Atslēgvārdi:

Humanitārā krīze II - Latvijas konteksts 30

Diena man vēsta, ka Latvijā ir 168,8 tūkst. darba meklētāju jeb 13,9% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, turklāt darba meklētāju lielākā daļa 2009.gada 1.ceturksnī ir darba spējīgie vīrieši, ceturtā daļa no visiem ir ilgstošie bezdarbnieki. Reuters informē, ka Ziemeļu un Baltijas Centrālās bankas savā kopējā paziņojumā Pasaules Bankai un plašākai publikai pauž gatavību situācijai, kurā krīze turpinās un kapitāls tik ātri neatgriežas tirgos - "We also agreed that we need to prepare for a situation where the crisis is prolongued and the capital is not returning quickly to the markets in developing countries," (Ziemeļu un Baltijas Banku kopējā ziņojuma teksts. Reuters).

Iesaki citiem:

Reģionā 90 % banku pieder Rietumu banku tīkliem un ir vairāk kā normāli, ka šīs bankas nebaro nedz sevi, nedz noguldītājus ar pasakām. Latvijas valdība tostarp kļuvusi optimistiska un man vēsta, ka ar dievpalīgu krīze ir garām. Protams, ka varbūt kādam no viņiem šī krīze ir garām, jo, patiesībā, viņus šī krīze nekad arī nebija skārusi. Joprojām neesmu dzirdējusi neko par valdības programmu sociālās krīzes risku mazināšanai. Joprojām es nezinu, kas notiks ar tiem, kuri jau rudenī paliks bez jebkādiem ienākumiem , jo viņu bezdarbnieku pabalsti beigsies. Un kas notiks tālāk, kad pilnīgi bez ienākumiem esošu cilvēku skaits palielināsies līdz kritiskajam skaitlim. Iespējams, ka tiem, kas „ar dievpalīgu” lēni, cēlā flegmatismā airējas pa ekonomiskās krīzes viļņiem, liekas, ka viss tāpat ar dievpalīgu, un bez liekām kustībām, nostāsies savā vietā.

Mulsinošas ir oficiālās prognozes, kuras īsā laikā izrādās par maldinošām (ceru, ka ne par melīgām). Ja IKP krituma prognoze, ko veica Latvijas Banka bija -5 % (Diena, 2. decembris, 2008), tad jau šobrīd tā ir sasniegusi 18 % ar ļoti neskaidru tālāko prognozi. Ja janvāra beigās Labklājības ministrijas bezdarba prognoze bija ne vairāk, par 12 % 2009. gada beigās (Diena, 20. janvāris, 2009), tad jau šobrīd skaitlis ir sasniedzis gandrīz 14% un neuzrāda tendenci stāties. Līdz šim valdības prognozes ir bijušas pārmēru optimistiskas. Ekspertu prognozes par šim pašam tēmām ir bijušas daudz realistiskākas. Protams, es vienmēr domāju labi par cilvēkiem, iekams viņi nav pierādījuši pretējo. Domāju, ka tā ir tikai nekompetence un nevienam nav bijusi vēlme maldināt cilvēkus. Tomēr šādas prognozes ir radījušas nedrošības sajūtu. TV skatītājam vai Dienas lasītājam, kas vakar uzzināja par Repšes „dievpalīgu”, varbūt dvēselē iesaucas maza, spalga balstiņa – bet, varbūt, ka atkal runā niekus, ko? Varbūt, ka švaki ar to dievpalīgu?

Nav jābūt gaišreģim, lai saprastu, ka apkures sezonai sākoties būs, piemēram, ģimenes, kas nevarēs aizvest savus bērnus uz skolu, jo (a) tuvākā skola, uz kuru bērns gāja kājām būs likvidēta; (b) lai braukātu uz tālāko nebūs naudas nedz autobusa biļetei, nedz benzīnam. Bērni paliks mājās. Vai, piemēram, uz ielas atradīsies aptuveni 100 000 bezdarbnieku vīriešu spēka gados, kas līdz šim ir strādājuši divos vai vismaz vienā ar pus darbos, pelnījuši ļoti labi un uzturējuši savas ģimenes. Uz ielas atradīsies arī tā saucamais – vidusslānis, bijušie ierēdņi, skolotāji, mazie uzņēmēji. Jā, protams, viņiem piedāvās sociālos darbus. (Pagaidām gan neesmu dzirdējusi nedz konkrētus skaitļus, nedz vismaz kaut ko sīkāk par nodarbinātības stratēģiju. Ceru, ka valsts un pašvaldības ir spējīgas uz šāda liela mēroga sociālu operāciju.) Tomēr vēl joprojām man ir jautājums par to, kā šie cilvēki jutīsies. Valsts ir uzņēmusies lielu morālu atbildību uz laiku, bet iespējams vairākos gadījumos uz visiem laikiem, deklasēt cilvēku no vidusšķiras. Radikālas idejas ir aizskartas vidusšķiras produkts.

Es pagaidām neesmu atradusi datus par valsts un pašvaldību budžetu resursiem, kas vēl ir palikuši, lai segtu pabalstu vajadzības un citas ar krīzi saistītās atbalsta programmas. Ja kolēģiem šādi dati ir - lūdzu, padalieties.

