Atslēgvārdi:

Elle Latvijas nodokļu paradīzē 27

Nodokļu maksātājiem ir jāsaprot, ka valsts nav veikals, kur par nodokļu naudu katrs atsevišķi nopērk sev nepieciešamo. Valstij savukārt jāgarantē, ka nodokļu nauda tiek lietota lietderīgi visas sabiedrības labā, it sevišķi — ja nodokļi tiek celti.

Iesaki citiem:
Elle
Foto:girlguyed

Kāpēc man vispār ir jāmaksā nodokļi? Domāju, šādu jautājumu tagad, krīzes laikā, uzdod daudzi Latvijas iedzīvotāji. Samazinot valsts budžetu, dažādi sociālie pabalsti sarūk vai izzūd pavisam. Valsts iestādes samazina sniegtos pakalpojumus un savu darba laiku. Valsts sektora efektivizācijas un optimizācijas melnais caurums citu pēc cita iesūc sevī tos labumus, uz kuriem cerēja nodokļu maksātāji. Taču nodokļu nasta tikai pieaug[ 1 ]. Šāda situācija rada ļoti labvēlīgu augsni populistiskiem aicinājumiem un nepamatotai kritikai pret valsts sektoru kopumā un arī tieši pret nodokļiem.


Nodokļi kā valstiska zādzība

Lūk, kāds piemērs no ierindas pilsoņa krīzes laika argumentācijas pret nodokļiem: “Kā bērnam iemācīt, kas ir nodokļi? Elementāri. Kad bērns kaut ko pats nopelnījis (končas, sīceni vai ko vēl), pasakiet, lai uzliek uz galda. Tad trešdaļu pievāciet un sakiet, ka tie ir nodokļi. Atkārtot katru reizi ar bērna nopelnīto, līdz tas saprot, kas ir nodokļi.”[ 2 ] Nodokļi tātad ir zādzība, bet valsts — vardarbīgs zaglis. Turklāt ievērojiet, ka šim secinājumam nav pilnīgi nekāda sakara ar aizdomām par korupciju, naudas nesaimniecisku izlietošanu vai prastu blēdīšanos. Arī tad, ja iekasētie nodokļi patiešām tiek izlietoti sabiedrības vajadzībām, piemēram, veselības aprūpei, tā vienalga cilvēka acīs būs zādzība. Tā ir ideoloģiska, principiāla pārliecība par nodokļu sistēmas kā tādas netaisnīgumu. Sabiedrība ir pievākusi cilvēka sūri, grūti pelnīto naudu un tērē to pēc saviem ieskatiem. Bērnam atņemtās konfektes apēdis kāds cits, un tas taču nevar būt taisnīgi!

Šāds skatījums, manuprāt, atspoguļo Latvijā diezgan izplatītu greizu izpratni par nodokļu būtību. Proti, valsts tiek būtībā uzskatīta par uzņēmumu, kurš par vairāk vai mazāk konkrētu cenu sniedz veselu rindu pakalpojumu. Pilsonis samaksā naudu (nodokļus), lai vēlāk varētu pamatoti pieprasīt bezmaksas vai lētu veselības aprūpi sev un savai ģimenei, labas skolas saviem bērniem un galu galā bezdarbnieka pabalstu darba zaudēšanas gadījumā. Taču šādā veidā tiek aizmirstas būtiskas nodokļu funkcijas.


Nodokļi — visu labklājībai

Pirmkārt, valsts ar nodokļu palīdzību veic līdzekļu pārdali, kas balstās uz sociālā taisnīguma principiem. Piemēram, es, gados jauns un veselīgs cilvēks, slimoju reti. Taču mani maksātie nodokļi palīdz ārstēties cilvēkiem, kuri to citādi nevarētu atļauties. Turklāt gadījumā, ja man tomēr būtu nepieciešama kāda dārga procedūra vai operācija (un šādu iespēju pilnībā izslēgt nevar), es par to no savas kabatas tāpat nevarētu samaksāt.

Otrkārt, ar nodokļiem tiek apmaksāti arī tā sauktie kolektīvie labumi (public goods). Tās ir lietas, kuras nepieciešamas visiem, taču katrs atsevišķi sev tās iegādāties nevar. Tās ir ļoti būtiski nošķirt no citām precēm un pakalpojumiem, kuras arī ir nepieciešamas visiem, taču kuras katrs sev sarūpē pats. Apģērbs ir vajadzīgs gan man, gan arī manam kaimiņam vai kolēģim — taču mēs katrs nopērkam tādas bikses un kreklu, kādi mums patīk un kādus mēs varam atļauties. Savukārt gabalu ceļa un porciju tīra gaisa vai ūdens es nevaru nopirkt un paturēt tikai sev. Pie kolektīvajiem labumiem vismaz daļēji var pieskaitīt arī aizsardzību no ārējiem vai iekšzemes agresoriem, sociālo drošību un pat sabiedrisko transportu.


Indijas mācība

Jāatzīst, krīze un attiecīgi valsts budžeta samazinājumi Latvijā būtiski ierobežo šo nodokļu funkciju praktisku īstenošanu. Tomēr tas nav pamats šīs funkcijas noliegt gan pēc formas, gan pēc būtības. Tas drīzāk liek domāt par to, kā šīs funkcijas atdzīvināt. Šeit tieši vietā būs ilustratīvs piemērs no mana nesenā ceļojuma uz Indiju. Mūsu grupa bija norezervējusi viesnīcu Goa štatā, Indijas rietumu piekrastē. Cenā bija iekļauts arī transports no lidostas. Kad mēs, pārkarsuši un no sviedriem slapjām drēbēm (ēnā +35 grādi!) ievēlāmies taksometrā, mūs gaidīja nepatīkams pārsteigums. Šoferis par kondicioniera ieslēgšanu pieprasīja 300 rūpijas (aptuveni trīs latus). Plikpaurainais vīrs tikai noburkšķēja savās sirmajās ūsās, ka viņam svelme nebūt netraucējot. Tā kā līdz viesnīcai bija jābrauc vairāk nekā stundu, atlika vien samaksāt par šo “īpaši ekskluzīvo” pakalpojumu — mazdrusciņ vēsāku gaisu automašīnas salonā.

