Atslēgvārdi:

Gribam zināt, gribam zināt ... un jaunākā domu pērle no Valsts prezidenta 17

Labrīt, lasītāji!

Šorīt laikrakstā Diena kā liela sensācija ir pasniegts fakts, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulatoru padomes priekšsēdētāja Valentīna Andrējeva mēdz apmeklēt azartspēļu zāles. Raidījuma "Nekā personīga" ļaudis sešu dienu laikā konstatējuši veselas trīs reizes, kurās valsts galvenā tarifu noteicēja viesojusies spēļu zālē -- vienreiz darba dienā pirms plkst. 17.00, vienreiz sestdien pulksten trijos naktī, un tad vēl reizi, kad, tā ziņojuši žurnālisti, V. Andrējeva pirms iešanas uz spēļu zāli piestājusies pie bankomāta. Blakus materiālam redzama fotogrāfija, kuras autors, tā vēstīts Dienā, ir bijis vārdā nenosaukts "aculiecinieks." Un materiāla autori konstatējuši arī to, ka V. Andrējevai pēdējo trīs gadu laikā parādsaistības ir pieaugušas no 10 līdz pat 105 tūkstošiem latu.

Iesaki citiem:

Pati V. Andrējeva mierīgi atzīst, ka azartspēļu zālē pavadītais laiks viņai ir atpūtas laiks. Azartspēles mūsu valstī nav nekas aizliegts. Pats tādas neapmeklēju un tāpēc nevaru zināt, cik patiess ir viņas apgalvojums, ka "ļoti daudz pazīstamu cilvēku spēlē un tā atpūšas," taču nav arī īpaša iemesla tam neticēt. Interesanta man toties ir doma, kāda ir lasāma "Nekā personīga" žurnālistes sagatavotajā materiālā starp rindiņām, proti -- regulatore spēlē azartspēles, regulatorei ir lieli parādi ... un tāpēc ir vērts vairākās garās rindkopās analizēt tās jomas viņas darbā, kurās ir iespējama korupcija. Turklāt ar piebildi, ka tāpēc, ka finansējumu regulēšanas iestāde saņem nevis no valsts, bet no regulētajiem uzņēmumiem, tā var atļauties "dzīvot lepni."

Interesanti man tas ir tāpēc, ka ap azartspēlēm Latvijā ir izveidojusies tāda "īpaša" aura, pat nopietnos televīzijas raidījumos un laikrakstu materiālos bez ironijas šīs iestādes bieži tie sauktas par "spēļu ellēm." Ja. V. Andrejeva naudu izdotu, teiksim, lepnos kurpju veikalos, nezinu, vai no tā sanāktu sižets un materiāls avīzē. Regulatorei materiālā ir vaicāts, vai viņa no azartspēlēm jūt atkarību, un viņa atbild šādi: "Man grūti atbildēt. Varu iet un neiet. Bet man patīk. Domāju, ka kaut kur noteikti tā atkarība rodas." Vai šāda veida atkarība ir citāda, nekā, teiksim, vēlme regulāri ēst dārgos restorānos un pirkt pašas jaunākās modes preces? Nav nekā slikta tajā, ka žurnālisti par šo lietu ir interesējušies, lai gan Diena jau visnotaļ sen ir krietni par daudz aizrāvusies ar anonīmu un tāpēc nepārbaudāmu autoru darba prezentēšanu laikraksta saturā. Taču materiālā (vēlreiz atsaucoties uz anonīmiem avotiem) ir apcerēta arī "iespējamā korupcijas riska zona" regulatores darbā, un tas jau ir smagāks mājiens. Vai tam ir kāds pamats? Ja tā, tad tā arī vajadzētu pateikt.

***

Un prieku rada kārtējais pierādījums par to, ka mūsu Valsts prezidents, lai arī cik laba gribēdams, ne vienmēr pasaka gluži to, ko ir vēlējies pateikt. Pēc sestdien notikušās Vislatvijas talkas, prezidents nāca ar šādu domu: "Ja kāds domā, ka var mēslot, tad vāksim katru rudeni, kamēr iemācīsim visus Latvijas iedzīvotājus nemēslot savā zemē." Šī anonse, protams, vēsta kaut ko pavisam citu: Mēslojiet vien, bērniņi. Pēc tam kāds cits to visu savāks. Sodiem par atkritumu mešanu, kur pagadās, ir jābūt krietni smagākiem. Tas būtu pamatīgi labāks "iemācīšanas" līdzeklis.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (17) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 17.09.2008 16:59
Azartspēles, ja tā ir kombinācijā ar lielu parādu un augstu valsts amatpersonu tiktiešām ir valstij ļoti liels risks.