Un tagad pie tēmas - termins sporādiskā humanitārā krīze parādījās Stratēģiskās analīzes komisijas ziņojuma sakarā ( Stratēģiskās analīzes komisijas skatījums uz sociālo, pārvaldības, izglītības un zinātnes jomu Latvijā: neatliekamie īstermiņa pasākumi un vidēja termiņa mērķi un ieteikumi rīcībai (02.04.2009) ) un likās kā intelektuāļu pārspīlējums. Es to uzskatu par brīdinājumu. Kontekstā, kurā valdība un valsts institūcijas nav spējīgas ģenerēt reālistiskas prognozes, bet dzīvo, „ar dievpalīgu”, brīdinājums ir pilsonisks pienākums.

Humanitāra krīze sevī ietver varmācības elementu. Agresija sociālās krīzes laikā bieži sākas tieši ar auto-agresijas – pašnāvības gadījumiem, kas šobrīd ir strauji pieauguši. Bet auto-agresija nav visu indivīdu tipiskākā agresijas forma. Agresija šobrīd akumulējas tajos sabiedrības indivīdos, kam nav tieksmes uz pašiznīcināšanos, bet kuru frustrācija paliek arvien dziļāka.

Pilnīga taisnība ir tiem, kas saka - 90. gadu sākumā situācija bija sliktāka. Un pēc otrā pasaules kara. cilvēki bija nabadzīgāki, naudai nebija vērtības, bija bažas par drošību. Tomēr visi bija vienādi solidāri savās problēmās. Ciešanas un trūkums bija kopēji, tiem klāt nenāca pazemojums un aizskarta pašcieņa.

Tātad vēlreiz citēju:

ANO Vispārējā cilvēktiesību deklarācija pauž: "visiem cilvēku sabiedrības locekļiem piemītošās pašcieņas un viņu vienlīdzīgu un neatņemamu tiesību atzīšana ir brīvības, taisnīguma un vispārēja miera pamats".

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (30) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis G 29.05.2009 00:10
Rita, man ļoti patīk Jūsu domu gājiens, kā arī izteiksmes kvalitāte! Lūdzu atrakstiet man uz 2009@domkalve.info savu email adresi. "iemeslu" sk: www.domkalve.info

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N.to k99 25.05.2009 18:25
Aizmirsu adresēt - tas bija Jums!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N 25.05.2009 18:23
Cik labi bija Jūs lasīt! Prieks, ka kāds jūtas līdzīgi.Kaut gan maksimāli ignorēt valdību nav īstais ceļš - varbūt integrēt, sadarboties izskaidrot, konsultēt, audzināt.

Man ir dažas idejas, es principā ticu pozitīviem scenārijiem. Un, ja paskatās e-Dienu ir daudzi profi, kam ir ļoti konkrētas idejas, bet viņiem nav pieejas valdībai. Šobrīd profāni konsultē profānus. Nu, es par to rakstīju Nekompetences piramīdās.

Un par pašorganizēšanos - to arī var. Reāli var. Es te kaut ko cepinu pie sevis, bet nezinu, kas un kā tas aizies tālāk.

Redzēs, kas būs ar Ķīļa forumu. Problēma, ka Zatlers arī nav nekāds tautas varonis un būtu neforši, ja tas izvērstos par parasto štata snobu intelektuāļu muldēšanu. Bet ierosme laba, es būšu. Savas idejas gan vnk. publicēšu netā, pagaidām.

Pozitīvu piemēru ir daudz - visur, kur cilvēki ir bijuši pietiekami godprātīgi un orientēti uz konsolidāciju, solidaritāti un spējuši ātri pieņemt pareizus lēmumus. 90. gadu sākums Baltijā bija tāds piemērs. 90. gadu sākums Balkānos bija piemērs kad tā nebija.

Un, jā, es ticu šāda procesa līderei/im/līderiem. Šobrīd konsolidējoša, godprātīga un harizmātiska līdera nav. Vai arī es viņu neredzu. Bet esmu ļoti uzmanīga un gatava darboties, lai novērstu sliktus scenārijus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

k99 25.05.2009 17:24
Papildinot iepriekš teikto - man nav cerību, ka te kaut ko var izdarīt valdība. Es domāju - kā tās ziepes varētu novērst, valdību maksimāli ignorējot un varbūt tikai izmantojot, ja tā kaut kādā situācijā dīvainā kārtā izrādās noderīga.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

k99 25.05.2009 17:22
Vispār jau nelaba iekšēja sajūta par humanitāro krīzi man bija kopš ziemas, jo valdība acīmredzami ignorēja risku, ka bezdarbnieku skaits varētu pieaugt tik ļoti, lai valsts vairs nespētu par tiem parūpēties. Un pa šo laiku nekāda skaidrība nav radusies.
---
Man šķiet, ka vispareizākais būtu - organizēties pašiem. Varbūt kāds zina kādus pozitīvus piemērus, kad, esot tik tuvu humanitārai krīzei, kā esam mēs, to tomēr izdevies novērst

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N 24.05.2009 20:05
No problems, I respect any kind of preferences.

Will certainly look into the internet resource you have mentioned. Sunday is slowing me down though ;-)

Thank you for ideas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaņdžs 24.05.2009 19:08
I have been reading a number of books by and on Slavoj Žižek. What interests me about Žižek is his Lacanian orientation and refusal to submit to the Big Other. I do not submit to it readily either. Žižek would probably dismiss my interest in sacrifice as narcisistic, as submitting to the Big Other, and a pathetic gesture (see pp 300 of "The Monstrosity of Christ"). I have made my feeble attempts to discuss sacrifice in a series of blogs at http://esoschronicles.blogspot.com/ Because you seem to be able to step out of orthodoxy, perhaps the blogs will interest you. The blogs are entered at the pace of one a week. Tomorrow the blog will project #8 (I am currently on #23)of a series called Not Violent Terror. Don't let my attempts to rewrite history bother you. PS I write in English out of personal preference, not lack of patriotism.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolitis autorei 23.05.2009 19:26
Shodienas www pasaulee tas nav gruuti izdaraams:) Paldies!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N to Andris 23.05.2009 19:01
Priecājos, ka tik uzcītīgi studējat manu daiļradi un meklējiet uzrakstītajā apstiprinājumu Jūsu idejām ;-) Paldies par uzmanību ;-)

Jāatzīst, ka es vairs nesekoju Jūsu domu lidojumam, iespējams manas uztveres problēmu dēļ. Kaut vai tāpēc ka neredzu pretrunas un problēmas, par kurām runājiet.