Šķiet, ka liela daļa Latvijas nodokļu maksātāju tagad jūtas līdzīgi kā mūsu grupa šajā situācijā. Tu ne tikai nesaproti, kur paliek nodokļu nauda. Tu ļoti labi saproti, ka no tevis pieprasa maksāt par to, par ko jau ir samaksāts. Un vēl paskaidro — ja nemaksāsi, būs vēl sliktāk! To var salīdzināt arī ar ubagu uzvedību Kalkutas ielās. Viņi nenodarbojas ar vienkāršu diedelēšanu. Tā ir rūpīgi izkopta stratēģiska māksla, kā “pamatotā veidā” dabūt no cilvēkiem naudu. Kad tu iepērcies, viņi raustīs tevi aiz drēbēm, pieprasot 10 rūpijas (aptuveni vienu latu) par... to, ka viņi tev ļaus netraucēti iepirkties! Latvijas valsts diemžēl arvien vairāk un vairāk atgādina šos ubagus vai iepriekš minēto taksometra šoferi.


Uzņēmēji pret valsti?

Uzņēmēji, protams, izmanto šo brīdi, lai norādītu — valsts sektors ir neefektīvs un tikai „apēd” nodokļu maksātāju naudu, tāpēc vismaz daļu valsts funkciju varētu pārņemt privātais sektors. Šādu ideju par Uzņēmumu reģistru oktobrī izteica Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētāja Žaneta Jaunzeme-Grende. [ 3 ] Izklausās skaisti, jauki un pareizi? Iespējams. Taču es gan nebūt neesmu pārliecināts, ka uzņēmējus vada tīri altruistiska vēlme kāpināt konkrētu institūciju efektivitāti. Uzņēmējdarbības galvenais dzinulis vienmēr ir bijis pelnīt. Turklāt valsts institūciju efektivitāte drīzāk izpaužas, nodrošinot sociālo taisnīgumu un garantējot kolektīvos labumus visai sabiedrībai. Šaubos, vai kāds uzņēmējs, liekot roku uz sirds, apņemsies primāri rūpēties par šīm lietām.

Ir jāapzinās, ka nav prātīgi runāt par minimālu valsts sektoru (tas taču ir neefektīvs, tāpēc jāierobežo) un minimāliem nodokļiem (jo tie taču tiek tērēti nelietderīgi) kā ceļu uz Latvijas valsts attīstību ilgtermiņā. Galvenais ieguvējs no liela valsts sektora patiesībā ir tieši privātuzņēmēji[ 4 ]. Valsts lielā mērā nodrošina darbaspēka izglītību, tāpat arī lielu transporta un komunikāciju infrastruktūras daļu. Turklāt pietiekami attīstītā sabiedrībā valsts sektors ir arī viens no primārajiem privāto uzņēmēju ražoto preču un piedāvāto pakalpojumu patērētājiem. Liels valsts sektors, protams, nozīmē arī salīdzinoši augstus nodokļus.


Mazo nodokļu maldi

Nodokļi tātad ir nepieciešami visiem — gan katram pilsonim atsevišķi, gan arī uzņēmējiem valstī, ja mēs vispār vēlamies attīstīties kā taisnīga un daudzmaz līdztiesīga sabiedrība. Taču jāpanāk arī, lai šos nodokļus vēlētos maksāt pietiekami liela sabiedrības daļa. Un te nu atkal jāpiemin kāds maldīgs pieņēmums — ka vēlme nemaksāt nodokļus rodas tāpēc, ka nodokļu nasta ir pārāk smaga. Zviedru politologs Bū Rotšteins [Bo Rothstein] savos darbos un lekcijās ir atkārtoti pieminējis sarunu ar kādu krievu diplomātu deviņdesmito gadu beigās. Šis diplomāts Rotšteinam vaicāja, kā tas tā var būt — Zviedrijā, kur nodokļi ir augsti, valsts iekasē 98% nodokļu, bet Krievijā ar tās salīdzinoši zemajiem nodokļiem — tikai ceturto daļu? Galu galā abi vienojās, ka tam ir divi cēloņi. Pirmkārt, Zviedrijā katrs nodokļu maksātājs ir pārliecināts, ka arī lielākā daļa viņa līdzpilsoņu godprātīgi atdos valsts kasei paredzēto naudu. Savukārt Krievijā šādas savstarpējas uzticības nav, un neviens taču negrib būt muļķis un maksāt nodokļus, ja citi to nedara. Otrkārt, Zviedrijas nodokļu maksātāji ir pamatā pārliecināti, ka valsts naudu tērēs lietderīgi. Tikmēr Krievijā nodokļu maksātāji ir pamatā pārliecināti par pretējo — liela daļa naudas tiks notrallināta korupcijas mašinērijā.

Būs lieki skaidrot, kurai valstij — Zviedrijai vai Krievijai — vairāk līdzinās Latvija. Svarīgi ir saprast, ka ķīvēšanās starp “ierindas pingvīniem”, valsti un uzņēmējiem par to, kurš jūtas vairāk apdalīts, nepalīdzēs kaut ko mainīt uz labo pusi. Nodokļu maksātājiem ir jāsaprot, ka valsts nav veikals, kur par nodokļu naudu katrs atsevišķi nopērk sev nepieciešamo. Valstij savukārt jāgarantē, ka nodokļu nauda tiek lietota lietderīgi visas sabiedrības labā, it sevišķi — ja nodokļi tiek celti. Uzņēmējiem nav jāskatās uz valsts sektoru kā naidīgu konkurentu, bet gan kā uzņēmējdarbības būtisku pamatu. Tikai ar šādu attieksmi ir iespējama produktīva diskusija, kā no sabiedrības, kuru raksturo aplokšņu algas un nodokļu naudas izšķērdēšana, Latvija var nokļūt līdz sabiedrībai ar godīgiem nodokļu maksātājiem un tikpat godīgu un taisnīgu kopīgās naudas tērēšanu. Tikai tad, kā teiktu pazīstamais lingvists un politiskais aktīvists Noams Čomskis, nodokļu deklarācijas iesniegšanas diena būs arī demokrātijas svētku diena.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (27) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vladimiram 05.01.2010 19:41
Lai kā arī Jūs necenstos,nu nebūs Latvijā otra Krievija,pietiek ar vienu ,tepat kaimiņos,nemaz ne tik tālu,lai nevarētu uz turieni pārcelties un baudīt visus tur esošos labumus-gan pilsonību,gan iespējas strādāt valsts pārvaldē,gan skolas dzimtajā-krievu valodā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Владимир 04.01.2010 19:50
В дополнение я приведу две цитаты
-------------------------------------------------------------
Я первый готов выступить за подчинение справедливым законам. Подчиняться справедливым законам — не только юридическая, но и моральная обязанность. И, наоборот, существует моральная обязанность не подчиняться несправедливому закону. И я согласен со святым Августином, что «несправедливый закон — это вообще не закон...»
.....
Если в своем письме я допустил нечто, звучащее как преувеличение и говорящее о неразумной нетерпимости, прошу меня простить.
http://www.agitclub.ru/museum/action/king1963/king2.htm

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Владимир 04.01.2010 19:11
Ну. с наступившим вас новым годом!

Я не буду последователен в порядке. Я еще раз обрисую ГЛАВНЕЙШУЮ проблему.

Вот JānisR
Bērnam sliktas atzīmes skolā? Bilinguālā apmācības sistēma vainīga!
Да, Янис! Именно так! если дети учились на родном и получали на экзамене средний 6.5 а билингвально стали получать 5.5 и это статистика по ВСЕМ (!!!) детям? То есть 100процентная выборка?
Ну, дайте мне логичное обьяснение.

Lai vai kas notiktu vainīgi vienmēr ir kādi citi nevis pats cilvēks!
А... так это сами русские виноваты, что не попадают в правительство, что не представлены в гос. службе? Вах-вах... Какого же Вы мнения о русских!

А вот и Diesel...
Kāpēc lai es ierastos un nosistu Jūs vai Jūsu bērnu?
а я откуда знаю? Что Вас заставляло выгонять русских детей из школ в 89-м? Что заставляло выгонять русских детей прикладами из школы возле Агенскалнского рынка в 93-м? Что заставляет Вас запрещать им учиться на родном?
Я должен отвечать на эти вопросы? Ну, знаете... Тогда это не я , это Вы получается, психически больной человек, а я должен обьяснять Вам Вашу болезнь!

а это ...ja šeit nepatīk, vai nu demokrātiskā ceļā cenšaties kaut ko mainīt... это вообще прелесть! Мы не можем ничего поменять, потому что Вы не позволяете! Причем это делается Вами просто по злобе, вопреки Вашим же интересам!
я приводил пример с образованием. В ЦЕЛОМ в результате ВАШЕЙ "реформы" образование в стране ухудшилось! А значит, Латвия стала менее конкуретно способной. Зачем Вам это?
И почему я должен ЭТО оплачивать из налогов?

Собственно ЭТО проблема!

Алексис, Вас интересует
"Если Вы на самом деле так презираете нас (потомственных граждан) и Латвийскую Республику - то какого черта вам ее гражданство?" Да не нужна мне ВАША "ЛР". Мне нужно государство для Народа Латвии в Латвии!
Вот Вы тут заявили, что Вы лично готовы "сдать". Замечательно, назовите день и час, когда так поступит 50 процентов плюс один "потомственный гражданин". Конкретно, КОГДА они "сдадут на гражданство".

Проблема, повторю в сотый раз, не во мне! Вы же лжете, что
"Но стране нужны нормальные люди, а не озлобленные.". Вам нужнв РАБЫ, Вам нужно быдло, Вам нужны нищие, голодные, живущие в руинах люди.

Это не мне, это Вам еще многому надо учиться. Надо научиться любить Латвию, надо научиться гражданскому мышлению, приличному поведению, уважению к чужим правам и законным интересам.

Ничего из этого Вы НЕ УМЕЕТЕ. Потому платить налоги для властям ЛР- преступление против Латвии!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

JānisR - Diesel, Vladimiram 03.01.2010 15:05
Es domāju ka ar cilvēkiem kā Vladimirs diskusijas ir bezjēdzīgas. Nu patīk cilvēkam justies apvainotam. Tādu cilvēku ir daudz.
Vainot kādu visās savās problēmās ir daudz vienkāršāk kā uzņemties atbildību pašam par sevi: Šņabis veikalā dārgs? Latviešu fašisti vainīgi!
Bērnam sliktas atzīmes skolā? Bilinguālā apmācības sistēma vainīga!
Lai vai kas notiktu vainīgi vienmēr ir kādi citi nevis pats cilvēks! Ļaujiet jel viņam izbaudīt svētlaimīgu upurēšanos apstākļiem.
Ar oponēšanu jūs tikai saasiniet viņa slimību un dodiet iemeslu atrast vēl neskaitāmus ļauno spēku aģentus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


JānisR 03.01.2010 14:57
Jūs ejiet no faktiem uz absolūtiem vispārinājumiem - nebūt ne katrs pakalpojums ko sniedz valsts uzņēmums ir uzskatāms par publisku labumu. Liela daļa no valsts uzņēmumiem par tādiem ir tapuši apstākļu sakritības dēļ. Ar ko Lattelekom sniegtie sakaru pakalpojumi ir publiskāki labumi kā piemēram Baltkom? Vai arī ar ko Rīgas satiksmes pakalpojumi tik ļoti atšķiras no piemēram mikroautobusu sniegtajiem?
Atbilde ir vienkārša - ne ar ko!
Vienkārši uzņēmumi kuriem jau sen bija jābūt privatizētiem tādi nav kļuvuši lielākoties politiskās konjunktūras dēļ. Valstij ir daudz funkciju ar ko nodarboties bet pasažieru pārvadāšana pavisam noteikti nav viena no tām.
Valsts sociālajās funkcijās varētu ietilpt pensionāru nodrošināšana ar pieejamu transportu, kas šobrīd tiek realizēts caur Rīgas satiksmes atlaižu programmu. Tomēr nekas neliecina ka tas ir vienīgais veids kā šo funkciju realizēt. Tā piemēram, varētu vienkārši atbilstoši palielināt pensijas, iedot katram pensionāram biļetes cenas starpību skaidrā naudā vai arī kompensēt izdevumus pēc iesniegta biļetes iegādi apstiprinoša dokumenta.
Otrais variants protams liekas nereāls dēļ milzīgās jezgas ko tas sevī iekļauj bet kā variantu to var apskatīt. Savukārt pirmais variants ir pavisam pat labs - šobrīd notiek pensionāru kuriem kaut kādu iemeslu dēļ nenākas braukt ar Rīgas sabiedrisko transportu diskriminācija. Kāpēc tiem kas braukā pienākas papildus labums un tiem kas to nedara nepienākas? Godīgāk būtu katram personīgi iedot naudu un lai katrs dara ar viņu ko grib.
Tas arī tirgu uzreiz liberalizētu jo pensionāram nenāktos lietot obligāti Rīgas satiksmes pakalpojumus, kas šobrīd šajā šaurajā tirgus segmentā ir absolūts monopolists.
Un arī jebkāda jēga paturēt Rīgas satiksmi Rīgas domes īpašumā līdz ar to arī būtu beigusies - sadalīt viņu infrastruktūras un pārvadājumu sastāvdaļās tā lai ir viens infrastruktūru uzturošs uzņēmums un vairāki pārvadātāji, kas arī varētu sacensties par pensionāru simpātijām tērēt savu transporta naudu. Tas arī atceltu jebkādas aizdomas par RS nesaimniecisku darbību. Visi būtu ieguvēji izņemot pašreizējo Rīgas satiksmes vadību kurai no pilnīgas bezkonkurences un svētlaimīgas diktatūras nāktos pievērsties tieši pretējā praktizēšanai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Diesel - Vladimiram 03.01.2010 00:12
Vladimirs

тебе не нравится мое мнение о латышах? Ну, настучи на меня в гестапо, полицию безопасности, или приди, убей меня и моего ребенка. Но только после не говори, что я не был прав, говоря о латышах плохо!


Jūs esat nenormāls no dzimšanas vai pēc aicinājuma? Kāpēc lai es ierastos un nosistu Jūs vai Jūsu bērnu? Vai esat varbūt kādu tableti ierijis?

Tur jau tā lieta, ka Latvijā, par spīti visiem tās trūkumiem, ir vārda brīvība, un lai kāds būtu Jūsu viedoklis par latviešiem, tas ir Jūsu viedoklis. Un tāpat arī otrādi. Bet Jūs rakstāt pilnīgas nenormālības. Jūs esat populists.

Bez tam - un to Jums nesaku kā krievam, kas, acīmredzot, esat, bet kā jebkuram cilvēkam - ja šeit nepatīk, vai nu demokrātiskā ceļā cenšaties kaut ko mainīt, vai arī ir iespēja braukt prom - "senču kapavietas" nekur neviens neaizvedīs. Redz, arī daudzi latvieši aizbrauc, jo tiem citur ir labāk. Tā jau ir - mūsdienās ikviens ir brīvs kā putns gaisā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

JānimR 02.01.2010 15:31
Tad veidojas situācija ka organizācija kuras finansējuma avots ir valsts budžets konkurē ar uzņēmējiem kuri caur nodokļiem šo budžetu arī pilda. Izdzīvošanas kritēriji pēkšņi ir pilnīgi atšķirīgi un konkurence rezultātā nevienlīdzīga.
Tas tā ir, bet te ir jānošķir publiskais no privāta labuma. Ja pastāv valsts uzņēmums, tas nozīmē, ka kaut kas tiek uzskatīts pamatā par publisko labumu, tātad visiem pieejamo, un šī pakalpojuma privātie sniedzēji būs spiesti darboties nevienlīdzīgās konkurences apstākļos. Var kaut ko koriģēt, bet nevienlīdzība nekur nepazudīs. No otrās puses, arī tas, ka labums ir publiskais, Latvijā neizslēdz iespēju, ka to nodrošinās privātie uzņēmēji. Tie paši piemēri (Rīgas Satiksme utt.) nozīmē, ka valsts vai nu sniedz kaut ko pilnībā pati, ļauj sniegt pilnībā privātajiem uzņēmējiem, vai piedalās sniegšanā kopā ar privātiem uzņēmējiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

JānisR 02.01.2010 14:21
Labs raksts. Vienīgais šķiet tā daļa par uzņēmējiem un valsts funkciju pārņemšanu ir nedaudz nenostrādāta.
Pieredze rāda ka valsts ir pārliecinoši visneefektīvākais īpašnieks kāds vien var būt un nododot kādas funkcijas privātuzņēmēju rokās būtu iespējams celt procesa efektivitāti. Tomēr šeit protams ir jānošķir ko drīkst nodot un ko nedrīkst. Mēs acīmredzot nekad nevarēsim nodot privātuzņēmējiem valsts aizsardzību vai balsu skaitīšanu vēlēšanās, vai pat pasu izsniegšanu. Jebkuram uzņēmējam galvenā motivācija ir peļņas gūšana un ir naivi domāt ka vienreiz uzņēmējs dabūjis iespēju pelnīt lielu naudu apejot regulas būs spējīgs savaldīties.
Cita lieta ir ar institūcijām kurām nav tik svarīga loma. nu piemēram, kāpēc gan lai nevarētu nodot cietumus privātajiem uzņēmējiem? Man kā nodokļu maksātājam ir dziļi vienaldzīgi kam pieder ēka kurā atrodas ieslodzītie. Galvenais lai ieslodzītajiem tiktu nodrošināti atbilstoši apstākļi un lai tas nemaksā pārmērīgi. Privātie uzņēmēji būtu pārliecinoši efektīvāki par jebkuru valsts iestādi šajā gadījumā.
Vēl lielāka problēma rodas ja valsts uzņēmums nodarbojas ar tādu pašu darbības formu kā privātie uzņēmēji. Tad veidojas situācija ka organizācija kuras finansējuma avots ir valsts budžets konkurē ar uzņēmējiem kuri caur nodokļiem šo budžetu arī pilda. Izdzīvošanas kritēriji pēkšņi ir pilnīgi atšķirīgi un konkurence rezultātā nevienlīdzīga.
Man piemēram nemaz nav skaidrs kāpēc valstij ir nepieciešamas daļas Lattelekomā vai priekškam Rīgas domei ir jāpieder Rīgas satiksmei. Abi uzņēmumi demonstrē vienkārši pārsteidzošu stagnātismu. Jo ātrāk viņus atdotu privātuzņēmējiem (iepriekš sadalot) jo lielāku labumu Latvijas ekonomika gūtu.
Bet te jau protams atkal parādītos šaubas par korupciju augstākajās aprindās un tas varētu sagandēt pavisam labu ideju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis - Vladimiram 28.12.2009 20:22
Если Вы на самом деле так презираете нас (потомственных граждан) и Латвийскую Республику - то какого черта вам ее гражданство? Логики тут не вижу, кроме капризной позы - "и хочется, и колется".

В начале 90-х было около 850 тысяч неграждан. Те, кто сочел необходимым, уже натурализовался - их около 130 тысяч человек. Я их выбор уважаю. Те, кому это не надо - покинули страну, или умерли без гражданства - их примерно 400 тысяч людей. Их понять тоже можно. Наконец - около 300 тысяч людей - ни то, ни сё. Они - по прежнему неграждане. И наверное какая то их часть теперь сформулировала свою философию лохов и лузеров - перечисляют свои обиды и необоснованные претензии. Остальные уже давно двинулись дальше - а они по прежнему остались на квадратике №1.