Man pašam pazīstami ir cilvēki, kuriem ir pielaide valsts noslēpumiem. Viņiem jebkurā laikā var tikt pārbaudīti faktiskie ienākumi un to avoti kontā, parādu stāvoklis, radinieki un to kriminālie/administratīvie sodi kā arī daudzi citi aspekti, kas saistīti ar korupcijas risku. Ja korupcijas risks ir par augstu, šādām amatpersonām var atteikt paaugstināt amatā. Ja nu risks ir īpaši augsts, tad var pat samazināt pielaidi valsts noslēpumiem...

Nezinu gan vai Andrejevai ir pielaide valsts noslēpumiem, bet jebkurā gadījumā valsts drošības iestādēm un/vai Andrejevas tiešajam priekšniekam vajag pievērst Andrejevai papildus uzmanību, izvērtējot šos amata riskus atkārtoti un brīdinot viņu par viņas dzīvesstila radīto risku.

Ieminēšos par kādu citu ne mazāk bīstamu risku.
Manuprāt ne tikai azartspēles + parādi ir risku palielinošs apstāklis. Risku palielinošs apstāklis ir arī valsts amatpersona un akcionārs/uzņēmējs vienā personā. Ir valstis, kurā aizliedz amatpersonām būt iesaistītām uzņēmējdarbībā un šādam piemēram arī mums vajag sekot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

es 16.09.2008 12:18
Azartspeles ir tikpat bistama atkariba ka narkotikas. Ta ir darga un agri vai velu Tu taja zaude vai ari Tevi kads no tas izvelk. Un, aiznjemoties, Tu nokljustu atkariba no pavisam "netiras" naudas turetajiem. Tas ir fakts.

Ari smags alkoholisms ir milzu problema, bet, nu, shnabis ir lets un tas tados parados neiegremde visu cilveka gjimeni.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

I 16.09.2008 10:31
Es labi sapratu, par ko ir šis stāsts. 5000 Ls algu Andrejevas kundze sev noteica nesen. Pirms tam bija ap 3000 + prēmijas, kuras viņa faktiski piešķira pati sev. Vismaz tā bija rakstīts presē un neviens šo nav apstrīdējis vai sūdzējis tiesā. Un vēl, azartspēles Latvijā nav nelikumīgas, tas ir fakts. Taču jābūt arī kādam ierēdniecības kodeksam - ko drīkst, ko nē, kas pieļaujams un kas nē. Kārli, nedomāju, ka Jums personīgi pazīstamie atkarīgie ieņem tik augstus posteņus. Tātad salīdzinājums nav pareizs. Lai arī viss cilvēciskais nav svešs ikvienam, lai arī katram no mums ir savas vājības, bet pret politiķiem, valsts pārvaldi, sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem prasības ir daudz augstākas nekā pret kaimiņu Jāni. Tā tas ir visur. Gribētos, lai šie cilvēki nav viegli manipulējami un ietekmējami, gribētos, lai viņi būtu profesionāli savā darbā. Un šajā konkrētajā gadījumā ko tādu panākt laikam nav iespējams, jo šai dāmai pavisam noteikti dominante nav darba vietā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Bezvārdis 16.09.2008 09:11
Nav tā, ka šī ir tikai Andrējevas privātā lieta, par ko nevienam citam nebūtu jāuztraucas. Jā, ir lērums cilvēku, kas gadiem ilgi reižu pa reizei paniekojas ar spēļu automātiem vai citām kazino ierīcēm. Tomēr tas nav pamats, lai mierīgu sirdi ļautu tālāk strādāt augstai un tik tiešām ultraietekmīgai amatpersonai strādāt šajā amatā. Pieņemsim, ka viņa vakaros, pēc darba, lai relaksētos (līdzīgi kā to dara daži cilvēki jau gadiem ilgi) pīpē zāli vai opiju. Vai šņauc kokaīnu. Nu - tikai tāpēc, ka darbs stresains. Un viņas profesionalitātē vēl nav pierādītas nekādas kļūdas. Vai tādā gadījumā arī mēs varam teikt, ka viss ir OK un tā ir tikai viņas privātā lieta? Augstas amatpersonas ir pakļautas lielam riskam un uz tām gulstas ļoti liela atbildība. Tieši tāpēc tām ir jādzīvo īpaša dzīve, kura cita starpā nozīmē arī atteikšanos no dažām iz(k)laides formām, kuras citiem būtu pieļaujamas. Un tā kā šādi dzīvot nav nemaz tik saldi, tad šādām amatpersonām maksā ļoti lielas algas. Tad nu nav ko sūkstīties, ja žurnālisti mazliet padauza trauksmes zvanu. Turklāt domāju, ka šoreiz tiešām trauksmei būtu jābūt un Andrējevai, ja viņai būtu svarīga šīs iestādes reputācija, būtu no amata jāatkāpjas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ČeGevara 16.09.2008 09:05
Jāpiekrīt vien Streipam, ka Diena atkal iebraukusi auzās. Sāk kretinēt tas mūsu žurnaļugu pamatuzstādījums - katrs cilvēks ir svoločs pēc būtības. Viss tikai atkarīgs, kad viņa maitas daba parādīsies. Un šajā brīdi, kad augsne jau sagatavota tādas mēslu vaboles, piedodiet, žurnālisti, izlien gaismā ar uzvarošu saucienu - bet mēs taču teicām!
Riebjās pēdējā laikā pat ņemt avizi rokās, ieslēgt zi;nu raidījumus LTV vai LR un atkal uzzināt par mūsu mēslu urbinātāju kārtējo pienesumu lielajai mēslu čupai.
Interesanti, cik ilgi cilvēki paši var bez psihes traucējumiem nodzīvot šādā nepārtrauktā mēslu smakā?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dita Arāja -> iVecis 15.09.2008 23:31
Lūdzu diskutējiet par autora raksta būtību, bet neuzbrūciet pašam autoram bez iemesla un pamatojuma!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