Nu es Jums arī tajā paša vārdā vēlu ;-))))))

Lai Jums veselība

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N to Veiko 23.05.2009 17:53
Lai RIKTĪGI veicas trakajā priekšvēlēšanu laikā!
Tagad man tikai pieleca, ka Jūs esat sarakstā! Nolēmu principā neskatīties, kurā ;-))))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N to Jaņdžs 23.05.2009 17:48
Paldies par Jūsu iespaidīgo komentāru, tas man kaut kas jauns.

Es ļoti daudz gūstu no kolēģu komentētāju uzrakstītā. Nekad neesmu tik dziļi rakusi, patiešam patiecos. Jūs mani intelektuāli barojat.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaņdžs 23.05.2009 11:04
"...Humanitāra krīze sevī ietver varmācības elementu. Agresija sociālās krīzes laikā bieži sākas tieši ar auto-agresijas – pašnāvības gadījumiem, kas šobrīd ir strauji pieauguši. Bet auto-agresija nav visu indivīdu tipiskākā agresijas forma. Agresija šobrīd akumulējas tajos sabiedrības indivīdos, kam nav tieksmes uz pašiznīcināšanos, bet kuru frustrācija paliek arvien dziļāka."
..............

Interesants novērojums, bet padomājiet par vārdiem (žargonu) dziļāk. Pašnāvība ir moderno laiku nosaukums senākos laikos tā sauktam upurim, pašupurim. Šādiem aktiem (auto-agresivitātei)bija sabiedrības atzinība un tāpēc uz sabiedrību savs iespaids. Pašupurim varēja būt savs revolucionārais, protesta, sabiedrības kopināšanas, u.c. aspekti.

1993.g., Adolfs Bučis auto-agresīvi upurēja savu dzīvību Brīvības pieminekļa pakājē. Valsts autoritātes nodēvēja viņu par vājprātiņu, un iespējams, ka Našeniece par viņu neko nav dzirdējusi.

Agresija, kas kumulējas kā frustrācija, ja to nenovērš apstākļu uzlabojumi, bieži vien sāk izteikties varmācibā--tā sauktos terrora aktos. Tas attīsta anarhiju, bezkontroles (out of control) situāciju, haosu. Vai tā ir vēlamāka situācija par nevardarbīgu (pret citiem) auto-agresiju?

Vēlams ir "auto-agresionāru" virtuālais piemineklis internetā, kurā upuris atstāj liecību par kādu iemeslu, par ko tad viņš/viņa savu dzīvību ziedo, atdod. Te varētu izstrādāt dažādu iemeslu nišes: 1) Nevarēju ciest politiskos "panākumus" šo sabiedrību veidojot; 2)Politiķi runā, bet aktuāli neko no sevis sabiedrībai neziedo; 3) tik un tik ziedo dzīvību tikt vaļā no X valsts locekļa; 4) zaudēju darbu; u.t.t. Par ko tad īsi mirst Latvijas auto-agresivisti? Vai viņiem tikai apnīkst dzīve?

Tikko Dienvidkorejā no klints noleca valsts bijušais prezidents Roh. http://www.reuters.com/article/newsOne/idUSTRE54M04820090523 Kāpēc šī auto-agresija? (?)Vai publikas spiediena dēļ? Vai piederīgo nodevības dēļ? Vai tāpēc kā mīlēja valsti? Vai tāpēc kā saprot, ka lai cik bagāts vēlējās pats kļūt, tomēr nevēlās sabiedrību graut? Vai tomēr bija retais godīgais politiķis, kas nevarēja izturēt pret viņu vērsto nepatieso šantāžu?

Repše un JL jau labu laiku nodarbojas ar tukšu retoriku, Dievu un upuri piesaucot, bet bez kādas personiskas vai partējiskas atbildības sajūtas, ētikas. Un ne jau tikai Jaunais Laiks, bet visu partiju politika ir vairs tukša retorika. Skat Kalvīti no Tautas Partijas par Lattelecom priekšsēdi, Šleseri kā kristiešu "raķeti", u.c.

Jūs iesiet balsot? Varbūt būsiet tik atbildīgi, ka izkaisīsiet savas balsis auto-agresīvi pa visiem sarakstiem tā, ka neviens no retoriķiem nesaņem vairāk kā 5%? Šāda solidaritāte no populistu puses ir ne tikai vēlama, bet vēlama, lai izkāptu no Dieva piesauktenības iemūžināšanas tukšos vārdos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolītis ==> K.K 23.05.2009 10:55
labrīt,

>>>Es neredzu, ka strukturālās reformas tiek gatavotas. Domāju, ka gan vienā gan otrā gadījumā valdībā nevienam nav ne vismazākās jēgas ko darīt>>>

Nepiekrītu, jo šūmēšanās veselības/izglītības sfērās ir piemērs tam, ka strukturālās reformas tiek veiktas - bet neceriet, ka 18.g. ielaistais tagad uz burvju mājienu izmainīsies. Lai arī JL un PiSa cenšās valdība dot savu pienesumu, tp/zzs/tb-lnnk nāk ar čomiskajiem uzstādījumiem, un tur būs vajadzīgs laix un jaunas vēlēšanas.

