Atslēgvārdi:

Ekskluzīvi kadri vai īsta katastrofa? 14

„Tūlīt, tūlīt jūs redzēsiet ekskluzīvus kadrus...,” pieplakt TV ekrāniem kaismīgi aicina LNT ziņu žurnāliste Iveta Elksne. „Turpinājumā - šausminošākā vilciena katastrofa Latvijā,” profesionālā reklāmas balss intonācijā vairākkārt, spriedzi uzturot, ziņu laikā pauž LNT ziņu moderators Andris Auzāns. „Tepat mums blakus, jūs redzat...,” uzmanību pievērst ekrāniem aicina LTV „Panorāmas” žurnālists Edijs Bošs.

Iesaki citiem:
Vilckat 255x203
Foto:A. Jansons

Cik pazīstami vārdi un intonācijas? Cik neviltota aizrautība un satraukums citkārt neitrālajās un aukstajās ziņu balsīs! Vai tik nav gaidāms kārtējais šovs? Tomēr nē – ziņas!
Atšķirība vēl arī tāda, ka runa vis nav par izklaidējošu notikumu, bet īstu katastrofu. To, kura trīs dienas bija galvenās ziņas statusā. To, kurā tiešām gāja bojā cilvēki, notika traģēdijas, bija vajadzīga drosme un uzņēmība, lai vadītu glābšanas procesu.

Bet vakara ziņās, kam šova piegarša, uz katastrofas fona stāvēja reportieri. Lepni, apņēmīgi un svarīgi! Viņu intonācijās dominēja vēlme aizraut skatītāju, gandrīz vai šķita – grūti noslēpt prieku un gandarījumu par to, ka izdevies nofilmēt „īstas” ziņas.

Diemžēl šoreiz reportieri, nevis glābēji vai cietušie kļuva par ziņu varoņiem, jo reportieriem bija privilēģija stāstīt. Vai taisnīgi? Varbūt, ka notikušajā kāds cits bija svarīgāks par žurnālistu, kurš iemanās sevi izcelt uz katastrofas briesmīgo notikumu fona? Mēs to neuzzinājām, jo skatījāmies kaut ko līdzīgu šovam.

Bet šovā, ko pagrūti salīdzināt ar ziņām, ir citi noteikumi. Te svarīgi spilgti efekti, aktīva darbība, spēja noturēt skatītāja uzmanību. Der arī nedaudz asiņu, svarīgas ir neviltotas emocijas. Pārējais nav sevišķi būtiski.

Varbūt tāpēc tik svarīgajā momentā, kad glābēji atbrīvoja sadragātā vagona vrakā ieslodzīto, šķita, ka procesu vada Edijs Bošs no „Panorāmas”? Īstenībā, ja ieskatās vērīgāk, viņš tikai stāvēja aiz nožogojuma lentes un brīžiem pat traucēja glābējiem. Ik pa laikam kāds no viņiem īsi paskaidroja, kas notiek. Bet mēs vienalga neuzzinājām, kuras bija galvenās personas šajā notikumā, kas izdomāja, ko darīt, kas veica pašu galveno, kas patiesībā notika. Kurš bija pirmais, kam izdevās atbrīvot cietušos? Kā strādāja ārsti? To neredzējām, jo kadra lielāko daļu aizņēma reportieris. Viņam interesēja, vai glābēji spēs pagūt veikt savu darbu līdz ētera laika beigām, jo tad izdosies pārspēt konkurentus. Viņiem ētera laiks jau beidzies. Citi jautājumi likās mazsvarīgi. Ak, jā, vispār jau pateica, ka glābšanas operācijā piedalījās apmēram 300 dažādu dienestu pārstāvji. Tāds auksts un abstrakts skaitlis, ko grūti aptvert, ja aiz tā nav neviena cilvēka.

Labi, es nedaudz pārspīlēju. Taisnības labad tomēr jāsaka, ka LTV žurnālistu Ingas Šņores un Aijas Kincas reportāžas bija korektas un izsmeļošas, savukārt glābēju darbu labāk skaidroja LNT ziņu komanda.

Taču – parunāsim vēl par citiem šo ziņu varoņiem. Par amatpersonām, kuras arī tika kadrā, jo bija devušās uz katastrofas vietu. Vai Ainārs Šlesers bija īstais, kuram jautāt par katastrofas iemesliem? Vai viņš bija klāt notikumā? Vai viņš sīki saprot dzelzceļa kustības menedžmenta problēmas? Žurnālistikā nepietiek, ka cilvēks ir amatpersona, ka viņš ir sabiedrībā pazīstams, - jebkuram avotam ir jābūt atbilstošam, saistītam ar notikumu, spējīgam spriest un dot nepieciešamo informāciju. Vai Šlesers bija kompetents tajā, par ko stāstīja, ja, pat nokļuvis studijā, sarunu sāka ar teikumu „kā jau redzējāt sižetā”. Vai ārpus sižeta nekā svarīga nebija?

