Atslēgvārdi:

Es esmu LOHAS 4

Es esmu LOHAS, visīstākā!Priecīgi izsaucās kāda man labi pazīstama sieviete, kad viņai biju pastāstījis par diviem jaunuzzinātiem mārketinga konceptiem. Tie mēģina definēt izmaiņas patērētāju sabiedrībā, kuras saistītas ar atsevišķu cilvēku grupu pievēršanos ilgtspējai un videi draudzīgam dzīvesveidam.

Iesaki citiem:

OHAS (lifestyle of health and sustainability) jeb veselības un ilgtspējas dzīvesveids apzīmē patērētāju segmentu, kuri aizraujas ar zaļu dzīvesveidu, domā par ilgtspēju, atbalsta ekoloģiskas iniciatīvas. Kādā veidā? Ar saviem ikdienas paradumiem un patēriņu – viņi pērk bioloģisku pārtiku, videi draudzīgu sadzīves ķīmiju, brauc ar hibrīdauto, dzīvo energoefektīvā zaļi būvētā mājā, investē ētiskajos fondos, atbalsta Fair Trade. Citiem vārdiem – šie cilvēki, kas pēc demogrāfiskajiem rādītājiem ir augsti izglītoti un finansiāli labi nodrošināti, izvēlas to, kas ir augsti kvalitatīvs, bet ar pievienotu vērtību – ētiskumu. Un nenoliedzami – šāds dzīvesveids ir arī diezgan stilīgs, turklāt šobrīd Rietumu pasaulē un attīstītajā Āzijā pietiekami rets, taču vairs ne margināls.

Daudz mazāk varētu būt cilvēku, kurus varētu kategorizēt kā LOVOS segmentam piederošus. LOVOS (lifestyle of voluntary simplicity) – brīvprātīgās vienkāršības dzīvesveids – nozīmē vides un ilgtspējības vadītu atteikšanos no patēriņa, turīguma, „jo vairāk, jo labāk“ principa dzīvē, līdz ar to arī no finansiālas labklājības, zināmā mērā arī no ērtībām un komforta. Tā ir vienkārša dzīvošana, taču ne apzināta pievēršanās nabadzībai vai askēze. Šī dzīvesstila jau konkrētāka izpausme ir – atkal jau jālieto termins angļu valodā, turklāt šim neesmu atradis labu pārnesumu latviešu valodā – „downshifting“. Tas nozīmē apzinātu lēnāka dzīves tempa izvēli, dzīvošanu ar mazākiem līdzekļiem, darba dzīves balansā izvēlēties uzsvaru uz dzīvi, un arīdzan – zaļāku dzīvesveidu. Piemēram, Lielbritānijā samērā daudz gadījumu, kad ģimene pārceļas no lielpilsētas uz laukiem, viņu ienākumi samazinās uz pusi, taču daudz ir daudz vairāk laika kopā būšanai. Radikālākie gadījumi – pārcelšanās uz laukiem pavisam citā valstī. Taču tikpat labi „downshifting“ ir arī atteikšanās no automašīnas lai samazinātu savas emisijas vai apņemšanās nestrādāt virsstundas, bet tā vietā pavadīt laiku ar ģimeni. Vienojošais – pieņemt lēmumu, ka „mazāk ir labāk“.

Šonedēļ ir Starptautiskā „downshifting“ nedēļa. Šīs kustības entuziasti apgalvo, ka „downshifting“ kļūst par izplatītu parādību visā pasaulē. Latvijā noteikti ir cilvēki, varētu tikt uzskatīti par piederīgiem šai kustībai – sākot jau no tiem, kas Atmodas gados devās no pilsētas uz atgūtajām dzimtas mājām, beidzot ar jaunām ģimenēm, kuras šobrīd dodas uz laukiem. Taču kopumā sajūta par Latviju ir tāda – LOHAS nāk – ekoproduktu bizness virmo, ielās parādās hibrīdauto, žurnāli raksta par „zaļu“ dzīvesveidu (t.i. – „zaļu“ iepirkšanos), bet brīvprātīgā vienkāršība ir dažu „trako“ izpausme. Taču tīri racionāli tieši atteikšanās no patēriņa dod vislielāko labumu videi un laimes sajūtu par dzīvi.

Ja interesē „downshifting“ – šeit padomi, kā to darīt: http://www.downshiftingweek.com

Un, ja kādam iešaujas prātā trāpīgs latviskojums terminam „downshifting“ – padalaties!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (4) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

viks 29.09.2008 19:54

virzos uz LOHAS, jo daudz vēl darāmā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ritvars 28.04.2008 12:19

Downshifting - satīstība.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Xenu 25.04.2008 11:13

Ja pie tā ķeras mārketeri, tad skaidrs ka būs pakaļskrējēju masa. www.algae-oil.com . Šai gadījumā laikam pat labi ka tā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 24.04.2008 10:35

(1) Vikipēdijā šis vienkāršā dzīvesveida piekritēju apzīmēšanai domātais saīsinājums minēts kā LOVOS (nevis LOVAS). Latviski šos saīsinājumus diez vai ir jēga lietot, jo piemēram, vārdam "lohs" ir negatīva nokrāsa.

(2) "Downshifting" - burtiski būtu "lejupbīde" (līdzīgi kā "download" ir "lejuplāde", t.i. faila nopumpēšana no Interneta). Manuprāt, ideju tēla "downshifting" izcelsme saistāma ar velosipēdiem un automašīnām - t.i. pārnesuma samazināšana uz mazāku. Varbūt tā būtu jāsauc svešvārdā par "decelerāciju" - t.i. ātruma samazināšanu (pretstatā "akselerācijai")? Varbūt tomēr noder aprakstošs termins - "dzīvesveida vienkāršojums".

Starp citu, mentālā bilde ar auto pārnesumiem iznāk ačgārna, jo ekoloģiskākais braukšanas veids būtu izmantot iespējami augstāku pārnesumu pie konkrētā ātruma (t.i. "upshifting").

Ir vēl viena problēma - dažās rietumvalstīs šis dzīvesveids iegūst sevišķus apzīmējumus, jo Jāņa aprakstītās prakses bieži kombinējas. Es, teiksim, esmu par veselīgu un ilgtspējīgu dzīvesveidu, bet man galīgi nerūp nedz Fair Trade, nedz ieguldījumi "ētiskās akcijās" - manuprāt, nevajag jaukt kopā dzīvesveidu, par kuru atbildam katrs pats, ar vairumtirdzniecību un finansu pārvaldību, kur lielākās autoritātes ir bankas un investīciju profesionāļi.

Ir dzirdēti stāstiņi par "ētiskajiem fondiem", kuri atteikušies investēt kāpurķēžu agregātu uzņēmumā Caterpillar, jo, redz, Caterpillar buldozerus izmantojot Izraēla - tāpēc tie esot cilvēces ienaidnieki. Manuprāt, amerikāņu vidū ir dzīvas hipiju paaudzes un Vjetnamas kara protestētāju īpatnības.

Citi autora darbi
Paparde

Lai zemei sāpes nav Autors:Jānis Brizga

Janis brizga 165x152

attīstība vai izaugsme 15 Autors:Jānis Brizga