Garlaicīgi nebūs 16

Skaidrs, ka tikko pārvēlētai Saeimai un valdībai vēl dažus mēnešus būs samērā augsta leģitimitāte, un tas, savukārt, ļaus pieņemt nepopulārus lēmumus. Tomēr šī popularitāte nebūs bezgalīga.

Iesaki citiem:
Garlaicigi nebus
Foto:Paul

Ne vienam vien, kurš naktī no sestdienas uz svētdienu sekoja līdzi vēlēšanu rezultātu arvien precīzākajiem cipariem, gadījās sevi pieķert ticībā pārmaiņu iespējamībai Latvijas politikā. Vēl vairāk: 9. Saeimai parādījās izredzes „izgaist kā ļaunam murgam” — tā savulaik mēdza teikt Gunārs Astra. Rietumnieciski un demokrātiski orientētās Vienotības pamatīgā balsu trešdaļa apliecināja, ka Kalvīša kaislīgi gānītos „kvaukšķus” un „sorosītus” atbalsta krietni vairāk līdzpilsoņu, nekā visus šos „darītājus”, buldozerus un visu citu padomjlaika smago tehniku. Daudzgalvainais krupjē vārdā Latvijas tauta ir izdalījis jauno kāršu kavu, un progresīvas politikas aizstāvju rokās ir nonākušas tīri labas kārtis. Tālākais ir atkarīgs tikai no spēlētāju prasmēm.

Tomēr publicista smagais pienākums liek paraudzīties nākotnē mazliet skeptiskāku skatu. Lieta tā, ka 10. Saeimas sastāvs ietver sevī ne tikai iespējas, bet arī riskus, kuri būtu skaidri jāapzinās vēl pirms parlamenta sanākšanas. Daži no tiem ir acīmredzami. Citi — mazliet neskaidrāki. Pirmā pašsaprotamā lieta izriet no piecu apgabalu sistēmas, kuras sekas mēs pilnībā izbaudīsim šajā Saeimas sasaukumā. Lokomotīvju sistēma, kā redzams, nav pārstājusi eksistēt, taču tā ir transformējusies. Viena lokomotīvju komplekta vietā apvienībām ir vairāki, no kurām katrs velk mazāku skaitu vagoniņu. Sekas šai sistēmai, visdrīzāk, būs divējādas. Vispirms, tas paaugstinās kvalificētu un pazīstamu cilvēku skaitu parlamentā, kas pats par sevi ir labi. Tomēr jaunradītās apvienības, kuru veidošanu neizbēgami provocē pati jaunā vēlēšanu kārtība, ir tik raibas, ka to rīcībspēja šķiet apdraudēta jau no pašas pirmās dienas. Te nu ļoti daudz kas būs atkarīgs no apvienību vadības spējām līdzsvarot dažādās intereses starp visām spilgtajām personībām un ambīcijām. Mazās frakcijas opozīcijā veltīs daudz enerģijas mēģinājumos sašķelt lielās, lai tādā veidā tiktu pie savas iespējas „parullēt”.

Otra pašsaprotamā lieta ir saistīta ar neizbēgamu popularitātes kritumu, kurš sekos 2011. gada budžeta pieņemšanai, un līdz ar to dažnedažādus mēģinājumus šūpot pašlaik it kā stabilo koalīciju. Skaidrs, ka tikko pārvēlētai Saeimai un valdībai vēl dažus mēnešus būs samērā augsta leģitimitāte, un tas, savukārt, ļaus pieņemt nepopulārus lēmumus. Tomēr šī popularitāte nebūs bezgalīga, tādēļ jaunajai valdībai būtu vērts savlaicīgi domāt par savu pozīciju nostiprināšanu politiskajās aprindās.