Vēl viens no šova varoņiem bija visnotaļ bramanīgais Andris Zorgevics, kurš „ļoti augstu” vērtēja savus darbiniekus. Vai kādu no tiem, kurš it kā mēģināja pārtraukt glābšanas operāciju, lai ātrāk atbrīvotu sliežu ceļu? Neviens Zorgevicam tieši neuzdeva jautājumu par viņa atbildību. Neskaidroja uzņēmuma vadītāja attieksmi pret glābšanas procesu. Nejautāja viņam par drošības sistēmu darbību. To, slēpjoties no vadības dusmām, pieminēja vārdā nenosaukti dzelzceļa darbinieki. Bet Zorgevics pat neatvainojās, neizteica līdzjūtību. Vien žigli sameklēja vainīgo.

Divas dienas pēc katastrofas Zorgevica kungs ieradās LNT programmā 900 sekundes, kur ļāvās intervijai ar vienas sava uzņēmuma struktūras preses sekretāru. Sarunā skatītāji uzzināja, ka dzelzceļa vadītājs no savas kabatas maksāšot mašīnista aizstāvībai tiesā nepieciešamos izdevumus. Sak, lai radinieki neuztraucas, priekšnieks visu laipni kārto. Vai labo sirdi bija jādemonstrē TV, vai tas bija pats svarīgākais jautājums, par ko vēstīt agrā rīta stundā? Varbūt Zorgevics varēja vienkārši piezvanīt savam darbiniekam, viņam visu izstāstīt un nomierināt. Bet tad nebūtu efekta, jo šovs taču ir primārais.

Šovs izdevās.

Pavisam jaunā amerikāņu ziņu žurnālistikas grāmatā nesen lasīju, ka ziņas bez emocijām ir tikai ciniskas epizodes. Jo jūtas un pārdzīvojumi, kas risinās ziņu fonā un kas vada žurnālistus, kad viņi atlasa realitātes druskas, lai veidotu ziņas, parāda cilvēku vērtības, parāda to, kas sabiedrībai ir būtiski. Kādas vērtības bija „dzelzceļa katastrofas šovā”?

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (14) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Anda 13.05.2005 10:46
Raksts būtu labs, ja tā autore pati nebūtu žurnāliste. Izlasīju parakstu un vīlos. Vai tā ir profesionāla skaudība vai tiešām neizpratne par žurnālista - reportiera sūtību un būtību.

Heilijam ir tāds romāns "Vakara ziņas". Kā jau šim amerikāņu autoram raksturīgi, arī šajā grāmatā viņš "izkož" žurnālistikas profesijas būtību.

Reportieris ir sabiedrības acis un ausis. Vai nekad profesionālās aprindās nav dzirdēts par reportieta instinktu - skriet momentāni uz sabiedrībai nozīmīgu notikumu, vai tā diena vai nakts, vai izklaidējies vai esi privātās darīšanās. Un ziņot. Korekti, ātri un precīzi. Vistuvāk patiesībai. Fiksēt patiesību, kamēr tā karsta. Prasīt iesaistīto viedokļus, ja vien tas būtiski netraucē viņu darbā.

Tāpēc jau šo žanru sauc par reportāžu - ziņošanu. Un no notikuma vietas ir jāziņo. To pieredzējām 11. septembra traģēdijā, to pieredzējām Beslanas traģēdijā, to pieredzējām universālveikala spridzināšanā tepat Rīgā. Tieši šīs reportāžas no notikuma vietas, ļauj notikumu saprast patiesāk. Vēlāk jau sākas informācijas filtrēšana, pasniegšana vajadzīgajā gaismā. Sevišķi izteikti tas bija Beslanas traģēdijas atspoguļojumā, bija jaušama arī 11. septembra notikumu "pieķemmēšana".

Analizēšana iet solīti pēc notikumu atspoguļošanas. Ir lieliski, ja reportieris ir gudrs un labi orientējas notiekošā iespējamos cēloņos - tad reportāžā var fiksēt būtiskas nianses, kas vēlāk palīdzēs analizēt notikumu. Bet karstajā reportāžā jāfiksē maksimāli visu - arī gaisotni, kas bieži vien bez reportiera paskaidrojuma nebūtu skatītājiem vai klausītājiem tverama.

