Atslēgvārdi:

"Esmu lielāka patriote" 37

Man 9.maijs ir svēts, jo esmu krieviete. Es vienmēr būšu krievu pusē. Kaut arī zinu par visām represijām.

Iesaki citiem:

Intervija ar Olgu Žitluhinu, horeogrāfi un Latvijas Kultūras akadēmijas asociēto profesori.

Par 9.maiju

Lejuplādēt audio (1,172 KB)

Par valodu

Lejuplādēt audio (3,832 KB)

Par pilsonību

Lejuplādēt audio (923 KB)

Mēs ar jums pēdējo reizi tikāmies pie Valsts prezidenta, kad viņš pirms 4.maija uzaicināja Latvijas mazākumtautību pārstāvjus, lai runātu par to, kā valstij veicas ar integrāciju. Un jūs man teicāt, ka esat nepilsone. Kā tas tā sanācis?

Kā jau visiem... Mums jau nebija pilsonības “nulles varianta.” Es nevaru teikt, ka ir kaut kāds aizvainojums. Es vienkārši domāju, ka tas ir nepareizi. Tajā [lēmumā nepiešķirt visiem Latvijas pilsonību] bija arī Latvijas valdības un iedzīvotāju bailes: procentuāli Latvijā vienmēr bijis vairāk krievvalodīgo nekā Igaunijā un Lietuvā. Igaunijā krievi vairāk runāja igauniski, Lietuvā — lietuviski. Bet Latvijā vienmēr ir bijis anekdotiski — ja viens krievu bērns parādās starp latviešiem, tad visi sāk runāt krieviski.

Mammas ģimene ieradās Latvijā, kad viņai bija četri gadi, jo mans vectēvs bija būvnieks. Bet tēvs dienēja Latvijā. Viņi abi ir nepilsoņi, es — arī. Kad tika paziņots, ka jūs varat dabūt pilsonību un blakus šim vārdam parādījās jēdziens “naturalizācija,” man tas bija aizvainojums. Es uzskatu, ka esmu visai “naturāls” produkts: visu dzīvi es esmu strādājusi ar latviešiem, visu dzīvi esmu strādājusi, lai celtu šīs valsts labklājību un kultūru.


Tad tā bija principa lieta?

Jā, es biju visai principiāls cilvēks. Es neaizgāju kārtot naturalizācijas eksāmenu. Bet valodas eksāmenu, lai varētu strādāt, nācās likt. Tā kā es paliku pie alien varianta. Vispār toreiz bija tā, ka mēs nevienam nebijām vajadzīgi — ne Latvijai, ne Krievijai. Un radās jautājums — kas mēs esam? Un tu nevari atbildēt uz šo jautājumu. Mēs neesam nedz krievi, nedz latvieši.

Vai tagad jums nav vēlme tomēr kļūt par pilsoni? Kaut vai ļoti pragmatiski skatoties, jūs daudz braukājat...

Tagad nepilsoņi var braukt uz Krieviju bez vīzas. Man tas bija svarīgi, jo man ir ļoti daudz draugu Krievijā. Un es saprotu, ka tas, ko es daru, Krievijai ir vajadzīgs. Krievija — tā man ir arī iespēja runāt krieviski.


Vai Latvijā jūs vēl kaut kur krievu valodu izmantojat?

Pašlaik esmu vairāk latviešu vidē. Man bija laiks, kad es strādāju bērnu kolektīvā Задоринка, kur ar audzēkņiem runāju krieviski. Bet tagad visi kontakti ar krievu kopienu zuduši. Es vispār domāju, ka cilvēki mainās, kad runā citās valodās. Es esmu cita, kad runāju angliski, cita, kad runāju latviski, un pavisam cita, kad runāju krieviski. Kas ar mani notika, kad biju Krasnojarskā! Tas man bija kā geizers. Pat tagad, kad runāju, skudriņas skrien... Tā ir pilnīgi cita izjūta. Tu saproti, ka tu esi īsts. Tu citādāk domā.