>>Labi, ka Rimševics saņēmis drosmi un pateica par taloniem.>>

Manuprāt tā ir Ilmāra Rimševica PILNĪGA BEZATBILDĪBA un CINISMS! Treknajos gados viņš gudri runājās, no valūtas groza pārgāja uz 0,7Ls=1EUR sakabi tirgus augstākajā punktā (atrunājoties ar pievienošanos eirozozonai), un uzturēja nekādi nesaprotamo status quo monatāro politiku. Proti, šobrīd viņš izrunājas par talonu ieviešanu, bet nekādi nerunā par iemesliem kāda bija BoL loma ekonomiskas pārkaršanas periodā. Nezinu, man I.Rimšēvica rīcība atgādina amatprsonu, kura vēlas sabas neizdarības notušēt, lai šādi nepaliktu zem sitiena savas iespējas nākotnē kļūt par ECB padomes locekli.

>>>>Man ir jautājums Veiko Spolītim: kāpēc Jūs domājat, ka vēlēšanas visu atrisinās? >>>>>

Neesmu teicis, ka vēlēšanas visu atrisinās, jo tas ir Jūsu uzstādījums:) Tomēr demokrātiskā valstī vēlēšanas ir iespēja rast risinājumu no izejas! Vienmēr var runāt par alternatīvām taisīt revolūciju, vai ieviest diktatūru, un pēdējam piedāvājumam varētu pat piekrist, bet tikai ar tādu noteikumu, ka diktators būtu es pats:)

Ja apskatīsietie ko esam kopā ar Axel Reetz www.politika.lv rakstījuši, tad Latvijā problēmas ir ar politiku veidošanu (policy), jo līdz šim politiķi ķēpājušies tikai ar politikas rāmi (polity), tāpēc itin nemaz neizbrīna Segliņa divkameru parlamenta piedāvājums, uzsaukumi pēc prezidentālas republikas un tml. nepārdomāti izteicieni.

Mans uzstādījums par 0 deklarāciju un partiju finansēšanu no valsts budžeta joprojām paliek spēkā, jo bez šo 2 likumu pieņemšanas vēlēšanas jaunu risinājumu ilgtermiņā nepiedāvās!

Analoģijās runājot - vēlēšanas sabiedrības attīstībai ir kā fiziskas nodarbības korpulentam cilvēkam. Ja cilvēks apzinās fizisku aktivitāšu nozīmīgumu, tad viņš regulāri nodarbojas ar sevi, seko savai izaugsmei, un neatliek neko uz vēlāku laiku, jo no fiziskas aktivitātēm pašām par sevi nav nekādas jēgas. Tieši tāpatās vēlēšanas nenotiek tikai reizi 4 gados! Sabiedrībā notiekošajam un politiķiem jāseko nemitīgi, ar interešu grupu palīdzību jāpilnveido vēlēšanu un sabiedrības pārvaldes sistēma (lai varas atzari un partijas nevis konsolidētos kā līdz šim, bet autonomi līdzsvarotu viena otru) - un REDZĒSIET, KA UZLBOJUMI NEIZPALIKS.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_1 23.05.2009 09:17
>>> "es NEKUR neesmu minējusi šo Latvijas apzīmējumu, kuru Jūs citējat, kā arī nekad neesmu runājusi par ēdiena atlieku sviešanu kaut kādā virzienā."
=======
Pēc formas Jūs tā varbūt nedarāt. Bet divus ierakstus atpakaļ - "Latvija bezsamaņā" - "kad bez ienākumiem, atkārtoju, pilnīgi un galīgi bez NEKĀDIEM ienākumiem esošo cilvēku skaits sasniegs kritisko skaitli un, kad beigsies valsts izsniegtie bezdarbnieku pabalsti. Kad NEKUR, galīgi nekur vai gandrīz nekur vairs nevarēs doties, lai meklētu darbu."

Gandrīz jau tā pati doma, kas par "SIA Latvia" vai I.Ījaba nesen izsludināto "failed state Latvija". Viss ir slikti, viss būs vēl sliktāk, mūsu resursi ir ierobežoti - naudas ir tik, cik ir...

Bet ja šādi bezcerīgi sāk rakstīt arī tie, kuri ir jauni, izglītoti vai ar visām labām īpašībām kopā, tad tiešām jāsāk domāt, ka ar mums kaut kas nav labi ;)

Toties pilnīgi piekrītu Jums par to, ka var pasliktināties drošība mums visapkārt. Ja valsts sadomā sākt taupību ar policistu algām (nevis ar pilnīgi bezjēdzīgo izdevumu saīsināšanu), tad ne par ko labu tas neliecina.

>>> "Humanitāra krīze sevī ietver varmācības elementu. Agresija sociālās krīzes laikā bieži sākas tieši ar auto-agresijas – pašnāvības gadījumiem, kas šobrīd ir strauji pieauguši. Bet auto-agresija nav visu indivīdu tipiskākā agresijas forma. Agresija šobrīd akumulējas tajos sabiedrības indivīdos, kam nav tieksmes uz pašiznīcināšanos, bet kuru frustrācija paliek arvien dziļāka."
========
Un tomēr... Man ir 2007.g. statistika par nāves cēloņiem. Pavisam valstī tajā gadā miruši 33042 cilvēki. No viņiem "tīšs paškaitējums" kā nāves cēlonis minēts 453 gadījumos, bet "vardarbība" - 189 gadījumos. Pašnāvību tātad varētu būt bijis kādas trīs reizes vairāk nekā slepkavību.