Pārmetumi, ka reportieri bez maz vai vadījuši glābšanas darbus, ir absolūti nevietā. Vai tad glābšanas darbu vadītājam būtu jābūt tam atbildīgajam, kas personīgi tiešajā ēterā visu skaidrotu skatītājiem?

Traģēdijas ir un nav šovs. Tā ir dzīve. Paldies reportieriem, kas fiksēja mašīnista palīga vemāmuļas cerību un sāpīgu nojautu pilno seju. Viņa vēl nezināja, ka mazdēls miris. Pēc tam varēs analizēt, ka mašīnista palīgi strādā atbildīgu un bīstamu darbu par grašiem, pretstatā Zorgevicam. Vai varbūt vecmāmiņai bija prieks izrādīties? Vai varbūt reportierim bija viegli viņu uzrunāt? Bet tas ir pienākums rādīt arī vienkāršo cilvēku. Lai sabiedrība saprastu labāk traģēdijas cēloņus un visi kopā spētu mainīt lietas uz labo pusi.

Arī es esmu skrējusi uz notikumiem, tostarp arī traģiskiem. Un nav bijis prieka, par iespēju izrādīties. Ir bijusi sajūta, ka labāk šis negadījums nebūtu bijis un cerība, ka nekad kaut kas tāds vairs neatkārtosies. Reportieriem ikdienā pietiek mazāk traģisku sižetu, kur sevi apliecināt. Vienīgi Rožkalnes kundze tajās pārējās reizēs tik uzmanīgi neskatās televizoru un varbūt to pat neieslēdz. Vai ātrās palīdzības brigāde arī steidzas uz negadījuma vietu ar prieku, ka varēs pašapliecināties glābjot cilvēku dzīvību?

Kad ir noticis, vai paredzams, ka notiks liels negadījums, steidzas gan glābēji, gan reportieri. Neviens no viņiem nav slavas kārs maitu lija. Arī Heilija romānā reportieri bija laimīgi, ka lidmašīna tomēr neavarēja.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 15.02.2005 14:51
b.Kant!

Esmu vainiigs,ka nenoverteeju sievietes.Bet tas taapeec,ka vecim jaaabuut galvenajam atbildiigajam maajaas,darbaa pasaulee.Ta ir Dieva kartiiba.;)

Zakjim apaljs jubels.Visi vinju apsveic.Apsveikuma telegrammu nolemj aizsuutiit arii vilki.Uzraksta,bet kaa parakstiities:"vilku bars" vai "biedru grupa"...domaa un izdomaa:"biedru bars"

P.S Apsveicu tevi Visu mileetaaju dienaa.Un noveelu panaakumus...pashi zinaat kur:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kants 14.02.2005 01:11
Biedr Josif V.!

Ziņu žunālistika un tās kritika nav īsti sieviešu monopols, tas viens, katrā ziņa man nebija (apzināti) textā tādas implikācijas. Otrs - jautājums, ko grib sievietes, var traki aplauzt - lūk Zigismunds F. pajautāja, un tagad vinju jau kā 100 gadus mazgā visi, kam nav slinkums. Vai tikai tava atbilde nav līdzīga viņējai?

Trešķārt - nedaudz šovinistiskā apsūdzība, kuru tu močī uz sievietēm, liek aizdomāties, vai tikai tu pats/i neesi sieviete, labākajā gadījumā - viltīga, sliktākajā, nu, teiksim dziļi ieaugusi patriarhālajā sabiedrībā:)

Niku Staļins nemēģināsim analizēt no vulfgārpsihoanalīzes aspektiem. Manējais nav diez ko labāks:) Starp citu - tu pats vēlies pārņemt varu Ļaudonas ārēs?!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 12.02.2005 21:44
Kant

Stalins ir mans niks no kaadas speeles.Un politika arii ir tikai speele:)Personiibas divejaadoshanaas man nepiemiit.

Runa iet nevis par sievieteem,bet par zhurnaaliem,bet konkreetu zhurnaalu sektoru.Es saprotu,ka Tev tas vareeja nebuut skaidrs,un vispaar nevareeja buut skaidrs,kaapeec es taadu noziimi tam pieveershu,tad es centiishos paskaidrot,bet to nebuus vienkaarshi izskaidrot,jo skar daudzus aspektus arii neizinaatus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 11.02.2005 15:22
Tatad ,ko veelas shiis sievietes? Naudu,smukas kleitas,puceeties,braukt smukaas mashiinaas;),smukas maajas, kazhoku,utml.Ko konkreeti-palasi sievieshu zhurnalos;)Un tagad izraadas-arii varu ,amatus:)))

Nu tad lai dibina blondo demokraatu partiju-un uz priekshu! Negribi strarteet veleshanaas? Tad varbuut nokauninaat Kalviisha kungu,ka shis maita un apcelj sievietes??:)Nekaa nebij,nekaunas maita... Tad varbuut ar varu izmest Kalviiti no kreesla-gribu redzeet kaa taadu lielu kuili izvilksit.Nu varbuut tik ar kutinaashanu.Tad varbuut ar spiegshanu,kliegshanu,kasishanos,chiiksteshanu ka berns ,kam neieod konchu?Tik uz priekshu!