Tautiet’s manim apsolīja

Vienā daļā pasaules demokrātisko valstu šāda pozīciju stiprināšana krīzes un nepopulāru reformu apstākļos notiek ar plaša atbalsta veidošanu politiskajās aprindās. Cik noprotams, Dombrovska jaunā valdība šo ceļu negrasās iet. Saskaņas Centra iespējamā dalība koalīcijā, protams, būs karsts kartupelis, kura mētāšana un viļāšana principā varētu apstāties 10. Saeimas sasaukuma laikā. Tomēr Dombrovskis un Vienotība, cik noprotams, vismaz šobrīd negrasās aicināt saskaņiešus valdībā. Daudz tiek runāts par Jaunā laika un Pilsoniskās savienības domstarpībām šajā jautājumā — sak’, jaunlaicēni jau gribētu, tikai Kristovskis neļauj. Taču patiesībā situācija nebūt nav tik vienkārša. Vispirms, zināma daļa Vienotības vēlētāju patiesi nebūtu īpaši priecīga par šādu risinājumu. Taču tas nav nekāds dižais arguments. Parlamenta deputāti patiesībā netiek ievēlēti, lai akli ļautos vēlētāju fobijām, bet gan pragmatisku lēmumu pieņemšanai šo vēlētāju ilgtermiņa intereses vārdā. Taču tas, vai Vienotības interesēs šobrīd ir sadarbība ar Saskaņas centru, ir diskutējams jautājums. Šās partijas lielais pluss ir vienlaikus tās lielākais mīnuss — tā nekad nav bijusi pie varas. Taču, ja Vienotība veidotu ar to koalīciju, Saskaņa iebrauktu valdībā ar otro lielāko frakciju 10. Saeimā — ar 29 deputātiem. Starp tiem bez daudzmaz pazīstamajiem biedriem būtu vesela virkne marginālu ļaužu ar diezgan šaubīgām biogrāfijām, kuri tādējādi kļūtu par valdošās koalīcijas deputātiem ar attiecīgiem pienākumiem un pretenzijām. Protams, ka etniskā dalījuma pārvarēšana būtu Latvijas nākotnes interesēs — tā atņemtu saskaņiešiem upura auru un beidzot liktu uzņemties atbildību par valsti vaimanāšanas vietā. Taču vai šā mērķa vārdā būtu vērts riskēt ar Dombrovska valdību kopumā, ir diezgan grūti izšķirams jautājums. Šķiet, ka patiesībā Saskaņas centra lielais mandātu skaits drīzāk ir traucēklis viņiem pašiem. Galu galā, kādēļ viņiem ar 29 mandātiem ajadzētu uzņemties kādu jaunākā brāļa lomu, ja viņu balsu īpatsvars koalīcijā ir krietni lielāks par ZZS, nemaz nerunājot par VL-TB/LNNK? Tieši lielais mandātu skaits krietni samazina SC manevra iespējas.

Kopumā šī situācija ir līdzīga situācijai ar Turcijas dalību Eiropas Savienībā. It kā jau viņus varētu uzņemt, katrā gadījumā tas būtu drošāk, nekā atstāt ārpusē. Taču viņi ir briesmīgi lieli un ar tādām, teiksim, mazliet orientālām manierēm. Viņiem varbūt varētu piedāvāt nevis pilnu dalību, bet kādu „asociētā locekļa” statusu (cik noprotams, koalīcija vēlas SC uzticēt Saeimas komisiju vadību). Taču Turcija jūtas pārāk liela un varena, lai piekristu šādai acīmredzamai diskriminācijai. Tādēļ reālā Turcija var nejauši sākt peldēt uz Irānas pusi un pakāpeniski pamest Eiropas civilizēto valstu orbītu. Arī mūsu parlamentārā „Turcija” var sākt tuvoties mūsu parlamentārajiem „ahmadinedžadiem” no PLL, un mūsu parlamentārās Eiropas pārliecīgā piesardzība vēl var sagādāt vienu otru nepatīkamu pārsteigumu nākotnē.

Kas attiecas uz Pilsoniskās savienības iespējamiem zaudējumiem līdz ar SC uzaicināšanu, tad šeit defekts varētu izrādīties par efektu. Ja reiz „krieviem” ir jābūt valdībā, tad varbūt labāk kopā ar PS, nevis ar PLL? Tāpat kā tikai konservatīvais Niksons reiz varēja braukt uz Ķīnu, neapdraudot ASV nacionālās intereses, tā arī tikai nacionālā PS var strādāt ar SC, pati nekļūstot prokrieviska. Nacionālisms, kā nekā, paredz atbildības uzņemšanos par valstī notiekošo — vai ne tā? Tad tieši ar to arī PS pozitīvi izcelsies iepretim VL-TB/LNNK, kuriem nacionālisms visbiežāk ir tikai prasta krievu nīšana. Citiem vārdiem, pretrunas šeit noteikti nav tādas, lai meistarīgi politiķi tās nespētu pārvarēt ar elegantu žestu. Jautājums tikai, kā pašiem ir ar to atbildību un spēju domāt ilgtermiņā.


No Logo

Ja Latvijā notiktu konkurss par dīvaināko parlamenta frakciju, tad uz pirmo vietu tajā bez pūlēm varētu pretendēt topošā PLL frakcija. Šis astoņnieks būs, kā saka, skats pa rubli: Šlesers ar sievu, Šķēle, ģimenes un bērnu Baštiks, bijusī Daugavpils birģermeistariene Strode, nemainīgi bargais Ulmanis un vēl kāds pārītis citu tikpat ieturētu personu. Protams, ka daži no viņiem jau laicīgi atkratīsies no mandāta un palaidīs citus atsēdēt savas aldziņas. Turklāt Šlesera klātbūtne liecina, ka bez pārpirkšanas mēģinājumiem 10. Saeima, visdrīzāk, neiztiks. Taču kopumā aina ir pamācoša — tā sacīt: nu reiz mēs esam izmīlējuši šo valsti.

Protams, ka no „kvaukšķu” aprindām nākušu vērotāju pārņem zināma Schadenfreude, vērojot PLL sliktos rezultātus. Tomēr nevajadzētu tai ļauties, ja ir iespēja no tā visa kaut ko mācīties. Atļaušos apgalvot, ka PLL varēja savākt krietni vairāk vēlētāju balsu, taču viņus pievīla aplama stratēģija. Lieta tā, ka PLL kampaņa sevī iemiesoja visu to, kas vidējā Latvijas iedzīvotāja apziņā saistās ar „oligarhiem” un „oligarhisku” politiku. Tā vietā, lai apkarotu šo plaši izplatīto stereotipu, PLL kampaņa to drīzāk apliecināja un apstiprināja: tie ir tādi bagāti tipi ar krieviski čekistiskām simpātijām, milzīgu naudu reklāmām un nenogurstošu vēlmi apjāt vēlētājus — līdz pat tādiem sīkumiem kā Sanda Ozoliņa 8. numura krekls no aģitācijas brīvajā piektdienā. Kampaņa liecināja: te jums ir darīšana ar ļautiņiem, kuri pēc definīcijas nespēj spēlēt pēc noteikumiem, neatzīst savas kļūdas un paļaujas tikai uz spēka paņēmieniem. Ja vēlētāju būtu biežāk uzrunājis nevis Šlesera nemitīgais blefs „kad es būšu premjers”, bet gan Šķēles nogurušās acis ar kaut cik konstruktīvām ekonomiskām prognozēm, rezultāts uz galvošanu būtu daudz labāks. Turklāt trikus, kurus LPP/LC tīri veiksmīgi izmantoja pagājušogad Rīgas domes vēlēšanās, diez vai vajadzēja izmantot vēlreiz — ja pirmoreiz tas bija atjautīgi, tad otrajā reizē tas ir garlaicīgi un banāli. To jau nu gan visi šie apvienību konsultējošie „reklāmas guru” varēja pastāstīt. Tādēļ jācer, ka tad, kad nākamgad sāksies debates par Valsts prezidenta vēlēšanām, mēs kā pirmo kandidātu tomēr neieraudzīsim Aināru Šleseru ar neiztrūkstošo: „kad es būšu prezidents”.


Dzīvo un uzvar

Ir lietas, kuras piešķir dzīvei garšu: nelielās devās tās ir baudāmas, bet lielās — šķebinošas. Tie, kas ciena pārmērības, varētu nožēlot, ka 10. Saeimā nebūs pārstāvēti iepriekšējo gadu lielākie balamutes — Juris Dobelis, Pēteris Tabūns, Jakovs Pliners un Vladimirs Buzajevs. Laikam šie mori, padarījuši savu darbu, nu var doties pelnītā pensijā un pievērsties nevalstiskai darbībai etniskā naida kurināšanas jomā. Uz drīzu redzēšanos DDD un Rakurs slejās, biedri!

Taču zārks, visdrīzāk, tukšs nepaliks. Tikai retajam būs jau agrāk pagājis secen, teiksim, Nikolaja Kabanova viedoklis par valsts valodu, pilsonību un okupāciju. Konkurences trūkuma dēļ nu viņš to varēs paust ar dubultu sparu. Grūtāk ir komentēt VL-TB/LNNK pienesumu šajā laukā. Šās apvienības premjera kandidāts, kā jau parasts, ir jau atstrādājis savu daļu un var pārvākties uz mērenākiem platuma grādiem Briselē, kur viss ir ļoti civilizēti un neviens dobeliski nelamājas. Taču jaunajā nacionālradikāļu frakcijā dominēs Visu Latvijai!, kas pagaidām ir tumšais zirdziņš mūsu parlamentārajā praksē. Krievu prese ir jau vislatvijiešus nodēvējusi par neofašistiem un aicina gatavoties ļaunākajam. Vienlaikus negribētos ticēt, ka enerģiskie jaunieši savu misiju saprot vecās TB/LNNK stratēģijas turpināšanā: ar kvēlām šovinistiskām runām apslēpt savu gulšanos apakšā jebkurai oligarhiskai interesei. Tas varētu būt kaut kas savādāks — tieši kas, to redzēsim. Kā Dombrovskis tiks galā, ja šie „koalīcijas partneri” nāks pie viņa ar priekšlikumu 1. janvārī pāriet uz pamatizglītību tikai latviešu valodā vai apturēt naturalizāciju, tas nebūt nav triviāls jautājums. Vienlaikus nacionālistu apvienībai ir tikai 8 mandāti, bez kuriem koalīcija varētu arī iztikt. Citiem vārdiem, parastais „fašistu” un „okupantu” cīniņš Jēkaba ielā nebūt nav galā, un arī turpmāk tas palīdzēs novērst mūsu uzmanību no skarbās, krīzes skartās, realitātes.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (16) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IncParaac - Ieinteresētie/augošie 11.10.2010 02:27
Apgalvojums:
" ..iepretim VL-TB/LNNK - kuriem nacionālisms, visbiežāk, ir tikai prasta krievu nīšana. "

- ir POLITOLOGA - izteikts!

Ja negrib ar piemēru pamatot!
Jānorāda - kāds avots - kur pārliecināties, ka POLITOLOGA SECINāJUMS - "tikai prasta krievu nīšana ir visbiežākā" PATIESI = partijas VL - raksturojošākā līnija!
Šobrīd - uzskatāma vien POLITOLOGA gulšanās zem ...
Kāda starpība - KURA "šarms" - panāca - TO!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 08.10.2010 20:51
>kas notiek ? Problēmas būs tad, ja Ījaba ieteikums ne tiks izpildītd pienācīgā līmenī:

"Mums nav jābaidās no tā, ka Latvijas politiķi ir pērkami. Kādi gan lai citādi viņi būtu? Vairāk ir jābaidās no tā, ka viena puse sāks viņus kukuļot krietni vairāk par otru. Tad mēs patiesi varam kādā rītā pamosties pavisam citā valstī. Tādēļ: sekosim kukuļu plūsmai, rūpēsimies par mūsu varas vīru pareizu kukuļošanu, un lai Dievs mums palīdz.

Politologs Ivars Ījabs "Rīgas Laiks’’ / Spilgts citāts iz LA, 29.07.2010.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kas notiek? 07.10.2010 10:24
Kas ar jums notiek? Lasu un brīnos - "ja SC atstās opozīcijā,būs problēmas","ja par viņiem tik daudzi balsoja,to nedrīkst ignorēt".
Patiniet filmu atpakaļ. Brīdī,ka opozīcijā atstāja jebkuru citu partiju,kurai bija ievērojams %,tad neviens neko tādu neteica. Vai tikai šobrīd tādas runas nerodas no viena vienīga dalījuma pēc tautības,kas principā ir nepieļaujami?
Nesen viens komentētājs rakstīja - ja krievs runā krievu valodā,tad viņš vienkārši runā krievu valodā.Ja latvietis runā latviešu valodā,tad viņš nodarbojas ar nacionālismu.
Resp.,ja nosacīti latviešu partiju atstāj opozīcijā,tad vienkārši atstāj opozīcijā.Ja nosacīti krievu partiju atstāj opozīcijā,tad viņu diskriminē,ignorē,apspiež un dara citus fašismus. Vai tā? Vēlreiz - kas ar jums notiek?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nepots - autors 06.10.2010 10:22
Saskaņas centrs ir iesaistīts neskaitāmos korupcijas skandālos(Jūrmalgeita; 2005. gada Jūrmalas vēlētāju balsu pirkšanas skandāls; Vēlētāju balsu uzpirkšanas skandāls Rēzeknē 2005.gadā; Vēlētāju balsu uzpirkšanas skandāls Jelgavas rajonā 2006.gadā; Zilupes mēra kukuļņemšanas skandāls 2007.gadā; Rīgas domes korupcijas skandāls 2008.gadā, Viļānu domes korupcijas skandāls 2009.gadā u.c.); Saskaņas centrs neatzīst okupācijas faktu; partijā ar lielu prieku tiek uzņemti interfrontieši(kā Rubiks)-cilvēki, kuri balsoja PRET Latvijas neatkarību un ienīst latviešus;Nikolajs Kabanovs lepojas, ka izšņauca degunu Latvijas karogā; Nils Ušakovs apzog valsts budžetu, nepamatoti saņemot dzīvokļa īres kompensāciju; SC aizstāv kara noziedznieku Kononovu; „saskanieši” nav redzami pie Brīvības pieminekļa ne 25.martā, ne 18.novembrī; pieprasa bezierunu pilsonības došanu krieviem, kuri ienīst šo valsti un nezina valsts valodu; prasa atcelt Valsts Valodas likumu; iepērk Georga lentītes kilometriem; kukuļņemšanā aizturēto Oļegu Agafonovu sauc par svēto vēl pirms tiesas sprieduma; saņem naudu no Krievijas; Pirmais Baltijas kanāls slēpti reklamē SC; grib atjaunot imperiālistiskos krievu pieminekļus; sola pārdēvēt Džohara Dudajeva ielu; regulāri tiekas ar Krievijas spiegiem...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gunta Leona 05.10.2010 14:00
Paldies, Ijāb. Tie anonīmie niki pat nespēj domāt, tik riet.

Veciem rēgiem tā kā 'būtu jāsēž savās "pilīs", ne Saeimā. Atliek cerēt, ka saeimā viņiem ātri kļūs garlaicīgi...

Vēlēšanu šovs arī noslēdzies. Turpināsies ziepju seriāla sērijas vairāku gadu garumā, dzenot tautu lielākās ziepēs. Kā 2 lielvalstis lems, tā tak būs. Kāpēc gan tiem, kam godīgi, atklāti... jāstrādā vēlētāju, tautas, labā, nepieciešama tik milzīga aizsardzība no tiesu varas, ka bez saeimas atļaujas, tos pat nedrīkst tiesāt? Vai tas nav viens no tiem jautājumiem, kāpēc daļa tik ļoti rāvās tikt par deputātu, nežēlojot nekādus materiālus un nemateriālus līdzekļus?
Tie politikāņi mazinās vai palielinās aizbraucēju, pārtikas paku, neēdušu bērnu... skaitu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dagmāra Beitnere 05.10.2010 11:11
Paldies autoram par dzīvelīgo situācijas izklāstu un prognozēm. Pievienojos viedoklim, ka atstāt opozīcijā gandrīz trešdaļu Saeimas būtu neapdomīgi, tas tikai dotu iespēju valdības nestabilitātei. SC ir jāņem valdībā. Piekrītu Skolotājai par Veselības un Labklājības ministrijas portfeļu uzticēšanai SC. Izglītības ministrijas amatam R.Dzintars par jaunu, šai postenī vajag vairāk pieredzējušu cilvēku.
Domāju, ka SC valdībā mobilizētu arī Vienotību daudz drošakai un aktīvākai valsts ekonomikas atdzīvināšanai. Komentāros var just bailes un bažas par SC. Ja SC uzlūko kā ienaidnieku, tad atcerēsimies, ka ienaidnieki jātur īpaši tuvu sev. Bet pāri visam viena atziņa no malas par mums: "latvieši baidās no visa, tikai no nāves nebaidās".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

imis - ijabam 05.10.2010 07:03
Tādu prokrievisku murgojumu no ījaba vēl nebiju dzirdejis.