>>> (c) jāveic solidaritātes soļi - praktiski un simboliski.
======
Bet par tiem praktiskiem/simboliskiem solidaritātes soļiem vēl īsti nesapratu. Kas īsti mums būtu jādara? Jāziedo kādiem noteiktiem NVO? Jāpalīdz radiem? Kādas vispār ir efektīvākās savstarpējas solidaritātes izpausmes tajās zemēs, kur dzīvo etniski sajaukti iedzīvotāji un ir zems "sociālais kapitāls" jeb iedzīvotāju savstarpēja uzticēšanās (Hārvardas politologa un grāmatas "Bowling alone" autora Robert Putnam izpratnē). Man tas galīgi nav skaidrs? Varbūt Balkānos ir kāda interesanta pieredze - nu kā vislabāk viens cilvēks var palīdzēt citam, kuram iet grūti, un kuru viņš personīgi nepazīst. Man tuvākiem radiem/paziņām tāda bezcerīga krīze nav. Jūsu aicinājums izklausās labi - bet es pat īsti nezinu, no kura gala un kā tos solidaritātes soļus sākt?

Paldies par laba vēlējumiem! Lai Dieva Tēva, Dēla un Svētā Gara sadraudzība ir ar Jums!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N to Andris 22.05.2009 23:40
Paldies Andri, ka pat piektienas vakars nespēj Jūs atturēt no vēlmes dalītos domās. Es to augstu vērtēju, tāpēc nevarēju neatbildēt.

Šeit daži komentāri no manas puses:

(a) es NEKUR neesmu minējusi šo Latvijas apzīmējumu, kuru Jūs citējat, kā arī nekad neesmu runājusi par ēdiena atlieku sviešanu kaut kādā virzienā. Esmu izteikti nevarmācīgs cilvēks un savas valsts patriote, tāpēc, lūdzu nevispāriniet savas pārdomas. Lūdzu šādos gadījumos adresējiet savas pārdomas individuāli dažādiem rakstītājiem;
(b) par elastīga krīzes komunikācija valsts gadījumā nozīmē - dialoga uzturēšanu ar sabiedrību, dialoga uzturēšanu ar profesionālajām grupām un indivīdiem, kuri ir gatavi palīdzēt valstij, iespējams šinī brīdī pilnīgi bez maksas; labas stratēgiskās prognozēšnas spējas u.c. īsos vienkāršos vārdos - nebūt augstprātīgiem un saprast, ka kompetence un izpratne ir līdzās;
(c) neesmu premjera preses dienesta pārstāve un man nav nekādu darba saistību ar valdību;(d) par to "kas viss ir slikti" - 1)es nerakstu, ka viss ir slikti, bet rakstu kas KONKRĒTI ir SLIKTI,2) ja mēs neuzstādam diagnozi, mēs nevaram piedāvāt ārstēšanu;

un (manuprāt) būtiskākais:

ES VISU LAIKU PIEDĀVĀJU PRIEKŠLIKUMUS, gan blogos, gan komentāros. Īso un nepilnīgo citātiņu, ko Jūs citējāt, es, nākošajā komentārā papildināju ar sekojošu informāciju:
(-citāts-)
"Šobrīd valdībai un atteicīgajām valsts institūcijām ir sekojošas komunikācijas kļūdas:(a) maldinošas prognozes, kas rada iespaidu, ka situācija ir vai nu slikti pārzināta, vai gluži vienkārši tiek melots (vēlēšanas taču nāk!);(b) nav dialoga mehānismu - cilvēki, par ļoti augstas raudzes profesionāļi, savus priekšlikumus valdībai raksta Dienas blogos (Verjē u.c), nevis konsultē valdību; nav atgriezeniskās komunikācijas ar sociāli jūtīgam grupām (kaut gan šobrīd, šķiet, ka tās ir visās malās;(c) valdības locekļi un valsts iestāžu vadība joprojām nav sapratusi, ka šobrīd nav īstais laiks saņemt tūkstoti un divi tūkstoši latu, vienkārši sociālā miera labad - nav praktiskās solidaritātes; par simbolisko - ja gribat, lai cilvēki lasa suņu kakas parkos un nekurn - tad vienu reizi nedeļā lasiet suņu kakas ar viņiem - nu es šeit neiesaku Zatlerei, tāpat kā Obamas sievai taisīt dārzu pie prezidenta pils, bet varbūt, ka vajadzētu.

Tas tā - sīkāk. Es šobrīd rakstu savus detalizētus priekšlikumus (-citāta beigas-)vienam citam blogam.

Tātad konspektīvi:
A.Es uzrādu riskus;
B.Izsaku priekšlikumi, ko es arī daru un turpināšu darīt;
C. Uzskatu, ka valdības, profesionāļu un sabiedrības kopīgā sadarbība ir izķiroša.

Ceru, ka biju pietiekoši izsmeļoša. Tāpat kā Jūs vienmēr ticu veselam saprātam un profesionālam piedāvājumam.
Lai jaukas brīvdienas,
Rita

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_1 22.05.2009 21:04
Var reaģēt, metot stikla burciņu bankomātam un izsitot stiklu. Sk. http://www.diena.lv/lat/politics/hot/jauns-virietis-dusmas-p... . Nu ir cilvēki, kuri savas problēmas māk risināt galvenokārt šādi.

