.

Vai Latvijas politiskā sistēma nodrošina pietiekamu dzimumu līdztiesību Latvijā? Vai varam runāt par demokrātisku leģitimitāti, ja nav nodrošināta vienlīdzība? Diskusijā pārrunāsim Latvijas vēlēšanu sistēmu un politisko vidi, kā arī risināsim jautājumu - vai dzimumu līdzsvars lielākajās partijās nacionālajā un pašvaldību līmenī ir pietiekošs. Tāpat meklēsim iespējas veicināt sieviešu iesaisti Latvijas politikā. Mēģināsim noskaidrot, vai un kādi šķēršļi ir sieviešu aktīvākai darbībai politikā. Diskusijas ievadā iepazīstināsim ar datiem par dzimumu līdztiesību politikā, stereotipiska mediju atspoguļojuma piemēriem un politiķu personīgās pieredzes stāstiem.

Diskusijā piedalīsies Ilze Viņķele ("Vienotība"), Vitālijs Orlovs ( „Saskaņas centrs”), Daina Kazāka („Reformu partija”), Ilona Jurševska („Latvijas Zemnieku savienība”), pārstāvji no partijas „Nacionālā Apvienība”, Nellija Ločmele (Latvijas Žurnālistu Asociācija) un Linda Curika (Sabiedriskās politikas centra PROVIDUS pētniece).
Diskusiju vadīs Iveta Kažoka.

_____________________________________
Projekts īstenots ar ASV vēstniecības Mazo grantu programmas finansiālu atbalstu.


Dzimumu līdztiesība Latvijas politikā from Centre for Public Policy PROVIDUS

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Anna

Ne jau sieviete vainīga demogrāfijas minimālismā,bet tieši tas racionālais īt kā stiprais",bet būtībā kuslais,slinkais un tikai uz bioloģiskajām aktivitātēm spējīgais vīrietis ir izraisījis demogrāfijas krīzi,ka sieviete no tāda bezatbildīga bioloģiskā tēviņa bērnu nevēlas.
Vai par to neliecina ~ 7000 alimentu nemaksātāji,kuru vietā maksā valsts -tas ir mēs tie nodokļu maksātāji.Vīrieši ir izlaidušies,jo parazitē uz apzinīgas,uzņēmīgas sievietes rēķina.
Jā, Saeimā situācija ir bēdīga.Prezidents A.Bērziņš novērtēja sievietes spēju "aiz kokiem redzēt mežu "un spēt objektīvāk izvērtēt problēmas un saskatīt risinājumus,bet vīrietis ar savu racionālismu ir vienas vagas dzinējs,kaut ar sviedriem,bet bieši nespēj saredzēt likumsakarības. Sieviešu nepiedodamais mazākums Saeimā ir cēlonis tam, ka mums arvien vēl skaitās nesakārtota likumdošana. Tātad Saeima strādā nekvalitatīvi, bet paši deputātu kungi jūtas kā dievi Olimpā,kam viss ir atļauts savā aprobežotajā augstprātībā.
Vajadzēja ieviest aizliegumu smēķējošām personām kandidēt par deputātu. Parlaments ir tautas sirdsapziņa demokrātiskā sabiedrībā un arī deputāti kā noteiktas sociālas lomas pildītāji sabiedrībā savā augstajā statusā ir arī kā paraugs sabiedrībai, paraugs jaunatnei. Bet,ak vai -tukšas acis, un intelektuāli apgaroto seju vietā bieži vien redzam tikai visai trulas fizionomijas. Nesen Ilustrētajā Zinātnē redzēju šimpanzes sejiņu ar jauku
inteliģenti dziļdomīgu izteiksmi . kaut ko līdzīgu var redzēt tikai reta deputāta it kā sejā.
Balsošu par to partiju,kuras sarakstos būs vairāk cienījamu sieviešu,jo vīrieši,diemžēl ir mūsu sabiedrības vājais posms.

Tmp author
Stalins

Vai Saeimas pr.S.Aboltinjas teiktais par politikju diskriminaaciju ir gluzhi bez pamata?! http://www.delfi.lv/news/national/politics/latvija-valda-politiku-diskriminacija-surojas-saeimas-spikere-aboltina.d?id=44250835
Skaidrs,ka Latvijaa pastaav politikju diskriminacija,aizspriedumi,shovinisms pret politikjiem.Vai mees uz to mieriigi noskatiisimies,padomaasim-kaa sho netaisno attieksmi un riiciibu varam noveerst.Protams,ja vien cilveektiesiibas mums nav tuksha skanja.

Tmp author
Demografija

Kamēr sievietes cinās par "tiesībām" Latvija izmirst. Veči aiztaisiet viņām mutes un lai audzina bērnus.

Tmp author
Mīlestības vārdā

"neskatoties uz daudzajiem mēģinājumiem", dzimumus novienādot tā arī neizdosies!

Tmp author
Janis Ķengurs

Vēl jau ir arī Iveta Grigule

Saistītie raksti
Araja

Sievietes! Kuru gan citu? 44 Autors:Dita Arāja

Article research

Sievietes un vīrieši pārvaldībā Autors:Aivita Putniņa, Linda Zīverte

Citi autora darbi