>>> >>> Ну а в чем проблема? Значит она гражданка с рождения.
>>> С чего это? Как известно, в этой державке "гражданство" определяется "потомственностью", как во времена средневековья.
=====
Так кто мешает написать заявление и получить гражданство для нее облегченным путем? (Или же - когда она закончит среднюю школу, сможет зачесть централизованный экзамен по латышскому как экзамен натурализации. Тоже несложный способ стать гражданином).

Поймите простую вещь: Нашей стране Латвии нужны люди, нужно население (желательно - граждане ЛР). Во всем регионе Восточной Европы острейший демографический кризис. Надеюсь, что Ваша внучка (вместе с ее, увы малочисленным, поколением ровесников) заработает мне на пенсию. Но стране нужны нормальные люди, а не озлобленные. Ваши же рассуждения о "червяках" - свидетельство тому, что Вам еще многому надо учиться. Простите за личности - но Вам бы неплохо научиться побыстрее печатать по-латышски. (Я, например, печатаю по-русски, не глядя на клавиатуру.) Выживают те, кто могут приспособиться. Проще работу получать и все такое.

>>> И тем не менее правительство = латыши. По факту. За эти годы 300 персон были министрами. Все, кроме Мельника - латыши. Линда, какая вероятность, что из 300 человек, которые Вы встретите в Риге, 299- латыши? Никакая!
=========
Это действительно так - и это, увы, неэффективно. Не способствует здоровой конкуренции в госапарате, в которой мы все заинтересованы. С другой стороны - мало русских политиков представлены в партиях власти - слишком много из них сидят в "интерфронте" и опозиции - т.е. вместе с тов. Рубиксом или Жданок. Некоторые русские - например, Александрс Брандавс и Вячеславс Степаненко (Первая Партия) - получали некоторые высокие должности, но пока их мало, и они - скорее исключение.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis - Vladimiram 28.12.2009 19:42
Tas taču sviestaini - sākt spriest par otra cilvēka (t.i. manis) morālajām īpašībām, nevis apspriest lietas būtību. Manuprāt, skaidri pateicu, ka uzskatu visus cilvēkus par vienlīdzīgiem. Bet tas, ka visi ir vienlīdzīgi, nenozīmē, ka visiem vajag Latvijas pilsonību. Teiksim, mans kolēģis Jonathan no Lielbritānijas ir visādā ziņā vienlīdzīgs ar mani - bet viņam nav vajadzīga Latvijas pilsonība, jo viņš jau ir Apvienotās Karalistes pilsonis. Latvija atrodas vienā valstu savienībā ar vēl pusmiljardu citiem eiropiešiem. Mēs visiem viņiem atzīstam vienādas tiesības, ieskaitot tiesības vēlēt (un tikt ievēlētiem) Latvijas pašvaldībās.

Latvija ir viesmīlīga zeme, bet nevajag durvis uz Latviju (un uz līdzpilsoņu izpratni) vērt ar kāju - t.i. pieļaut rupjības. Uzrakstīšu skaidrā latviešu valodā divus punktus, kuri ieskicēti jau agrāk:

(1) Esmu pats gatavs kārtot jebkādus eksāmenus, lai iegūtu/atjaunotu savas Latvijas pilsoņtiesības. Man personīgi nešķiet pazemojoši kārtot eksāmenus - ja kas, man pat ir B kategorijas autovadītāja apliecība ;)
(2) No kurienes izriet, ka cilvēks, kurš nav gatavs pārkāpt minimālam grūtību slieksnim tiešām VĒLAS Latvijas pilsonību? Tieši to es domāju ar cilvēkiem, kuri ir cienīgi (достойны) saņemt pilsonību. Varbūt eksāmenus nekārtojošam sliņķim šāda Latvijas pilsonība ir vienkārši "ērtības karogs" (tāpat kā neskaitāmi kuģi pasaulē ir ar Āfrikas valstiņas Libērijas karogu - jo tas neuzliek kuģim gandrīz nekādus pienākumus).

Jūs, Vladimir, acīmredzot, vēlaties kaut kādu "automātisko pilsonību". Bet kur vilksim robežu? Vai cilvēks, kurš uz Latviju atbrauca 1940. vai 1944.gadā sarkanarmijas tankā arī varēs pretendēt uz pilsonību? Viņa sieva, bērni? Demobilizētie PSRS bruņoto spēku virsnieki, kuri dzimuši kaut kur Krievijā, bet dzīvokļus saņēma Rīgā (ļoti paātrinātā veidā, salīdzinot ar vietējiem iedzīvotājiem)? Ko darīsim ar tiem nepilsoņiem, kuri ir jau pieņēmuši Krievijas Federācijas pilsonību, bet par to neinformē Latvijas varas iestādes?

Kā redzam - jautājumu vairāk nekā atbilžu. Uzticēšanās mūsu starpā nav pietiekama - un nedomāju, ka to varam radīt ar šādām te abstraktām diskusijām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis, теперь Вам

>>> К примеру моя внучатая племянница имеет ВСЕХ предков, родившихся, живших, а иных и умерших в Латвии, начиная с бабушек и дедушек.
====
Ну а в чем проблема? Значит она гражданка с рождения.

С чего это?
Как известно, в этой державке "гражданство" определяется "потомственностью", как во времена средневековья.

" Вы вот согласны, что "Трудно доверять государству, если оно не доверяет тебе. Но кто-то должен сделать первый шаг"
Первый шаг должен делать тот, у кого СИЛА!!!!

Я понимаю, что Вы, будучи судьей, рассудили бы иначе. Если бы Вы увидели, что 20 вооруженых головорезов заставляют одного человека что-то подписать, то Вы бы это одобрили, мол он же просто "делал первый шаг".

Это много говорит о Ваших "моральных" принципах! Я горд, не являюсь Вашим соотечественником!

Вот Вы полагаете, что "Это наши общие интересы - иметь дело с достойными согражданами. " Но у нас диаметнрально противоположны понятия "достоинства"!

Ваша идея (И психологически помочь тем, у кого пока трудно перебратся через порог натурализации)- аморальна! Неужели Вам это не понятно?
Я никогда, даже под пыткой, не признаю, что особенный сверх-архи-над-человек, как Вы от меня требуете! Сколько бы Вы тут не выеживались, это не делает Вас лучше.
Более того, в моих глазпах Вы - полное ничтожество, червяк. Из-за своего пафоса "да мы, да мы потомки!"
То. что Вы " потомок " не делает Вас человеком. А вот ублюдком- делает!
Вы "гражданин" не потому, что что-то представляете из себя. Вы же сами признаете, что Вы имеете одно лишь достоинство- Вы "потомок".
А в остальном, получается, Вы- пустое место!

Не обидно?
Я не собираюяь в-натуре-лизаться в червяки.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Владимир 28.12.2009 18:37
Начну с конца.
Линда, у меня сын -латыш сероглазый. Его дяди - Роландс и Петерис Берзини, так по русски говорят с трудом.
И тем не менее правительство = латыши. По факту.
за эти годы 300 персон были министрами. Все, кроме Мельника - латыши.
Линда, какая вероятность, что из 300 человек, которые Вы встретите в Риге, 299- латыши? Никакая!

Diesel, МЕНЯ так мало! У меня есть я, моя жена, мои дети, наши старики.
И все! Нет у меня армии, полиции, судов, земессардзе, министерств!
Это раз.

а два... "lai cilvēks varētu prasīt no valsts taisnīgu" - это тот же пример мышления болшевиков - чекистов!

Государство лишь МЕХАНИЗМ для людей! Именно потому, что одного человека МАЛО, а государства МНОГО, именно потому государство должно быть в тысячу раз честнее самого честного из граждан!

Если это не так- это плохое государство!

Тогда его надо разрушить, и создать ХОРОШЕЕ!

тебе не нравится мое мнение о латышах? Ну, настучи на меня в гестапо, полицию безопасности, или приди, убей меня и моего ребенка. Но только после не говори, что я не был прав, говоря о латышах плохо!

Или попробуй себя прилично вести.Работать, люить свою страну, растить детей. ЧЕСТНО работать... Не можешь... А жаль...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda. - Vladimirs 28.12.2009 16:39
Ja dumaju, ne ochenj korektno detjam uchitj, chto pravitelstvo=latishi! Chto voobsche znacit nastojaschij, chistij latish i kto takovo videl? Potom vashi deti budut s nenavistju otnositsja ko vsem latisham, tak kak oni predstaviteli vlasti, hotja eto ne tak.
Pro 'taxation without participation' s vami polnostju soglasna - ne spravedlivo sobiratj s vas nalogi, ne predlogaja politicheskih prav golosovatj.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dainis>Jasns 28.12.2009 10:23
Vai arī centrālapkuri bez dzīvokļu siltuma skaitītājiem pie atvērtām durvīm un logiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Elmārs 28.12.2009 10:17
Tieši rakstā pieminētais Zviedrijas piemērs,lika man atcerēties Ivara Godmaņa,vēl tikai pirms diviem gadiem,2007.gada 31.decembrī uzrunā tautai teiktos vārdus:"...Mēs ejam turp,kur jaunie stiprie un bagātie pelna un maksā nodokļus.Bet vecie,vājie un maznodrošinātie jūtas pasargāti un droši par rītdienu."

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jasns 24.12.2009 06:34
Nodokļu maksāšana patreiz atgādina krāsns kurināšanu pie atvērtām durvīm un logiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Diesel - Aleksim un Vladimiram 23.12.2009 12:19
Mana ciešākā pārliecība ir tā, ka, lai cilvēks varētu prasīt no valsts taisnīgu un atbilstošu politiku, viņam pašam ir jābūt godīgam. Citādi taisnība ir vēsturiskajam A. Kalvīša teicienam "bet no kurienes tad tāds Kalvītis radies, ja ne no tautas?". Ja kāds no mums kādreiz nav nomaksājis nodokļus, izvairījies no obligātā dienesta vai devis kukuli ceļu policistam, tad kādēļ lai viņš sagaidītu finanšu pietiekamību budžetā, taisnīgu nodokļu pārdali un kompetentu valsts pārvaldi? Esmu daudz domājis par šo tematu, bet vienmēr nonācis pie domas, ka paši cilvēki visupirms ir tādi, kādi viņi ir. Un viņi dabū, ko pelnījuši. Un tas attiecās arī uz Šveici un Krieviju:):):)

Vladimirs: И своих детей я учу так. Налоги, это когда шайка латышских отморозков, лентяев и бездарей, отнимает у детей деньги на обеды.

Klau, māci savus bērnus kā vēlies, pēc tam viņi paši varēs izvērtēt, vai mācība par latviešu atsaldētajiem un sliņķiem, kas atņem naudiņu ēdienam, ir bijusi pareiza. Es gan saviem bērniem, stāstīdams par kādas cilvēku grupas sliktajām aktivitātēm, neminu, vai tie ir latvieši, krievi vai kāda cita tautība. Bet tu laikam esi viens no tiem īpašajiem gadījumiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis - Владимир 22.12.2009 22:30
>>> может я еще и ЛЮБИТЬ власть обязан? Ножки президенту целовать?
=====
Незнаю насчет целования :) Но люди должны быть лояльны к своему государю или символу своей страны. Президент в Латвии - это примерно как у англичан королева.
Странно слышать все страшные заявления в адрес наших президентов (В.Вике-Фрейберги или В.Затлерса). Если я живу в Латвии, то мне САМОМУ-ЖЕ лучше уважать свою власть. (Не исключая конкретной критики, там где она заслужена).

Человек может быть требовательным к власти или даже революционером. Но если кто-то спокойно жил при Сталине или при Брежневе (и не делал революций), то ведь лицемерно делать революцию сейчас, когда у власти Домбровскис и Затлерс. Т.е. нормальные, свои парни - без каких-либо диктаторских замашек.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis - Владимир 22.12.2009 22:18
>>> К примеру моя внучатая племянница имеет ВСЕХ предков, родившихся, живших, а иных и умерших в Латвии, начиная с бабушек и дедушек.
====
Ну а в чем проблема? Значит она гражданка с рождения.
"Следовать местным обычаям" я призываю как раз людей преклонного возраста, которые жили в Латвии и в советское время. И отчего экзамены натурализации Вы сравнили с тем, чтобы "публично насиловать русских девочек"?? Убедиться о своих языковых способностях, по-моему, никому не приносит вреда.

>>> может я еще и ЛЮБИТЬ власть обязан? Ножки президенту целовать?
Проблема не в "натурализации", как Вы верно заметили.
проблема в извращенном понимании того, что есть государство, что есть общество, что есть человек! Сделайте государство ДЛЯ народа, как это в Швещии, а не "народ для государства" как в России.
=====
Тут как раз нужно равновесие. Не знаю как это в Швеции или в России - но по-моему любые гражданские права, сервисы и т.д. создаются тем, что другие люди выполняют свои обязательства - добросовестно служат на разных постах, соблюдают законы, хотя бы платят налоги. Если в Швеции государство сумело достичь более высокий и интересный уровень сервисов, то это наверное насчет более эффективной работы госструктур, меньшей коррупции, большего доверия между властью и людьми.

Я согласен с Вами, что доверие - вещь обоюдная. Трудно доверять государству, если оно не доверяет тебе. Но кто-то должен сделать первый шаг... Можно надеяться на то, что скоро поменяется закон о гражданстве. Но можно и самому пойти навстречу событиям. Это, по-моему, нормально.

Надо вглубиться в суть вопроса. Литва, например, получила новые территории с 1940г. (весь Вильнюсский край) - разумеется они не требуют, чтобы у всех нынешних граждан были предки - довоенные граждане. В Латвии же все по другому. Мы потеряли територию (Абрене - Пыталово) - хотя всех жителей довоенного Абрене сделали гражданами. Ну а если кто-то приехал из более далеких краев (хотя бы из Смоленской области), то зачем же не спросить его сделать какую то формальность?

Это - как вступление в клуб. Христианином можно стать приняв таинство крещения, мусульманином можно стать произнеся шахаду (Лаа иллаха илла-ллааху, Мухаммаду р-расуул ул-лаах), американцем можно стать выиграв зеленую карту в "визовой лотерее" - и через 5 лет подавая на гражданство. Израильтянином можно стать каждому у кого мать - еврейка, или же став июдеем согласно весьма сложному обряду. Нигде этот процесс не является тривиальным - везде с ним связаны определенные обязательства. Ну а существующие граждане (например я) заинтересованы иметь КАЧЕСТВЕННОЕ пополнение круга граждан. Людей, которым не лень сдавать экзамены, которые не обижены на весь мир....

Это наши общие интересы - иметь дело с достойными согражданами. (И психологически помочь тем, у кого пока трудно перебратся через порог натурализации) Если там Ушаков с Плинером возмут большинство в 10-м Сейме - пускай перепишут законы о гражданстве как хотят. А пока правила вступление в "клуб граждан Латвии" такие как они есть. Уже 18 лет правила такие. Хотите - берите, хотите - не берите.

Я серезно утверждаю, что был бы рад, если экзамены натурализации (основные знания языка, истории, географии) распространились бы на ВСЕХ жителей Латвии - независимо от национальности и родословной. Потому, что это подчеркнуло тот факт, что гражданство - это привилегия и долг, хотя часто (неверно) восприниматься как должное. Конечно, экзамен должен быть разумно простым и справедливым.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Владимир - Aleksis 22.12.2009 19:25
Ваши вопросы строятся по принципу "когда Вы перестали бить жену?"

Вот пример
"Раз люди оказались в Латвии - которая в советское время была незаконно анектированной територией - то почему не могут следовать местным обычаям - в т.ч. пройти натурализацию?"

К примеру моя внучатая племянница имеет ВСЕХ предков, родившихся, живших, а иных и умерших в Латвии, начиная с бабушек и дедушек.
Каким таким "местным обычаям" Вы призываете ее следовать? Этак Вы завтра обьявите "местным обычаем" публично насиловать русских девочек! Что Вам может помешать?

Вы еще раз себя перечитайте. У Вас не государство есть механизм ДЛЯ НАРОДА. У Вас все мышление вывернуто наизнанку, у Вас люди есть лишь винтики для ГОСУДАРСТВА.
Смотрите на Ваши тезисы
"зачем государству такие "граждане""....
"объязательства соблюдать законы, уважать власть..."
"США дали бы гражданство такому лицу..."

может я еще и ЛЮБИТЬ власть обязан? Ножки президенту целовать?
Проблема не в "натурализации", как Вы верно заметили.
проблема в извращенном понимании того, что есть государство, что есть общество, что есть человек!

Люди МОГУТ создавать государства! Все государства за всю историю не создали ни одного человека!

Кому польза от таких граждан как Вы? Вы то, получается, не гражданин, а холоп, лижущий господские сапоги.

А потому и налоги мои идут не на благие дела, а на поддержание этой уродливой государственной машины.

Я то как раз призываю ПЛАТИТЬ налоги.

А НЕ платить призваете Вы. вопросом Как это мы им всем "автоматом" дадим гражданство..." А вот так!
Хотите, чтобы люди платили налоги- прежде всего признайте их ПРАВО налоги ДЕЛИТЬ.
Иначе Вы отнимаете налоги и людей иделите между собой! А это- воровство.

Сделайте государство ДЛЯ народа, как это в Швещии, а не "народ для государства" как в России.
Хотя бы признайте, что именно ТАК и надо.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis - Владимиру 22.12.2009 16:58
Хтите продемонстрировать свою любовь- отмените систему "налогов без представительства", признайте праваНарода Латвии на власть в Латвии.
==========
Ваша самореклама меня не убедила - зачем государству такие "граждане", которые советуют не платить налоги (т.е. просто нарушать закон)? Так выберите Вашу позицию - либо нарушайте закон (и радуйтесь, что никто не заметил), либо берите на себя объязательства соблюдать законы, уважать власть - и тогда требуйте себе гражданство. Разве Россия или Франция или США дали бы гражданство такому лицу, кто обещал не платить налоги? Очень сомневаюсь.

И почему же недовольные люди даже не рассматривают возможность сдать экзамены и натурализоваться? Лень? Какая польза нашей стране от людей, которым лень, или которые к гражданству относятся примерно так - если дадут просто так, то возьму (и то - могу быть обиженным на свою страну), а так - и пальцем не шевельну.

По данным PMLP (Pilsonibas un migracijas lietu parvalde) можно подсчитать, что средний возрасть латвийских неграждан - около 50 лет (а средний возраст граждан - около 38 лет). Только 5% из всех неграждан родились за время независимости - остальные 95% родились уже в советское время. Т.е. лет через 10-20 проблема неграждан постепенно решится сама собой. Путем естественного демографического движения - существующие неграждане умрут, а новых не прибавится. (Для младенцев родители могут получить гражданство путем простого заявления - а также дла выпускников школ имеется облегченный способ натурализации. Т.е. для молодых людей множество путей к гражданству.)