Bet, runājot par pilsonību, vai jūs neaizvaino tas, ka jūs nevarat piedalīties vēlēšanās? Kādas citas Eiropas Savienības valsts pilsonis, kas tikai kādu laiku dzīvo Latvijā, drīkst vēlēt pašvaldības, bet jūs — nē.

Aizvaino. Bet es pati to esmu izvēlējusies. Ja mani automātiski izslēdza no jaunās valsts būvēšanas, tad lūdzu — es jums arī atdodu atbildību par to. Lūdzu!


Kādas ir jūsu atmiņas par deviņdesmito gadu sākumu?

Esmu apolitisks cilvēks. Es domāju, ka ar politiku jānodarbojas vīriešiem un profesionāļiem. Bet Latvija nav vīriešu zeme. Kas uzturēja muižu? Saimniece! Bet, runājot par deviņdesmitajiem gadiem, es nevaru teikt, ka daudz ko atceros. Es strādāju Liesmā, kas bija viens no labākajiem deju ansambļiem, kuru vadīja Imants Magone. Es joprojām uzskatu viņu par vienu no saviem labākajiem skolotājiem. Imantam vienmēr bija krievu repetitors. Man tas bija pirmais tāds kolektīvs: tu esi vienīgais krievs un tevi ciena par tavu meistarību. Tad atvērās robežas un mēs pirmo reizi ar sarkano autobusu Ikarus braucām uz Londonu. Ejā stāvēja ķeblīši.

Bet politikā valdīja eiforija. Nauda. Tēvam bija liels bizness. Viņš labi nopelnīja un ļoti daudz naudas uzreiz atdeva bērnu fondam. Tāpēc mums joprojām nav nedz mājas, nedz citu tādu labumu. Bet tā tēvs gribēja — nevis nest mājās, bet ieguldīt valstī. Bet pēc tam tas viss kaut kur...


Pazuda.

Pazuda, jā. Bet politika — es vienmēr domāju, ka tas nav mans. Ja es tur neko nesaprotu...


Pagājušajā svētdienā bija daudz cilvēku pie Uzvaras pieminekļa. Ko jūs par to domājat?

Man 9.maijs ir svēts, jo esmu krieviete. Es vienmēr būšu krievu pusē. Jā, es zinu par visām represijām... Es tikai pirms pāris dienām biju Cesvainē. Tur ir milzīga pils, kur atrodas deportēto bildes. Tas ir šausmīgi. Es to visu saprotu, bet es vienalga esmu krievu cilvēks. Es nekad ar latviešiem par to nerunāju. Tāpēc ne 8. ne 9.maijā mēs ar latviešu draugiem ne vienu vārdu par šo neesam izrunājuši. Par uzvaru mēs runājam ģimenē. Man bija liels prieks televīzijā redzēt Zatleru Maskavā un Ušakovu Rīgā. Šķiet, ka kaut kas sāk mainīties.


Jūs domājat?

Ušakovs ir pirmais politiķis, uz kuru var paskatīties, kuram acīs var redzēt godīgumu un vēlmi kaut ko darīt cilvēku un valsts labā. Kad priekšvēlēšanu laikā visas šis sejas ir uz lieliem stendiem, patiesībā — nav nevienas sejas! Bet man kā māksliniecei pats svarīgākais ir acis. Es tikai varu iedomāties, kā pašam Ušakovam atspēlēsies 9.maija runa pie pieminekļa.


Kā jūs domājāt, kāpēc tik daudz cilvēku nāk pie Uzvaras pieminekļa? Tāda sajūta, ka katru gadu arvien vairāk.

Šogad bija daudz latviešu. Nezinu, varbūt vienkārši gāja skatīties uguņošanu. Uguņošana jau bija superīga. Bet vienalga, labāk būtu naudu pensionāriem atdevuši. Bet, runājot par latviešiem, man šķiet, ka tagadējie bērni būs vairāk orientēti uz Krieviju — viņi noteikti skolās mēģinās apgūt krievu valodu, viņi zinās, ka šis kaimiņš mums ir tuvs un ka ir jāstrādā tajā virzienā, nevis uz Eiropas pusi. Kas mēs tur esam?


Vai jūs piekrītat, ka 9.maijs ir arī protests?