iVecis 15.09.2008 22:58
Streips ir iebraucis auzās! Atkal parādās puisīša iedomības īlens! Nu neesi Tu, Streip, pats gudrākais! Samierinies, lūdzu! P.S. Interesanti cik Streips prasīja Dienai par katru ierakstu blogā?...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gm 15.09.2008 22:10
Kaarli, arii es paziistu cilveekus, kuri nonaakushi aizgaajushi liidz aarpraatam nonaakot azartspeelju atkariibaa. Tieshi shii paziishana rada pamatiigas aizdomas, kad uzzinaaju, ka Andrejeva pa tiesho no darba gaajusi uz speelju zaali, kad vinja, lai man top piedots, savos gados seedeejis nevis liidz veelai nakts, bet gan riita stundai pie vienrocha automaata.
Tas ko man tas saka ir, ka viena ljoti, ljoti atbildiiga valsts amatpersona ir atkariiga. Zinot shos atkariigos, var apgalvot, ka vinju riiciiba ne vienmeer ir adekvaata. Ja vinjas darbaa ir iespeejams koruptiivas *zonas*, tad cilveekam ar shaadu aizraushanos riska iespeeja ljoti pieaug. Par vinjas adekvaatu neko labu neliecina, ka vinja to turpinaajusi dariit zinaadama, ka agri vai veelu tas naaks gaismaa un kaada ir sho speelju reputaacija. Vinja to apzinaajaas, bet tomeer nespeeja atteikt sev sho aizraushanos neskatoties uz sagaidaamajaam sekaam. Vai ir adekvaati pieaugusham cilveekam taaaaaa riskeet ar savu karjeru, reputaaciju!?
Protams, arii alkoholu lietot muusu valstii nav aizliegts. Tomeer ir atshkjiriiba vai maajaas, viesiibaas smalki iemalku kaadu glaazi laba viina, vai arii dod valjaa liidz 3 naktii, maigi sakot, ne pashu smalkaako dziru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 15.09.2008 20:25
Es ne mirkli nevēlos apšaubīt azartspēļu atkarības nopietnību, man pašam ir bijuši draugi un paziņas, kuri tā ir nogājuši pa burbuli. Bet es arī pazīstu cilvēkus, kuri tā vai citādi ar azartspēlēm nodarbojas visai bieži (un atcerēsimies, ka azartspēļu dēļ nav jāiet uz kādu kazino vai spēļu zāli, azartspēle var arī būt pokers vai zolīte mājas apstākļos), un tāpēc es te neņemos vērtēt. Bloga ieraksts bija par "Nekā personīga" mājienu, ka, ja jau Valentīna Andējeva dodas uz spēļu zālēm, tad acīmredzot jādomā par korupciju. Un tā, kamēr nav uzrādīti kaut kādi fakti par to, tas nav. Andrējeva regulatorā pelna, ja pareizi sapratu, 5000 latus mēnesī. Par to gan var diskutēt, ja ņem vērā to, ka daudz mazāk pelna gan premjerministrs, gan arī valsts prezidents, bet tas nozīmē, ka viņai noteikti ir brīvi ienākumi, ar kuriem viņai ir brīv rīkoties, kā vien patīk. Varu tikai atkārtoties -- azartspēles Latvijā nav nelikumīgas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