Mes ar biedriem parunaajamies un izlemaam,kas shiim sievieteem ir VAJADZIIGS .Dakters Berzins.Nu zhagaru saiskis pa dupsi! Tochna! Taa arii pasakat tram Kalvisham

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 11.02.2005 15:08
Kant;)

Kaa tur bija? Ja Tu nenodarbosies ar politiku,tad politika nodarbosies ar tevi.Vai arii-ja negribi barot sveshu armiju,tad baro savu.Es shito speeli neuzsaaku,es tik atserveeju taa saciit:)

Pedeejaa laikaa par sievieshu liidztiesiibu politikaa daudz runaats,par kvotaaam (tostarp arii varas struktuuraas....Ko vinjas grib?Varu.Ne nu jei bogu,var "feministeem" ieteikt braukt uz Turlavas vai Ljaudonas pagastu un ciniities,grabt to ciet.Tici man Turlavieshiem shito Riigas buus prieks par shito cirku.Bet nafig vinjaam 171Ls uz rocinjas,neguleetas naktis darbaau.tt.?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kant 10.02.2005 11:38
liec mieru taam sievieteem. tu laikam domaa, ja esi diktators, tad vinas visas tev biksees ieksaa metiisies...

draudzin, nebuut ne!!!!!!!! (tas taa, es atvainojos, ka atkaape no teemas, par kuru ir ticis runaats).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 10.02.2005 10:05
Mees varam nosodiit zhurnalistus...bet ir pieprasiijums un buus piedavaajums.

Bet zhurnalisti vareetu arii "audzinaat" savus skatiitaajus.Bet bez paliidzibas no malas tas diezvai notiks.Domaaju valsts finanseejums buutu tieshi vietaa un laikaa!Saakt vislietderiigaak buutu ar sievieshu auditorijai domaatiem zhurnaaliem..Bet taa kaa shiis masu meediju sektors ir nenormaali komercializeets,buus vajadziigi respektabli liidzeklji.

Gjeneratori pagaidiis ,bet muusu sievietes ne!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kants 09.02.2005 19:22
Dažkārt liekas, ka visi žurnālisti ir atkritumi, kas atspoguļo seklās sabiedrības tieksmi pēc ārējiem stimuliem, kas iepakoti sociāli akceptētos naratīvu formātos....

Par asiņu / nāves / klātbūtnes realitātes šovu ziņu raidījumos reāli močī Ž. Bodriārs savā grāmatiņā "Simulakri" - skaitās kaut kas uz filozofijas / socioloģijas / kultūras izpētes robežas. nedaudz publicistisks darbs, bet patīkami lasāms. varu ieteikt tiem, kas norūpējušies par ziņu kvalitāti:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Evija Caune 09.02.2005 12:58
Ļoti labs raksts. Mani komentāri:

1. Jā, tas bija pavisam reāls realitātes šovs. Vispār man liekas, ka eksistē tikai tas, ko parāda televīzijā. Tā ir tā globālā kultūra, kas mūs visus saista un cilvēcisko, - nosaka/parāda kopējās vērtības, attieksmi, stereotipus. Vēl viens spilgts piemērs tam bija Ņujorkas 11. septembra katastrofa un uzsāktais karš pēc tam. Izskatījās tik estētiski, tik skaisti, kā tie torņi bruka kādas 24 stundas katrā televīzijas kanālā. Bet karš no televīzijas vērotāja puses izskatījās kā datorspēle ar dzīvības līmeņiem. Tiem, kas nevarēja izsekot visam 24 stundas, nācās jautāt pārējiem vērotājiem: nu, kāds rezultāts? Kurš kuru?