Mēs atzīmējam to, kas mums ir asinīs. Iedziļinieties šajā frāzē, kas skan televīzijā: “Sešdesmit piektais pavasaris bez kara”! Šī frāze “kaut tik nebūtu karš!”, tā ir asinīs. Kaut tik nebūtu karš.


Vai jums nepārmet, ka esat nelojāla?

Nekad. Runāt ar mani par lojalitāti ir ļoti sarežģīti. Visi zina, ka Žitluhina saka patiesību acīs. Un jebkurā līmenī. Es parasti brīdinu, ka esmu krieviete un nerunāju aplinkus. Es ticu, ka labāk uzreiz teikt, kā ir.


Bet kas, jūsuprāt, ir lojalitāte? Vai jūs esat lojāla?

Es nezinu. Man vienmēr ir svarīgi tas, ko cilvēks dara. Tajā pašā laikā mēs dzīvojam starp cilvēkiem un ar lojālu attieksmi un kompromisiem ir vieglāk strādāt. Piemēram, Latvijas opera — tā ir liela māja. Tur katrs ir svarīgāks par mākslinieku. Tāpēc Andrejs Žagars man ir mēģinājis iestāstīt, kā tur ir jāstrādā, kā ir jārunā ar visiem. Un, ja tā tas tiešam ir, [ka visi runā, viens otram pielabinoties], tad nevar ticēt nevienam vārdam!

Bet vispār es taisījos partijā iestāties.


Kādā? Krievu vai latviešu?

Komunistiskajā. Es biju pioniere, komjauniete. Tas kaut kā palīdzēja ieaudzināt patriotismu. Un tagad es saprotu, ka Latvijā esmu lielāka patriote, nekā tie, kam vecmammiņas un vectētiņi šeit ir dzimuši. Mans tētis tika izslēgts no partijas par pretpadomju darbību, kad man bija gadiņš. Es, tāda naiva, visu laiku gaidu, kad viņam piešķirs pilsonību par nopelniem valsts labā.


Man bieži jautā, vai es kā krievs atzīstu okupāciju. Vai jums arī jautā?

Man neprasa. Bet ko jūs atbildat?

Es? Es vispirms mēģinu saprast, kāpēc to jautā. Jo man nav pieņemams tas, ka pēc atbildes uz šo jautājumu cilvēku ieliek kaut kādā kategorijā. Turklāt es vispār jēdzienu “patiesība” uztveru ļoti postmoderni.

Galu galā, kas raksta vēsturi? Cilvēki. Objektīvais neeksistē vispār. Tas arī attiecas uz konkrēta laika uztveri. Piemēram, filma Ceplis. Tā taču ir par to, ka viss tiek pārdots, kā Latvija tiek pārdota. Bet latvieši ļoti lepojas ar šo starpkaru laiku. Bet vai ir, ar ko lepoties?

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (37) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
ngo6648523 ngo6648523


I agree, I think it's just a good idea to me.
betting

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jana 29.07.2010 14:36
Dīvains domu gājiens- esmu vislielākā krievijas patriote, bet uzskatu par netaisnību to, ka nesaņemu LV pilsonību. Manuprāt Latvijai ir jābūt arī kautkāda pašcieņa. Man izraisa dusmas šie tipiskie, lētie, neizglītotie krievu komentāri. Dzīvo LV - Esi Latvijas pusē, vismaz cieni un ciet klusu. Bet es piekrītu par to pilsonības netaisnību, tur tiešām kaut kas bija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleks 18.06.2010 16:19
Pilna ar pretrunām, iedomību un aizspriedumiem! Īsumā - reti pretīga intervija, kura var tikai kurināt naidu nevis izraisīt diskusijas. "Politika.lv" es no Jums sagaidīju vairāk! Kas būs nākošais, intervīja ar skutgalvām - neo-nacistiem?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Nibiru 14.06.2010 00:32
Turklāt es vispār jēdzienu “patiesība” uztveru ļoti postmoderni.
--------

Nu moins! Un kā tas būtu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

tantuks 25.05.2010 14:49
Es 9. maiju ienīstu, jo esmu latviete

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

GJ 22.05.2010 04:20
Mana māte ar dažreiz savā vecuma marazmā atceras jaukos komjauniešu laikus un ja labi pajautā, tad atceras arī ne tikai jaukās dzīves puses... :) bet dāma kā jau ugunīga sieviete(sliktā izpausme ar nosaukumu - krievu bāba), kurai savu garīgo enerģiju nav kur likt "s žira besitsja" - ja būtu PSRS, tad diez vai uz Londonu tiktu... nu ja jau māte Krievija tā sauc, tad nesēdiet Latvijā, bet brauciet uz Krieviju un celiet tās labklājību. Neviens jūs Latvijā ar varu netur un neviens latvietis sveštautietim par Latvijas labklājības celšanu paldies neteiks, jo tas ir darbs, kas jādara PAŠIEM latviešiem un palikt Latvijā tikai lai svinētu 9. maiju par prieku gansiem - nu tas ir marazma kalngals. Esmu ļoti tolerants un iecietīgs pret krieviem cik nu var, bet nu ir tomēr viņi 99% maitas - latviešus aprunāt nekaunas, kad blakus ir latvieši...

Šogad kad māte ar savām krievu paziņām sāka 9.maijā zvanīties, iedevu palasīt Jūliju Latiņinu, lai nepadomā svinēt(dažreiz vajag iedot mājienu ar mietu, jo sociāls cilvēks un viegli iespaidojas): http://ej.ru/?a=note&id=10097 http://ej.ru/?a=note&id=10104

Un ko diez krievi tā svin? Nav tak pat ko - Staļins pat netika līdz Parīzei... un par kādu cenu?

А вот так это выглядело в описании Николая Никулина, члена-корреспондента Российской академии художеств, ведущего научного сотрудника Эрмитажа, который в 1941-м попал связистом в 13-й артиллерийский полк.

Провоевав всю зиму 41-го под Ленинградом, он описывает страшную картину: геологические слои трупов, павших в боях у станции Погостье. «Позже, весной, когда снег стаял, открылось все, что было внизу. У самой земли лежали убитые в летнем обмундировани в гимнастерках и ботинках. Это были жертвы осенних боев 1941 года. На них рядами громоздились морские пехотинцы в бушлатах и широких черных брюках. Выше сибиряки в полушубках и валенках, еще выше политбойцы в ватниках и тряпичных шапках, на них тела в шинелях и маскхалатах, с масками на головах и без них».
Cerams, ka kādu dienu krievi savai plašajai sirdij pievienos īpašību - iejūtību pret pārējiem. Līdz tam laikam ilgi nesaprašanā vajadzēs raustīt plecus par citu attieksmi par 9 maiju, SA utt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ļoti jau - autorei 19.05.2010 06:58
izdevīgi iekārtojusies-dzīvo Latvijā un izmanto visas priekšrocības ,kas nebūtu pieejamas eetniskajā dzimtenē,bet "vienmēr būs krievu pusē",tas nozīmē -pie pašreizējās situācijas Latvijā -pret latviešiem..Tad -lūdzu-dalies ar saviem tautiešīem arī viņu liktenī ,nevis sēdi uz kakla citai tautai.Tad arī varēsi būt "krievu pusē".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

amo 17.05.2010 19:50
Visu cieņu olgai pedagoģei, bet pārējā-dura.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

istoričeskaja pravda 17.05.2010 12:08
...Šī frāze “kaut tik nebūtu karš!”, tā ir asinīs. Kaut tik nebūtu karš... Es protams atceros Gruzijas daļas okupāciju, Čečeniju,.....iebrukumu Afganistānā, .....Čehoslovākiju, .....Baltijas valstu okupāciju, ....iebrukumu Somijā un tās daļas okupāciju. Tas viss protams ir briesmīgi. Bet es vienalga esmu krievu cilvēks. Un turpinu godīgi melot un tēlot muļķi.

Kaut kas cits ir tajās asinīs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Znaroks 17.05.2010 11:33
Pirmais, ko Ušakovs izdarīja kļuvis par Rīgas mēru, - izšķīrās no savas sievas un sāka tusēties ar jaunu meiteni. JĀ. Tieši tādiem vīriešiem jābūt Latvijas politikā! Viņš nav nekāds p...rasts.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lauris 16.05.2010 14:25
Žēl, ka Olga nedzīvo savā dzimtenē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars V. - xxx 15.05.2010 14:35
Krievija ir nokļuvusi ekonomiskās grūtībās un nespēj vairs bruņoties,kā agrāk,bet Krievijas kaimiņi nav īpaši ieinteresēti veicināt Krievijas izaugsmi it īpaši pēc tam,kad Staļins un Krievija 20.gs vadoties pēc sun-czi traktātiem izprovocēja otro pasaules karu un arī paši apdedzinājās,pēc tam izprovocēja auksto karu,kuru pazaudēja.Tagad lielā spēle ar bruņošanās elementiem notiek starp štatiem un ķīnu,bet krievija meklē savu vietu šajā pasaulē.Impēriski noskaņotie krievi savu vietu redz pagātnē slavenajā 9.maija uzvarā,kad viena ļaunuma impērija uzvarēja otru pašas piebaroto ļaunuma impēriju.Tad lai viņi šajā pagātnē arī paliek uz visiem laikiem

Iedzersim uz to kādu gruzīnu kindzmarauli vīna malku!Par nākotni bez konkrētās ļaunuma impērijas!Prozit!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Horacio 14.05.2010 16:53
Ja mani negribēja, nebūšu pilsone. Kā vecajā anekdotē: "Na zlo konduktoru poidu peškom". Kam vajadzīga pilsonība: pašam vai onkulim?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

skaidrojums - māksliniecei 13.05.2010 21:41
Latvieši lepojas ar savu valsti (1920.-1940) tāpēc, ka latviešiem tā bija pirmā nacionālā valsts.

9. maijs latviešu tautai ir sāpju un ciešanu laiks , jo sākās Padomju okupācija

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvis - sd 13.05.2010 16:33
Ja nepārbaudītu nevienu, bardaks vien sanāktu. Tad jau lai pārbauda visus. Izstrādājiet izvērstu piedāvājumu. Īpaši svarīgs jautājums ir finansēšanas avots!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

sd-latvis 13.05.2010 16:27
Ja ieprieks "soferus" neviens nav parbaudijis, vai tiem ir "vaditprasme", jo "vaditprasme" tika uzskatita par "iedzimtu paradibu".....japarbauda katru, vai nevienu...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Māris Brants 13.05.2010 15:22
9.maijs par to, lai nebūtu kara? Tā panaivi. Vai ne līdz galam atklāti. Tad jau tikapt var sacīt - kaut nebūtu zemestrīces. Cik tad no tiem, kas mūsdienās to datumu svin, to karu ir redzējuši? Tapat kā zemestrīces.

Bet 9.maija stāsts funkcionāli jau sen ir par ko citu. Varbūt ne visi krievi to apzinās, spēj noformulēt. Taču pēc būtības 9.maijs ir den_nezavisimosti.ru . Krievijas versija par Bastīlijas ieņemšanas dienu, ASV Neatkarības dienu u.t.t. Diena, kad tiek izjusta piederība valstij. Nu, ja nepatīk valsts, tad tautai. Tas var būt arī protests pret kaut ko - kā Latvijā. Un tas var kļūt par protesta datumu arī Krievijā - ja neapmierinātība ar režīmu pieaugs. Tāda sajūta ir, ka, jo tālāk no 1945.gada uz laika ass virzāmies, jo tas kļūst arvien vairāk no valsts svētkiem par tautas svētkiem.