Bet kādēļ it kā izglītotiem un labi adaptētiem cilvēkiem (R.Našeniecei, V.Spolītim - plašākā nozīmē arī dažiem politologiem utml.) gribas lidināt savas virtuālās stikla burkas kaut kāda iedomāta "SIA Latvija" virzienā? Tas taču ir tāpat kā dusmoties uz bankomātu par to, ka tas ar mums nedraudzējas...

>>> Lai cilvēki pardzīvotu šos laikus bez naida pret valsti viņiem; (a) nedrīks melot; (b) jāveic pastāvīga, elastīga krīzes komunikācija; (c) jāveic solidaritātes soļi - praktiski un simboliski.
=======
Rita te piedāvā normālu rīcības programmu. Visu cieņu! Bet paliek nepateiktas vairākas interesantas lietas. Vai pati Rita piekopj elastīgu krīzes komunikāciju? (Stāstus par to, ka viss ir ļoti slikti un tūdaļ neapmierinātie sāks dauzīt automašīnas - tā pagaidām galīgi nav elastīga komunikācija. Manuprāt, tāda īsti nepiestāvētu premjerministra preses dienesta pārstāvei.) Un kā ir ar solidaritāti? Kādus praktiskus un simboliskus solidaritātes soļus vajadzētu veikt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

K.K. > Veiko Spolītim 22.05.2009 20:43
Te jau visi aizgājuši alu dzert zem ceriņiem, bet man ir kas piebilstams. Es neredzu to, ka valdībai būtu ekonomikas atveseļošanas plāns. Es neredzu, ka strukturālās reformas tiek gatavotas. Domāju, ka gan vienā gan otrā gadījumā valdībā nevienam nav ne vismazākās jēgas ko darīt. Šodien ļoti tiešā tekstā Latvijas valdībai to pateica ārvalstu investori.
Labi, ka Rimševics saņēmis drosmi un pateica par taloniem. Rezumēju: no vienas puses pilnīga bezfilma, ko iesākt. No otras puses: bailes atzīties, ka ir slikti un būs vēl daudz sliktāk, bet mēs tam negatavojamies.

Man ir jautājums Veiko Spolītim: kāpēc Jūs domājat, ka vēlēšanas visu atrisinās? Ceru saņemt atbildi.Labi, jāiet iedzert alu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolītis==> Rita Našeniece 22.05.2009 19:01
Ceriņi dārzā zied & vakaros vītero lakstīgalas:) Patīkamu nedēļas nogali novēlot!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N 22.05.2009 18:44
Paldies Veiko!
Ceriņi zied ārā - vnk. skaisti!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolitis==> lilita & bezdarbnieks 22.05.2009 18:40
Bezdarbnieka lēmums kopā ar ģimeni pārcelties prom no SIA Latvija ir loģisks risinājums šodienas situācijā. Vienmēr būs kāds kurš pārmetīs par patrotismu un tml. lietām, bet nacionāla & maza valsts patiesi ir jāsargā kad ir redzams, ka arī tās ELITE to vēlas sargāt. Proti, tas ir tas pašcieņas jautājums kuru mums ĻOTI TRĀPĪGI atgādina Rita Našeniece!

Diemžēl SIA Latvija menedžeri, pirmkārt nav elite šī vārda pirmatnējā nozīmē, otrkārt, viņiem ir nospļauties uz valsti, jo viņi to saprot labākajā gadījumā kā uzņēmumu kurš pilda viņu kabatas (un kurā strādā sarkan-balt-sarkanu vicionši utubungas), jeb sliktākajā gadījumā kā govi kuru var izslaukt, nokaut un pašiem doties tālēs zilajās... . Tā ir REALITĀTE, un patisi vēlos dzirdēt vai kāds vēlēsies apgāzt manus pieņēmumus un teikt ka LŠŠ komandas locekļi ir savas valsts patrioti?

Lilita....ŠOBRĪD atšķirībā no 1990.g. sākum cilv;ekiem kaklā ir hipotēkas & līzinga aizņēmumi, tāpēc arī tik drūma sajūta. TP-LPP/LC-ZZS triumvirāts solīja, cilvēki ticēja, bet viņi tika nežēlīgi apmānīti. Un it kā nepietiktu ar apmānu, LŠŠ bandai (Gundars bērziņš, godmanis, kalvītis, šlesers, andris bērziņš u.c. t.s. pol.zieda pārstāvji) pietika cinisma vainot cilvēkus pārliekā kredītu kārē...aizirstot, ka VALDĪBA NEKO NEDARĪJA LAI RISINĀTU SITUĀCIJU, JO TURPINĀJA PAMATSKOLU BEIGUŠA PUIŠEĻA "GRĀZI GRĪDĀ" POLITIKU...

Aizbraukt mēs visi kuriem galva uz pleciem vienmēr paspēsim, pirms tam tomēr ieteiktu pacīnīties, jo 06.06 stratēģiski noteiks būt vai nebūt res publica:)

IZTURĪBU un patīkamu nedēļas nogali novēlot!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N bezdarbniekam 22.05.2009 18:31
Paldies par konstruktīvo kritiku!

Biju nogurusi un nepiestrādāju pie teksta, atstāju maldinošu ziņu.

Tātad - elaborēju:

Lai sociālais sprādzins neparvērsos humanitārā krīzē un, lai ar ūdensmetējiem cilvēki nav jāatgaiņā no MK, man ir sekojoši ieteikumi:

(a) tūlīt un uz karstām pēdām izveidot ekonomikas uzsildīšanas stratēgiju un sākt to darbināt;
(b) tūlīt un uz karstām pēdām veikt sociālo atbalsta programmu plānošanu pašvaldībās iesaistot gan reliģiskās konfesijas, gan nevalstisko sektoru, gan caur iedzīvotāju atbalsta grupām;

Šos abus augšminētos ieteikumus izstrādāt varētu profesionāļi, bet es izteikšos par citu tēmu, kuru kaut ko zinu.