Piem. viņš raksta "Ja reiz „krieviem” ir jābūt valdībā," - liekas, ka viņš tikko kā saņemis no kremļa (vai vesņakova) jaunākās instrukcijas un tūlī steidz tās izplatīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

otra puse 04.10.2010 23:03
Vispār nožēlojami, ka tik liela autoritāte politoloģijā aicina uz sadarbību ar acīmredzami citas valsts intereses pārstāvošu politisko spēku. WTF?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

otra puse 04.10.2010 22:58
Raksta autors VL sauc par nacionālradikāļiem, kamēr neko tamlīdzīgu nemin attiecībā uz PCTVL mantiniekiem SC.
Arī tu, Ivar.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 04.10.2010 21:58
>AK - ĪJABS šogad izgāja kārtīgus apmācības kursus ASV, tāpēc viņa rakstītajam par ''moriem'' ir 99% ticamības pakāpe. Galu galā balto ''moru'' sponsoriem jau ar 2010.g. jāsāk taupīt ( budžeta deficīts jau >13.triljoniem doļāru !) - un nav jau vairs 2010.g. veicamajam (pogu spaidīšanai) tādi daiļrunātāji vajadzīgi. Arī sarkanajiem ''moriem'' nespīd vairs tāds atbalsts kā iepriekš - galu galā Krievijas Lāčuks modernizāciju iecerējis ar Rietumu atbalstu uzsākt, 'pārstartējis' attiecības ar ASV, kam viņam liekas probļēmas Latvijā vēl risināt ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

AK 04.10.2010 19:26
Laikam šie mori, padarījuši savu darbu, nu var doties pelnītā pensijā un pievērsties nevalstiskai darbībai etniskā naida kurināšanas jomā. Uz drīzu redzēšanos DDD un Rakurs slejās, biedri!

Ījabs, kā parasti, cenšas pielīdzināt prasības pēc deportācijām un "Cionas gudro protokolu" publicēšanu ("DDD", kurai, starp citu, regulāri iuntervijas sniedz arī "mērenāku" partiju pārstāvji) ar prasībām pēc vienlīdzīgām tiesībām balsot, mācīties dzimtajā valodā u.tml. ("Rakurss"), abas saucot par etnisk'a naida kurināšanu. Kādi secinājumi jāizdara par autoru?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vija 04.10.2010 18:49
Varētu jau aicināt SC koalīcijā, bet nevienam nav īsti skaidrs, kas "lācītim vēderā"?! Tas, ko Urbanovičs sarunāja vēlēšanu naktī un vēl nākamajā dienā, padara miglu ap šo partiju vēl biezāku. Tā vien šķiet, ka partija nav nemaz tik stādāt griboša,monolīta ar konkrētiem mērķiem un uzdevumiem kā mums to mēģina iestāstīt, drīzāk otrrādi, kas saistību ar viņiem padara nedrošu un neprognozējamu. Viņi vairāk gatavi taisīt lielo politiku, un to viņi darīs atrodoties jebkurā vietā, tāpēc varbūt labāk izvēlēties to veidu, kas mazāk traucētu valdības darbā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

skolotāja 04.10.2010 17:02
Tomēr krīzes situācijā Dombrovskis varētu atļauties aicināt iztikt bez opozīcijas Saeimā, lai visi strādā Latvijas labā, nevis raud, cik viņi apieti opozīcijā. Lai beidzot pierāda sevi darbos, tad mutes būtu ciet. Tā arī Lembergam nebūtu iespējas diktēt noteikumus, draudot izveidot koalīciju ar tiem, ar kuriem izdevīgāk. Saskaņiešiem varētu iedot Veselības un Labklājības ministru posteņus, lai sevi pierāda un izpilda sasolīto. Šleseram beidzot derētu atvēsināties un pastrādāt par ierindas deputātu. Un visbeidzot - visvairāk gribētos, lai Izglītības ministrijā aizsēdējušos un garlaicības māktos ierēdņus( kuriem algu samazināšana joprojām bija tikai uz papīra, bet reāli uz skolu un skolotāju rēķina) papurinātu Raivis Dzintars kā iespējamais ministrs ar visai gaišām domām izglītibas jomā un lielu dūšu. Viņš gan varētu patīrīt to lapseņu pūzni, kas skolēnus redz tikai caur datora procentuālo ailīšu prizmu un no izglītošanas nesaprot neko, bet ar visādām muļķīgām reformām tikai imitē darbu traucē strādāt.
Lai jaunajai Saeimai pietiek spēka un izturības strādāt Latvijas labā, nevis vairāk savā labā vai aprejot vienam otru, kā tas bija iepriekš.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ES 04.10.2010 14:35
No SC paņemšanas koalīcijā labuma varētu būt vairāk nekā ļaunuma. Valdība nav tā vieta, kur lemj par pilsonības vai valodas jautājumiem- to dara Saeimā, un no turienes SC nepazudīs ne būdams ne nebūdams valdībā. Toties būtu iespēja izveidot divpartiju koalīciju ar gana lielu balsu skaitu, kas lēmumu pieņemšanu un balsojumus varētu padarīt daudz raitākus. Un šis nu patiesi nav tas laiks, kad lēmumus var gari muļļāt. SC plusā jāieraksta, ka viņiem ir ekonomiskās idejas, diskutējamas, bet tomēr. Un par ZZS ar savu mūžīgo atskatīšanos uz Puzi un VL/TB/LNNK ar vienīgo ideju "Latvieti, nepadodies!" un pilnīgo principu trūkumu SC tomēr ir labāks. Bet vēsture atkārtojas. Pēc 9. Saeimas vēlēšanām TP bija iespēja izveidot stipru divpartiju koalīciju ar JL, bet tā vietā savārstīja velns zin' ko un nupat nopļāva iesēto. Un tagad "Vienotība" ir akurāt tādā pat situācijā. Nu, drīz redzēsim, kuras intereses šoreiz tiks liktas pimajā vietā- partiju vai Latvijas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