Kāpēc tieši šis datums? Cita vienkārši nav - tāda ar ko var lepoties. Un tā jau, protams, ir Krievijas kā valsts nelaime - ka pēdējais īsti pozitīvais tās vēsturiskajā atmiņā ir šis datums.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvis - SD 13.05.2010 15:19
Tad deretu "izmerit-nomerit" KATRA LATVIJAS PILSONA lojalitati

Vot tieši tā! Tāpat derētu pārbaudīt visu šoferu vadītprasmi, nevis tikai to, kuri atnāk pēc tiesībām!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvis 13.05.2010 14:23
Vilks spalvu met, tikumu nemet!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ģirts2 12.05.2010 23:32
Olga Žitluhina: "Ušakovs ir pirmais politiķis, uz kuru var paskatīties, kuram acīs var redzēt godīgumu un vēlmi kaut ko darīt cilvēku un valsts labā. Kad priekšvēlēšanu laikā visas šis sejas ir uz lieliem stendiem, patiesībā — nav nevienas sejas! Bet man kā māksliniecei pats svarīgākais ir acis."

Arī es kādu brīdi naīvi cerēju, ka Ušakovs kā jauns Latvijā uzaudzis un izglītojies politiķis ienesīs vismaz pāris jaunas politiskas kultūras vēsmu Latvijas krievos un pozitīvu pienesumu latviešu-krievu attiecībās. Bet kopš viņš bēdīgi slavenajā Rīgas Domes sēdē duetā ar Sleseru tik prasti un primitīvi izrunājās, es jebkādas cerības esmu zaudējis un visas ilūzijas atmetis.

Viņa acīs un sejas izteiksmē - esmu viņu pēdējā mēnesī 2 x redzējis tuvplānā - no "godīguma un vēlmes kaut ko darīt cilvēku un valsts labā" manuprāt nav ne smakas. Bet tas varbūt tamdēļ, ka neesmu sieviete, bet tikai vīrietis... Arī radio intervijās nedzirdu tikpat kā nekādu pienesumu uzlabot starpetniski spriedzi.

Žēl, bet no savām ilūzijām - 9.maijā biju arī kādu stundu biju pie t.s. "Uzvaras pieminekļa", lai izjustu tur valdošo atmosfēru - esmu atvadījies.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

SD-otra puse 12.05.2010 21:05
Tad deretu "izmerit-nomerit" KATRA LATVIJAS PILSONA lojalitati, nevis tikai "jano(iz) mer tiem, kuri neierakstijas izsledosas demokratijas koncepta.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 12.05.2010 20:51
Bet tagad man vismaz ir pilnīgi skaidrs, ka cilvēku traucē vai nu vairogdziedzeris, vai žults. Un tad tā arī jāizturas - kā pret slimu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

otra puse > ES 12.05.2010 17:43
Ja ir problēma, nekas cits neatliek, kā to risināt. Ja mums ir tik vājprātīga vēsture, nekas cits neatliks, kā pašiem to saprast un citiem skaidrot. Mēs nevaram tā vienkārši novērsties no okupācijas laikiem, jo arī tie mūsu sabiedrību ir vaidojuši. Nevaram novērsties, jo no kļūdām jāmācās.
Tā kā mums kaut kā ir jāsadzīvo ar bijušās PSRS imigrantiem, skatīties uz viņaiem caur pirkstiem nevaram. Ir jāveido dialogs ar krievu. Bet, lai tas notiktu, sarunai jābūt valsts valodā. Un uz abpusējas atbildības noteikumiem, nevis mūžīgā "mēs viņus 1990-tajā uzmetām, līdz ar to labāk piekāpsimies". Mēs neko neesam uzmetuši, jebkurā demokrātiskā valstī šādiem imigrantiem būtu jāiziet naturalizācijas process. Tas nav nekas apvainojošs, ja saprot, ka PSRS bija anticivilizācija. Un tas ir priekšnoteikums, lai Latvijas pilsonis būtu lojāls savai valstij.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ES 12.05.2010 15:09
Bija okupācija vai nebija? Galvenais jautājums 2010. gadā. Nu, atzīs, ka bija, ko tālāk? Augšāmcels Staļinu, lai maksā parādus? Vai mums pašiem nesāk attīstīties Krievijas ērgļa sindroms, kad redz tikai tālo pagātni ar mums pāri nodarījumiem un tālo gaišo nākotni, bet šodienas itkā nav. Lai gan tieši šodienu un neseno pagātni būtu vērts papētīt. Kā tas tā sagadījās, piemēram, ka labi domātais Pilsonības likums ar tā naturalizācijas logiem atvēsināja ne vienu vien Latvijai lojālu nepilsoni, bet savulaik aktīvais Ziemeļu rajona Interfrontes nodaļas darbonis Kurdjumovs sēž Rīgas domē? Gan latviešiem gan krieviem ir nelāga tieksme kavēties atmiņās par seniem notikumiem, kur aculiecinieku tikpat kā nav vairs atlicis un objektīvā patiesība ir stipri vien mitoloģizējusies, bet par neseniem notikumiem un to mācībām nelikties ne zinis. Doma par to, ka savulaik no vācu vilka bēgot latvieši krievu lācim uzskrēja, ir ar racionālo graudu. Kam mēs uzskriesim, no lāča mūkot, kāds ir padomājis?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Bogdanova, bļ... 12.05.2010 13:12
Divu "inteliģento" šovinistu saruna. Okupācija pārāk neērts temats, lai atļautos bez ierunām atzīt, ka 1940.gadā Staļins te, neviena neaicināts, ar tankiem iegāzās un vienus apslaktēja, otrus līdz ar zīdaiņiem izveda uz Sibīriju, un pēc kara kolonistu masas saveda iekšā. Nu ļoti neērts temats, nu tā negribas atzīt, ka latvieši Staļinam nelūdza viņus šaut nost un izsūtīt, un vispār viņu valstī ar tankiem gāzties iekšā.
Paldies Dievam, Krievijā vēl joprojām ir daudz gaišāki cilvēki, nekā šie "inteliģenti". Valērija Novodvorska, piemēram, vai Jūlija Latiņina. Viņas kaut kā nav dzirdētas par Baltijas okupāciju šaubāmies.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