Nacionālās krīzes laikā, ļoti svarīgi ir darīt visu, lai nepadziļinās plaisa starp valdību un iedzīvotājiem. Dombrovks valdība sāka ar pietiekamu uzticībs kredītu un es pieļauju, ka pēc inerces tas vēl darbosies pašvaldību vēlēsānu laikā. Tomēr jebkuram kredītam ir termiņš. Neuzticība valdībai ļoti ātri var atgriezties bumeranga veidā.

Šobrīd valdībai un atteicīgajām valsts institūcijām ir sekojošas komunikācijas kļūdas:

(a) maldinošas prognozes, kas rada iespaidu, ka situācija ir vai nu slikti pārzināta, vai gluži vienkārši tiek melots (vēlēšanas taču nāk!);
(b) nav dialoga mehānismu - cilvēki, par ļoti augstas raudzes profesionāļi, savus priekšlikumus valdībai raksta Dienas blogos (Verjē u.c), nevis konsultē valdību; nav atgrizeniskās komunikācijas ar sociāli jūtīgam grupām (kaut gan šobrīd, šķiet, ka tās ir visās malās;
(c) valdības locekļi un valsts iestāžu vadība joprojām nav sapratusi, ka šobrīd nav īstais laiks saņemt tūkstots un divi tūkstoši latu, vienkārši sociālā miera labad - nav praktiskās solidaritātes; par simbolisko - ja gribat, lai cilvēki lasa suņu kakas parkos un nekurn - tad vienu reizi nedeļā lasiet suņu kakas ar viņiem - nu es šeit neiesaku Zatlerei, tāpat kā Obamas sievai taisīt dārzu pie prezidenta pils, bet varbūt, ka vajadzētu.

Tas tā - sīkāk. Es šobrīd rakstu savus priekšlikumus.

Citādi - ticiet man - es zinu, kā Jūs jūtaties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

lilita 22.05.2009 18:03
Gan pēc kara, gan 90.gados situācija bija sliktāka materiālā ziņā, bet cilvēkiem bija cerības, kas spārnoja. Tagad cerību vairs nav, ir absolūts pesimisms, vieni vienīgi meli un katru dienu nemitīgas "atmazkas" no "augšām". Sajūta, ka tur katrs glābj savu ādu un naudasmaku kā māk, bet tauta tiek apzināti gatavota suņu kaku lasīšanai. Valsts ir pazaudējusi morāli, ētiku, un tas ir tik briesmīgi. Man darbs vēl ir (un pat alga), bet sāku domāt par iespējām aizbraukt uz neatgriešanos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Diena, šodien 22.maijā 2009 22.05.2009 17:50 http://www.diena.lv/sabiedriba/politika/rimsevics-nesanemot-aizdevumu-latvija-var-but-jaievies-talonu-sistema-669093
Diena, šodien 22.maijā 2009
Rimšēvičs: nesaņemot aizdevumu, Latvijā var būt jāievieš talonu sistēma
BNS

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jau bezdarbnieks 22.05.2009 12:30
Par to cienījamo kungu no kafijotavas.

Tieši tāpēc, ka nevēlos nedz es, nedz mana ģimene viņam par prieku lasīt suņu mēslus, izdarām izvēli doties citur. Tur man piedāvā adekvātu samaksu par manām zināšanām un prasmēm.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jau bezdarbnieks 22.05.2009 12:24
Vispār jau kristīgā lēnprātībā paskaidroju savu šībrīža situāciju un savu iekšējo stāvokli. Kā arī savu rīcību pašreiz un nākotnē.
Principā, nedz es, nedz mana ģimene pieņemto lēmumu pamest šo valsti negrasāmies mainīt. Šobrī to darīšu es, bet pēc laika dzīvesbiedre ar bērniem un manu mammu.

Rita N, īsti nesapratu, kas bija domāts sakot "nedrīkst melot". Kurš nedrīkst melot? Es? nedaru to, pasaku tagad godīgi. Varas elite? Vairs nevēlos par viņiem domāt. Šo valsti esmu no savas sirds un dvēseles izravējis. Palikusi vien valoda kā komunkācijas līdzeklis.

Tālāk, "jāveic pastāvīga, elastīga krīzes komunikācija".

Ar ko man būtu jākonicē? Ar Jums, citiem, kas līdzīgā situācijā, vai to pašu varas eliti? No iepriekš teiktā neredzu tam pilnīgi nekādu racionālu jēgu. Vien tukšu laika nosišanu.

Tālāk, "jāveic solidaritātes soļi - praktiski un simboliski"

Ar ko man jāsolidariējas? Ar Jums, man līdzīgiem vai atkal varas eliti? Ar maniem vecajiem domubiedriem esam visu sen jau pārrunājuši, izdiskutējuši. Ar saviem pašreizējiem "bēdubrāļiem" esmu viņus atskatījies un atklausījies līdz, sorry, vēmienam. Varas elite un t.s. inteliģenti, kas pretendē uz intelektuāļu statusu arī ir dziļi vienaldzīgi. tad ar ko man solidarizēties? Jā ir neliela cilvēku grupa, kas esam šobrīd tiešām solidarizējušies. Tā ir mana ģimene. Ārpus tās nekas mani vairs neinteresē.