Зато среди 50-летних жителей (и старше) немало тех, кто родился вне Латвии, некоторые из них являются военнослужащими или работниками репрессивных структур СССР. Как это мы им всем "автоматом" дадим гражданство? Среди них вполне могут оказаться люди - сочувствующие режиму СССР. К тому же - не могут или не желают сдать экзамен латышского. Так кому польза от таких граждан? Гражданство - это ведь не только права, но и объязанности. Раз люди оказались в Латвии - которая в советское время была незаконно анектированной територией - то почему не могут следовать местным обычаям - в т.ч. пройти натурализацию? Кто мешает то?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Владимир 22.12.2009 13:11
1. социальные пособия. Государство уже залезало своей загребучей лапой в соц. бюджет.
2. "Получить гражданство - это хоть небольшой но все таки знак любви и признания моей родной земле. "
А в чем тут "любовь и признание к родной земле" проявляются? Или у М.Л.Кинга меньше "любовь к родной земле" чем у Гувера?
Создавая систему "налоги без представительства" это государство выступило как ВРАГ Народа Латвии, и ВРАГ моей родной земли!
Хтите продемонстрировать свою любовь- отмените систему "налогов без представительства", признайте праваНарода Латвии на власть в Латвии.

3. Интеграция системы образования... Да о чем Вы, в самом деле. "реформа" показала, что это государство интересует как РАЗРУШИТЬ систему образования. Это государство планомерно УНИЧТОЖАЕТ Латвию.

Каждый лат, заплаченный этому государству- умерший с голоду старик, повесившийся безработный, продающая себя девочка.
Спасите Латвию! Не платите налоги!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis - Владимир 21.12.2009 23:23
>>> Нет налогам без представительства!
=====
Ну не знаю. Ведь социальные пособия платят негражданам тоже. И каждый желающий может подать на гражданство и сдать экзамен. Так сложилось, что я гражданин по рождению, но если требовался зачет, скажем по китайскому языку для того чтобы стать гражданином Латвии, я бы долго не думал, а сразу купил бы учебник - и сдавал... Все в руках самих людей. Для меня паспорт и гражданские права - важное дело. Получить гражданство - это хоть небольшой но все таки знак любви и признания моей родной земле. Что я готов получить гражданство, готов избирать и.т.д.

Конечно, качество школ оставляет желать лучшего, но это вопрос другого порядка и сложности чем налоги. Кстати - трудно заставить талантливых людей (молодых женщин) работать в школе за гроши, когда полно других возможностей для карьеры. Это касается всех школ - независимо от языка обучения.

Я все-таки за интеграцию системы образования - уже в средней школе (если не в начальной, то с 5-го класса). Не должно быть раздельных "латышских школ" и "русских школ". Нужна единая система образования, где используются разные языки, где все изучают латышский как 1-й или 2-й родной (а также русский язык и литература преподаются на высоком уровне для ВСЕХ учеников).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Владимир 21.12.2009 19:22
Aleksis, так или иначе, но налоги будут потрачены на то, чтобы создавать мне лично проблемы!
Вспомните, что это госудаоство, живущее на мои налоги, запретило моему ребенку учиться в средней школе на родном языке!
чем меньше я плачу налогов, тем меньше гадостей сможет сделать этот режим!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Владимир 21.12.2009 19:15
Нет налогам без представительства!

Это государство- воровская шайка, которая грабит Народ Латвии, присваивает потом и кровью созданное.

Наличие налогов без представительства полностью опровергает тезис про "sociālā taisnīguma principiem".
И своих детей я учу так. Налоги, это когда шайка латышских отморозков, лентяев и бездарей, отнимает у детей деньги на обеды.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Didzis Melbiksis - Aleksis 16.12.2009 11:21
Paldies par vērīgo aci! 10 rūpijas patiešām nav 1 lats, bet gan 10 santīmi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 15.12.2009 20:46
D.Melbiksis: Šoferis par kondicioniera ieslēgšanu pieprasīja 300 rūpijas (aptuveni trīs latus). ... ... Viņi nenodarbojas ar vienkāršu diedelēšanu. Tā ir rūpīgi izkopta stratēģiska māksla, kā “pamatotā veidā” dabūt no cilvēkiem naudu. Kad tu iepērcies, viņi raustīs tevi aiz drēbēm, pieprasot 10 rūpijas (aptuveni vienu latu) par... to, ka viņi tev ļaus netraucēti iepirkties!
========
Man neinteresē rūpijas kurss, bet vismaz viena raksta ietvaros nevajag rakstīt pretrunas. Ja 300 rūpijas ir aptuveni trīs lati, tad kādēļ 10 rūpijas ir aptuveni viens lats?

Kas attiecas uz raksta pamattēmu - nodokļu ievākšanas efektivitāti, tad katram sabiedrības attīstības līmenim ir piemēroti cita veida nodokļi. Pirms Nīderlandes neatkarības (kad tā vēl bija Spānijas varā) Spānijas administrācija neprata pareizi aprēķināt un ievākt PVN nodokli - tā rezultātā holandieši maksāja spāņiem nodokli no apgrozījuma par katru pirkšanas/pārdošanas darbību. Kas bija OK pašā feodālajā Spānijā, bet pilnīgi neciešami Nīderlandē ar tās daudzajām manufaktūrām. T.i. dažreiz ja sabiedrība ir attīstīta, tai ir vajadzīgi advancētāki nodokļi nekā primitīvākai sabiedrībai.

Cariskajā Krievijā bija izplatīts nodoklis - galvas nauda, ko visi maksāja vienādu. Tas, protams, bija regresīvs nodoklis (vairāk iespaidoja trūcīgos cilvēkus nekā bagātos). Mūsdienās ienākumus var uzskaitīt precīzāk un ir izplatīti proporcionāli vai nedaudz progresīvi ienākumu nodokļi. Tomēr mums ir pārāk daudz nodokļu, kurus ir neērti vai pat neiespējami godīgi uzraudzīt. Ja uzņēmuma grāmatvedis ir pedantisks un labi informēts, viņš svērs visus ievestos kartona un plastmasas iepakojumus un maksās "vides resursu nodokli". Ja būs slinks - iesviedīs iepakojumus atkritumu urnā un nemaksās neko. Daudz vienkāršāk būtu nedaudz pamainīt starptautisko pasta sūtījumu tarifus - un valsts varētu savākt apmēram to pašu naudu no tiem pašiem cilvēkiem, bet administrēt būtu nesalīdzināmi vieglāk. Sarežģītie valsts likumi izraisa nodokļu maksātāju nihilismu.

Ja Latvijas attīstības līmenis ir apmēram tāds kā bija ASV pirms 70 gadiem, tad arī mūsu nodokļiem jābūt atbilstoši vienkāršākiem. Akcīzes nodokļi, nekustamo īpašumu nodoklis un daži citi ir salīdzinoši viegli administrējami. Uz tiem tad arī jāliek uzsvars.

Saistītie raksti
Gazi grida bez merka un benzina

Gāzi grīdā! Bez mērķa un benzīna 1 Autors:Andrejs Jākobsons, Andrejs Jakobsons

Citi autora darbi