SD - TK 12.05.2010 11:52
Jauna kultura? Vai Jus tiesam domajiet, ka vadosa elite ir ieintereseta attistit nacionalo projektu??? Latvija turpina dzivot 19.gs., kad "mode" bija primordialisms, nacija ka etnogenezes jautajums.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nezale 12.05.2010 11:11
But par nepilsoni ir mazak morali degradejosi, neka par pilsoni, kas naturalizejas, lai kljutu par nevienlidzigu. Nemaz nerunajot par pilsoni, kura varda tas viss tika izdarits. Nepilsonis jau negaida nekadas ekstras no valsts, bet naturalizetais pilsonis gan sagaida pilsonibai raksturigo vienlidzibu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 12.05.2010 09:22
"Uzvaras svētki", "uzvaras piemineklis" ... Kurš paskaidros šiem cilvēkiem, ka Latvija kā starptautisko tiesību subjekts 1945.gadā neeksistēja. Mums tā nav nekāda uzvara. Toties staļinistiem, kuri 1939.gada 17.septembrī nodevīgi no mugurpuses uzbruka Polijai un Katiņas mežā apšāva poļu virsniekus - tiem 2.pasaules kara beigas Eiropā, protams, ir svēts datums. Cik svešas teritorijas (Poliju, Austrumprūsiju, daļu Somijas) vien neizdevās anektēt! Plus vēl kolonizēt Baltijas valstis.

Un visbeidzot - saprotu, kādēļ automātiska pilsonības nepiešķiršana bija pareizs solis. Tie, kuri nespēj pārkāpt pāri savam šovinistu lepnumam, dzīvo bez pilsonības un politikā aktīvi nepiedalās. Nepilsoņu vidējais vecums ir 51 gads (LR pilsoņu vidējais vecums ir 38 gadi). Liela daļa no viņiem tā arī nomirs nenaturalizējušies.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pt 12.05.2010 07:56
Pārsteidzoši dzirdēt no "kultūras cilvēka" tādu ķēkšas domāšanu. Ko vien vērts šis