smatrii 15.09.2008 20:03
ha ha, vinja tieshaam teica, varu iet un varu neiet?

es tik kritiski neattiektos pret zatlera tiekto. manupraat, arii pati tiiriishanas aktualizeeshana var pacelt sabiedriibas kultuuru. kaut vai iemaaciit neignoreet piemeesloshanu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

I 15.09.2008 16:07
Atkarīgs cilvēks agri vai vēlu kļūst atkarīgs un viegli ietekmējams arī savu neatkarīgo lēmumu pieņemšanā. Spēļu zāļu apmeklēšana piecu gadu garumā ir atkarība. Vai viņa ir uzrādījusi savus vinnestus ienākumu deklarācijā? Vai ir samaksāts ienākumu nodoklis? Zinot, kā tiek ieprogrammēti spēļu automāti, nav grūti aprēķināt, kādas naudiņas viņa ir apgrozījusi šajā savā hobijā. tad rodas nākošais jautājums - cik lielā mērā tās atbilst viņas legālajiem ienākumiem. Vispār ļoti nepatīkami.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 15.09.2008 15:25
Edgar,
Bet cik reizes ir jānovēro, lai secinātu, ka apmeklējumi ir regulāri? Atklāti sakot man ir neizpratne par publikāciju - kāds bija tad tās mērķis? Ja mērķis bija radit šaubas par Andrejevas personu, tad Dienai noteikti ir izdevies - man palika visai nepatikams iespaids, izlasot šo rakstu.

Bet kāpēc tā ir sabiedribai svariga ziņa? Vai Andrejevas hobijs tiešām traucē viņas darbā? Nekāda pamatojuma tam gan nebija. Parādu apjoms var būt saistits ar azartspēlēm un var ari nebūt saistits. Kāpēc publicēt šādas spekulācijas, ja varēja to visu izpētit vēl dziljāk?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edgars 15.09.2008 15:20
Trīsreizēja jau nebūtu nekas. Publikācijā ir runa par regulāru apmeklēšanu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

M 15.09.2008 14:41
Edgar,
ikviena atkarība ir bīstama, arī iepirkšanās un dārgu restorānu apmeklēšana. Jautājums bija par publikācijas pamatotību: vai trīsreizēja azartspēļu zāļu apmeklēšana liecina par atkarību?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Eduards 15.09.2008 12:12
Azartspēles tiešām ir ļoti nopietna lieta un ja vadoša amatpersona no tām ir atkarīga, tad šī amatpersona ir jāuzmana. Jautājums vai viņai jau ir radušās problēmas, tai skaitā korupcijas riski, bet principā bez uzmanības šādu faktu nevar atstāt. Ir tomēr starpība vai cilvēks uzspēlē automātus reizi gadā vai vairākas dienas nedēļā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edgars 15.09.2008 10:57
Kārli, rodas iespaids, ka Jums nav bijusi saskare ar no azartspēlēm atkarīgiem cilvēkiem. Tā atkarība ir drausmīga, azartspēles nav salīdzināmas ar iepirkšanos lepnos kurpju veikalos utt. No azartspēlēm atkarīgie ir salīdzināmi ar narkomāniem, viņi paspēlēs visu un centīsies dabūt naudu pēdējiem līdzekļiem, melojot un krāpjot pat savus tuvākos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 15.09.2008 10:52
par Andreejevu var piekrist. kaada kuram dariishana, ko vinja savaa briivajaa laikaa dara. tas pats, kas ar Shlesera maaju un dzenaashanos pakalj Lembergam pa Riigas ielaam. NP ir dzelteni, turklaat kad par pashiem sabiedriskajaa telpaa kaut kas izskan, saakas histeerija ...

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips