Atslēgvārdi:

Es jūs piespiedīšu mani slavēt! 4

Sponsoru stingri kontrolēto komplimentu plūsma medijos nosmacē sabiedrībai tik nepieciešamo pašrefleksiju un domu apmaiņu.

Iesaki citiem:

Žurnālistes Agneses Kleinas izdzīšana no Riga Fashion Week modes skates un akreditācijas liegšana ir nevis šī notikuma organizētāju muļķīga kaprīze, bet parāda pasen ielaistas mediju infekcijas kārtējās izpausmes.


Tikai labu vai neko

Tā ir visiem tik mīļā komplimentārā žurnālistika, ko varam redzēt gan dažādos izklaides formātos, gan politiķu intervijās. Tā ir tik populāra un piedzīvojusi neapstādināma vīrusa cienīgu izplatību, ka vismaz dažu industriju un dažu pasākumu rīkotāji ir svēti pārliecināti, ka mediji ir viņu interešu apkalpotāji, bet žurnālisti — vienīgi pasākumu vai personību interesēs regulāri nodarbināmi indivīdi.

Bez šīs pārliecības, nebūtu arī šādas slimīgas reakcijas — nelaist modes skatē žurnālisti, kas savā blogā reklāmistiem uzdevusi jautājumus par modes nedēļas plakāta kvalitāti un parādījusi citu modes nedēļu plakātus. Proti, Agnese Kleina veikusi no pasākumu rīkotāju viedokļa visbaisāko “noziegumu” — viņa piedāvā patstāvīgu refleksiju par notikumu un parāda tā kontekstu. Blogs pat nav kritisks, tas bija vien mēģinājums runāt ārpus pasākuma rīkotāju paredzētās programmas. Sekas bija zibenīgas!

Es pati līdzīgā situācijā nokļuvu, kad nesen žurnālā Izklaide izteicu subjektīvas pārdomas par LNT projekta Maģiskās kāzas Molā sociālo jēgu. Rakstīju, kā jutos, redzot, ko televīzijas šova dalībniekiem spēj piedāvāt cilvēces visspēcīgākā rituāla norise lielveikalā. Lai arī teicu atzinīgus vārdus par sirsnīgajiem mīlētāju videportretiem, pārdomas bija mulsuma un jautājumu pilnas. Pēc dažām dienām no ziņu aģentūrās izplatītās, aizkaitinātās televīzijas preses relīzes uzzināju, ka biju ņirgājusies par visu radošo komandu un lielisko mirkli šova dalībnieku dzīvē. Redakcijā mani mierināja, ka dažu šovu rīkotāji (un ne tikai viņi vien) hroniski uzskata, ka pārējie mediji ir vien aktuālo projektu daudzināšanas papildu kanāli. Pati gan izteicu pieņēmumu, ka ar manu rakstu neapmierināts varēja būt pasākuma sponsors, tāpēc arī televīzija rīkoja cīņu pret viedokli.Zem kontroles

Ja citādi nevar padarīt medijus par pakalpojumu sniedzējiem, tad pasākumu rīkotāji slēdz līgumus ar medijiem par “informatīvo atbalstu”, aiz kura slēpjas ne vien bagātīga un auditorijai nepieciešama informēšana, bet arī citi labumi, piemēram, ekskluzīvas tiesības intervēt pasākumu galvenās personas. Rau, tikko Privātā Dzīve lūdza komentēt, vai Baiba Sipeniece tiešajā ēterā drīkstēja ironiski norādīt uz šova informatīvā sponsora rakstā (par Sipenieces kleitām un sadarbību ar Elitu Patmalnieci) it kā esošajām kļūdām? Lai kāds ir šis mikrokonflikts, uzdotajā jautājumā ietverta pārliecība, ka informatīvais sponsors ir kā neaizskarams svētums.

Varētu stāstīt gari un plaši par gadījumiem, kad mediju, izklaides un dažādu mākslas (arī sporta un citu jomu) savstarpējā sadarbība ietver tādā pakāpē attīstītu mijiedarbību, ka parneri cits par citu drīkst runāt vien kā par mirušajiem — vai nu labu vai neko. Mediji nereti ļaujas šai spēlei, jo tas ir ērts materiālu un attiecību nodrošināšanas veids. Ne jau visi un ne jau vienmēr, tomēr diezgan daudzi un diezgan bieži.