"Ja mani automātiski izslēdza no jaunās valsts būvēšanas, tad lūdzu — es jums arī atdodu atbildību par to. Lūdzu! ....Esmu apolitisks cilvēks. Es domāju, ka ar politiku jānodarbojas vīriešiem un profesionāļiem".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

tk 12.05.2010 04:15
Muljkibas! Man patik viedoklju dazhadiba utt.. Tachu tas nav nekada sakara ar to, ko teicu. Lojalitates ir tadas, kadas taas ir. Tur ar toleranci nepalidzesi... Un ekstrema gadijuma (kara) katrs var pienjemt lielakoties vienu pusi, neskatoties uz savu "dazhadibu". Es piemeram, skaidri zinu, ka ar shada tipa cilvekiem mes busim pretejas frontes pusees praktiski pie visiem iespeejamajiem izkaartojumiem. Vot i vesj skaz... Nevajag to dramatizet.- taa tas ir bijis vienmer un visur. Kamer izveidojas jauna kultura, kas ir kadu, nu nezinu, seshu paaudzu pasakums

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sd - tk 12.05.2010 02:58
Busim godigi, spriesot pec teikta - Jums nepatik dzivot demokratiska valsti! Nepatik viedoklu dazadiba, nestandartizeta domasana un ta talak. Kas tad saja gadijuma ir Demokratiskas Latvijas ienaidnieks?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

tk 12.05.2010 01:12
Kas tur fantastisks? Standarta 5. kolonnas parstave. Jaa, jaa, taa sauc cilvekus, kas ir lojali citai valstij un parasti skrien pukjes likt uz tankiem. Ari 1940aja uz ielam skreja “apsveikt revoluciju” pamataa krievvalodigie. Manuprat, Latvijas pilsonibas likums labi shos kadrus atsijaja. Protams, parmest tur nav ko, - vienkarsi janjem vera, kad klausamies smadzenju skaloshanu par "integraciju". :)P.S."lai tik kara nebutu"... Karsh jebkura gadijuma nebutu, arii ja uzvareetu vacieshi. Arii otrs sho pashu kadru lietotais arguments "tad juus nebutu dzimushi" ir pagalam ipatns. Laikam ljoti mees pardzivotu, ja nebutu dzimushi :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

SD 11.05.2010 23:44
Fantastiska intervija! Fantastiska sieviete!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

otra puse 11.05.2010 23:18
Mākslas cilvēki nokļūstot politikā nereti kļūst par savu ideālu upuriem, jo politikā ideāliem ir tikai sekundāra loma. Arī Imants Kalniņš ir labs piemērs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Diesel 11.05.2010 20:15
Paldies par interviju. Priecājos, ka krievu tautības cilvēki atklāti pauž savas domas. Man par interviju ir pāris komentāri. 1) Par to, ka visi 9. maija svinētāji domā, kaut tik nebūtu kara:Bet Prāga, Budapešta, Afganistāna, 2X Čečenija, nesen - Gruzija? 2) Par būšanu krievu pusē.Ar nožēlu jāuztver fakts, ka cilvēks ar šādu izglītību un inteliģences pakāpi uzskata par vajadzību "būt kāda pusē". Protams, var jau stāstīt par aizvainojumiem 20 gadu garumā, taču iedomāsimies, ka arī latvieši sāks uzsvērt savus aizvainojumus 50 gadu garumā. Kuri aizvainojumi būs lielāki? Un kur mēs visi šādā ceļā nonāksim.3) Par to, ka O,Žitluhina vienmēr saka, ko domā.Savos salīdzinoši jaunajos gados jau esmu paguvis pārliecināties, ka dzīvē atļaušanās vienmēr teikt visu, ko domā, ir milzīga greznība - ja visi cilvēki tā darītu, sabiedrība mēneša laikā kolapsētu vai vismaz būtu daudzi tiesvedības procesi. Vēl skumjāk, ja šo greznību (uz citu rēķina) atļaujas tik izglītots cilvēks,kas pārstāv kultūras vidi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

m. 11.05.2010 19:51
Lai šī dāma tiek pati galā ar savām problēmām, kuras viņa pati sev ir izdomājuss. Dzīvē tomēr ir arī svarīgākas lietas, par ko domāt un kā definēt savu identitāti, ne tikai nostājoties pret vienas vai otras valsts pilsonību.

Saistītie raksti

Diagnoze - 9. maijs politika.lv

Citi autora darbi