2. Par Zorgevicu. Šovs ir tas, ka Latvijā gandrīz visi politiķi un valsts amatpersonas tiek parādīti kā noziedznieki. Vienalga, vai viņus intervētu vai rādītu viņu darbošanos, kopskaņa ir tāda, ka šie vīri un sievas ir pamatīgi "sašmucējušies" un to vien domā, ka izdarīt sliktu visai Latvijas tautai. Zorgevica gadījumā man televīzija liek noprast, ka īstenībā Zorgevics pats pa naktīm sliedes iezāģējis un cenšas to noslēpt, atpērkoties. Taču šova veidotājiem - žurnālistiem vai nu kam tur, ir zināma īstā patiesība un viņi noraus neģēlim masku. Fui, tas gan man nepatīk! Par lielu vai mazu naudu, bet gan jau arī Zorgevics strādā un domā, nevis perina ļaunus nodomus, kā nolaist vilcienus no sliedēm.

3. Par amerikāņu grāmatām. Vai tiešām ziņas bez emocijām ir ciniskas epizodes? Manuprāt, mirstoši cilvēki nav ciniska epizode. Komentētājs, kurš līksmo par ekskluzīvo kadru, ir cinisks. Tur, kur parādās attieksme, var runāt par cinismu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Eifrata 09.02.2005 10:59
Piekrītu raksta autores viedoklim. Aizvadītās nedēļas dzelzceļa katastrofa izteikti apliecināja šai gadījumā elektronisko mediju konkurences cīņas par auditorijas piesaisti. Rakstošie, apzinoties savu otrā plāna pozīciju, ar sensacionāliem kadriem un izvērstiem aprakstiem īpaši neaizrāvās.

Šādas nelaimes, paldies Dievam, ir reta parādība. Taču TV kanālu sacensība par ekskluzīvākajiem kadriem, emocionālāko reportāžas veidotāja runu to fonā bija skumja realitāt. Par to paši pārliecinājiemies, pārslēdzot kanālus.

Jāatcerās gan retorikas teorija: (ko pēdējā laikā visai prasmīgi pielieto LNT ziņu pieteicēji) trāpīgi vārdi + emocionāls izpildījums vienmēr sasniegs adresātu. Triks, to izpildītājus vērtējot, zaudē savu jēgu tad, ja ar šo metodi pārlieku aizraujas un "odu vēlas pārvērst par ziloni". Piemēru tam netrūkst - kaut šovakar pavērosim ziņu pieteikumus vai izlasīsim avīžu virsrakstus:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kant 09.02.2005 10:26
avariajs pasas par sevi piesaista ar notikusa spriedzi... cilvekiem jau neinterese tas, kas ir tikai labs.... vai launs, vai kaut kaa taa.... un cik daudz cilveku saskrien uz masinu avarijam visvienkarsakajam... sovs vai nesovs....bet realitate, spriedze, emocijas, asinis.... labi. aizrunaajos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pluto 09.02.2005 00:40
Lai cik skumji arī nebūtu,vienmēr būs kāds kam citu nelaime būs kā sensācija,vienīgi gan līdz tam brīdim kamēr pašam nenāksies ar to sakarties un tad jau citi būs tie kam šai pasaulē nav nekas svēts.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ilzesn 08.02.2005 23:40
Priecājos par to, ka kāds uzsāka diskusiju par šo skumjo realitātes šovu.. Nejūtos tik kompitenta, lai izvērtētu žurnālistu darbu profesionalitāti. Taču, kad skatījos šīs ziņas, man visu laiku nāca prātā doma - kā jūtas tie, kas klausās šajās sensacionālajās ziņās, kas skan ar tādu "sajūsmu", zinot, ka kāds viņu tuvinieks ir braucis ar šo vilcienu vai vēl ļaunāk ir cietis..

Manuprāt, medijiem vajadzētu sabiedrībā nevis izraisīt paniku... Bet pēc iespējas precīzāk izskaidrot, kas ir noticis, kāpēc, vai tagad ir droši braukt ar vilcieniem.. u.c. Vakara tv ziņas nesniedza vairāk informācijas kā jau to biju no rīta dzirdējusi radio, tikai cipari par mirušajiem, ievainotajiem..

Godīgi sakot, man radās tāda sajūta, ka daži žurnālisti ir ļoti "nocietušies"un tagad izmanto izdevību, lai kaut kā apmierinātu savas ambīcijas - nevar taču zināt, cik ilgi būs jāgaida līdz pienāks atkal šāda izdevība?

Citi autora darbi
Amerikam

Amerika vilnis 6 Autors:Anda Rožukalne

5094543120 a0e90ca6e6

Maģiskā formula 10 Autors:Anda Rožukalne

5946598820 6033176481

Miglas zonā 10 Autors:Anda Rožukalne

2632802003 9f40405723

Vecums kā šķērslis 12 Autors:Anda Rožukalne