Mums, visiem pārējiem, kas patiesi vēlas zināt, kā vērtēt mums apkārt virmojošās dzīves norises, un cer uz brīvu domu lidojumu, šī prakse ir ļoti slikta ziņa, jo tiek ierobežota diskusija, viedokļu dažādība. Stingri kontrolēto komplimentu plūsma nosmacē sabiedrībai tik nepieciešamo pašrefleksiju un domu apmaiņu. Bet komplimentāro publikāciju varoņi nākamos projektus reklamē ar iepriekšējo slavinošajiem materiāliem. Viss ir under control, kā teiktu militāru attiecību cienītāji.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (4) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 12.11.2010 14:27
>I Domburs, i Lapsa dara un darīs, par ko nevajag brīnīties - jo bez 4 varas (medijiem) jau 4.maija sistēma nespētu funkcionēt. Ar 4 varas palīdzību tas ''titānika'' grimšnas process vēl ilgi, ilgi var turpināties......' Slīcēju glābiņš pašu rokās' ( ja galvas vairs nespēj apjēgt notiekošo? ).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaņdžs 12.11.2010 11:32
Vai tad to pašu nedara "žurnalists" Domburs ar savu nogurdinošo šovu Kas Notiek Latvijā? Titānika (nu nevar būt Latvija) grimst, bet uz skatuves spēlē viens un tas pats orķestris kāda pazīstama žurnalista vadīts it kā nekas nebūtu noticis. Sistēma kuģo uz priekšu uz Ņujorku (jo ātrāk jo labāk), kamēr kuģa apakšējās kajītēs visi jau noslīkuši. Tādiem, kas izsprukuši un peld uz laivu var virs galvām kult gaisu ar airi (air) un nejauši ar airi arī mērķī trāpīt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 11.11.2010 22:55
p.s. Delfo's ar viens izbrīnītais ''nezinītis'' rakstu par līdzīgu tēmu uzrakstījis, kas par reālās demokrātijas apstākļos notiekošo likumsakarīgo procesu ir pārsteigts - Sandris Točs: ‘Divas Latvijas’ un mediju filtrs'. Divdesmit gados vēl nav pielecis par notiekošajiem procesiem, pat pēc Diena's un LNT īpašnieku maiņas nav pielecis, kas reāli notiek....uh, smags gadījums, gandrīz klasika iz ''Briljanta rokas'' bīutu jācitē ( situācija, kad Kazladojevs runā par naudu seifā, bet Ļoļiks atbild:'Kā saka mans šefs, ja cilvēks ir ku-kū,.tad tas ir uz ilgu'. Ku-kū, laipni lūgti reālajā demokrātijā ! )

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 11.11.2010 22:39
''Viss ir under control, kā teiktu militāru attiecību cienītāji'' - VAI TAD cienītā I.Ījaba lekciju kursu ''Reālā demokrātija'' neapmeklēja ? Latvijas mediju tik' pieprasītais polittehnologs ir izgājis labu apmācību ASV, tā kā viņa stāstītajā der ieklausītie. ASV pastāvošo demokrātijas/'under control' pamatoti uzskata par visaugstāko starp rietumvalstīm, tāpēc tur panākto der Latvijas demokrātijas 'modes' noteicējiem pamatīgāk iepazīt - galu galā sasniegt 99.99% arī Latvijā ar vienām brutālām metodēm jau nevarēs.Būs jāstrādā smalkāk, būs mediju menedžeriem smadzenes jākustina, lai 'under control' līmeni nemitīgi paaugstinātu un paaugstinātu.Darāmā daudz, lai ASV pastāvošo ideālu sasniegtu. Vēl jau nekontrolētās brīvības telpa Latvijā ir plaša, tā kā priecājamies....

Ābrams Kleckins:''(.) Man viens amerikāņu intelektuālis, viņi tur ir nospiedošā mazākumā un nejūtas pārāk komfortabli, reiz teica:ko jūs te cepaties par to totalitārismu. Totalitārisms ir Amerikā, bet atšķirība ir tā, ka tur cilvēki visu dara labprāt. Viņi domā, ka ir brīvi cilvēki, lai gan visu labprātīgi dara, kā viņiem liek. Tas ir ideālais totalitārisms, kur nav pat vara jālieto'' ( 'Krēsls uz kura es sēžu, ir ļoti karsts'. NRA.28.06.2010)

Saistītie raksti
Skumjs2 255x203

Nolauz kurpi! 2 Autors:Aigars Bumburs

Citi autora darbi
Amerikam

Amerika vilnis 6 Autors:Anda Rožukalne

5094543120 a0e90ca6e6

Maģiskā formula 10 Autors:Anda Rožukalne

5946598820 6033176481

Miglas zonā 10 Autors:Anda Rožukalne

2632802003 9f40405723

Vecums kā šķērslis 12 Autors:Anda Rožukalne