Un vēl kāda pārdoma. Pēdējo naglu zārkam, kas apglabāja manu Latviju iesita 1.jūnijā paredzētais t.s.inteliģences sapulcēšanās pēc 1988.gada. Pareizāk sakot to cilvēku saraksts, kas ir atkal gatavi rāpties tribīnē. Un šāda foruma rīkotājiem par to nekas nav sakāms. bet varbūt viņi paši šo forumu arī paši rīko? Protams, ne jau vilšanās tajā man lika izdarīt kaut kādus papildus secinājumus un tml. Nē, tas man tikai vēlreiz bija signāls, ka nekas nemainīsies, tā visa ir cīņa ar vējdzirnavām. Vai man jābūt tam Donkihotam?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Biedrīte 22.05.2009 01:58
Skumīgi.... bet mīļa tā zemīte, kamēr nesāksies ziema, kad būs jāizdara izvēles, kritiskas..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N to K.K. , jau bezd., Osis 21.05.2009 23:47
Tikko Dubultājā padzēru kafiju ar kādu inteliģentu kungu, kuru dzīve ir lutinājusi un viņš uzskata, ka visi lasīs pazemīgi lasīs suņu kakas parkos sociālo programmu ietvaros. Lai tikai dabūtu kādu mazu naudiņu un varētu bērniem nopirkt maizīti. Un pazemojumu pacietīs. Bet viņš to neattiecināja uz sevīm, jo nekad nebūs šinī situācijā. Varbūt, ka aizbruks pie zilājām, siltajām jūrām un skatīsies CNN, kā Rīgā uz ielām dedzina dārgas mašīnas.

Lai cilvēki pardzīvotu šos laikus bez naida pret valsti viņiem;
(a) nedrīks melot;
(b) jāveic pastāvīga, elastīga krīzes komunikācija;
(c) jāveic solidaritātes soļi - praktiski un simboliski.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Osis 21.05.2009 23:18
Paldies autorei par rakstu, bet viņa ir pārāk agra bezdelīga. Neviens par šo tēmu nerunās un netaisās runāt pirms vēlēšanām un arī pēc tam droši vien nerunās. Nākošā ziema būs Mežonīgie Rietumi, bet tur augšā visiem par to ir pilnīgi un galīgi nospļauties. Un tad varēs ievest miera uzturētājus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jau bezdarbnieks 21.05.2009 20:40
Humanitārā krīze? Varbūt, varbūt... bet tikai šeit, Latvijā. Vietā, kur esmu dzimis, audzis, mācījies, strādājis... arī sapņojis par savu brīvu valsti un bijis visu Atmodas laiku mutulī pa vidu. Neielecu tajā in6teliģentu vilcienā, kas vēlāk viņus aizvizināja uz Trekno Runču zemi.
Vai to nožēloju? Likās, ka visu lai nē, nenožēloju. Tagad, kad esmu bez darba un cerībām to dabūt, jā, nožēloju, ka nebiju tāds maita kā viņi. Tagad vairs nekaunos no tā, jo ne soģiem manā vietā ir jāskatās acīs tagad bērniem, sievai, mammai.
Ko domāju darīt? Pareizāk sakot, esmu to jau izdarījis - sameklējis daudzmaz pieklājīgi apmaksātu darbu ārzemēs. Pagaidām uz turieni dodos es, bet ar nolūku tur sākt veidot jaunu dzīvesvietu mums visiem. Teiksiet, tā ir gļēvulība,, nodevība pret dzimteni? Nu, sakiet, sakiet. man vairs no tā visa ne silts ne auksts. Mēs konkrēti esam 5 cilvēki. Pazīstu savā tuvākajā apkārtnē vēl vismaz 30 - 35 cilvēkus, kas jau ir to izdarījuši vai grasās darīt. Par attālāku paziņu loku pat nerunāsim. Nupat pavadīju savu labu draugu lidostā. Jūs esat redzējuši to skatu uz katru reisu?
palikt un cīnīties? Un redzēt kā līdzīgi smiltīm aiztek TAVAS dzīves gadi cīnoties (tieši tā - cīnoties!) par daudzmaz normālu labklājību? Esmu noguris no tā visa.
Manas valsts tagadne un nākotne man ir pilnīgi vienaldzīga. Ja kādam vēl duka, lai cīnās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

K.K. 21.05.2009 16:51
Man ir radies iespaids, ka prezidents un SAK ir uzņemušies funkciju sākt runāt par situāciju. Izskatās, ka forums par krīzes seku pārvarēšanu visos reģionos, kas būs 30.maijā, tam varēt būt domāts.

Es diemzēl neko daudz par forumu nezinu. Drīzāk loģiskI pieņEMU, kā vajadzētu būt. Zatleram, kā prezidentam, jābūt risinājumu meklējumu iniciatoram. Redzēs, ko viņš sacīs savā runā. Man likās zīmīgs Ķīla izteiciens, ka vēlēšanas tikai traucē, nevis palīdz forumam. Ceru, ka es pareizi to tulkoju, proti, vēlēšanas aizkavē atzīt faktu, ka mēs tuvojamies
ļoti lielām problēmām.

Man gan ir iebildumi prognožu ziņā. Domāju, ka vissliktāk būs 2010. gadā. Esmu saistīts ar mazo un vidējo biznesu un tam vissliktākie laiki vēl tikai tuvojas. Daudzi pārreģistrējas uz Igauniju, tieši nodokļu dēļ. Un gandrīz visi baidās ņemt darba cilvēkus.

Citi autora darbi
Naseniece 165x152

Latvija bezsamaņā 31 Autors:Rita Našeniece