vārds - pārdomas 04.10.2010 13:46
Pirms runāt par SC ņemšanu koalīcijā kā par kaut ko jauku un lietderīgu,derētu to pašu Kabanovu atcerēties ar rakstā minētajām īpatnībām. Bez tam,vai jau piemirsts fakts,ka SC ir Krievijas valdoņu partijas "partneris" de iure ? Un kāpēc lai nebūtu de facto? Vēl nesen Rīgā ieradās nu jau bijušais Maskavas valdonis un sarkanu seju tieši TV kamerā "cieti"apgalvoja,ka drīz mums te būs divas valsts valodas.Tajā brīdī viņš atradās SC ielenkumā,kuri aiz viņa muguras jutās nu dikti jau vareni un apmierināti. Vai mums to vajag? Un vai mums tiešām to vajag tikai tāpēc,ka kāds mums ir piedraudējis ar Biškeku,ja mums to nevajadzēs?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips - Autoram 04.10.2010 11:24
Labrīt, Ivar, un paldies par izsmeļošu analīzi! Būdams viens no "vaukšķiem," kurš vakar juta un šodien joprojām jūt labu daļu Schadenfreude (tajā skaitā kontekstā ar Tevis minēto ticamību, ka daži no lielajiem dūžiem nometīs mandātu, lai atbrīvotu rokas plašākam vēzienam "privātajā sektorā," tā pieviļot un piekrāpjot vēlētājus, kuri tomēr balsoja arī un tieši par viņiem), es tomēr neticu, ka šis ir grupējums, kurš vairs ir īpaši spējīgs kaut ko iemācīties. Ulmanis pilnīgi noteikti un Šķēle nosacīti ir rēgs no pagātnes. Nu, nevajadzēja Ulmanim nokāpt no pjedestāla un iekulties dubļos, un Šķēle varētu mierīgi sēdēt mājās un skaitīt savus miljonus bez nepieciešamības, kādam par tiem atskaitīties. Saprotu, protams, ka šeptes bīdīt ir vieglāk no Saeimas nekā no Mākoņiem, bet ar astoņiem mandātiem nu nekas īpašs nesanāks vis. Piedevām, šodien mēs varam ar noliektu galvu un pāris asarām beidzot apbērēt "Latvijas ceļu," kurš nu vairs Saeimā ir pārstāvēts tikai un ļoti, ļoti nosacīti ar Ritu Strodi. Turpinu tomēr smaidīt.

Saistītie raksti
Citi autora darbi
12727110013 5c69a8acc9 z

Daudzveidīgās un mainīgās Latvijas identitātes 13 Autors:Ivars Ījabs, Toms Rostoks et al

Vraks

Vai nesodītais nav blēdis? 8 Autors:Ivars Ījabs, Skaidrīte Lasmane

5785939392 53fd8b0e0a

Miers un Bērziņš 1 Autors:Ivars Ījabs

Puks

Bet rūgtumiņš palika 2 Autors:Ivars Ījabs